ÚTIKRITIKA.HU / Madridi múzeumok






hirdetes

útikritikák


Madridi múzeumok

Museo Thyssen Bornemisza

Prado| Thyssen-Bornemisza múzeum|Museo Nacional de Arte Reina Sofia|Madrid Történeti MúzeumaMuseo de América|Kortárs Művészetek Múzeuma| Fundación Juan March |Museo Sorolla|Nemzeti Régészeti Múzeum|Museo Cerralbo|Caixa Forum|Tengerészeti Múzeum|Vasúti múzeum|

.

                                     A Circulo de Bellas Artes (kilátó és bár) tetőteraszáról a szuper panoráma - Kriszta fotója

Prado

Museo Nacional del Prado

A standard belépődíj: 15 euró

Mindenképpen tanácsos nyitás, azaz 10 óra előtt odaérkezni, mert utána már nagyon hosszú sorokat kell kiállni. 18 óra után (a 20 órai zárásig) ingyenes a belépés, de sorban állás akkor is van. (Vasárnap ez az ingyenes lehetőség gyakran 17 órától érvényes.) A kora esti órákban nincs olyan nagy tolongás. Vannak, akik két-három este is visszatérnek és így könnyebben dolgozzák fel a nagy kínálatot. A Madrid-kártyával elsőbbségi sorba állhat az ember és megspórolhat csomó időt. Az online lefoglalt jegyekkel is nyer az ember időt. Minimum 3-4 órás (a sorban állást nem számítva), félnapos programra érdemes kalkulálni. Ha nagy a tömeg, nem lehet már online a múzeum oldalán jegyet venni, érdemes megpróbálni ezen a linken.

"Szerelmese vagyok a középkori kifinomult festészetnek (Goya, Velasquez ujujuj!), és ezért nekem a Prado maga volt a mennyország. Azt azonban meg kell mondanom, hogy a múzeum áttekinthetetlenül hatalmas (bár nem akkora, mint a Louvre). Megéri előre felkészülni egy szelektálós tervvel: ezek a termek érdekesek, megnézem, azok nem annyira érdekelnek, kihagyom. Annak nincs értelme, hogy improvizálva szaladgáljon ide-oda az ember. Ingyen adnak térképet, tehát gyorsan a helyben is ki lehet alakítani a stratégiát. Láttunk egy audioguide-os megoldást, ami a top 50 festményre összpontosít, tehát szelektál helyettünk is, ha nincs valami spéci preferenciánk." (S. R)

Hieronymus Bosch világhírű triptichonja: Gyönyörök kertje -  M. D. fotója

"Reggeli után irány a város. Hogy merre? - eldöntheted, hogy éppen milyen kedved van. Ha életre vágyom, ott a Puerta del Sol vagy a Plaza Mayor zsongása, esetleg a Gran Via. Ha inkább nyugalmat szeretnék, akkor sem kell messzire mennem a belvárostól, hiszen a Plaza de la Cibeles szomszédságában ott a gyönyörű Retiro park, ami nemcsak a béke szigete, hanem alig egy ugrásnyi a Pradotól is, Madrid legkáprázatosabb múzeumától.

Figyelem: ne tegyél szívességet a Pradoval; nem azért kell megnézni, mert azt tanácsolják az útikönyvek, hanem azért, mert olyan kincseket rejt, amelyeket még azoknak is látniuk kell, akik csak ritkán szánják rá magukat a múzeumlátogatásra. Itt van a spanyol gyűjtemény El Grecoval, Murilloval, Velazquez-zel és Goyával, a flamand Rubens-szel, Bosch-sal és Brueghellel, a német Cranach-hal és Dürerrel, a francia Poussinnel és Watteau-val vagy az olasz Botticellivel, Tizianoval és Caravaggioval. A művészet csodája egyetlen épületben! Ha több napra megyek Madridba vagy csak szívesen megnéznék még néhány remekművet, egyszerűen átsétálok a Thyssen-Bornemisza múzeumba. Nemcsak holmi lokálpatriotizmusból, amit a név hallatán mi magyarok érezhetünk, hanem mert valódi csodákat találhatunk itt is: Gauguint, Monet-t, Rodint, Kokoschkát vagy Toulouse-Lautrec-et." forrás


Gyalog sétáltunk át a Pradóba, hogy útközben megnézhessük a Jardín Vertical Caixaforum-nak csúfolt, élő zöldfalat egy ház oldalán. A híres képtár hétköznaponként 18:00 óra után ingyen látogatható, igaz, akkor csak két óránk marad a temérdek festmény tanulmányozására, de ha magunkhoz ragadunk a fogadócsarnokban egy alaprajzot, rástartolhatunk rögtön a híresebb festők alkotásaira. Neves spanyol, olasz, flamand és német művészek festményeit gyűjtötték össze a XII. századtól a XX-ig, amivel a Prado a világ egyik legtekintélyesebb művészeti múzeuma lett.

Fényképezni szigorúan tilos. Biztonsági kamerákkal pásztázzák a helyiségeket, és ha előkerül valakinél egy telefon, azonnal megjelenik egy morcos teremőr, és rendreutasítja. Az utolsó képeket, már feltűnően hosszan vizsgáltam egy padról, miközben a fejem néha előrebukott. forrás


Három órát töltöttünk a Prado-ban, és még gyakorlatilag semmit nem láttunk. Ráadásul csodálatos, igazi nagyvilági múzeum-élmény az az épület a szépséges és grandiózus termeivel. forrás

Thyssen-Bornemisza múzeum

Museo Thyssen-Bornemisza

(muszeo tisszen bornemicá)

Kriszta fotói

Madrid egyik legmenőbb múzeuma. Itt is ajánlatos nyitás előtt érkezni, ha el akarjuk kerülni a hosszas, bizony idegölő sorban állást. Kevés olyan múzeum létezik a világon, amely ilyen gazdag gyűjteményt köszönhet egy családnak. Például kiknek a képei? Renoir, Cezanne, Manet, Gaugin, Monet, Degas, Pisarro, Corot. A belépő 13.-euró, a nyugdíjasok és a gyerekek kapnak kedvezményt. Hétfőnként ingyenes.

"Hatalmas sorokat látni hétfőn délben (12.00-16-00-ig van csak nyitva), nyilván az ingyenesség miatt. Mi is beállunk, megállapodunk abban, hogy max.30 percet állunk a sorban. Gyorsan halad a sor, kb. 25 perc alatt simán bejutunk. Rengeteg az ember, de szépen eloszlanak, nagy a múzeum. Kr"

Kellemesre kialakított múzeum, nem annyira nyomasztó a teher, mint a Pradoban. Emberibb léptékű, mint a Prado. Maga a múzeum épülete is figyelemre méltó. Kötelező olyanoknak, akik nem csak a középkori, hanem az impresszionista és a modern festészet iránt is tudnak lelkesedni.

Az állandó kiállítás végignézése is igénybe vehet fél napot, ha nem többet. A múzeum történeténél bőven érdekesebb a Thyssen- Bornemisza család története, ami persze szorosan összefügg a gyűjtemény történetével. Szappanopera, háborúk és művészettörténet. A szükséges pénzt az acélgyáros alapító kezdi el összerakni, aki 1871-ben alapítja meg az első üzemét. Jól megy a bolt, ezt mutatja az is, hogy 1903-ban már a landsbergi kastély tulajdonosa. 1905-ben veszi meg az első hét Rodin szobrot, itt kezdődik egy a gyűjtemény. Heinrich, a harmadik gyermeke egy évvel később veszi feleségül a magyar Bornemisza Margit bárónőt, innen a magyar kötődés. Nyilván beszállítói az első világháborúban résztvevő országoknak, de a hivatalos krónika azt nem említi. A vagyonuk a háború alatt biztosan gyarapszik.  Arra viszont kitérnek, hogy az 1919-es forradalom elől menekülve Hollandiában telepednek le. Közben vásárolnak folyamatosan. Az első galériájukat Luganoban, a Villa Favoritában nyitják meg 1936-ban. Majd a hivatalos krónika megint megszakad egy világháború erejéig, amit rengeteg nyilatkozat követ, amiben tagadják, hogy bármiben is közreműködtek volna a nácikkal. Ilyen vagy olyan módon, de biztosan regeteg pénzt kerestek a háború alatt. Heinrich 1948-ban meghal, kisebbik gyermeke, Hans-Heinrich Thyssen-Bornemisza lesz a művek nagy részének, meg persze a családi üzletnek is az örököse.  Ő kezdi el a kollekciót utaztatni, kiállításokat szervez az egész világon. 1986-ban tartja az első sanyol kiállítást. addigra megérett az elhatározása is, hogy a gyűjteményét egyben szeretné kiállítani valamelyik európai vagy amerikai nagyvárosban. Több elutasított ajánlat után Madrid lett a befutó az állandó kiállítás létrehozására. A spanyol király jó ajánlatott tett, amit a báró ötödik spanyol felesége is támogatott. A feleség Carmen Tita Cevera Spanyolország 1961-es szépe volt, a maga idejének igazi celebritása. 1985-ben házasodtak és kb. azonnal elkezdődtek az örökösödési háborúk a családon belül. Amikor ezeket sikerült megoldaniuk, a spanyol állam anyagi hozzájárulásával nyílt meg a múzeum 1992-ben. 1993-ban a spanyol állam megvette a gyűjteményt. Kivéve azokat a műveket, amelyeket a báró még életében a feleségének ajándékozott. 2021-ben nyílt meg a múzeum új kiállítása, amelyen csak Carmen tulajdonait mutatják be. Az egyezség szerint 15 évre kölcsönözte a gyűjteményt a spanyol államnak, elővételi jogot is adott hozzá.

És miért ennyire érdekes mindez? Mert a Múzeum meglepően színvonalas, sokrétű és gazdag gyűjteménnyel bír. A földszinten található az időrendbe rendezett Carmen Thyssen-Bornemisza gyűjtemény. Az emeleteken pedig az első állandó kiállítás. Annak, aki időrendben szeretné végignézni, az 1430-as évektől napjainkig, a második emeleten kell kezdenie. Leérve az elsőre jut majd el a 1900-as évek elejéig, illetve napjainkig. Két állandó kiállítás mellett mindig van egy-két időszakos is.

Ifj. Hans Holbein: VIII. Henrik portréja (1497-1498) - Kriszta fotója

A múzeumhoz legközelebb lévő két metrómegálló: a Banco de Espana és az Atocha. Van egy szép tetőkert, ahol szünetet lehet tartani. A múzeumhoz szoros szálakkal kötődő Carmen Cervera története is folyamatos téma a spanyol bulvárlapokban.

François Clouet (kb. 1570): Szerelmeslevél  - Kriszta fotója

Jan Van Eyck: Angyali üdvözlet-Kétszárnyú festmény (1433) - Olyan mintha fotó lenne - Kriszta fotója

Jakob és Hans Strüb német festő testvérpár (16.század eleje): A látogatás (Két terhes nő hasára festették a leendő gyerekeket) - Kriszta fotója

Paul Gauguin - Mata Mua (1892) - A festő egy évvel korábban hagyta ott végleg Tahitit és nosztalgiából festette ezt. - Kriszta fotója

Rodin-terem - Kriszta fotója

A Thyssen-Bornemisza házaspár- Kriszta fotója

János Károly és Szófia - Krisza fotója

A két festménypár közös vonatkozása a múzeumlátogató hölgy és a múzeum maga. Ezek köszöntik belépéskor a látogatót.

Museo Nacional de Arte Reina Sofia

Belépődíj: 12 EUR (65 felett ingyenes)

Kriszta fotója

Hétfőn este héttől 20:40-ig ingyenes a látogatás.

Itt látható Picasso Guernicája. Látni kell, mert olyan nagy szám, amilyenre számítunk:

"90 éves lassan a kép és sajnos döbbenetesen aktuális. Kr"

Dali és Míró alkotásai miatt is érdemes meglátogatni a múzeumot. A modern művészet mutatja meg magát. Rengeteg a fotó, plakát, rajz, minden a múlt század 30-as éveiből. Az egyetlen, ami nem tetszett: a filmvetítések minősége. Bunuel filmjeiből tutira van jobb kópia is.

.

Dali - Láthatatlan ember - R. Gyuri fotója

Joan Miró - Portré II. - Kriszta fotója

Dali: A nagy maszturbátor - Kriszta fotója

Dali: Pierrot játszik a gitáron (1925) - Kriszta fotója

Az Atocha pályaudvar csarnoki vágányai helyén pálmaház található, ahol az óriási pálmák, majdnem az égig érnek. A pályaudvar közelében van a Reina Sofia Múzeum. A nyitvatartás utolsó két órájában ingyenes a belépés. A 0 euros jegyet a helyszínen, vagy a múzeum weboldalán előre online is meg lehet venni. (2022)

Madrid Történeti Múzeuma

Museo de Historia de Madrid

G. Gy. fotója

Museo de América

A Moncloa torony szomszédjában van. A nyitva tartási idő szűk a téli időszakban, érdemes előre tervezni. Angol kiírások nincsenek. 

Érdekes múzeum. Rengeteg nagyon kifejező indián figurát, Amerika meghódításának korszakából származó festményt, háztartási eszközt  láthatunk, mind az őslakosok, mind a gyarmatosítók életéből. 

Kriszta fotója

B. O. fotója

Kortárs Művészetek Múzeuma

Museo de Arte Contemporáneo

G. P.

Fundación Juan March

B. N. fotója

Museo Sorolla

A madridi Museo Sorolla a híres spanyol impresszionista festő, Joaquín Sorolla alkotásait gyűjti és mutatja be. Sorolla egyike volt azoknak a művészeknek, akik a 19. és 20. század fordulójának spanyol művészeti színterén kiemelkedőt alkottak. A múzeum bemutatja a festő különböző korszakait és stílusait.

 A múzeum Sorolla egykori otthonában és műtermében található, amelyet a festő maga tervezett és építtetett. Ez a helyszín lehetővé teszi a látogatók számára, hogy közelebbről megismerjék Sorolla életét és munkásságát, miközben bejárják azokat a helyiségeket, ahol alkotott. Bemutatja a személyes tárgyait is, bár nem ez a kiállítás legmegkapóbb része.

 A múzeumhoz tartozik egy gyönyörű kert is, amely Sorolla kedvenc helye volt alkotásaihoz és pihenéshez. A látogatók sétálhatnak a kertben, és élvezhetik a virágokat és a zöld növényeket, miközben megcsodálják a környező épületeket. A belépődíj egységesen 3 euró.

A. J. fotója

Nemzeti Régészeti Múzeum

Museo Arqueologico Nacional

H. P. fotója

Museo Cerralbo

A madridi Museo Cerralbo a város egyik legfontosabb kulturális intézménye. Főleg azért, mert kevés az olyan palota, amelyik ennyire megmaradt az eredeti állapotában. Már ezért is érdemes felkeresni. A belépőjegy 3.- euró.

A Museo Cerralbo egy történelmi házban található, amelyet a 19. század végén építettek. Az épületet a XVIII. és XIX. századi spanyol nemesi életstílus mintájára tervezték és rendezték be. Az épületet a XIX. század végén és a XX. század elején a Cerralbo család lakta. Később, a 20. század elején, az özvegy, María Ángeles Alvariño González, a házat azzal a céllal ajándékozta a spanyol államnak, hogy múzeummá alakítsák át. A múzeumban látható a család  gazdag gyűjteménye, műtárgyak és antik tárgyak. Festmények, szobrok, bútorok, kerámiák, órák és sok más műtárgy különböző korokból és kultúrákból. A múzeumban lehetőség van vezetett túrákra is, hogy a látogatók még jobban megismerhessék az épületet és a gyűjteményt. A látogatók felfedezhetik a múzeum különböző helyiségeit, beleértve a nappalikat, étkezőket, hálószobákat és más helyiségeket, amelyekben a Cerralbo család élt és dolgozott.

T. M. fotója

Caixa Forum

Dóri fotója

Tengerészeti Múzeum

Museo Naval

E. S. fotója

Vasúti Múzeum

Delicias

A Delicias fejpályaudvar használaton kívüli épületében és vágányain működik a madridi Vasúti Múzeum. (a jelenlegi Delicias állomástól kb. 300 méterre) A spanyol vasút hőskorából származó gőzösöktől a FIAT motorvonatain keresztül a TALGO szerelvényekig bőséges a gyűjtemény. Személykocsik, hajtányok, régi biztosítóberendezési emeltyűk, órák, és megannyi vasúti emlék. Museo del Ferrocarril de Madrid, belépő 6 euro, hétvégén 3 euro. Nyitva 10.00-15.00. Amikor voltunk egy hatalmas kézműves vásár volt a csarnokban, akik a mozdonyok melletti részeket elfoglalták, viszont ingyenes volt a belépés. (2022)

Fotóegyveleg

A Thyssen-Bormenisza múzeumnak később otthont adó épületben koncertezett 1844-ben Liszt Ferenc - Kriszta fotója  


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon