ÚTIKRITIKA.HU / Pécel






hirdetes

útikritikák


Pécel

Pécelről dióhéjban| Tetszett&Nem tetszett| Vélemények| Szállás| Étkezés|Vásárlás valódi őstermelőktől| Szórakozás| Egyéb hasznos információk|Péceli-tavak| Ráday-kastély| Egyéb látnivalók| Programlehetőségek| Érdekességek| Olvasmányos linkek| Fotóegyveleg

.

R. Gyuri fotója

Ennek az aloldalnak a tartalommal való feltöltése előkészületben van. Kérünk némi türelmet. Minden a Gézán múlik. Azt ígérte, hogy 2022. tavaszán végre bejárjuk Pécelt az ő kalauzolásával. 

Most néztem meg, hogy az ,,Ígéret szép szó, ha megtartják úgy jó." angolul így van: A promise made is a debt unpaid. Magyarul: A megtett ígéret egy kifizetetlen adósság.

Franciául: Chose promise, chose due: A megígért dolog, esedékes dolog.

Németül: Ein Versprechen ist nur etwas wert, wenn es gehalten wird: Az ígéretnek akkor van valami értéke, ha betartják.

Olaszul: Le promesse vanno mantenute : Az ígéretet be kell tartani.

Orosz értelmezés...: Лучший способ сохранить свое обещание — никогда не давать его. : Az ígéret betartásának legjobb módja, ha soha nem teszel egyet se.

Pécelről dióhéjban

A kb. 16 ezres lakosságú Pécel a Pesti-síkság és a Gödöllői-dombság találkozásánál fekszik, Budapesttől keletre. 

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1.

2.

Nem tetszett

1. A Ráday-kastély kívülről eléggé kopottas

2.

Vélemények

,, Pécel, a lakóhelyem mióta megszülettem, egy alvó város. Sokan a főváros közelsége miatt költöztek ide. Szórakozóhely nem sok akad, de talán lassan felébred álmából. Nagyanyáink idején nyüzsgő nyaralóvidék volt, sok apró kis villa, ma még néhány megtalálható, volt strand, mozi és kávézók. A főúton az öreg parasztházak már mind kicserélődtek, a hatalmas eperfák, és az égig érő nyárfák kipusztultak.Talán lassan kap egy fiatalos új arcot. A városközpont már újjáépült. A Kórház-köz sétáló utca lett, szökőkút és padok várják az erre látogatót. (2012)" forrás

Szállás

Étkezés

Club 11 - kastélyvendéglő

Pekáry Kastély étterme

,, Most először próbáltuk ki ezt az éttermet. Elegáns, bár mi a teraszon ültünk. Tetszett a kertje, és az ételválaszték is. Ha valami elfogyott, azt töltötték. Kérésre hoztak bármiből.
Különleges húsokat is lehetett grilleztetni, volt garnéla, láma, krokodil és kenguru hús is.
A felszolgálók, személyzet kedvesek, segítőkészek.
Élő cigányzene szólt.  (2021. október)


A színvonal amit képviselnek: sz*r és szeretném a többieket támogatni, mielőtt ide betérnének vagy szolgáltatást vennének igénybe tőlük, hogy legyen alkalmuk elkerülni. Sziasztok! Vadászati kiállításon volt standjuk és mivel jót olvastam róluk kipróbáltuk.
13800 Ft volt a számla
- 1 kis adag vörösboros szarvasragu sztrapacskával (hideg és rágós)
- 1 szál kolbász lilakaposztával + 1 szelet kenyér
- 5dl vizezett házi narancslé
- 5dl vizezett csapolt sör

Tételes számlát persze nem adnak, hogy reklamációnak ne legyen helye Étlap alapján viszont a matek nem jön ki. (2021. október)

forrás

Édes Cukrászat

Pécel Fagyiellátó

Vásárlás valódi őstermelőktől

Szórakozás

Egyéb hasznos információk

Péceli-tavak

v. é. fotója

Programlehetőségek

Kishársas Lovarda

Ráday-kastély

b. i. fotója

Egyéb látnivalók

Kilátó

,, Pécelen a kilátó alkalmasnak tűnt a felhő lesnek. Itt van egy kis emlékpark, pad, s jó levegő, szép kilátás. Igazi lazulós, romantikázós hely. Könnyen megközelíthető, érdemes felkeresni. Feleséggel és az autós kutyával, Dzsinnel kiegészülve felkerestük a kilátót. Zúgott a szél, a nap hol előbújt, hol eltűnt a felhők között. A felhők fürödtek a napsütésben, s incselkedtek a nappal. A távolban egy viharfront tolta felénk a zivatarfelhőket, s a kilátás a távolba csalta a szemet. Hirtelen békés, virágillatos lett minden. Jutott idő egy kis sétára, nézelődésre, s tüdőnket teleszívva a jó levegővel, fel is töltődtünk. (2016)" forrás

Trianoni emlékpark

A péceli Trianoni Emlékkert a helyi közösség fontos történelmi emlékhelye, amelyet a Trianoni Békediktátum 100. évfordulóján, 2020-ban adtak át. Az emlékpark célja, hogy megőrizzék a trianoni békeszerződés következményeit és azok hatását a helyi közösségre és Magyarországra.

A kertben található egy emlékmű, amely a trianoni békediktátum által okozott veszteségeket és fájdalmat szimbolizálja. Az emlékmű mellett több információs táblát helyeztek el, amelyek bemutatják a Trianoni Békediktátum történelmét és annak hatását.

A parkot gondozott zöldterületek és sétányok övezik, amelyek lehetőséget biztosítanak a látogatók számára, hogy csendesen elgondolkodjanak a történelemről és tisztelegjenek a múlt előtt. Az emlékkert célja a nemzeti identitás erősítése és a trianoni békeszerződés emlékének megőrzése.

A Trianoni Emlékkert területén rendezvényeket és megemlékezéseket is tartanak, amelyek hozzájárulnak a helyi közösség és a látogatók történelmi tudatosságához. A park látogatása során a helyi és külföldi érdeklődők egyaránt betekintést nyerhetnek a trianoni események jelentőségébe.

Az emlékkert Pécel történelmi és kulturális örökségének fontos részévé vált, és hozzájárul a helyi közösség történelmi tudatosságának növeléséhez. A park megnyitása óta jelentős látogatottságot könyvelhet el, amely jelzi az emlékhely fontosságát és a trianoni emlék iránti érdeklődést.

r. p. fotója

Érdekességek

1. A 2. világháború után a Ráday-kastélyt kórházzá alakították, ami egészen 1998-ig működött. Bár manapság inkább a kórház által okozott pusztítás/átalakítás nyomait lehet felfedezni a kastélyon, sokak véleménye szerint, ha kórház nincs, akkor talán a jelenlegi állapot sem marad meg a kastélyból. Ez már csak fikció. forrás

2. Kezdetek: Pécel első említése a 13. századra nyúlik vissza. Az első írásos emlék a településről 1294-ből származik, amikor IV. László király adományozta a falut a Péczi családnak.

A középkor: A középkorban Pécel kisebb faluként működött. Az itt élők főként mezőgazdaságból és állattenyésztésből éltek. A település környéke jelentős erdőségekkel volt borítva, ami fontos szerepet játszott a helyi gazdaságban.

Török hódoltság: A 16. században, a török hódoltság idején Pécel is megszenvedte a háborúkat és a fosztogatásokat. Az ott élő lakosság számos nehézséggel nézett szembe, és a falu gazdasága is megrendült.

A Rákóczi-szabadságharc: A 17. és 18. század fordulóján Pécel részt vett a Rákóczi-szabadságharcban, amely komoly politikai és társadalmi változásokat hozott Magyarországon. A település helyzete ekkor is viszonylag nyugodt volt, bár a háborús események hatásai itt is érezhetők voltak.

19. század: A 19. században Pécel fejlődésnek indult, amikor a település környéke fokozatosan urbanizálódott. Ekkor épült ki a település infrastruktúrája, és a helyi közlekedés is javult.

Szőlőművelés: A 19. században jelentős szőlőművelés indult el Pécel környékén, amely gazdaságilag fontos volt a település számára. A szőlőtermesztés hosszú ideig fontos szerepet játszott Pécel gazdasági életében.

Kettős világégés: Az I. és II. világháború során Pécel is szenvedett a háborús hatásoktól. A háborúk alatt sok épület megsérült vagy elpusztult, ami nehézségeket okozott a település számára.

Szocialista időszak: A második világháború után a szocialista rendszer alatt Pécel is részesült a nagyobb állami beruházásokból. Az iparosítás és a mezőgazdaság modernizálása révén jelentős változások zajlottak a település életében.

Az 1990-es évek: A rendszerváltás után Pécel folytatta fejlődését, és a város az agglomerációs fejlődés részévé vált. A település egyre vonzóbbá vált a főváros közelsége miatt.


Pécel gazdag kulturális és történelmi múlttal rendelkezik, és több híres személyiség is kötődik a településhez. Íme néhány jelentős személy, akik Pécelen születtek vagy hosszabb időt töltöttek ott:

Gábor Dénes: Nobel-díjas fizikus, aki a holográfia feltalálója. Bár nem Pécelen született, de a fiatalabb éveit Pécelen töltötte, ahol a családja lakott.

Farkas Ferenc: Kiváló magyar zeneszerző, zenepedagógus és zeneelmélet-tanár. Farkas Ferenc jelentős zenei munkássága mellett Pécelen élt, ahol a település kulturális életében is aktívan részt vett.

Lőrincz L. László: A neves magyar költő és író. Lőrincz L. László Pécelen élt, és a település irodalmi életéhez hozzájárult írásaival.

Hidas Antal: Magyar zeneszerző és karmester, aki szintén Pécelen élt. Munkássága nagy hatással volt a magyar zenekultúrára.

Hollósy Simon: Neves magyar festőművész, aki a magyar impresszionizmus egyik kiemelkedő alakja. Bár Hollósy Simon születése nem Pécelhez köthető, a településen töltött egy időszakot, amely meghatározó volt életében.

Szabó Zoltán: Híres magyar történész és publicista. Szabó Zoltán Pécelen élt, és a település történetének és kultúrájának kutatásában is szerepet játszott.

Gergely Ágnes: Magyar színésznő és rendező, aki több évet töltött Pécelen, és itt alakította ki családi életét.

Varga Károly: Kiváló magyar sportoló, aki a település színeiben versenyzett, és jelentős sikereket ért el a sport világában.

Papp László: A híres magyar bokszoló ,akinek szoros kapcsolata volt Pécelen élő családjával, és a településhez fűződő emlékei fontosak voltak számára.

Nagy Mária: Elismert magyar színésznő, aki több évig élt Pécelen és aktívan részt vett a település kulturális életében.

Tóth János: Híres magyar képzőművész, aki Pécelen élt és dolgozott, hozzájárulva a település művészeti életéhez.

Kovács István: Magyar tudós és kutató, aki a településen töltötte nyugdíjas éveit és itt folytatta tudományos munkáját.

Olvasmányos linkek

Zűrzavar Pécelen, tucatnyi családot érhet milliós kár. (2021. október)

Fotóegyveleg

r. gy. fotója


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon





SZÁLLÁSFOGLALÁS

hirdetes