A II. világháborús szovjet emlékmű T-34-es harckocsija nem célozza meg a Győzelem kápolnáját (Kapela Pobedi), lévén az utóbbi is a háború áldozatainak és veteránjainak emlékére épült. - V. G. fotója
Lakosság (2024-ben): 486,000
Moldáv nyelven: Chișinău, amit így ejtenek ki: kisináu
A főváros az ország közepén, a Bîc folyó partján fekszik.
Egy 1940-es földrengés, valamint a 2. világháborús harcok következtében Kisinyov épületeinek hozzávetőleg 70 százaléka rommá vált. Az újjáépítés a szocialista klasszicizmus (,sztálin barokk") stílusát erőltette. Ez határozza meg ma is a főváros képét, bár a függetlenség óta már más, normális modern stílusban építkeznek.
Nettó havi átlagfizetés (2023-ban): 173,000-nak megfelelő moldáv lej
Tetszett
1. A belvárosban található központi piacon (Piaţa Centrală) bámulni a zöldség- és gyümölcskínálatot
2. Annyira gyér a turizmus, hogy nincsenek a turistákat megcélzú bugyuta, fantáziátlan árukkal teli szuvenírboltok. Éljen!
3. Ez:
K.-T. Gyuri fotója
Nem tetszett
1. Sok helyi vág mogorva arcot, sok a keserű tekintet, kevés a mosoly (tán orosz hatás a szovjet időkből?)
2. Sok a rossz állapotú járda (nézzél a lábad elé)
3. Furcsa volt, hogy az utcán járöröző rendőrök cigarettát próbáltak lejmolni tőlem (nem sikerült, mert nem cigizek).
4. Gyakran válik bozasztó kaotikussá az autós forgalom.
Aki szerint Európa egyik legcsúnyább fővárosa, az még nem volt Szófiában vagy Belgrádban, de Skopje sem volt a látókörében. Végül is azzal, hogy nagyon sok lekicsinylő véleményt olvastunk máshol is előzetesen, sikerült hatalmas rácsodálkozással három halálosan élménydús napot eltöltenünk ebben a városban.
Aki tudja használja ki ezt a repülőjáratot, mert autóval lényegesen körülményesebb ide eljutni. 3 napot gyalogoltunk, ámultunk, élveztük a várost, és csak a napfény hiányzott. Nekünk sokkal de sokkal többet adott, mint ahogy azt vártuk a neten fellelhető útleírások alapján.
xxx
Tetszett:
Hihetetlenül tiszta város. Tizenéveseket láttam dohányozni és a csikkel elsétálni a szemetesig. Elképesztően vigyáznak a rendre. Piacnapon este mentünk a szállásra, kis zsákokban oda volt pakolva minden 10 méteren az összegyűjtött szemét, reggelre nyoma sem volt. Ilyet maximum Ausztriában vagy Svájcban látni.Nem tetszett:
Hát nem túl barátságosak és nem beszélnek semmilyen nyelven az oroszon és vagy a románon kívül. Abban a percben hogy angolul próbálkozol kifordulnak a beszélgetésből még egy csokiboltban is. A közértekben tapossák egymást a kasszánál, a sorban sóhajtoznak és cöcögnek ha még egy kérdéssel tovább tartod fel őket. De azért segítenek, mutogatnak, rajzolnak. Nincsenek a turistákhoz szokva, nem is igazán jellemző szerintem, bár ha ez a repülőjárat marad, talán több magyar hangot fognak hallani(Németh Kata, 2025)
A város tiszta, rendes, nyugodt, az üzletek tele áruval. Nem tudom, miért akarnak ők belépni az Unióba, mindent felülmúlt amit itt találtam.
A csajok elég jók, nem dagadtak, szépek, a szemkontaktust annyira nem veszik fel. Jól öltöznek, de nincs fenékbevágó nadrág, nincs dekoltázs, mértéktartó, kellemes megjelenésűek. A férfiak?.. hát őket nem néztem..
A járműpark mint itthon, sok az új ingatlan, tömegközlekedésben nem láttam lepukkant buszt, viszont gyönyörűen ki voltak világítva karácsonyra. A városközpont teljes díszkivilágÍtásban van.
Másnap megállapítottuk, hogy valami nagyon jó várostervezés lehetett régen is, stílusosak és szépen karbantartottak az ingatlanok, a régi házak is rendben és tágas terek vannak, hatalmas körforgalmakkal...(BBS, 2024)
Első délutánomon a belvárost fedeztem fel: megnéztem a diadalívet, ami a város török alóli felszabadulásának emlékére épült, az info ott oroszul van bevésve a falba, tehát Google Fordítóztam. A katedrálist akkor kívülről láttam, a körülötte lévő parkban is sétáltam. A parlament előtti téren volt felállítva egy kiállítás: a Moldovából gulág táborokba hurcolt rabok emlékére két vagont rendeztek be emlékiratokkal, tárgyakkal. A legtöbb szöveg románul volt, az archív szovjet korabeli dokumentumok értelemszerűen oroszul, így nagyrészt fordítóznom kellett (csak egy-két rövidebb bekezdést fordítottak le angolra). Sok minden hasonlított a középiskolai tanulmányaim során tanult málenkij robothoz, koncepciós perekhez, stb. (2023)
Ismerős - K.-T. Gyuri fotója
Kisinyov kétségtelenül Európa egyik legkevésbé látványos fővárosa. Moldova fővárosát gyakran a kontinens legcsúnyább városaként említik, és ezzel egyetértek, szerintem Prištinával osztozik az utolsó helyen. A város kevés látnivalót kínál, és viszonylag álmos hangulatú. Azonban Európa egyik legolcsóbb fővárosa, így 1-2 napot mégis megér. Örök Emlékezet Komplexum, az egyik fő látnivaló.
Hol érdemes megszállni:
Ha nem számít a pénz, a Radisson Blu messze a legjobb választás. A hotel központi elhelyezkedésű, wellness részleggel, éttermekkel és három bárral rendelkezik. A szobaárak elfogadhatóak egy ötcsillagos szállodához képest.
Máskülönben érdemes olyan szállást választani (szálloda vagy apartman), amely legfeljebb öt perc sétára van a Katedrális Parktól. Ez a legközpontibb hely Chişinăuban, ahol a legtöbb étterem és bár található. A híres katedrális a Katedrális Parkban.
A jó dolgok:
Az árak. Kijev és Priština mellett Kisinyov Európa legolcsóbb fővárosa. A szállások meglehetősen olcsók, például én 30 eurót fizettem egy éjszakára egy 100 m²-es központi fekvésű apartmanért.
Taxihoz érdemes letölteni a Yandex vagy még inkább az iTaxi alkalmazást. Az iTaxi-val a repülőtértől a városig tartó 30 perces út kb. 5 euróba kerül. Sehol másutt Európában nem ilyen olcsó a reptéri taxiút.
A közlekedési költségek Moldovában általában rendkívül alacsonyak. Ha egynapos kirándulást tervezel Orheiul Vechi-hez Kisinyovból, az autóbusz út kevesebb mint 2 euróba kerül (az út körülbelül egy órát vesz igénybe). Tiraspolba, Transznisztria fővárosába 1-2 euróval többe kerül.
Kisinyov fénypontja azonban az étel. Egyrészt kiváló éttermek vannak a városban, másrészt szinte semmit nem kell fizetni érte. Egy főétel 4-6 euró között van, előétellel és itallal együtt ritkán fizet többet az ember 10 eurónál.
Egy másik pozitívum a borok. A moldáv borok világszínvonalú hírnévnek örvendenek. Az igazi borkedvelőknek érdemes ellátogatni Mileștii Mici-be, amely a világ legnagyobb borospincéje, több mint 2 millió palack borral. Mileștii Mici csak 10 km-re van Kisinyovtól.
A rossz dolgok:
Őszintén szólva, Kisinyov egy csúnya város. Szürke város rettenetes szovjet építészettel, rossz állapotú utcákkal, és mindent alig tartanak karban. A házak homlokzatai sürgős felújításra szorulnak, és a város európai mércével mérve piszkos. A sok park csak minimálisan javít a városképen.
Emellett nagyon csendes város. Sokan unalmasnak hívják, én inkább álmosnak mondanám. Az estéken alig történik valami. Van néhány bár a városban, de még a Katedrális Park melletti sétálóutca sem tűnik különösebben élénknek egy szombat este, még nyár közepén sem.
A város látnivalók terén sem kínál sokat. Négy-öt látnivaló akad, amelyek szépnek mondhatók, de ezeket legfeljebb fél nap alatt be lehet járni.
Egyértelműen nem kötelező látnivaló. Azonban kellemesen el lehet tölteni 1-2 napot Moldova fővárosában. Bukarest és különösen Kijev, a szomszédos országok fővárosai, sokkal több izgalmat kínálnak.
Kisinyov fő ütőere a Stefan cel Mare sugárút, ahol a legtöbb látnivaló található, vagy közvetlen közelében van. A város lakossága közel 700 ezer fő, így bár nagyvárosról van szó, a belváros gyalog is könnyedén felfedezhető. A Stefan cel Mare sugárúton érdemes végigsétálni legalább egyszer, de kellemes hangulata miatt akár többször is jó választás. Az út délkelet-északnyugat irányban szeli ketté a várost. A délkeleti végéhez közel található a vasútállomás, és ide érkezünk akkor is, ha a repülőtérről jövünk a városba.
Természetesen nem csak a Stefan cel Mare sugárúton akadnak látnivalók. Kisinyov két igazán érdekes múzeumot is kínál: a Moldovai Történeti Múzeumot és a Moldovai Néprajzi és Természettudományi Múzeumot. Ez utóbbi épületének különlegessége, hogy az építész közép-ázsiai tanulmányai alapján ottani motívumokat használt fel. Mindkét múzeum a Kormányépület mögötti területen található.
A belváros egyik legismertebb nevezetessége a Puskin ház, amely az óvárosban, az Anton Pann és a Ion Pruncul utcák kereszteződésénél áll. Itt töltötte Puskin száműzetésének három évét, és itt kezdte el írni híres művét, az Anyegint.
A Puskin-háztól függetlenül is érdemes egy rövid sétát tenni az óvárosban, amely nevével ellentétben nem az épületek korára utal, hanem arra, hogy a nagy városrendezési tervek ezt a részt elkerülték, így megőrizte régi utcahálózatát. Ironikus módon az óvárosnak már-már falusias jellege van, göröngyös földutakkal és kertes házakkal, alig egy karnyújtásnyira a forgalmas Stefan cel Mare sugárúttól.
A város külső részein kevesebb a látnivaló, de időnként érdekes épületekre lehet bukkanni a város határainál is, ha figyelmesen járjuk az utcákat. A városkapu (Portile Orasului) közelében, a Botanica kerületben található a városi állatkert és a botanikus kert, amelyről a kerület a nevét kapta. Kisinyov különösen zöld város, rengeteg park és erdős terület található itt, így Európa egyik legzöldebb fővárosaként tartják számon. A sok zöldterület kellemes és barátságos környezetet biztosít.
Kisinyovba Budapestről 2024-ben sem könnyű eljutni. Autóval legalább két napot kell rászánni, és útközben Erdélyben vagy Moldvában érdemes egy éjszakát megszakítani. Moldova úthálózata továbbra sem a legjobb, ezért ha saját autóval indulunk útnak, készüljünk fel rá. Kisinyovban és közvetlen környékén az utak megfelelőek, de vidéken, még a főutak között is előfordulnak aszfaltozatlan szakaszok.
,, Chișinău-ban nincsenek nagy távolságok. Az esetek többségében mindenhova gyalog megyek. Nem mintha egyébként sokba kerülne a közlekedés: minden trolibuszjegy 2 lei (kb. 32 forint) a minibusz 3 lei (ami inkább azoknak ajánlott, akik pontosan tudják, hova mennek, mert a fel- és leszállást is jelezni kell a sofőrnek). Van ezeken kívül még rendes csuklós busz is, viszonylag ritkán jár, 5 lei arra a jegy.
Chișinău neve magyar fordításban Kisjenő. A helyiek nem igazán értenek egyet ennek a névnek az eredetével, miszerint a „jenő” törzs után kapta 896-ban. A többség úgy tudja, hogy a chișla (jelentése: vízforrás) és nouă (jelentése: új) szavak összetételéből született a - kezdetben még csak - falu neve, amely a Bîc folyó mentén terül el.
Általános iskolás koromban úgy tanultam, „Kisinyovnak” kell ejteni; így hívták a Szovjetunió idején (Кишинёв). A helyiek nincsenek elragadtatva tőle, így azt javaslom, maradjunk a „Kisinau”, „Kisinou” verzióknál. (2019)" forrás
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az ország fővárosa kiesik nem csak az átlagos, de még a nem átlagos turisták érdeklődési köréből is. Ami viszont jó hír, hogy Kisinyov elég olcsó hely, így ár-érték arányban egész jó szolgáltatást kaphat, aki ide látogat, és unatkozni pedig, nem fog, az is biztos.
Kisinyov fő tengelye a Stefan cel Mare sugárút, a legtöbb látnivaló itt, vagy ezen út közvetlen közelében található. (2021) forrás
Chisinau arca meglehetősen vegyes képet mutat, már ha az épületeket nézzük, amelyeken jól tetten érhetőek a különböző történelmi időszakok lenyomatai. A város 1812-től az első világháború végéig (1918) az Orosz Birodalomhoz tartozott. A cári jelleg eklektikus és reneszánsz voltát a városháza mellett, a diadalív, a katedrális és a National Museum of Art épülete szépen őrzi.
A két háború közötti időszakban Románia részeként lakóházak sokasága nőtt ki a városban és pezsgő kulturális fejlődésnek indult Chisinau. Ezt követte a szovjet modernizmus 1955-1991 között, amikor gomba módra megszaporodtak a szocializmusra jellemző épületek (pl.: kórház, színház) illetve a panelházak.
Teleradio Moldova épülete.Moldova a függetlenségét 1991-ben nyerte el, ezt követően kezdődött el Chisinau mai korszaka és új élete. Ma a fővárosban számos parkot, múzeumot, tavat és emlékművet találunk, amelyek bejárása (1-2 nap) a moldáv utazásunk központi programja lehet egy-egy kiváló étteremmel megspékelve. forrás
Kisinyov főbb látnivalói: Diadalív, templom, parkok. Kóstoltunk moldáv borokat, kvintet. Voltunk Besszarábia történetét bemutató múzeumban is. Kisinyovbból busszal indultunk hazafelé..első állomásunk Jászvásár volt. Megdöbbentő módon 5 óra volt a menetidő. A határon mindenkit szétszedtek, kivéve minket. Ilyenkor megéri fiatal fehér nőnek lenni. Alig vártuk, hogy végre visszatérjünk az EU-ba és legyen mobilnet (hát igen..ma már a Maslowi-piramis alján van a gyors net) 😃 Gyönyörű szép a történelmi városrész. Majd éjjel innen átrepültünk Bukarestbe, a reptéren aludtunk és hajnalban vissza Magyarországra.. Ja és ha valaki szereti a szójátékokat, akkor Kisinyovban a shopping center neve: Malldova és nagyon sok Ikaruszt látni még..(k. k. 2023)
2024 novemberében vettünk Wizz jegyet közvetlenül Kisinyovba, aki tervezi a városlátogatást, az most használja ezt ki! (Más kérdés, hogy mi épp valami időjárási akadály miatt nem tudtunk leszállni, Jászvásárra irányítottak át minket. Na ettől mindenkit mentsen meg a teremtője, 1,5 óra a Román határon, majd 100 méterrel arrébb újabb 1,5 volt a Moldáv határátkelés. Nyilván 3 busz, reptérről jön, nagyon alaposan átforgattak minket, 3 utast le is szedtek. Szóval 23 óra helyett reggel hatra értünk a fővárosba.) 23 óráig közlekedik a 30-as busz/trollibusz ami 6 Lei-ért (23 Ft-al szorozva 138 Ft) bevisz a belvárosba. Ha nem ez a világmindenség legolcsóbb reptéri transzfere akkor mégis mi? 😊 😊 A taxit nem próbáltuk ezáltal, de szép számmal fellelhetőek az igen kulturált reptér parkolójában. (N. Kata, 2025)
Reptér - érkezés - K.-T.- Gy. fotója
Úgy láttuk rengeteg kis hotel, motel van a városban, mi a Familion Apart-Hotelt választottuk kis sétatávolságra a főutcától. Tiszta, rendes, bár a személyzet itt sem köszön vissza, de túléltük. (N. Kata, 2025)
Hotel Cosmos (előtte egy Grigorij Kotovszkij nevű, moldovai születésű, orosz polgárháborús szovjet katonai vezető lovaszobra) - K.-T. Gyuri fotója
Nem éreztük kaotikusnak a helyi közlekedést, ha van adatkártyája az embernek a Google tömegközeledési tervezője kiválóan működik. Főként trolik, egy-két buszt is láttunk azért, de egy forgalmasabb buszmegállóban még vasárnap is percenként megáll egy járat. (N. Kata, 2025)
A két legfőbb közlekedési eszköz a trolibusz és a busz. Ezekre egy jegy jelenleg 6 MDL. Elméletileg lehet bérletet venni, de az turistáknak nem igazán éri meg. Jegyet minden esetben a kalauztól kell venni, aki felszállás után fel-alá járkál a buszon, nem lehet megúszni a jegyvásárlást. Ha tele van a busz, a kalauz akkor is átfurja magát az embertömegen, lehetetlen megúszni a jegyvásárlást. 🙂 A járatok túlnyomó többségén sajnos csak készpénzzel lehet fizetni, de néhány járaton (többek között a cricovai 2-es buszon) már elfogadnak kártyás fizetést is. Ilyenkor általában vagy a kalauznál lévő terminálon lehet fizetni, néhány járaton van külön felszerelt terminál. Azonban egyszer volt, hogy a terminál nem fogadta el a kártyámat (egyszer talán a Curve esetében volt ilyen), illetve volt hogy egy olyan vonalon ahol elméletileg minden busz kártyás, csak készpénzzel lehetett fizetni. Egyszer pedig nem vonta le az összeget, de kaptam jegyet. 🙂 Ahol készpénzzel kell fizetni, ott nyugodtan lehet akár 50-es bankjeggyel is, mert általában egy köteg pénz van a kalauzoknál, mindig vissza tudnak adni. 🙂
A járatok nagy része a Google Térképbe bele van integrálva, azzal lehet útvonalat tervezni. Viszont pl a 2-es cricovai busz nincs benne. A Google Térkép mellett ajánlom a Tranzy alkalmazást, amiben lehet útvonalat, menetrendet, járatokat tervezni stb, és abban benne van az összes helyi busz és troli. Kb. olyan, mint a BudapestGO, csak jegyvásárlási funkció nélkül. Vannak még az RTEC-től (“kisinyovi BKK”) független mikrobuszok (az orosz matruska néven is emlegetik ezeket) is, de azokat nem tudom hogy járnak. (2023)
Kisinyov tömegközlekedés 2024-ben
Kisinyov tömegközlekedésének gerincét továbbra is a jól szervezett trolibuszhálózat alkotja, amelyet a marsrutkák (kisbuszok) és városi buszok egészítenek ki. A jegyárak 2024-ben a következőképpen alakulnak: egy trolibuszjegy 3 moldáv leibe (MDL), míg a buszok és marsrutkák ára 4-6 leibe között mozog. (1 lei kb. 20 Ft-nak felel meg).
A városi közlekedésnél érdemes odafigyelni, mert a legtöbb járat nem közlekedik késő estig. Ha sokáig maradunk ki, főleg a külvárosi területeken, könnyen szembe találhatjuk magunkat azzal a problémával, hogy nincs mivel visszajutni. Az általános szabály, hogy minden fontosabb útvonalon van egy főjárat, amely érinti a Stefan cel Mare sugárutat, Kisinyov központi részét. Például a Ciocana lakótelep esetében ilyen a 24-es járat, amely az egyik legtovább közlekedő vonal. A belvárosból ezek a járatok gyakran még 23 óra körül is indítanak utolsó járatokat, viszont a város széléről már inkább csak 21:00-22:00 között indulnak az utolsó kocsik.
Egy konkrét eset tanulságos lehet: egyszer egy külvárosi étteremben vacsoráztunk, és már 21:20-kor fel kellett szállnunk az utolsó előtti 24-es járatra. Ha még 15 percet maradtunk volna, nem tudtunk volna visszajutni a belvárosba. A ciocanai példánál maradva, ezen az útvonalon további járatok is közlekednek, például a 13-as, a 23-as és a 26-os. Fontos azonban tudni, hogy ezek között lehet olyan, amely kizárólag hétköznap, csúcsidőben jár, illetve olyan is, amely minden nap közlekedik, de az utolsó járata már 18:00-19:00 között elmegy.
Összességében 2024-ben is igaz, hogy a kisinyovi tömegközlekedés megbízható, de alaposan meg kell tervezni az esti utazásokat, különösen a külvárosokból történő hazajutást.
K.-T. Gyuri fotói
Marsrutka
Népzerű mikrobuszos iránytaxi, ahol az útért a sofőrnek kell fizetni és jegyet nem adnak érte.
Taxi
Legalább negyven taxis cég működik a városban.
Ezeken a tefonszámokon lehet taxit rendelni: 14222, 14333, 14444, 14747, 14448 vagy más 14xxx számok. A 14700-as taxiszolgálatnál gyakran van angolul beszélő személy, bár ez nem garantált. Azok az utazók, akik nem beszélnek románul vagy oroszul, egy szállodában vagy étteremben kérjenek meg egy helyi személyt, hogy hívjon taxit, mert kevés taxisofőr beszél angolul.
A taxisok nem fogadnak el bankkártyás fizetést. Kis pénjegy cimletekkel tanácsos rendelkezni, mert a taxisok ritkán tudnak (akarnak) visszaadni 50 lejesnél nagyobb pénzjegyből.
Az árak vállalatonként és taxisonként változnak, és az árak egymáshoz képest meglehetősen ellentmondásosak. Rövidebb utak esetén 30 lejtől 60 lejig, hosszabb utazások esetén 50 lejtől 150 lejig kell számolni.
V. V. fotója
Parkolj be szívem a T34-es mellé... - Németh Kata fotója
Kisinyovban számos étkezési lehetőség áll a látogatók rendelkezésére. Ha keres egy színvonalas éttermet, ajánlom a "La Placinte" éttermet, amely híres a moldvai és román ételekről. A helyi specialitások közé tartozik a mămăligă (kukoricakása), a sarmale (káposztába göngyölt töltött hús)
, a mititei (csípős marhahúsgolyók) és a placinta (rétes). Ha kedve van kipróbálni a helyi konyhát, mindenképpen érdemes ellátogatni a La Placinte-ba.
Zseniálisan finom a konyhájuk, vegyes ízvilág, orosz-moldáv-román, nem nagyon lehet szétválasztani. Ami nagyon megbízható volt, az a hálózatrendszerű éttermek. Andy’s Pizza rengeteg féle pizzával, húsokkal, grill és saláta választékkal. Nagy szerencse, hogy fényképes étlapokat csináltak, mert a fordító még oroszról is csak annyit fordított néha hogy „fehér tejes sapka” 😊 Ebben az étteremben az ételek mellett a teákra hívnám fel a figyelmet. Fantasztikus ízvilág: fekete tea, áfonya, egy rúd fahéj, friss menta. Ajánlom mindenki szíves figyelmébe, aki a téli hidegben kicsit melegedne és olvadozna az ízélményben.
A másik nagyszerű – ha nem a legnagyszerűbb – étteremlánc a La Placinte étterem. Elképesztően finom ízeket kóstoltunk, és igazából még a sima grill zöldségek is fantasztikusan frissek és kiválóak voltak. Többször ettünk itt, nem tudtuk még csak megközelítően sem kiismerni a teljes étlapot.
Szuperek a pékségeik, ablakból árulnak rengeteg féle perecet, töltött tésztákat. Közértekben bőségesebb választék van mint akármelyik hazai közepes áruházban.
Bonjour kávézók: Csodakedves kis bódék, francia zenével, kültéri székekkel, asztalokkal, esti szuper fényekkel. Szintén láncban több üzlet van a városban, ahol zenét hallasz, oda mehetsz kávézni 😊
(Németh Kata, 2025)
Gyakran ettem különféle piaci vagy utcai péksüteményeket, azok átlagosan 15 - 20 MDL-be kerülnek. Népszerűek a pirogok és a placinda vagy placinta, azaz lapos töltött batyu is. Ezekbe általában meggy, hús, máj, juhtúró, zöldfűszer, stb. kerül. Ha emlékeim nem csalnak, a legolcsóbb péksütemény amit láttam, az a májas pirog volt 8 MDL-ért. A zöldség-gyümölcsfélék olcsóbbnak tűntek a magyar áraknál, pl a sárgabarack olyan 25 MDL / kg körül volt. A túrók, juhtúrók is kicsit olcsóbbak a magyarországi áraknál, de azokból nem vettem, hűtés nélkül megromlanak a nyári melegben. Boltokban a Chisinau sör 20 - 22 MDL / 0,5 l, a kvászból az olcsóbb olyan 10 - 12 MDL egy 1,5 literes flakonnal, az egyik képen látható jégkrém kb. 20 MDL, a túró rudi 5 MDL volt. A piacon 12 MDL volt egy pohárnyi, de friss kvász (kb. olyan a különbség a bolti és a friss piaci kvász között, mint a dobozos és a csapolt sörök között).
Az éttermi árak is viszonylag barátiak, olyan 1500-2000 Ft-nyi MDL-ből egész jókat lehet enni. A menük megtalálhatóak az Andy’s és a La Plăcinte weboldalain. (Az okroska valószínűleg csak nyáron volt elérhető, az őszi, szezonális La Plăcinte menüben nincs ott.) (2023)
A Stefan cel Mare sugárút 64-nél található Andy’s Pizza étterembe mentem. Természetesen nem csak pizza, hanem sok más, moldáv étel is kapható ott. Egy zamea levest, azaz moldáv húslevest ettem egy helyi Chișinău sörrel. Az étteremben dolgoznak diákok is, nekem is egy olyan lány hozta a rendelésemet, és ő tudott angolul, kedves, segítőkész volt. Gyorsan megkaptam a szép nagy adag zameát, mely csirkehúsból készül, illetve sok zöldfűszer is van benne. A leves 60 MDL, a sör 38 MDL volt, a kártyás fizetés működik. (2023)
Kávézós-cukrászdás kioszk - K.-T. Gyuri fotója
Ajánlott, hogy csak hivatalos helyeken válts pénzt, és kerüld az utcai pénzváltókat, mert nem biztonságosak és nem garantált, hogy jó árfolyamon változnak. Az országban az ATM-ek száma korlátozott, különösen a kisebb településeken, ezért érdemes előre gondoskodni a készpénzről.
Nem túl közismert tény, de Budapesten a General Change Kft-nél találtam Moldáv Lei-t, nem nagy összegben, de arra jó volt, hogy legyen készpénzünk. 2025. 01. hónapban 23 Ft volt az eladási árfolyam, ugyanakkor a magyar bankkártyával kinti fizetésnél 21,5 Ft volt a banki árfolyam. Szóval tapasztalatunk szerint lehet itthon váltani legalább annyit hogy taxizzon vagy buszozzon az ember, de a város telis tele van pénzváltókkal. Mondjuk nem túl nagy bizalommal mentünk volna be az biztos. Kártyás fizetés a közértekben, éttermekben abszolút működik, a Forint alapú kártya jobb megoldás mint a kétszeres konverzió az euró számlákkal. Nyilván ha kint kell készpénzt váltani, akkor csak az euro jöhet számításba. (Németh Kata, 2025)
Az amerikai dollárért éppen többet adnak, mint az euróért - K.-T. Gyuri fotója (2022. szeptember)
Magyar jelenlét - K.-T. Gyuri fotója
Ha friss gyümölcsöket és zöldségeket akarunk vásárolni, akkor a szabadtéri piacokat érdemes megcélozni. A „Piata Centrala” („Központi piac”) a város központjában található, és meglepően nagy kiterjedésű.
A Központi Piacra (Piața Centrală) mentem reggel, hogy vegyek valami péksüteményt. Mivel nagyon látványos volt, ezért sokáig ott maradtam, bejártam az egészet. Végül sós túróval töltött batyukat vettem. Ezek kb 15-20 MDL-be kerültek. (2023)
A piacra mentem (szokás szerint 🙂), elsősorban halváért (olyan 100 MDL / kg volt). A Wine.md boros üzletben vettem két Cricova és két KaraGani bort (utóbbi drágább volt, 155 MDL, míg a cricovai fehér- és borok olyan 1000 - 1500 Ft körüliek voltak). Illetve főként ajándékba barátaimnak vettem Chișinău és Livivske söröket és Roshen ukrán csokikat, Nr 1 és Linella üzletekben. A Roshen “tehenes csoki” ára 138.1 MDL / kg (lefotóztam). (2023)
Piaci hús - K.-T. Gyuri fotója
Járdaszéli butik - K.-T. Gyuri fotója
Új kollekció - K.-T. Gyuri fotója
Kereskedelmi központ göröngyös előtérrel - V. jancsi fotója
😊 Egyetlen egy szuvenír boltot találtunk a városban a főutcán a Turisztikai központ mellett. Viszont ott nagyon színvonalas termékeket árulnak. Kifejezetten szépnek találtuk a moldáv életfát mint az ország szimbólumát.
Érdekes lehet a főutcán található Bucuria csokoládébolt (Stefan cel Mare 126) amely kifejezetten moldáv édességeket kínál, ez a saját márkájuk, mint nekünk a Stühmer. Mivel nem beszélnek angolul így a mutogatás az egyetlen esély csokihoz jutni, vannak kifejezetten ajándéknak szánt fantasztikusan szép desszertek is. (n.k., 2025)
n.k.
Kisinyovban több mint 40 szórakozóhey közül lehet választani. Az éjszakai élet vibráló, élénk.
K.-T. Gyuri fotója
Elképesztően ötletes: Wine Gogh Restaurant - N. Kata fotója
Kisinyovban viszonylag alacsony sznintű a bűnözés, mindazonáltal a turista jobban teszi, ha betartja az értékeinek megőrzéséhez szükséges alapvető óvatossági szabályokat.
A lakóépületeknél gyakori, hogy az éjszakai bemenetelkor megvilágítatlan folyosón, vagy közön kell átmenni, s emiatt tanácsos magunknál tattani elemlámpát. Némi közbiztonsági rosszérzetet kelt, hogy sok utca gyengén kivilágított.
Az éjszakai életben óvatosnak kell lenni, mert sok a lehúzás, becsapás. A partnerközvetítő applikációk rossz útrais vezethetik a turistát.
Ritkán, de előfordul, hogy a rendőrök korrupt módon viselkednek a külföldi turistákkal. Volt rá eset, hogy nevetséges vétségekért a turistát őrizetbe vették, hogy így megfélemítve valami pénzt csikarjanak ki az idegentől.
A rendőrök többsége nem tud angolul, s ehelyett románul vagy oroszul nyomják a sódert. Mindig legyen nálunk az útlevélről egy jó állapotú másolat.
Csendőrök (félkatonai rendvédelmi erő)- Ata fotója
Hangsúlyozzuk, hogy ilyen jellegű korrupció tényleg ritkán fordul elő, s többnyire akkor, amikor a turista valóban elkövet valami illegálisat.
A gyalogosoknak nagyon figyelmesen kell az úttesten átmenni, mert sok helyi autóvezető rosszul tud vezetni, és/vagy nem törödnek az alapvető közlekedési szabályokkal sem. Gyakoriak is a közlekedési balesetek.
A kóbor kutyák az utóbbi 10 évben növekvő problémát jelentenek a városban. Legyünk óvatosak a közelségükben, nehogy nekünk rontsanak.
1. Az éttermekben, nagyob piacokon többen tudnak angolul. A taxisok közül is többenbeszélnek törve angolul. nagyobb az esély, hogy a fiatalabbakkal szót értünk angolul, mint az idősebbekkel. Kisinyovban szinte mindenki tud oroszul is a román mellett.
2. Sightseeing trolibusz. Igen… Mi sem akartuk elhinni, sehol igazán nem hirdetik, de lehet, hogy ez csak a téli időszak miatt van. https://visit.chisinau.md/en/obiective-turistice/ angol nyelv választási lehetőség van. A diadalívtől indul, közel egy órás program, halálosan vicces először, hogy trolizni kell, de nagyon szórakoztató volt. (n.k., 2025)
n.k.
3. www.eway.md.online Ez pedig egy online közlekedési térkép ha esetleg nem a google útvonal tervezőjét használnátok.
Adatkártya: 100 Lei /40 GB, ennél jobbat szerintem nem lehet találni, MOLDCELL üzlet pedig kb 200 méterenként van de tényleg.
A Krisztus Születése székesegyház (Catedrala Mitropolitană Nașterea Domnului) Kisinyovban a város főtere, a Piața Marii Adunări Naționale közepén található. Az épület neobizánci stílusban épült 1830 és 1836 között, és a Moldovai Ortodox Egyház legnagyobb székesegyháza Moldovában. Az épületet két oldalt két tornya és öt kupola díszíti, belső kialakítása a hagyományos ortodox stílust követi, freskókkal és ikonokkal díszítve. A székesegyházat turistaként is lehet látogatni, azonban fontos megjegyezni, hogy az egyházi szertartások miatt előfordulhat, hogy bizonyos időszakokban zárva van.
v. g. fotója
A székesegyház előtti harangtorony nem az eredeti.
1962-ben, éppen a karácsony előtt, a szovjet hatóságok utasítára vallásellenességből felrobbantották. - v. g. fotója
(régebbi nevén a Puskin Park)
Stefan cel Mare Central Park Kisinyov város központjában található és a város egyik legnagyobb parkja. A parkban sétálni, piknikezni, sportolni és kikapcsolódni lehet a város zajától. A parkban található egy szökőkút, egy kis tó és több játszótér is a gyerekek számára. Emellett a parkban található Stefan cel Mare szobor, amely az ország egyik legismertebb történelmi alakját, Stefan cel Mare moldvai fejedelmet ábrázolja.
Stefan cel Mare (a népnyelvben "Stefan a Nagy") a 15. század közepétől a moldvai fejedelemség uralkodója volt. Rendkívül tehetséges hadvezérként ismerték, és többször megállította a török inváziókat Moldvában. Emellett az ország gazdasági és kulturális fejlődését is elősegítette. A moldvai nép körében nagy tiszteletnek örvendett, és ma is számos emlékmű és szobor őrzi emlékét Moldvában és Romániában
A belvárosból fut le a hosszú lépcsősor a város tavához. Itt van Kisinyov legnagyobb parkja. Aaki csak él itt sétál mozog... Tele kávézókkal, szabadtéri kiállításokkal, és itt van a szerelmes pár Doina és Ion szobra is.
Ata fotói
A katedrálist követően a Puskin Múzeumhoz (Casa de Pușkin) sétáltam el. A jegy pontos árára nem emlékszem, mert csak készpénzzel lehetett fizetni, diákjegyet vettem. A jegyszedő néni nem tudott angolul, Google Fordítóztam. 🙂 A kiállítás érdekes volt, sok újdonságot megtudtam Puskinról, pl. nem tudtam, hogy festett is. Természetesen az Anyegin miatt ismertem Puskint, még a középiskolai tanulmányaimról. Az információs szövegek nem voltak lefordítva angolra, románul és / vagy oroszul voltak ott, így azokat is Google Fordítóznom kellett. Láttam még a Puskin személyes szobáját, a kert hátsó részében található szobrot, és egy iskolai rajzpályázatot is. 🙂 A múzeum egyik épületrésze sajnos felújítás alatt állt. (2023)
Diadalív
(Arcul de Triumf)
Az Arcul de Triumf (Diadalív) Kisinyovban Moldova egyik legismertebb látványossága. Az épület az 1806-1812 között zajló orosz-török háború emlékére épült, és azóta számos felújításon és bővítésen esett át. Az épület nagysága és díszítése rendkívül impozáns, a belső térben múzeum működik. A Diadalív a Kisinyovi városközpontban található, és könnyen megközelíthető a város többi részéről.
K.-T. Gyuri fotója
Sihlai Szent Teodóra templom
Egyfajta arab stílusban épült, oroszos elemekkel keveredve. A szovjet időkben a tudományos ateizmus múzeuma volt. A 20. század vége felé újra felszentelték, azaz újra templom lett belőle.
Parlament
Kisinyovban a parlament épülete a Moldovai Köztársaság Házát (Casa Republicii) nevezik, és a városközpontban található. Az épületet a 1980-as években építették, és a moldovai parlament üléseit tartják itt. Az épület impozáns homlokzata, magas oszlopai és díszes díszítése az építészeti stílus jegyeit viseli, és vonzó látnivalót jelent a városban.
v. g. fotója
Állatkert
Szintén busszal a reptér irányában van, Kicsi kis park, negyede a budapestinek, ehhez mérten 30 Lei (690 Ft) a belépő. (Budapesten 5000 Ft) Kedves kis megoldások, de látszik, hogy nincs igazán pénzük újítani, bővíteni. Az ára iatt viszont nagyon sok család látogatja. (n.k., 2025)
n.k.
Városi tó és látnivalói:
Ha a város központjának a Diadalívet tekintjük, akkor kényelmes sétával elérhető a két híres lépcső egyikét (Scara Cascadelor vagy a Granit Stairs, lehet egyiken le, a másikon felmenni sétánk végén) lejutunk a városi tóhoz. A térképen nem tűnik hatalmasnak, pedig de.
Nagyon szép sétány, utunk során érdemes a google térképet figyelni, mert egyszer csak a Kis herceg rózsájával, magával a Kis Herceggel is találkozhatunk a kerítésen (Mint itthon Kolodko művész úr előbukkanó szobrocskáival) (Németh Kata, 2025)
n.k.
Erooii Patriei Park
Az Afganisztánban meghalt moldáv katonák emlékparkja. Trollibusszal (10-es járat) tudtunk kijönni erre az új városrészre, pár éves hatalmas modern panelházak, csillogó kirakatok, hatalmas fényreklámok, teljesen Londont idéző nyüzsgés. A park maga nagyon látványos, elől egy anya szimbolikus szobra, mert a park nem csak az elesett katonák előtt tiszteleg, hanem a gyermekét elveszítő anya fájdalma előtt is. Maga az emlékmű egy fehér oszlopokra épülő bronz töviskorona, körbe a talapzaton az elhunytak neveivel. A park maga télen is lenyűgöző, tavasszal pedig egyenesen csoda lehet. Rengeteg pad, közösségi tér, kapcsolódási lehetőség. Egy januári hideg vasárnap estén is rengetegen sétáltak, itt senkit nem tart vissza egy kis szemerkélő eső. (Németh Kata, 2025)
N. Kata fotói
Hadtörténeti múzeum
Military History Museum
Nem a szó hagyományos értelmében szuper program. Mi 1989-ben érettségiztünk, pár éve voltunk Moszkvában, így valahogy becsípődött a még felkereshető Lenin relikviák megtekintése. A Military múzeum egyrészt nagyon unalmas, mert az őskorból is vannak kiállítva kőbalták, másrészt meg döbbenetes gyűjtemény ha a szovjet fennhatóság idejét nézzük. Különösen kiemelnék egy szobát ahol korabeli filmfelvételeken tömegmészárlások, kivégzések, akasztások a kamera előtt. 20 percig bírtam nézni, mert nem hittem el, hogy ez tényleg az ami. Közelről fejbelőtt rabok, az akasztások pillanatában az arc és az idegek reakciói… mint valami perverz horrorfilm.
Tovább haladva elképesztő kincsek: Lenin összes művei, hanglemezeken egy-egy beszéde, egy Lenin goblein.. (ez a legabszurdabb, de tényleg)
Azt gondoljuk, hogy annyira nem merték ezeket kidobálni, inkább bölcsen megtartják mert ki tudja mit hoz még a holnap.
Sétánkat a kertben fejezzük be, ahol számtalan világháborús harci jármű és repülőgép van kiállítva.
A belépő 10 Lei (230 Ft!!!!!!!!!!) + 10 Lei fotójegy. Ez azért döbbenetes szintén. (Németh Kata, 2025)
n.k.
Lenin-szobor
A városi tótól egy kis sétával elérkezünk egy eldugott emlékműhöz. A Military múzeumban látott korabeli képek alapján ez a szobor a Diadalívvel szemben állt a Felvonulási téren. Bölcsen csak eldugták, nem rombolták le. (N. Kata, 2025)
N. K. fotói
Capriana kolostor: Ez a középkori kolostor a Nistru folyó mentén, körülbelül egy órányi autóútra található Kisinyovtól. Az ortodox kolostorban több mint 200 éves freskókat találhatunk.
Saharna vízesés: Ez a vízesés a moldovai hegyekben található, körülbelül 2 órányi autóútra Kisinyovtól. Az egyik legmagasabb vízesés Moldovában, és körülötte gyönyörű természeti környezet található.
Cricova borospincék: Ez a hatalmas borospincék rendszere körülbelül 15 km-re található Kisinyovtól. Az egyik legnagyobb pincéről van szó, ahol a látogatók bejárhatják a hatalmas barlangokat és megkóstolhatják a borokat.
Orheiul Vechi: Ez a régészeti terület körülbelül 50 km-re található Kisinyovtól. A területen több mint 2000 éves maradványokat találhatunk, beleértve a középkori erődítményeket, ortodox kolostorokat és barlanglakásokat is.
Padurea Domneasca Nemzeti Park: Ez a park a moldovai erdők egyik legnagyobb védett területe, körülbelül egy órányi autóútra Kisinyovtól. A területen számos túraútvonal található, ahol a látogatók felfedezhetik a természetet, köztük a 400 éves tölgyfákat, a vízeséseket és a barlangokat.
Első délutánomon a belvárost fedeztem fel: megnéztem a diadalívet, ami a város török alóli felszabadulásának emlékére épült, az info ott oroszul van bevésve a falba, tehát Google Fordítóztam. A katedrálist akkor kívülről láttam, a körülötte lévő parkban is sétáltam. A parlament előtti téren volt felállítva egy kiállítás: a Moldovából gulág táborokba hurcolt rabok emlékére két vagont rendeztek be emlékiratokkal, tárgyakkal. A legtöbb szöveg románul volt, az archív szovjet korabeli dokumentumok értelemszerűen oroszul, így nagyrészt fordítóznom kellett (csak egy-két rövidebb bekezdést fordítottak le angolra). Sok minden hasonlított a középiskolai tanulmányaim során tanult málenkij robothoz, koncepciós perekhez, stb. (2023)
Utcai butik - K.-T. Gyuri fotója
Felszabadulási emlékmű (1944-ben a szovjetek szabadították fel maguknak Moldovát...) - K.-T. Gyuri fotója
K.-T. Gyuri fotói
Víztorony/Kisinyov múzeum - N. Kata fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.