ÚTIKRITIKA.HU / Prága - zsidó múlt







útikritikák


Prága - zsidó múlt

Prága - zsidó múlt - bevezetőJubileumi/Jeruzsálemi zsinagóga|

Prága - zsidó múlt - bevezető

Jubileumi/Jeruzsálemi zsinagóga

A Prágában található Jubileumi zsinagóga, amelyet Jeruzsálemi zsinagógának is neveznek (csehül: Jubilejní synagoga vagy Jeruzalémská synagoga), a város egyik legnagyobb és legimpozánsabb zsinagógája. Az épületet 1906-ban fejezték be, neomór stílusban, amely színes homlokzatával és kupolás tornyaival tűnik ki. Az építést az 1898-ban lerombolt Zsidóvárosi Zsinagóga helyett rendelték el, és a jubileumi évet, Ferenc József osztrák császár uralkodásának 50. évfordulóját ünnepelték vele.

A zsinagógát a második világháború során, a náci megszállás alatt nem rombolták le, mivel a németek raktárnak használták. A kommunista időszak alatt is megmaradt, bár állapota fokozatosan romlott. 1992-ben kezdték el az épület teljes helyreállítását, amely 1996-ban fejeződött be, ekkor nyitották meg ismét a nagyközönség számára.

Ma a Jubileumi zsinagóga látogatható, és a prágai zsidó közösség egyik fontos központja. A belépőjegy ára felnőttek számára 120 cseh korona (2024-ben), diákok és nyugdíjasok részére pedig kedvezményes jegy kapható 80 cseh koronáért. A látogatás során megcsodálható az épület belső tere, amely gazdag ornamentikával, festett üvegablakokkal és díszes, színes falakkal van díszítve.

A zsinagóga egyik különlegessége, hogy ellentétben a többi prágai zsinagógával, ez nem része a Zsidó Múzeum hivatalos túrájának, de önállóan látogatható. Nyitva tartásuk általában hétfőtől péntekig 10:00-17:00 óráig terjed, de ünnepnapokon zárva tart. Az épület különleges helyszín zsidó vallási szertartások és kulturális események számára is.

A Jeruzsálemi zsinagóga egyedülállóan keveri az iszlám, a reneszánsz és a szecessziós elemeket, ami Prága építészeti kincsei közé emeli.

                                                                                  V. Jancsi fotója

A Jeruzsálemi zsinagóga egyik jellegzetes felirata, amely csehül, héberül és németül olvasható, a következő bibliai idézeten alapul: „Haben wir nicht alle einen Vater? Hat uns nicht ein Gott erschaffen?” Ez az idézet Malakiás próféta könyvéből származik (Malakiás 2:10), amely magyarul így fordítható: „Nem egy atyánk van-e mindnyájunknak? Nem egy Isten teremtett-e minket?” - V. Jancsi fotója


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon