Lettország

szállások

útikritikák


Riga

Riga dióhéjban |Tetszett&Nem tetszett|Vélemények|Szállás| Közlekedés|Étkezés|Vásárlás| Szórakozás| Látnivalók | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

A híres Svéd kaput (Zviedru vārti), amely az óváros egyik ikonikus látnivalója. Ez Riga egyetlen fennmaradt városkapuja a középkorból, és 1698-ban épült, amikor a város svéd fennhatóság alatt állt. - Ata fotója

Riga dióhéjban

Lettország fővárosa a Balti-tenger partjánál, a Daugava folyó torkolatánál fekszik.

Lakosság (2024-ben): 619,000 - A Nyugatra vándorlás miatt folyamatosan csökken a lakosság száma. 2000-ben még 762 ezres volt a város.

2023: Riga lakosságának kb. 56 százaléka családi körben oroszul beszél. A lett kormányzatok erősen ösztönzik, hogy a helyi oroszok rendesen megtanuljanak lettül.

Óvárosa igazán hangulatos, az ún. Vecríga az UNESCO Világörökség része, tehát 1-2 napos városnézést mindenképp megér. Amerre nézünk, mindenhol fák, bokrok parkok még a centrumban is, nem csoda, hisz Lettország több, mint 50%-át erdő borítja. Tisztelik a természetet, és nagy barátságban élnek vele.

Havi nettó átlagfizetés (2024-ben): 1150 euró - (összehasonlításképpen, Budapest: 1070 euró)

2023: Rigában a fogyasztói árak átlagban 12 százalékkal magasabbak mint Budapesten. Az alkoholos italok (a sőrt is beleértve) drágábbak Rigában mint Budapesten. A bor 56 százalékkal drágább náluk. Az éttermi árak kb. 17 százalékkal drágábbak Rigában mint Budapesten. A taxizás viszont valamivel drágább Budapesten.

----------------------

Riga híres a világörökség részét képező óvárosáról (Vecrīga) és városközpontjáról (Centrs), ahol több mint 800 épület — az összes épület egyharmada — a szecessziós (Jugendstil) építészeti stílusban épült, így Riga az egyik legjobb úti cél ennek a stílusnak a megtekintésére. Ezeket az épületeket főként a 20. század elején építették, és sokukat lett származású építészek tervezték, ellentétben a város korábbi épületeivel. A szecessziós stílusra jellemzők a bonyolult homlokzatok, amelyeken virágok és mitológiai lények faragványai találhatók, valamint a díszes ajtók és ablakok.

Az óváros jelentős részét tűzvész pusztította el vagy a németek rombolták le a második világháborúban, de sok régi épület megmenekült. Az óváros már a szovjet időkben is a város egyik vonzereje volt, és 1967-ben védett státuszt kapott. A sérült részeket, különösen a Fekete-fejűek házát, az 1990-es évek végén állították helyre, főként azért, hogy Riga vonzóbbá váljon a turisták számára. Egy másik vonzerő, különösen a fiatalok körében, a pezsgő éjszakai élet és a diszkont légitársaságok, amelyek olcsó repülőjáratokat kínálnak Európa számos részére.

Rigát a Daugava folyó szeli ketté. Az óváros (középkori város) a város központjában, a folyó keleti oldalán található. Ezt a területet a 19. századi és a 20. század eleji építészet gyűrűje veszi körül, beleértve a fent említett szecessziós épületeket. Ezután a magánházakból álló kerületek következnek (sok ezek közül is a második világháború előtti), valamint szovjet kori, 5–18 emeletes lakótelepek. Különösen a vasútvonalak közelében találhatók különböző korok ipari létesítményei, köztük néhány az orosz birodalom idejéből.

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1. Viszonylag olcsón lehet kajálni (pl. Lulu pizzát)

2. A friss (Balti-tengeri) halakból készült étkek

3. Nem nagy kiterjedésű város, szóval könnyen bejárható

4. A Szent Péter templom tornyából a kilátás

5. Aki szereti a szecessziós építészetet (mint jómagam) az itt sokat élvezkedhet (van vagy 750 ilyen épület)

6. A nagy piac okos elrendezése, felosztása

7. Az 1 órás városnéző hajókirándulás

8. A szép műemléképületeik a hatásos esti megvilágításban

9. Igazi szovjet kaja a fenomenális Lidoban

10. A frissen felújított, lehetőségekkel teli Berg Bazar a Marienstrassen (1887-ből a város német múltjából)

Nem tetszett

1. A simlis taxis, aki vonakodott bekapcsolni a taxiórát, és alkudozásra kényszerített

2. A bárok becsalógató emberei

3. A központban a turistás éttermekben az ár-érték arány vacak (oda kell menni, ahová a helyiek mennek)

4. Sokat esett az eső

5. Lényegében nincsenek rigai életspecialitások. Étteremben ehetsz orosz, olasz vagy német étkeket.

Vélemények

Riga óvárosa a Világörökség része, és valóban lenyűgöző látványt nyújt, gyönyörűen karbantartott épületekkel. Alig találni itt elhanyagolt épületet, és néhány épületet éppen most újítanak fel, hogy még inkább emeljék a város hangulatát.

Rigában feltűnő a plázák mennyisége – itt a vásárlás valódi szenvedély! A vasútállomás például egy nagy bevásárlóközpontból nyílik, és mellette még két pláza található, valamint egy további az óváros peremén, amely egy teljes háztömböt elfoglal. És nem csupán nézelődők vannak, hanem igazi vásárlók, ami azt mutatja, hogy a helyiek is kedvelik a bevásárlóközpontokat.

Vasárnap Rigában gyakorlatilag ugyanolyan, mint bármelyik hétköznap, mivel szinte minden üzlet és étterem nyitva tart. Mi is beugrottunk az egyik plázába, ami ugyanúgy nézett ki, mint máshol, és a boltok kínálata is hasonló volt a nemzetközi üzletekhez.

A város híres szecessziós építészete (Art Nouveau vagy Jugendstil) különösen vonzó; ezek megtekintéséhez villamosra szálltunk. Bár Riga tömegközlekedése egyszerű, néha térkép nélkül is könnyen el lehet igazodni.

Riga kiváló úti cél, a helyiek többnyire beszélnek angolul, bár általánosságban visszafogottabbak, így mosolyokkal ritkán találkoztunk.

Az óvárosi Liv-téren - R. Gyuri fotója

,, A város nagyon rendezett, tiszta , az óváros pedig, meseszép. A közbiztonság is nagyon jó, sok rendőr van az utcákon . A rigai múzeumok ingyenesek és nagyon látványosak.
Mindezek mellett Riga az a legnagyobb előnye , hogy hihetetlenül olcsó , és kis mérete miatt gyalog is könnyen körbejárhatóak a kötelező látnivalók.
A bolti árak nagyjából a magyarhoz közel mozognak, még az óvárosban is. Igazán ajánlom mindenkinek, aki olcsó hosszú hétvégés programot tervez. Azt hiszem nyári hónapokban nagyon jó kikapcsolódás lehet bárkinek. (szá, 2019)"


Első nap délután és második nap délelőtt Riga óvárosát tekintettük meg útikönyvvel a kezünkben. Véleményem szerint 1-1,5 nap elegendő a sétára, persze csak akkor, ha nem mész be sehova. Mi inkább csak sétáltunk és kívülről néztük meg az épületeket, nevezetességeket. A házak színesek és nagyon szépek. Az óváros tele van éttermekkel, bárokkal, cukrászdával, kis terekkel, szóval abszolút szórakoztató az is, ha az ember csak elindul sétálni, itt-ott leül egy padon és nézelődik miközben elfogyaszt egy fagylaltot. (2022)

Egy gyönyörű szercessziós épület, aljában a Mežpils söröző - Viktor fotója

,, Vilniusból Rigába (Lettországba) az Ecolines (egyéb opció LuxExpress) busztársasággal utaztam (4,5 óra az út). Ez az ország már teljesen elvarázsolt, és kevés is volt az ott töltött 2 nap! A fővároson kívül vonattal (fél órás út) elutaztam Jürmala-ba (olcsó a közlekedés, 1,4 €/út). Itt található a baltiak üdülője, a 22 km hosszú homokos, sekély vizű tengerpart. Az őszies, hideg, szeles idő ellenére többen sétáltak, bicikliztek, futottak itt, én pedig a naplementét csodáltam meg; elképesztő élmény volt! Az árak szintén magyarországi szinten vannak, többször a Lido nevű önkiszolgáló étteremlánc egy-egy éttermében ettem, 5-6 €-ért már jól lakik az ember.

A második nap reggelén részt vettem a helyiek által szervezett ingyenes városnéző túrák egyikén (https://www.rigafreetours.com), nagyon érdekes és jó volt, abszolút érthető volt minden! :) Minden országban ahol járok, felkeresem a helyi piacokat, nagyon szeretem ezeket a helyeket, így nem csoda, hogy itt is az egyik kedvencem volt a helyi központi piac. Ez Európa egyik legnagyobb piaca, amely több hangárból áll (mindegyikben más termékeket árulnak, egyik húsos, másik halas, harmadik tejtermékek és pékáruk, stb.; és közte is termelők árulják a portékáikat). Az épületeket a németek építettek az I. világháború idején a zeppelinek számára, ma pedig már az UNESCO Világörökség Listájára is felvették. (t.sz., 2019)

Riga híres történelmi épületegyüttese, a Három Fivér (Trīs brāļi) - Z. M. fotója

,, Az óváros meglepően picurka, tényleg egy nap alatt végigjárható gyalog. Csupa macskaköves utca, sikátorok, gyönyörű épületek, eklektika és történelem fúziója. Egészen hihetetlen, hogy némely ház a 14. században épült...
A House of Blackheads minden egész órakor egy kisebb harangjátékot játszik, érdemes egyszer megcsodálni, ahogy az épület aljában lévő szuvenírboltot is, ahol lett kézműves termékek kaphatóak a csokitól kezdve a mágnesen át a kötött zokniig.
Eltévedni szinte lehetetlen, mert akarva-akaratlanul egy csomóponton köt ki az ember, ahol fél nap bolyongás után már maps nélkül is tudja merre az arra.

A Lett Nemzeti Művészeti Múzeum minden várakozást felülmúló beltérrel rendelkezik. Mintha egy komoly színházba lépne az ember... A kiállított munkák igen érdekesek, számomra sok kérdőjelet hagyott, hogy vajon az északi mentalitás ennyire dark, vagy a mai szürrealizmusra tekintek éppen... Elgondolkodtató mindenképp.

Az egyik fő attrakció nekem a Holy Trinity church volt, egy ortodox templom Riga külső részén, ahol tilos fotózni bent és erre rendkívül figyelnek is. Vasárnap délelőtt pont az istentiszteletre toppantam be. Sosem volt részem még ilyenben és iszonyú különös élmény volt számomra a megszokott keresztény-katolikus miserendhez viszonyítva, ahogy visszaidézem a gyerekkori hittant. A töméntelen arany, húsz centinként szent képek, és maga az oltár egy egész falat beterítő "képkollázs". Aki nyitott ilyesmire, ne hagyja ki.

A The Corner House a lett KGB központi épülete volt a szovjet időkben. Irdatlan nyomasztó. Az épület felújítás nélkül, eredeti állapotába lép be a látogató. Napi kétszer idegenvezetés is van a föld alatti részre, ahol egy börtönrészleg és kihallgatótermek is találhatóak. " (sz.a., 2022)


Ami a kultúrát illeti, Rigában sok látnivaló található. A történelmi központot az UNESCO Világörökség részévé nyilvánították "kiemelkedő egyetemes érték" néven. A Városháza tér körüli negyedek igazán lenyűgöznek szép barátságosságukkal és Észak-Európa építészeti stílusával (jól látható Németország és Holland). Ott szinte bármelyik kávézóba el lehet menni uzsonnázni vagy meginni egy csésze kávét - minden szép lesz otthon, de udvariasan hangsúlyozva, és ami az eljárást illeti: ha tea, akkor gyönyörű porcelánban, sütivel. vagy édesség, ha ez előétel, akkor szépen és időben. Általában van egy varázslat ebben az "északi pedantériában" és a hagyományok iránti hűségben. (2020) forrás


Riga tele van növényzettel borított területekkel, bár nem nevezném őket "zöld területeknek", mivel az év nagyobb részében a fák itt lombtalanok. Ez a természetközeliség azonban tökéletesen illeszkedik Riga hangulatához, amely egy nyugodt, élhető város képét adja. Ugyanakkor kulturálisan rendkívül sokszínű: a lett kultúra mellett jelentős az orosz jelenlét, és a város múltjában, szerkezetében és építészetében erőteljesen érződik a német hatás is.


A belváros nagyon kicsi. Kevesebb, mint fél óra alatt keresztül lehet sétálni az egészen, emiatt ott nincsenek is buszok már, minden gyalogos távolságra van. A központi piacnál kezdtem, ami nagyon jó árú, a helyiek piaca. Itt találod a legjobb árakat mind szuvenírre, mind ételre, ruhára, táskákra stb. Ezután a tudományos akadémiára mentem fel. Mivel ezzel délután egyig meg is voltam, a fél 2-es vonattal kimentem a tengerpartra (Dzintari megálló, de vannak ide amúgy buszok is). Jegyár 2,9 Euro retúr. Ott egy parkban van egy ingyenes kilátó, amire érdemes felmenni. A strand gyönyörű, de a szél erős volt.

A sétálóutca is szuper, ami a Jūrmalas globussnál kezdődik. Fél 5-kor visszamentem Rigába, ahol a szállás felé menet megnéztem az Operát, a Szabadság szobrot és a Bastejkalna Parkot. Ezután a szálláson chill, majd esti program nézés. Facebook események fül nagyon jó, így egy ingyenes Jazz koncertre elugrottam. Másnap alvás sokáig, majd ebéd, a szecessziós épületek megnézése, Ortodox templom és a Free walking tour keretén belül 3-tól megnéztem a belvárost, majd utána a holokauszt emlékművet. Ekkor találtam rá a Lido nevű étteremláncra, amit mindenkinek ajánlok.

Alapvetően az ételek nagyon finomak, de sokszor nehéz lehet a választás. A Lido Origo-ban voltam, ez úgy működik, mint az IKEA éttermi része. Nagyon finom helyi ételek vannak jó áron. Ugorjatok be ide, és 7-15 Euro/főért első osztályút fogtok enni/inni. Ezután esti városnézés és busszal vissza a reptérre. (2024)

Eligazodás

Rigában számos közigazgatási kerület található. Azonban szinte az összes turisztikai látványosság, történelmi épület és hotel a viszonylag kicsi és könnyen bejárható Centra rajons kerületben helyezkedik el, amely Vecrīgából (az óváros) és a Centrsből (a modern üzleti negyed) áll. Ha már meglátogattad a híresebb látnivalókat a városközpontban, a külső kerületek is tartogatnak érdekes helyeket.

Riga kerületei:

Vecrīga:
Az óváros, amely teljes egészében a világörökség része, a látogatók elsődleges célpontja. Itt találhatók a város legjelentősebb nevezetességei. Az autómentes utcák és sikátorok éttermekkel, bárokkal, üzletekkel és hotelekkel vannak szegélyezve. Az impozáns központi piac éppen az óvárostól délre található.

Centrs:
Centrs, amely az óvárost körülveszi és északkelet felé terjed, Riga kereskedelmi központja, híres szecessziós építészetéről, parkjairól és sugárútjairól. Itt találhatóak szórakozóhelyek és hotelek is; a város egyik jelképe, a magas Hotel Latvija, amelynek felső emeletén a Skyline bár csodás kilátást kínál.

Külső keleti part:
Távolabb, a keleti parton, lehetőség nyílik a vidéki látványosságok megtekintésére, például a Mežaparks kerületben található Lett Ének- és Táncfesztivál szabadtéri színpadára, valamint a város állatkertjére. Ide tartozik még a Maskavas forštate kerület is, amely zsidó örökséggel bír.

Pārdaugava:
A Daugava nyugati partja kellemes parkokat és strandokat kínál, valamint 18. és 19. századi faépületeket Agenskalnsban. Itt található a Lett Nemzeti Könyvtár hegyszerű épülete, valamint egy vasúti múzeum. A Zaķusala szigeten lévő TV-torony az Európai Unió legmagasabb tornya. Riga nemzetközi repülőtere éppen a városhatáron kívül található.

A Daugava torkolatának mindkét oldalán a Riga-öböl hosszú, homokos tengerpartjai találhatók, amelyek városi busszal vagy vonattal elérhetők. Vecāķitól 15 perces sétára egy nudista strand is található.

Szállás

A 4 csillagos hotelek a fővárosban, tiszták, szépek ár-érték arányban jól szerepelnek. Az 5*-os szállodák különleges hangulatúak. Árszintjük kedvezőbb, mint a skandináv hoteleké, vagy a nyugat-európai hotelek árszintje.

Rigában, ha közel szeretnél lenni a városközponthoz, de csendesebb környéken szállnál meg, a következő negyedeket érdemes fontolóra venni:

Art Nouveau negyed (Klusais Centrs): Ez a környék híres a gyönyörű szecessziós építészetéről, és mindössze egy rövid sétára van a történelmi óvárostól. A negyed csendesebb, elegáns hangulatot áraszt, sok zöldterülettel és nyugodt utcákkal.

Āgenskalns: Ez a zöldövezeti negyed a Daugava folyó túlpartján található, de mindössze 10-15 perces tömegközlekedéssel elérhető az óváros. Āgenskalns bájos, régi világot idéző hangulatú, csendes utcákkal és kis kávézókkal.

Miera iela (Béke utca): A Miera iela környéke nyugodt és csendes, de közel található a városközponthoz. Ez a kreatív negyed híres a kis boltokról, galériákról és kézműves műhelyekről, ahol nyugodt környezetben pihenhetsz.

Kipsala: Ez a sziget a Daugava folyón található, és csendesebb, zöldövezeti lakónegyed. Kipsala egyedi hangulatú, történelmi fából készült házaival és modern épületeivel, mindemellett közel van a városközponthoz.

Néhány ajánlott hotel:

3 csillagos:

Ibis Riga - Városi szálloda, kis fiatalos, és tiszta szobákkal, zegzugos étterem részleggel az alagsorban. Telt házas volt, amikor ott jártunk.

4 csillagos:

Radi un Raugi Hotel - Elhelyezkedése központi. Kellemes szobákkal rendelkezik, segítőkész személyzettel, gazdag ételkínálattal, mind a reggelik mind az ebédek terén. (Utcáról bejövő turistáknak 12 euróért kínálja a reggelit)
Astor hotel - Egészében jó benyomást keltett. Központi helyen van, tiszta szobák, kedves személyzet. A lakosztályok (suite) nem annyira szimpik.
Mercure Riga Center - Modern szálloda, szép szobákkal, hatalmas ingyenes parkolóval, pihenést, támogató wellness részleggel.

5 csillagos:

Bergs - atmoszférája, harmóniát adó eklektikája szuper. A szobái elegánsak, kényelmesek, konyhával felszereltek. Afrikai hangulat keveredik az északi letisztultsággal. A konyhájuk minden kulináris izgalmat kereső utazó álma.
Pullmann Riga Old Town - Csodalátosan szép szálloda. A régi épület elemei az új építészeti megoldásokkal keveredik. A bútorok és a design tekintetében a játékosság és a könnyedség jellemzi. Letisztult hangulatot árasztanak szobák. Egyedi wellness részleggel rendelkezik. Központi helyen levő épület, konferenciákra és incentive csoportoknak is kiváló ajánlat.

Rigában a szállás teljesen jó áron van, 4 csillagos szállodákat lehet foglalni 12-15,000 forinttól két főre! Természetesen ennél jóval olcsóbb szállást is lehet találni a városban. Mi a Hestia Hotel Jugendben szálltunk meg, nekem ez ingyenes volt, egyébként 30,000 lett volna a két éjszaka két főre reggelivel a standard szobában. Szép, tiszta hotel, közel az óvároshoz. (2021)

Reptérről a városba

A Riga Nemzetközi Repülőteret (Starptautiskā Lidosta Rīga, RIX) főként a nemzeti légitársaság, az Air Baltic uralja, amely alacsony árú járatokat kínál a Balti-tenger térségének főbb városaiba és egész Európába. A repülőtér mintegy 5 millió utast szolgál ki évente. A legtöbb járatot az Air Baltic, a Ryanair és a Wizz Air üzemelteti. A repülőtéren kijelölt dohányzóhelyek is rendelkezésre állnak.

Eljutás a repülőtérről a városba:

22-es busz: A repülőtér és az óváros között közlekedik, megállóval a központi busz- és vasútállomás közelében. A buszok a rigai tömegközlekedés részeként működnek; további információk a Riga#Közlekedés szakaszban találhatók. Az út 30-40 percig tart az óvárosig. A buszok 24 órában elérhetők, bár éjszaka ritkábban közlekednek. A buszmegálló könnyen megközelíthető, a terminállal szemben lévő parkoló végén található. Jegyek vásárolhatók a buszmegállóban található jegyautomatából, a Narvessen üzletben (az indulási vagy érkezési szinten) vagy a mobilalkalmazásban. Egy jegy ára €1.50. A buszok zsúfoltak lehetnek, ha sok járat érkezik egy időben.

Taxi: Az út a városközpontba körülbelül 15 perc. Hivatalos taxivoucherek kaphatók, de nagyon magas áron (€33), és egyes taxisok illegálisan ennél is többet próbálnak kérni.
A legjobb mód a taxi hívására a Bolt Taxi mobilalkalmazás használata, amely megmutatja az árakat, a várható érkezési időt, és lehetővé teszi a célállomás megadását és az online fizetést.
A Baltic Taxi fix áras szolgáltatást nyújt a repülőtér és a városközpont között, online foglalás esetén €15-ért, vagy ha a sofőrnek fizetünk, akkor mérőórás áron. Az óvárosig tartó út 15 perc.
A Red Cab Taxi mérőórás szolgáltatást kínál a repülőtérről a városközpontba. Az út ára körülbelül €12, és az út forgalomtól függően 15 percig tart. Kerekesszékkel elérhető mini-vánok is rendelkezésre állnak, de előzetes rendelés szükséges.

Rigában gyakori az autómegosztó alkalmazások használata, amelyek olcsóbbak, mint a taxi. A repülőtér közelében általában elérhetők autók. Töltsd le és regisztrálj a Bolt vagy a Citybee alkalmazásokban még az érkezés előtt.

Közlekedés

Rigában a legtöbb látnivaló gyalog is könnyen elérhető, de a tömegközlekedés is jó, a reptérről is van közvetlen, nem feláras járat, a 22-es busz egyenest a város központjába repít. 2022 nyarán a sima jegy 1.15 euróba került, az 1 órás jegy 2.30-ba, a 24 órás jegy 5 euró, a 3 napos 10, az 5 napos egy vonalra 9, minden vonalra 15. Ami szuper, hogy a villamosra felszállva, menet közben is megveheted a jegyet bankkártyával fizetve. (2022) forrás


Érkezés után a 22-es busszal utaztunk a városba, kb. fél óra volt az út. Jegyet a reptér mellett a buszmegállónál automatából lehet vásárolni. Egy jegy 1,15 euró volt. A busz sűrűn kb. 10 percenként járt. Ami furcsa volt, hogy az automatából a jegyet csak egyesével tudtuk megvenni, nem engedte a jegyek számát kiválasztani, de lehet csak mi voltunk szerencsétlenek. (2022)


Rigában 2024-ben is elektronikus jegyrendszer működik, az „E-talons” kártya segítségével, amelyet minden felszálláskor érvényesíteni kell a tömegközlekedési eszközökön. Az időalapú jegyeket, mint például a napijegyet is, minden felszállásnál regisztrálni kell, hogy pontos statisztikák készüljenek a járatok kihasználtságáról.

A jegyárak 2024-ben így alakulnak:

90 perces jegy: 1,50 euró
24 órás jegy: 5 euró
3 napos jegy: 8 euró
5 napos jegy: 10 euró
1 hónapos bérlet: 30 euró

Ha jegyet a sofőrnél vásárolunk, annak felára van: egy útra szóló jegy itt 2 euróba kerül. Vészhelyzet esetén a sofőr ingyenes átszállójegyet is adhat, amely 1 óráig érvényes a városban

N. J. fotója

Étkezés

2024. május: Két főnek egy középkategóriás étteremben egy háromfogásos étkezés kb. 60 euróba kerül.

Hová üljek be egy igazi rigai fogásra?

Kolonade: Ebben az étteremben még a marhahús elkészítése is művészet – 72 órán át főzik egy különleges fogás kedvéért. Az ízek mellett a részletek iránti odafigyelés is lenyűgöző: a rebarbara szorbet, amit tízszer akkora jégágyon tálalnak, egyedülálló élményt nyújt. Ráadásként a séf a saját kertjéből szedett virágokat használ díszítésként, hogy még különlegesebb legyen az élmény.

Valter's: Vidéki báj a belváros közepén – ez az étterem olyan érzést kelt, mintha a saját gazdaságában fogadná a vendégeket. A fogások alapanyagai közeli farmokról származnak, legyen szó zöldségekről, húsokról vagy tejtermékekről. Csak néhány alapvető dolgot, mint a borsot, kávét és sót szerzik külföldről. Ha házias ízekre és barátságos légkörre vágyik, itt nem fog csalódni!

Le Dome: A rigai Dóm közelében található halas étterem a Balti-tengerből és a lett tavakból származó fogásokra specializálódott. Lepényhal, kecsege, tőkehal és polip – itt minden olyan tengeri finomságot megtalál, ami korábban úszott. Az ételeket izgalmas szószokkal és friss zöldségekkel tálalják, a hétvégi vacsorákhoz pedig zongorajáték is jár. Halimádóknak kötelező hely!

Muusu: Az óváros egyik XIX. századi épületében található, skandináv hangulatot idéző étterem, amely természetes anyagokkal és letisztult dizájnnal várja vendégeit. Az ételek elkészítését Riga egyik legjobb séfje garantálja, és az ízek, valamint a tálalás valóban magával ragadó. Ha valami igazán különlegesre vágyik, ami egyszerre modern és természetes, ne hagyja ki ezt a helyet!


Felírtam pár tradicionális éttermet, de nem volt szerencsénk, egyik sem volt nyitva ezek közül, amikor odamentünk, pedig a Google Maps szerint nyitva kellett volna lenniük 😕 Így random éttermekbe ültünk be, de nagyon finomakat ettünk! Egyik ilyen volt a Black Garlic nevű hely, ahol megkóstolhattuk a fekete fokhagymát is, amely erjesztés során válik zselés állagúvá és - nevéből adódóan - feketévé.
Másnap a Rockabilly nevű étterembe ültünk be, ahol Hot Mojitót és Hot Balzam-ot ittunk (a Balzam egy rigai alkoholos ital). Mindkettőt érdemes megkóstolni, 5 euróba kerültek.
A Garage nevű bárban vacsoráztunk, ahol szintén nagyon finomakat ettünk teljesen jó áron. A főétel 11-13 euró volt és nagyon nagy adag. (2021)

diétás

A balti konyha különlegességei nem igazán nyűgöztek le. Azonban a „Lido” étteremlánc egyik egységébe érdemes egyszer betérni, mert ez a modern önkiszolgáló étterem lehetőséget ad néhány helyi fogás kipróbálására is. Az éttermet sokan ajánlják, de nálunk nem aratott osztatlan sikert. Az adagok viszonylag kicsik voltak, legalábbis a megszokott magyar adagokhoz képest. Ami különösen feltűnt, hogy a kaprot előszeretettel használják, szinte minden fogásban megjelenik, mint ízesítő.

Riga 2024-ben is különleges gasztronómiai élményt kínál a látogatóknak, mivel az étteremkultúra hatalmas fejlődésen ment keresztül az utóbbi években. Szinte minden utcában találunk egy egyedi stílusú helyet, ahol megkóstolhatjuk a helyi és nemzetközi ételek remekeit.

Az Entresol ma már Riga gasztronómiai életének egyik ikonikus helye, amely "knapas" étteremként ismert. Raimonds Zommers séf, Lettország egyik legelismertebb konyhaművésze, különleges "knapas" fogásokat álmodott meg, amelyek a tapas ihlette, kisebb adag ételeket kínálnak a lett alapanyagok és ízek ötvözetével. Az étlapon továbbra is megtalálhatók az olyan különlegességek, mint a rebarbarazselés nyúlpástétom fokhagymalekvárral – amelyek mindegyike egyedi, francia beütésű, mégis a helyi konyha elemeit viseli.

A Restaurant 3 a helyiek és a turisták körében is népszerű. A modern, hangulatos étteremben az ételek nemcsak ízükben, hanem megjelenésükben is kiemelkedők. Az étterem látványos, szárazjeges tálalási trükkökkel színesíti a fogásokat, amelyek minőségi, természetes alapanyagokból készülnek, és az erdő vagy a biogazdaságok világát idézik meg az asztalon.

A Le Dome halételekre specializálódott, és a tetőteraszáról lélegzetelállító kilátás nyílik a középkori dómra. Az étterem a tengeri és édesvízi halakra épít, ötvözve a hagyományos lett konyhát a mediterrán ízekkel, ami egyedi kulináris élményt nyújt.

A Kolonade pedig a szabadság emlékmű és az opera közelében, egy hangulatos városi parkban helyezkedik el. Az étterem nagy hangsúlyt fektet a szezonalitásra és a helyi alapanyagokra, így a desszertekhez is friss, vadon termő bogyókat, például kökényt és berkenyét használnak, hogy autentikus ízvilágot hozzanak létre.

Riga gasztronómiai kínálata tehát az autentikus és modern fogásokat egyaránt felvonultatja, minden ínyenc számára tartogatva valami különlegeset.


Ajánlott éttermek, kávézók:
Double Coffee - nagyon finom forralt bor és forró koktélok
Milda - tradicionális balti konyha, nagyon finom ételek
Two More Beers - Riga egyik legjobb étterme, ha itt jártok ne hagyjátok ki a tradicionális lett 'Rye bread dessert'-et


Az óvárosban és a szecessziós negyedben is számos nagyon hangulatos, eldugott kis kávézó található. Étkezésre mindenképp ajánlom a Lido önkiszolgáló étteremlánc egységeit, amelyek a belváros több pontján is megtalálhatóak, ár-érték arányban itt éri meg leginkább a lett nemzeti konyha ételeit megkóstolni. (2023)


Az orosz nagykövetség mellett számos nagyon rendes étterem található. Az árak, mint általában, ugyanazok, mint a turisztikai óvárosban, de az ételek minősége és a kiszolgálás szintje kedvezően eltér. A város egyik legemlékezetesebb helye egy lenyűgöző kávézóvá vált szállodánk közelében - a Cafe Kuze (V. Kuze Kafejnica) közelében. Amint az ablakának kialakításából látható, a forradalom előtti idők óta van itt. Ami belül feltűnő, az az art deco stílus és a belső dekoráció formáinak pontos betartása (egy csillár megéri! És a gyertyák!), És a színek (puha zöld falak, annak a korszaknak a fából készült bútorai). és minden apróság, amely kiegészíti a képet (még porcelán kávéscsészék és cukortartók is abból az időszakból). De a legfontosabb a választék és a kiszállítás - sokféle nagyon különböző (és nagyon jó) kávé, kézzel készített csokoládé, saját gyártású friss pékáru. A háziasszony pedig elképesztően szép lett lány, aki barátságos és méltóságteljes, amikor ételt kínál a vendégeknek. Nagyon ajánlott odamenni egy csésze kávéért, hogy átélhesse Riga óvárosának hangulatát. (2020) forrás


Az emberek nagyon kedvesek és segítőkészek, a többség folyékonyan beszél lettül, oroszul és angolul is.
Összességében Riga és környéke gazdag történelmi, kulturális és természeti értékekkel bíró gyönyörű hely, ahová érdemes ellátogatni legalább 2-3 napra.(2023)

Vásárlás

Vásárcsarnok

(Rīgas Centrāltirgus)

Ne hagyjuk ki Riga „gyomrát”, a híres vásárcsarnokot, ahol órákon át barangolhatunk és kóstolhatunk különféle helyi ízeket. Itt találkozhatunk olyan hagyományos lett finomságokkal, mint a kvasz és a fekete kenyér, de igazi ritkaságokat is felfedezhetünk. A vásárcsarnok helyszínéül eredetileg zeppelinhangárok szolgáltak, amelyeket lenyűgöző piacokká alakítottak át.

A csarnok még a szovjet időkben is a bőség szimbóluma volt, és ma is minden megtalálható itt, ami egy jól felszerelt kamrába kell: friss és füstölt halak, ikrák, vad- és háztáji húsok, helyi sajtkülönlegességek, fűszerek, gyógy- és fűszernövények, mézek, magvak, bogyók, friss és savanyított zöldségek, valamint különféle pékáruk. Emellett számos virágárus, ruhabolt és kisebb bolhapiaci árusok kínálják portékáikat, és a helyi kifőzdék is ínycsiklandozó választékot biztosítanak.

A különleges helyi ízek között számomra újdonság volt a fekete teában pácolt és zselésített hal, a „cepti negi,” amelyet láthatóan sokan kedvelnek. Egy másik érdekesség a kannabiszmagból készült lekvár, ami meglepően finom, és a ritka szamócamálna, ami az eper és a málna keresztezéséből született savanykás gyümölcs.

Ikrák a halpiacon - n.e. fotója

,, Kevés autentikusabb helyet tudok elképzelni, ahol az ember igazán belesimulhat egy másik országimage-1.jpg mindennapjaiba, mint a piac, kihagyhatatlan program, akárhol is járunk. De különösen igaz ez Rigára, ahol a legnagyobb piac található Európában, ami szintén a Világörökség részét képezi. Maga az épület négy óriási, "újrahasznosított" Zeppelin hangárból áll, belül pedig elképesztő forgatag.

Rengeteg autentikus termékkel, isteni sajtok, vajak, joghurtok, rozskenyerek, lazac és kaviár, ameddig a szem ellát. A legkülönfélébb zöldségek, gyümölcsök, végeláthatatlan sorokban. Vörösáfonya, frissen, nem aszalva, és vörösáfonyalé, ettől azonban óva intek mindenkit, aki nem kellően elszánt, hogy magába öntsön 2 dl antioxidáns-koncentrátumot, mert egyébként valami elképesztően, rettenetesen savanyú. De ha már arra jár az ember, akkor egy próbát megér! (2019)" forrás

n. s. fotója

Füstölt halak - n. s. fotója

Szórakozás

Ahogy sok nagyvárosban, Rigában is találhatók exkluzív szórakozóhelyek, és ezek közül az egyik kiemelkedő például a Rock Café. Annak ellenére, hogy sokan a Depeche Mode-ra emlékeztető, fekete-fehér ruhákba öltöznek (ami szinte egy kimondatlan dresszkód), a hely zenei kínálata inkább a Nirvana, Metallica és Aerosmith vonalat ötvözi. A Rock Café a belváros szívében helyezkedik el, és a közönsége igazán vonzó: a lányok gyönyörűek, a fiúk pedig elegánsan öltözöttek, így teljesen más hangulat uralkodik, mint amit a név alapján elképzelhetnénk. A helyiek szerint ez egy népszerű randihelyszín is, gyakran előzi meg egy látogatás a Tokyo Sushi franchise valamelyik éttermébe. A sushi Rigában rendkívül népszerű, hiszen a hal a lettek számára olyan alapvető élelmiszer, mint a parizer a magyaroknál.

A Rock Caféval szemben Rigában találhatóak az ellenpólust képviselő, lepukkantabb bárok is, amelyek sűrűn előfordulnak a városban. Például a Cinema egy ilyen hely, ahol a zenegépből szóló, tangóharmonikás metál egyszerre szórakoztató és kissé túlzott. Ez az élmény pont olyan, mint a rigaiak nemzeti itala, a Riga Black Balsam – egy gyomorkeserű, amely elsőre érdekes, de hamar elveszíti varázsát.

Sokan tévesen azt hiszik, hogy a romkocsmákat a magyarok találták ki, és innen terjedt el a világon, de ez olyan pontatlan, mint az az állítás, hogy a magyar bor minden esetben világklasszis, vagy hogy az Újlipótváros Budapest gasztronómiai térképének központi tényezője lenne.

Riga egyik kedvelt helye a Kaņepes Kultūras Centrs, ami a budapesti Fogasházra emlékeztet, de annál intimebb, kisebb és barátságosabb. Még vasárnaponként is pezsgő élet van itt, ami alapján elképzelhetetlen, hogy milyen hangulat uralkodhat egy péntek este. A hét utolsó napján is telt ház fogadta a látogatókat, akik között megtalálható volt mindenki, a 18 éves diáktól a negyvenes családapáig.

Forralt bor - n.e. fotója

R. Gyuri fotója

Rockabilly House - talán ez a hely volt az egyik fénypontja az utazásnak, semmiképp ne hagyjátok ki ha Rigában jártok! Hétvégén voltunk itt így élőzene volt, remek hangulatot teremtve. (2022)

Közbiztonság

Magányos férfi turisták figyelem! A bárokban, szórakozóhelyeken legyenek óvatosak, mert az orosz maffia által alkalmazott hölgyek a közös italozásokkal brutális számlát produkálhatnak. Leitatják az áldozatot és aztán elvesznek minden pénzt, lenullázzák a bankkártyát. Gyanakodni kell, ha túl gyors sikert érünk el helyi hölgyeményeknél....  

Kéretik elolvasni a Lettország főoldal fotóegyvelege alatti kommentár rovatban az ezzel kapcsolatos beírást.   

Látnivalók

  • Kitüntetett figyelmet érdemelnek a 19-20. századfordulón épült szecessziós épületegyüttesek az Alberta ielán.
  • A Rigai Szabadtéri Néprajzi Múzeum (Skanzen) a világ legegységesebb szabadtéri múzeuma, amely több mint 100 eredeti állapotában konzervált lakóépületet, templomot, szélmalmokat és gazdasági épületeket mutat be.
  • A Szent Péter templom, amelyet a feljegyzések 1209-ben említenek először.
  • A városház tér és a Feketefejűek háza, a nőtlen kereskedők céhének székháza.
  • A Rigai Dóm (A Szűzanyának szentelt templom). Építését 1211-ben kezdték. Jelenleg a Lett Lutheránus egyház püspöki szék temploma. Rendkívüli értéke az 1601-ben készített orgonája Ez 7000 síppal a világ egyik legnagyobb mechanikus templomi orgonája.
  • A Szabadság emlékmű. 1935 novemberében leplezték le. A Lett szabadság emlékműve egy női szobor, aki a feje felett egy három csillagból álló ívet tart. A három arany csillag Lettország három tájegységét Kurzeme-t, Vidzeme-t és Latgale-t szimbolizálja. forrás

Riga látnivalóiról részletesen ítt írunk: https://utikritika.hu/lettorszag/riga/latnivalok

Történelmi háttér

Rigát 1201-ben alapította Brémai Albert, mint kikötővárost és bázist a helyi lívek kereszténységre térítéséhez, amely célt 1206-ban, egy Turaidánál vívott csata után értek el az északi keresztes hadjáratok során. Riga a 13. és 15. században, a Hanza-szövetség fénykorában a régió fő kereskedelmi központjává vált, és a rigai érsek uralma alá került. A reformáció 1522-ben érte el Rigát, amely véget vetett az érsekek hatalmának. 1621-ben Riga a Svéd Királyság része lett, bár jelentős autonómiát megőrzött. 1710-ben Nagy Péter orosz cár inváziója vetett véget a svéd uralomnak, és megszilárdította az orosz befolyást a városban.

Lettország 1918. november 18-án kikiáltotta függetlenségét. Az országot 1940-ben annektálta a Szovjetunió, és Riga lett a Lett Szovjet Szocialista Köztársaság fővárosa.

A németek Rigában éltek a város Albert általi megalapítása óta, és történelme nagy részében a németek alkották az elit réteget, míg a lettek alacsonyabb társadalmi osztályban maradtak. A németek elitpozíciója az orosz birodalmi időszakban is megmaradt, ami a város egyes építészetében is megmutatkozik. A németeket az 1941-44 közötti náci megszállás után erőszakkal kitelepítették.

A németek kitelepítése Rigából, illetve a balti államokból több szakaszban zajlott, és döntően a második világháború és annak következményei határozták meg.

Az első kitelepítési hullám – a náci Németország hatása (1939-1941):
1939-ben, a Molotov–Ribbentrop-paktumot követően, amely felosztotta Kelet-Európát Németország és a Szovjetunió között, a balti németek tömeges kitelepítésére került sor. Ekkor Hitler és Sztálin titkos megállapodása alapján a balti német lakosságot – akik évszázadokon át meghatározó szerepet játszottak Riga és a balti államok társadalmában és gazdaságában – Németországba szállították. Az úgynevezett "Umsiedlung" keretében több mint 50 000 németet telepítettek ki a balti térségből, beleértve Lettországot és Rigát is.

A kitelepítetteket Németország megszállta lengyel és más kelet-európai területekre költöztették, ahol új településeket hoztak létre számukra. Ezt az áttelepítési folyamatot a német hatóságok irányították.

Náci megszállás és a második kitelepítési hullám (1941-1944):
A német megszállás idején (1941–1944), amikor Riga is a náci Németország irányítása alá került, a németek tovább erősítették jelenlétüket a balti térségben, ám a zsidók és más etnikai csoportok elnyomása vált a középpontba. A németek 1944-es visszavonulása után sok német származású lakos is elmenekült Lettországból, félve a szovjet hadsereg előrenyomulásától.

A szovjet megszállás utáni kitelepítések (1944-től):
A szovjetek 1944-ben elfoglalták Rigát, és ezzel megkezdődött Lettország beolvasztása a Szovjetunióba. A szovjetek ellenségesen viszonyultak a német lakossághoz, mivel a balti németek korábban gyakran a német megszállókkal azonosították magukat, vagy szoros kapcsolataik voltak Németországgal. A második világháború végén és azt követően a szovjetek több hullámban kitelepítették, bebörtönözték vagy deportálták a balti németeket.

A kitelepítéseket és deportálásokat a szovjet hatóságok hajtották végre, mint része a szélesebb politikának, amely a balti országok lakosságának szovjetizálására és homogenizálására irányult. Azokat, akiket nem telepítettek át, gyakran üldözték, és sokukat kényszermunkatáborokba küldték.


Riga zsidó lakosságát a második világháború alatt súlyos tragédiák érték, mivel a náci megszállás idején a lettországi zsidókat rendszeresen üldözték, gettóba zárták, deportálták és meggyilkolták. Az események az európai holokauszt részeként zajlottak.
Riga zsidó közössége a háború előtt

A második világháború előtt Riga jelentős zsidó közösséggel rendelkezett. Az 1930-as évek végén a város zsidó lakossága körülbelül 30 000-40 000 fő volt, ami a város lakosságának mintegy 10%-át tette ki. A zsidó közösségnek fontos szerepe volt a város gazdasági és kulturális életében.
A szovjet megszállás (1940-1941)

1940-ben a Szovjetunió megszállta Lettországot, és a szovjet hatóságok a lettországi zsidókat eleinte nem üldözték. Néhány zsidó támogatta a szovjet rezsimet, remélve, hogy az megvédi őket a nácizmus terjedésétől. Azonban a szovjet uralom alatt a zsidó közösségnek is el kellett viselnie a vallási és gazdasági elnyomást, és néhány zsidót a szovjetek deportáltak a Gulag táborokba.
Náci megszállás (1941-1944)

Amikor a náci Németország 1941-ben megtámadta a Szovjetuniót, Riga júliusban a németek kezére került. A német megszállás alatt megkezdődött a zsidó lakosság szisztematikus üldözése és megsemmisítése.

Riga gettó (1941): A megszállás után a zsidókat először megfosztották jogaiktól, vagyonuktól és munkahelyeiktől. 1941 októberében a nácik létrehozták a Riga gettót, ahová a zsidókat költöztették át, rendkívül szűk és zsúfolt körülmények közé. A gettó létrehozása előtt a németek és a lett kollaboránsok több ezer zsidót megöltek Rigában és annak környékén.

A rigai tömegmészárlás - Rumbula (1941): A legnagyobb zsidóellenes atrocitás Rigában az úgynevezett Rumbula mészárlás volt. 1941 novemberében és decemberében körülbelül 25 000 zsidót lőttek agyon Rumbulában, egy erdős területen Riga külvárosában. Ez volt a balti holokauszt egyik legnagyobb tömegmészárlása. A zsidókat a gettóból gyalogosan hajtották a kivégzés helyszínére, ahol tömegsírokba lőtték őket.

Német zsidók deportálása Riga gettójába: 1941 végén a náci hatóságok Németországból és más megszállt területekről deportált zsidókat küldtek Rigába. A deportáltakat a Riga gettóba vagy a közeli koncentrációs táborokba helyezték el. Többségük szintén nem élte túl a háborút.

KZ Kaiserwald és a koncentrációs táborok: 1943-ban a nácik felszámolták a Riga gettót, és a még életben maradt zsidókat a Kaiserwald koncentrációs táborba és más munkatáborokba küldték. Ezekben a táborokban a zsidók borzalmas körülmények között dolgoztak, és sokan közülük itt haltak meg.

Riga felszabadítása és a holokauszt utóélete

1944-ben a szovjet csapatok visszafoglalták Rigát, és ezzel véget ért a náci megszállás. A rigai zsidó közösség túlnyomó többségét azonban már meggyilkolták a háború során. A város zsidó lakossága alig pár száz főre csökkent.

A második világháború alatt Lettországban és Rigában a zsidó közösséget szinte teljesen kiirtották. Ma Riga emlékművekkel és múzeumokkal tiszteleg a holokauszt áldozatai előtt, mint például a Zsidó Gettó és Holokauszt Múzeum.

Olvasmányos linkek és vélemények

"A 700 ezres Riga lakói közül állítólag egy kicsit több a lett, mint az orosz, nos ez az utcán egyáltalán nem jött le. A belvárosban jóval gyakoribb az orosz szó. Szállodánk a belvárosban a szecessziós negyed - mert ilyennel is dicsekedhet Riga - szélén várt ránk. A legfelső emeleten kaptunk egy koktélt, jó fej orosz srác nagyvonalú adagokból dobta össze, majd kimehettünk az este 10 órai ragyogó napsütésben fényképezgetni az igencsak megkapó panorámát.

Ezután tettünk egy kört a szecessziós házak között. Több százat tartanak nyilván, de a legszebbek itt összpontosulnak néhány utcában. Egyik szebb mint a másik, legtöbbjében követségek tanyáznak, az egyik legérdekesebben a magyar. Jóleső érzéssel rommá fényképeztük. Riga is német város volt, méghozzá dúsgazdag kereskedő város, innen az igény a szépre, a modernre és kissé hencegőre. Az építész tervezők között is van jó néhány német, a legismertebb azonban a még híresebb filmrendező Szergej Eisenstein apja Mihail Eisenstein. A bonyolult balti viszonyokat jól jellemzi, hogy Eisenstein apja német, zsidó és svéd ősöktől származott, míg édesanyja orosz volt. Hasonlóan bonyolultak és sokszínűek az épületek díszítései, és a sokféleség ellenére az összkép, az összhang is megvan. Látni Pesten, Bécsben, Párizsban és sok más európai városban szép szecessziós épületeket, de ilyen sűrűségben csak itt.

Másnap az óvárosban a Feketefejűek házánál kezdünk. Megtudom ez is replika, régi tervrajzok, archív fotók segítségével, a varsói óvároson pallérozott lengyel mesterek remeke az épület 1990-es évekből. Már korábban is fejtegettem, az itteni látogatásom csak megerősítette, nagyon egyetértek ezzel a bátor kísérettel: ne hagyjuk elveszni a múlt egy-egy pompás darabját, mert bármely okból megsemmisült, ha lehetőség van, alkossuk újra a múltat. Kora délután jelmezes idegenvezető kalauzolása mellett meggyőződhettünk arról, hogy az épület belső rekonstrukciója során a helyiségeket is korhűen díszítették és hibátlanul bútorozták." forrás


"A hatalmas Szabadság-emlékmű az első független Lettország idején készült, egy Nagy Péter szobor helyére. A nőalak által tartott három csillag az ország három ősi részét, Kurzemét, Vidzemét, és Latgalét jelenti. Innen szinte nyílegyenesen mehetünk a városházához. Nem is a városháza érdekes - bár szépen zenélő óra van rajta, hanem a Feketefejűek háza. Itt laktak azok a nőtlen céhtagok, akik a város védelmét látták el. 1344-ben épült, 1941-ben megsérült, mire a szovjetek utolsó szemig eltakarították a romokat. Mögötte magasodik a Szent Péter és Pál templom. Három templom szerint tájékozódtam a városban: Szt. Péter és Pál a legmagasabb, a Dóm a legszélesebb, a Szt. Jakab a kerek. A Szt. Péter és Pál templom tornyában fel lehet menni - szerencsére részben lifttel.

A legszebbnek a Szt. Jakab templom melletti "három nővér" házakat találtam. A Dóm tetején hatalmas kakas jelzi, hogy Rigában az evangélikus vallás a vezető. Itt bizony belépődíjat kellett fizetni. Igaz, így bemehettem a kerengőbe is, ahol a számtalan kőfaragvány mellett látható az eredeti rézkakas a toronyról. A dóm mögött aranyos szobor áll: a Brémai muzsikusok, a testvérváros Bréma ajándéka. A japán és orosz csoportok minden tagja külön-külön fényképeztette magát a szoborral, sokáig tartott kivárni, míg eltűnt körülötte a tömeg. A Brémai muzsikusokkal szemben nyílik a János udvar, egy kis átjáró a Kaleju ileába. Aranyos zeg-zugok, vízipipás teázó, parkoló autók (hotel is van itt), és állandó nagy gyalogosforgalom. (2011)" forrás

"Riga semmi olyat nem tudott mutatni, ami különleges lett volna. Szép város, de semmi extra. Találkoztam véletlenül egy magyar nővel. Ő viszont pozitívan csalódott Rigában, mert kevesebbet várt ettől a várostól. Azt hitte, hogy nagy még a volt szovjet befolyás. Szerinte Tallin egyébként szebb, mint Riga. " forrás


"Rigának, minden bája ellenére, kissé nyomott hangulata van. Ezt leginkább a búskomor emberek okozzák, nagyon sok a „rossz arcú” ember az utcákon. További bosszantó tényező a boltok látványos hiánya. Miközben majd minden sarkon van kaszinó (voltunk olyan téren, ahol három kaszinó működött), addig élelmiszert viszonylag kevés helyen tudtunk beszerezni. Ez oda vezet, hogy a kevés élelmiszerboltban állandóan óriási tömeg van. A szállásunkhoz legközelebb eső pályaudvari szupermarketben este fél 10-kor is 15 percet kellett sorban állni. Pedig a pénztáros iszonyatos sebességgel dolgozott, elpakolni sem volt időnk, már jött a következő vásárló holmija. Riga persze kihagyhatatlan, ha az ember a Baltikumba utazik, és összességében nem is rossz hely, de azért érdemes felkészülni a kisebb zavaró tényezőkre. (2015)" forrás


,, A várost nem nyomoztam teljesen le indulásunk előtt, így voltak meglepetések. Például, hogy kicsi, hiába a Baltikum legnagyobb városa. Rigának összesen 700 ezer lakosa van, 40%-a lett, 40%-a orosz, a maradék pedig a többi környező országból érkezett.

A reptéren becserkésztük a 22-es buszt, vettünk jegyet (feltöltős jegyük van) majd bementünk a városba. A busz a piacnál tett minket le, pont jókor, ugyanis kezdtünk éhen halni. A piacon mindent árulnak. Meg persze mint minden rendes piacon, vannak kifőzdék is. Ajánlom mindenki figyelmébe ezeket a kajáldákat mert egyrészt ott van az ember orra előtt a kaja, lehet választani, másrészt meg látja, mit esznek a helyiek, amit ugye egy turisták által frekventált étteremben nem biztos, hogy látunk. Hárman háromfélét ettünk, levessel, másodikkal, körettel, itallal együtt fizettünk 9 euró valamennyit.

Utána átpingvinkedtük magunkat az óvárosba. A zebrákat, jelzőlámpákat nem szeretik itt sem. Az óváros 1997-től a világörökség része, valóban nagyon szép, és rendben van tartva. Lepukkant épületet nem láttunk, illetve azért maradt még néhány, amit épp most újítanak föl.
A meglepő dolog Rigában a plázamánia. Nem kicsit, nagyon! A vasútállomás is egy plázából nyílik, de mellette van másik kettő, illetve az óváros szélén is volt egy egész háztömbnyi. Érdekesség kedvéért, vásárlók is voltak benne, nem csak nézelődők.

Rigában a vasárnap pont olyan nap, mint a hétfő, minden ugyanúgy nyitva, így bementünk az egyik plázába csak úgy megnézni milyen is. Persze pont olyan, mint máshol és centire ugyanazok a boltok vannak, mint bárhol máshol. Mily meglepő.

Reggeli után igyekeztünk odaérni délre a Szent Péter-templom elé, ahonnan az ingyenes túra indul, de előtte pont útba esett a Riga Balzam bolt, ahol ittunk egy isteni balzamos kávét és egy forró narancsleves, fahéjas italt, szintén balzammal megtámogatva. Mindkettő extra jó volt!

Riga szecessziós (Art Nouveau, Jugendsti) épületei vonzottak épp. Ehhez a villamost kellett becserkészni. Nem könnyű feladat mert annyira egyszerű a tömegközlekedés Rigában, hogy térkép is alig mondja meg. És valóban, a villamos odavitt minket, mi végigsétáltunk pár utcán, majd szétfagyva elindultunk a legközelebbi buszmegállóig. Kiderült, hogy a busz kétóránként jár, és mi láttuk elmenni az előzőt. De sebaj, pár saroknyira viszont egy egész busz és trolicsomópont volt, így pár perc várakozás után jött is egy fűtött troli :)

Riga jó hely, az emberek beszélnek angolul, és bár egyetlen mosolyt sem láttam míg ott voltunk. (2015)" forrás


,, Riga nem képzelhető el szecesszió nélkül. A belváros épületeinek harmada ebben a stílusban épült. A világon sehol máshol nincs ilyen nagy mennyiségű Art Noveau bérház ilyen kis koncentráltságú területen. És miért szecesszió? Mert a város ezen stílus terhoditasa alatt fejlődött a legnagyobbat...
Az egész negyed rövid idő alatt 1904 és 1914 között épült fel, az utolsó években úgy felgyorsult az építkezés hogy 1913-ban ötszáz csodás homlokzatú házzal bővült Riga.
A gyors építkezésre azért volt szükség mert mindössze tizenhét év (1897-1914) alatt a város lakossága majdnem duplájára növekedett. A cári Oroszország második legnagyobb kikötője lett az 1914-ben fél milliós Riga. Hideg teleken amikor Pétervárt a befagyott Finn-öblön keresztül nem lehetett megközelíteni az egykori jégmentes Hansa város lett az orosz ipari import és exportáruk egyetlen rakodókikötője. (Ata, 2021)


Ahogy körbejártam a katedrálist, közvetlenül mögötte észrevettem egy furcsa állatos szobrot, amelyet a társaim a Brémai muzsikusok szobraként azonosítottak. Ha már ezeknek az állatoknak szobrot emeltek, talán itt lenne az ideje, hogy Peruban bongón játszó medvetársaim is bronzba öntve tiszteletüket tegyék. Ez a bronzszobor 1990-ben készült Brémában, Riga testvérvárosában.

Az emberek sorban dörzsölgették az állatok orrát a szobron, és mivel azok fényesen csillogtak, kíváncsi lettem az okára. Egy turista – aki véletlenül még „medvéül” is beszélt – elárulta, hogy az orrok megdörzsölése szerencsét hoz. Gyorsan én is megdörzsöltem a szamár orrát (csak ezt értem el), majd elsiettem lottószelvényt venni. Sajnos a szelvény nem nyert, így lehet, hogy az egész csak akkor működik, ha minden állat orrát sorra megdörzsölöm. Egyszer biztosan visszatérek, hogy ezt kipróbáljam – ígérem, megosztom az eredményt!

Fotóegyveleg

A modern építményeket ízlésesen integrálják a műemlékes környezetekbe. - Ata fotója

Kegyeletsértő disznólkodás - - n.e. fotója

Függetlenségi emlékmű - Elter fotója

Vansu-híd - Elter Karcsi fotója

Emelem korsómat - k.p. fotója

R. Gyuri fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon