ÚTIKRITIKA.HU / Zanzibár strandja&árapály problematika






hirdetes

útikritikák


Zanzibár strandja&árapály problematika

Zanzibár strandjai|Árapály problematika

Nagy Ági fotója

Zanzibár strandjai

A Zanzibár-i strandokról általában

Óceán Jambiani: 6-7 óránként változik az apály-dagaly jelenség, ami azt jelenti itt ezen a részen, hogy apálykor nem lehet úszni, mert kilométerekre visszahúzódik a víz. (dagalykor sem lesz az igazi, ki kell fogni olyan napokat, hogy normálisan úszni tudj mely vízben)Mi ezt előre tudtuk, és e jelenség miatt jöttünk ide, mert egy álom volt számomra, amikor apály volt. Azok a színek, a helyiek, akik a tengeri moszat ültetvényen tevékenykedtek, az, hogy be lehet sétálni a hófehér homokban, ahol tenger volt még pár órája. ..ezek nekem nagyon bejöttek. Óriási csigákat, kagylókat lehet találni, egyet sem hoztam haza, egyrészt nem tudom lehet-e, másrészt az a véleményem, hogy hagyjuk meg a természetnek, ami az övé. Fürödni reggel és délután lehet itt leginkább.

Zanzibár északi részén| A hínárról

.

g.m. fotója
A Zanzibár-i strandokról általában

,, Van nekem egy sorrendem - elég szubjektív, de másokkal beszélgetve lassan visszaigazolva látom a leírtakat - a partokat illetően.
Támpontnak nem rossz.
Figyelembe vettem a part szélességét, tisztaságát/gazosságát, a homok minőségét, a hely felkapottságát:
1.) Paje, Nungwi / Kendwa
2.) Bwejuu
3.) Pwani Michangani, Kilimajuu, Matemwe
4.) Kiwengwa, Jambiani
5.) Dongwe, Pingwe
…futottak még kategória:
6.) Uroa, Kigomani, Cwaka, Pongwe
7.) Michamwi, Kizimkazi
8.) Stone Town (a Tembo, Serena, Hilton előtti part)
…nagyjából.

(L.B. Zs, 2022)

,, Miért baj az, ha van apály-dagály?
- napi 24 órát szeretnél fürödni?, minek?! 15 perc és szarrá égsz.
- nem érdekel a visszahúzódó óceán állatvilága?
- hidegen hagy az a látvány, ha kimész a partra és jobbra/balra hosszú-hosszú kilométereken át látod a partot elnyúlni?
- imádod a túlzsúfolt, már-már zavaró tömeget?
- Nyungwiban bejönnek a középszerű szállodák, ahol az orosz nyelv dominál?, meg a szlovák?

Ha az előző kérdésekre igennel válaszoltál, Nungwi a TE helyed. Kendwa is hasnló, csak ott egy fokkal jobb szállodák vannak.

Az ár-apály jelenség egy 12 óránként ismétlődő folyamat, ami azt jelenti, hogy 6 óránként változik az óceán vízszintje. De van az un. vak-ár, ami azt jelenti, hogy a Hold és a Nap ellentétes módon vonzzák a vizet, ilyenkor az óceán egy helyben áll szinte napokig, nem húzódik vissza igazából és egy dagály-közeli állapotot produkál.
Értem én Nungwit és Kendwát is. A víz tényleg gyönyörű, az ár-apály jelenség majdnem hogy elenyésző, kivéve azokat a partszakaszokat, ahová dagálykor pl. nem tudsz lemenni, de van pár szálloda is, ahol egyáltalán nem tudod ilyenkor megközelíteni a vizet. Valamint kell még pár szót említeni arról, hogy a szállodák előtti partszakasz egyáltalán nem privát. Tömegével basztatnak a helyiek és láttam már olyat is, hogy az Aman Beach Bung. előtt dobbantották valakinek a cuccát, míg fürdött. Amúgy pont ez a hely, ahol szintén nincs part dagálykor. De egyáltalán.

Meg azt se felejtsük el, hogy a sziget északi csücskének a keleti része in Nungwi és a partja pedig egy igazi tré hely. Lásd a Essque Zalu szállodát és környékét. Dagálykor a sziklás partot mossa a víz.
Nungwin rengeteg időt töltöttem el, hosszú hónapokat, de egyáltalán nem tudott a szívemhez nőni. Rengeteget tudnék írni a faluról, az ott élő emberekről, meg a szállodákról is. Több tucatban voltam az évek során, a street food-tól a Michelin csillagos étteremig rengeteg helyet kipróbáltam…

Hogy melyik részt szeretem?
Paje. Egyértelműen ez a falu és a partja. Hogy miért?
- van ár-apály, de egyébként ezzel együtt is napi 5-6 órát ragyogó napsütésben tudsz fürdeni,
- ha kilépsz dagálykor a partra, azt a látványt, ami eléd terül, sehol, de sehol a szigeten nem láthatod,
- balra jobbra hosszú-hosszú kilométereken át hófehér porcukorszerű homok, ami színével és állagával ráver egy lapáttal még a Kendwa/Nungwi párosra is,
- az apály és a visszamaradt pici lagúnákon való bóklászás és ejtőzés igazi klassz program,
Az én szubjektív sorrendem a következő:
- Paje, hosszú és széles gyönyörű tengerpart
- Jambiani, Bwejuu, keskenyebb a part, mint Pajén és nem mindenhol járjató.
- Pwani Michangani, hasoló, mint Paje, de keskenyebb a part, több helyen elhanyagolt, gazos.
- Kendwa / Nungwi
- Kiwegwa, csak az északi fele jó, - eltekintve a milliónyi olasz tulajdonú szállodáktól - a déli rész a falu miatt nem jó.
- Matemwe, azon a részen ahol a falvak vannak, több és érdekes meglepetés érhet reggelente a helyiektől tisztálkodásuk, szükségleteik és más egyéb terén.
- Kizimkazi, nem rossz hely, van egy-két jó szálloda, de a part nem az igazi.
… és marad az összes többi rész, a sziget nyugati felével, ahol szintén nem nagyon tudsz fürdeni, a semmitmondó déli rész…
A lényeg: nem biztos, hogy az északnyugati rész az álom.

(L.Zs, 2022)

Tengeri sün szinte mindenhol van, nekünk is volt egy kisebb baleset a tengeri cipő ellenére (oldalt a hálós részen került be a tüske) (2022) forrás

Zanzibár északi részén

Kendwa Beach

r.v. fotója

Nungwi Beach

Nagy előnye, hogy itt az apály ás a dagály közötti eltérés nem nagy. Érdekes strand, mert tanulmányozni lehet a helyieket, akik idejönnek strandoln. A halászhajók látványa is festői. Hosszabb strandolásra nyilván a hotelünk előtti szakaszon kényelmsebb, de ide érdemes azért eljönni kvázi turista programként.

n. w. fotója

Matemwe Beach
Zanzibár délkeleti részén

Paje Beach

n. v. fotója

A hínárról

,, Az apály-dagály s a szél játéka azt eredményezi, hogy a sziget bármely pontján - bizony még Nungwi és Kendwa viszonylatban is - bármikor belefuthatunk az esztétikai világunkat komolyan megrázó tengerihínár mennyiségbe… Ami a tengeri élővilágot ( pl. tekik ) s a helybélieket élelemmel látja el, az gyakran válik a felkészületlen utazók rémálmává…

aji

Napi szinten változik egy-egy partszakasz minősége, s nemcsak a már említett apály/dagály s szél játékának köszönhetően, de annak is, hogy bizonyos helyeken a személyzet milyen időközönként és elánnal tűnteti el a hínárt…

Mit tehetünk annak érdekében, hogy bizton csodaszép partszakaszokkal és kristálytiszta vizekkel találkozzunk nyaralásunk során a szigeten?
1, Tegyél hosszú sétákat a partszakaszokon a nap különböző szakaszaiban!
2, Faggasd ki a hajós kapitányokat hol s merre van a közelben sand banky/ titkos homokdűne s mikor lehet kb. száraz vagy csak 20-30 centi vízzel beborítva…
3.Értsd meg, hogy a hínár az állatok s az ott élő emberek fontos tápláléka, nélkülözhetetlen barátja…"

Kiszáradás előtt - aji

Árapály problematika

Apály - T. J. fotója

Zanzibáron a hold jelentős hatással van a tenger szintjére, és az apály-dagály ciklus naponta látványosan alakítja a partvidéket. Egyes részeken délelőtt a tenger kellemes, hívogató úszásra, azonban délutánra a víz akár több száz métert is visszahúzódhat, felszínre hozva algákat és sekély pocsolyákat. Ez a jelenség különösen a keleti parton figyelhető meg, mint Jambiani vagy Paje, ahol az extrém apály miatt időnként a fürdési lehetőség is korlátozott lehet.

Ha az utazás fő célja a strandolás, érdemes utánanézni az apály-dagály időpontoknak, hiszen a ciklus változó, és akár napi kétszeri váltakozás is lehet. A sekély víz visszahúzódása miatt ideális időpontot lehet választani a sznorkelezésre, mivel a korallzátonyok közelebb kerülnek a felszínhez, így jól megfigyelhetők a tengeri élőlények. Az úszás tervezésénél célszerű olyan partszakaszokat választani, ahol a dagály mindig biztosít elegendő vízmélységet, mint például Nungwi és Kendwa strandjain.

Az apály miatt felfedezhetők a part menti tengeri élővilág titkai is, például apró rákok és színes tengeri csillagok, amelyeket különben elrejtene a víz. A tenger visszahúzódása során az óceánmeder felfedezése is izgalmas élmény lehet, de ajánlott vízicipőt viselni a tengeri sünök és éles korallok miatt.

Északi oldal/keleti oldal: nekünk határozottan Nungwi és környéke tetszett a legjobban! Csodálatos az óceán, a part, imádtuk, hogy van élet, de egyáltalán nem zsúfolt. Jambiani és környéke, a sziget másik fele ezzel szemben totál kihaltnak tűnt. Az állandó szél miatt ez a kite-osok paradicsoma. Nekünk nem jött be, egyfelől az állandó szél miatt másfelől a hatalmas apály-dagály miatt. Nem úgy van itt, hogy lemártózol, ha meleged van, mert szó szerint eltűnik az óceán. (hábé, 2022)


Az erős apály/dagály jelenség pedig, ami miatt sokan ódzkodnak Zanzibártól...! A legjobb dolog volt a világon!
Minden nap, -akár- ingyenes program volt felfedezni az ottmaradt kincseket, élőlényeket!

Ehhez pedig csak javasolni tudom a helyiek segítségét igénybe venni! Tizedét sem láttuk/találtuk volna meg annak a millió csodának egyedül. Az első szállásunknál csak közel a parthoz barangoltunk egy bácsival, neki 1-2 usd-t adtunk.
A másik szállásunknál már egy kisebb fajta maffia működött erre szakosodva. Itt egy bácsival indultunk el, nagyon messzire bementünk, és a végére már ott volt a fél falu, úgyhogy ott már sejtettük, hogy ez sokba fog fájni! Mondjuk ők meg velem akadtak emberükre. Jót alkudoztunk! Mikor kialkudtam a dollár összeget, és közöltem, hogy csak schillingünk van, az öreg halász látványosan majdnem sírva fakad. Bár gyakorlatilag így is biztos vagyok benne, hogy át lettünk verve.  Viszont elképesztő, fél napos programot kaptunk cserebe, aminek imádtuk minden percét. Láttunk a teljesség igénye nélkül, baby barracudát, albínó, és sok más színű tengeri sünt, tengeri uborkákat, polipot, tengeri csillagot, elképesztő halakat, meg valami tintát eregető lényt, amit nem tudtam beazonosítani. Isteni volt!

Fotóegyveleg

G. M. fotója


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon





SZÁLLÁSFOGLALÁS

hirdetes