ÚTIKRITIKA.HU / Bangkok






hirdetes

útikritikák


Bangkok

Repülés |Érkezés| Szállás és ajánlott hotelek | Úti okmányok, vízum és vám | Fotóegyveleg

.

k. j. fotója

Repülés és repülőjegy

Érkezés

2024-es update:

Többségünk valószínűleg a hatalmas nemzetközi repülőtérre, a Suvarnabhumi-ra fog érkezni. Ez Bangkok nagyobbik repülőtere, és bár távolabb esik a városközponttól, még mindig könnyen megközelíthető. Azoknak, akik bőröndökkel, csomagokkal érkeznek és nem akarnak cipekedni (és mert tudom, hogy az embernek általában elege van, amikor először érkezik meg valahova, és azt sem tudja, merre van arccal :-), ajánlom a taximétert vagy a Grab szolgáltatást.

A taximéternél fontos, hogy ne fogadjuk el az első ajánlatot – amely az európai országokhoz képest így is olcsónak tűnhet –, hanem álljunk sorba a taxi állomásnál, és várjuk ki a sorunkat. Az út ára attól függően változik, hogy hová megyünk, de ha a belvárosi szállásunkra szeretnénk eljutni, 300-500 bahtnál nem szabad többnek lennie. Az árak kicsit emelkedtek az elmúlt években, de még mindig kedvezőek.

A Grab alkalmazás továbbra is nagyszerűen működik Bangkokban, és érdemes már otthon letölteni. Érkezés után azonnal hívhatunk fuvart az alkalmazással. A Grab szolgáltatás általában korrekt, bár az árak 50-100 bahttal magasabbak lehetnek, mint a taximéter esetében. Az előre megadott fix árat fizetjük a fuvar végén, és a sofőrök általában GPS-t használnak, így nem próbálnak meg átverni az út végén, mint például „bocsi, nincs apróm, és nem tudok visszaadni” (amit egyébként sok thai taxisofőr szeret eljátszani...).

A tömegközlekedés legegyszerűbb módja továbbra is a Skytrain, azaz a bangkoki magasvasút (BTS). A repülőtérről közvetlenül a City Line vonattal lehet eljutni Phaya Thai megállóig, majd onnan átszállni a két BTS vonal egyikére (ami vagy a Sukhumvit, vagy a Silom line lesz  attól függően, hogy mi a végállomásunk). Ez a művelet nagyjából 80-100 bahtba kerül, ami továbbra is nagyon kedvező árnak számít.

Szállás és ajánlott hotelek

Kiválasztási szempontok

Legfontosabb: a metró közelsége.

Bangkok Hotelek Választásához Nyújtott Útmutató (2024)

A bangkoki szálláshely kiválasztása során a legtöbb turista elsősorban az árat veszi figyelembe. Mivel azonban sok hotel megfelelhet ezen a téren, érdemes azt is mérlegelni, hogy Bangkok melyik részén helyezkedik el a hotel. Az alábbiakban némi támpontot adunk ehhez.
Árakkal Kapcsolatos Információk

Az árak tekintetében az 1 csillagos hotelek szobaárai általában 10-20 amerikai dollár körül mozognak, a 2 csillagosoké 20-70 dollár között alakul. A 3 csillagos szállodák ára 40-120 dollár között, a 4 csillagosaké 70-200 dollár között mozog. Az 5 csillagos luxushotelek esetében 120 és 400 dollár közötti árakkal lehet számolni.
Elhelyezkedés és Közlekedési Lehetőségek

Bangkok hatalmas város, és a közlekedés megkönnyítése érdekében érdemes olyan szállást választani, amely gyalogosan is megközelíthető egy metró- vagy magasvasút (BTS) állomástól. E tekintetben a Sukhumvit és a Silom negyedek népszerű választások.
Sukhumvit és Silom Negyedek

A Sukhumvit és Silom Bangkok modern negyedei közé tartoznak, tele üzletekkel, éttermekkel, bárokkal és egyéb szórakozóhelyekkel. Ezek a területek ideálisak azok számára, akik élvezni szeretnék a vásárlás és az éjszakai élet közelségét. A szállodák széles választéka áll rendelkezésre mindkét negyedben, beleértve a luxushoteleket és a kedvező árú szállásokat is.
Sukhumvit

A Sukhumvit Bangkok egyik legnépszerűbb városrésze mind a helyiek, mind a turisták körében. Itt megtalálhatóak a modern, magas apartmanházak, drága éttermek, klubok, bárok, valamint néhány szegényebb lakóövezet és gazdagok által birtokolt elegáns villák. A fő közlekedési útvonal a Sukhumvit Road, amelyet a BTS Skytrain vonal is kísér, megkönnyítve a közlekedést és elkerülve a forgalmi dugókat.

A Sukhumvit számos bevásárlóközponttal rendelkezik, és esténként az utcák tele vannak árusokkal. Az éjszakai élet itt is pezsgő, különösen az Asoke és Nana környékeken, ahol a bárok és a go-go klubok jelentős számban találhatóak. Az Asoke és a Nana különösen a fiatalabb és éjszakai szórakozásra vágyó turisták körében népszerű. A Sukhumvit további részein, mint az Ekkamai, Thong Lor és Phrom Phong, főleg hosszabb távon itt tartózkodó külföldiek laknak, és ezeken a területeken igényes bárok és kiváló minőségű street food helyek találhatók.
Silom és Siam Square

Silom és a közeli Siam Square a modern Bangkok szívében helyezkednek el, ahol számos 4 és 5 csillagos szálloda található. A Sala Daeng környéke kiemelkedik bevásárlóközpontjaival és elegáns bárjaival. Silom éjszakai élete is színes, bárok és klubok sokasága várja a látogatókat, beleértve a különféle szubkultúrák által kedvelt helyeket is. A Lumpini Park itt található, amely Bangkok egyik kevés zöld területe, ahol a látogatók kikapcsolódhatnak és élvezhetik a szabadidős tevékenységeket.
Régi Bangkok

Akik inkább a hagyományosabb, autentikusabb bangkoki élményre vágynak, érdemes lehet a város régebbi részein megszállniuk. Az ilyen negyedek közé tartozik például a Királyi Palota környéke, a Khao San Road és a Chao Phraya folyó menti részek. Ezek a területek távolabb helyezkednek el a magasvasút vonalaitól, ezért a közlekedés itt időigényesebb lehet, de a hagyományos bangkoki élményt keresők számára rengeteg érdekes látnivalót kínálnak.
Khao San Road

A Khao San Road különösen népszerű a hátizsákos turisták körében. Az itteni szállások olcsóbbak, és a környék fiatalos, pezsgő légkört kínál, tele bárokkal, utcai árusokkal és utazási irodákkal. Különösen a hétvégén van nagy élet itt, ami remek lehetőséget biztosít más utazókkal való ismerkedésre.
Chao Phraya Folyó Környéke

A Chao Phraya folyó partján számos luxusszálloda található, melyek gyönyörű kilátást nyújtanak a folyóra és Bangkok ikonikus épületeire. A közlekedés azonban kihívást jelenthet, mivel ezek a szállodák nincsenek közel a BTS vonalaihoz, így a taxizás és a hajózás gyakran szükséges.

Egy ekkora világváros neve hallatán valószínűleg mindenki tudja, hogy a szálláslehetőségek gyakorlatilag végtelenek és kifogyhatatlanok. Számos szállástípus közül választhatunk. Nem mondanám, hogy a 'hátizsákos' utazók közé tartozom, mert nem ilyen módon szeretek utazni, de azért sem minden alkalommal a Four Seasonsben szállok meg. Az egyedül utazóknak ajánlani tudom a hosteleket és vendégházakat, ahol könnyű új emberekkel találkozni, és gyakorlatilag sosem érzi magát egyedül az ember. Persze ott vannak a szállodák is (drága és kevésbé drága kategóriákban) – őszintén szólva, gyakran nem voltam elégedett a Bangkokban található hotelekkel, ahol megszálltam, mert mindig volt valami apró kellemetlenség. Fontos megjegyezni, hogy akik Európából utaznak, és az ottani színvonalhoz vannak szokva, számukra egy thaiföldi 4-5 csillagos hotel körülbelül egy 2-3 csillagos európai szállodának felel meg (és ezt azért tudom, mert dolgoztam 3 és 5 csillagos hotelekben is).

Őszintén szólva, én szinte mindig az Airbnb-t választom és használtam eddig is. Nagyszerű, teljes apartmanokat lehet bérelni, amelyek rendszerint tiszták, jól karbantartottak, és a be- és kijelentkezés is rendkívül egyszerű. Az ilyen helyeken saját szobád van, nappalival, fürdőszobával és konyhával – gyakran terasszal, tetőtéri közös medencével és fitnesz teremmel is kiegészítve. És teljesen egyedül vagy (igen, a legtöbb esetben törölközőt, kávéfőzőt, vizet és vízforralót is biztosítanak, mint a hotelekben). Ezek az apartmanok általában 'condominium'-okban találhatók, amit magyarul nagyjából társasháznak fordítanék, és Ázsiában rendkívül népszerűek.

Az, hogy hol érdemes szállást foglalni, nagyrészt attól függ, milyen típusú nyaralást tervezünk – pihenés, intenzív városnézés, élénk éjszakai élet közelsége, vagy akár az Óvárosban való tartózkodás. Ez természetesen egyénfüggő, de az én kedvenc környékeim szállás szempontjából (3-5 napos városnézéshez) Silom, Sathorn, a Kínai Negyed és Asoke. Mindig hangsúlyozom, hogy ha valaki először jár Bangkokban, nagyon fontos, hogy tömegközlekedés elérhető közelségben legyen. Itt megint csak az egyéni preferenciák számítanak, nekem például egy 2 km-es séta még belefér, míg mások (különösen az ázsiaiak) alig sétálnak, és már 200 méter után kifáradnak, mert nincs klímás hely, és a hőség is megterhelő lehet. Én mindenképpen úgy választanék szállást, hogy a BTS (magasvasút) vagy az MRT (metró) megálló közelében legyen. (2024)



Elfoglaltuk új szálláshelyünket, amihez ezúttal a Silom negyedet választottuk. Itt található a hírhedt éjszakai piac és piroslámpás körzet, a Patpong is. Ezt, az akkor még külvárosi a területet a múlt század közepén egy kínai kereskedő vásárolta meg azzal, hogy piacot alakítson ki. A város terjeszkedése folytán központi elhelyezkedésűvé vált, ezért kedvelt lett a külföldi turisták körében is. Emlékeszem, a kétezres évek elején itt lehetett beszerezni legolcsóbban a more original svájci órákat és francia luxustáskákat. Akkoriban nem tudtam végigmenni az utcán úgy, hogy ne lépjen oda hozzám egy kerítő, aki leporellóból kínálgatta a filigrán thai szépségeket ideiglenes, vagy végleges (ez csak ár kérdése) használatra. Most is van néhány súlyos nudi-bár és a piaci pultokból is megmaradt néhány, de kuncsaft már alig lézengett a környéken. Siralmas volt látni az átalakulást, ami globálisan is tapasztalható, hogy a vásárlók többsége a csillogó plázákat részesíti előnyben. (2023) forrás

Úti okmányok, vízum és vám

Vízum

Magyar állampolgárok Thaiföldön vízum nélkül akár 60 napig is tartózkodhatnak, függetlenül attól, hogy Magyarországról vagy másik országból érkeznek.

További információk az e-vízum kérelmezésről: thaievisa.go.th.

A thaiföldi beutazási feltételekről és a vízumeljárás aktuális díjairól a Thaiföldi Királyság Külügyminisztériumának weboldalán találhatók részletek. Ha kérdés merülne fel, érdemes felkeresni a Thaiföldi Királyság Budapesti Nagykövetségét.

Ha valaki nem turistaként utazik, vagy a 60 napos tartózkodást túllépné, akkor továbbra is szüksége lesz vízumra.

Azok, akik Magyarországról Thaiföldre utaznak, vízumot a Thaiföldi Királyság Budapesti Nagykövetségén igényelhetnek. Thaiföld hatályos törvényei szerint, tartózkodási engedély nélkül, egy külföldi legfeljebb 60 napot tölthet az országban 180 napos időszakon belül. A beutazáshoz elengedhetetlen, hogy a magyar útlevél érvényessége legalább 6 hónap legyen a belépés pillanatában.

Belépéskor mindenki győződjön meg róla, hogy az útlevélkezelő elhelyezte-e a beléptető pecsétet az útlevelében, mivel ezt az országból való távozáskor ellenőrzik. Ha nincs beléptető pecsét, az utast idegenrendészeti őrizetbe vehetik, és bírósági eljárás után kitoloncolhatják, még akkor is, ha a pecsét elhelyezése a thaiföldi hatóságok mulasztása volt. A pecséten szereplő dátum határozza meg a tartózkodás jogszerű hosszát.

A thaiföldi hatóságok szigorúan lépnek fel azokkal szemben, akik jogellenesen tartózkodnak az országban. A jogsértés pénzbírságot és kiutasítást vonhat maga után, a hazautazás költségeit pedig az érintett külföldinek kell fedeznie. Ha valaki nem tud fizetni, a büntetést börtönben kell letölteni.

Ha a külföldi állampolgár nem rendelkezik érvényes repülőjeggyel, addig idegenrendészeti őrizetben marad, amíg maga vagy családja meg nem vásárolja a hazaútra szóló jegyet.

A Konzuli Szolgálat figyelmezteti a magyar állampolgárokat, hogy tartózkodásuk meghosszabbításakor kizárólag a thaiföldi idegenrendészeti szervekhez forduljanak (Royal Thai Immigration Bureau).

Azon kettős vagy többes állampolgárokat, akik Thaiföldre utaznak, tájékoztatjuk, hogy a Nagykövetségünk csak akkor tud segíteni, ha az érintett személy belépéskor magyar útlevelét használta. A thaiföldi hatóságok ezen a téren nem tesznek kivételt.

Felhívjuk a Thaiföldön hosszabb ideig tartózkodó magyar állampolgárok figyelmét, hogy az országban jelentős szigorításokat vezettek be a tartós vízummal rendelkezők számára. Az új szabályozás még nem végleges, ezért javasoljuk, hogy utazás előtt tájékozódjanak a Thaiföldi Királyság Budapesti Nagykövetségén vagy a thaiföldi bevándorlási hivatalban.

Az új szabályok szerint azoknak, akik tartós vízummal Thaiföldön élnek, 90 naponta meg kell jelenniük a Bevándorlási Hivatalban. Ha valaki lakhelyet változtat, 24 órán belül be kell jelenteni a helyi rendőrkapitányságon. Ha több mint 24 órára másik tartományba utazik, a helyi Bevándorlási Hivatalnak kell jelenteni a távol tartózkodást és az új lakóhelyet, majd hazaérkezés után ismét 48 órán belül bejelentést kell tenni. A késedelmi díj 1.600 THB (kb. 16.000 HUF) / fő. Az ehhez szükséges TM28 és TM30 nyomtatványok elérhetők a hivatalokban, valamint az interneten is.

Vám

Thaiföld vámmentes beviteli és kivitelre vonatkozó szabályai 2024-ben az alábbiak szerint alakulnak:
Vámmentesen bevihető Thaiföldre:

Személyes használati tárgyak: Olyan tárgyak, amelyeket a látogatók saját használatukra visznek be, általában vámmentesek, amennyiben azok mennyisége ésszerű határokon belül van.
Alkoholtartalmú italok: 1 liter alkohol vagy bor.
Dohánytermékek: Legfeljebb 200 szál cigaretta vagy 250 gramm dohány.
Értéktárgyak, ajándékok: Összesen legfeljebb 20.000 baht értékig (körülbelül 200.000 forint) vámmentesek.
Pénzösszeg: Korlátlan mennyiségű pénz vihető be, de 20.000 amerikai dollárt meghaladó összeg esetén kötelező bejelenteni.

Tilos bevinni Thaiföldre:

Kábítószerek: Nagyon szigorú büntetések, beleértve a halálbüntetést is kiszabhatják a kábítószer birtoklásáért, terjesztéséért.
Veszélyes áruk: Fegyverek, lőszerek, robbanószerek, és egyéb veszélyes tárgyak csak külön engedéllyel vihetők be.
Pénzhamisítás eszközei és anyagai.
Pornográf anyagok: Szexuális tartalmú magazinok, filmek, és egyéb ilyen jellegű tárgyak.
Védett állatok és növények: A CITES (Veszélyeztetett Fajok Nemzetközi Kereskedelmi Egyezménye) által védett fajok, valamint azokból készült termékek.

Vámmentesen kivihető Thaiföldről:

Alkoholtartalmú italok: 1 liter alkoholtartalmú ital.
Dohánytermékek: 200 szál cigaretta vagy 250 gramm dohánytermék.
Egyéb tárgyak: Személyes használati tárgyak és ajándékok, amennyiben azok értéke nem haladja meg az ésszerű mennyiséget és értéket.

Tilos kivinni Thaiföldről:

Kábítószerek: Bármilyen mennyiségben való birtoklás vagy kivitelük szigorúan büntetendő.
Antik tárgyak és műtárgyak: A történelmi jelentőségű műtárgyak, régiségek, illetve Buddhával kapcsolatos vallási tárgyak csak külön engedéllyel vihetők ki.
Védett állatok és növények: A CITES által védett fajok, valamint azokból készült termékek exportja tilos vagy korlátozott.
Készpénz: 50.000 bahtnál nagyobb összeget tilos engedély nélkül kivinni (a határ 500.000 baht, ha a kivitel egy szomszédos országba történik).

Megjegyzés:

Az engedélyhez kötött árucikkek esetében érdemes előre tájékozódni a szükséges dokumentumokról és engedélyekről.
A szabályok gyakran változnak, ezért utazás előtt célszerű a legfrissebb információkat ellenőrizni a thaiföldi vámhatóság vagy a Thaiföldi Királyság Nagykövetsége honlapján.

Ezek az irányelvek segítenek a thaiföldi utazás gördülékeny lebonyolításában, elkerülve a nemkívánatos kellemetlenségeket és jogi problémákat.

Fotóegyveleg

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon



Repülőjegyek Bangkokba Repülőjegyek Bangkokba
Olcsó repülőjegyek Bangkokba a Vistánál



SZÁLLÁSFOGLALÁS

hirdetes