b. l. fotója
A január nagyon csapadékos.
Mauritius időjárása januárban az ország nyári időszakára esik, amikor a legmelegebb és legnedvesebb időjárás várható. Január azonban még mindig egy nagyon népszerű hónap az utazásra Mauritiuson, mivel a sziget számos lehetőséget kínál a vízi és szárazföldi tevékenységekre.
Januárban a hőmérséklet általában 25-30 Celsius fok között alakul nappal, az éjszakai hőmérséklet pedig általában 20-23 Celsius fok körül van. Az óceán vize általában meleg és kellemes, körülbelül 26-28 Celsius fokos hőmérséklettel.
Januárban a csapadékmennyiség általában magas, és az időjárás változékony lehet, a havi átlagos csapadékmennyiség általában 200-250 mm. Előfordulhatnak hosszabb záporok és heves esőzések is.
Január azonban még mindig egy nagyon népszerű hónap az utazásra Mauritiuson, mivel a sziget számos vízi és szárazföldi tevékenységet kínál, valamint számos turisztikai látványosság is meglátogatható. Az időjárás alkalmas a tengerparti pihenésre, a vízi sportokra, a túrázásra, a hegymászásra és más szárazföldi tevékenységekre. Azonban a nagyobb csapadékmennyiség miatt előfordulhatnak kisebb kellemetlenségek is, és a tengeri tevékenységekhez ajánlott az időjárási előrejelzéseket figyelni.
Január második felében 10 napból ( 8 napon keresztül zuhogott az eső. Igaz, hideg nem volt. Ez tette felejthetetlenné a nyaralásunkat. (2023. január)
Mauritiuson a nyár novembertől áprilisig tart. Ebben az időszakban magasabb a hőmérséklet (30 Celsius körüli), ez az időszak a ciklonszezon. A tél száraz, a hőmérséklet alacsonyabb (25-28 fok körüli).
Mi januárban voltunk a szigeten, mikor a tőlünk 900 km-re fekvő Madagaszkáron lecsapott a Cheneso nevezetű trópusi ciklon. (Az ebben a térségben előforduló heves viharokat nevezik trópusi ciklonnak, amit a Karib-tenger térségében hurrikánnak, Délkelet-Ázsiában pedig tájfunnak hívnak.) Ott tartózkodásunk utolsó két napjában Mauritiuson is érezni lehetett a ciklon hatását. Nem sokkal azután pedig, hogy elhagytuk a szigetet, a helyzet rosszabbra fordult. Pár napra rá az iskolákat, a házakat, a szállodákat elöntötte a víz, több út használhatatlanná, vagy kifejezetten veszélyessé vált, mindeközben Madagaszkáron több ember életét követelte, és több ezer embernek kellett elhagynia a lakóhelyét. (b. a., 2023)
Mauritius időjárása februárban továbbra is a nyári hónapok egyike, így a legmelegebb és legnedvesebb időjárás várható. Azonban a hőség és az esőzések ellenére, február továbbra is népszerű hónap az utazásra Mauritiuson, mivel a sziget számos lehetőséget kínál a turistáknak.
Februárban a hőmérséklet általában 25-30 Celsius fok között alakul nappal, az éjszakai hőmérséklet pedig általában 20-23 Celsius fok körül van. Az óceán vize általában meleg és kellemes, körülbelül 27-29 Celsius fokos hőmérséklettel.
Februárban a csapadékmennyiség általában magas, és az időjárás változékony lehet, a havi átlagos csapadékmennyiség általában 200-250 mm. Előfordulhatnak hosszabb záporok és heves esőzések is.
,, A Carlos-ciklon: lA tv-t bekapcsolva nagyon nem tetszett amit láttam... ciklonról beszélt, és fél óránként bemondta, mutatta. Persze nem értem :(
Aztán emlékeztem, hogy olvastam valahol, hogy van egy weboldal, ami direkt erre van:
metservice.intnet.mu
Ezen olvasom, délután 16 óra óta II. fokozatú ciklon riasztás van érvényben. A Carlos ciklon erre tart, dél felé és valószínűleg 275 km-re van Mauritius északi partjaitól.
Frissítés legközelebb 22.15-kor....
Na azt is megvártam, mert egy rosszullét van azóta rajtam.... :(
Ez azt írja 270 km-re megközelített Mauritius északi partjaitól, dél, délkeleti a mozgása...
További frissítésig 4.15-kor hajnalban lesz újabb hír.
A gyomrom a torkomban, vagy a számban. Olyan sírhatnékom van, hogy nagyon :(
Félek.
Tudtam, hogy ez az időszak itt ciklonszezon az Indiai-óceán téŕségében, csak reménykedtem a jóban. Azt mikor megvettem a repjegye,t-gondolhattam volna, hogy februárba ne nyúljon bele ez a nyaralás. De ugye nem bírtam magammal és nem volt elég a nap...;(
Pedig van kedves ismerősöm aki átélte ezt, -remélhetőleg az övék hatalmas volt ehhez képest -illetve ez nem lesz más csak max hevesebb eső :(
Ugye Andi? :) egész nyaralás alatt ez járt a fejemben, pedig nem volt szó eddig és remek időt fogtunk ki tényleg ;)
Màr hajnali 1 van, nem tudok aludni. Tiszta ideg vagyok.Alig aludtam valamit az éjjel.
Fél 2-kor még fent voltam, 4-re meg fel is akartam ébredni, hogy minél előbb lássam a következő figyelmeztetést a ciklonról.
Háromnegyed ötkor ki is nyitottam a szemem :)
Aztán megkerestem az oldalt..
6 óra alatt 230-kmre közelítette meg Mauritiust...hm 6 óra alatt 40 km-el jött közelebb.
Továbbra is a II-es fokozat van érvényben, remélem.nem is vált rosszabbra.
És még azt írták, hogy ilyen intenzitással veszélyt jelent továbbra is.
Hm...nagyon bízom abban, hogy épségben eljutunk a reptérre és hogy a repülő is épségben érkezik Madagaszkárról és időben felszáll majd hazafelé.
Juj de szeretnék már otthon lenni. Olyan gyomorgörcsöm van, hogy el sem tudom mondani.
Persze visszaaludni nem tudtam, pedig épp jó lenne ma észnél lenni. Vagy talán jobb lett volna tudatlannak maradni? A szomszédoknak reggel.mondtam -gondoltam ne csak én idegeskedjek :) csak néztek :(
Reggeliztünk-én alig valamit- aztán újralogisztikáztuk a bőröndöket. Legyen nálunk váltás ruha...meg gyógyszer is. Meg a töltők is kéznél legyenek.
Aztán 7 óra után nem sokkal kivilágosodott. Kinyitottam az ajtót, hogy megnézzem milyen idő van, de olyan vihar előtti csend bolt és nagyon meleg. Kb 27 fok kora reggel, napsütés nélkül. A levelek sem rezdültek... amúgy éjjel sem és semmi nem is esett....
Aztán 9 óra magasságában jött egy hatalmas fuvallat, bevágta a kitámasztott ajtót és leszakadt az ég is. Azóta esik, nagyon. Ömlik. Meg viharos a szél és ez a nagyobb baj. Várunk. (2017, február eleje)" forrás
Mauritius éghajlata márciusban meleg és nedves, és a sziget az év ezen időszakában a meleg, nyári évszakot élvezi. A hőmérséklet általában 25-30 Celsius-fok között mozog, de a tengerparti területeken magasabb lehet. Az éjszakai hőmérséklet általában 20-25 Celsius-fok között van.
Márciusban gyakoriak az esőzések, és az átlagos csapadékmennyiség 200-250 mm lehet, különösen az északi és a keleti részeken. Az esőzések általában rövid ideig tartanak, és a nap többi részén általában ragyogó napsütésre lehet számítani.
Márciusban az óceán hőmérséklete általában 27-29 Celsius-fok között van, így az ideális hőmérsékletű a fürdőzéshez és a vízi sportokhoz.
Mauritius időjárása áprilisban tovább javul a nyár végéhez közeledve, az ország már az átmeneti időszak végén tart. Az áprilisi időjárás általában kellemes, meleg és napos, és ideális azoknak, akik szeretnének strandolni és felfedezni a szigetet.
Áprilisban a hőmérséklet általában 23 és 28 Celsius-fok között változik, az éjszakai hőmérséklet pedig általában 20 Celsius-fok körül alakul. Az óceán vize általában meleg marad, körülbelül 26-27 Celsius-fokos hőmérséklettel.
Az április az egyik legkevesebb csapadékot tartalmazó hónap a szigeten, és a havi átlagos csapadékmennyiség általában csak kb. 80-100 mm. Az áprilisi napok általában naposak és ragyogóak, és csak időnként lehet rövid esőre vagy záporokra számítani.
Április elején nyaraltunk az északi parton. A rendszeresen ismétlődő de rövidke, permetes záporok nem zavartak minket, mert inkább kis változatosságot kölcsönöztek az időjárásnak.
Mauritius éghajlata májusban már kezd átmeneti lenni, az ország a déli félteke őszét éli, amely az északi féltekének tavaszával egyezik meg. Májusban az időjárás már kezd hűvösebb lenni, mint a nyári hónapokban, és kevesebb esőzés várható.
Májusban általában kellemes, meleg idő van, a hőmérséklet nappal általában 23 és 27 Celsius fok között alakul. Az éjszakai hőmérséklet 18-20 Celsius fok között van. Az óceán vizei még mindig melegnek számítanak, általában 25-26 Celsius fokos hőmérséklettel.
Az esőzés mennyisége is csökken, általában kevesebb, mint 100 mm a havi átlag. A napok általában ragyogó napsütésesek, és csak időnként lehet rövid záporokra számítani.
Ez a hónap a szigeten a tél eleje. Már nincs olyan meleg, mint a megelöző hónapokban. Azért viszonylag napos az idő, szóval június megfelelő hónap mauritiusi nyaralára. Na azért nem egy esőmentes hónap. A sziget középső platóján, valamint a keleti és északleleti partvonalakon kisebb záporok ismétlődhetnek. Az erre a hónapra szóló hotelválasztásnál tán érdemesebb nyugati vagy északnyugati parton lévő szállást foglalni, mert arrafelét több a napsugaras óra, szárazabb a klíma, lehet akár 26 fokot megközelítő meleg is. Északon, északkeleten a nappali átlaghőhérséklet 25-25 fok körül mozog, éjszaka 17-18 fok a jellemző.
A sziget egészét véve a júniusi átlaghőmérséklet: 20,5 fok. A sziget egészét véve a június nem annyira csapadékos, mint a december és május közötti időszak. Csak a szeptember és az október szárazabb, de csak kicsi a különbség.
A déli és a keleti partokon júniusban is szelesebb az idő, mint a sziget szélvédettebb részein.
A sziget belső részén, a hegyekben relativen hűvös van, nappal 21-23 fok, éjszaka 14-16 fok, no de mi a fenét keressen a turista éjszaka a hegyekben?
Júniusban a tengervíz hőmérséklete 25 fok körüli, szóval csaknem ideális.
Mauritius időjárása júliusban a téli hónapok egyike, azaz az országban hűvösebb idő van és több esőzés várható. Július a legkisebb csapadékmennyiséggel rendelkező hónapok egyike Mauritiuson, de az időjárásra és a hőmérsékletre vonatkozóan továbbra is vannak eltérések a sziget különböző részein.
Általában júliusban a hőmérséklet nappal általában 20-25 Celsius fok között alakul, az éjszakai hőmérséklet pedig 16-20 Celsius fok körül van. Az óceán vize hűvösebb lesz, általában körülbelül 23-24 Celsius fokos hőmérséklettel.
Júliusban a sziget északi és keleti részein gyakoriak az esőzések és a záporok. A havi átlagos csapadékmennyiség általában körülbelül 60-80 mm. Az esőzések rövid ideig tartanak és általában hevesek, de utána ismét napos idő jön.
Júliusban még mindig élvezhető a szigetet, bár kevésbé alkalmas a tengerparti tevékenységekre, mint a nyári hónapokban. Azonban júliusban ideális az aktív tevékenységekre, például a hegymászásra, a túrázásra és más szárazföldi tevékenységekre, és a látogatók élvezhetik a sziget sok természeti szépségét és kulturális attrakcióit, valamint az ételeket és a helyi kultúrát is.
Mauritius időjárása augusztusban is a téli hónapok egyike, így általában hűvösebb és nedvesebb idő várható. Azonban, mivel a sziget éghajlata viszonylag enyhe, az időjárás még mindig kellemes és alkalmas az utazásra, bár különböző lehet a sziget különböző részein.
Augusztusban a hőmérséklet általában 20-25 Celsius fok között van nappal, az éjszakai hőmérséklet pedig általában 15-20 Celsius fok között alakul. Az óceán vize hűvösebb lehet, általában körülbelül 22-23 Celsius fokos hőmérséklettel.
Augusztusban a csapadékmennyiség továbbra is alacsony, általában körülbelül 60-80 mm havi átlaggal, de a sziget északi és keleti részein még mindig gyakoriak lehetnek az esőzések és a záporok. A napok általában naposak, de előfordulhatnak rövid esőzések is.
Lehet, hogy az augusztus is rossz hónap volt a fürdőzéshez Mauritiuson. Elvégre ez a “leghidegebb” hónap, amikor a maximális hőmérséklet körülbelül 25°C. Egy másik fontos pont Mauritius kapcsán, hogy itt egész évben esik az eső, hasonlóan a Seychelle-szigetekhez. A száraz évszak csupán annyit jelent, hogy 20 nap helyett 10 napon esik. Ezt érdemes tudni, ha ide tervezel utazni.
Mauritius időjárása októberben a tavaszi hónapok egyike, így az ország már átment a téli hónapokon és a nyár vége felé tart. Az időjárás általában kellemes és száraz, és a hőmérséklet is ideális az utazáshoz és a turisztikai tevékenységekhez.
Októberben a hőmérséklet általában 22-27 Celsius fok között mozog nappal, az éjszakai hőmérséklet pedig általában 18-20 Celsius fok körül van. Az óceán vize általában meleg marad, körülbelül 24-26 Celsius fokos hőmérséklettel.
Az október általában egy száraz hónap, a havi átlagos csapadékmennyiség általában 50-100 mm. A napok általában ragyogóak és naposak, csak néha előfordulhatnak rövid esőzések vagy záporok.
Mauritius időjárása novemberben tovább javul, és az országban a tavasz vége felé tart. Az időjárás általában kellemes és napos, bár néha még előfordulhatnak esőzések.
Novemberben a hőmérséklet általában 24-29 Celsius fok között alakul nappal, az éjszakai hőmérséklet pedig általában 20-22 Celsius fok körül van. Az óceán vize általában meleg marad, körülbelül 25-27 Celsius fokos hőmérséklettel.
Novemberben már kevesebb csapadék várható, általában a havi átlagos csapadékmennyiség 100-120 mm, azonban még mindig lehetnek rövid esőzések vagy záporok. Az időjárás általában napos és ragyogó, és a sziget csomó látnivalója, strandja és turisztikai tevékenysége élvezhető.
Mahebourg novemberben - K. Kriszta fotója
Mauritius nyaralós meglátogatására az ideális időzítés augusztus és november között, szóval a december első 2 hete az picikét már ebből kiesik.
A sokéves statisztikát alapul véve a maximum hőmérséklet 30-31 körüli, a mimimum (éjjel) 21 fok körül. A napsütéses órák száma kb. 8-9, szóval ez (is) szuper. A tengervíz hőmérséklete 26 fok körüli. December első 2 hete az esős évszaknak annyira az eleje, hogy nem kell túlságosan aggódni, de azért egy-két nap eleredhet az eső. (Az igazán esős hónapok: a január és a február.). A ciklon szezon november és április között van, de ez nem annyira viharos esőt jelent, mint inkább nagyobb tengeri hullámokat és felhős eget. A ciklonok azonban inkább a januárra és a februárra jellemzőek.
t.m. fotója
A keleti parton nagyobb a valószínűsége a csapadéknak, mint a nyugati parton. Amúgy a nyugati part egy-két fokkal melegebb szokott lenni, decemberben is.
A levegő páratartalma decemberben már kezd egyre nagyobb lenni, elvégre novemberben kezdődik a fottób, csapadékosabb nyár.
A búvárkodást, sznorkelezést kedvelőknek azért jó hír, hogy e tekintetben decembertől áprilisig adódnak a legjobb időjárási és tengeri körülmények.
Mi az ottani nyári időszakot választottuk, ez 30-32 fokot és magas páratartalmat jelent és pár perces zaporokat. (2022. december vége)
1970. 01. 01. 01:00 |
Easy rider - Elter Karcsi fotója
Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:
Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.
Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.
Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.
Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.
Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot.
Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója
Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.
Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg.
A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.
Részletes:
Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.
Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.
Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.
Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját
6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.
Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.
A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)
"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.
Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.
Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.
Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.
Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.
Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás
Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.
A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:
Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.
Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.
Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:
Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.
Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:
Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:
Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:
Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.
Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:
Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.
Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.
arcok és arctalanok - b.a. fotója
Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója
Ünnepi ruhában - Elter fotója
Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!
Kerülendő dolgok
Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.
Politika
Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.
Vallás
Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.
Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.
Egyéb
Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.
Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.
A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).
Főételek:
Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.
Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.
Desszertek:
Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.
Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.
Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.
Egyéb érdekességek:
Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.
Italok:
Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.
Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.
A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.
Elter Karcsi fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.