ÚTIKRITIKA.HU / Bangkoki templomok (wat-ok)







útikritikák


Bangkoki templomok (wat-ok)

Bangkok Wat

A Wat-okról általában|Wat Arun| Wat Phra Chetuphon|Pathum Wanaram templom|Wat Traimit Fotóegyveleg

.

Wat Arun, a nagy kedvencünk - K. Kriszta fotója

A Wat-okról általában

Nekem valamiféle mániám lettek a csodálatos thai templomok, melyeknek jó része valóságos művészi alkotás. Ezeket ilyen mennyiségben (40 ezerből 30 ezer aktív), ennyire közel egymáshoz sehol máshol nem lehet megtalálni.

Ha valaki veszi a fáradtságot, és megnézi mondjuk Bangkok térképét a guglin, akkor észre fog venni egy csomó fordított vízcsepp alakú ikont. Ezek egy része szürke színű, és közepén egy kerékforma (Dhamma kerék) alakzat van. Az ezek mellett olvasható szöveg Wat, esetleg Phra szóval kezdődik.

Mi is a Wat? Lehet olyat mondani, hogy templom, de ez így nem igaz. Akkor mi? A Wat egy templom együttes, amely több épületből áll, például sztúpából, viharnból, botból és más építményekből, amelyeket fal vesz körül. Az alábbiak lehetnek a területén:

Bot vagy Ubosot (felszentelési terem): ez a fő imaterem és a wat egyik legfontosabb építménye, ahol a szerzeteseket felszentelik. Egy téglalap alakú épület, melynek főbejárata keletre néz, előtte egy hercig Buddha-szobor ül. A falakat általában a Ramakien falfestmények díszítik. A botot nyolc sema határkő veszi körül téglalap alakban.

Viharn (gyülekezeti/ima terem) ami gyakran úgy néz ki, mint az ubosot, kivéve, hogy nem veszik körül szemakövek. Benne buddhista szertartás zajlik szerzetesekkel és laikusokkal egyaránt, belsejében Buddha-szobrokat őriznek. A buddhizmus korai napjaiban a viharnokat azért építették, hogy menedéket nyújtsanak az utazó szerzeteseknek az esős évszakban.

Prang: A prang egy kúp alakú torony, amelynek széles alapja a teteje felé egyre szűkül, és az egyik oldalon egy bejárat van. A khmer építészetből származnak. A legszebb prang a Wat Arun-ban van.

Chedi/Sztupa: A chedi, vagy néha pagoda a wat legfontosabb és legszentebb, és többségében legidősebb építménye. Eredetileg Buddha ereklyéit tartalmazta, majd később királyok vagy fontos szerzetesek maradványainak megőrzésére is használták. A chedisek különféle formákban találhatók, bár jellemzően kúpos alakúak.

Mondop (thai)/Mandapa (hindu): általában négyzet alapú és kocka formájú oszlopos pavilon, kúpos-tornyos, aranyozott tetővel. Különféle eseményekhez (pl. esküvői szertartás) vagy szentírások és templomi szertartásokon használt tárgyak tárolására használják.

Ho Trai (Szentírás-tár): a Wat könyvtára, ahol a buddhista szentírásokat őrzik. Hagyományosan egy tó feletti cölöpökön álló faépület volt, hogy távol tartsanak mindenféle rovart, mert régen a buddhista szentírásokat szárított pálmalevelekre írták.

Buddha szobor: A templom fő Buddha-szobra általában a viharn-ban található. A szobor gyakran ülő helyzetű.

Sema vagy Sima kövek: Sema köveket használnak a bot/ubosot körüli határ jelölésére.

Sala: nyitott téglalap alakú pavilon, amely menedéket és pihenést biztosít. A Waton kívül is megtalálhatók, gyakran utak és csatornák mentén, ahol megállóként vagy váróteremként használják.

Kuti: a Watban élő szerzetesek lakóhelye. Hagyományosan a kuti egy nagyon kicsi, cölöpökön álló épület volt. Manapság, főleg a városokban a kuti egy apartmanház jellegű szerkezet.

Krematórium: A krematórium könnyen felismerhető a magas kéményről. A nyugati emberekkel ellentétben a legtöbb buddhista embert elhamvasztják.

Chofah: ez egy vékony, karcsú, madár alakú dekoratív dísz a legtöbb thaiföldi templom tetejének végén. Garudát, a Visnut hordozó mitikus, félig madár, félig emberszerű lényt szimbolizálja.

Dhamma kerék: „A törvény kereke” a Dhammát, Buddha tanításait szimbolizálja. A kerék gyakran látható a templomokban.

Naga: nagy, mitológiai kígyó, amelyet gyakran több fejjel ábrázolnak. A Naga kígyók a templomba vezető lépcső korlátjain fekszenek.

Chinthe: egy oroszlánra emlékeztető alak a templomok bejáratánál.

Devata: Különféle férfi vagy női istenségek, és gyakran tekintik őrzőnek a templomokban

Bargeboards: A tető oromzatára erősített deszka a tető védelmére, amely a thai templomépítészet kiemelkedő jellemzője, és díszes faragványokkal gazdagon díszített.

Apsara: Mitikus női szellemek vagy múzsák a hinduizmusban, gyönyörű és elegáns nőkként ábrázolva, és gyakran táncoló pózban. Az Aspara a hagyományos táncok fő szereplője Délkelet-Ázsia számos országában.

Bodhi fa (Ficus religiosa): a buddhisták tisztelik, Buddha egy ilyen fa alatt ülve érte el a spirituális megvilágosodást. A fát gyakran látni thai templomokban. Szentként tisztelt példánya a Sri Maha Bodhi, ezt Srí Lankán, i.e. 288-ban ültették. Az indiai Mahábódhi templomnál álló fa korát 2000 év körülire becsülik.

(Trepper Endre, 2025)

Wat Arun

Meseszép. A Királyi Palotával, hajózással kombinálva érdemes megnézni. A helyieknek ingyenes, ezért ne menjünk hétvégén és nemzeti ünnepeken se.

A külföldinek 100.- baht/fő/belépés. Az árban egy kis palack ásványvíz is benne foglaltatik. Mindenki jobban jár, ha ezt megissza, a templomban nagyon süt a nap, nincs árnyék, folyadékpótlás pedig, kell.

.

Kriszta fotója

" Messze nem volt üres, sok volt a helyi látogató, iskolások is. De farangból összesen négyet láttunk. Plusz mi ketten. Furcsa volt. (Kriszta, 2022. februárban, full Covid-érában)"

Hová tűnt Vili? Kriszta fotói

"A Khaosan Road és a Királyi palota egy fél órás sétára van egymástól, és ezt kétszer tettük meg, ekkorra már eléggé fáradtak voltunk, főleg hogy az utcai árustól vett tésztát is az utcán kellett megennünk hisz se asztal se szék nem volt ott. Már alig bírtuk magunkat elvonszolni a még messzebb eső kikötőhöz, ahol 3 baht-ért (24 forint) átkelhettünk a túlpartra, hogy megtekinthessük a híres és Bangkok top 10 látványossága közé tartozó Wat Arun templomot. Ez egy meseszép templom, ennek a tetejére fel is másztunk, de olyan meredek lépcsők vezettek fel, mintha egy létrán másznék. Olyan nagyot kellett lépni a lépcsőfokok között, hogy nem tudtam, hogy fogok lejönni egyáltalán, de mindenkit megnyugtatok, ügyes okos kislány voltam és élve lejutottam!! :D Mivel Bangkok nem túl dombos, innen tudtuk kicsit megtekinteni fentről Bangkokot, és nem mellesleg kicsit hajókáztunk is 3 bahtért!!!! " forrás


A Wat Arun különlegessége az, hogy a díszítése tengeri kagylókból és porcelándarabokból áll, és nem mellesleg, 67 méteres magasságával Thaiföld legmagasabb temploma. Ebben a XVIII. században épült toronyban állt eredetileg a korábban említett "Smaragd Buddha" szobor. Még egy érdekességet olvastam a helyről, hogy 2005-ben itt avattak fel először szerzetesnek egy nyugati férfit. Nekem úgy tűnt, hogy mostanában imádkozás helyett leginkább fotózkodni járnak ide "díszthaiban" fiatal párok és szingli lánykák. forrás


(Hajnal temploma"): Ide a Chao Praya folyón átkompolva lehet eljutni ősöreg hajókkal, 50 forintért. A folyó felületén sok növényzet, emberi hulladék, palack utazik a sodrással. A felszíne viharos, mert nagyon nagy a forgalom, a mindenféle hajók, dzsunkák folyamatosan mennek fel, le, jobbra, balra. Az épületegyüttes egy 150x210 méteres területen helyezkedik el. A templom nevét Aruṇa hindu istenről kapta. Bár legalább a 17. század óta létezik, a jellegzetes prang (torony) a 19. század elején épült. II. Rama uralkodásáig elhagyatott volt. Ő a templomot helyreállította, és elkezdte a fő prang 70 méteresre emelését. 1851-ben készült el, kilenc év építkezés után. Különböző források szerint a magasság 66,8 m és 86 m között van. A sarkokat négy kisebb szatellit prang veszi körül. A prangok mauritiani kagylókkal és porcelándarabokkal vannak kirakva. A területen van vihara, ubosot, és több kisebb chedi. Ez így leírva kevésnek tűnik, de nem az. Eszméletlen szépségűek a prangok, tízezernyi apró, virág alakú színes porcelánnal, ádáz őrző figurákkal. Ha rendesen meg akarod ezeket nézni, ahhoz legkevesebb 1 óra kell. A prang első szintjére (egy emeletes magas) 40 centi magas lépcsőkön lehet feljutni. A lejövetel az igazi kaland. Itt már nagyon sokan voltak. Sok lány, nő, de néhány fiú is csillogó helyi öltözetben fotózkodott. Ma sok szép lányt láttam. Ami érdekes, mint hófehér bőrű.

Ma szintén kimaradt a tervezett látnivalók több, mint fele. A Wat Aruntól megindultunk visszafelé gyalog. Gyök kettővel. Vánszorgunk, egyszer csak egy nagy, csillogó épületegyüttest látunk. Mi a franc, valamit nem vettem észre? Bent kiderült, hogy egy tegnap látott templomba tévedtünk, de a párhuzamos másik utcáról. Itt fotóztatta magát egy díszes öltözetű pár, kiderült, esküvőjük volt. (Trepper Endre, 2025)

Kriszta fotói

Wat Phra Chetuphon (Wat Pho)

Egyike a leglátogatottabb bangkoki templomoknak. A Királyi Palota közelsége és a Nagy Fekvő Buddha miatt. A Palotával és a Wat Arun-nal szokták összekötni a meglátogatását. Ez a három együtt egy teljes napot simán igénybe vevő kirándulás. Nagyon el lehet fáradni a tűző napon a gyaloglástól. Fontos a folyadékpótlás, az esernyő és a kényelmes cipő megléte. 

Kriszta fotói

Itt található Thaiföld legnagyobb Fekvő Buddhája. A 46 méter hosszú teljes egészében aranyozott Buddha nagyon impozáns látvány.  Roppantul nagy, de sajnos kevésbé fotogén. Beszorult szegény a fölé épített templomba. A templom együttes története a 16. századra nyúlik vissza. A Fekvő Buddha 1848-ban került a helyére.

Kriszta fotója

Működő templom, ezért a látogatónak tisztelnie kell az ott imádkozó híveket. Nincs kiabálás, lökdösődés, dohányzás. Szigorúan veszik az öltözködési kódot is, sem a vállak, sem a térdek nem látszódhatnak. Természetesen bérelhető ruhákban nincs hiány, de egy nagy kendő is megteszi. A szentélyekbe cipőben nem szabad belépni.

A belépőjegy 200.- baht külföldieknek. Itt is jár vele egy üveg ásványvíz, aminek az elfogyasztása erősen ajánlott.

Kriszta fotói

A csarnokba lépve a 46 méter hosszú, jobb kezével a fejét alátámasztó, az építmény tetőjéig érő, pihenő Buddha szobor mindenkit elkápráztat. Olyan kicsinek érzed magad mellette, olyan törékenynek. És ő csak fekszik ott és néz le rád óriási nyugalommal.

Csak ámulni lehet hatalmasságán, 15 méter magas, aranyba öltöztetett alakján. A Fekvő Buddha a reinkarnációjának lezárását, utolsó állomását, a Nirvána elérését jelképezi.

Ha végig sétálunk e hatalmas szobor mellett, érezzük nagyságának varázsát, sőt a szobor végére is jut a káprázatból: talpa és lábfeje fekete márvány, melynek méretei: 3 méter magas és 5 méter hosszú. 108 darab gyöngyházberakásos jelet találunk a szobor talpán, melyek részletesen bemutatják Buddha kedvező külső, belső tulajdonságait az úgynevezett Lakshanast. forrás

Pathum Wanaram templom

Lenyűgöző ez a 19 század közepén épült templom, ami valósággal úszik az aranyban. A thai királyi család számos tagját temették el itt. A múzeum a Pathmmu Wan nevű modern negyedben található, a Siam paragon és a Central World bevásárlóközpontok között, közel a Sziám térhez. Arrafelé úgyis szokott járni a turista. A templom nagyon kontrasztos a környék szuper-modern épületeinek miliőjében. Emiatt is izgalmas. A templom fás környezetében jó valami kis frissebb levegőt szippantani és élvezni a nyugalmat. Szépek a templom belső falain a hajdani thai életet ábrázoló falfestmények. Ha szerencsések vagyunk, láthatunk helyieket, szerzeteseket ott meditálni. Szóba is lehet állni a szerzetesekkel. Kissé tudnak angolul, ha nagyon akarnak.

Wat Traimit

A Wat Traimit szentély a világ legnagyobb aranyszobrával büszkélkedhet. A hétszáz éves Buddha-szobor értékét (a maga 3,77 méteres magasságával és 5,5 tonnás súlyával) közel tízmilliárd forint értékűre becsülik. Az alkotást évszázadokon át egy gipszréteg borította, és csak 1955-ben, amikor mai helyére szállították, derült ki, hogy az álcaréteg alatt valójában egy 18 karátos, tömör aranyszobor rejtőzik. forrás

Wat Jarapadrit Sathitmahasi

(a Grand Palace-tól csupán 360 méter): Thaiföld egyik legjelentősebb temploma. Mongkut király (IV. Rama) építtette. Az építkezés 1864-ben kezdődött és hét hónappal később fejeződött be. Kis terület zsúfoltan be van építve. Egy keskeny utcában van, szép, mozaikos az épület borítása. Valami szerzetesi rendezvény volt, a káprázatos belső teret kívülről engedték megnézni, fotózni. Sok fehér egyenruhás férfi ételes tálakat (de milyeneket!) hordtak ki-be. Hosszú asztal mögött idősebb szerzetesek ültek, és ezek szerint étkeztek. Körbejártam az épületet, fellépcsőztem a márvány-arany sztupára is. Onnan lenéztem, sátortetős térben káprázatos kajákkal megrakott asztalok körül fiatalabb szerzetesek ültek és falatoztak. Én eddig úgy tudtam, hogy a buddhista szerzetesek spártai életet élnek, de ezek szerint ez mára már nem igaz.(Trepper Endre (2025)

Wat Suthat Thepwararam

(szállástól 600 méter): A 350 x 120 méteres területen sok kicsi, és két hatalmas épület található. Egy első osztályú királyi templom együttes, egy a tíz ilyen templom közül Bangkokban (23 Thaiföldön). Az építkezést I. Ráma kezdte 1807-ben, de csak III. Ráma uralkodása idején, 1847-ben készült el. A viharn egy 100 x 100 méteres, galériakerítéssel körülvett, márvány lapokkal fedett területen áll. A templom épület még plusz egy külön galérián áll. A kerítés galériájában szokás szerint arany színű Buddha szobrok sorakoznak. Itt is sok formásan nyírt fácska van. Lenyűgöző. Ennek ellenére itt kevés látogató volt. Természetesen sem itt, sem a közparkokban nem látni gyomnövényt, vadkendert, meg egyéb gyomokat. Mit látok? Egy nő mellett póráz nélkül, fegyelmezetten megy egy birkaszerű bokakutya, kötött cipőben, és egy pilótasapka szerű alkalmatosságban. (Trepper Endre, 2025)

Wat Pho

Ide elég hosszú (1200 méter) gyaloglással jutottunk el. Tudtam, az a nap sem lesz sikeres. Brutál hőség kerekedett. Jártam itt 7 évvel ezelőtt, szintén januárban, és biztos nem volt ekkora hőség. Szerencsére a templom területén találtunk egy jéghideg vizet adagoló gépezetet poharakkal. Itt el is töltöttünk fél órát, ücsörögtem egy kőpadon, és hallgattam a madárkák énekét. A templom felé menet megint beleütköztünk a tematikus utcákba. Először az asztalosok jöttek, majd a könyvárusok (egyik sem tart térképet), aranyutca, járdán forrasztók, varrók, elavult erőstőket árulók utcája.

A templom az első osztályú thaiföldi hat templom listáján az első. I. Ráma királyhoz köthető, ez lett a fő temploma, és itt őrzik hamvait. Meg három ősét is. Itt található Thaiföld legnagyobb Buddha szobrainak gyűjteménye, köztük egy 46 m hosszú fekvő Buddha. A templomot 

Thaiföldön a közoktatás legkorábbi központjaként tartják számon. Ez ad otthont egy thai orvosi iskolának, és a hagyományos thai masszázs szülőhelyeként is ismert. I. Rama. 1788-ban elrendelte a Wat Pho régi templomának felújítását, amely több mint hét évig tartott. A komplexum területe 80 000 négyzetméter. A területén négy nagy chedi, 91 kis chedi (ez mind káprázatos, többségük kerámiákkal díszített), két harangláb, egy 90x70 méteres, viharákkal tűzdelt galériakerítéssel körülvett ubosot, és különféle épületek, pavilonok, valamint kertek és egy kis múzeum található. Sok nagy kínai szobor van itt, amelyek némelyike európaiakat ábrázol. A komplexum körül 24 kis sziklakert van. A fekvő Buddha 15 m magas és 46 m hosszúItt már özönlöttek a turisták. Nagyon-nagyon szép, nagyon kelet-ázsiai, rendkívüli látvány. (Trepper Endre, 2025)

Wat Chana Songkram Rajchaworamahavihan

A története egészen a Chakri-dinasztia első királya idejéig nyúlik vissza. Később folyamatosan felújították. A 180 x 160 méteres területen sok, szerzetesek által lakott épület, pavilonok, vihara és ubosot található. Ugyan nem volt hatalmas látvány, de még mindig nagy, és szép. A templom mögött van a kikötő, 20 percet kellett várni, és jött a nyitott oldalú hajócska. Ment, mint az állat, az utastérig felcsaptak a hullámok. Az 50 perces, 10 km-es út 165 forint. (T. Endre, 2025)

Wat Saket

Az Ayutthaya korszakból származik. Amikor Bangkok lett a főváros, I. Ráma király (1809-ig uralkodott, hivatalosan csak VI. Ráma nevezte magát rámának először. Olyan hosszú nevük van, mint a 4-es metróvonal) felújította a templomot, és megkapta mai nevét (ami nagyjából annyit jelent, hogy "hajmosás").

A Phu Khao Thong (Arany-hegy) egy meredek mesterséges domb. III. Ráma úgy döntött, hogy hatalmas méretű chedit épít a Wat Saket belsejében, de a chedi az építkezés során összeomlott, mert a puha talaj nem bírta el. A következő néhány évtizedben az elhagyott, sárból és téglából épült építmény természetes domb alakot öltött, és benőtte a gaz. IV. Ráma uralkodása alatt a dombon egy kis chedi építése kezdődött. Fia, V. Ráma uralkodásának korai szakaszában készült el, és egy arany réteggel fedték be. A környező betonfalakat az 1940-es években építették, hogy megakadályozzák a domb erodálódását. A modern Wat Saket a 20. század elején épült carrarai márvány felhasználásával. Itt mindig sokan vannak, imádkoznak ezerrel szerteszét.

Wat Saket keselyűi. A korai Rattanakosin időszakban a sziámiak hagyománya volt, hogy nem hamvasztották el a halottakat a város falain belül, mert azt rossz előjelnek tartották. A Wat Saket akkor a város falain kívül volt, ezért gyakran használták holttestek elhamvasztására. 1820-ban a kolera átterjedt Bangkokig, több mint 30.000-en haltak meg. A Wat Saket sok holttest fogadóhelyévé vált. A halottak száma miatt a templom nem tudott minden holttestet elhamvasztani; azok egy részét a kolostor területén hagyták, és keselyűk kezdték felfalni őket. A templom a keselyűk fő étkezési helye lett. V. Ráma korai uralkodásáig minden száraz évszakban kitört a kolera. A legsúlyosabb 1840-ben volt III. Ráma idején, amikor minden tízedik embert Sziámban megölte a betegség. Ez utoljára 1881-ben terjedt el, amikor naponta több százan haltak meg. A keselyűk a halálesetek zord képévé és emlékeztetőjévé váltak, és a Raeng Wat Saket ("Wat Saket keselyűi") általános mondás lett. Annyira nyilvánvaló ez, hogy lefelé jövet a hegyről egy komor, sok keselyű, és holttest szobrából álló installációt is lehet látni.(Trepper Endre, 2025)

Fotóegyveleg

Wat Arun - Kriszta fotói

Wat Jarapadrit Sathitmahasi

Thaiföld egyik legjelentősebb temploma. Mongkut király (IV. Rama) építtette. Az építkezés 1864-ben kezdődött és hét hónappal később fejeződött be. Kis terület zsúfoltan be van építve. Egy keskeny utcában van. Szép mozaikos az épület borítása. Valami szerzetesi rendezvény volt, a káprázatos belső teret kívülről engedték megnézni, fotózni.
Sok fehér egyenruhás férfi ételes tálakat (de milyeneket) hordtak ki-be. Hosszú asztal mögött idősebb szerzetesek ültek, és ezek szerint étkeztek. Körbejártam az épületet, fellépcsőztem a márvány-arany sztupára is. Onnan lenéztem, egy sátortetős térben káprázatos kajákkal megrakott asztalok körül fiatalabb szerzetesek ültek és falatoztak. Én eddig úgy tudtam, hogy a buddhista szerzetesek spártai életet élnek, de ezek szerint ez mára már nem igaz. (T. Endre, 2024)

Wat Ratchabophit

 V. Ráma uralkodása alatt épült. 130 x 130 m-en sok látnivaló. a közepén levő sztupát kör alakú galériakerítés veszi körül, rajta négy
épülettel. Nagy épület, minden felülete gazdagon díszített. Hét évvel ezelőtt renoválták, elkészültek vele, de a szintén gyönyörű belsejét most sem láthattuk. (T. Endre, 2024)


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon


Repülőjegyek Bangkokba Repülőjegyek Bangkokba
Olcsó repülőjegyek Bangkokba a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS