ÚTIKRITIKA.HU / Kaunas






Litvánia

útikritikák


Kaunas

Kaunasról bevezető|Tetszett&Nem tetszett|Vélemények|Odajutás| Szállásválasztás| Helyi közlekedés| Étkezés| Vásárlás| Más praktikus információk| Kaunas vára|Óváros|Régi városháza|Szabadság sugárút|Nagy Vytautas-templom|Szent Mihály arkangyal temploma|IX. Erőd Múzeum|M. K. Čiurlionis Nemzeti Művészeti Múzeum|Perkūnas háza|Ördögmúzeum|Aleksotas kilátó |Más látnivalók| Érdekességek| Történelmi háttér| Fotóegyveleg

Ata fotója

Tartalomfeltöltés folyamatban

Kaunasról bevezető

Lakosság (2024-ben): 304,200, a vonzáskörzetével együtt 585 500

Kaunas Litvánia második legnagyobb városa. Fő turisztikai vonzereje a bájos Óváros, amely a 19. századi Újvároshoz kapcsolódik.

Kaunas a két világháború között az ország fővárosa volt.

Kaunas belvárosa keretes szerkezetet alkot. Az egyik végén a városból szinte mindenhonnan látható Szent Miklós Arkangyal templom zárja le az árnyat adó hársfákkal szegélyezett Szabadság sétálóutcát.
Az óriási templom úgy néz ki mintha ortodox bazilika lenne de mégis igen visszafogott modern stílusú katolikus imaház. (Ata, 2024)

Városháza-tér - Ata fotója

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1.

Nem tetszett

1. Vannak persze nem annyira attraktív utcarészek is

Ata fotója

Vélemények

Méltó vetélytársa a modern Litvánia első fővárosa az inkább lengyel hagyományú Vilniusnak. (Ata, 2024)


,, Kaunas nem olyan nagy, mint Vilnius, legalábbis a belváros nem. Helyes kis házak, egy régi vár és templomok, kb ennyi.

Egy fontos kérdésre viszont itt megkaptam a választ, mégpedig, hogy a szovjetek minek építettek 6 sávos utakat a városok közepén? Hát a szesz miatt! Amikor látod, hogy a talajrészeg fasziknak a négysávos utak már keskenyek lennének, rögtön nyilvánvalóvá válik, hogy az oroszok nem voltak hülyék. Amúgy csak arra nem gondoltak, hogy kanyart sem nagyon kellett volna építeni, mert a buszon egy forma egy enyhébb fordulásnál kiesett a székéből, de ez itt mindennapos lehet, mert senki még csak oda sem nézett. " forrás


A legjobb idő Kaunas meglátogatására májustól augusztusig tart. A nyarak hűvösek. Július a legmelegebb hónap, átlagosan 16 °C-kal –, és gyakoriak az esőzések.

A tél fagyos, hideg, és rövidek a nappalok. Ennek ellenére ez is jó időszak lehet a látogatásra, mivel a város jól alkalmazkodik a hideghez. Az utcákat hókotrók tisztítják, és a közlekedés folyamatos. A múzeumok és hasonló létesítmények nyitva maradnak. Az épületek jól fűtöttek, ruhatárakkal és tárolókkal rendelkeznek minden felszereléshez. Minden egyes alkalommal, amikor belépünk egy épületbe, tíz percet vesz igénybe, hogy levessük a rétegeinket, és tíz percet, hogy újra felöltözzünk, mielőtt kimerészkednénk, de ez része a téli rutinak. Ez közösségi élményt nyújt, mindenki együttérzést érez a téllel szemben, és ez éppúgy része az ország megtapasztalásának, mint a templomi tömjén, a vodka és a burgonya. Kint pedig szánkózással és hóemberépítéssel lehet szórakozni. Válasszuk meg alaposan, kit dobunk meg hógolyóval – a helyiek sokkal jobban értenek hozzá, mint mi.


Kaunas nem egy Szentendre-szerű ékszerdoboz, de a nyitott szemmel járó turistát kétségtelenül magával ragadja a hely szelleme (a kaunasi épületek között virtuálisan itt lehet barangolni). A törvényhozás egykori épületében ma klasszikus zenei koncertekre ülhetünk be, vagy becsengethetünk egy art deco múzeumba, esetleg felkereshetjük Kaunas híres graffitijeit, melyek közül sok az egykori zsidó negyed egyik udvarában, az egyetlen működő zsinagóga szomszédságában, a Kiemo Galerijában található.

Ha szerencsénk van, Kaunasban mellénk csapódik Povilas Venta Kuprys helyi költő is, aki például bármikor szívesen eldúdolja nekünk a Gyöngyhajú lányt (hiszen az óriási sláger volt a litvánoknál is annak idején) a litván underground művészetről szóló tárlaton a régi posta épületében, vagy elmeséli, hogy a már említett, fákkal és kávézókkal, alacsony házakkal szegélyezett Laisvės Alėja, vagyis a Szabadság Fasor volt valaha szinte az egyetlen hatalmas sétány a Szovjetunióban – ma, a maga 1,7 kilométerével pedig az egyik leghosszabb sétálóutca Európában. (2022) forrás

Odajutás

Kaunas közúton 104 kilométerre van Vilniustól (73 km. autópálya), 1 óra 51 perc autózás.

Szállásválasztás

A szálláshelyek száma évről évre nő, és a különböző típusú szállások választéka is egyre bővül. Ennek ellenére nyáron ajánlott előre foglalni.

Helyi közlekedés

Busz

Ata fotója

Vytautas Nagy híd - Ata fotója

Autóval

Autót vezetni Kaunasban könnyű, amennyiben betartjuk a közlekedési szabályokat. Az igaz, hogy Kaunas központi része jelentős forgalmi áramlásokkal terhelt. Figyelemre méltó, hogy néhány főbb központi utca, például a K. Donelaitis/Kestucio egyirányú forgalmi rendszer része. Ez elősegíti a forgalom gördülékenyebb áramlását Kaunas belvárosának utcahálózatán keresztül. A vezetőknek érvényes jogosítvánnyal, jármű-nyilvántartási dokumentummal és biztosítással kell rendelkezniük (a zöld kártya érvényes Litvániában).

Kaunasban a sebességhatár 50 km/h, kivéve néhány nagyobb utcát, ahol a sebességhatár 60, 70 vagy akár 80 km/h is lehet.

A központi Kaunasban, valamint az Óváros területén a parkolás fizetős. Kaunas központi része három zónára oszlik, amelyek különböző parkolási díjakkal rendelkeznek – piros (legdrágább), kék és zöld (legolcsóbb). Minden parkolóautomata kártyaolvasóval van felszerelve a városi chipkártyákhoz, és néhányuk érméket is elfogad. Parkolásért fizethetünk speciális 1 vagy 2 órás parkolókártyával, vagy külön SMS (szöveges üzenet) küldésével a 1332-es számra, ha van helyi mobilszolgáltatónk – Omnitel, Bite vagy Tele2 kártya. Szükség van egy speciális matricára az autó szélvédőjén, amely jelzi, hogy az SMS-es fizetés használható. A parkolójegyet vagy parkolókártyát jól látható helyre kell elhelyezni, hogy érvényes legyen. Chipkártyák és parkolókártyák kaphatók újságárusoknál, a Parking in Kaunas cég irodájában (Gedimino u. 45.), vagy a zöldbe öltözött parkolóőröknél. Mindenkit pótdíj terhel, ha túllépi a kiválasztott parkolási időszakot. A túllépési idő 15 perc.

Étkezés

A litván ételeket nem könnyű megtalálni a világban, szóval miért ne próbálna ki néhányat most, amikor lehetősége van rá? Természetesen az európai, ázsiai, francia, olasz, orosz és más konyhák ételei is elérhetők a kaunasi éttermekben.

Vásárlás

Miesto Turgus (piac)

Ata fotója

Mit érdemes vásárolni?

Kézzel készített csontporcelán étkészletek, csészék, bögrék és egyéb szuvenírek. Beszerezhetők az ImDeco üzletben az Akropolis bevásárlóközpontban (vagy közvetlenül a gyártótól, a JSC Jiesia cégtől, a Chemijos u. 29 alatt, Kaunas keleti részén).
Šakotis - népszerű, hagyományos litván réteges sütemény, amelyet rétegről rétegre grilleznek. A neve azt jelenti, hogy "ágazatos", ami jól leírja jellegzetes formáját, amit gyakran esküvői szertartásokra díszítenek fel.
Vodka (Degtiné) - a vodkák széles választéka, különböző ízekben. Kóstolja meg a cseresznye, áfonya, citrom, feketeribizli, málna és természetesen a klasszikus ízeket. A borsos íz megszokást igényel, de minél többet iszik belőle, annál könnyebbé válik.
Len (linas) termékek - kiváló minőségű, régi hagyományokra épülő termékek.
Mézsör (midus) - eredeti nemzeti ital, vodka, gyógynövények és méz ízével. Ne tévesszük össze a medus-szal, ami litvánul mézet jelent.
Túró - sokféle változatban.
Borostyán (gintaras), az úgynevezett "litván arany", ékszerek.
Lenből vagy fából készült babák - gyerekeknek.

Más praktikus információk

1. KAUNAS - TISZTELETBELI KONZULÁTUS

Cím: Tickeviciu g. 14, 3000 Kaunas - Lithuania
Telefon: +370-37-337-908 - Mobil: +370-68-613-523 - Fax: +370-37-337-909 - Tiszteletbeli konzul: Jocionisné Mészáros Ilona
E-mail: ilona@imlitex.lt

2. Közbiztonság:

Kaunas általában biztonságos hely, de mindenkinek ajánlott óvintézkedéseket tenni zsebtolvajok és poggyászlopás ellen, különösen a tömegközlekedési eszközökön és állomásokon.

A központi vasútállomással szemben található egy "Pályaudvari piac" - egy durvább környék, különösen esténként. A kaunasi vasútállomáson lévő poggyásztárolók olcsó és biztonságos helyet biztosítanak a böröndök, hátizsákok tárolására.

3. 2023 augusztusától Kaunasban és a városba vezető autópályákon a Bite és a Tele2 szolgáltatók 4G, a Telia pedig 5G hálózata elérhető.

A város közterületein széles körben elérhető a wifi.

Kaunas vára

Ez a középkori vár a 14. századból származik, és a város egyik legismertebb nevezetessége. A vár a Nemunas és a Neris folyók találkozásánál található, és egykor fontos védelmi szerepet játszott. Ma múzeumként működik, ahol a látogatók megismerhetik a város történelmét és a vár jelentőségét.

Ata fotói

Óváros

Ata fotói

Régi városháza

(Kauno rotušė)

Az 1542-ben épült Régi városháza Kaunas egyik legfontosabb történelmi épülete. A gótikus, reneszánsz és barokk stílusjegyeket ötvöző épületet "Fehér Hattyú"-ként is emlegetik. Ma a városháza esküvők, rendezvények és kiállítások helyszíneként szolgál.

Ata fotói

Városháza-tér - Ata fotója

Szabadság sugárút

(Laisvės alėja)

Az Unter den Linden ha nem is Berlinben de Kaunasban...
Csodásan egyforma magasra vágott hársfák, nyílegynesen egymástól egyenlő távolságra ültetve németes pontossággal:) (Ata, 2024)

Ez a gyönyörű, fás sugárút az egyik leghosszabb sétálóutca Kelet-Európában, és a város fő bevásárló- és szórakoztató központja. Kávézók, éttermek, üzletek és színházak sorakoznak az út mentén, így tökéletes hely egy kellemes sétához vagy vásárláshoz.

A Laisvės Alėja árnyas utcája megrázó emlékeket őriz. 1972-ben egy 19 éves diák, Romas Kalanta három liter benzinnel lelocsolta, majd felgyújtotta magát a korzón, miközben Litvánia szabadságáért kiáltott. Utolsó üzenetében ugyan azt írta, hogy „a halálomért a rezsimet kell okolni”, a szovjet propaganda Kalantát mentálisan sérült embernek állította be – ezzel indokolva öngyilkosságát –, tettét pedig igyekezett eltitkolni a nyilvánosság elől, ahogy a temetésének időpontját is. A szemtanúk ugyanakkor gondoskodtak arról, hogy a mártírhalálról minél többen értesüljenek Kaunasban, és nem sokkal később a városban néhány napig tartó, rendőri erőszakba torkolló, véres tüntetéshullám kezdődött. forrás

Ata fotói

Nagy Vytautas-templom

(Vytauto Didžiojo bažnyčia)

A 15. században épült templom a litván nagyherceg, Vytautas tiszteletére lett emelve. Ez Kaunas egyik legrégebbi temploma, amely gótikus stílusban épült. A templom a Nemunas folyó partján található, és fontos történelmi és vallási helyszín.

Ata fotója

Szent Mihály arkangyal temploma

(Kauno soboras)

A Zaliakalnis dombon található, bizánci stílusú templom egykor katonai templomként szolgált. A templomot a 19. század végén építették, és ma ortodox templomként működik.

t. d. fotója

Ata fotói

IX. Erőd Múzeum

(IX forto muziejus)

Ez a történelmi erődítmény a 19. században épült, és később a náci megszállás alatt koncentrációs táborként szolgált. Ma múzeumként működik, amely bemutatja a város történelmét és a második világháború szörnyűségeit. Az emlékhely megrendítő emléket állít a holokauszt áldozatainak.

A II. Világháború alatt 1941 és 1944 között itt gyilkolták meg a német megszállók és a velük együttműködő litvánok a város zsidó lakosainak jelentős részét. Az áldozatok emlékére emelt monumentális létesítmény.

M. K. Čiurlionis Nemzeti Művészeti Múzeum

A híres litván festő és zeneszerző, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis nevét viselő múzeum. A gyűjtemény magában foglalja Čiurlionis festményeit, grafikáit, valamint más litván művészek alkotásait és régészeti leleteket.

Perkūnas háza

(Perkūno namai)

Ez az egyik legjobb állapotban fennmaradt gótikus épület Litvániában. A 15. században épült ház egykor a Hanze Szövetség kereskedőihez tartozott. Ma múzeumként és kulturális központként működik.

Ata fotója

Ördögmúzeum

Ez a különleges múzeum több mint 3000 ördögi figurát, szobrot és ábrázolást tartalmaz a világ minden tájáról. Az ördögökről és mitológiai lényekről szóló gyűjtemény különleges betekintést nyújt a folklór és a népi hiedelmek világába.

Aleksotas kilátó

(Aleksoto apžvalgos aikštelė)

Az Aleksotas domb tetejéről lenyűgöző panoráma nyílik Kaunas városára. Az Aleksotas siklóval is elérhető kilátó ideális hely a városnézésre és a fényképezésre.

Pažaislis kolostor és templom

Ez az impozáns barokk stílusú kolostor és templom a Kaunas melletti Pažaislis parkban található. A 17. században épült komplexum litván vallási és művészeti örökségének egyik gyöngyszeme. A kolostor gyakran ad otthont komolyzenei koncerteknek és kulturális rendezvényeknek.

Más látnivalók

Zoológiai kert (Kauno zoologijos sodas)

Litvánia egyetlen állatkertje, ahol több mint 2000 állat él különböző kontinensekről. A kert különösen kedvelt családi program, amely oktatási és szórakozási lehetőségeket kínál mind a gyermekek, mind a felnőttek számára.

Kaunas Központi Postahivatal (Kauno centrinis paštas)

A város központjában található modernista épület az 1930-as évek litván építészetének egyik ikonikus példája. Az épület belseje és homlokzata is érdekes látványosságot kínál.

Közeli látnivalók

Birštonas egy gyógyüdülőhely, amely 30 km-re délre található Kaunastól, egy erdős folyóparton.

A Litvániai Szabadtéri Múzeum Kaunastól 18 km-re keletre, Rumšiškėsben található.

Zapyškis, 17 km-re nyugatra, a gótikus Szent János Baptista-templomnak ad otthont, amelyet nyáron gyakran használnak koncertekre és kulturális eseményekre.

Lokes peda, vagy "Medve Láb", egy kalandpark 35 km-re északkeletre, Jonavához közel.

Druskininkai egy gyógyüdülőhely 50 km-re délre, a fehérorosz határ közelében.

Érdekességek

A litvánok 1918-ban szabadultak fel az orosz elnyomás alól, és a két világháború közötti időszakban végre megszülethetett a modern litván állam. Kaunas jelentősége ekkor nőtt meg igazán. Mivel Vilnius státusza továbbra is napról napra változott, és hol szovjet, hol lengyel kézre került, a litvánok jobb ötletnek látták átköltöztetni a kormányzati intézményeiket a függetlenségét megőrző Kaunasba, így lett a településből főváros 1920 és 1940 között.

Az addig igencsak elmaradott Kaunas hirtelen óriási fejlődésnek indult. Ki kellett építeni a csatornahálózatát, a vezetékes vizet és meg kellett tervezni a tömegközlekedését is. A legtehetségesebb építészeket rendelték a településre, hogy a kor trendjeihez igazodva impozáns, de praktikus épületeket húzzanak fel, így Kaunas épített örökségét még ma is javarészt a 30-as években emelt épületek adják: keverednek az art deco geometrikus vonalai a litván folklór mintáival, az óváros legrégebbi házai az „új városrész” modernizmusával, a Nemzeti Képtár brutalista tömbje a bauhaus villákkal, a katolikus templomok az ortodoxokkal.A litvánok végül csak 1918-ban szabadultak fel az orosz elnyomás alól, és a két világháború közötti időszakban végre megszülethetett a modern litván állam. Kaunas jelentősége ekkor nőtt meg igazán. Mivel Vilnius státusza továbbra is napról napra változott, és hol szovjet, hol lengyel kézre került, a litvánok jobb ötletnek látták átköltöztetni a kormányzati intézményeiket a függetlenségét megőrző Kaunasba, így lett a településből főváros 1920 és 1940 között.

Az addig igencsak elmaradott Kaunas hirtelen óriási fejlődésnek indult. Ki kellett építeni a csatornahálózatát, a vezetékes vizet és meg kellett tervezni a tömegközlekedését is. A legtehetségesebb építészeket rendelték a településre, hogy a kor trendjeihez igazodva impozáns, de praktikus épületeket húzzanak fel, így Kaunas épített örökségét még ma is javarészt a 30-as években emelt épületek adják: keverednek az art deco geometrikus vonalai a litván folklór mintáival, az óváros legrégebbi házai az „új városrész” modernizmusával, a Nemzeti Képtár brutális tömbje a bauhaus villákkal, a katolikus templomok az ortodoxokkal. forrás

Olvasmányos linkek

"A reptéri busz tartogatta egyébként az első kellemes élményt a litván emberekkel kapcsolatban: amikor még a sofőr nem volt a buszban, egy lánytól kérdeztem meg angolul, hogy érvényes-e az ISIC kártya és van-e diákjegy. A lány rendkívül segítőkész volt, elmondta a fenti tudnivalókat, majd az út során – amikor megkérdeztem, hol, melyik megállóban érdemes leszállni, ha a központot szeretnénk látni – elkérte az útikönyvemet, amiben korábban Kaunas térképét bújtam. A barátjával elég hosszan nézegették, majd odajött hozzánk és azt javasolta, hogy a Laisvės Alėja útnál szálljunk le, mert az egy szép sugárút, a végén egy keleti-ortodox templommal (Szent Mihály templom). Említett továbbá egy helyet, ami az út közepe táján van, ahol lehet „Spurgin”-t kapni, amit mindenképpen próbáljunk ki, mert nagyon népszerű a fiatalok, diákok körében. Úgy vettem ki a szavaiból, hogy valami igazi litván sütiszerűség lehet. A Spurgin helyet végül megtaláltuk, de mivel még nem voltunk éhesek, megbeszéltük, hogy visszafelé fogunk betérni.

Elsétáltunk egészen az ortodox templomig (a templom melletti téren volt egészen rémisztő ragyás bőrű Krisztus-pózban álló szobor, ami egy litván diáknak állított emléket, aki 1972-ban a szovjet hatalom elleni tiltakozásul felgyújtotta magát). Megkerülve ezt a részt, egy kevésbé szép részre értünk ki, s Zsuzsi arcán már kezdtem a csalódottság első jeleit felfedezni. Ráadásul ezt követően sikerült kiérnünk egy részre, ami félig építési terület, félig parkoló volt, s egyértelműen nem tartozott a látványosságok közé. Ez már tényleg kezdett kínossá válni, úgyhogy mint aki teljes mértékig tisztában van a jelenlegi helyzettel, az iránnyal és a távolságokkal, próbáltam nyugodt maradni, és ezt mutatni Zsuzsinak is.

Végül ha már egy bevásárlóközpontot sodort elénk az élet, bementünk pisilni és vizet venni. A mentes ásványvizek polcai előtt állva (és a legjobb ár/érték arányú egyedet keresve) egy kora harmincas éveiben járó litván nő lépett oda hozzánk, és szép angolsággal azt javasolta, hogy „válasszuk a Neptunast, mert nagyon jó és ez a legnépszerűbb ásványvíz Litvániában”. Annyira meglepődtem a nő kedvességén, hogy akár fekete penészdarabok is úszhattak volna a palackban, akkor is azt választottam volna. Beálltunk a pénztárba, majd jött az új döbbenet: az előttünk álló néni éppen két Mogyi szotyis zacskót rakott a kosarából a szalagra. Lehet, hogy engem túlságosan könnyű boldoggá tenni ilyen dolgokkal, de már ekkor úgy gondoltam, hogy Litvánia nem volt rossz választás. Ráadásul a víz tényleg nagyon finom volt!

Végül némi trolizás és sétálás után elkeveredtünk a Vilniaus gatvė-hoz, ami Kaunas óvárosán átvezető szép, macskaköves sétálóutca. E mentén található a Péter és Pál Katedrális (vörös téglatemplom), s érhetünk ki a főtérre, ahol a Városháza, Szentháromság-templom és a Gyógyszertár Múzeum is található. Szegény Zsuzsi itt már nagyon szenvedett a nehéz táskától, a fáradtságtól, úgyhogy felajánlottam neki, hogy átrakhatja hozzám a négy almáját, kap hátmasszást, de szerintem nem segített rajta kellő mértékben. Jesszusom mi lett volna, ha még a feladott poggyászt is cipelte volna...

A főtér után már csak gyakorlatilag a kaunasi Vár volt hátra, mint látványosság, hála égnek, csak két utcára volt a tértől. A Várból nem maradt túl sok, csak egy bástya és egy keskeny támfal, ráadásul ezek is fel voltak állványozva. Zsuzsi leült kivenni a kontaktlencséjét az egyik padra, ezalatt én kimentem a Neris (Kaunas két folyója közül az egyik) partjára fotózni." forrás

Fotóegyveleg

Ata fotói


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon