ÚTIKRITIKA.HU / Prága








útikritikák


Prága

Közlekedés | Étkezés | Sörözés | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos tanácsok | Fotóegyveleg

.

S. Réka fotója

Közlekedés

Az összes közlekedési eszközre egységes díjszabású jegyek érvényesek. Jegyeket a metróállomásokon és egyes újságárusító kioszkokban, trafikokban lehet vásárolni. A jegy nélküli vagy érvénytelen jeggyel történő utazást szigorúan büntetik. A korábbi prágai utazáskor megmaradt régebbi jegyek felhasználása előtt érdeklődjünk a jegyárusító helyeken azok érvényességéről

Villamos

Prága mérete kisebb, mint Budapesté, de az élhető elrendezése és romantikus atmoszférája miatt sokaknak barátságosabbnak tűnhet. A város központi részein szinte nincsenek széles sugárutak vagy többsávos utak, így a kisebb utcákon a villamos kényelmesen és hatékonyan közlekedik, míg a buszok ritkán férnek el, és valószínűleg csak növelnék a forgalom káoszát. Ennek eredményeként a város összképe harmonikusabb, és a villamos az egyik legjobb közlekedési mód.

A belvárosban könnyen lehet közlekedni anélkül, hogy szükség lenne a metróra. Sok helyre villamossal is el lehet jutni, még akkor is, ha kicsit hosszabb az út. Prágában a villamosjáratok gyakoriak, és általában egy vonalon több járat közlekedik, ami élvezetessé teszi a felszíni utazást, akár nappal, akár éjszaka. Az éjszakai járatok kb. 20 percenként közlekednek, és a fő találkozópontjuk a Lazarská megálló, ahol a fontosabb vonalak pár percig várakoznak, hogy az éjszakai közlekedők átszállhassanak a hazafelé tartó járatokra.

A városnézők számára igazi kincs a 22-es villamos, amely keresztülhalad vagy megközelíti a főbb látnivalókat, és segít az eligazodásban is. Ha eltévednél, csak keresd meg a 22-es villamost – ezzel biztosan visszajutsz a városközpontba.

A legtöbb frekventált megállóban található jegyautomata, de ha ez éppen nem működne, vagy nincs apród, az SMS-jegyrendszer egyszerű megoldást kínál. Egy egyórás jegy 40 cseh korona (kb. 650 HUF), és minden járművön érvényes, míg egy 24 órás jegy ára 120 korona (kb. 1900 HUF), ami megéri, ha egész nap felfedeznéd a várost.

Ha esetleg megpróbálnád a bliccelést, tudd, hogy Prágában az ellenőrök ritkán bukkannak fel, főleg a villamosokon. Általában étkezési időben, vagy a forgalmasabb metrómegállókban fordulnak elő, de nehéz beléjük botlani – Budapesten sokkal gyakrabban találkozol velük. Ha mégis megbüntetnek, a helyszíni bírság 800 korona (kb. 13,000 HUF), amit 15 napon belül kell befizetni; azon túl a bírság 1500 koronára (kb. 24,000 HUF) emelkedik.

V. Jancsi fotója

Metró

Prága tömegközlekedési rendszere hatékony, megfizethető és tiszta. A budapesti 3-as metróvonalhoz képest a prágai szerelvények esztétikusabbak és kevésbé zsúfoltak, bár a helyiek gyakran használják a metrót. A turisták számára jól jelzik, hogy melyik metrómegálló mely nevezetességekhez van közel.

A prágai metró három vonalból áll: A (zöld), B (sárga) és C (piros). A járatok hajnali 5 órától éjfélig közlekednek, csúcsidőben 2-3 percenként, este 7 óra után pedig 4-9 percenként.

Három fő átszállási csomópont van: Muzeum (piros és zöld vonal találkozása), Můstek (sárga és zöld) és Florenc (sárga és piros). Az állomások közötti átlagos menetidő körülbelül 2 perc.

Ajánlott 1 vagy 3 napos bérletet vásárolni. A bliccelés kerülendő, mivel a büntetések magasak, és a mozgólépcsők környékén gyakoriak az ellenőrök.

2024-ben az egynapos jegy ára 120 cseh korona

Busz

A turisták ritkán közlekednek busszal, mert a metró és a villamos praktikusabb, könnyebben áttekinthető. A buszközlekedést inkább a helyiek használják a külvárosoba közlekedésre. A két buszvonal, amit sok turista használ az a 119-es, amivel a repülőtérről utaznak a Nadrazi Veleslavin metrómegállóhoz. Valamint a 100-as busz, ami a reptér és a Zličín metrómegállóhoz megy.

Ezek az éjszakai buszjáratok: 502-514 és a 601-603.

Taxizás

Prága vonatkozásában nagyon gyakoriak a panaszok a taxisokra. A kellemetlenségek elkerülése érdekében célszerű előre tisztázni a viteldíj várható összegét. Ha a taxis nyilvánvalóan átvág minket, lehet panaszt tenni a hatóságoknál, de a jogtalanul kiszámlázott viteldíjat sem teljesen, sem annak egy részét úgysem térítik vissza.

2024-ben Prágában a taxiárak nagyon változóak, és a turisták sajnos még mindig könnyen pórul járhatnak. Egy egyszerű, belvárosi fuvar – például a pályaudvartól az 5 perc sétára lévő Hostel Elfhez – könnyen kerülhet 500 koronába, ha a sofőr túlszámlázza az utat. Bár az óra tovább ketyeg, némi reklamálással (esetleg néhány sör után) néha sikerül lealkudni az árat. Józanul visszatekintve könnyű észrevenni, ha a sofőr kerülőúton vitt, hogy több pénzt kérhessen.

Ugyanez az út egy becsületes taxissal 150 koronába kerülne, ami reális ár a belvároson belül. Sajnos Prága híres a turistákat kihasználó taxisokról, és érdemes mindig figyelni az útra vagy inkább használni egy megbízható taxirendelő alkalmazást. Annak ellenére, hogy Prága továbbra is gyönyörű, a taxis „hiénák” miatt sokan inkább más közlekedési eszközöket választanak, hogy elkerüljék a bosszúságot.

Parkolás

Prága központjában a parkolás megkezdése előtt érdemes meggyőződni arról, hogy ez milyen feltételek mellett lehetséges. A parkolóhelyek nagy részét a parkolóhely-bérlők, illetve a helyi lakosok részére tartják fenn. Ezt általában külön táblával, illetve az úttestre felfestett kék csíkkal jelzik. Nem szabad parkolni a külön táblával nem, de vastag sárga csíkkal jelzett helyeken sem. A parkolási feltételek be nem tartása kerékbilincs felhelyezésével vagy a gépjármű elvontatásával járhat. A kerékbilincs hatóság által történő eltávolításának díja, illetve az elszállított gépkocsi visszaadásának költsége akár a 2 500 cseh korona is lehet.

"Az autó mindig a szálloda parkolójában pihen addig, amíg ott tartózkodom. Ez azért van, mert nehéz a belvárosban parkolni, és elég jó a tömegközlekedés. A villamosok a belvárostól a külvárosig behálózzák a várost, de igazság szerint a belvárosban nem is érdemes tömegközlekedni, hiszen egy kellemes sétával mindegyik látnivaló gyorsan elérhető. Bevallom, egyszer nagyon eltévedtünk egy föld alatti aluljáróban, és hiába kérdeztünk bárkit, nagyon barátságtalanok voltak és válaszra sem méltattak. Érdemes tehát előre tájékozódni az interneten a tömegközlekedési eszközökről, mert a helyiek sajnos nem mindig segítőkészek." (Bibi)


Nem vagyok híve a fizetős parkolásnak, ha van ingyenes megoldás is, de a MrParkit parkolói tényleg rendkívül kedvező árúak és nagyon kényelmesek. Ha Prágában jársz, érdemes őket választani. A weboldalukon térképen kiválaszthatod a parkolót, megadod a telefonszámod és a rendszámod, majd egyszerűen PayPal-lal fizetsz. SMS-ben kapsz egy telefonszámot, amelyet megcsörgetve automatikusan kinyílik a garázskapu.

2024-ben is kedvező a díjazás: legutóbb 11 eurót fizettem két nap parkolásért, míg Prága belvárosában a 24 órás parkolás jellemzően 14-18 euró körül mozog. Ráadásul a MrParkit parkolói őrzöttek és fedettek, ami extra biztonságot nyújt a városban.


A tömegközlekedés kiváló, akár metróval akár villamosokkal is lehet kényelmesen utazni. A metrók általában tiszták és biztonságosak. Árak tekintetében az utazás költségei hasonlók a budapesti viszonylatokhoz. Autóval a belváros- főként a Stare Mestro- nehezen megközelíthető, sőt van, ahol nem is engedélyezik. Akik autóval érkeznek Prágába, azok válasszanak egy városkörnyéki vagy városszéli szállást az egyszerű parkolási és közlekedési lehetőségek miatt." (Bori)


Prága tömegközlekedése jól fejlett: három metróvonal, számos villamos- és buszjárat szolgálja ki a várost. Érdemes napi vagy háromnapos bérletet vásárolni, mivel így jóval olcsóbb, mintha külön jegyeket vennénk minden utazáshoz. Ha mégis egyéni jegyet választunk, elegendő az olcsóbb, amely kizárólag a belső zónákban érvényes, és legfeljebb 30 percig használható.

A közlekedési eszközök tiszták és jól karbantartottak, így kényelmes a városi utazás. Az útvonalakat praktikus Google Maps segítségével megtervezni, mivel a menetrendek is fel vannak töltve, így pontosan mutatja, melyik megállónál kell leszállni – még a cseh nevek kiejtése nélkül is egyszerűbb a navigáció.


A cseh mentalitás számomra több szempontból hasonlít a magyarhoz. Az emberek kicsit visszahúzódóak, inkább a saját ügyeikkel foglalkoznak. Észrevettem, és más külföldiektől is hallottam, hogy a csehek nem nagyon politizálnak – ez a választások alacsony részvételi arányából is kitűnik.

Ez a befelé fordulás egyszerre előny és hátrány. Például a civil és közösségi aktivitás elég alacsony, ami számomra különösen szembetűnő volt az őszi Critical Mass felvonuláson: a budapestihez képest itt csak néhány száz ember gyűlt össze.

A kerékpárosoknak érdemes tudniuk, hogy Prága nem éppen bringabarát város. A kevés bicikliút szinte mindenhol az autók mellett halad, a belváros pedig macskaköves és egyéb díszburkolatos utcákkal van tele. Az autósok elég agresszívan vezetnek, és sokan vannak, így a kerékpárt végül otthon hagytam – ami nem volt könnyű döntés –, és tavasztól őszig inkább rollereztem.

Ami viszont kárpótol, az a prágai tömegközlekedés: tiszta, megbízható, és a belső zónákban szinte mindenhová el lehet jutni 20-30 percen belül.

Reptérről a városba

A Václav Havelről – a neves cseh íróról és politikusról, a Cseh Köztársaság korábbi elnökéről – elnevezett repülőtérre érkezésünk után egyből a buszmegállók felé vettük az irányt, hogy még aznap estét a városban tölthessük. Előre megnéztük, melyik buszjárat lesz számunkra megfelelő, hogy gyorsan elérjük a belvárost. A megállót könnyen megtaláltuk, és hamarosan megérkezett a 119-es busz, ami a "A" metróvonalig visz, így kényelmesen és gyorsan megközelíthető a belváros. Az út az egész reptértől nagyjából 45-50 percet vesz igénybe.

Alternatívaként a 100-as busz is jó választás lehet, ami a "B" metróvonalhoz visz, de ez időben hosszabb utat jelent. Buszjegyet lehet vásárolni a sofőrtől készpénzzel (cseh koronában), de ha napközben érkezel, a reptéri jegyárusító bódékat is nyitva találod, és jegyautomaták is rendelkezésre állnak a megállókban. A jegyvásárlás így igazán egyszerű és kényelmes.

Étkezés

Több étteremben 15 óra után már drágább vacsora árak vannak.

Néhány ajánlott vendéglő: Restaurace u Jindřišské věže (sörözős étterem),

"Itt is jellemző, hogy a belvárosi és a vár környéki rész drágább minden tekintetben. Azonban a belvárosban is találni olyan kocsmát, ahova szinte csak a helyiek járnak. Ide érdemes betérni egy itókára, mert emberi árakon lehet fogyasztani. Ahogy távolodunk a kiemelt látnivalóktól, úgy csökkenek mind az éttermek, kocsmák, mind a boltok árai. Összességében azt mondanám, hogy budapesti árakkal kell kalkulálni kiutazás előtt.

Kolbász, mustár, finom pékáruval minden sarkon, ez igazi gyorsétel az igényeseknek. Kacsa, knédli...nem mindenhol csinálják meg jól, de ha sikerül kifogni egy jó szakácsot, akkor maradandó emlék. Az italokról nem is beszélve, téli estéken egy Becherovka, minden évszakban sör -igenis be kell térni egy sörfőzdébe, és meg kell kóstolni a helyi specialitásokat. Itt nem csak a világos-búza-barna variációkat találja az ember, hanem fehér, vörös, fekete söröket is, és egyik finomabb, mint a másik (ajánlom a Vár mögött levő St. Norbert főzdét, nekik is a vörös házi sörüket...maga az álom!).

A prágaiak egyértelműen verhetetlenek a sörkorcsolyák készítésében (is). Nagyon leleményes, ötletes és nem utolsó sorban elképesztően finom sörkorcsolyákat tudnak lerakni a -már a sörétől is elégedett- vendégek elé. Az élelmiszerboltok olcsóbbak, de az ember a prágai gasztronómiát nem tudja kiélvezni igazán az ábécék kínálatából. A szuvenírek sehol nem olcsók, és jellemző, hogy a nevezetességek mellett még egy árnyalattal drágább is minden." (Bibi)


"Az étkezés a főbb látnivalók környékén akár 2,5szerese is lehet az átlag áraknak. Aki nem akar fényűző helyre menni, de a helyi ételeket akarja megkóstolni, annak vannak kis utcácskákba eldugott fogadók, vendéglők jóval kedvezőbb áron. Ilyen pl. az Óvárosi tértől 5 percre található: Havelská Koruna étterem." (Bori)

V. Jancsi fotója


         Azzal aligha mondok újat, ha szeretnénk magunkba szippantani tipikus prágai életérzést, a helyi ételeket, italokat is ki kell próbálni. Errefelé egy jó knédli sörrel igazán autentikus választás, akár délben akár vacsora időben. Első este mi a Lokál (Dlouhá) éttermet választottuk, utólag is remek döntésnek bizonyult. Második este az U Zajíce étterembe mentünk, hangulatos, csendes pince étterem volt. Mivel vasárnap volt nem maradhatott el a rántott hús burgonyapürével, savanyúsággal kombináció.  (2020) forrás


Az ételrendelés Prágában nem mindig egyszerű. A nagyobb éttermekben akad néhány idegen nyelvű étlap, de ha egy kisebb kocsmába térsz be, jól kell ismerned a cseh ételek nevét, vagy kénytelen leszel „nemzetközi kézjelekkel” elmagyarázni, mit szeretnél rendelni, mivel a helyi felszolgálók általában nem beszélnek idegen nyelveken. A belvárosi éttermek többsége napi menüket kínál látszólag kedvező áron. Ne lepődj meg azonban, ha a pincér nem túl lelkes, amikor napi menüt rendelsz, és ha végül a számla közel kétszer annyi lesz, mint amire számítottál. A különbség általában a felszolgálási díjból és az előre felszámolt borravalóból adódik.


A levesek általában nem tartoznak a különlegességek közé. A húsok mellé viszont jellegzetes barna mártásokat kínálnak, amelyek nevei eltérőek lehetnek, ízük azonban nagyon hasonló. A köret rendszerint knédli, vagyis könnyű, gőzben főtt gombóc, amelynek önmagában kevés íze van, de a barna "általános mártással" leöntve már egészen fogyasztható. Az egyik legjellemzőbb nemzeti étel – gyakran a menü főszereplője – a "veprové knedlik zelí", vagyis a sertéssült knédlivel és párolt káposztával. Knédlis ételeket jellemzően csak ebédidőben rendelhetünk, vacsorára „elvből” nem készítik őket.


Étkezések és a sör – igen, a sör, mert mit ér Prága anélkül? Mint egy tengerparti nyaralás fürdés nélkül, hiányérzetet hagy maga után. Ha szállodában szállunk meg, általában bőséges reggelit kínálnak, osztrák és német mintára. Ha nincs szállodai reggelink, kicsit nehezebb dolgunk van, mert Prágában nem túl sok reggelizőhelyet találni, vagy csak nem sikerült rájuk bukkannunk. A nemzetközi kávézóláncok (mint a Costa Cafe, Starbucks és Paul) reggelizési lehetőséget biztosítanak, bár a minőség vegyes. Szombatonként érdemes felkeresni egy termelői piacot, ahol szabadtéren sütött és főzött finomságokat árulnak kiváló minőségben.

És persze, 11 órától mindenütt kapható a sör. Nagy hasú, pirospozsgás cégérek hirdetik mindenütt ezt a cseh nedűt. Bár Prágát az ezer torony városának nevezik, az „ezer sör városa” is lehetne, hiszen rengeteg hely saját sört főz, és számos sörfőzde kínál legalább 6-8 különböző típusú sört. Igazi kihívás mindet megkóstolni!


R. A. fotója


Az Óvárosi tér (Staroměstské náměstí) és az Orloj közelében sajnos nem igazán tudunk jó sörözőt ajánlani. Viszont néhány száz méterre a főtértől már találhatunk hangulatos, minőségi vendéglőket (lásd az Óváros menüpontot). Érdemes óvatosnak lenni a téren kitelepült árusokkal: egyrészt drágábban kínálják a termékeiket, másrészt gyakran trükkösek. Tavaly az egyik barátunkat például egy nagyon ínycsiklandó, szabad tűzön sütött füstölt sonka csábította el, amit 98 koronáért kínáltak. Később kiderült, hogy az ár csak tíz dekára vonatkozott, és az árus „elfelejtette” említeni, hogy legalább 30 dekát kell vásárolni. Így kóstoló helyett 300 koronás ebéd lett belőle, amit papírzacskóból, állva fogyasztott el – ráadásul a sonka nem is volt különösebben finom. Ebből az összegből egy kisebb étteremben két fő kényelmesen meg is ebédelhetett volna, sörrel együtt.


A prágai éttermek és kocsmák étlapja általában egy A4-es lap egyik oldalára fér, és őszintén szólva nem a legváltozatosabb kínálatot nyújtja. A fő fogások jellemzően húsételekből, párolt káposztából és knédliből állnak. Előételként gyakran kolbászt vagy pácolt hermelint találunk. Így néha muszáj volt betérnünk egy-egy turistásabb helyre, hogy a zöldség- és salátaszükségleteinket kielégítsük. Ezekkel a helyekkel sincs gond, de szeretjük olyan éttermeket választani, ahol a helyiek is szívesen esznek.

Vegetáriánusoknak sem kell aggódniuk: 2024-ben Prágában számos vegetáriánus éttermet találni, így mindenki találhat magának megfelelő opciót.


A prágai vendéglőkben korábban sok helyen lehetett dohányozni, de azóta Csehország szigorúbb szabályozásokat vezetett be. 2017 óta teljes dohányzási tilalom van érvényben minden vendéglátóhelyen, így éttermekben, kocsmákban és kávézókban sem lehet dohányozni. Ez a döntés hosszú viták után született meg, mivel a közterületeken és vendéglátóhelyeken való dohányzás korlátozása évek óta ellentétes véleményeket váltott ki. A tilalom óta a vendéglők belső terei füstmentesek, és a dohányzóknak kijelölt szabadtéri területeken kell élvezniük a cigarettát.


Éttermekben és kávézókban szinte lehetetlen édesítőt találni. Ha kérek, gyakran csak értetlenül néznek rám, és mióta magammal viszek egy kis dobozzal, mindig feltűnést keltek. Ámulva figyelik, hogy mi az a fehér kis tabletta, amit a kávémba dobok. Egy cseh ismerősöm szerint az édesítőszer használata tipikus magyar szokás – lehet, hogy igaza van…

Výtopna Railway Restaurant: Ezt bizonyára sokan ismeritek vagy hallottatok róla, de azért leírom. Ez egy olyan étterem ahol egy komplett makett vasút pincérkedik emberek helyett. Ide a harmadik napon este 8-ra volt foglalásunk és tele volt a hely. Mindenképp próbáljátok ki, igazán különleges élmény. Azt mondjuk meg kell hagyni, hogy elég drága. Mi négyen összesen több mint 2 ezer koronát fizettünk a sörökért, burgerekért és a desszertekért. A 4 fős társaságunkat nagyon megosztotta ez a hely, ugyanis két embernek bejött, két embernek pedig nagyon nem jött be a hely. Plusz pont viszont, hogy faszénen grillezik a húsokat. (2022) forrás



Sörözés

Prágából senki sem térhet haza anélkül, hogy meg ne kóstolna legalább egy híres helyi sört. Hogy hol teszi ezt, az szinte mindegy, hiszen mindenhol kitűnő választék vár. A leghíresebb talán az U Fleků söröző, ahol immár ötszáz éve főzik az egyetlen fajta, 13 fokos sörüket, amelyet fél literes korsóban szolgálnak fel, mert Prágában kevesebbel nem is illik kezdeni. Hasonlóan népszerű az U Kalicha (A Kehelyhez) söröző, Svejk kedvenc helye, amelyet a monarchia hangulatában rendeztek be. Azonban jó sört nem csak a turisták által felkapott sörözőkben találhatunk: a kevésbé ismert, akár külvárosi helyeken is hasonlóan kellemes légkör és finom sör vár, ahol a sör és a szóda gyakran egy árban van.

Az ételrendelés nem egyszerű. A nagyobb vendéglők egy részében akad néhány idegen nyelvű étlap, de aki betéved egy igazi kiskocsmába, annak alaposan ismernie kell a cseh ételek neveit, vagy nemzetközi testbeszéddel, vagyis kézzel-lábbal elmutogatni a rendelést. Mert az idegen nyelvek ismerete egyelőre nem erőssége a helyi felszolgálóknak. A belvárosi éttermek nagy része napi menüket kínál, látszólag kedvező áron. Ne csodálkozzunk azonban, ha a pincér ennek rendelésekor kelletlenül fintorog, s azon se lepődjünk meg, ha a számla ezután majdnem kétszerese az előre kiszámoltnak. A meglepő különbözet köszönhető a felszámolt felszolgálási díjnak és a számlába kalkulált borravalónak.

V. Jancsi fotója

"Más városoknak talajvize van, Prágának söre - ez a mondás Bohumil Hrabal világhíres cseh írótól származik. Hrabal kedvenc prágai sörözője az U Zlateho Tigra (az Aranytigrishez) baromi népszerű. Nappal még akad szabad hely, de este roppant nehéz bejutni. Aki szívesen kombinálná a sörözést a csajozással, annak a Hostinec U Cerneho Vola (Fekete ökör fogadó) ajánlható. Úgy tartják, hogy oda járnak a legvonzóbb prágai csajok. A legnépszerűbb prágai sörözők közé sorolják az apró U Hrocha-t (Víziló). Ez a zajos kocsma is szinte mindig tele van. Nagyon jó sört csapolnak az U Jelinku-ban. A Vencel tér közelében érdemes kipróbálni az U Dvonu Kocek (Két macska) műintézményt. Itt jókat lehet enni is, nyáron a kellemesen árnyékos kerthelyiség részében. Műemlék Prága legöregebb kocsmája az U Krále Brabantskeho. Már a 15. században működött."


Prága és a sör szinte szétválaszthatatlan páros. Még ha csak egy rövid hétvégére látogatod is meg a cseh fővárost, az estét nem igazán lehet elképzelni söröző nélkül. A belváros rengeteg lehetőséget kínál ehhez: szinte minden földszinti helyiségben kávézó, étterem vagy söröző található. Ha jó az idő, a kapualjak is megtelnek asztalokkal, ahol a helyiek korsó sörrel a kezükben lazítanak. A városnézés végén mi is úgy döntöttünk, hogy egy sörözőben pihenünk meg. Az utolsó prágai látogatásunk 1977-ben volt, amikor bohém tinédzserekként véletlenül az U Fleků sörözőbe tévedtünk be. A nagyszerű emlék még mindig élénken él bennünk, így most sem hagyhattuk ki.

A belvárostól kicsit távolabb, a Křemencova utcában, hatalmas óra hirdeti az U Fleků sörözőt. Rövid várakozás után sikerült asztalhoz jutnunk. Az egyik pincér gyorsan tiszta alátéteket tett az asztalra, mire leültünk, már érkezett is a következő korsó barna sör, és mellé egy kis fehér cetli, amin a korsók számát vezették. Az étlap több nyelvű és kissé ragacsos az állandó használattól, de a klasszikus cseh fogásokat nem érdemes kihagyni: sült disznóhús knédlivel, illetve sült csülök párolt káposztával.

A sör mellé gyakran ajánlanak becherovkát is, ami remek gyomorkeserű és jól kíséri a bőséges vacsorát. A vendégek főként turisták, akik szinte minden nemzetet képviselnek. Az este folyamán megfordultak itt csendes japán családok, nagy csapat orosz turisták gyerekekkel, vidám olaszok, hangos angol fiatalok, akik a sör hatására egyre vidámabbá váltak. A magyarok kisebb csoportokban, visszafogottabb pénztárcával érkeztek.

A hangulatot egy idős harmonikás tette igazán felejthetetlenné, aki megállás nélkül játszotta a slágereket. Könnyedén váltott az oroszok „Kalinka” kéréséről a magyarok „Az a szép” nótájára, de még egy Beatles-dalra is rázendített az angolok kedvéért. A vacsora kiadós és ízletes volt, a sör pedig korsóról korsóra jobban esett. Az estét vidám hangulatban töltöttük, és a harmonika ritmusára még a fáradt lábaink is újraéledtek. Az árak elfogadhatóak, és az élmény pontosan olyan volt, amilyet vártunk. A mosdók tiszták és folyamatosan karbantartottak. Söralátét-gyűjtőként külön öröm volt számomra, hogy a recepción kaptam egy emlékpecsétet a gyűjteményembe.


Prágában a sör tényleg olcsóbb, mint a víz – és ez nem túlzás. Olyannyira, hogy a cseh parlament 2024-ben olyan törvényt tervez bevezetni, amely szerint a vendéglátóhelyek kötelesek legalább egy alkoholmentes italt a sörnél olcsóbban kínálni. Jelenleg teljesen megszokott, hogy egy sör 25 koronába kerül, míg egy üveg víz ára ennél csak magasabb. És nem kell attól tartani, hogy az olcsó sör rossz minőségű: a helyi szupermarketekben 10 koronáért kapható sör gyakran jobb, mint sok magyar márka. Prágában amúgy nem jellemző a dobozos kiszerelés; minden üvegben van, amire egy jól kiépített üvegvisszaváltási rendszer épült, amely szinte biztosan hozzájárul a gazdasághoz is.

A sör mindenhol jelen van: helyi márkák, globális márkák, és akár különleges formában is élvezheted, például sörfürdőkben. Ezek a sörrel töltött fürdők főként turistáknak szólnak, de állítólag tele vannak vitaminokkal, így még jótékony hatásúak is. Prágában teljesen elfogadott, hogy ebédnél, például az egyetemi menzákon is csapolt sört kínálnak, amit diák és professzor egyaránt fogyaszt. Az esti sörözések pedig sokkal intenzívebbek, így a „sörözgetés” enyhe kifejezés arra, amit Prága éjszakai életében találunk.


Ha egy kicsit is kedveled a sört, Prágában garantáltan találsz néhány különleges fajtát. Számomra egyértelmű cél volt, hogy ne csak a belvárosban fedezzem fel a cseh kocsmák hangulatát. Mindig izgalmas olyan helyekre eljutni, amelyek elsősorban nem a turisták igényeire építenek. Prágában a szállásunkhoz közel egy kiszemelt helyet választottunk a térképen, ahová körülbelül 10 perc villamosozás után érkeztünk meg egy eldugott, kis utcába. A hely zsúfolásig tele volt, külön asztalt nem kaptunk, így végül a lépcsőfordulóban elhelyezett bárszékeken ültünk le.

Senki nem beszélt angolul, és az angol nyelvű itallapot is úgy tűnt, csak nagyon ritkán kérik el. Ez volt az igazi cseh élmény! Az autentikus hangulat, amelyet korábban Budapest régi kocsmáiban vagy élménybeszámolókból ismertem meg, itt is teljesen átjött: kiváló sörök és remek sörkorcsolyák várták a vendégeket. A sörkorcsolyák közül a heringet próbáltam ki, ami tökéletes kiegészítője volt az italoknak. Az ételek, italok és az összeszokott helyi légkör miatt még azoknak is érdemes ellátogatni egy cseh kocsmába, akik nem különösebben rajonganak a sörért.

Vásárlás

Mi az, ami olcsóbb?

Röviden: kifli, sajt, joghurt, vöröshagyma, sonka, csirkecomb és kókuszgurt.

Sajtot olcsóbban vehetünk Csehországban. Miért? Magyarországon még továbbra is a trappista az egyik legnépszerűbb sajt – bár már korántsem olyan megfizethető, mint amilyen hónapokkal ezelőtt volt –, ami értelemszerűen a cseh szupermarketekben nem, vagy csak elvétve kapható. Ezzel szemben a sajtpultok roskadoznak a különböző sajtféléktől, míg itthon a trappista dominál, a többi fajtából jellemzően kisebb a választék.
A kenyérféléket nehéz összehasonlítani, a pékárukat jellemzően nagyobb kiszerelésben árulják a cseh üzletek, mint a magyarok. A táblázatban szereplő bagett kétszer akkora volt, mint amit az itthoni SPAR-ban árulnak, az ára viszont még így is kedvezőbb. A kifli ára helyenként eltérő, azokban a budapesti üzletekben, ahol kedd délelőtt jártam, szendvicskifli volt már csak polcokon.
A Barilla tészta áráról cikkek tucatjai szólnak, a cseh fővárosban akciósan feleannyiért lehet hozzájutni a fél kilogrammos kiszereléshez, mint Budapesten. De még teljes áron is olcsóbb a cseh üzletekben.
A csirkecomb kilóg a sorból, akciósan olcsóbb, teljes áron drágábban lehet megvásárolni, mint a magyar Sparokban.

A dobozos sör még úgy is drágább volt Csehországban, hogy helyi söröket vettünk alapul. Cserébe minden sarkon betérhet az ember csapolt sört fogyasztani, ami kedvezőbb árú és frissítőbb is.

(2024) forrás

Pénzváltás

Még most is előfordulnak a Vencel-téren illegális pénzváltásban mesterkedő alakok. Ne kockáztassunk, veszélyes, átvághatnak! Nagyon fifikásan csalnak. 

Prágában megfelelő számú pénzkiadó ATM automata (csehül: bankomat) található. Az üzletek, szállodák, panziók többségében lehet bankkártyával fizetni, ugyanakkor a vendéglők sok esetben csak készpénzt fogadnak el. Nem általános, hogy a pénzváltók magyar forintot váltanak, ezért tanácsoljuk, készpénzként cseh koronát vagy eurót hozzanak magukkal. A nemzetközi szokásoknak megfelelően a pénzváltók, de sokszor a szállodák valutaváltói is különböző mértékű kezelési költséget vonnak le. Számos pénzváltó hirdeti úgy magát, hogy nem számol fel kezelési költséget („No Commission”), de ez esetben az általa alkalmazott árfolyam kedvezőtlenebb lehet. Gyakori eset, hogy a hatalmas számokkal hirdetett árfolyam alatt nem a vételi, hanem az eladási árfolyam értendő. Ezért fokozott figyelemmel kell lenni a pénzváltásoknál, meg kell kérdezni minden esetben a váltási árfolyamot, és a felszámolásra kerülő kezelési költséget.

Külön figyelni kell arra az erősen elterjedt gyakorlatra, hogy a pénzváltók a hirdetéseiken azt az átváltási árfolyamot szerepeltetik, melyet csak nagyobb (például 1 000 eurót meghaladó) összegek esetén biztosítanak. Érdemes ezért külön is megkeresni a táblázaton, hogy kisebb összegek beváltásakor milyen árfolyamot használnak, a különbség ugyanis akár a 30%-ot is elérheti! A váltási feltételeknek az iroda munkatársával történő előzetes egyeztetésekor tehát arra is célszerű kitérni, hogy az éppen beváltani kívánt összeg esetében melyik árfolyamra lehet számítani.

Prágában az árak – legyen szó közlekedésről, szállásról vagy étkezésről – hasonlóak a budapesti árakhoz. Azoknak, akik vásárolni jönnek, érdemes felkészülniük arra, hogy Prága nem olcsóbb, sőt, néha még drágább is lehet. Az ismert üzletláncok és helyi prágai boltok kínálata sem különösebben kedvezőbb, így vásárlási szempontból nem feltétlenül számíthatunk nagy spórolásra.

Az óváros környékén az éttermek árai kifejezetten magasak, ezért aki kedvezőbb áron szeretne étkezni, jobban jár, ha távolabb keres magának vendéglőt vagy éttermet a fő látnivalóktól. Városszerte az árak jelentősen változhatnak, legyen szó akár szuvenírekről, akár ruhákról és cipőkről, így érdemes alaposan körülnézni vásárlás előtt.


A belváros szinte egy hatalmas turistaüzletként működik, ahol szinte minden második bolt szuveníreket kínál. A piacokon rengeteg apró tárgyat és emléktárgyat találhatunk, amelyek a város jellegzetességeit idézik, de ha türelmesen keresgélünk, igazán ízléses képeket és festményeket is felfedezhetünk a város nevezetességeiről. Az áruházak kínálata ma már ugyanazokból az európai termékekből áll, mint otthon, néhány cseh különlegességgel kiegészítve. Érdemes benézni például a Vencel téren található Bata áruházba, ahol hat szinten válogathatunk minőségi lábbelik között, és sokszor kedvezőbb áron, mint máshol. Egy apró csalódás azért érheti a vásárlót: a híres cseh márka cipőin gyakran „Made in Italy” felirat olvasható.


Ha vásárolni szeretnénk Prágában, érdemes felkészülni rá, hogy az árak általában magasabbak, mint Budapesten. Ugyanakkor vannak olyan üzletek, amelyek otthon legfeljebb online elérhetők. Az élelmiszerboltok, köztük a Tesco Expressz is, sokkal magasabb színvonalat képviselnek: a pékáru minősége például vetekszik a magyar biopékségek kínálatával. Ha pedig nem zavar minket az a kis „bűn”, hogy a frissen vett, még meleg kiflibe azonnal beleteszünk egy kis kecskesajtot és ott helyben elfogyasszuk, akkor ez az apró élvezet egy újabb kellemes pillanattal gazdagíthatja prágai utazásunkat.


Prágában felfedeztünk kis pékségeket, a nagy márkák üzleteit a Parízská utcában, ahol a biztonsági őrök az ajtóban már rögtön felmérik a vásárlók fizetőképességét, valamint ajándékboltokat, csokoládé-szaküzleteket és Kisvakond-figurákat árusító helyeket is. Igen, valóban, Kisvakond-figurákat! Ez a kedves mesefigura lett a fő célpontunk. Azóta már számos alkalommal jártam Prágában, de még mindig nincs saját Kisvakondom. Egyszerűen túl nagy a választék, és nem tudok dönteni! Bár mostanra már sikerült leszűkítenem a kört a sapkásra és a kertésznadrágosra, de még mindig rengeteg variáció közül választhatnék. Valószínűleg még néhányszor vissza kell térnem, hogy megtaláljam azt a különleges Kisvakondot, amelyik igazán hozzám illik.

Szórakozás


2024. október: Prága betiltja az utazási irodák által szervezett éjszakai kocsmatúrákat, hogy ezzel is elriassza a randalírozó turistákat, és helyette „kulturáltabb” látogatókat vonzzon. A tilalom betartatásával a rendőrséget bízzák meg.

A cseh főváros hatóságai szerint a szervezett kocsmatúrákat – amelyek gyakran a külföldi legény- és leánybúcsúztatókat célozzák – 22:00 és 06:00 között betiltják Prágában. A hatóságok szzeretnék, ha a város olyan hellyé válna, ahol „a kifinomultság és a közös közterületek tisztelete prioritást élvez”.

Ajánljuk a jazz kedvelőknek: a Reduta jazz klubot, ahol a Bill Clinton is beállt zenélni (cím: Národní třída 20).

Javasolt bulihely: U Bukanýra houseboat music bar (reggel 8-ig nyitva!)

"Az éjszakai élet nagyon aktív, rengeteg szórakozóhely, koncert és szabadtéri program is várja a bulizni vágyókat." (Bibi)


Az igazat megvallva, úgy érzem, hogy a turisták többsége nem feltétlenül a látnivalók miatt érkezik Prágába, hanem inkább az éjszakai élet miatt. Ez nem sokat változott az első látogatásom óta, amely 2005-ben volt. Prága mindig is vonzotta a fiatalokat, akik egy hétvégét bulizással töltenek barátaikkal, vagy éppen legénybúcsút ünnepelnek. Valójában sok ilyet láttunk mi is.

Prága kétségtelenül nagyszerű város ebből a szempontból, mivel esténként rengeteg minden történik. Számos bár és klub található, sok ember van az utcákon, és mindenki megtalálhatja a neki való programot. Ugyanakkor Prága egy olyan város is, ahol óvatosnak kell lenni, hogy ne válj átverés áldozatává. Nem csak a Vencel téren található szélhámosokról beszélek, hanem sok embertől hallottam, hogy becsapták őket a cseh fővárosban.

Bár élveztem Prága éjszakai életét, úgy érzem, talán túlságosan is a fiatalok és legénybúcsúk közönségére összpontosít. Ennek ellenére rendben volt. És megértem, miért nevezik a fiatalok Prágát paradicsomnak az életteli éjszakai élet miatt. (2024)


"Este elmentünk egy helyi étterembe, a Cseh kaják amúgy szerintem teljesen rendben vannak és ahhoz képest, hogy milyen drágának mondják Prágát az árak meg sem közelítették egy váci utcai étterem árait. Nekik is van helyi pálinkájuk, ugyanolyan mint a mienk, ami természetes hisz tőlünk nyúlták… Utána a keménymag lement bulizni egy helyi táncolós krimóba, ahol kb. csak mi voltunk néhány helyi arc kivételével. Az árak itt is olcsóbbak voltak, mint Pest belvárosában, mondjuk kb. harapni lehetett a füstöt, mivel itt még lehet bent cigizni és mi egy pincében voltunk." forrás

,, Már az előző este feltűnt nekünk, a város rakpartján rengeteg fiatal időzik és feltűnően sok a party helyszín. Elhatároztuk, az estét itt kezdjük, amolyan laza iszogatással. Késő estére toltunk egy finom disco shitet, Prága egyik legcoolabb szórakozóhelyén, az Epicben.

Nem tagadom, jól esett az efféle szocializáció. Tele fiatalokkal, dübörgött a mai zene, mindenki önfeledten élvezte a megadatott pillanatot." (felvidéki csavargók, 2021) forrás

Közbiztonság

"Amennyiben lopás áldozataivá vállnak, javasoljuk, hogy azt jelentsék be a rendőrségen. Prága belvárosában a Jungmannovo téri (Jungmannovo náměstí 9.) rendőrőrsön éjjel-nappal angolul, németül, franciául is lehet bejelentést tenni. A bejelentő kérésére a rendőrség köteles magyar tolmács közreműködését biztosítani, de előfordulhat, hogy erre esetleg fél napot is várni kell. A nagykövetség konzuli hivatalának nincs lehetősége arra, hogy a magyar állampolgár érdekeit képviselve hasonló esetben közreműködjön, vagy fordítói feladatot lásson el." (Prágai magyar konzulátus)


"A közbiztonságot jónak mondanám a többi európai nagyvárossal összehasonlítva. Nem volt negatív élményünk a teljes kint tartózkodás miatt. Ugyanakkor a nagy tömegben érdemes figyelni az értékeinkre." (Bori)

Magyar külképviselet

  • Cím: Pod Hradbami 17, Praha 6, Střešovice
  • Munkaidő: 08.00 – 16.30 (hétfő-csütörtök), 08.00 – 14.00 (péntek)
  • Telefon: gépi hang tájékoztató: (+420)-233-324-454
  • Telefonkezelő: (+420)-220-317-200
  • E-mail: mission.prg@mfa.gov.hu
  • Ügyelet (hétvégén, ünnepnapokon és munkaidő után): (+420)-220-317-222 (Kizárólag rendkívül sürgős esetekben!)

Konzulátus

  • Cím: Pod Hradbami 17, Praha 6, Střešovice
  • Hivatalos órák: 09.00 – 12.00 (hétfő-szerda, péntek)
  • Telefon: gépi hang tájékoztató: (+420)-233-324-454
  • telefonkezelő: (+420)-220-317-200
  • Fax: (+420)-233-322-103
  • E-mail: consulate.prg@mfa.gov.hu
  • Ügyelet (hétvégén, ünnepnapokon és munkaidő után): (+420)-220-317-222 (Kizárólag rendkívül sürgős esetekben!)

Egyéb hasznos tanácsok

"Városszerte nagyon nagy különbségek lehetnek a pénzváltó helyek árfolyamai között. Többszöri Prágai városnézésem alkalmával a legtöbbször a Palladium Bevásárlóközpont - Náměstí Republiky metrómegállónál- a sarki váltóhely volt a legkedvezőbb. Egyébként nem érdemes itthon váltani koronát, mert az ember jobban legtöbbször jár a kinti árfolyamokkal." (Bori)

Telefonálás

Fontos eltérés a hazai rendszerhez képest, hogy Csehországon belül nincs előhívószám. A csehországi telefonszámok – a sürgősségi hívószámok kivételével – egységesen kilenc számjegyűek, függetlenül attól, hogy városi, mobil- vagy kistelepülési előfizetőt hívjuk. Magyar mobil készülékről vagy Magyarországról történő híváskor a 00-420 országkód után a kilenc számjegyű hívószámot tárcsázzuk. Az általános segélyvonal a 112, ahol kapcsolni tudnak angolul vagy németül beszélő kezelőt. A korábban közismert Hungary Direct szolgáltatás megszűnt, így a hívott fél költségére történő telefonálás már nem lehetséges.

A prágai utazáshoz mindenképpen tanácsoljuk utasbiztosítást (betegség, baleset, poggyász) kötni. Ezen a linken - a honlapunk jóvoltából - kedvező árú ajánlatot lehet kapni.

Munkaszüneti napok Csehországban:

  • Január 1. (Újév)
  • Húsvét hétfő (változó időpontú ünnep)
  • Május 1. (A munka ünnepe)
  • Május 8. (A győzelem napja)
  • Július 5. (Cirill és Metód napja)
  • Július 6. (Husz János máglyahalálának napja)
  • Szeptember 28. (A cseh államiság napja)
  • Október 28. (Csehszlovákia kikiáltásának ünnepe)
  • November 17. (A "bársonyos forradalom" napja)
  • December 24-25-26. (Karácsony)

A Pünkösd hétfő és Mindenszentek napja nem munkaszüneti nap. Csehországban nem szokás a hétvégéhez közel eső ünnepek esetén a munkanapok előre történő ledolgozása.

Ajánlott mindenre kiterjedő utas- és balesetbiztosítás megkötése:

Az alábbi linken megköthető egyszerűen. Prágában a közegészségügyi helyzet jó, járványveszély nem áll fenn. Az egészségügyi ellátás általános színvonala megfelelő.

Sürgősségi orvosi ellátás, egészség és balesetbiztosítás:

Csehországban az Európai Unióban használatos ún. EU egészségbiztosítási kártya segítségével lehet igénybe venni a rövid távú beutazóknak (turisták, látogatók) nyújtott sürgősségi (cseh nyelven: akut) egészségügyi ellátást. Nagyon fontos tudni, hogy a cseh egészségügyi intézmények baleset vagy sürgősségi ellátás esetén kérik az EU egészségbiztosítási kártya vagy utasbiztosítás felmutatását. Ennek hiányában csak fizetés ellenében biztosítják az orvosi ellátást.

Csehországban orvosi ellátás esetén a magyar állampolgároknak – a cseh állampolgárokhoz hasonlóan – vizitdíjat (30 CZK), kórházi ellátási díjat (100 CZK/nap), illetve sürgősségi/ügyeleti díjat (90 CZK) kell – még az orvosi ellátás megkezdése előtt – fizetniük.

Fotóegyveleg

K.--T. Gyuri fotója

Ata fotói

Elter Karcsi fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon