ÚTIKRITIKA.HU / Pakisztán







útikritikák


Pakisztán

Földrajz | Időjárás | Történelem | Manapság | A helyiekről | Turista etikett| Fotóegyveleg

.

Pakisztáni szépség - V. Jancsi fotója

Földrajz

  • Elsősorban földrengéssel kell számolni, különösen az ország északi részén és az afgán határ mentén. Az északi, hegyvidéki területeken gyakoriak a lavinák, sziklaomlások.
  • A világ 12 legmagasabb hegyéből négy Pakisztánban van. A négy közül a leghíresebb: a K2.

  • Pakisztán a világ 6. legnépesebb országa (Kína, India, USA, Indonézia és Brazília után).
  • Pakisztán neve perzsa és urdu nyelven annyit jelent, hogy "tiszta föld".
  • Pakisztán soketnikumú ország. A legnagyobb népcsoport a pandzsábi (a lakosság mintegy 65 %-a). A fennmaradó rész különböző törzsi népekhez (szindik, urduk, balochikok és pastuk) közé tartozik. a meghatározó vallás a szunnita és a síita iszlám. A kettő aránya kb. 75-25 %.
  • Pakisztán 3 földrajzi területre oszlik:
  • az északi hegyvidék,
    az Indus síksága,
    a Beludzsisztáni fennsík.
  • A legmagasabb pont a Karakórum-hegységben található K2 hegycsúcs (8611 m), ami a kínai határon emelkedik.
    A leghosszabb folyója az Indus (3180 km), a legnagyobb sivataga a Thar (238.700 km2). Az ország vizeit az Arab-tengerbe ömlő Indus-folyó és mellékfolyói vezetik le.

Pakisztáni nemzeti lobogó - Ata fotója

B. Sándor fotója

Időjárás és éghajlat

Négy évszak különíthető el:

  • Hűvös, száraz tél (decembertől februárig)
  • Forró, száraz tavasz (márciustól májusig)
  • Nyári évszak, sok csapadékkal és magas páratartalommal, a délnyugati monszun időszaka (júniustól szeptemberig)
  • A monszun elvonulása (október és november között). A tavaszi évszak során jellemező az erős nappali felmelegedés, a hőmérséklet helyenként és időnként a 45-50° fokot is meghaladja.

A nyári időszakban kialakuló nagy erejű ciklonok elsősorban az ország déli, tengerparti övezeteiben és nagyvárosaiban okozhatnak jelentős áradást és pusztítást. Különösen a zsúfolt pakisztáni nagyvárosokban gyakoriak a sok halálos áldozattal járó tűzesetek főleg a gázcsövek és konvektorok szerelési-karbantartási hiányosságai miatt. A monszun időszakban számolni lehet pusztító árvizekkel, földcsuszamlásokkal is. Télen az ország északi részén állandó a lavinaveszély. Ebben az időszakban az északi hegyek hágóit lezárják, túlnyomó részük járhatatlan

Történelem

Pakisztán 1947-ben vált függetlenné. Brit gyarmat volt.

Jelenet az iszlámábádi Pakistan Museumban - Gandhi és Jinnah találkozója 1944-ben. Itt állapodnak meg hogy közösen küzdenek a függetlenségért. Ekkor még föderativ államban hittek ahol a Delhi parlamentben 2/3 hindi  és1/3 muszlim képviselő. - Ata fotója

Jinnah nyomában jártam 🙂
Ami Törökországnak Atatürk az Pakisztánnak Muhammad Ali Jinnah.
Habár valóban ő harcolt azért hogy Brit India muszlim lakói jelentős képviselettel rendelkezzenek a Delhi parlamentben és egy ügyes csellel kivívta hogy Pakisztán néven független állam jöjjön létre a muzulmánok lakta régiókból de az államalapítás után egy évvel tuberkulózisban meghalt és utódaira hagyta azt a káoszt amiben a nagy semmiből kellett államot fenntartani.
Valóban megragadta jó időben az alkalmat arra, hogy létrejöjjön egy konzervatív muszlim állam viszont területi és etnikai egysége nem nyugodott széles társadalmi konszenzuson.
Karacsi több nevezetessége hozzá és befolyásos harmadik feleségéhez Fatimához köthető.
Természetesen elsőrangú a város legmagasabb pontján épült Jinah mauzóleum ahol Fatima de az ország első miniszterelnöke is nyugszik. A fehér márvány építmény messziről látható a városból.
A másik épület egy gazdag kereskedő házából lett elnöki palota ahol Jinnah egy évet tölthetett el és Delhi otthonát egy az egyben átköltöztették ide. 1949 és 1964 között elnöki rezidencia helyett felesége Fatima magánpalotája lett. Az idős asszony azonban túl kicsinek találta a kétszintes villát és amikor a főváros Iszlámábádba költözött, ő vette birtokba haláláig a tengerparti Mohatta Palotát amely a független Pakisztán külügyminisztériuma volt addig.
Véleményem szerint akkorát nem tett le az asztalra amilyen tisztelet ma övezi. Ő van minden egyes pakisztáni rúpia címleten, minden hivatalban ott lóg a képe, és a város számtalan helyén van szobra. (Ata, 2022)

                 Karacsi - Jinnah's Mauzóleum, the Tomb of the Leader - M.A.Jinnah, Pakisztán alapítójának sírja - g.s. fotója

Lahor - Badshahi mecset -Pakisztán ideolóusanak Iqbalnak a sírja a mecset bejáratánál. Ő álmodta meg az önálló muszlim államot. Egész nap díszőrség áll a bejáratnál - Ata fotója

Pakisztán 1979 - a katonai diktatúra ellen cikket író újságírókat botoznak meg

1998-ban Pakisztán vált a világ első muszlim nukleáris hatalommá. E tekintetben azóta is az egyetlen. 

Manapság

A pakisztáni férfiak és nők "salwar kameez"-t hordanak (a salwar egy lenge, pizsamaszerű nadrág, amely a lábszárán bő és az alja felé vékonyodik, a kameez egy hosszú ing vagy tunika). Az utcán többnyire csak férfiak közlekednek gyalogosan. A nők többsége fejkendőt visel, de ez nem kötelező viselet. A külföldi nőknek sem kötelező a fejkendő, de vállra terítve hasznos ruhadarab lehet. Még a fővárosban is ajánlott a szolid, nem feltűnést keltő ruházat viselete (rövidnadrág és ujjatlan póló viselése nem javasolt).

Az analfabéták aránya magas, különösen a nők körében, akiknek mintegy 80%-a írástudatlan. Katonai puccsok időről időre előfordulnak, ilyenkor jobb esetben bebörtönözik az előző vezetőket, rosszabb esetben végzetes módon leszámolnak velük. A radikális terrorszervezetek inkább délebbre aktívak, így itt emiatt kevésbé kell aggódni. Bár az idősebb városrészt nem igazán ajánlják turistáknak, mi azért este is sétálgattunk ott, fotózkodtunk gépfegyveres rendőrökkel és néhány turbános fiatalemberrel, akik elég gyanúsnak tűntek. De mivel már megtörtént, ezen kár rágódni.

Mint később kiderült, a rendőrfőnök azért volt velünk különösen kedves, és hívott meg minket néhány üdítőre, mert először azt gyanította, hogy államellenes ügynökök vagyunk. Amikor rájött, hogy csak egyszerűen felelőtlen turisták, elmosolyodott és elengedett bennünket.


Pakisztánban legnagyobb környezetvédelmi problémák közé tartozik a vízszennyezés (a tisztítatlan szennyvizek miatt), az ipar káros anyag kibocsátása és a mezőgazdasági túltermelés. Az országban gondot okoz még a vízhiány, az erdők pusztulása, a talajerózió és az elsivatagosodás. A lakosság nagy része nem jut tiszta ivóvízhez. (B. S, 2023)

Gazdaság

Állítólag a világ labdarúgásában használt kézzel varrott labdák csaknem felét Pakisztánban gyártják.

Pakisztánban a GDP összetétele: szolgáltatás 55 %, ipar 24 %, mezőgazdaság 21 %. Az ország gazdasága elsősorban a kőolaj és földgáz kitermelésre, valamint a bányászatra épül. a fejletlen mezőgazdaság fő terményei: búza, rizs, gyapot, cukornád, dohány. a legfontosabb haszonállat a juh, a kecske és a szarvasmarha. A tehenet nem tekintik szent állatnak, mint a hinduk. (B. Sándor, 2023)

Érdekességek

A pakisztáni Lahore város rendőrsége nemrégiben bíróság elé állíttatott egy 9 hónapos csecsemőt gyilkossági kísérlet vádjával. A kisded az ugyancsak megvádolt nagypapája kíséretében volt jelen a bíróságon. A csecsemő elkezdett sírni, amikor a nagypapája az ujjának begyét rákényszerítette egy tintapárnára, ugyanis így kellett aláírnia azt a papírt, aminek révén átmenetileg szabadlábra helyezték. Kérdés, hogy a csecsemő egyáltalán képes volt-e már a szabad lábára állni és magától kilépni a bíróság épületéből.

A vád szerint a csecsemő a papájával, a nagybátyjával és a nagypapájával együtt rátámadt a ki nem fizetett gázszolgáltatás leállítását végrehajtani szándékozó gázműves emberekre és a velük érkező rendőrökre. Állítólag a család botokkal volt felfegyverkezve és lehetséges, hogy a csecsemő kezében is volt valami fadarab. Igazság szerint a bírósági idézést elrendelők nem tudták, hogy az egyik vádlott csecsemő, a család meg talán a hecc kedvéért engedelmeskedett az idézésnek.

A helyiekről

Állitólag Pakisztán világelső a meleg pornófilmek nézésében.

          -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Utolsó nap Karacsiban. Igazi pakisztáni lettem végre. Amikor csak ideje engedi fekszik és alszik 🙂 (Ata, 2022)


A pakisztániak barátságos, vendégszerető emberek. Nagy bennük az idősek iránti tisztelet. A szokásos üdvözlési forma a kézfogás, ami azonban nem túl erőteljes. Inkább a csuklójukat nyújtják, mint a kezüket. Férfi nem kezdeményezhet kézfogást nővel. Nem érinthet meg mások előtt egy nőt.
A társadalomban a férfiaké az uralkodó szerep, a nőknek nincs akkora tekintélyük, mint a férfiaknak. A helyi kultúrában szokás az embereket, különösen a sminkelt szép nőket megbámulni. (Utazások és léleképítés, FB, 2023)


Nyugaton a pornóipar virágzik, a nőknek nem kötelező csadorban járniuk, a szexualitásról való beszéd nem számít tabunak, sőt, akár egy hamburgert is el lehet adni egy meztelen nővel a reklámban. Talán emiatt van az, hogy a pornófogyasztás nem övez olyan misztikumot vagy tiltott gyümölcs iránti rajongást, mint az iszlám országokban. Itt a pornográfiával kapcsolatos problémákat gyakran nyíltan kezelik, szemben a muszlim országokkal, ahol ez a téma sokszor tabu. Az ilyen jellegű problémákat ott hajlamosak a szőnyeg alá söpörni vagy egyszerűen tagadni a létezésüket. Néhol akár büntetést is alkalmazhatnak, de ez nagyban függ az adott ország társadalmi és vallási berendezkedésétől.

Ennek ellenére a muszlim országokban is jelentős a pornófogyasztás. Valójában az online szexuális tartalmak keresésében az élmezőnyben járnak. A Google időről időre közzéteszi az ilyen keresésekkel kapcsolatos statisztikákat, és a legtöbb ilyen találat Pakisztánból származik. Ez vezetett odáig, hogy az interneten viccelődve felvetették, talán az ország nevét is át lehetne nevezni "Pornósztánra". Ráadásul, a keresési trendek szerint Pakisztánból érkezik a legtöbb érdeklődés szokatlan témák, például állatokkal kapcsolatos tartalmak iránt is, amit szintén gyakran gúny tárgyává tesznek az online közösségekben.


,, Pakisztáni káromkodás: Lenne már föld a fejeden!” (értsd: dögölnél már meg!)

Ata fotója

Karacsi - Clifton beach - Ata fotója

Pakisztáni lányok - Ata fotója


Ballabás Sábdor fotója


Burka - b. a. fotója

Hegyi bácsi - V. Jancsi fotója

Pesavari muki - V. Jancsi fotója

Turista etikett

  • Az istenkáromlási (Blasphemy) törvény alapján akár halálbüntetéssel is sújtható az a személy, aki a prófétára sértő kijelentést tesz, vagy a Koránt megrongálja.
  • A turistának Pakisztánban minden tekintetben nagyon, de nagyon tiszteletben kell tartania a helyi szokásokat, kommunikációs, társadalmi szabályokat. Pakisztán lakosságának nagy többsége hithűen a Korán szerint él. Semmiféle formában ne érzékeltessünk ezzel kapcsolatos kételyeinket, ellenérzéseinket. A nőket nem kötelezik törvény szerint a fátyol viselésére, de nagyon sok asszony önként vagy/és családi, és társadalmi elvárás alapján a lehető legtöbbet takar magából.
  • A mindenkori elnökre vonatkozóan semmi sértőt nem szabad mondani. Pakisztánban akár 14 év börtönt is kaphat az, aki megsérti az elnök becsületét.
  • Tartózkodjunk mindenféle viccelődéstől, poénkodástól ami a vallásukat, politikai berendezkedésüket, szokásjogaikat illeti. Ha rákérdeznek, hogy milyen vallásuak vagyunk, semmiképpen se mondjuk, hogy nem hiszünk Istenben, és nincs vallásunk. Ez ott hatalmas nagy bűn. 

Pakisztán és India között éles politikai különbségek ellenére közös kulturális vonások fedezhetők fel, így az India cikkben található tiszteletadási tippek hasznosak lehetnek az utazás során.
Vendégszeretet és kultúra

Pakisztán kultúrájában erős hagyomány a vendégszeretet (mehmanawazi urdu nyelven). A vendégeket gyakran rendkívül jól fogadják, és a pakisztániak büszkék vendégszerető hagyományaikra. Ugyanakkor az országban viszonylag kevés külföldit látnak, ami olykor elszigeteltséget eredményez. Ezért néha gyanakvást tapasztalhatsz, vagy kíváncsi pillantásokat vonzhatsz magadra. Ennek ellenére a pakisztáni emberek általában melegszívűek, barátságosak és nagylelkűek, erős érdeklődést mutatnak a külföldiek és más kultúrák iránt.

A Kína és Pakisztán közötti hagyományosan szoros diplomáciai kapcsolatok miatt a kínai látogatók különösen barátságos fogadtatásban részesülhetnek.
Vallás és rituálék

Vallási beszélgetések: A vallásról szóló beszélgetések maradjanak tiszteletteljesek és pozitívak, mivel sok pakisztáni mélyen vallásos, és negatív megjegyzések heves reakciókat válthatnak ki.

Ha ateista vagy, akkor azt tagadjad le!!!! Válasszál valami keresztényt....


Ramadán: Ha lehetséges, kerüld a találkozók szervezését Ramadán idején. A munkanapok rövidebbek, és a böjt miatt nem tudnak teával kínálni, ami a vendégszeretet jele. Imák alatt szintén nem tartanak találkozókat.
Mecsetek látogatása: A vallási épületekbe való belépéskor vedd le a cipődet, amit erre kijelölt helyen tárolhatsz kis díj ellenében. A nők általában nem látogathatják a mecseteket, kivéve néhány esetet, amikor nagyon szerény öltözetet (hosszú szoknyát, kendőt) kell viselniük. A férfiak sem viselhetnek rövidnadrágot, mivel az tiszteletlennek számít.

Illem

Közvetlen kommunikáció: A pakisztániak semleges kommunikációs stílusúak, ezért fontos, hogy egyértelműen fogalmazz, mivel a metaforák vagy eufemizmusok félreérthetők lehetnek.
Személyes kérdések: Gyakoriak az olyan személyes kérdések, mint a családi élet, fizetés vagy végzettség, de ezek nem tolakodásból fakadnak, hanem az ismerkedés részei. Ha túl személyesnek érzed a kérdést, válaszolj kitérően, majd tereld el a témát.
Vendégség: A házigazdák általában teával, édességekkel és ajándékokkal fogadják a vendégeket. Ezek visszautasítása sértő lehet. Ha másodszor is kínálnak, fogadd el, hogy jó benyomást kelts.
Kézfogás: Az ellentétes neműek általában nem fognak kezet egymással. Városi területeken az „adab” gesztus elterjedt, amelynél a fej enyhe meghajtásával és a kéz homlokhoz emelésével köszöntenek.
Öltözködés: A konzervatív ruházat javasolt, különösen nők számára. A nagyvárosokban liberálisabb viselet is előfordul, de a szerény öltözet segít elkerülni a nem kívánt figyelmet.

Kerülendő dolgok

Politika: Kerüld az India iránti túlzott lelkesedést, mivel a két ország történelme feszült és gyakran erőszakos volt.
Katonaság: A pakisztáni hadseregről szóló kritika érzékeny téma lehet, mivel az országban nagy tisztelet övezi őket.
Kasmír: A Kasmír konfliktus különösen érzékeny téma, ami szenvedélyes vagy akár ellenséges vitákat válthat ki.

Pakisztánban a helyiek általában toleránsak a kulturális különbségekből fakadó hibák iránt, de az említett irányelvek betartásával könnyebb jó kapcsolatot kialakítani a helyiekkel.


Pakisztáni konyha

A pakisztáni gasztronómia izgalmas keveréke a helyi hagyományoknak, az indiai hatásoknak és a közel-keleti ízeknek. Bár sokan hajlamosak összemosni az indiai és pakisztáni ételeket, valójában számos különbség van köztük. Pakisztánban a húsfogyasztás sokkal hangsúlyosabb, hiszen az ország muszlim többsége számára a húsételek, különösen a bárány, marha és csirke, a mindennapi étkezések alapját képezik. Az indiai ételek között gyakrabban találunk vegetáriánus fogásokat, míg Pakisztánban egy étkezés szinte elképzelhetetlen hús nélkül.

A pakisztáni konyha fűszerezése szintén intenzívebb és valamivel egyszerűbb. Az indiai curry-k és masalák sokféle fűszerből állnak össze, míg a pakisztáni ételekben gyakran a chili, a kurkuma, a kömény és a fokhagyma dominálnak. A biryani, ami mindkét országban népszerű, Pakisztánban húsosabb, és a fűszerezésében is erőteljesebb. A Lahori biryani például igazi ízbomba, amit nem érdemes kihagyni!

A tandoori ételek és naan kenyér mindkét országban alapvetőek, de Pakisztánban a naan általában vastagabb és lágyabb. Emellett a paratha, egy vajjal vagy olajjal átitatott réteges kenyér, különösen reggelire kedvelt, például egy adag fűszeres omlett vagy csicseriborsós curry mellé.

Pakisztán híres kebabjairól is, amelyek szinte minden régióban különböznek. A seekh kebab fűszeres darált húsból készül, míg a chapli kebab, egy lapított, fűszeres húspogácsa, Peshawar régiójából származik. Ezeket gyakran joghurtszósszal és friss zöldségekkel tálalják.

Az édességek terén is vannak eltérések. Míg az indiai konyha gyakran használ tejtermékeket és szirupos desszerteket, Pakisztánban a halwa (édes búzadarás édesség) és a sheer khurma (édes vermicelli tejdesszert) az ünnepek elengedhetetlen része.

Egy másik különbség az italokban rejlik. Bár mindkét országban népszerű a chai tea, Pakisztánban különösen kedvelt a sós lassi, valamint a különleges rózsavízből és tejből készült ruh afza ital. A hideg italok mellett a pakisztáni ételeket gyakran friss salátákkal vagy savanyúságokkal egészítik ki, amelyek felfrissítik a gazdagon fűszerezett fogásokat.

Érdemes megemlíteni, hogy a régiók közötti különbségek is hatalmasak. Karacsiban a tenger gyümölcsei dominálnak, míg Lahorban inkább a nehéz, fűszeres húsételek jellemzőek. Gilgit-Baltisztán régiójában pedig az ételek egyszerűbbek, gyakran helyi gabonából és zöldségekből készülnek.

Összességében a pakisztáni gasztronómia kevésbé bonyolult, de erőteljes ízekkel dolgozik, és középpontjában a hús áll. Ha kipróbálod, biztosan észreveszed, hogy bár sok közös pont van az indiai konyhával, a pakisztáni ételeknek van egy különleges, semmi mással össze nem téveszthető karaktere.

Fotóegyveleg

J.K. fotója

b.e. fotója

Karacsi vasútállomásán - Ata fotója

Karacsi vasúti pályaudvara - nőknek és férfiaknak külön bejárat - Ata fotója 

Vonaton - Ata fotója

B. Sándor fotói

V. Jancsi fotói

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon






SZÁLLÁSFOGLALÁS