ÚTIKRITIKA.HU / Rio de Janeiro







útikritikák


Rio de Janeiro

Közlekedés | Étkezés | Pénzváltás | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos információk | Fotóegyveleg

Jellegzetes riói sarki büfé - K. Andris fotója

Közlekedés

Reptérről a városba bejutás taxival:

Rio de Janeiro nemzetközi repülőtere, a Galeão (GIG) körülbelül 18 kilométerre található a városközponttól (Centro), a város északi részén. A belvárosba vezető út általában 20–30 percet vesz igénybe, míg Copacabanába körülbelül 25 kilométer és 30 perc az átlagos menetidő – bár a forgalom mértéke ezt jelentősen befolyásolhatja, különösen csúcsidőszakban.

Az érkezési csarnokba lépve a vámellenőrzés után több „rádió taxi” társaság képviselői próbálnak meg lecsapni ránk, gyakran hangos toborzással. Ezeket célszerű figyelmen kívül hagyni, mivel az általuk kínált tarifák jelentősen meghaladják a normál, sárga színű, méterórával felszerelt taxik árát. Ezek a hivatalos taxik a terminál kijáratán túl, jobbra, a külső sávban sorakoznak, és gyalog pár lépés alatt megközelíthetők. Ha az érkezési oldalon éppen nincs szabad jármű vagy túl hosszú a sor, érdemes felmenni az indulási szintre, és ott próbálni elcsípni egy épp kiszálló utast hozó taxit.

A sárga, méterórás taxik megbízhatósága sem garantált: előfordulhat, hogy a sofőr tudatosan hosszabb útvonalat választ, vagy más trükkökhöz folyamodik. Éppen ezért nem árt előre felkészülni. Ha a Zona Sul városrészek (Copacabana, Ipanema, Leblon, Flamengo, Botafogo) valamelyikébe tartunk, célszerű már az elején jelezni, hogy a Linha Vermelha (ejtsd: linyá vermeljá) gyorsforgalmi úton szeretnénk menni – ez az egyenes és legrövidebb útvonal. A szállás pontos neve és a városrész megadása mellett ez az információ segíthet elkerülni a felesleges kerülőket (még ha manapság ez ritkábban is fordul elő, mint korábban). Általános tapasztalat, hogy Rio-ban is érdemes határozottan és magabiztosan közölni az úti célt – különösen, ha nem akarjuk azt a benyomást kelteni, hogy először járunk a városban, és nincsenek pontos ismereteink.

Udvarias és magabiztosságot jelző, ha határozottan köszönünk a taxisnak, amikor kezdi bepakolni a kocsiba a cuccunkat:

  • Bom dia (bon dzsiá) - "Jó napot" (délig)
  • Boa tarde (boá tárde) - "Jó délutánt" (déltől este hétig)
  • Boa noite (boá nojcsi) - "Este 7 után"

Sárga taxiból van elegendő, nem érdemes pl. az épületen belüli 'rádiós taxi' elnevezésű szervízért 50-55 USD-t fizetni egy Ipanema-i címre való eljutáshoz. Fele ennyibe kerül a normál sárga taxi. Mi a sárga taxi hátránya? Csak annyi, hogy a taxisaik bunkóbbak és az autóbelső piszkosabb. De a sárga taxi a városközpnotba (Centro) 35 reálért visz el, míg a rádió vagy special taxi 60-ért. A sárga taxinak van éjszakai tarifája, a Centro esetében ez 41 real. Copacabana, Ipanema: sárga taxival 46 real, "special" taxival 80. Ne lepődjünk meg, hogy a taxisok, limuzinosok az autóúton örült sebességgel száguldoznak. Ez ott normális.

Viszonylag jól működik Brazíliában az uber. Érdemes az appot letölteni és használni.

Autót bérelni csak annak érdemes , aki nagyobb távolságokat tesz meg naponta. A helyiek vezetési stílusa miatt idegőrlő lehet, a stresszfaktor magas, nem biztos,hogy megéri.

Reptérről a városba bejutás busszal:

Nem bonyolult a Rio de Janeiro-i nemzetközi repülőtérről (Galeão – GIG) busszal bejutni a városba. A Real Auto Ônibus társaság úgynevezett „frescão” buszai 2025-ben is megbízható megoldást kínálnak, és továbbra is üzemelnek a repülőtér és a város fontosabb pontjai között. Ezek a légkondicionált járatok reggel 5:30 és este 23:00 között közlekednek, nagyjából félórás követési idővel.

A menetidő a célállomástól és a forgalomtól függően 45 és 60 perc között mozog. A viteldíj 2025-ben 20 reál körül van (a korábbi 8 reálos ár már elavult), és a jegyet a buszvezetőnél lehet megvásárolni, készpénzzel vagy RioCard kártyával. A buszok többek között érintik a Centro, Flamengo, Botafogo, Copacabana és Ipanema városrészeket.

Bár a busz kényelmes és olcsóbb a taxinál, csúcsidőben a forgalom miatt érdemes előre kalkulálni az idővel, és ügyelni az értékeinkre – különösen a zsúfoltabb szakaszokon.

Belföldi  légijáratok

Általában nem a nemzetközi  reptérről indulnak. Világviszonylatban 2017-ben a Sao Paoolo Rio útvonal volt a világ ötödik legsűrűbben repült útvonala. A rossz hír az, hogy itt is, mint sok más helyen Latin Amerikában a belső piac védelme miatt külföldi IP címről vagy külföldi okmányokkal rendelkező utasok többet fizetnek jóval a helyieknél. Itthonról kivédhetetlen helyzet, van olyan légitársaság, amelyik csak brazíliában kiadott hitelkártyát fogad el.

Taxizás a városon belül

Rióban továbbra is nagyon egyszerű sárga taxit fogni – szinte bárhol, bármelyik napszakban. A legtöbb taxis automatikusan elindítja a taxiórát (taxímetro), külön kérés nélkül. Ha mégsem tenné, udvariasan, de határozottan érdemes jelezni: "Por favor, ligue o taxímetro."

A déli zónában (Zona Sul), például Copacabanában, Ipanemában vagy a Cukorsüveg környékén egy rövidebb fuvar 2025-ben körülbelül 18–25 reál között mozog, a forgalom és a távolság függvényében. Éjszaka, illetve vasárnaponként a tarifa valamivel magasabb lehet (éjszakai pótdíj automatikusan aktiválódik az órában).

Biztonsági szempontból a taxizás továbbra is az egyik legmegbízhatóbb közlekedési forma Rio de Janeiróban – különösen, ha ügyelünk rá, hogy az ajtók belülről zárva legyenek. A legtöbb újabb járműnél ez automatikusan megtörténik, de ha nem, kérhetjük is: "Pode travar a porta, por favor?"

2025-ben kiválóan működik az Uber is, amely Rio egész területén elérhető, beleértve a repülőteret, a turisták által látogatott negyedeket és a kevésbé frekventált részeket is. Az alkalmazás használatához mindössze érvényes bankkártya vagy virtuális fizetési mód, valamint internetkapcsolat szükséges. Ha nincs mobilnet, a legtöbb hotel, étterem és kávézó biztosít wifit.

A viteldíjak gyakran kedvezőbbek az Ubernél, mint a hagyományos taxik esetében, és előre megtekinthetők az alkalmazásban. Népszerű alternatíva még a 99 Táxi app is, amely helyi versenytársa az Ubernek, és hasonlóan jól működik – érdemes letölteni mindkettőt, hogy legyen választási lehetőség.

A városon belüli taxizások folyamán egyszer sem tapasztaltunk a taxisok részéről simliskedést. Viszont a taxisaink közül senki sem tudott angolul, még szerencse, hogy mi a spanyol alapján tudtunk velük szót érteni. Simlisséget nem tapasztaltunk, de tájékozatlanságot igen. Többször éreztük úgy, hogy a taxisnak nincs fogalma arról, hogy hol a célpont, avagy miként lehet oda eljutni a legpraktikusabban. Nem éreztük azt, hogy be akarnak csapni, inkább azt a szolgáltatási hanyagságot, amit Rióban minden területen érzékeltünk. A taxizás igazán nem nagyon drága, de a városban nagyok a távolságok, és így azért sokat kellett taxizásra költenünk. A Copacabana/Ipanema és a Centro közötti utazást pl. érdemesebb metróval megtenni.
(Aji,  2025)

Metró

Rióban egyelőre csak két metróvonal van, tehát a városon belüli mozgásban nem lehet rá kalkulálni jelentős mértékben. A metrójegy 3,50 reált kóstál és az állomnásokon a pénztárnál vehető meg. E pénztáraknál nem árusítanak buszjegyet, de lehet venni metró és busz jegykombinációt ("inclusivo") 4,40 reálért. Ezek azokra a buszjáratokra szólnak, amelyek metróállomásokhoz közlekednek. Hétköznap, csúcsidőkben (7 és kilenc valamint 17 és 19 óra között) fenntartanak egy-egy metrókocsit kizárólag a nőknek. Oda férfi nem szállhat be. Így a nők mentesülnek a tapizós, bizalmaskodós pasiktól. A metróállomásokon a padlón jelzik, hogy hová fog beállni ez a megkülönböztetős metrókocsi. Amúgy a metró tiszta, jól szervezett és az metróállomások is gusztusosak. Magyarázat: privát kézben van a metróközlekedés, és szabályokra épül sok minden.

"Egy ott élő magyar mondta: Míg eleinte csak metróval közlekedtem, mert ezt könnyebb volt 'megtanulni', ma már szinte soha nem használom, csak buszozom. A metró mindig zsúfolásig tele van. Elég félelmetes látvány, a lakosság civilizálatlanabb fele képviselteti magát itt általában." forrás

Busz

A legtöb buszjárat kétpercenként érkezik a megállókhoz. A buszok hajnali öttől éjfélig közlekednek. A viteldíjat lehet készpénzzel vagy mágneses kártyás bérlettel kiegyenlíteni. A viteldíjak 2,75 és 3,10 reál között mozognak (komfortfokozattól függően). Átszállás készpénzes jeggyel nem megy, mágneses kártyával igen. A mágneses kártya beszerzése a turistának túl komplikált ezért a készpénzes megoldás marad. Fontos, hogy a turistának mindig legyen megfelelő aprópénze, hogy előre kiszámolt összeget adjon oda a buszvezetőnek. Az utazók többsége bérletet használ és ezért a buszvezetők nem tartanak maguknál sok aprópénzt. ne bonyolítsuk hát a dolgot, készüljünk fel aprópénzekkel is. Évekkel ezelőtt a buszozás nem volt biztonságos a zsebesek miatt. Javult a helyzet, mindazonáltal azt tanácsoljuk, hogy csak nappal és biztonságosabb negyedekben buszozzunk.

"Villamos, troli az nincs. Van viszont rengeteg busz, akik nem állnak meg, csak ha leinted őket. A buszon kell jegyet venni a kasszás (általában teltkarcsú fekete) hölgynél. Valamivel olcsóbb, mint otthon egy vonaljegy, és akkor bemehetsz a forgókapun. A metró más, mert az egy külön cég, oda lehet venni egy kártyát, amire tudsz rátölteni pénzt, és azt kell lehúzni. Egyébként szerintem klassz ez a rendszer abból a szempontból, hogy itt tényleg nem lehet bliccelni, még taj-paraszt ellenőrök sincsenek. Ugyanakkor a viszonylag modernnek számító beléptetős rendszerrel szemben ott vannak a random "meglepi” buszok, amikről viszonylag nehéz eldönteni, hogy merre, milyen úton közlekednek, mivel menetrend nincs sehol, a buszra ki van írva elvileg, de necces." (2011) forrás

Kerékpározás Rióban

Rióban a kerékpáros közlekedés praktikus lehetőség a turista számára is, főleg a strandokra eljutásnál. Rióban sok bicajos használja a járdát és fegyelmezetlenül közlekedik, akár a közút menetirányával szemben haladva. Mentség, hogy Rióban a város méretéhez képest nincs sok kerékpárút. Legkönnyebb a strandok mentén és a tónál (Lagoa) kerekezni. Szuper, hogy vasárnapokon és ünnepnaokon az Ipanema, Copacabana, Leblon és Flamengo strandjai melletti utak egyik felét szabaddá teszik a bicajosok számára. Ilyenkor azért a kerékpárosoknak osztozkodni kell a lehetőségben a kocogókkal, görkorcsolyázókkal és gördeszkásokkal. Remek program.

"Szuper volt Rióban bicajozni, főleg az Avenida Atlantica mentén és a Lagoa körül, de ugyanúgy a Centro felé a Botafogo-n át. Igaz tőlünk elrabolták a bicajainkat a Botafogo-i kerékpárúton, egy rövid, sötétebb szakaszon." (K. Marion, 2014)

Étkezés

Rió meglepően drága a turista számára. Egy kis üveg sör (0,35 l) forintban kifejezve közel kétezer forintba kerül!(2015. tavaszi állapot)

Bármelyik étterembe ültünk be, minden nagyon finom volt. (magyar árakhoz képest nagyon baráti. Mindennap ettünk steaket (2023)

A kiszolgálás tekintetében három éttermi fajta létezik Rióban:

  • A hagyományos étlapos
  • Az önkiszolgáló, ahol a kaja összsúlya alapján kell fizetni
  • Valamint a Churrasco (avagy Rodízio).

A harmadik kategória pontosabb neve a churrascaria, ami Brazíliában és Portugáliában elterjedt. Az ilyen éttermekben a felszolgálók folyamatosan mozognak az asztalok között és különböző húsokból szeleteket rakosgatnak a vendégek tányérjaira. Persze gyakran hoznak körítéseket is. Ezeken a helyeken a vendég kiszolgálhatja magát pluszban a salátás, tapas-os pultokról. Itt tehát nem egy meghatározott porciót fogyaszt a vendég, hanem rogyásig ehet, mert végtelenségig hozzák az étel utánpótlást. Rögzített árak vannak, nem függ az elfogyasztott mennyiségtől.

Kis útmutató a churrascariákhoz:

  • Ne tegyük tele magunkat az előételes pultokról szedett étkekkel, mert nem lesz kellő kapacitásunk a lényeget jelentő húsokhoz.
  • Bagettel és kenyérrel se tömjük tele magunkat, hisz a nemes húsételre kell koncentrálni, márpedig abból rengeteget lehet enni egységárért.
  • Nyitányként ne kérjünk a tányérra sokféle húst és körítést, mert amíg egy részét esszük, a tányéron lévő többi darab kihűl. Elég kétféle húst kérni az elején és alaposan ízlelgetni, kísérletezgetni. Sokkal értelmesebb mindig frissen sütött falatkákat, húscsíkokat enni. Jellemző ilyen helyeken a különböző húsokból összerakott nyárs.
  • A felszolgálóknak kötelező folyton hozni az utánpótlást és ha ezt a folyamatot átmenetileg szüneteltetni akarjuk vagy végérvényesen befejeztetni, akkor a tányérra rá kell raknunk az asztalon található lapot a piros oldalára fordítva.
  • Ne felejtkezzünk el az evéskor némi helyet hagyni a gyomrunkban a desszertnek.

"Ha szereted a marhahúst, akkor Neked Rió a mennyország lesz. A súlyra (kilóra) mérős kajáldák közül tapasztaltam jót és rosszat is. Imádtam a marhahús-rizs-manióka-bab combo-t, amit szinte minden kajáldában meg lehet találni." (K. Marion, 2014)

Ajánljuk ezeket az éttermeket: Marius (Copacabana)

Pénzváltás

A riói Galeão repülőtéren érkezéskor még a vámellenőrzés előtt is található pénzváltó, ám 2025-ben is csak reggel 7 órakor nyit. A vám után már van 0–24 órában működő pénzváltó, amely akkor is nyitva van, ha éjszaka érkezünk.

Továbbra sem ajánlott a repülőtéri bankautomaták használata, mivel a korábbi évekhez hasonlóan 2025-ben is előfordultak visszaélések: kártyaadatokkal való visszaélések, duplikált levonások, illetve rejtett díjak. Ha mindenképp készpénzre van szükségünk, érdemes inkább a városban, ellenőrzött helyen pénzt váltani.

Rio de Janeiróban rengeteg pénzváltó működik – leginkább a turistaövezetekben és bevásárlónegyedekben –, de ezek külseje sokszor nem túl bizalomgerjesztő, és a pénzváltás aktusa gyakran zajlik túlzottan nyilvánosan. Ennek ellenére ezek a hivatalos váltók általában megbízhatóak és a repülőtéri árfolyamoknál, sőt, a banki árfolyamoknál is kedvezőbb váltást kínálnak. A különböző irodák között árfolyamban akár 3–5%-os eltérések is lehetnek, ezért érdemes előre körülnézni, vagy megkérdezni a szálláson, melyik váltót javasolják.

Aki mégis bankban szeretne valutát váltani, az biztonságos környezetre számíthat, mivel a brazil bankokban szigorúak a biztonsági intézkedések: belépés előtt fémérzékelős átvilágításon kell áthaladni, és biztonsági őr is jelen van. Viszont 2025-ben is igaz, hogy a bankok nem csak rosszabb árfolyamot kínálnak, de gyakran még külön kezelési díjat is felszámítanak – nem is keveset. Tilos a bankfiókon belül telefonálni, fotózni vagy akár SMS-t írni is.

A legtöbb étterem, bár és szupermarket ma már elfogad bankkártyát, főként Visa-t és Mastercardot. American Express csak elvétve használható. A kontaktmentes fizetés (NFC, Google Pay, Apple Pay) is elterjedt a középkategóriás és jobb helyeken.

Taxiban a bankkártyás fizetés továbbra sem megbízható: gyakran nem működik a terminál, vagy „elromlott”, és még mindig sok sofőr készpénzt kér – ezért nem ajánlott kizárólag kártyára hagyatkozni. A tengerparti bódékban, mozgóárusoknál vagy strandi napernyősöknél pedig továbbra sem lehet bankkártyával fizetni, kizárólag készpénzben (brazil realban).

Vásárlás

A riói vásárlás egyszerre lehet élvezetes és kihívásokkal teli élmény, főként ha az ember tudja, mit és hol érdemes keresni. A városban rengeteg üzlet, bevásárlóközpont, utcabódé és piac várja a vásárlókat, de nem árt néhány dolgot előre tudni.

Először is fontos megjegyezni, hogy az importált termékek – különösen az európai márkák – ára rendkívül magas. A vámtarifák 2025-ben is borsosak, ezért egy pár olasz cipő, francia parfüm vagy német elektronikai cikk könnyen kétszer annyiba kerülhet, mint Európában. Ha jó áron szeretnénk vásárolni, célszerű a helyi gyártású termékekre koncentrálni: ilyenek például a bőrből készült cipők, szandálok, színes strandruhák, ékszerek, kézműves ajándéktárgyak, vagy a híres brazil kávé és csokoládé.

A turisták számára leginkább ajánlható vásárlási övezet Copacabana negyedében található. Itt két fő bevásárlóutca is van: a Nossa Senhora de Copacabana sugárút, amely szinte a teljes negyeden átvonul, illetve a Barata Ribeiro főút, ahol egymást érik a ruhaboltok, cipőüzletek, szupermarketek, gyógyszertárak és ajándékboltok. Ezek az utcák élnek nappal és este is, sok üzlet este 8–9-ig nyitva tart.

Akik elegánsabb, márkásabb darabokra vágynak, azok számára az Ipanema negyed kínál jobb terepet. Itt a Visconde de Pirajá és az Ataulfo de Paiva sugárút vonalán találhatók a dizájner butikok, helyi tervezők műhelyei, ékszerüzletek és felsőkategóriás divatmárkák. A környék stílusos és biztonságosabb is, de az árak ennek megfelelően magasabbak.

Kézműves ajándéktárgyakat, naiv festményeket, iparművészeti tárgyakat keresve érdemes átruccanni a Santa Teresa negyedbe. A macskaköves utcákon több kis műterem, galéria és bolt sorakozik, ahol festmények, kerámiák, ékszerek és fafaragványok között lehet válogatni – ráadásul gyakran magával az alkotóval is szóba lehet elegyedni.

Emellett ott van még a Hippie Fair (Feira de Ipanema) nevű vasárnapi szabadtéri vásár az Ipanema negyed Praça General Osório terén, ahol festmények, ruhák, táskák, lakásdíszek és szuvenírek gazdag kínálata várja a turistákat – ez kifejezetten ajánlott, ha egyedi vagy olcsóbb ajándékot keresünk.

A városban működő nagyobb bevásárlóközpontok (pl. Shopping Rio Sul, Barra Shopping) is kényelmes megoldást kínálnak légkondicionált környezetben, bár ezekben az árak általában magasabbak, és a kínálat sokszor nem tér el lényegesen egy nyugat-európai pláza választékától.

Érdemes készpénzt is tartani magunknál vásárláskor, különösen a kisebb üzletekben, kézművesboltokban és utcai árusoknál, ahol a bankkártyát nem mindenhol fogadják el. Ha van nálunk kártya, a Visa és Mastercard a legelfogadottabb, míg az American Express használata korlátozottabb.

Szórakozás

Esti, éjszakai szórakozás szempontjából mindenképpen érdemes számításba venni a Lapa negyedet. A Mem de Sá nevű úton (avenida) éjszakai klubok sokasága ajánlja magát egymás mellett. A Gamboa nevű negyedben is érdemes esténként körülnézni, főleg, hogy ott az épületek is nagyon hangulatosak. Bulihelyek szempontjából dinamikusan fejlődik ez a környék.

"8-10000 forintos belépőt Budapesten sem fizetnék ki egy szórakozóhelyen, bár otthon nincs is nagyon ilyen. Rióban viszont az ilyesmi teljesen megszokott. Tudtam, hogy a város nagyon drága lesz, de hogy ennyire megterheli a pénztárcám, az fájóan meglepett. A világ legdrágább városainak listáján Rio jelenleg a 12. helyen található. (2012)" forrás


"Tapasztalataim szerint Rióban csúcs, laza és nagy választékú a szórakozási terep. nagyon kellemes a légkör a Gava-i bárok tájékán. Lapában rengeteg különböző szórakozóhely van, de egyikbe se mentünk be, mert önmagában az utcákon is bulis volt. Menjetek és nézzétek meg a saude negyedben a Pedra do Sal-t, ahol minden hétfőn élő szamba van. A hangulat csúcs, baromi laza, a sok mosolygós, táncoló fiatal - szerintem - inkább a riói társadalom értelmiségi rétegéből való.

A Copacabana negyedben van egy szuper bár, a Bip Bip, ahol híres helyi muzsikusok zenélnek és az emberek az utcáról nézik, hallgatják őket. A tulak valóságos intézmény a brazil zenei életben és láttuk ott ülni, mint egy király, a fehér szakállával és főnökösködő tekintetével. nagy élmény ez a hely a szamba és a helyi zenék szerelmeseinek, de amúgy mindenki másnak is. Ne remélj valami nagy bulit, az egész nem is zajos, inkább bensőséges. A legcsúcsabb riói bulizós élményem az nem ez volt. Hanem: távol a központtól egy híd alatt láttunk egy csomó feka riói fiatalt, ahogy őrülten táncoltak rutinszerű koreográfia alapján 10-15 évvel ezelőtti RnB-re." (K. Marion, 2014)

Közbiztonság

Ha az utazó ezeket az alábbi alapszabályokat betartja Rio-ban, akkor minimálisra csökkenti annak a veszélyét, hogy kirabolják, meglopják, megtámadják, zaklassák. Sok minden függ az egyéni tényezőktől: mikor, mely napszakban (sőt a hét mely napján), melyik utcában, egyedül, társaságban, életkor, kinézet stb. Először tisztázzuk azt, hogy a Rio-ba látogató külföldi turisták 99 százalékát nem rabolják ki, nem lopják meg. Az alapszabályok betartása arról szól, hogy az ember ne legyel lúzer és ne kerüljön ebbe a bizonyos egy százalékba. Bármilyen rémes történetekről is olvasunk, azok nem szokványos, hanem kivételes történetek.

Na de jöjjenek az alap- illetve aranyszabályok:

  1. Hagyjad az órát, az ékszert, a nyakláncot, a karperecet a hotel széfjében. Még azokat is, amik olcsók. A rabló távolról nem tudja felmérni, hogy az adott érték olcsó vagy drága. Csak akkor tudja meg, ha már rabolt. Ha nincs rajtad/nálad semmi csábító tárgy, akkor nagy az esélye, hogy a rabló más áldozatot szemel ki inkább.
  2. Ne harcolj a rablóval. Rióban a sérüléssel is járó rablások nagy része esetén az áldozat hőst akart játszani. Sok riói rabló tizenéves. Nem szabad lebecsülni a veszélyességüket. Többségüknél van kés vagy revolver.
  3. Legyen nálad némi készpénz, amit oda tudsz adni a rablónak, amivel az megelégszik, magunknak pedig, nem jelent nagy veszteséget. Pl. egy 50 reálos bankó. Ha adsz valami pénzt, persze nem túl keveset, akkor nagy az esélye, hogy azt elviszi és nem próbál még többet keresni. A nagyobb pénzeket, a bankkártyát testünkhöz szorítva, rejtekhelyen kell őrizni valami kívülről nem észrevehető övben, táskában. "Hasitasit" ne használjunk!
  4. Támadás esetén emeljük magasba a kezünket és hagyjuk, hogy kiürítsék a zsebeinket. Egy 50 reálos bankóval boldogan fognak távozni. Ötezer forintot nem ér meg a testi biztonságunk?
  5. Csak annyi készpénz, érték legyen nálunk, aminek elvesztését nem fogjuk túlságosan sajnálni. Egy 10-20 ezer forintot érő fényképezőgép elvesztése még nem fogja romba dönteni az utazás jó hangulatát. Ha Iphone-nal vagy Ipad-del fényképezünk, akkor mentsük le a szükséges adatokat. A hátizsákban, táskában olyan dolgok legyenek, amelyek elvesztését nem fogjuk túlságosan sajnálni.
  6. Ne sétáljatok egyedül este, éjszaka a riói strandokon. Van egy két biztonságos strandrész, ha mindenképpen sötétedés után akarsz fürödni. Ilyen az Ipanema strand egyik végén az Arpoador beach.
  7. Hétvégéken tanácsos kerülni Rió belvárosát, a Centro-t.
  8. Minél kevesebbet tartózkodjatok éjszaka az utcákon. Használjatok taxit a hotelbe való visszajutáshoz. Minél kihaltabb egy utca, annál veszélyesebb.
  9. Olyan taxit intsetek le, amelyiken van cégnév, telefonszám. Ezek biztonságosak, bár azt lehet mondani, hogy általában biztonságos a taxizás Rióban. Rövid távolságra is inkább vegyetek igénybe taxit.
  10. A neves strandokon és sétány részein nagyon kell ügyelni, ha 12-14 éves suhancokból álló csoportot látunk. A rablásokban ők viszik a prímet, mert az életkoruk miatt nem büntethetők. Ha ékszert, órát, fényképezőgépet, mobiltelefont látnak, akkor támadnak, ütnek, ráncigálnak. Akár egy rendőrőrs közelében is.


A Rio de Janeiró állami Katonai Rendőrség (Polícia Militar do Estado do Rio de Janeiro) járőröző autója az ablakból kilógó Colt M4 karabéllyal - N. A. fotója

Szükség van erre - N. A. fotója

"Saját tapasztalat, 2025 januárjából: Este a Copacabanán sétálni indultam, és bár a közbiztonság javult az elmúlt években, még mindig érzékelhető a veszély. A bűnözési ráta Rióban 2023-ban körülbelül 18%-kal csökkent, de ez nem jelenti azt, hogy teljesen biztonságos lenne.

A turistákat elsősorban az opportunista bűncselekmények érintik, mint a zsebtolvajlás és a kisebb lopások. Minden értéktárgyamat a hotelben hagytam, csak egy olcsó telefont és minimális készpénzt vittem magammal, ahogy azt a helyi biztonsági tanácsok javasolják. Ma már szigorúan kerülendők a favelák (nyomornegyedek), beleértve a turistáknak kínált favela-túrákat és az ott hirdetett szálláshelyeket, éttermeket vagy bárokat is.

Szállodámban találkoztam amerikai turistákkal, akik elmesélték, hogy bár a helyzet javult, még mindig előfordulnak rablások forgalmas helyeken is, különösen a karneváli szezonban. A Zona Sul (Déli Zóna) területe, beleértve Copacabanát, Ipanemát és Leblont, általában biztonságosnak számít, még éjszaka is, de még itt is fontos az óvatosság.

Rióban az Uber használata biztonságosabb megoldás az éjszakai közlekedésre, mint a tömegközlekedés, különösen ha csomagokkal érkezel a városba vagy fáradt vagy. A strandokon is érdemes körültekintőnek lenni, főleg a Copacabana északi részén, és kerülni a sétálgatást éjszaka.

A Cukorsüveg-hegy és a Krisztus-szobor látogatásakor is figyelni kell a biztonságra. A Krisztus-szoborhoz érdemes a fogaskerekű vasúttal, kisbusszal vagy taxival menni, nem a túraösvényen, ahol korábban rablások fordultak elő.

A metrón való utazás továbbra is biztonságosnak számít, és a bevásárlóközpontokban található bankautomaták használata is biztonságosabb, mint az utcai ATM-eké. Érdemes naponta csak egyszer, világosban és mindig felügyelt helyen pénzt felvenni.
A legjobb, ha az ember Rióban nem visel feltűnő ékszereket, óvatos a bankkártyáival, és megbízható szálláshelyet választ a turistanegyedekben. Évente több millió turista látogatja Riót, és a legtöbben biztonságban töltik el nyaralásukat, a kulcs a körültekintés és az alapvető óvintézkedések betartása."

"Voltam sokszor Rióban és állítom, hogy 2025-re jelentősen javult a közbiztonság. Én nyugodtan mászkálok este a Copacabana, Ipanema vagy Leblon negyedekben, amelyek ma már a város biztonságosabb részei. Szórakozni is el lehet menni, de érdemes az Uber vagy hivatalos taxi szolgáltatást használni a hazajutáshoz.
Továbbra is érvényes, hogy nem szabad ékszert felvenni és feltűnő értéktárgyakat mutogatni. Okos óra helyett egy egyszerűbbet érdemes hordani, és nem célszerű drága, márkás ruhákban sétálgatni. Turistaként a legjobb stratégia, ha próbál az ember beolvadni: egyszerű cuccokban öltözködni, nem mutogatni a térképet vagy a telefont feltűnően az utcán. A 2020-as évek közepére bevezetett fokozott rendőri jelenlét a turisztikai negyedekben nagyban hozzájárult a biztonságérzet növekedéséhez.
A metró és a BRT (gyors buszrendszer) ma már sokkal biztonságosabb közlekedési mód, mint korábban volt. A pénzt mindig bevásárlóközpontokban vagy bankfiókokban, ellenőrzött helyeken érdemes felvenni. A helyi lakosok tanácsait követve és némi elővigyázatossággal ma már jóval kisebb a kockázat, mint tíz évvel ezelőtt volt. A favelákba vezető túrákat azonban továbbra is kerülni kell, bármilyen biztonságosnak hirdetik is őket."



"Mielőtt Rióba indul az egyszeri turista, ma is fontos a helyi viszonyokról alaposan tájékozódni. Bár a közbiztonság jelentősen javult az elmúlt években, továbbra is érvényes, hogy lehetőleg ne indulj el egyedül, különösen az esti órákban. Nagy előny, ha ismersz egy helyi lakost, vagy hivatalos, megbízható idegenvezetővel mész.
A 'favela' továbbra is szegény- vagy nyomornegyedet jelent, és ezek a területek 2025-ben is a magasabb bűnözési rátával rendelkező zónák közé tartoznak. A hatóságok egyértelműen nem javasolják a favelákba történő látogatást még szervezett túrák keretében sem, hiába reklámozzák azokat biztonságosnak. Bár egyes favelákban (mint Santa Marta vagy Vidigal) próbálkoztak turisztikai fejlesztésekkel, a közbiztonság még mindig nem garantált.
A főbb turisztikai negyedekben (Copacabana, Ipanema, Leblon) megerősített rendőri jelenlét tapasztalható, különösen a nyári szezonban és a nagyobb események, mint a karnevál idején. A város bizonyos részein telepített okoskamera-rendszerek és a turisztikai rendőrség jelenléte hozzájárult a turisták elleni bűncselekmények csökkenéséhez, de az óvatosság továbbra is indokolt.
Fontos, hogy az okostelefonokat és értéktárgyakat ne mutogassuk feltűnően, és használjuk a hotelszéfet az útlevelek, felesleges készpénz és értékek tárolására. Az Uber és a hivatalos taxiszolgáltatások ma már biztonságos közlekedési alternatívát jelentenek, különösen az esti órákban.
A nyelvi akadályok továbbra is kockázati tényezőt jelentenek, ezért hasznos lehet néhány alapvető portugál kifejezés megtanulása vagy egy megbízható fordító alkalmazás használata. A 2025-ös statisztikák szerint a turisták elleni bűncselekmények száma csökkent, de sajnos még mindig előfordulnak rablások, zsebelések a forgalmas helyeken."



"A Botafogo környéke nappal biztonságos, de alkonyat után érdemes óvatosabban közlekedni. A város biciklikölcsönző rendszerét is fejlesztették, és ma már a bérelhető narancsszínű kerékpárokat GPS-szel látták el, ami segít a lopott biciklik visszaszerzésében.

A rendőrség hatékonysága tovább javult az elmúlt években, és a turisztikai negyedekben megnövelték a rendőri jelenlétet. A bűnüldözés technológiai fejlesztései, mint a térfigyelő kamerarendszerek bővítése és az arcfelismerő rendszerek bevezetése hozzájárult ahhoz, hogy a bűnözők gyorsabban elfoghatók legyenek.

A Lapa negyed, ami továbbra is a városban a legnépszerűbb szórakozóhelyek otthona, ma már sokkal biztonságosabb, mint tíz évvel ezelőtt. Az itt található bárok és éttermek előtt állandó rendőri jelenlét tapasztalható, különösen a hétvégéken. Ez ma már inkább biztonságérzetet ad a turistáknak, nem pedig fenyegetettség érzését. A legjobb tanács azonban még mindig az, hogy ne vigyünk magunkkal értékes táskákat, és értéktárgyakat ne tartsunk látható helyen.

A biciklikölcsönzés biztonságosabbá vált, de továbbra is érdemes a hivatalos kölcsönzőhelyeket választani, ahol biztosítással is ellátják a járműveket. A 2025-ös állapotok szerint a város számos pontján kiépítették a biztonságos kerékpárutakat, ami nemcsak a közlekedést teszi kellemesebbé, de csökkenti a lopások kockázatát is.

Fontos hangsúlyozni, hogy a favelákba történő látogatás továbbra sem ajánlott turisták számára, még szervezett túra keretében sem. Bár néhány fejlesztési program indult ezeken a területeken, a közbiztonság még mindig nem garantált. A helyi hatóságok határozottan nem javasolják a favelákba történő belépést, és nem tudják garantálni a biztonságot ezekben a körzetekben, függetlenül attól, hogy mennyire hirdetik biztonságosnak ezeket a túraszervezők."


10 napot töltöttünk csak Rióban, és ez idő alatt semmi, de semmi biztonsági problémánk nem volt. Sőt, még csak nem is láttunk olyan alakokat, bandákat, akik miatt félelemérzetünk lett volna. Pedig sokat gyalogoltunk, nappal, este, késő este is – nem csak turistás helyeken. Igaz, Rióban élő családtagunkkal mozogtunk, aki jól ismeri a környékeket, de még egy favelába is bementünk vele, és ott sem történt semmi baj.

Óvatosak voltunk persze: eleinte gyanakvóan figyeltük a környezetet, de egy idő után már nem is nagyon foglalkoztunk a lehetséges veszélyekkel. 2025-ben is igaz, hogy a hírek sokszor túlzóak, és ha az ember ésszel közlekedik – nem mutogat értéket, nem császkál egyedül ismeretlen külvárosi részeken éjjel, és nem bízik meg vakon idegenekben –, akkor teljesen biztonságosan bejárhatja a várost. Legyetek óvatosak, de nem kell előre betojni. (K. J.)


Második szállásadóm úgy fogalmazott, hogy az, hogy az embert kirabolják vagy sem, végső soron csak szerencse vagy pech kérdése. Lehet, hogy valakit évekig semmi baj nem ér, aztán egyetlen rossz pillanatban rossz helyen van – és bumm, megtörténik. Ő maga mesélte, hogy vannak barátnői, akik sötétedés után is egyedül sétálnak az utcán, mondván: nem engedik, hogy a félelem irányítsa az életüket.

Hiába próbálja az ember óvintézkedésekkel kontrollálni a helyzetet, teljesen kizárni az atrocitás lehetőségét nem lehet. A legjobb, amit tehetünk, hogy a bekövetkezés valószínűségét csökkentjük – azzal, ha nem viszünk magunkkal értékeket, nem telefonálunk feltűnően az utcán, nem megyünk egyedül félreeső helyekre, és tudatosan választjuk meg, mikor merre járunk.


Amikor elindultam a Copacabana strandra, és később az Ipanemán is végigsétáltam, eleinte feszült figyelemmel pásztáztam a környezetet. Folyamatosan azt néztem, nincs-e a közelemben valaki, aki túl közel jön, túl sokáig néz, vagy gyanúsan viselkedik. Alig mertem elővenni a telefonomat, és miközben néhány képet készítettem, szinte már számítottam rá, hogy valaki egyetlen lendülettel kitépi a kezemből. Több embertől hallottam ugyanis, hogy a Copacabana a tolvajlások egyik „klasszikus” helyszíne – különösen a figyelmetlen turisták körében.

Ehhez képest nagy meglepetés ért: semmi gyanúsat nem láttam. Csak jókedvű strandolókat, akik ugyanúgy söröztek a hűtőtáskájukból, mint ahogy azt otthon, Magyarországon is szokás. A légkör nyugodt volt, barátságos, és még a szkeptikus tekintetem sem szúrt ki semmiféle veszélyt. Talán az is hozzájárult ehhez, hogy a partvonal mentén rendszeres időközönként ott voltak a rendőrségi posztok – látható és érezhető volt a jelenlétük, ami sokat javított a közbiztonság érzetén.


Novemberben néhány napot tölthettem Rio de Janeiróban. Sajnos pont akkor esett az eső, amikor a Copacabanán strandolni lehetett volna, de szerencsére a városnézős napokon ragyogó napsütés fogadott. Őszintén szólva nagyon tartottam a híresen rossz közbiztonságtól – annyira, hogy eleinte még a fényképezőgépemet sem mertem magammal vinni az utcára.

Aztán kellemes meglepetés ért: mindenhol látható volt a rendőri jelenlét, a turisztikailag frekventált helyeken tényleg figyelnek a biztonságra, és különösen a turisták környezetében érződött egyfajta védettség. Ennek köszönhetően fokozatosan oldódtam fel, és végül már a géppel a kezemben jártam be a várost – biztonságérzettel, nem szorongással.

Magyar külképviselet

Tiszteletbeli Konzulátus Rióban:


Tiszteletbeli konzul: Nelson Wilians Fratoni Rodrigues
Tiszteletbeli alkonzul: Bíró Zoltán


E-mail cím: hungria.rio@nwadv.com.br
Telefonszám: +552135501997

Ügyeleti mobil: +55-21-98319-1602 (magyarul tudó munkatárs)

Av. Presidente Wilson 231 24º andar Centro
Rio de Janeiro-RJ, 20030-021

Egyéb hasznos információk

Előny, ha ezeket tudjuk jól kiejtve mondani brazil portugálul:

  • Ha taxizunk és szólni akarunk a sofőrnek, hogy itt áljon meg, akkor: Pode parar aqui (podzsi páráh áki)
  • Hol a vécé? Onde é o banheiro? (ondzsi tény u bányéru?)
  • Mennyibe kerül? Quanto custa? (Kvántu koustá?)
  • Beszél angolul? Voce fala ingles? (Voszé fálá inglész?)
  • Féfiak megszólítása: senhor (széhnyor), nőké: senhora (szényorá)
  • Ne adja Isten, hogy szükség legyen rá, de így mondják ott, hogy Segítség!: socorro (szokorro, azt r lágyan raccsolva)
  • Jó napot: bon dia (délig), ejtve: bon dzsiá, jó délutánt (este hétig): boa tarde, ejtve boá tárdzsi, jó estét (este 7 után): boa noite, ejtsd: boá nojcsi
  • Bocsánat: me desculpa (ejtsd: mi dzsiszkulpá)
  • Köszönöm: ha nő vagy akkor obrigada (obrigádá), ha férfi vagy akkor: obrigado (obigádu)
  • Hello: Oi (ejtsd: Oj)

Fotóegyveleg

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon