Århus (így ejtendő: arhusz, elnyújtott a-val) Dánia második legnagyobb városa, kb 260 ezer lakossal. Århus egy jelentős kikötőváros Jylland (djülen) félsziget keleti oldalán.
Fő látnivalók:
"Aarhus szereti a világ legkisebb nagyvárosának nevezni magát, bár ebben a kitüntető címben bujkál némi irónia. Aarhus ugyanis nem épp terjedelmes, lakosainak száma 250-300 ezer. Ügyelnek arra, hogy meglegyen minden, amije egy magára kicsit is adó nagyvárosnak van: történelmi belváros sétálóutcákkal, katedrálissal, csatornával, továbbá puccos bevásárlóközpont, skandináv kultúrcenter, Műcsarnok. No meg természetesen a Musikhuset (Zeneház), amit csütörtökön látogattunk meg, és ahol komolyzenei (opera is), jazz, könnyűzenei, szóval mindenféle koncertet lehet hallgatni. Pezsegjen a kultúra, ahogy kell." forrás
"Habár Aarhus Dánia második legnagyobb városa, a szellős térkialakítás, a környezet tisztasága és zöldsége, továbbá a tengerpart közelségének elegyeként a túlhajszolt városi légkör ismeretlen fogalom. A társadalmi egyenlőségben élő emberek nyugodtak és kiegyensúlyozattak, nincsenek forgalmi dugók – noha a kerékpár használat rendkívül népszerű hóban-fagyban is –, és bár megengedhetnék maguknak, nem gyakori látogatóik a bevásárlóközpontoknak sem. " forrás
,, Aarhusban is kedvelik a teljes házfalas graffitiket, mint Koppenhágában. A város bohémságát nemcsak, és egyediségét mégsem elsősorban ezek, hanem az itt-ott felbukkanó, állatformájú köztéri szobrok adják, malaccsalád, víziló, kedvencem volt a Musikhuset előtti nagy parkban heverő bálna. Számomra ez azt fejezi ki, hogy Dániában szeretik és tisztelik az állatokat. Igaz, ezt nem annyira az aarhusi köztéri szobrokból vettem észre, mint inkább abból, hogy a tágas, ligetnek vagy kisebb erdőnek is beillő városi parkokban, a települések melletti erdőkben bátran járnak-kelnek az állatok, nem bújnak el az emberi léptek zajára – nincs összerezzenés vagy összezördülés. Ki-ki megfér a másik mellett." forrás
dán kiejtés: ónse
Odense a dániai Fyn (Funen) sziget legnagyobb városa (172 ezer lakos), egyben a skandináv ország harmadik legnagyobb városa. Turista számára mindenképpen figyelemre méltó város az aranyos utcaképeivel (óváros 15. és 16 századi kis házakkal)), a nagy mesemondó, Andersen házával, a boltokkal, esti szórakozási lehetőségekkel, a gazdag kulturális örökségével. Odese biztonságos város, de éjszaka tanácsos elkerülni a Vollsmose nevű negyedet.
Odense nevét a dánok valahogy így ejtik ki: ondze vagy ondse
Fő látnivalók:
"Kellemes hosszú sétát tehetünk a várost ketté szelő Odense-folyó partján, ahol gondozott park vagy erdő található. Ebben az erdőben van a város állatkertje is. A folyón séta-hajózni is lehet. Kellemes kikapcsolódásban lesz része annak, aki megnézi a várost. Ezen kívül valami lehet a levegőben, hiszen rengeteg híres ember szülőhelye a város.(pl.Carl Nielesen). Hogy a városközpont a múlt emlékei mellett, mégiscsak kellőképp életteli legyen, arról a bevásárló utca mellett az éttermek és bárok gazdag, pezsgő választéka is kezeskedik." forrás
Történelmi emlékekben dús, csinos kisváros, amelynek (főleg Hamlet miatt) híres kastélyából (Kronborg) át lehet látni Svédországba (pontosan Helsingör svéd testvérvárosa, Helsingborg látható). A régi város tele van kávézókkal, éttermekkel, üzletekkel, főleg a főtér környékén. A kicsi városközpontban sok a szép műemlékház, és kellemes (sportos cipőben) a macskaköves utcákon sétálgatni. Rokonszenves, hogy a helyiek többsége nem autózik, hanem kerékpárral közlekedik. Kedvesek, segítőkészek a turistákkal. Nagyon látszik, hogy milyen jól élnek. A kocsmákban hétvégeken nem ritka látvány a részeg svéd, ugyanis Dániában a pia valamivel olcsóbb, mint odaát.
A kb. 47 ezer lakost számláló Helsingör, a kikötőváros Koppenhágától északra található (kb. 45 km), vonattal vagy busszal onnan kb. 50-60 perc az út. Svédország közel van (4 km), komppal a menetidő 20-25 perc mindössze. A fő látványosság persze Hamlet homokköves-rezes várkastélya, a Kronborg Slot. Meglátogatni vagy nem meglátogatni, ez itt a kérdés. A válasz: igen, hisz az UNESCO kulturális világörökségének a része. Kultúrtörténeti evidencia, hogy Shakespeare maga soha nem járt erre, és a hallomásból, vagy valamilyen olvasmányából tudott e várról, ahová a Hamlet történetet odaképzelte. Elsinore néven nevezte Helsingört. A várkastély közel fekszik a kikötőhöz, a vonatpályaudvartól pedig, gyalog kb. 15 perc. A pályaudvarnál található egy turista információs iroda, ahol legalább egy ingyenes térképet érdemes felkapni. A várkastélyon kívül van 2-3 szép kis templom és két múzeum. Esti szórakozási lehetőségek alig vannak. Igazság szerint 3-5 óra bőven elegendő a város meglátogatásához. Helsingör a Zealand sziget északkeleti részén van.
A Kronborg kastély, amely Hamlet legendás otthonának helyszíne, még ma is az egyik legnépszerűbb látványosság Dániában. Helsingørben található, Koppenhágától nagyjából egyórás vonatútra, és látogatáskor átélhetjük a középkori város jéghideg tengeri szelét, ami különleges hangulatot kölcsönöz a helyszínnek. Mivel a kastély kevésbé zsúfolt ilyenkor, igazán élvezhető a felfedezés.
Helsingør ismert az alkoholboltjairól, ahol különböző dán specialitásokat lehet jó áron beszerezni, a mentolos ízű Fisk-től a krémlikőrökig, mint a Dooley’s. A Kronborg kastély, amely a 16. században épült, közvetlenül a tengerpart közelében áll. A kastély hideg, vastag falai ma is érzékeltetik, milyen kihívást jelenthetett egykor a hatalmas termek fűtése. Néhány ablakból még Svédország, pontosabban Helsingborg városának látképe is elénk tárul.
A kastély alatt található kazamatákban régen katonák állomásoztak az ostromok idején, és ma is misztikus hangulatot árasztanak. Itt található Holger Danske, a legendás dán harcos szobra, amely a monda szerint életre kel, ha Dániának szüksége lesz a védelmére. Bár ez még nem történt meg, a szobor lenyűgöző látvány a sötét, hideg folyosón, és a háttérben játszott hanghatások csak fokozzák az élményt.
A turista számára Billund város a Legoland-en kívül tulajdonképpen csak egy szoborparkot kínál látványosságnak.
A különböző attrakcióknál hosszas sorban állásokra kell számítani (akár félórásokra is, egyenként). Nagyon nagy a tömeg a park területén, még hétköznapokon és a nyári főszezonon kívül is! A sok várakozás és a tömeg miatt kell legalább 2 nap a Legoland felfedezéséhez. Nyáron még a fagyiért is 15 percet kell sorban állni. Drága a belépőjegy, drága minden ott. Viszont az egész profin megcsinált, nagyon gondozott, kulturált, tökéletesen tiszta. Nagyon népszerű a szellemház és az elektromos autók (az utóbbiért extra fizetni kell).
Billund repterétől a Legoland könnyedén megközelíthető, gyalogosan 25 perc, míg busszal körülbelül 5 perc alatt érhető el. Az élménypark nem túl nagy, de rendkívül sok játékot sűrítettek bele: a kisgyerekek vonataitól kezdve a felnőttek extrém hullámvasútjáig minden megtalálható. Pihenésképp több helyiség is van, ahol óriási mennyiségű Lego-kocka áll rendelkezésre kreatív építkezéshez.Az új „Polar Land” zóna 2024-ben is izgalmas élményt nyújt egy sarkvidéki tematikájú környezettel, ahol gyors hullámvasút váratlan szabadeséssel, illetve egy mini állatkert pingvinekkel. A „Miniland” zónában Lego-kockákból épített miniatűr skandináv városokat és tájakat csodálhatunk meg.
A parkban számos vizes attrakció is található: az egyik csónakos játékban például jó eséllyel senki sem ússza meg szárazon. A fiatal látogatók kipróbálhatják magukat egy közlekedési parkban, vagy tűzoltóversenyen is részt vehet az egész család. Különleges élményt nyújt a „barlangvasút” stílusú játék, ahol különböző színű ikonokra lövöldözve gyűjthetünk pontokat, versengve a többi látogatóval.
A monorail lassan kanyarog a park gyerekeknek szóló része felett, és kiváló lehetőséget nyújt, hogy megtervezzük a következő élményeket. A 2024-es árak alapján a LEGOLAND Billund belépőjegy ára online foglalással kedvezményesen 329 DKK-tól (körülbelül 13 800 HUF), míg a helyszínen történő vásárlás esetén 499 DKK (körülbelül 21 000 HUF)
Az árak változóak lehetnek attól függően, hogy előre foglalunk-e és melyik szezonban látogatjuk a parkot., gyermekeknek valamivel olcsóbb, de így is jelentős költséggel jár egy családi nap. Ha második napot is szeretnénk eltölteni a parkban, további 100 koronáért hosszabbíthatunk, amit érdemes megfontolni, különösen, ha két napra maradunk a Ryanair menetrend miatt.A szállások drágák a park közelében, bár a Zleep Hotel repülőtér melletti elhelyezkedése miatt viszonylag kedvező árú lehetőséget kínál: a családi szoba ára körülbelül 1000-1200 DKK (kb. 42-50 ezer HUF) foglalás esetén. Az étkezés szintén költséges: a parkban egy hot dog vagy fagylalt ára bőven ezer forint fölött van. Érdemes a közeli szupermarketekben bevásárolni, ahol a dániai árak mellett kedvezőbb feltételekkel szerezhetjük be a szükséges élelmiszereket.
,, Roskilde sokáig Dánia fővárosa volt, mígnem 1400 körül ezt a cím át nem szállt Koppenhágára. A 12-13. században épült katedrálisa a legjelentősebb az országban. Ez volt Skandinávia első téglából épült gótikus temploma, amely később mintául szolgált számos hasonló építménynek észak-Európa szerte. Mivel az elkövetkező évszázadokban is számos előcsarnokokkal és kápolnával bővítették, a templomépítészet fejlődését is remekül bemutatja. A katedrális több dán király nyugvóhelye, azaz a 15. század óta a királyi család mauzóleuma is. Érdekesség, hogy a katedrális 1536-ig katolikus templomként, a reformáció óta pedig - a belső tér jelentős átalakítása után - protestánsként működik. Utóbbi minőségében ritkaság a UNESCO listáján, ahol túlnyomórészt katolikus templomokat, kolostorokat találunk." forrás
Skagen (szkágen) Dánia legészakibb városa,egy mindössze 8,5 ezres lakosságú halászváros.
"A halászatnak köszönhetően biztosak lehetünk benne, hogy mindig friss halak, rákok kerülnek az éttermek asztalaira, ha valaki Skagenben jár, feltétlenül kóstolja meg a heringet és a garnélarákot például Dánia egyik legrégibb éttermében, a Pakhuse-ban. Híres múzeumok Skagen városában: Skagen Múzeum, az Archer-ház, Drachmann író és tengeri festő háza, Városi és Regionális múzeum." forrás
,, Skagen hírnevén a 19. század végén odaérkező dán impresszionista festők. Skagen arra büszke, hogy a közelében található Dánia legészakibb csücske, ahol két tenger hullámzik egymásba, Łeba pedig a 8 km hosszan elnyúló homokdűnékre. Skagen rangját az jelzi, hogy nevét kölcsönözte a híres dán óramárkának, Łeba rangját az, hogy sokan évről évre ide, és ugyanazokra a szálláshelyekre térnek vissza – aki gyerekkora nyarait itt vigadta végig, felnőttként a saját gyerekeit is ide hozza. Łebában erdei gyümölcsökkel és csokiöntettel megpakolt gofrit nassolhatunk, Skagenben pedig Koldskålt, azaz citrommal és vaníliával ízesített tejes krémet, teleszórva keksszel és gyümölcsökkel; halat mindkét helyen ehetünk minden mennyiségben. (2017)" forrás
Ribe, Dánia legrégebbi városa, páratlan utazási célpont mindazok számára, akiket érdekel a középkor történelme és a hangulatos, történelmi városkák világa. Az 1300 éves városban sétálva szinte visszarepülünk az időben, és úgy érezzük, mintha egy középkori film díszletei között járnánk. Ribe macskaköves utcái, apró, színes házai és az utcasarkokon elhelyezett virágok igazán varázslatossá teszik a sétát.
A város központjában található a híres Ribe Katedrális, amely lenyűgöző gótikus építészeti stílusával Dánia egyik legfontosabb vallási emlékműve. Érdemes felmenni a katedrális tornyába, mert a kilátás egyszerűen pazar: egyedi perspektívából láthatjuk a városka tetőit és a környező dombos tájat. Ha már a katedrálisnál járunk, érdemes felkeresni a közeli Ribe Múzeumot is, amely bepillantást nyújt a város történetébe, különös tekintettel a viking korra.
Ribe viking múltja szintén különleges élményeket kínál. A Ribe VikingeCenter egy élő múzeum, ahol találkozhatunk „vikingekkel”, bepillanthatunk a mindennapi életükbe, és akár még kézműves foglalkozásokon is részt vehetünk. Ha időzítjük a látogatást a júniusban tartott Ribe Vikin Festival idejére, akkor még látványos harci bemutatók részesei is lehetünk.
A városban kóborolva különleges, ódon légkört tapasztalhatunk meg, különösen este, amikor a városi éjjeliőr hagyományos jelmezében vezeti a látogatókat, mesélve a város történelméről és legendáiról. Ez az esti túra igazán különleges élmény, amely még közelebb hozza a város középkori múltját.
Ribe kávézói és éttermei kiváló lehetőséget kínálnak arra, hogy megkóstoljuk a dán konyha finomságait. Érdemes kipróbálni a frissen sütött péksüteményeket, vagy egy dán smørrebrødöt, amely egy ínycsiklandóan gazdag szendvics, különféle feltétekkel. A város éttermeinek kínálata nemcsak ízletes, de autentikus élményt is nyújt.
Ha egy pihentetőbb napra vágyunk, látogassunk el a közeli Wadden-tenger Nemzeti Parkba, amely az UNESCO Világörökség része. A park különleges madárvilágáról híres, és egyes időszakokban több ezer madarat láthatunk itt vonulni. Egyébként a Wadden-tenger partvidékén sétálva kagylókat és különleges növényeket is felfedezhetünk, amelyek a régió jellemzői.
Ribe ideális város egy napos kirándulásra vagy egy hétvégi utazásra, mert minden sarkán új felfedeznivaló vár.
s.j. fotója
Aalborg
Aalborg, Dánia északi részén található élénk város, amely tökéletes keveréke a gazdag történelmi látnivalóknak és a modern skandináv életérzésnek. Az Aalborg Waterfront a város egyik legpezsgőbb része, ahol a Limfjord partján sétálhatunk a modern promenádon, csodálhatjuk az új építészeti megoldásokat, és beülhetünk egy vízparti étterembe vagy kávézóba. Aalborg legjellegzetesebb látnivalói közé tartozik a Jens Bang-ház, egy impozáns reneszánsz épület, amely már több mint 400 éve díszíti a várost, és a Budolfi Katedrális, egy lenyűgöző, gótikus templom.
A város művészeti élete is kiemelkedő, különösen az Aalborgi Modern Művészeti Múzeum gyűjteményeivel, ahol kortárs művészeti alkotásokkal találkozhatunk. Érdemes meglátogatni a híres Utzon Központot is, amelyet Jørn Utzon, a világhírű Sydney Operaház tervezője álmodott meg. Ez a központ az építészet és dizájn szerelmeseinek nyújt inspiráló programokat és kiállításokat.
Aalborg gazdag eseménynaptára is vonzó: a városban évente megrendezett Aalborg Karnevál Észak-Európa egyik legnagyobb karneválja, májusban pedig turisták ezreit vonzza a színes jelmezekkel és zenével teli fesztivál. Az éjszakai élet különösen a Jomfru Ane Gade utcán pezseg, amely Dánia leghosszabb szórakozónegyede, tele bárokkal, klubokkal és éttermekkel.
A város éttermei különleges kulináris élményeket kínálnak: a smørrebrød, a híres dán nyitott szendvics kihagyhatatlan, és a helyi sörfőzdék kézműves söreinek megkóstolása is kötelező program. A természet szerelmeseinek a Fjordparken ideális hely piknikezésre vagy lazításra, és nyáron a park élénk színei különösen csábítóvá teszik.
Aalborg ideális választás egy hétvégi kiruccanáshoz, hiszen történelmi és kulturális látnivalói mellett a modern szórakozási lehetőségeket és a dán életérzést is megismerhetjük itt.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.