Strand Nassaunál - B. A. fotója
Tartalomfeltöltés előkészületben
New Providence szigete mindössze 34 kilométer hosszú és 11 kilométer széles. Északra tőle található Paradise Island, amelyet két híd köt össze New Providence-szel.
Nassau a Bahama-szigetek fővárosa. Ez a legnagyobb város az országban, és alacsony épületekből álló kiterjedése uralja New Providence szigetének keleti felét.
Mennyi időt érdemes eltölteni New Providence szigetén?
Mennyire szereted a tengerpartot és a tengert? Bár én éveket is el tudnék — és már töltöttem is — ennél kisebb trópusi szigeteken, személy szerint úgy gondolom, hogy New Providence könnyű megközelíthetősége és közelsége az Egyesült Államokhoz tökéletes célponttá teszi egy rövid kiruccanáshoz!
Mi három éjszakát és két teljes napot töltöttünk New Providence-en, és búvárkodásra összpontosító utazásunkhoz úgy éreztem, hogy egy nap pluszban még jól jött volna. Ugyanakkor kezdtek elfogyni azok az önálló étkezési lehetőségek, amelyek igazán izgalmasak voltak számunkra — egy hosszabb tartózkodás esetén valószínűleg szükségünk lett volna önellátásra alkalmas szállásra, vagy közelebb kellett volna lennünk a nyüzsgőbb részekhez, hogy több étterem elérhető legyen.
Repülővel
A Nassau Nemzetközi Repülőtér (Lynden Pindling International Airport, LPIA) körülbelül 15 km-re található Nassau belvárosától. Minden nemzetközi járat, amely a Bahama-szigetekre érkezik vagy onnan indul, ezen a repülőtéren bonyolódik.
Légitársaságok és járatok 2024-ben
A BahamasAir a nemzeti légitársaság, amely naponta indít menetrendszerű járatokat az összes nagyobb, lakott szigetre.
LYNX AIR
Regionális légitársaság, amely menetrendszerinti járatokat üzemeltet az alábbi útvonalakon:
Alice Town (Bimini)
Congo Town (Andros)
Georgetown (Exuma)
Governor’s Harbour és North Eleuthera (Eleuthera)
New Bight (Cat Island)
SKY BAHAMAS
Korábban Sky Unlimited néven ismert regionális légitársaság. Az alábbi járatokkal működik:
Marsh Harbour (Abaco): napi 2 járat
South Bimini (Bimini): napi 1 járat
Georgetown (Exuma): napi 3 járat
Freeport (Grand Bahama): napi 3 járat
New Bight (Cat Island): napi 1 járat
Southern Air
Cím: Nassau Nemzetközi Repülőtér
Telefonszám: +1 (242) 377-2014, Fax: +1 (242) 377-1066
Járatok:
Nassau – Stella Maris
Nassau – Deadman’s Cay
Repülési idő: 30 perc
Jegyárak: egyirányú jegy 116 USD, retúrjegy 221 USD (2024-es árak).
A Pineapple Air szintén népszerű regionális légitársaság, amely számos szigetre kínál járatokat.
Tippek 2024-re
Foglalás: Érdemes előre foglalni, különösen a főszezonban (decembertől áprilisig), mivel a szigetek közötti járatok népszerűek és gyorsan megtelnek.
Árak: A jegyárak szigettől és időszaktól függően változhatnak. Az árakat USD-ben határozzák meg.
Közlekedés a repülőtérről: A belvárosba taxival vagy előre foglalt transzferrel lehet eljutni. Az átlagos taxiköltség körülbelül 30-40 USD egy irányban.
Ez a légitársasági hálózat lehetővé teszi, hogy könnyedén felfedezd a Bahama-szigetek különböző részeit.
Bahamas Ferries
A Bahamas Ferries az utóbbi időben négy modern nagy sebességű kompjáratot állított szolgálatba:
„Bo Hengy”: Ez a komp 177 utast képes szállítani, és óránként 65 km-es sebességgel halad. 2002 óta köti össze Nassau-t Eleutherával, Harbour Islanddel és Spanish Wells-szel.
„SeaWind”: 2003-ban állt szolgálatba, 290 utas és legfeljebb 40 személyautó befogadására alkalmas. Óránként 32 km-es sebességgel közlekedik, és Nassau-t Dél-Androsszal köti össze.
„SeaLink”: Szintén 2003 óta közlekedik, és Nassau-t Andros-szigettel köti össze. Ez a komp 100 utast szállít, sebessége 24 km/óra.
Menetrend
Abacos:
Péntek és vasárnap
11:00: indulás Nassau-ból, 14:45 érkezés Sandy Point
16:00: indulás Sandy Point-ból, 19:45 érkezés Nassau-ba
Andros:
Szerda és péntek
8:00: indulás Nassau-ból, 10:35 érkezés Fresh Creek
12:30: indulás Fresh Creek-ből, 15:05 érkezés Nassau-ba
Vasárnap
8:00: indulás Nassau-ból, 10:35 érkezés Fresh Creek
11:30: indulás Fresh Creek-ből, 14:05 érkezés Nassau-ba
Szombat
8:00: indulás Nassau-ból, 10:35 érkezés Morgan’s Bluff
12:30: indulás Morgan’s Bluff-ból, 15:05 érkezés Nassau-ba
Eleuthera:
Csütörtök
7:00: indulás Nassau-ból, 11:00 érkezés Governor’s Harbour
14:00: indulás Governor’s Harbour-ból, 18:00 érkezés Nassau-ba
Péntek
19:00: indulás Nassau-ból, 21:30 érkezés Governor’s Harbour
21:45: indulás Governor’s Harbour-ból, 00:15 érkezés Nassau-ba
Vasárnap
16:15: indulás Nassau-ból, 18:45 érkezés Governor’s Harbour
19:00: indulás Governor’s Harbour-ból, 21:30 érkezés Nassau-ba
Péntek
16:30: indulás Nassau-ból, 19:05 érkezés Current
20:00: indulás Current-ből, 22:35 érkezés Nassau-ba
Vasárnap
16:00: indulás Nassau-ból, 18:35 érkezés Current
19:00: indulás Current-ből, 21:35 érkezés Nassau-ba
Hétfőtől szombatig
8:00: indulás Nassau-ból, 10:05 érkezés Spanish Wells
10:10: indulás Spanish Wells-ből, 11:00 érkezés Harbour Island
15:40: indulás Harbour Islandről, 16:15 érkezés Spanish Wells
16:20: indulás Spanish Wells-ből, 18:25 érkezés Nassau-ba
Vasárnap
8:00: indulás Nassau-ból, 10:05 érkezés Spanish Wells
10:10: indulás Spanish Wells-ből, 11:00 érkezés Harbour Island
13:00: indulás Harbour Islandről, 13:35 érkezés Spanish Wells
13:40: indulás Spanish Wells-ből, 15:45 érkezés Nassau-ba
Exuma:
Hétfő és szerda
10:30: indulás Nassau-ból, 6:30 érkezés George Town
19:00: indulás George Townból, 5:00 érkezés Nassau-ba
Ez a részletes menetrend segít eligazodni a szigetek közötti kompjáratok között, amelyek gyors és kényelmes utazási lehetőséget kínálnak.
Ha szeretnéd felfedezni New Providence sziget kevésbé ismert oldalát, és kiszabadulnál Nassau üdülőhelyeiről, akkor autót kell bérelned. A taxik rendkívül drágák, megbízhatatlanok, és nehezen elérhetők – ráadásul nincs rideshare alkalmazás sem.
A jó hír? Kifejezetten nyugodtnak találtam itt az autóvezetést! Automata váltós autók is elérhetők, ami nekem alapfeltétel, és meglepő módon New Providence-en lazább volt a vezetés, mint Grand Caymanban, ahol elég nagy volt a forgalom, és gyors körforgalmakkal volt tele.
A rossz hír? Az autókölcsönzők nyitvatartása nem mindig igazodik a repülőjáratok érkezési idejéhez. Mi egy kisebb utazási katasztrófába futottunk bele, amikor a gépem pár perccel azután landolt, hogy az összes autókölcsönző bezárt. Ez egy drága és frusztráló tizenkét órát eredményezett, amíg másnap vissza tudtunk menni a reptérre, hogy átvegyük az autót. Ráadásul, amikor odaértünk, a kölcsönző, ahonnan foglaltunk, nem tudta használni a hitelkártya-terminálját, így át kellett mennünk egy másikhoz, ahol éppen az utolsó autót sikerült elhoznunk. Légy türelmes, és próbáld humorral kezelni a helyzetet… A Bahamákon néha kaotikus az utazás, de megéri!
Egy fontos dolog, amit érdemes észben tartani, ha saját programot tervezel a szigeten és nem egy üdülőhelyen szállsz meg, hogy az üzletek korán zárnak, és az élet itt kicsit álmosabb tempójú. És hát, ez a Bahamák – a meghirdetett nyitvatartási idők nem sokat jelentenek. Még ha hivatalosan azt is állítják, hogy este 10-11-ig nyitva vannak, gyakran már 9 előtt távoznunk kellett az éttermekből, mert zártak. Ennek megfelelően tervezz! Ez a lista egyébként a sziget nyugati oldalára összpontosít.
Vegánok, jó hír: Lindsay is vegán, így az alábbi éttermek mindegyikében talált valamilyen vegán opciót, ami nem mindig könnyű a Karib-térségben. Ő hozott magával egy csomó fehérjeszeletet biztonság kedvéért, amit sosem árt tartaléknak.
Rengeteg kóbor kutya él itt, amelyeket a helyiek „potcake”-nek neveznek. Ne etesd őket, és inkább kerüld őket. Emellett, mint bármelyik turistacélpontnál, itt is érdemes figyelni a zsebtolvajokra.
Nassau korántsem nevezhető felfedezetlen gyöngyszemnek – valójában a Karib-térség néhány legismertebb mega üdülőhelyének, például az Atlantisnak ad otthont. Emellett kiindulópontként szolgál az ország további 700 szigetének felfedezéséhez. Mindössze háromórás repülőútra van New Yorktól, és csupán 45 percre Miamitól, így könnyen elérhető úti cél.
Központi Nassau-ban könnyű eligazodni. A Bay Street, amely párhuzamosan fut a parttal, a fő bevásárlóutca, ahol különös keveréket találunk a drága ékszerüzletek és az ajándékboltok között. A Bay Street mögött emelkedő dombon található a legtöbb bahamai kormányzati épület és vállalati központ, míg a másik oldalon kezdődik a lakóövezet, az úgynevezett Over-the-Hill negyed.
Fort Charlotte
Queen's Staircase
Aquaventure
A szigetet eredetileg prékolumbiánus arawak indiánok lakták, majd 1666-ban brit farmerek és tengerészek telepedtek le itt, akik a BERMUDÁKRÓL érkeztek. Ezek a vallási menekültek már 1648-ban megérkeztek Eleuthera szigetére. New Providence szigete különösen fontos szerepet játszott a központi fekvése és Nassau biztonságos kikötője miatt, amely szinte minden időjárási körülmények között használható volt. Továbbá, Bermuda abban az időben túlnépesedettnek számított, így már nem volt elegendő termőföld. Akkoriban a szigetet még Sayle's Islandnek hívták, majd Providence Island lett, végül New Providence-re keresztelték át. A Bermudák egykori kormányzója, William Sayle, 1648-ban vezette az Eleutherára érkező puritánokat, akik közül néhányan továbbköltöztek New Providence-re. Itt alapították meg Charles Towne települést II. Károly király tiszteletére.
1775-ben az észak-amerikai 13 brit kolóniában kitört a függetlenségi háború. A lázadók Anglia ellen harcoltak, és függetlenséget követeltek. A szabadsághadsereg hajói Nassau-t is megtámadták, és kifosztották Montagu erődjét. Két évvel később újabb támadás következett, és Nassau erődje amerikai kézre került. A spanyolok elégedetten figyelték az eseményeket, és 1782-ben megszállták Nassau-t. Egy évvel később azonban Andrew Deveaux ezredes, aki South Carolinából érkezett, mindössze 220 emberével elűzte a spanyol megszállókat, akik Kubába vonultak vissza.
John Murray, Dunmore grófja, Virginia utolsó királyi kormányzója, 1787-ben lett a Bahamák kormányzója.
1834-ben, a rabszolgaság eltörlése után az emancipált színes lakosságnak új életteret kellett találni. Már 1821-ben Lewis Grant akkori kormányzó létrehozta Grant's Town új városrészt az úgynevezett Over-the-Hill dombon, így Nassau dél felé kezdett terjeszkedni.
1933-ban, az amerikai szesztilalom végével, a Bahamák gazdasága újabb mélypontra került. A második világháborúban azonban jelentős változás történt, amikor 1941 decemberében a japánok megtámadták Pearl Harbort. New Providence szigetén kibővítették az Oakes Field repteret, és új repülőteret építettek Windsor Field néven. Utóbbit amerikai finanszírozásból valósították meg, és amerikai, valamint brit pilóták kiképzőbázisaként használták. Több mint 3.000 amerikai és brit katona állomásozott itt, és 5.000 pilótát képeztek ki. Az amerikai 113. légi szállító egység innen indította repüléseit Észak-Afrika és a Közel-Kelet irányába. A háború végéig több mint 2.000 katonai repülőgép – köztük Mitchell és Liberator típusú bombázók – szállt fel és landolt itt.
A második világháború után a turizmus egyre nagyobb jelentőségre tett szert. Az 1970-es és 1980-as években azonban a sziget gazdasága a drogkereskedelem révén érte el újabb csúcspontját. A Bahamák a dél-amerikai drogok Egyesült Államokba irányuló kereskedelmének fontos központjává vált.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.