ÚTIKRITIKA.HU / Jereván






Örményország

útikritikák


Jereván

Jereván dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények |Szállás| Közlekedés | Étkezés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Egyéb hasznos információk | Látnivalók | További beszámolók| Fotóegyveleg

 Kaszkád, a főváros egyik legismertebb nevezetessége. - L. S. fotója

A Wizzair hetente kétszer (hétfőn és pénteken) (egyes időszakokbann háromszor) repül Budapest és Jereván között. A repülési idő: kb. 3 óra 20 perc.


Jereván dióhéjban

angolul: Yerevan

Lakosság (2025-ben): 1,1 millió

  • Jerevánban lakik Örményország lakosságának kb. egyharmada.
  • Jereván neve az ókorban Erebuni volt. Jeruzsálemet és Damaszkuszt leszámítva ez a világ legrégebb óta lakott városa. Több mint 2700 éve lakott település!
  • 1988-ban hatalmas földrengés sújtotta Jerevánt. Hozzávetőleg 25 ezren haltak meg a természeti katasztrófa következtében.
  • Az utóbbi években Jereván központi részét szépen rendbe hozták, kicsinosították.
  • Havi nettó átlagfizetés (2025-ben): 206,000 HUF
  • Jerevánban a fogyasztói árak csupán 10.15 százalékkal olcsóbbak mint Budapesten. Szóval, nagy olcsóságra ne számítsunk. Az országban termesztett zöldségek és gyümölcsök viszont sokkal olcsóbbak mint nálunk. 
  • Jereván nemzetközi repülőtere közúton 14 kilométerre van a városközponttól.
  • Két teljes nap elegendő Jereván felszínes felfedezéséhez.
  • Júliusban és augusztusban baromi nagy a hőség, gyakran 40 fokhoz közeli.
  • Az örmények nagy többsége tud oroszul.  A 30 év alatti korosztály körében sokan beszélnek angolul – főként azok, akik egyetemisták, IT-szektorban dolgoznak, vagy rendszeresen használják az internetet, közösségi médiát.
  • Jereván neve az i.e. 782-ben alapított Erebuni erődből ered, amelyet I. Argishti urartui király építtetett, és a név az évszázadok során fonetikusan alakult át a mai formára. Más: egy kedvelt legenda szerint a város neve Noé örmény kiáltásából („Yerevats!” – „Megjelent!”) származik, amikor meglátta az Ararát hegyét a víz apadása után.

Fő látnivalók:

  • Köztársaság-tér
  • Történelmi múzeum
  • Matenadaran múzeum
  • Tömegmészárlás-emlékmű

Az örmény genocidium emlékműve - Elter Karcsi fotója

  • A lépcsőn fel a Gyözelem-parkba
  • Abovjan-utca

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. A Köztársaság-téren esténként a szökőkutas show klasszikus és rock zenével
  2. Sétálgatás az Abovjan utcán, ott rátalálni a 13. századi picike Katoghike kápolnára
  3. A Köztársaság-tér peremén a WIFI-állomás padokkal
  4. Az olcsó, hatékony, gyors és nem zsúfolt metrójuk (szovjet kinézetű)
  5. A taxik olcsósága (ha nem simlis a sofőr)
  6. Vicces volt ennyi Lada autót látni (időutazás)
  7. A Matenadaran, azaz az ősrégi kéziratok múzeuma, ami nagyon színvonalas
  8. A kaszkád lépcsősor tetejéről az Ararát-hegy látványa
  9. A Genocid emlékmű felől a kilátás Jerevánra
  10. A Northern Avenue, egy amerikai stílusú bevásáló&divat utca
  11. A megújult és megszepült belváros, a Sariyan utca borbárjai
  12. Két Botero-szobrot látni Jerevánban
  13. A Kék Mecset (a 18. században épült, de a szovjetek 1952-ben planetáriumot csináltak belőle)
  14. Érdekes láni, ahogy a férfiak a tereken, piacokon, mindenféle közterületeken kitartóan sakkoznak (a sakk egyfajta nemzeti sport Örményországban, az iskolákban van kötelező sakkóra), vagy ostáblán (backgammon-tábla) játszanak
  15. A Vernissage nevű bolhapiac hangulata 
  16. A sugárutak kényelmes nagy szélessége
  17. A neves középületek nagy része érdekesen barackrózsaszínű (az építéshez használt vulkanikus kő rózsaszín volt)
  18. A rengeteg csábítós pékség
  19. A város tele van, frissen facsart gyümölcslé árusokkal.

Nem tetszett

  1. Képtelenek befejezni a kaszkád (lépcsősor) megépítését
  2. A Történelmi múzeum nincs elég jól kitalálva, nem nyűgözött le
  3. A túl sok hamis divatmárkás cucc
  4. A központi pályaudvar komorsága
  5. Hétköznap csúcsidőkben a borzasztó közlekedési dugók
  6. A menő utcarészektől nem messze a kopott, szűrke, ronda kinézetű lakóházak valamiféle melankóliát árasztanak
  7. Túl nehéz megtanulni a köszönöm szót örményül: shnorhakalot’youn (ejtsd: snorhakalutyun), szerencsére használják alternatívaként  a franciás merszisát-ot (nagyon köszönöm)  
  8. Érdekesek, de valamennyire szánalomra méltóak is a lepukkant Ladák és buszok.
  9. A simlis taxisok, akik pofátlan trükökkel csapják be a külföldi turistákat  (a reptérről a centrumba a reális viteldíj 4000 dram körül van, ez kb. 3600 HUF)
  10. Tbiliszi turizmus szempontjából tartalmasabb város, mint Jereván

Vélemények

Megmondom őszintén, nekem nem tetszik a város, a látnivalók számomra nem érdekesek, az épületek sem szépek, a belváros sem hangulatos. De ez nekem jött így át, másnak lehet tetszik majd. Én eléggé tág látókörű vagyok, és olyan helyeken is meglátom a szépet, ahol semmi szép sincs, de itt Jerevánban tényleg nem sok szépet láttam, de még egyszer írom, ez az én véleményem, ne ez legyen a mérvadó. A kék mecsetet tudnám kiemelni, nekem az tetszett a legjobban. Illetve ha tiszta az idő, akkor lehet látni az Araratot, de sajnos nagyon halványan lehetett a fővárosból most. (2024)


Mivel Jerevánban nincs túl sok látnivaló, nem tart sokáig, hogy mindent megnézz. Fél nap is elég lehet rá. Emellett Jereván könnyen felfedezhető gyalog, mivel a látnivalók többsége nincs messze egymástól.


Jereván a vidéki táj szépségéhez képest visszafogottabb élményeket adott. Ez esetben fokozottan igaz, hogy magasak voltak az elvárások, mert valamiért nagyon vártam, hogy ebbe a városba érkezzek. 3 napot szántam rá, kettő lett belőle.

A fekvését és a látnivalóit sem tartottam különösen érdekesnek, cserébe a szintén sokat hallott izgalmas utcai élet is sokkal izgalmasabb volt Isztambulban, Tbilisziben, de még Bakuban is. Ez esetben jellemzően kimerült a túlárazott bárok és éttermek behívó embereinek rámenősségében, vagy a helyiek élményének megtekintésében, ahogy a zenélő szökőkutat tekintik meg a Köztársaság Téren. (m.p., 2022)


,, Gyorsan rá lehet jönni, hogy Jereván kialakítása elképesztően egyszerű. A központból minden irányba sugárutak vezetnek ki a külvárosokba, ezeket meg pár helyen körút köti össze. Elég nehéz eltévedni, és a belváros tényleg nem nagy. Próbáljunk valahol az opera környékén lakni. (2016)" forrás


,, A városban alig-alig volt turista. Tetszett, hogy a taxisok és egyéb szolgáltatók békén hagyták az embert, és nem kellett fél percenként visszautasítanom valakit, mint más kevésbé fejlett országokban.

Első dolgunk volt, hogy megmásszuk a „vízesést”, ami 40 fokban extrém sportnak sem volt rossz, de az összhatást tekintve egy kicsit csalódott voltam. Az interneten fellelhető képek alapján ugyanis hangulatosabbnak, szebbnek tűnt. A mögötte elterülő hegy tetején itt is van egy kopott vidámpark – akárcsak Tbilisziben – és Kutaisziban, és egy „anya” szobor is, amihez hasonlót korábban szintén Tbilisziben és Kijevben láttunk. (2017)" forrás


,, Jereván elég modern, a központ nem sokban különbözik bármely nyugat-európai várostól. De csak pár kilométert menj a külváros felé, és egy másik világban találod magad. Őszintén szólva, nekem jobban bejött az utóbbi, az emberek valóban barátságosak és vendégszeretők, emellett gyakorlatiasak és realisták. (2019)" forrás


Jerevánban az év 300 napján süt a nap, a hőmérő higanyszála nyáron akár 40 fok közelébe tud kúszni. Szerencsére a nyüzsgő, és mintegy 1.2 millió embernek otthont adó fővárosban sok ivókutat találunk, ahogy friss gyümölcsleveket árusító bódékat is. (2023) forrás


A városképet egyfajta keverék jellemzi: európai építészet, modern épületek és a szovjet korszak jellegzetes maradványai. Bár Jerevánnak vannak szép sarkai, nem mondanám kifejezetten szép városnak. Kissé hiányzik belőle a varázs, de ezt ellensúlyozza a város élénksége és az, hogy mindig történik valami.

Összességében véleményem szerint Jereván egy rendben lévő város. Vannak nála érdekesebb helyek, különösen ha összehasonlítjuk például a grúz fővárossal, Tbiliszivel. Azonban Jereván is kínál elegendő látnivalót, hogy egy napot eltölts itt. Emellett a város éttermi kínálata kiemelkedő, így kiváló kiindulópont lehet egy örményországi utazáshoz. Egy-egy napos kirándulás után visszatérve kényeztetheted magad kulináris finomságokkal. Az örmény ételek fantasztikusak. Tipp: próbáld ki a Lavash és a Tavern éttermeket Jerevánban, mindkettő kiváló választás. (2022)

Sétálóutca - Ata fotója

Szállás

A Jerevánba utazó turistának érdemes a városközponthoz közel szállást foglalnia, különösen a Köztársaság tér környékén, hogy a főbb látnivalók és éttermek gyalogosan is könnyen elérhetők legyenek. Fontos szempont lehet a kilátás az Ararát hegyre, amely Örményország nemzeti szimbóluma, így a déli fekvésű, magasabb emeleti szobák kifejezetten értékesek. Érdemes figyelni a légkondicionálás meglétére, különösen a nyári hónapokban, amikor a hőmérséklet gyakran 35°C fölé emelkedik. A tradicionális örmény vendégszeretet megtapasztalásához kisebb, családi vezetésű panziók vagy vendégházak jelenthetnek autentikus alternatívát a nagyobb szállodaláncokkal szemben. Az épületek hangszigetelése gyakran hiányos Jerevánban, így a csendesebb, forgalomtól távolabbi utcákon található szálláshelyek biztosíthatnak nyugodtabb pihenést. A reggeli minőségét is érdemes figyelembe venni, hiszen az örmény reggeli jellegzetes és kiadós, friss zöldségekkel, sajtokkal és lavash kenyérrel. Mivel Jereván tömegközlekedése nem mindig kiszámítható, olyan szálláshelyet érdemes választani, ahonnan könnyű taxit fogni vagy a metróvonal mentén helyezkedik el.

A szállásfoglalás nem megy könnyen, mert az árak irreálisan magasak. A szállodai szobák drágák, részben a korlátozott kínálat miatt, az Airbnb-n pedig a választék gyenge és szintén túlárazott, így végül a hostelek maradnak reális opcióként. Néhány helyen már 5-6 dollárért lehet ágyat találni, vagy 15-20 dollárért privát szobát, ami már jóval kedvezőbb egy olyan országban, ahol az árak Indiához hasonlóan alacsonyak. Mivel a város nem különösebben izgalmas, úgyis keveset fogunk ott időzni.


A szállásunkat magát nem ajánlanám, mert az egyetlen pozitívum az volt benne, hogy közel volt a belvároshoz, de nagyjából ennyibe kerül minden belvárosi szállás (ketten három éjszakára fizettünk 25ezer AMD-t. Habár hajnali 5-kor érkeztünk, már aznap is foglaltunk szállást, hogy legyen hova rakni a táskát és kicsit pihenhessünk). Booking-on foglaltuk, de nagyon figyelni kell az értékelésre, amikor ugyanis foglaltuk, még 8 feletti volt, aztán mire odaérkeztünk, már lement 6.9-re.

Illetve fizetésnél mindenképpen kell számlát kérni, mert a szállás azt jelezte, hogy nem érkeztünk meg, és ki akarta velünk fizettetni még egyszer az egész költséget. (2024)

Közlekedés

Reptér és Jerevan között odafelé busszal mentem: az első busz 7-kor megy a városba, és kb 30 percenként indul közvetlenül az érkezési oldalon a terminál előtt.(Legalábbis a neten ez van....de mi negyed 7-kor már mentünk) 300 dram/út, (kb. 280 HUF) sofőrnél lehet jegyet venni. Ha busszal mész, előtte válts pénzt, mert csak dram -ot fogad el a sofőr. A francia térig megy a busz, de több helyen is megáll előtte. Visszafelé olyan korán megy a repülő, hogy taxiztam. (2024)


A reptéren megvettük a SIM kártyát (10 GB, 6.5 USD). A telefonunkon már le volt töltve a Yandex applikáció, ezért rögtön hívtuk is a taxit, hogy elvigyen bennünket a szállásunkra. Ennek a költsége 1700 AMD volt (jelenleg 1 AMD 0.94 HUF, de az egyszerűség kedvéért, mi 1:1-ben számoltunk). 

A Yandex-applokációval nagyon olcsónl lehet utazgatni. A metró sem drága, 100 AMD egy út, de nagyon limitált, hogy hova lehet eljutni vele.  (2024)

Reptéri transzfer busz - Ata fotója

  • Jerevánnak jelenleg egy metróvonala van, de épülőben van egy második. A jereváni tömegközlekedés egyelőre inkább a busz- és troliforgalomból áll.
  • Az örmény fővárosban nem ajánlott a turistának kerékpárral közlekedni. Még nincs ott meg ennek a kultúrája, az autósok nem tolerálják a bicajosokat, akikből nincs is sok. Nem is látni kerékpárboltot sehol.
  • Gyalogosoknak vigyázni kell, mert az autósok nincsenek tekintettel rájuk. A közlekedési szabályok megsértését gyakran büntetik, és még a gyalogosok esetében is, ha piros lámpánál mennek át az úttesten.

2024-ben Jereván metrója továbbra is a világ egyik legkisebb forgalmú földalattija, napi utasszáma alig haladja meg a 40 ezret, ami meglepően alacsony egy közel egymilliós főváros esetében. A hálózat továbbra is mindössze egy fővonalból és egy rövid elágazásból áll, összesen 10 állomással, mintegy 13,4 kilométeren. A város domborzati adottságai miatt egyes megállók mélyen a föld alatt, míg mások teljesen a felszínen helyezkednek el. Az állomások 100 méteres peronjai eredetileg öt kocsiból álló szerelvények fogadására készültek, de az alacsony kihasználtság miatt továbbra is csak kétkocsis, régi szovjet gyártmányú vonatok járnak.

A metróállomások kialakítása hűen tükrözi a késői szovjet korszak formanyelvét, ám jól látható, hogy már az építés idején is komoly anyagi korlátokkal küzdött az ország. Míg Moszkvában és más szovjet nagyvárosokban a metróállomások díszes márvány- és mozaikburkolatai megszokottak voltak, Jerevánban inkább visszafogott, puritán terek jellemzőek. Kivételt képez néhány központi állomás, például a Köztársaság térnél található Hanrapetutyan Hraparak és az Ifjúság jelentésű Yeritasardakan, amelyek még őriznek valamennyit a szovjet metróépítés patinájából. A felszíni megállók ezzel szemben kifejezetten egyszerű, funkcionális stílusban készültek.

A vonatok csúcsidőben is kényelmesen, 3-5 percenként közlekednek, de még ilyenkor is sokszor lehet ülőhelyet találni. A jegyrendszer változatlan: az utazók műanyag zsetont vásárolnak 100 drámért (2024 elején ez kb. 90 forint), amit a beléptetőkapuknál kell bedobni. Az üzemidő is maradt a régi: a metró reggel 5:30-kor indul és este 11 óráig közlekedik. Az utasforgalom csekélysége ellenére a hálózat pontos, tiszta és megbízható – és talán pont ezért van sajátos bája is.

K-T. Gy.

,, 40 éves a jereváni metro:) ugyan kicsit késve a többi Tagköztársasághoz képest csak 1981-ben nyitott meg a földalatti a milliós örmény fővárosban. 40 év alatt nem bővült a hálózat, ma is egy vonal és 10 állomás van..
És semmi sem változott... Ugyanúgy talont kell vásárolni 100 dramért 60 Ft-ért és bedobni a perselybe mint anno Pesten is az 1 Ft-ost
És ugyanúgy állomásfőnök jelzi minden megállóhelyen hogy mikor indulhat a szerelvény 🙂 két típusú állomás van. Az egy központi terű és a két alagutas változat két oldali peronnal. Imádom a szovjet metro feelinget:) (Ata, 2021)

Ata fotója

Troli

Jerevánban a trolibuszhálózat továbbra is működik, bár a korábbi évtizedekhez képest jelentősen leépült. Az egykori több mint 20 vonalból mára csak néhány maradt aktív, és azokat is főként idősebb járművekkel szolgálják ki. A trolik jegyára 50 drám (2024-ben kb. 45 forint), amit a járművön kell készpénzben fizetni a kalauznak vagy a sofőrnek. Bár a szolgáltatás ritkás és kissé elavult, olcsó és érdekes módja a város bejárásának, különösen a nosztalgiára vágyóknak

Ata fotója

Marsrutka

Több mint száz marsrutka útvonal szeli át a várost, és utazik a külvárosokba és azon túlra (például Grúziába). Jerevánban egy út 100 dram, ami nagyon olcsó. A marsrutkák gyakran túlzsúfoltak, és előfordulhat, hogy csúcsidőben állva, összegörnyedve kell utaznod ülőhely nélkül. Az útvonal száma jól láthatóan ki van írva az ablakban, az útvonal főbb nevezetességeit és utcáit felsoroló örmény szöveggel együtt. Az Operaház (ՕՊԵՐԱ) egy könnyen felismerhető örmény szó ezeknél a feliratoknál, és sok vonal fő kereszteződési pontja. Amikor le akarsz szállni, mondd a sofőrnek, hogy „kangnek” vagy „ijnokh ka”, vagy egyszerűen mondd, hogy „stop” angolul. A marsrutkák száma fel van tüntetve a buszmegállókban, és a turistainformáció weboldalán megtalálható az összes útvonal a célállomásokkal együtt. Fizess, amikor kiszállsz a marsrutkából.

Taxi

A városban bőségesen találhatók taxik, és a belvároson belüli utazás nem kerülhet többe 600-1 000 dramnál. Szinte minden taxinak, amelynek oldalán cégnév szerepel, van órája, és az árak versenyképesek a taxitársaságok között. Ha le szeretnél inteni egy üres taxit az utcán, csak nyújtsd ki a karod és integess a kezeddel, ha szabadok, megállnak. Az oldalukon logó nélküli taxik általában többet kérnek, és megpróbálhatják többletet felszámítani a külföldieknek. Az átverés elkerülése érdekében hívj taxit egy nagyobb cégtől, vagy válaszd a legmodernebb kinézetűeket, amelyeknek általában van órájuk. Győződj meg róla, hogy a sofőr bekapcsolja az órát, amikor elindultok, és udvariasan emlékeztesd, ha "elfelejtette". Ha a taxinak van órája, de a sofőr nem kapcsolja be, a legtöbb esetben az utas nem köteles fizetni az útért. Tarts magadnál aprópénzt, hogy elkerüld a sofőrök kifogását, miszerint nincs náluk visszajáró. Az alapár minimum 500 dram az első 5 km-re, és 100 dram minden további kilométerre. Egy autót és sofőrt könnyedén bérelhetsz egynapos kirándulásra Jerevánon kívül, akár már 20 dollárért plusz üzemanyagköltséggel.

A gg és a Yandex.Taxi (amely 2018 óta az Uber hivatalos partnere Oroszországban és számos szomszédos országban) versenyképes és korrekt árakat kínálnak. A gg fix tarifája 600 dram a belvároson belül, de örmény vagy grúz SIM-kártyára lesz szükséged a regisztrációhoz. A Lyft nem érhető el, de a Bolt igen. A Yandex használhat külföldi telefonszámot is, de jobb, ha otthon telepíted és regisztrálsz, mert az SMS-es hitelesítés nem mindig működik az amerikai telefonokkal Örményországban.

k. p. fotója

Étkezés

2025: Olcsó étkezőhelyen egy főétel kb. 4400 HUF, egy középkatgeóriás étteremben két főnek háromfogásos étkezés kb. 19,500 HUF

Meglepően drága az éttermi étkezés ahhoz képest, hogy milyen alacsony a helyiek átlagfizetése.

Jellemzőek Jerevánban az utcai strandok, ahol a pizza örmény változatát árulják. Neve: "lamehjun" vagy esetleg "lahmajoun".

Jerevánban, az éttermekben a borravaló adása szokásos, és általában az étkezési számla összegétől függően változik. Általánosságban elmondható, hogy a helyi lakosság körében a borravaló nagysága 10-15% között szokott lenni az étkezési számla összegétől függően, de ez az összeg tetszés szerint változtatható, ha az éttermi szolgáltatás és az ételek minősége magasabb volt, mint az elvárások.

Azonban érdemes megjegyezni, hogy néhány étterem esetében a borravaló automatikusan hozzá van adva a számlához, különösen nagyobb csoportok esetében. Ezért fontos előre ellenőrizni a számlát, és ha a borravaló benne van, akkor nem kell külön fizetni.

Mint mindenhol, a borravaló adása önkéntes, és az éttermi szolgáltatás és az ételek minősége a legfontosabb. Ha elégedettek voltak az étterem szolgáltatásával, akkor érdemes adni egy kis borravalót az étkezési számla összege alapján. Azonban ha nem voltak megelégedve az éttermi szolgáltatással vagy az ételek minőségével, akkor nem kötelező adni borravalót.

A nemzeti ételeket a kirándulásokon kóstoltam meg, nekem semmi extra, viszont a vörösborok nagyon finomak. A gránátalma bor ízlett a legjobban. A péksütemények, amiket a helyiek készítenek a piacon, azok nagyon finomak, főleg a marcipán krémmel töltött burek szerű péksütemény. Az armar márkájú tejszín ízű üdítőital is jó, de gondolom az nem helyi különlegesség.  (2024)


*„Az éttermek többsége nagyon olcsó és kiváló minőségű. Nyugodtan beülhetünk akár a főutcán lévő helyekre is anélkül, hogy attól tartanánk, sokat kell majd fizetnünk. A legjobb helyeket azonban még mindig a mellékutcákban találjuk, ahol szinte senki sem beszél angolul, és a menüt sem tudjuk elolvasni. Azokon a helyeken, ahol én jártam, mindig akadt valaki, akivel meg lehetett értetni magunkat, így bátran menjünk be bárhova, ahol sok vendéget látunk. Érdemes a húsételeket választani, mert azok igazán kiemelkedőek. A vegetáriánusok is találnak maguknak valót, mivel sok zöldséges étel van, de általánosságban nem jellemző, hogy ezek az emberek vegetáriánusok lennének.

A sörök közül a Kilikiát ajánlanám, mert olcsó és jó minőségű, de sokféle sör van, bár egyik sem hagyott bennem mély nyomot. Amit viszont mindenképp érdemes kipróbálni, az a brandy. Tisztában vannak vele, hogy a világ egyik legjobb brandyjét itt készítik, és az árakat is ennek megfelelően alakították ki. Nem feltétlenül kell az Araráttal kezdeni, de ha van rá lehetőségünk, miért ne próbálnánk ki?”

Ez a Gemini a legjobb kávézó Jerevánban. Több évtizedes hagyomány szerint főzik a török kávét. Hozzá dukál egy jó porcukros palacsinta 🙂. Gusztosos a tálalás, a pincérek szépen felöltözve és az a friss kávéillat ami a boltból árad az leírhatatlan. - Ata fotója 

Omlett basturmával, azaz szárított marhahússal (Aperetivo Yerevan) - Ata fotója

Pénzváltás

A Zvartnots repülőtéren található pénzváltó kioszkoknál a "vételi" és "eladási" árfolyamok közötti különbség csak 3% a főbb valuták esetében, így ezek nagyon jó értéket képviselnek, és a belvárosban is hasonló a helyzet. (Nyugati utcai pénzváltóknál ez körülbelül 15%, a repülőtereken pedig 30% vagy még rosszabb.) Azonban a kevésbé elterjedt valuták, például a török líra esetében a különbség sokkal nagyobb: a repülőtéren csak minimális összeget válts át, majd keress jobb árfolyamokat a belvárosban. Az üzletek és éttermek gyakran elfogadják az amerikai dollárt, eurót vagy nyugati hitelkártyákat is.

Készpénzt örmény dram formájában számos ATM-ből vehetsz fel a városban, de előfordulhat, hogy több automatát is meg kell próbálnod, mielőtt sikerül pénzt felvenni. Bankban is felvehetsz pénzt a kártyádról, de lehet, hogy több bankot is fel kell keresned, mire találsz egyet, amelyik lehetővé teszi ezt.

Vásárlás

A bolti árak a SAS-ban és a kis delikateszekben magasak, talán magasabb, mint itthon, a Carrefourban, és azokban az éttermekben, ami nem a belváros szívében van, ott olyan 10 százalékkal olcsóbb, mint Magyarországon. Elég sok helyen van kávéautomata, és az tényleg olcsó. A cigi olcsó, és a kirándulások is, ahogy láttam kiírva itt -ott. (2024)

Jerevánban, a fővárosban, számos piac található, amelyek közül néhány az alábbiak:

Az állandó fedett piac a GUM Piac (vagy Goom Bazar) az északi részen, a Mashtots utca és az Amiryan utca sarkán. Ez a piac hagyományos élelmiszereket, friss gyümölcsöket, zöldségeket, halakat, húst, tejtermékeket és más élelmiszereket kínál. A GUM piac általában hétfőtől szombatig 08:00 és 18:00 óra között tart nyitva, vasárnap pedig 09:00 és 16:00 óra között.

A termelői piac a Jereváni Piac (vagy Jerevani Shuka) az óvárosban található, a Buzand utca és a Moskovyan utca sarkán. Ez a piac kézműves termékeket, fűszereket, szárított gyümölcsöket, mézet, gyógynövényeket és más helyi termékeket kínál. A Jereváni Piac általában hétfőtől szombatig 09:00 és 18:00 óra között tart nyitva, vasárnap pedig 09:00 és 16:00 óra között.

A bolhapiac a Vernissage piac a város központjában található, a Republik tér közelében. Ez a piac az egyik legnagyobb turisztikai látványosság Jerevánban, ahol számos kézműves terméket, ékszereket, textíliákat, kerámiákat, antik tárgyakat és más használati tárgyakat lehet találni. A Vernissage piac általában szombaton és vasárnap tart nyitva, 10:00 és 18:00 óra között, de nyáron és ünnepi időszakokban a nyitvatartás hosszabb lehet.

A Vernissage piacon egy idős néni árult házi készítésű bort, és mindenáron meg akarta kóstoltatni velünk. Amikor mondtuk, hogy még reggel van, nem iszunk, méltatlankodva közölte a tolmácson keresztül, hogy "az örmény bor nem alkohol, hanem vitamin, és ha nem iszunk belőle, akkor megsértődik Szent Gergely is" (aki az örmények védőszentje). A végén persze megkóstoltuk, és kiderült, hogy a néni házi készítésű gránátalmalevet árult bor helyett, csak szerette így ugratni a turistákat.

Az örmény brandy (helyben Cognac néven is ismert) a világ egyik legfinomabb párlatának számít, és ennek megfelelően népszerű ajándék a turisták körében. Valójában ez volt Winston Churchill kedvenc brandyje. Jereván belvárosában számos üzlet található, amelyek kizárólag az Ararat Cognac Factory brandyit árulják; a repülőtér is jó hely a vámmentes vásárlásra. Általában minél régebbi a brandy, annál kifinomultabb az íze és annál drágább. De függetlenül a brandy sorozatától, Jerevánban kiváló értéket képvisel.

Az örmény szőnyegek, újak és régiek egyaránt népszerűek. Új szőnyegek jó áron vásárolhatók a Mergeryan Szőnyeggyárban. Kifinomultabb választékot kínál a nemzetközi márka, a „Tufenkian Carpets”, amelynek üzlete a Tumanyan utcában található, közel az Abovyan utcához. Mindkét helyen lehetőséged van nevedet vagy egyedi feliratodat egy meglévő szőnyegbe szövetni, vagy egy teljesen egyedi szőnyeget készíttetni. Ezek exportálásával nincs probléma. Régi szőnyegek a város számos üzletében, illetve a Vernissage piacon találhatók. Ügyelj arra, hogy az eladó beszerezze számodra a kulturális minisztérium exportbizonyítványát – különben fennáll a veszélye, hogy a szőnyeget elkobozzák. Tárgyald meg, hogy a bizonyítványt az ár tartalmazza, és vásárold meg a szőnyeget egy héttel az indulás előtt, hogy legyen idő a bizonyítvány beszerzésére. Az új szőnyegek nem igényelnek tanúsítványt, de tartsd meg a gyári bizonyítványt, mint az új szőnyeg igazolását.

Bár törékenyebb, de talán megéri a fáradságot néhány egzotikus lekvár és befőtt, amelyeket Örményországban készítenek. A dióbefőttek, a „Homoktövis” (Chichkhan) és szinte minden, ami Örményországban terem, konzerválva megtalálható!

Szórakozás

Kávézók, bárok, éttermek, klubok és a vidéki piknikek mind népszerű helyek a vodkázásra, amely a szokásos italválasztás, de a bor, a sör, a pezsgő és a brandy is népszerű. A legtöbb étterem csak pilsner típusú söröket árul, közepes minőségben, de néhány főzde és kézműves sörbolt is található. Az éttermi bor általában nagyon jó minőségű.

A nyilvános helyen történő alkoholfogyasztás lehet, hogy legális, de külföldiként ezzel biztosan megállítanak a rendőrök (és sok rosszalló pillantást kapsz a helyiektől). Autóban lehet inni, amíg nem te vezetsz. A sofőrök egy csepp alkoholt sem fogyaszthatnak, mivel a jogi határ nulla – és a szabály megsértésének szankciói szigorúak.

,, Hacsaturján: Spartacus
Ha szombat este és az utazó egy volt szovjet tagköztársaságban jár mi lehetne más a program mint egy operaházi előadás...
Az örmény genocidium előestéjén a nemzeti balettet, az örmény származású zeneszerző egyik fő művét a Spartacust tűzték programra.
Bravúros előadás, egy novoszibirszki koreográfus igazi remekműve. Érdekes a szereposztás: A rómaiak - Crassus és Aegina orosz szólisták míg a rabszolgavezért Spartacust és asszonyát Phrygiát örmény művészek alakítják.
Hatalmas siker, a közönség felállva ujjongva ünnepel a végén hosszú ideig. Régen láttam ilyen szenvedéllyel és tűzzel teli balettelőadást. "(Ata, 2022)


Egy fura élmény volt Jerevánban, amikor egy híres jazz klubban egy helyi zenekar minden dal között elkezdett egy-egy mondókát kántálni örményül, amiről később kiderült, hogy régi szovjet viccek voltak. A közönség dőlt a nevetéstől, mi turisták meg csak néztünk egymásra értetlenül, végül a gitáros megsajnált minket és elmagyarázta angolul is a poénokat - amik így se voltak viccesek, de az egész szituáció annyira abszurd volt, hogy végül mi is együtt nevettünk a helyiekkel.

Az Operaház - Ata fotói

Éjjel-nappal nyüzsgő a Saryan utca Jerevánban. Mind az egy négyzetméterre jutó méregdrága kávézók és éttermek mind a Rolls Royce-ok, Land Roverek, Porschek, Mercedesek számában toronymagasan vezet. Közel-keleti színvonal moszkvai árak 🙂 - Ata fotói

A hatalmas Moszkva mozi - Ata fotója

Közbiztonság

Jereván jobb közbiztonságú város, mint sok európai nagyváros. A turistákat érintő bűnözés szinte nincs is, és az erőszakos bűncselekmények is ritkák. A nagyon zsúfolt helyeken a zsebtolvajok azért némi veszélyt jelentenek.

Jereván egy nagyon biztonságos város minden napszakban, minden nem és korosztály számára - különösen a központi negyedekben, ahol a legtöbb látogató megszáll. Az utcai bűnözés és erőszak szinte nem létezik: az emberek rendszeresen hagyják a holmijukat őrizetlenül az utcán, anélkül, hogy féltenék azokat a lopástól. Ennek ellenére, mint a legtöbb hasonló méretű városban, a zsúfolt helyeken és a tömegközlekedésen érdemes vigyázni a zsebtolvajokra. Nincsenek csalások, de az olyan üzletekben, ahol nincsenek fix árcédulák, alkudozni kellhet, bár ez nem túl gyakori.

A forgalom elég durva lehet a reggeli és esti csúcsforgalomban, ezért figyelj oda, amikor átkelsz az úton, különösen a kijelöletlen helyeken. A legtöbb helyi betartja a közlekedési szabályokat, és a tilosban átkelésért bírság járhat.

Taxis csalások

A legveszélyesebb dolog, amivel itt találkozhatsz, a taxisofőrök, akik lehúzzák a turistákat és még a helyieket is. Kerülőutakat tehetnek, ahelyett hogy egyenesen mennének—legyen nálad térkép vagy navigáció, és mondd meg nekik a helyes utat. Soha ne higgy egy taxisofőrnek, aki azt akarja elhitetni veled, hogy nincs busz vagy marsrutka a célállomásodra—ez általában hazugság. Bármilyen történet, amely arra késztet, hogy taxit vegyél, valószínűleg átverés.

Ne fogadj el jelentősen megemelt fix díjakat vagy azt az érvet, hogy az órájuk nem működik. Néha elég egyszer megnyomni az óra fő gombját—de csak egyszer, kétszer nem mutatja a viteldíjat. Ha még mindig fizetni kell, számold ki a távolságot kilométerben, szorozva 100 dram-mal, és adj hozzá egy kis extra összeget, hogy elsimítsd a hangulatot és menj tovább. Ha bármilyen kényelmetlen vagy gyanús helyzetbe kerülsz, jobb, ha gyorsan távozol, és gondoskodsz arról, hogy a taxisofőr ne tudjon követni. Mindig kérheted a rendőrség segítségét is, amit a taxisok nem szívesen vállalnak. Még a helyiek is tudják, hogy a taxisok hazudnak, így ők is segíthetnek vitás helyzetekben. Csak ügyelj arra, hogy ne keveredj vitába az éjszaka közepén, amikor több taxis is jelen van.

Ne fogadj el olyan díjakat, amelyek jelentősen meghaladják a szokásos 100 dram/km árat, még akkor sem, ha "csak néhány dollár"—ez csak ront a helyzeten a helyiek és más turisták számára. Ez különösen érvényes, ha előzetesen nem állapodtál meg az árban. Vigyázz az olyan "taxisokra" is a repülőtéren, akik irreális összegeket (20 000 dram vagy több) próbálnak elkérni a városba való bejutásért. Egy taxi a repülőtér és a városközpont között körülbelül 1 600 dramba kerül. Pletykák szerint egyes irániakat egyszer 150 dollárral terheltek meg egy útért a repülőtérről a városba.

Egyéb hasznos információk

A központi turista információs iroda Jerevánban a városközpontban található, a Republic Square (Köztársaság tér) közelében. A pontos címe "Armenia National Tourism Center, 3/1 V. Sargsyan Street, Yerevan 0010". Az iroda könnyen megközelíthető gyalogosan vagy tömegközlekedéssel a város bármely pontjáról.

Az Armenia National Tourism Center személyzete angolul, oroszul, franciául, spanyolul, németül és persze örményül beszél, és számos információs anyagot és térképet kínál a látogatóknak a városról és az országról. Az iroda további szolgáltatásokat is kínál, mint például a szállásfoglalás, az idegenvezetők, az autóbérlés és a programok szervezése.

Az Armenia National Tourism Center nyitvatartási ideje általában hétfőtől péntekig 09:00 és 18:00 óra között, szombaton pedig 09:00 és 17:00 óra között. Vasárnap és ünnepnapokon az iroda zárva van.

----------------------

A dohányzás úgy tűnik, mintha nemzeti időtöltés lenne, és valóban, Örményországban az egyik legmagasabb a dohányzási arány egész Európában. A füst elkerülése érdekében válaszd a szabadtéri ülőhelyes éttermeket, és jelezd a taxisofőrnek, hogy nem megengedett a dohányzás (nem is lenne szabad dohányozniuk). Számos jó, nemdohányzó lehetőség van, amelyek közül sokat megtalálhatsz ezen a jereváni nemdohányzó helyek térképén.

A dohányzás betiltása az éttermekben és kávézókban Jerevánban 2022 márciusában lépett hatályba. Ez a tilalom minden beltéri közétkeztetési helyre vonatkozik, beleértve az éttermeket, kávézókat és bárokat is. Azok, akik megszegik ezt a szabályozást, jelentős bírságokkal nézhetnek szembe: magánszemélyek 50.000 dramos, hivatalos személyek pedig 150.000-200.000 dramos büntetést kaphatnak. Az ellenőrzést az örmény rendőrség végzi​

Látnivalók

Jereván látnivalóit egy fél nap alatt könnyedén be lehet járni, de ha rászánunk egy teljes napot, azzal tényleg nagyjából mindent kipipálunk, amit a város kínál. Történelmi épületekből kevés maradt, a városkép inkább szovjet blokképületek laza halmaza, viszont a Cascade lépcsősora valóban különleges – ez egy hatalmas, teraszos emelkedő, amely a város fölé emelkedve szép panorámát nyújt, tiszta időben akár az Ararátot is meg lehet pillantani, bár ez sajnos ritka élmény. A Cascade alsó részén szabadtéri szoborpark található, sokféle – néha egészen abszurd – alkotással, köztük nemzetközi darabokkal is, míg a lépcsősor tetején egy sosem befejezett építkezés és egy szovjet emlékmű áll, amely mögött néhány száz méterre a Szabadság szobor is megnézhető. Az oda vezető park egy régi vidámpark romjain át vezet, ami kissé elhanyagolt, de még így is hangulatos, a domb aljában pedig az operaház és a környező tér a város egyik legélőbb része, ahol helyi festők kínálják a munkáikat, és ahol érdemes megállni egy kávéra vagy sétára.

Innen indul a gyalogos út a Köztársaság tér felé, amely a város főtere, bár valójában inkább egy forgalmas parkolóként működik, így a tér élvezeti értéke korlátozott, mégis érdemes körbejárni. A közelben található a Vernissage nevű szabadtéri piac is, amely afféle bolhapiac és kézműves vásár keveréke, ahol a giccsek között igazi kincsek is megbújnak – ha valaki szereti az ilyesmit, hosszabb időt is eltölthet itt. Az újonnan épült katedrális kívülről impozáns látvány, de kissé kiesik a megszokott turistaútvonalakból; környezete jól tükrözi a szovjet-örmény városkép sajátos elegyét. A belvároshoz közel található perzsa mecset működő vallási helyszín, nem kifejezetten turisztikai célpont, de ha a konyakgyárak irányába sétálunk, útba esik és meg lehet nézni kívülről.

A konyakgyárak látogathatók, vezetett túrákat és kóstolókat is kínálnak, nem túl drágán, és sokak számára ez az egyik fénypont. Engem inkább a város szélén található örmény népirtás emlékmű és múzeum érdekelt, amely mély benyomást tesz a látogatókra, de odaérni nem olyan egyszerű – gyalog körülbelül egy órás séta a központból, ami nem különösebben kellemes útvonalon vezet, így érdemes inkább busszal vagy taxival menni. Maga az emlékmű és a múzeum nagyon megindító, de a környezete sajnos nincs karbantartva, és ez lehangoló összhatást kelt – úgy tűnik, a politikai érdeklődés az átadó szalag átvágásáig tartott. 

Összességében Jereván nem bővelkedik világraszóló látnivalókban, de hangulatos kávézóival, múzeumaival, piacaival és kontrasztos városszerkezetével mégis érdemes rászánni legalább egy napot.

Tömegmészárlás múzeum

Az 1915-ös örmény tömegmészárlás emlékére létrehozott Tömegmészárlás Múzeuma Jerevánban az egyik legfontosabb történelmi múzeum az országban. A múzeum az örmény nép tragikus történelmét mutatja be, amikor 1915-ben a Török Birodalom kormánya mintegy 1,5 millió örményt gyilkolt meg vagy kényszerített áttelepülésre.

A múzeum állandó kiállítása az 1915-ös tömegmészárlás és az örmény nép történelmének különböző szempontjait mutatja be, beleértve az örmény kultúra és hagyományok bemutatását is. A múzeum kiállításai között számos fotó, dokumentum, videó és tárgy található, amelyek segítenek megérteni az örmény nép tragédiáját.

A múzeum egyik legemlékezetesebb része az emlékfal, amelyen az örmény öldöklés során elhunyt emberek nevei szerepelnek. A múzeum kertjében található az örmény művész, Sargis Baghdasaryan alkotása, a "Fékezetlen erő", amely egy örmény anya és gyermekei meggyötört alakját mutatja be.

A múzeum az idők folyamán több épületben is működött, de az új, modern és látványos múzeum 1995-ben nyitotta meg kapuit a látogatók előtt, a Tigran Mets utca 9. szám alatt. A múzeum minden nap nyitva tart, kivéve hétfőn és ünnepnapokon. A belépőjegyek ára általában olcsó, és a múzeum látogatása minden érdeklődő számára ajánlott, akik szeretnék megismerni az örmény nép történelmét és tragikus sorsát.

Tsitsernakaberd, az örmények törökök általi népírtásának emlékhely - Elter fotója

Konyakmúzeum

Jerevánban található a konyakmúzeum, amely az ország egyik legfontosabb múzeuma, ahol az örmény konyak kultúrájáról és történelméről lehet tanulni. A múzeum a városközpontban található, a Tamanyan utca 2. szám alatt, a Hovhannes Tumanyan Park mellett.

A konyakmúzeum az 1950-es években alakult ki, és azóta folyamatosan bővült. A múzeum kiállításai bemutatják az örmény konyak készítésének folyamatát, a konyakfajták különböző típusait és ízeit, valamint az örmény konyak történelmének fontos eseményeit és személyiségeit. Az érdeklődők megismerhetik a konyakos hordók elkészítését, a szőlőtermesztést és a konyakfajták érlelését.

A múzeum emellett lehetőséget kínál a látogatóknak arra, hogy kipróbálják az örmény konyakot, és megismerjék a konyak kóstolásának alapjait. A múzeum egy konyakboltot is működtet, ahol az érdeklődők vásárolhatnak örmény konyakot, ajándéktárgyakat és emléktárgyakat.

A konyakmúzeum általában hétfőtől szombatig 11:00 és 17:00 óra között tart nyitva, vasárnap pedig 12:00 és 16:00 óra között. A belépőjegy ára általában olcsó, és tartalmazza a múzeumlátogatást, valamint az örmény konyak kóstolását. Az örmény konyakmúzeum látogatása ajánlott minden látogatónak, aki érdeklődik az örmény kultúra és konyhaművészet iránt.



Cascade

A Cascade a jereváni városközponttól északra található, egy impozáns, lépcsőzetes épületsor, amely a város egyik legfontosabb művészeti központja és turisztikai látványossága. Az épületsor 2002-ben kezdődött építkezéssel és 2009-ben fejeződött be.

Az épületsor 500 méter hosszan terül el, és összesen 572 lépcsőfokot tartalmaz, amelyeket a látogatók felmászva megmászhatnak, és csodálatos kilátás nyílik a városra. A lépcsők mentén műalkotásokat, szobrokat és szökőkutakat is láthatunk.

A Cascade épületei otthont adnak a Cafesjian Múzeumnak is, amely az örmény és nemzetközi kortárs művészetet mutatja be. Az épületekben találhatók továbbá kávézók, üzletek és galériák, ahol az érdeklődők megvásárolhatják az örmény kézművesek és művészek alkotásait.

A Cascade területe különösen hangulatos éjszaka, amikor a lépcsők és az épületek megvilágítottak. A látogatók az éjszakai kilátások mellett élvezhetik az utcai zenészek és az utcai előadók előadásait is.

A Cascade általában ingyenesen látogatható, és bármikor megtekinthető. A művészeti múzeum, a kávézók és az üzletek nyitvatartási ideje változó lehet, ezért érdemes előre ellenőrizni őket a látogatás előtt.

Bár a Népirtás Múzeuma valószínűleg a legfontosabb látnivaló, véleményem szerint a Lépcsősor (Cascade Complex) a legjobb. Ez a lépcsős komplexum lenyűgöző kilátást nyújt a városra, és még az Ararát-hegy is látványosan mutatkozik. Ajánlom, hogy reggel vagy naplemente előtt látogassátok meg ezt a helyet. Délután a napsütés nem igazán kedvez a jó fotók készítéséhez.


Jereván valódi központja, a város lüktető szíve kétségtelenül a Cascade lépcsősora, amely nemcsak a városszerkezetet köti össze a felső és alsó szintek között, hanem egyben az egyik legkülönlegesebb közösségi tér is. Ez a monumentális, mészkőből készült lépcsősor teraszról teraszra vezet felfelé, minden szintjén szökőkutakkal, szobrokkal és pihenőpadokkal, és önmagában is egészen különleges hangulatot áraszt, de amikor az ember a közepe táján megáll, hátrafordul, és tiszta időben megpillantja a messzeségben az Ararát hófödte csúcsait, az valami egészen felejthetetlen élmény. A panoráma a lépcsősor tetejéről nézve lélegzetelállító, de ehhez valóban szerencse kell: a hegyről legtöbbször fátyolos a kilátás, a szmog, a por vagy a felhők gyakran elrejtik. Akinek nincs kedve vagy ereje gyalog megmászni a lépcsősort, az a belső mozgólépcsőn is feljuthat, miközben kortárs műalkotások között sétálhat végig a Cafesjian Központ galériáin – így a látvány ugyan elmarad, de az élmény akkor is különleges marad.


Örményország Anyja emlékmű

Jereván fölé magasodik az Örményország anyja óriás szobor amely kardjával védi népét az ellenség ellen. A szovjet időkben épült emlékmű természetesen a II. Világháború hőseinek állít emléket az ismeretlen katona öröklángjával.
A hatalmas szoborban bent honvédő múzeum amely a győztes 1991-1993-as Karabahi háború hőseiről szól. Egymásnak adják a kilincset a kisiskolás csoportok, szinte kötelező program.

Ata fotója

Kond negyed

,, Hol volt hol nem volt egy szovjet idők előtti Jereván. Dimbes-dombos területen egy-két emeletes házakkal tele. A várost szovjet mintára az 1950-es években át egy szisztematikus tervet követve átépült. Mára csupán egy kicsiny negyed maradt meg az óvárosból amelyet Kondnak neveznek.
Igazi zegzugos negyed, könnyű itt eltévedni. Néhány ház annyira idős hogy még az ottomán időkből származó szamárhát ív is megtalálható a házakon. A városrész egyik fő utcáját a grúz Rustavelinek hívják. Legalább négyféke utca feliratot találtam a szovjet időktől napjainkig 🙂
Kond túl közel van a modern belvárostól és szemmel látható hogy nem a megőrzése a cél hanem hamarosan teljesen megszűnik. Lehet már ezek az utolsó képek amit én készítettem róla. (Ata, 2022)

Ata fotói

S, amit sokan kihagynak Jerevánban, pedig igazán izgalmas, az a Kond negyed. Ez a város egyik legrégebbi negyede, ahol eldugott kávézókra bukkanhatunk. - L. fotója

Közeli látnivalók

Könnyű egynapos kirándulások

Jereván közelében számos nevezetesség található, amelyek könnyen elérhetők egynapos kirándulások során, bár néhányhoz saját jármű szükséges:

Garni: 15 km-re keletre, hellenisztikus templom és királyi komplexum egy kanyon tetején.
Geghard kolostor: További 5 km-re, a kanyon oldalába vájva.
Khosrov-erdő állami rezervátum: Geghard felett a hegyekben, kolostorokkal, barlangokkal és az ősi Kakavaberd várral.
Echmiadzin (Vagharshapat): 15 km-re nyugatra, Örményország "Canterburyje", kolostorral és katedráliskomplexummal. 3 km-re keletre találhatók Zvartnots katedrális romjai.
Ashtarak: 15 km-re északnyugatra, Szent Hovhannes Karapet katedrális a Kasagh-szurdok felett.
Artashat: 20 km-re délre, a Khor Virap kolostorral. Buszok: 452, 467, 468 a déli buszállomásról, 300-400 dram.
Armash: 60 km-re délkeletre, halastavak és madárélőhelyek. Fotó ID szükséges a belépéshez.

Távolabbi kirándulások (éjszakai túrák ajánlottak)

Aragats hegység környéke: Amberd vár és templom.
Noravank kolostor, Noravank kanyon és Areni borvidék: 80 km délkeletre.
Sevan-tó környéke: Tsakhkadzor, Sevanavank és Hayravank kolostorok, Noratus Khachkar temető és Dilijan óváros.
Jermuk, Sisian és Tatev kolostor: Délkelet felé tovább haladva.

További beszámolók

Jerevánt fentről nézve nehéz volna esztétikus városnak nevezni, ám ha az ember belemerül a részletekbe, meglepően sok érdekességre bukkanhat. A városképet leginkább a szovjet lakótelepek és a latin-amerikai nyomornegyedek különös elegye határozza meg, ahol a rendezetlenség és a megújulás iránti vágy egyaránt érezhető. Ha egy épület nem épp lepusztult panel, akkor jó eséllyel abból a helyi tufakőből épült, amely kilenc különböző árnyalatban fordul elő a városban, és amely az örmény építészet hagyományos anyagaként a régmúlt idők hangulatát idézi – ezek között akadnak kifejezetten szép, szigorú vonalvezetésű házak is. Ugyanakkor sok újabb épület komor, sötétszürke kőborítása kissé nyomasztóvá teszi a város hangulatát, mintha a formai szigort túlzásba vitték volna.

A szovjet korszak monumentalizmusát jól példázza a város fölé magasodó Örményország Anyácska szobra, amely szinte minden irányból látható, és egykor a Sztálin-szobrot váltotta fel ugyanazon a talapzaton. Ezzel szemben a Cascade lépcsősora már egészen más szemléletet képvisel: ez az ambiciózus és látványos építmény a kortárs örmény városkép egyik kulcseleme, és nem véletlenül hasonlítják gyakran Szemiramisz függőkertjeinek modern változatához. Az ötlet a hetvenes években született meg Jim Torosyan építész fejében, de a teljes befejezésre csak évtizedekkel később, a kétezres évek elején került sor, amikor a lépcsősor mellé múzeum, vízesésszerű szökőkútrendszer és egy nemzetközi szoborpark is társult, létrehozva ezzel a Cafesjian Művészeti Központot, amely ma a város egyik legkülönlegesebb kulturális tere.

Kontraszt - Ata fotója

Jereván egy tágas völgyben fekszik, amelyet lankás hegyoldalak ölelnek körül – nincs olyan meghatározó folyója, mint Tbiliszinek vagy Budapestnek, de a fekvése így is látványos. Ahogy megérkezik az ember, rögtön feltűnik, hogy az autósok meglepően türelmesek és fegyelmezettek, főleg a régió más városaihoz képest. A város látnivalóit nem túlozzák el az útikönyvek sem, és nem is alaptalanul: egy fél nap alatt be lehet járni a főbb pontokat, különösen ha az ember céltudatosan halad. Mi a népirtás emlékművével kezdtük, amely mellett egy komoly múzeum is található – ha valaki nem ismeri az örmény genocídium fogalmát, itt az alkalom, hogy utánanézzen, mert legalább annyira fontos történelmi ismeret, mint a holokauszt.

A park, amely az emlékművet körülveszi, világhíres vezetők emlékfáival van tele, még a pápa is ültetett egyet, és meglepő módon egy magyar fenyőt is találtunk benne, amit a XVIII. kerület nevében helyeztek el. A közelben áll az Ararat konyakgyár, amely hasonló élményt kínálna, mint a híres nyugat-európai sörgyári túrák, de itt csak előre egyeztetett időponttal lehet bejutni, így ezt most kihagytuk. Helyette megnéztük a Kék mecsetet – Jereván egyetlen muszlim imahelyét –, amely épp felújítás alatt áll, de amúgy sem különösebben lenyűgöző. Vele szemben található a nagycsarnok, ahol szárított gyümölcsöt és zöldséget árulnak: itt mindenki kínál kóstolót, de nem illik üres kézzel továbbállni, ha már elfogadtuk.

A Világosító Szent Gergely katedrális modern templom, amely a régi örmény építészeti elemeket idézi, kívülről monumentális, belül viszont épp mise folyt, így nem tudtuk rendesen megnézni – ráadásul az akusztika sem volt túl jó. Innen gyalog folytattuk, kezünkben az esernyővel egyensúlyozva, és bejártuk a még mindig alakulóban lévő sétálóutcát, amely a Köztársaság térig vezet. Megálltunk a Cascade-nál is, és noha az Ararát legtöbbször felhőbe burkolózik, aznap szerencsénk volt, és megpillantottuk a havas csúcsot. A belvárosban amúgy nem érződik olyan mértékű szegénység, mint a vidéki településeken – itt egymás mellett sorakoznak a luxusmárkák üzletei, drága óraboltok, gyorséttermek és menő kávézók.

Bementünk egy Moszkvicska nevű szupermarketbe is, és meglepődtünk a kínálaton – csak belga csokiból vagy húszféle volt, a konyakos polcon pedig a kétezer forintostól egészen a több százezer forintos palackokig terjedt a választék. Ezek persze nem tükrözik a város vagy az ország valóságát, inkább kivételek, mert az általános kép sokkal szerényebb: sok bolt szinte bádogbódéban működik, tompa világítással, és gyakran egészen lepusztult körülmények között árusítják az alapvető élelmiszereket. Ez a kettősség határozza meg leginkább Jereván hangulatát: egyszerre van jelen a múltnak a nyers valósága és a jelen kor modern, de még mindig ritka villanása.

Esti terefere - Ata fotója

A belvárost járva rögtön szembeötlik, ahogy a város múltja és jelene egymásba fonódik: a rózsaszín tufakőből épült régi házak között szovjet kori épületek magasodnak, a Köztársaság téren pedig a zenélő szökőkutak mellett a Nemzeti Galéria masszív homlokzata uralja a teret. Az Opera közelében megbúvó Szoborpark kellemes kis zöld sziget, ahol modern műalkotások sorakoznak a Cafesjian Művészeti Központ részeként – akárcsak a monumentális Cascade, amely art déco stílusban idézi meg Babilon függőkertjeit, és amelynek tetejéről lenyűgöző kilátás nyílik a város mozaikszerű tetőrengetegére és, tiszta időben, az Ararát havas csúcsára is. Ha kicsit lelassítanál, érdemes végigsétálni az Északi sugárúton, ahol hangulatos kávézók teraszain frissen főzött örmény soorjt kortyolhatsz, este pedig gyakran szól élő jazz, ami még különlegesebbé teszi az élményt. A modern városszövetből kissé kiemelkedik, mégis méltóságteljesen simul bele Jereván látképébe a Világosító Szent Gergely-katedrális, amely nemcsak az ország legnagyobb temploma, hanem egyúttal a világ legfontosabb örmény szakrális építményei közé is tartozik.


Jereván parkjai igazi találkozóhelyek, ahol nap mint nap élet pezseg: padokon üldögélő társaságok, fa árnyékában sakkozók és a város egyik legkedveltebb játéka, az ostábla kopogása hallatszik mindenfelől. Néhol még petanque-ozó, azaz golyózó csapatokat is látni, ami szokatlan, de kellemes meglepetés ezen a vidéken. A parkok és utcák élhetőségét tovább fokozzák a mindenütt jelenlévő ivókutak – ezek a pulpulakok több mint ezerötszáz helyen biztosítanak friss, hűs vizet a járókelőknek, ami különösen a forró nyári napokon felbecsülhetetlen értékű. Ez az apró figyelmesség nagy kontrasztban áll azzal, amit sok más városban tapasztalni, ahol az ivókutak inkább dísznek vannak, mintsem valódi használatra.

A zöldfelületek valóban fontosak, mert a levegő nem mindig kristálytiszta – a forgalom sűrű, és a dohányzás is elég elterjedt. Az örmény férfiak körében szinte kulturális szintre emelkedett a cigarettázás, sokan meg sem várják, hogy az előző cigaretta kialudjon, mielőtt rágyújtanának a következőre. Bár nők cigarettával a kézben ritkán tűnnek fel, a férfiak annál inkább – így nem meglepő, hogy egyes helyeken, például forgalmas aluljárókban, még mindig fojtogató a levegő. Az árak viszont alacsonyak: egy doboz cigaretta ára nagyjából 500 forintnak felel meg, ami csak tovább ösztönzi a dohányzást, noha egyre több közintézményben, boltban és buszon már jól láthatóan ki van téve a tiltó jelzés.

Fotóegyveleg


Elter Karesz fotója

XXL - Ez bizony egy Botero! - Sz. S. fotója

Jereván csőre töltve - Ata fotója

Az Opera művészbejárója - Ata fotója

Panda Yerevan vizipipázó - Ata fotója

Szépségtelenségi díjas - Ata fotója



Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon