ÚTIKRITIKA.HU / Libanon






hirdetes

útikritikák


Libanon

Egészség | Közlekedés | Étkezés | Pénzváltás | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos információk | Fotóegyveleg

.

Egészség

Libanonban a közegészségügyi állapotok európai szintűek. Jól szervezett az egészségügyi rendszer. Az orvosi ellátás azonban drága s ezért mindenképpen ajánlott az utazásra való felkészüléskor egészség- és baleset-biztosítást kötni. Leginkább a Vista irodában, mert ott alapos tájékoztatást adnak a biztosítási lehetőségek előnyeiről és hátrányairól. Európában és az Egyesült Államokban átlagosan 100 lakosra jut egy orvos: Libanonban (szinte hihetetlen) 10 lakosra jut egy!

Közlekedés

Libanonban a taxik három fő kategóriába sorolhatók:

Az európai típusú taxikat előre kell rendelni egy társaság számán keresztül, és az árakat vagy a kilométeróra alapján, mint Franciaországban, vagy az utazás előtt egyeztetett áron számolják fel.

A számláló nélküli taxik az utcán keresnek utasokat, vagy várnak a szórakozóhelyek és mozik közelében. Ezek az autók általában 2000 LL (kb. 1 €) árat kérnek, de gyakran próbálhatják átverni a turistákat, ezért fontos, hogy határozottak legyünk. Hosszabb utak esetén az árak 3000 LL (tletta alf) vagy 4000 LL (dupla szolgáltatás) között változhatnak, amit előre kell egyeztetni.

A "service" taxik közlekednek, amelyek az utasok igényei szerint töltik meg az autót. Amikor egy ilyen taxi megáll és megkérdezi, hogy hova megyünk, ha az útvonal megfelel neki, akkor elvisz. Az utazások gyakran több személy számára történnek. Az ár általában 2000 LL (kb. 1 €) személyenként, és az árakat az utas beleegyezése nélkül nem változtathatják meg. Ezek a taxik meghatározott útvonalakon közlekednek, és ha nem oda tartanak, ahova szeretnénk menni, kérdezzük meg a sofőrt, hogyan lehet eljutni a célunkhoz. A taxik állami engedéllyel rendelkeznek, amit piros rendszámtábla jelöl, nem fehér, mint a normál autóknál. Néhány útvonal esetén a sofőrök dupla díjat kérhetnek, tehát 4000 LL-t. Ha biztosak szeretnénk lenni abban, hogy nem fizetünk dupla díjat, előre tisztázzuk, hogy egyetlen "service"-t kérünk.

Libanonban a közlekedés biztonságosnak mondható, persze tekintetbe véve a katonai ellenőrzőpontokon történő igazoltatások kényelmetlenségeit, és az autólopások kockázatait. Télen a hegyes vidékeken tartósan, de az ötszáz méter alatti magasságban is rövidebb ideig havas útburkolatra kell számolni. A közel-keleti országban a közlekedési állapotok erősen eltérnek az európaitól. Tömegközlekedés szinte nincs is. Az iránytaxiként közlekedő mikrobuszokat a külföldi turistáknak nem tanácsos használni kényelmi, higiéniai és főleg biztonsági okokból. Ráadásul menetrend, buszmegállók nincsenek, a járatok rettentőek és kiszámíthatatlanok. Viszont a taxik a városokon belül könnyen, elég olcsón használhatók.

A forgalmi viszonyok eléggé kaotikusak, a közlekedési szabályok betartásának egyszerűen nincs hagyománya. A legtöbb városi utcai nagyobb kereszteződésben rendőrök irányítják a forgalmat. Az utak állapota - főleg Bejrúton kívül - sok helyen rendkívül rossz, egyes hegyvidéki területeken csak négy kerék meghajtású terepjárókkal lehet biztonságosan közlekedni. A megengedett sebesség városon belül 50 km/h, főútvonalon, 90 km/h, autópályán 110 km/h, de ezt jellemzően nem tartják be, mindennaposak a városon belüli apróbb, autópályán a súlyosabb balesetek. A helyi közlekedési sajátosságok, és az utak zsúfoltsága miatt, csak helyismerettel bíró, tapasztalt és gyakorlattal rendelkezők részére tanácsos Libanonban gépkocsit vezetni.

A tengerparti városok között egyszerű tomegközlekedni (Byblos,Batroun,Tripoli,Tyre,Sidon), de a hegyekbe, a kisvárosokba Kell autó, illetve mondjuk Baalbek felé ha időközben mást is meg akarsz nézni. Bármikor találsz az utcán is taxit, akivel megegyezel az ában. Nagyon örülnek a helyiek ha bevételhez jutnak. (2022)


Ha be akarjuk járni az országot, akkor a tömegközlekedés nem ajánlott. A tengerparti régióban talán lehet közlekedni, de csak kisebb iránybuszok mennek, amivel néhány helyre tudunk csak eljutni, de a használatát nem ajánlották. Sok elszegényedett és menekült van az országban, akik csak így tudnak közlekedni és a buszok vezetői autóversenyzőknek képzelik magukat. Vasút nincs (szétbombázták a polgárháború alatt), pedig nagyon tudna lendíteni az országon.

Autót lehet bérelni, de ezeknek szép nagy zöld rendszáma van és már messziről lehet látni és vannak olyan területek, ahova a helyiek sem mernek bemenni mert veszélyes, ide bérelt autóval bemenni... ez itt nem vicces. A Google Maps sem működik mindenhol megbízhatóan és nagyon fontos a napi információ, merre szabad és merre nem szabad elindulni. Magunktól bementünk volna olyan helyre, amire a helyiek csak legyintettek és nevettek: Oda normális ember nem megy!- mondták.

Azt a megoldást választottuk, hogy egy taxit/sofőrt béreltünk. Ennek a költsége napi 60-140 dollár körül van mindennel együtt, tehát nem kellet extra szállást fizetni a sofőrnek ő minden este hazament, másnap reggel az aktuális szállásunkon felvett. Lehet alkudozni, de nekünk a biztonság volt a fontos és olyan taxist akartunk, akiről volt némi információnk. Szerencsére voltak olyan ENSZ-es ismerőseink, akik tudtak kontaktot adni és WhatsApp-on lebeszéltünk mindent. Jól jött a helyi vezető, aki nagyon figyelt ránk és ez nem hátrány, ha az ember Hezbollah-os területen kocsikázik. Ha valaki neki akar vágni, mindenképpen ezt a megoldást ajánljuk. Az autó nagy, kényelmes és tiszta, sofőrünk, Khalid pontos és kedves volt, sok helyi tippel segített, legjobb szívvel tudjuk ajánlani, ha valaki erre jár.

Egyébként az autóbérlés full biztosítással plusz tankolással sem maradt volna el nagyon sokkal ettől az összegtől, így egy olyan országban, ahol azért vannak tényleg olyan részek, ahova vakon nem nagyon kellene begurulni egy világító zöld rendszámos autóval, mi azt gondoljuk, hogy ez volt a legjobb döntés. Főleg, hogy ahogy az utánunk kiutazó Travellina is írja, a napi túrák is ilyen 100 dodó körül mozognak, ahol meg abszolút kötött az ember. (2022) FORRÁS

Étkezés

Libanonban a vendéglátóhelyeken általános a borravaló adása. A szolgáltatási díj gyakran már benne van a számlában, általában 10-15% között mozog, de ha ez nincs kiszámlázva, akkor illedelmes dolog körülbelül ugyanezt az összeget borravalóként hagyni. Ha a kiszolgálás különösen jó volt, a vendégek gyakran hagyják a borravalót ezen felül is, hogy kifejezzék elégedettségüket a szolgáltatással. Személyzet általában nagyon értékeli ezt a gesztust, mivel a borravaló jelentős részét képezi jövedelmüknek.

Libanon kifinomult konyhát ápol, amely a mezze vegetáriánus ételeitől, mint a tabouleh, a fattoush és a waraq ainab, a finom mártásokig, mint a hummusz és a moutabal terjed.

A libanoni grillezett ételek, mint a shish tawouq (grillezett csirke) – általában fokhagymával fogyasztva, a lahm mashwiye (grillezett hús), és a kafta (fűszeres darált hússal grillezve) szintén kötelező fogások.

A libanoni "gyorsételek" is kaphatók, mint például a shawarma szendvicsek, amelyeket útszéli boltokban kínálnak (más országokban dönert vagy Görögországban gyrosnak ismerik). A shawarma libanoni vékony kenyérbe tekerve készül. Különféle grillezett hús szendvicsek is elérhetők, sőt olyan dolgokat is szendvicsként kínálnak, mint a bárány vagy csirke lép, agy, bárány csontvelő vagy bárány herék.

A reggeli általában manaeesh-t tartalmaz, amely hajtogatott pizzához hasonlít, a leggyakoribb feltétek a zaatar (egy keverék tárkonyból, olívaolajból, szezámmagból), jebneh (sajt), vagy darált hús (ezt a változatot inkább lahm bi ajin néven ismerik).

Egy másik hagyományos reggeli étel a knefeh, egy speciális, panírozott sajttal készült étel, amelyet sűrű sziruppal tálalnak szezámmagos kenyérben. Ezt desszertként is szolgálják fel.

Libanon híres az arab édességeiről is, amelyeket a vezető éttermekben találhat meg. Tripoli városa azonban a libanoni édességek "fővárosának" számít, és néha még a "Lebanon édesség fővárosaként" is emlegetik.

A nemzetközi étteremláncok széles körben elterjedtek az országban. Az olasz, francia, kínai és japán konyhák, valamint a kávézóláncok (mint például a Starbucks, Dunkin' Donuts stb.) különösen népszerűek az országban, nagyobb koncentrációval Bejrútban és a főváros északi részén.

Bor

A libanoni borok nemzetközi hírnévnek örvendenek. A szőlőt már az ókor óta termesztik, és a szőlőültetvények, melyek nagy része a Bekaa-völgyben található, az alapot szolgáltatják az arak nevű nemzeti szesz lepárlásához, amely, mint az ouzo, ánizzsal ízesített és vízzel hígítva opálosodik. Az arak a hagyományos kísérője a mezének.

De a szőlőt hagyományosan bor készítésére is használták. Korábban ez főként édes fehérbor volt, azonban az első világháború után a francia mandátum alatt érkező katonák és adminisztrátorok igénye a vörösbor iránt növekedett, és nagy területeket ültettek be különösen Cinsault szőlővel. Az elmúlt 20 évben ezeket kiegészítették a legnépszerűbb nemzetközi fajtákkal, mint a Cabernet Sauvignon és a Chardonnay.

A borászatok gyakran kínálnak borkóstolót, és nagyon vendégszeretőek. A különleges, régimódi Chateau Musar borászat Ghazirban található, Bejrúttól északra 25 km-re, és a szőlőt Bekaa-völgyből szállítják be. Bekaában maga a borászatok között megtalálható a nagy Kefraya, a legrégebbi Ksara, a divatos új termelő, a Massaya Tanailban, és a Nakad Jdeitában, amely, mint a Musar, ragaszkodik a sajátosan régimódi megközelítéshez. A Kefraya a Nyugat-Bekaában található, ahol egy kellemes étterem is működik, és a környék gyönyörűen átszelhető.

Pénzváltás

A legpraktikusabb amerikai dollárt vinni a libanoni utazásunkra.

Vásárlás

Libanonban van a világon a 3. legmagasabb infláció, ami 215%. Az árak már sok helyen ki sincsenek írva, de soha nem éreztük, hogy átvernek volna. Külön applikáció van a napi feketepiaci árfolyamról. Érdemes némi helyi pénzt is magunknál tartani, de alapvetően mindenhol elfogadják a dollárt is. Kártyás fizetést el lehet felejteni.

Érdekes volt, hogy az interneten elérhető hivatalos árfolyamok, amikkel készültünk, azok nem léteznek. Mi úgy készültünk, hogy néggyel kell szorozni (egy font 4 forint), aztán kiderült helyben, hogy igazából kb. 60-nal. A hivatalos dollár-árfolyam 1500, a valóságban 26.000 körül.

Az ATM-ekből dollárt és helyi pénzt is fel lehet venni, de 3,5 -5% extrát számolnak fel, vagyis nagy halom dollárral érdemes elindulni itthonról. Arról nem is beszélve, hogy nagyon sok helyen vagy nem működik az ATM, és mindenhol le van limitálva, mennyit lehet felvenni – nos, ez a legtöbb helyen 600.000, ami 10.000 forintnak felel meg. A legtöbb, amivel találkoztunk, az 2.000.000 helyi pénz volt, az kb. 32.000 forint, szóval sajnos ha pénzt kell felvenni, azt sokszor kell. Vagy persze a dollárt lehet átváltogatni – erre a déli részeken az utcán műanyag székeken ülő feketeváltóknál is van lehetőségünk, akik egymás mellett lóbálják a nagy köteg pénzeket és kiabálják az árfolyamokat. Amúgy normális árfolyamon váltottak (volna). (2022) FORRÁS

Szórakozás

Libanon, különösen Bejrút, híres éjszakai életéről, amely változatos és pezsgő. Az éjszakai szórakozóhelyek, beleértve a bárokat, klubokat és diszkókat, általában késő estig nyitva tartanak, sok helyen hajnalig is. Bejrútban számos világszínvonalú klub és bár található, amelyek nemzetközi DJ-ket és előadókat vonzanak.
Szabályok és Etikett

Korhatár: A belépési korhatár általában 18 év, néhány helyen 21 év. Az életkort általában szigorúan ellenőrzik, ezért érdemes fényképes igazolványt magával vinni.

Öltözködés: Az öltözködési előírások változhatnak attól függően, hogy milyen típusú helyre megyünk. A legtöbb klub és bár elegáns, kifinomult öltözéket vár el, különösen a hétvégi estéken. Férfiak számára gyakran kötelező az ing és a zárt cipő, míg a nők számára ajánlott a csinos ruha vagy elegáns felső és nadrág/szoknya kombináció.

Borravaló: A borravaló adása gyakori és ajánlott a pultosoknak és a személyzet többi tagjának is, különösen, ha az italokat az asztalnál szolgálják fel.

Biztonság: Bár a legtöbb szórakozóhely biztonságosnak számít Libanonban, mindig érdemes óvatosnak lenni, és kerülni a túlzott alkoholfogyasztást. Ismeretlenekkel való ital elfogadása kerülendő.

Zene és tánc: A zene általában a modern pop, elektronikus tánczene, valamint arab pop és dance zene keveréke. Táncolni általában elvárt és része az élménynek.

Libanon éjszakai élete különösen Bejrútban nagyon gazdag és változatos, lehetőséget nyújtva a helyieknek és turistáknak egyaránt, hogy élvezzék a zene, tánc és társasági élet kombinációját. A városban az éjszakai élet központja az úgynevezett Mar Mikhaël és Gemmayze környéke, ahol számos bár és klub található, a modern elegánstól a bohémig.

Közbiztonság

Bár sok külföldi látogató tart a széles körű erőszaktól és pusztítástól, amikor Libanonba érkezik, a libanoni polgárháború 1990-es befejezése óta az ország viszonylag békés maradt. A libanoniak többsége barátságos, és a legtöbb turista nem tapasztal problémákat. Mindazonáltal az Izraellel és Szíriával fenntartott feszültségek időnként kitörnek (de ezek általában Libanon déli részére korlátozódnak), ezért az utazóknak ajánlott független sajtót követniük az országban tartózkodás alatt.

Mint minden országban, bizonyos helyek meglátogatásakor előnyös, ha kísérővel van az ember. Általánosságban kerülni kell a Szíriával és Izraellel határos területek, valamint a palesztin és szíriai menekülttáborok közvetlen közelét.

Libanon bizonyos területei, például a Észak-Bekaa-i Arsal városa veszélyes lehet a turisták számára, mivel itt elrablások történtek külföldiek ellen váltságdíj céljából. Az 2010-es években Arsal ismert volt az ISIS sejtek tevékenységéről, amelyek a szomszédos Szíriában harcoltak, és néhányuk továbbra is működhet a területen. Ily módon általánosságban kerülni kell Arsal városát.

A háború vége óta Dél-Libanonban az Irán-barát síita Hezbollah milícia teljes mértékben uralja a mindennapi életet, gyakorlatilag nincs kormányzati vagy hadseregi jelenlét. Ezt a régiót „törvényen kívülinek” írták le. Kerülni kell a Hezbollah vagy Irán bármiféle kritizálását Dél-Libanonban, valamint Izrael, Szaúd-Arábia vagy a nyugati országok dicséretét, mivel komoly bajba kerülhet. Bár a helyiek sokan dühösek a Hezbollah politikai, gazdasági és polgári életben betöltött dominanciája miatt Dél-Libanonban, ne engedjen a düh csábításának, mivel politikai alkudozási eszközként használhatják, ha szerencsétlenül jár.

A látogatóknak mindig regisztrálniuk kellene a saját nagykövetségeiknél, amint belépnek Libanonba, és naprakészen kell tartaniuk magukat az országra vonatkozó utazási figyelmeztetésekkel kapcsolatban.

Hasznos telefonszámok:

Rendőrség: 112 vagy 911 vagy 999 (gyakori, hogy ha apróbb jogsértések, például zsebtolvajlás vagy szexuális zaklatás miatt hívják őket, nem jönnek).
Tűzoltóság: 175 (csak Bejrút metropolitán területén)
Polgári védelem: 125 (Bejrúton kívül)
Vöröskereszt (Orvosi válasz): 140
Információ: 1515

A külügy szerint Libanon „Fokozott biztonsági kockázatot jelentő ország”, egyes területei (pl Hezbollah-területes Baalbek, Türosz) „Nem javasolt utazási célország”. Ha csak ezt olvastuk volna, akkor biztosan itthon maradtunk volna, de több emberrel is tudtunk beszélni, akik helyiek/személyes tapasztalatai voltak és elindultunk - és milyen jól tettük!

Itt zajlik a történelem, éppen választások vannak. A szavazatok leadásának az egyik irányítója a vallási hovatartozás. Itt élnek keresztények, síiták, szunniták, drúzok. Kényes az egyensúly és a palesztin és szír menekültek sem javítanak a helyzeten. Az ország Izraellel határos területe le van zárva, külön engedéllyel lehet csak belépni. Ez nem véletlen, néha lövik egymást. A Hezbollah az ország egyes területein aktív, ami nem azt jelenti, hogy gond lenne, de oda vezető nélkül nem szívesen mentünk volna.

A szír határ közelében sok a nincstelen menekült és egyes területeket csempészbandák irányítanak. Ezeket kerülni kell. (2022) forrás


,, Személy szerint biztonságosnak ítélem meg az országot és a várost egyaránt. Sok gépfegyveres katona a városban, az utcasarkokon, aki esetleg járt már Izraelben is az nem érheti -e tekintetben meglepetés. Atrocitás nem ért és igazoltatni sem igazoltattak. Fotózni szabad, de azért vigyázni kell mit fotózunk, mert könnyen belefuthatunk olyanba, hogy egy ártatlannak tűnő díszes épület lefotózása után, ott terem mellettünk egy katona és megkérdezi, mutassuk meg azt amit lefotóztunk. Gond sose volt, nyugtázta és tovább engedett, nem kellett semmit kitörölni. (aá, 2019)"


,, Nem kell betojni, a legutóbbi merénylet óta eltelt már vagy 4 év. Na jó, az izraeli határ mellett volt  átlövöldözés nemrégiben, de oda meg nem megyünk. (Amúgy mégis, de erről majd később.) Ezekkel nyugtattam magam, mikor elhatároztam behúzzuk Libanont, annál is inkább, mert évek óta ostorozom magam, amiért nem látogattam meg Szíriát, amikor még biztonságos és szép volt.
A külügyminisztérium honlapja a Bekaa-völgyet említi meg, mint kerülendő területet, de hát ott van Baalbek, talán az ország legnagyobb durranása. Bár ez a szó kicsit félreérthető lehet itt. (2019)" forrás

Magyar külképviselet

A libanoni fővárosban van magyar nagykövetség és konzuli hivatal, melynek címe, e-mail címe és központi telefonszáma ugyanaz. Szidón városában pedig van tiszteletbeli magyar konzul.

Konzuli hivatal

  • Cím: Beirut, Sanayeh, Justinien street, BAC building, 9th floor
  • Előhívó: (00-961-1)
  • Telefon: 730-083, 741-260
  • Ügyelet: 00-961-3-660262
  • E-mail: mission.bej@mfa.gov.hu
  • Honlap: www.mfa.gov.hu/emb/beirut
  • Konzulok: Tóth István Dávid, Leveli Katalin

Tiszteletbeli konzul, Adel Kassar elérhetőségei Szidón városban:

  • Cím: Sidon, Fransabank Building, Riad Solh Street 1st Floor P.O.Box 72
  • Előhívó: 961-7
  • Telefon: 722-180/1/2
  • Fax: 721-194
  • E-mail: akassar@dm.net.lb

Egyéb hasznos információk

Jön!

Fotóegyveleg

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon






SZÁLLÁSFOGLALÁS

hirdetes