Horvátország biztosítás
2024: Aki megy Horvátországba nyaralni , legyen érvényes EU-s tajkártyája . Vigyázat csak három évig érvényes ezért ellenőrizzétek mikor jár le ! Az eus kártyára jár a sürgősségi ellátás, amit az adott járási központok nyújtanak. Minden más ellátáshoz szükség van utasbiztosításra.
2022 nyarán nyáron valósággal ellepték az Adriai-tengert a különböző medúzafélék. A helyzet északon a legrosszabb, de már a közép-dalmáciai strandokon is ügyelni kell a csalánozó vízi élőlényekre.
Az isztriai halászoknak már hónapok óta sok bosszúságot okoz a medúzák elszaporodása, mert hálóikban rendszeresen sokkal több a puhatestű, mint a hal. A helyzet néhol már annyira komollyá vált, hogy egyes halászok inkább ki sem vetik a hálóikat, míg nem ritkul meg a medúzaállomány.
A szóban forgó állatok elszaporodása elsősorban a megszokottnál melegebb időjárásnak köszönhető, ez ugyanis ideális a terjedésükhöz.
A legtöbb egyed szerencsére ártalmatlan, úgynevezett világítómedúza, de egyre több van az enyhe csípést okozó tengeri csalánnak nevezett alfajukból is
Az ártalmatlan fajok mellett az utóbbi időben viszont egyre több bejelentés érkezik az Adriai-tengerben nem őshonos, úgynevezett iránytű medúzákról is, melyek megjelenése már nem csak a halászoknak okoz gondot. Az említett faj eredetileg az Atlanti-óceánból származik, első példányai csupán néhány évvel ezelőtt kezdtek megjelenni a horvát vizekben, ami azért is gond, mert csípése a hazai fajtákkal ellentétben nagyon fájdalmas.
Chrysaora hysoscella, azaz az iránytű medúza, amelynek igen fájdalmas a csípése.Az őshonos fajtákkal ellentétben a tengeri iránytű nem északon, hanem leginkább aközép-dalmáciai szigetvilágot körülvevő vizekben szaporodott el. forrás
A horvát tengerparton jellemzően nincs vezetékes víz, most folyik a kiépítése (ezért elég sok az útlezárás, poros pótutak nyitása a településeken, és közöttük az olajfaligeteken át). A tartályokban tárolt víz nem ártalmas, de azért azt szokták tanácsolni, hogy ne igyuk meg, érdemes a hétliteres palackokban árult vizeket venni a boltban. Főzni, fogat mosni, mosdani nyugodtan lehet a tartályos vízzel.
Elővigyázatossági szempontból mindenképp említeni kell a tengeri sünöket, amelyek mindenütt előfordulhatnak. A tüskéket csak „kiműteni” lehet, a horvát gyógyszertárakban kapható „fekete” krém az esetek többségében hatástalan. Ezért a homokos helyek kivételével, ha nem lépcsőről megy be valaki, mindenképp tengeri cipőt érdemes viselni.
A fentieken túl alap, hogy nyaralás alatt is mindent ésszel kellene csinálni, de a horvátok azért összeszedtek pár jó tanácsot: a strandolóknak itt, a (hegyi)túrázóknak pedig itt. És persze vannak olyan dolgok, amelyek nem a józan észen múlnak. Horvátországban azért előfordulnak földrengések, az utóbbi években a tengerparti részeken is volt több komolyabb erősségű. Érdemes átnézni a zágrábi magyar nagykövetség tömör tájékoztatóját arról, hogy mi a teendő, ha megmozdul a föld. Az erdőtüzek, futótüzek is egyre gyakoribbak a klímaváltozás súlyosbodása miatt. Erre is van egy tömör, a józan paraszti ész mentén összeállított útmutatás.
Egészségügyi ellátásLegyen nálunk elsősegélycsomag, és vigyünk magunkkal alapgyógyszereket, pl. fejfájás-csillapítót, hasfogót, amit a józan ész diktál. Gyógyszerhiány a Horvát Idegenforgalmi Közösség szerint nincs az országban, ha elfelejtettünk volna valamit, a kinti patikákban megkapjuk. Mindenképpen váltsuk ki az Európai Egészségbiztosítási Kártyát. Ha nagyobb baj ér minket, ennek felmutatásával jogosultak leszünk ingyenes sürgősségi betegellátásra – annak költségeit, már ha van itthon érvényes társadalombiztosításunk, átvállalja a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő, általában utólagos elszámolás mellett. Az ellátás színvonalas, a rendelőkben, mentőállomásokon, kórházakban beszélnek angolul.
Aki biztosra akar menni, az utasbiztosítást köt, aki még biztosabbra, az előre regisztrál konzuli védelemre. Ezt a Konzuli Szolgálat honlapja mellett most már a Konzinfo Utazom nevű mobilalkalmazáson is megteheti. (2024) forrás
Laktózérzékenyeknek!
Fotóztam pár árukínálatot. Van minden! De! Csak a boltokban. Pékségben a kérdést se értik, kávézókban mosolyogva közlik, hogy nincs. Én kis üvegemben vittem magammal mindennap az elkészített kávém. Nem igazán hűlt ki 😉
Éttermek felejtős, azonban mint kiderült, az isteni pizzájukra goudát raknak. Igaz gyógyszerrel ettem, de egy egészet, és bizony itthon nem eszek semmi olyat az összetétel alapján, mégis szarabbul vagyok, mint ott a pizzától.
Lidlben még a felvágottak is nagyjából azok pl, mint nálunk. (2022)Sajnos akiknek van tengerük, pont azok nem becsülik meg. A parti települések szennyvízkezeléséről jobb ha nem tudunk. Ahol eddig nyaraltunk, a tulajtól mindig megkérdeztük hol ne fürödjünk, és rögtön mondták a szennyezett helyeket. Sokszor a strandok mellett van a szennyvíz beengedve...(2022)
A tenger hihetetlenül jó hatással van a szervezetre, meglátod, már pár nap múlva teljes fizikai és szellemi megújulásban lesz részed. Jó hatással van a légutak egészségére! Bármely tenger, nem csak a horvát!
A tengerből kipárolgó sós levegő igencsak jó hatással van a légutak és a pajzsmirigyek egészségére is. A gyerekek számára egy legalább 7 napos tengeri nyaralás felér egy immunerősítő terápiával, így visszatérve az iskolába könnyebben elkerülhetik majd a légúti megbetegedéseket.
Bármilyen allergia, asztma és bronchitis esetén is nagyon hatékony a tengeri levegő, de pozitív hatása van a szívműködésre is.
A tengeri levegő terápia bármelyik évszakban élvezhető, viszont a napfelkelte utáni három órában, és este egy órával a naplemente után a leghatékonyabb. Jó hatással van a lelki egészségre!
A tengeri levegő csökkenti a szorongást, az enyhébb depressziós tüneteket, segíti az ellazulást, relaxációt. A hullámok hangja nagyon nyugtató, ha csak lehet használjuk ki a reggeli órákat, sétáljunk, meditáljunk, jógázzunk a parton.
A kellemes környezet hatására endorfinok szabadulnak fel, ezért sokkal kiegyensúlyozottabbak leszünk egy tengerparti nyaralás után. Megszabadít az álmatlanságtól!
Biztosan te is észrevetted már, hogy sokkal nyugodtabban alszol, ha egy napot eltöltöttél a tengerparton. Nincs benne semmi titok, ez a tengeri levegőtől van, hiszen tele van negatív ionokkal, és felgyorsítja az szervezet oxigénfelvevési folyamatait. A negatív ionok szabályozzák a szerotoninszintet, csökkentik a stresszt és növelik a boldogságérzetet. A tengervíz és a napfény kis mennyiségben segít bizonyos bőrbetegségek leküzdésében. A sós víz javítja a bőr rugalmasságát, csökkenti a ráncok kialakulásának esélyét.
A tengervíz magas vitamin- és ásványi anyag készlettel rendelkezik!
84 létfontosságú elemet tartalmaz, melyek igencsak fontosak az emberi szervezet számára: vitaminokat, ásványi sókat, nyomelemeket, aminosavakat. A tengervíz gazdag olyan mikroorganizmusokban is, amelyek antibiotikus hatással rendelkeznek.
Ásványi anyag és nyomelem-összetétele nagyon hasonlít az emberi vérplazmára. A tengervíz megnyitja a pórusokat, és a bőrön keresztül elősegíti a szervezet méregtelenítését, ezáltal csökkenti a betegségek kialakulásának esélyét.
A legtöbb magyar nyaraló a nyári hónapokban a horvát tengerpart felé veszi az irányt, és erre a legegyszerűbb út az autópálya. Horvátországban még mindig fizetőkapus rendszer működik, ezért a kapuknál érdemes a bankkártyás fizetést választani, mert a készpénzes sor sokkal lassabb, és főszezonban könnyen bedugulhat.A legpraktikusabb és leggyorsabb megoldás továbbra is az ENC-rendszer. Ehhez szükség van egy kis készülékre, amit nemcsak megvásárolni, hanem bérelni is lehet. Ezt előre fel lehet tölteni pénzzel – akár benzinkúton, SMS-ben, mobilappal vagy online –, majd csak a szélvédő mögé kell helyezni, és a kapunál lassítva automatikusan levonja az útdíjat. Ezzel akár 10% kedvezmény is jár. 2025-től a tervek szerint már a hagyományos kapuknál is bevezetik az automatikus, applikációs útdíjlevonást.
Az aktuális útdíjak például így alakulnak: a magyar határtól Zágrábig tartó A4-es autópálya díja 5,8 euró, innen Rijekáig az A6-os további 9,2 euró, így a teljes út Rijeka felé 15 euróba kerül egy irányba. Ha Splitbe megyünk, akkor Zágrábtól az A1-es szakaszt használjuk, ami 24 euró, tehát a teljes költség egy útra 29,8 euró. Visszafelé természetesen ugyanez az összeg fizetendő.
Aki kicsit spórolna, annak érdemes Karlovacnál letérni a Plitvicei-tavak felé vezető gyönyörű, erdei útra, és csak a Sveti Rok alagút előtt visszahajtani az autópályára – ez olcsóbb, viszont körülbelül egy órával hosszabb út.
Érdemes még otthon telepíteni a horvát autópálya-kezelő mobilalkalmazását, ami valós idejű információkat ad a forgalmi helyzetről, balesetekről, lezárásokról és időjárásról, ráadásul segélyhívásra is alkalmas.
A legtipikusabb torlódási pont a Zágráb körgyűrű és a Zágráb–Karlovac szakasz, ahol hétvégén és turnusváltáskor 1–1,5 órás csúszás is előfordulhat. A másik kritikus pont a Sveti Rok alagút és környéke, amit szélsőséges időjárás esetén lezárhatnak. Ilyenkor vagy hosszú várakozás, vagy kényszerű kerülő jön: egy lassú, de gyönyörű, szerpentines hegyi út.
A magyar jogosítványt Horvátországban elfogadják, de legyen nálunk a forgalmi engedély és a zöldkártya is. Ha bérautóval megyünk, szükséges a bérleti szerződés és/vagy meghatalmazás is. Nemzetközi jogosítványt nem kérnek.
Ha szabálysértés történik, például mobilozunk vezetés közben vagy nincs bekapcsolva az öv, a bírság 130 euró. Súlyosabb vétségekért akár 2650 eurós büntetés is járhat. A kerékpár, roller, segway és hoverboard használata közben is tilos a mobilozás, ennek megszegése 30 euróba kerülhet.
A parkolás átlagos díja 1,5–2 euró, de a népszerű városrészekben magasabb lehet. Ingyenes parkoló kevés van, és ha mégis ott hagyjuk az autót, gyakori a bírság. Főszezonban a történelmi központok közelében parkolóhelyet találni szinte lehetetlen, még fizetős parkolóban is.
Üzemanyag
Horvátországban az üzemanyagárakat kéthetente felülvizsgálják. 2025 nyarán egy liter 95-ös benzin átlagára 1,43 euró, a dízelé 1,37 euró. Az autópályák melletti kutak rendszerint kicsit drágábbak. Az aktuális árakról mindig érdemes online tájékozódni.Összességében érdemes előre tervezni: készülni ENC-vel, friss appokkal, és a kritikus szakaszokra plusz időt hagyni – így a horvát nyaralás már útközben sem lesz stresszes!
Az hogy dugókba bele lehet futni , hát Istenem. Itthon is ez van ( most nem posztolom ki tegnap mi volt a M1en), ott is van útfelújítás , a fizetőkapukat elvileg jövőre leszerelik, nekünk szerencsénk volt , mert soha nem kellett 20 percnél tovább várni . Egyébként az északibb részekre érdemes Szlovénián keresztül próbálkozni , bár tavaly ott belefutottunk egy 10 km-es dugóba . De ha egyszerre nekiindul 100.000 ember akkor nem kell csodálkozni.
Eltévedni nem nagyon tudsz , egyrészt van nálad mobil ugye, meg van GPS , meg egyébként is elég jól ki van táblázva minden. A közlekedési szabályok és a sebességhatárok ugyanaz mint nálunk , tehát a határnál nem kell átülnöd bal kormányos autóba most már ráadásul határellenőrzés sincs, ha bármi gond van, a magyar személyiddel tudod magad igazolni. (2023)
2025 nyara: A legtöbb magyar utazó továbbra is autóval indul útnak a horvát tengerpartra. A rossz hír, hogy a déli szomszédnál idén is rengeteg helyen folyik útépítés – nyár és turistaszezon ide vagy oda, a Horvát Autóklub (HAK) friss térképe alapján szinte nincs olyan főbb útszakasz, ahol ne lenne valamilyen terelés vagy sebességkorlátozás. A jó hír viszont, hogy az autópályadíjak idén sem emelkedtek.Budapestről indulva a legkényelmesebb út továbbra is Letenyénél vezet át a horvát határon. Innen az A4-es autópálya visz egészen Zágrábig, ahol a Sv. Helena fizetőkapunál kell először útdíjat fizetni. A zágrábi körgyűrű használata ingyenes, innen pedig két irányba lehet továbbhaladni: Bosiljevo 2-nél válik szét az útvonal. Ha Dalmácia felé vesszük az irányt, akkor az A1-es autópályán folytatjuk utunkat Split felé, ha pedig a Kvarner-öbölbe vagy Isztriára tartunk, akkor az A6-oson érdemes továbbmenni. Jó hír, hogy a Krk-szigeti híd továbbra is díjmentesen használható.
Két csomópontnál idén is érdemes türelemmel felvértezni magunkat: mindkettő Zágrábtól délre található. Az egyik a híres lučkói fizetőkapu, ahol az A1-es, a zágrábi körgyűrű és a Karlovac felé vezető út találkozik – itt főként a tengerpart felől hazafelé szokott hosszú sor kialakulni. A másik kritikus pont a bosiljevói elágazás, ahol az autósoknak dönteniük kell: maradnak az A1-esen Dalmácia felé, vagy átváltanak az A6-osra Isztria irányába. Itt is gyakori a torlódás, főleg hétvégén és a turnusváltások napjain.
Hasznos tanács: indulás előtt mindenképpen érdemes a HAK mobilapplikációját letölteni, ami valós idejű forgalmi helyzetről, útlezárásokról és balesetekről is tájékoztat. Így elkerülhetők a váratlan bosszúságok, és a tengerparti nyaralás már útközben is nyugodtabb lehet.
2025. június: 1 liter benzin 1,50 euró
Addig még valahogy ki lehet bírni
2024: GYORSHAJTÁS HORVÁTORSZÁGBAN
Horvátország megsokszorozta trafipax állományát, s használják is őket. A lefényképezett autók tulajdonosai néhány hét késéssel Magyar honban is megkapják a büntetést. (saját tapasztalat)
Fontos tudni:
Térti vevénnyel érkezik. Az átvételtől számított 3 napon belül a bírság felét kell csak átutalni. Ezért nincs kitöltve a csekken az összeg. Az átutalás igazolását, és a kitöltött személyes adatlapot emailben el kell küldeni a megadott email címre, ahonnan igen hamar megjön az udvarias válasz. A levélben magyar nyelven is leírnak mindent, a fordítás elég jó. Befizetés és az email elküldése után, igen hamar visszaigazoló mailt küldenek.Három napon túl a teljes összeg fizetendő.
Aki nem fizeti be, eljárást indítanak ellene, a várható bírság ez esetben 660 - 1990 euro.(sz.g.)
Az interneten rengeteg pletykát találni arról, hogy egyesek nem fizették be a külföldön szerzett gyorshajtási vagy parkolási bírságot és azóta se kaptak felszólítást külföldi hatóságtól. Persze nem minden esetben lehetünk ilyen szerencsések, főleg az EU területén!
Az EU-ban működik ugyanis egy EUCARIS (EUropean CAR and Driving license Information System) elnevezésű szervezet és annak információs rendszere, aminek a feladata az EU tagországok gépkocsi-nyilvántartásának egyesítése. Ők akár országhatáron keresztül is lenyomozhatják a megbírságolt jármű tulajdonosát és kézbesítésre átadhatják a címet a megfelelő hatóságoknak.
Egy azonban biztos: ha valaki bérelt kocsival követte el a szabályszegést, akkor számíthat rá, hogy akár a bérbeadónál megadott címére is kaphat felszólítást, vagy már eleve az ott megadott hitelkártya adatok alapján megterhelik a számláját. Ha az útlevelének/személyi igazolványának és a jogosítványának az adatait is felvették, akkor szinte biztosan számíthat rá, hogy az autó bérbeadója át fogja terhelni a bírságot.
Amúgy sem érdemes az EU területén sehol gyorsan hajtani, mert elég súlyos büntetéseket osztanak ki érte (főleg a skandináv országokban). A parkolási bírságok sem kevésbé kellemesek, de még megfizethető mértékűek (20-300 euró között, vagy annak megfelelő pénz).
500z kunáig (közel 22 ezer forintig) terjedő büntetéssel kalkulálhatnak a sofőrök, ha 10–20 kilométerrel lépik túl a sebességhatárt, s azok is, akik nem csatolják be a biztonsági övet. A parkolási cédulákat is érdemes megőrizni. Szintén fontos, hogy a radardetektor használata tilos. Még kikapcsolt állapotban sem megengedett a gépkocsiban tartani, ugyanis a határon, illetve rendőri ellenőrzés során szabálysértési bírságot szab ki a horvát hatóság.
Egyéb hasznos közlekedési tudnivalók:
A magyar határtól kiindulva az Isztriára vezető A4-es és A6-os autópálya, valamint a Split irányába tartó A1-es szakasz Horvátországban mind fizetős – matricás rendszer itt nincs, mindenhol kapus díjfizetés működik. Az A4-es autópályán, még Csáktornya előtt található az első kapu, ahol egy gombnyomással kapjuk a jegyet, majd Zágráb előtt kell leadni, és a díjat is ekkor fizetjük: jelenleg ez 5,50 euró. Zágráb környékén a pálya ingyenes, de Lucko után újabb jegyet húzunk, amivel egészen Zadarig autózhatunk. A Zágráb–Zadar közti 255 kilométeres szakaszért most 15,50 eurót kell fizetni.
Összesítve tehát, ha valaki a határtól Zadarig megy oda-vissza, akkor nagyjából 42 euróra számíthat a teljes autópálya díjra egy normál személyautó esetén – és természetesen minél délebbre visz az út, annál drágább lesz a díj.
A 95-ös benzin ára jelenleg Horvátországban közel azonos a magyarországi szinttel, literenként nagyjából 1,55–1,60 euróért tankolhatunk a legtöbb benzinkúton.
Már csak kettőt kell aludnunk, és indulunk az Adriára. Ma még beszerezzük az utolsó hiányzó cuccokat – köztük a híres „kütyüt”. Teljesen véletlenül bukkantunk rá: a párom hetek óta figyeli a kuna helyett már euró árfolyamot, az időjárást és a horvát autópályák aktuális forgalmát, és közben egy fórumon akadt meg a szeme egy kérdésen: „Mik a tapasztalataitok a kütyüvel személyautónál?” Két rövid, de lelkes válasz után már tudtuk, hogy ez nekünk is kell.Na de mi is ez a „kütyü”? Röviden: egy kis varázsdoboz, ami megment a horvát autópályák végtelen soraitól a fizetőkapuknál. Az ENC készülék jelet küld a kapuknál lévő érzékelőknek, azok levonják a díjat a feltöltött egyenlegből, mi pedig megállás nélkül gördülhetünk tovább. Egyetlen szabály van: időben sorolni kell a jobb szélső, ENC feliratú sávba!
A rendelést online intéztük: megadtuk, mikor vesszük át és mikor visszük vissza, plusz, hogy körülbelül mekkora távra tervezünk. Válaszként jött is a megerősítés: van kütyü, vár ránk. Átvenni a Bajcsy-Zsilinszky úton lehetett – parkoló persze egy szál se délután. Bent épp egy hölgy adta vissza a sajátját, nagyon elégedett volt, még a Krk-sziget hídjánál is gond nélkül működött. Megnyugtatott minket: ha lassul a kapunál, csak ki kell lógatni az ablakon és kicsit megrázni. Hát, egy próbát megér!
Az üzletben feltöltötték az egyenleget, és egy kis pluszt is rátettek biztonságból – ha nem fogy el, visszakapjuk, ha túllépjük, visszaadáskor ráfizetünk. Ez most 25 euróba került. A terv: irány Rab szigete, aztán vissza szabadság végén.
Másnap reggel jött is a visszaigazolás: a kütyü még semmit sem használt, nulla kilométer, nulla euró levonás – precíz rendszer, na! Aztán eljött a nagy nap: hajnali kávé, indulás, határátkelés, első fizetőkapu. Kütyü beélesítve, ablakban, irány a jobb szélső ENC sáv. Lassítás… semmi. Párom fékez, ablakot le, kütyü kint, célzás a szenzorra… és hopp, a sorompó felemelkedik. Működik! Úgyhogy most már tényleg jöhet a nyaralás, sorban állás nélkül.
Horvátországban továbbra is két lépésben drágulnak az autópályadíjak, az áremelések célja, hogy csökkentsék az ország jelentős autópálya-hiteleit. Április 1-jétől az általános díjszabás 5%-kal nőtt, míg a főszezonban — vagyis július 1. és szeptember 30. között — további 10%-kal emelkedik az ár, az év többi részében pedig marad az áprilisi szint.A díjemelés fő indoka, hogy Horvátország mintegy 5,2 milliárd eurós autópálya-adósságot görget maga előtt, amelyből idén 1,14 milliárd eurót kell visszafizetnie. A szezonális emelés elsősorban a személyautósokat érinti, a buszokra és teherautókra nem vonatkozik külön nyári tarifa.
A legnépszerűbb útvonalakon ez konkrétan így néz ki: a Zágráb–Split szakasz 2025 tavaszán 24 euró körül mozog egy személyautóra számítva, míg a főszezonban ugyanez már közel 27 euró lesz. A Zágráb–Rijeka útdíja a jelenlegi körülbelül 9 euróról júliusban nagyjából 10 euróra nő. A magyar határtól Zágrábig tartó pályaszakasz díja április óta körülbelül 5,8 euró, a főszezonban pedig 6,3 euró körül várható.
A tapasztalatok szerint a nyári hónapokban, amikor a turisták száma a legmagasabb, a forgalom is jelentősen megnő, ezért érdemes előre tervezni és online utánanézni a pontos díjaknak, hogy ne érjen senkit meglepetés.
2025 nyarán is érvényben van Horvátország szezonális autópályadíj-emelése: június 15. és szeptember 14. között az autósoknak 10 százalékkal magasabb díjat kell fizetniük a szokásos árhoz képest – ezt a horvát autópályákat kezelő vállalat (HAC) közölte nemrég.A Zágráb és Split közötti szakasz díja a főszezonban körülbelül 27 euróra emelkedik. A Zágráb–Rijeka útszakaszért ilyenkor 10,40 eurót kell fizetni. A magyar határtól Zágrábig vezető autópálya díja jelenleg 6,30 euró körül mozog.
Azok, akik Horvátország keleti részéről indulnak a tenger felé – például Udvarnál vagy Drávaszabolcsnál lépik át a határt, majd Eszéknél csatlakoznak az autópályára –, Zágrábig nagyjából 18,30 eurót fizetnek. Természetesen minden díj euróban is rendezhető, de a visszajárót továbbra is horvát kunában (HRK) adják vissza, mivel sok helyen még átmenetileg elfogadják a kunát is.
Jelentős megtakarítás érhető el azok számára, akik ENC készüléket használnak: ez átlagosan 21-22 százalék kedvezményt jelent. Az ENC eszközök a fizetőkapuk közelében található irodákban beszerezhetők, készpénzzel is feltölthetők (minimum 15 euró körüli összeggel), és a rajta maradt egyenleg a következő évben is felhasználható. Ezzel a sorban állás is elkerülhető: csak a megfelelő, ENC feliratú kapusávba kell sorolni, az eszköz a szélvédő mögött jelez, és a sorompó automatikusan nyílik. A rendszer a lehajtáskor levonja az aktuális díjat, amit a készülék kijelzője is mutat.
A nyári díjemelést még évekkel ezelőtt vezették be a megnövekedett szezonális forgalom miatt. Nem véletlen: a horvát autópályák éves bevételének közel 40 százaléka nyáron keletkezik, ilyenkor egyes szakaszokon háromszorosára nő a forgalom az év többi időszakához képest.
2025 nyara: A legtöbb magyar utazó még mindig autóval vág neki a horvát tengerpartnak. A rossz hír az, hogy idén is bőven van útépítés, útfelújítás – a Horvát Autóklub (HAK) legfrissebb térképe szerint szinte nincs olyan főútvonal, ahol ne kellene időnként lassítani vagy kerülni. A jó hír viszont, hogy az autópályadíjak nem drágultak, és a Krk-szigeti híd továbbra is ingyen használható.
Budapest felől a letenyei határátkelő a legkényelmesebb, onnan az A4-es autópálya vezet Zágrábig, ahol a Sv. Helena fizetőkapunál kell először fizetni. A főváros körgyűrűje díjmentes, utána Bosiljevo 2-nél választhatunk: az A1-es Split felé, az A6-os pedig a Kvarner-öböl vagy Isztria irányába visz tovább. A lučkói fizetőkapu és a bosiljevói elágazás a legkritikusabb pont: nyáron, főleg hétvégi turnusváltáskor itt alakulnak ki a legkomolyabb dugók.
Azzal is érdemes kalkulálni, hogy a horvát autópályákon ritkábban találunk benzinkutat, mint Magyarországon. Dalmáciában például van olyan szakasz, ahol a két legközelebbi töltőállomás között akár 80 kilométer is lehet. A pihenőhelyek száma is korlátozott, ezért hosszabb úton érdemes előre tervezni, mikor és hol állunk meg. Érdemes tankolni, ha fél tank alá csökken az üzemanyag, mert nem biztos, hogy pár kilométer múlva lesz következő lehetőség. A nagyobb pihenőknél ilyenkor mindenhol tömeg van, főleg a mosdóknál és a gyorséttermeknél, így a megállásra is hagyjunk elegendő időt. Mindezek ellenére az út szépsége és a cél mindenért kárpótol!
A kaja szinte mindenhol nagyon finom . Aki szereti a halat annak kánaán😁. Sosem ettem még rosszat a horvátoknál, persze ez azért is van így , mert nem sokban tér el az ízvilág a magyar konyhától.
El kell felejteni hogy annak idején szarér-hugyér lehetett itt nyaralni. Miért kellene horvátnak olcsónak lenni? Övék Európa egyik legszebb tengerpartja. (2024)
Többségében a vendéglátó helyeken nagyjából lesz.rják hogy kinek mi a problémája. A nagy számok törvénye alapján annyi vendég van így is, hogy tökmindegy mit csinál, csak kaszálnia kell az Eurót befelé. Heti váltásban újabb és újabb tömegek érkeznek, mint a futószalag. No problem, te elmész haza én meg itt maradok alapon. Az meg hogy a szakácsuk milyen (már ha nem csak ,,a mirelitképzőbe" járt előtte) és hogy milyen állapotban van éppen, olyan mint a szerencsekerék... nappal másik volt, vagy ugyanez, csak akkor még beszámítható volt. (2023)
Az éttermi árakról dióhéjban: Viren a helyiek egyik kedvenc fogása, a csevapcsicsa mostanában 5–6 euró körül kapható, míg egy adag grillezett tintahal (calamari) nagyjából 10–11 eurót kóstál. Egy 0,7 literes ásványvízért 2 eurót, egy kis kóláért szintén 2 eurót kérnek el. Nem nehéz kiszámolni, hogy két felnőtt étkezése 13–15 euró körül jön ki, egy négytagú családnak viszont 26–30 eurót is ki kell fizetnie egy alkalommal.Nem véletlen tehát, hogy sokan még mindig otthonról hozzák a nyaralásra a tésztát, a konzerveket vagy a zacskós leveseket, mert ezeket egy apartman konyhájában pár perc alatt meg lehet főzni. Persze ennek ára van: így a nyaralás bizonyos részei pont olyanok lesznek, mint otthon – főzés, mosogatás, rendrakás. Tegyük a szívünkre a kezünket: ma már kevesen engedhetik meg maguknak, hogy egy hétig naponta kétszer étterembe üljenek. Napi 30–40 eurót egy család vacsorára vagy ebédre ritkán szán a horvát tengerparton.
Horvátországi éttermi árak – frissítve: Egy adag halleves körülbelül 4 euróba kerül. A csevapcsicsa ára 7–8 euró között mozog. Egy grillezett vegyes hústál két főre 20 eurótól indul. Egy adag rántott tintahal 8–9 euró körül van, a scampis rizottó ára szintén nagyjából 8–9 euró. Egy tengeri süllő tálért 16 eurót is elkérhetnek, a kagylótál 7 eurótól felfelé kapható.
Egy üveg vörösbor étteremben 18–50 euró között mozoghat, attól függően, milyen minőséget választunk. Egy presszókávé ára 1,2–1,6 euró, cappuccinoért 1,4–2 eurót kérnek. Egy kis üdítő (0,2 l cola, Fanta) ára 1,4–2 euró, míg egy korsó (0,5 l) csapolt sörért 2,3–2,7 eurót kell fizetni.
Talán a megszokás vagy az ismeretlentől való ódzkodás miatt sok magyar vendég még mindig nem mer belekóstolni az új ízekbe, pedig ezzel pont egy különleges nyaralási élménytől fosztja meg magát. Az apartmanba készülők gyakran hatalmas csomagokkal indulnak útnak: hazai konzervek, friss zöldség és gyümölcs tölti meg az autót, miközben a tengerpartra tartanak.Pedig Horvátország pár órás autózással elérhető, így nincs is értelme romlandó élelmiszereket cipelni, hiszen a helyi szupermarketek árszintje nagyjából megegyezik az itthonival. Friss zöldséget és gyümölcsöt érdemes inkább a helyi piacon venni, halat és tengeri finomságokat pedig a kikötőben, közvetlenül a halászoktól beszerezni. Ha már utazunk, kár lenne kihagyni a helyi konyhát: a helyi éttermek minőségi és ár-érték arányban is barátságos fogásokat kínálnak, így érdemes bátran kóstolgatni.
Az elmúlt években a magyar utazók körében teljesen megszokottá vált a bankkártyás és mobilos fizetés, és szerencsére a horvát nyaralás alatt sem kell lemondani róla. Horvátországban szinte mindenhol elfogadják a kártyát, de fontos tudni, hogy míg Magyarországon törvény tiltja a kis összegű kártyás fizetés elutasítását, Horvátországban néhány kisebb bolt vagy vendéglő még kérhet plusz díjat vagy ragaszkodhat készpénzhez — bár ez ritka.Ha mégis készpénzre van szükség, nem mindegy, hol és hogyan veszünk fel eurót. Sokan a magas külföldi ATM-díjak miatt inkább otthon váltanak, pedig némi körültekintéssel Horvátországban is lehet kedvező feltételekkel készpénzhez jutni. Több magyar bank is kínál külföldi kedvezményes pénzfelvételt, különösen, ha az adott bank egy nemzetközi csoport része, amely Horvátországban is működik.
Például a CIB ügyfelei a Visa Inspire kártyával az Intesa Sanpaolo automatáiból díjmentesen vehetnek fel pénzt, az OTP, Erste és Unicredit ügyfelei szintén kihasználhatják a leánybanki hálózat előnyeit. Bankfüggetlen megoldás is van: például a Gránit Bank Platinum MasterCard kártyával havonta két alkalommal bármely külföldi ATM-ből ingyenesen lehet eurót felvenni, a beállított limit erejéig. Indulás előtt érdemes ellenőrizni a banki feltételeket, mert kártyánként és számlacsomagonként eltérhetnek.
Fontos, hogy még ha a magyar bank nem is számít fel díjat, a külföldi ATM-üzemeltető kérhet kezelési költséget — erről azonban előre figyelmeztet a képernyő, még a tranzakció jóváhagyása előtt.
A hazai kétszeri ingyenes készpénzfelvétel külföldön nem használható.
A kártyás vásárlásnál érdemes figyelni: ha a terminál megkérdezi, hogy euróban vagy forintban fizetnénk, mindig válasszuk az eurót. A forintos fizetés ugyanis dinamikus valutaváltással történik, amit a kinti bank végez, rendszerint rosszabb árfolyamon, mint a saját bankunk vagy a kártyatársaság árfolyama. Ezzel a tudatos döntéssel sokat spórolhatunk a horvát nyaralás alatt is.
2025: Nem kell a kocsit telepakolni magyar kajával. Mindent lehet kapni van ami olcsóbb , van ami drágább ,felesleges erre időt és energiát pazarolni.
A Horvát Idegenforgalmi Közösség szerint magyarországi árak vannak a horvátországi boltokban. Viszont a jellemzően drágább, tengerparti kisboltok helyett itt is érdemes a nagyobb üzletláncokban, hipermarketekben vásárolni, mint a Tommy, a Kaufland, a Konzum, a Lidl vagy a Plodine. A HorvátországInfó oldal június elején frissített összeállítása szerint az ottani élelmiszerárak nemhogy szintben vannak a magyarországiakkal, de sokszor legalább 15-20 százalékkal olcsóbbak.
Ami az italokat illeti, a hiperekben az üdítők, ásványvizek magyarországi árszinten mozognak, de az alkoholos italok olcsóbbak lehetnek, mert Horvátországban alacsonyabb az alkoholok jövedéki adója, mint nálunk.
A szupermarketekben az a jellemző, hogy a saját, horvát termékek – sajt, sonka, olívaolaj, bor, pálinka, halak és herkentyűk – drágábbak, mint az import, viszont nagyon jók. Halat érdemes a piacokon vagy a halászfalukban venni, kagylót a kagylótelepeken. Kicsit melós dolog lehet őket megtalálni, de megéri. Az esetek többségében jó minőségűek a háznál kapható gyümölcs- vagy gyógynövényes pálinkák is.A HorvátországInfó bejegyzése a strandon bérelhető eszközökről – napágy, napernyő –, strandos kajákról és innivalókról, valamint az éttermi árakról is képbe helyez. A Horvát Idegenforgalmi Közösség szerint egy átlagos vacsora egy négyfős családnak 40 eurónál kezdődik, az étterem elhelyezkedésétől, színvonalától függően egy főétel ára általában 10-30 euró között mozog. 10-15 euró egy adag tésztaétel, rizottó, a sült hal vagy csirke 15-20 euró, míg egy steak 20-30 euróba kerül.
Érdemes a kikötőkben vagy a sétálóutcákban lévő büfészerű kis étkezdékben enni, ott egy házi hamburger, sült hal, tintahal vagy polip sült krumplival lényegesen olcsóbb, mint a beülős-pincéres étterem. (2024) forrás
Horvátországban az éjszakai élet jóval változatosabb és olcsóbb, mint amit sokan gondolnak róla. A nagyobb városokban - Split, Zágráb, Dubrovnik - pezsgő klubélet várja a látogatókat, míg a kisebb tengerparti helyeken is találsz kellemes bárokat. A szórakozás általában este 8-9 körül kezdődik, de az igazi éjszakai élet 11 után indul be.
Árak és fizetési módok
Ne számíts nyugat-európai árakra - egy helyi sör 3,50-4 euróval kezdődik a normál helyeken, de a turistanegyedekben akár duplájába is kerülhet. A koktélok 40-80 euró között mozognak, ami még mindig jóval kedvezőbb a német vagy osztrák áraknál. Vigyél elegendő készpénzt, mert sok kisebb hely nem fogad el kártyát, és mindig kérj számlát - ez kötelező, és egyben védelmet is jelent a túlszámlázás ellen.
Biztonság és óvatosság
Horvátország általában nagyon biztonságos, de az éjszakai szórakozóhelyeken néhány dologra figyelni kell. Kerüld el a gyanús "gentlemen's clubokat", amelyek hírhedtek a turisták kirablásáról - akár több ezer eurós számlákat is kiszabhatnak egy-két italért. Soha ne fogadj el italt idegenektől, és mindig figyelj, hogy hogyan készítik el az italod. A nagyobb klubokban és barokban általában nincs probléma, de mindig maradj éber.
Legjobb helyek városok szerint
Splitben a Riva sétány körül találod a legjobb hangulatú barokat, a Diocletianus palota területén pedig igazi rejtett kincsek várnak. Dubrovnikban a Culture Club Revelin egy 16. századi erődben működik - ez önmagában élmény. Zágráb fő bulizó utcája a Tkalciceva, ahol egymás mellett sorakoznak a pubok és bárok. A szigeteken Hvar városa híres a bulijairól, míg a Pag-szigeti Zrce Beach a "horvát Ibiza" hírnévnek örvend.
Helyi szokások és etika
A horvátok kedvesek és vendégszeretők, de tisztelik a hagyományokat. A kisebb helyeken tartózkodj a túl hangos viselkedéstől, és mutass tiszteletet a helyi kultúra iránt. Az emberek általában későn vacsoráznak (8-9 után), ezért az este korán kezdődő programok inkább az italozással indulnak. A horvátok szívesen beszélgetnek külföldiekkel, különösen ha érdeklődsz a kultúrájuk iránt.
Közlekedés éjszaka
A nagyobb városokban a tömegközlekedés éjszaka is működik, de a kisebb helyeken taxi vagy Uber szükséges. A taxisoförök néha megpróbálják kihasználni a turistákat, ezért mindig kérd, hogy kapcsolják be a taxamétert. Ha autóval jársz, ne igyál - a horvát rendőrség szigorúan ellenőrzi a vezetők alkoholszintjét.
Szezonális különbségek
Nyáron (június-augusztus) minden hely nyitva van és pezsgő az élet, de az árak is magasabbak, és zsúfoltabbak a helyek. Tavasszal és ősszel csendesebb, de barátságosabb árakkal találkozol. Télen sok tengerparti hely bezár, de a nagyobb városok éjszakai élete továbbra is aktív marad.
Praktikus tippek
Viselj kényelmes cipőt, mert sokat fogsz gyalogolni a szűk utcákban. A klubokban gyakran van dress code, ezért kerüld a strandszandált és a pólót este. Ha csoportban vagytok, beszéljetek meg előre egy találkozópontot, mert a mobilhálózat zsúfolt helyeken olykor akadozik. És végül: ne felejtsd el élvezni a tengeri kilátással járó italozást - ezt otthon nem élheted át!
Horvátország Európa egyik legbiztonságosabb országa - a Global Peace Index 2024-ben a 15. helyre rangsorolta 163 ország közül. A magyar turisták számára különösen megnyugtató, hogy az erőszakos bűncselekmények rendkívül ritkák, és a 2025-ös felmérések szerint Horvátország az első helyen áll az éjszakai sétálás biztonságában 40 európai ország között. Az utcák jól megvilágítottak és rendszeresen járőrözik őket, különösen a turisták által látogatott területeken.
Kisebb bűnözés és óvintézkedések
A legnagyobb kockázatot a zsebmetszés jelenti, főként a zsúfolt turista területeken - Zagreb, Split, Dubrovnik belvárosában és a strandokon. Ne viselj feltűnő ékszereket, ne hordj nagy összegű készpénzt, és mindig használd a szálloda széfjét az értékek tárolására. A strandokon soha ne hagyd őrizetlenül a holmidat - kérj meg valakit, hogy figyeljen rá, amikor úszni mész. A legtöbb problémát elkerülheted, ha alapvető óvintézkedéseket teszel.
Rendőrség és segélyhívó számok
A horvát rendőrség jól szervezett és hatékony, nagy jelenléttel rendelkezik a turisták által látogatott helyeken. Az általános segélyhívó szám a 112, amely angolul, németül, olaszul és magyarul is elérhető - az átlagos válaszidő 5 másodperc. Konkrét szolgáltatásokhoz: 192 a rendőrség, 193 a tűzoltóság, 194 a mentők, 195 a tengeri mentés. Ezeket a számokat minden telefonról, még a nyilvános készülékekről is lehet hívni.
Zágráb specifikus figyelmeztetések
Bár Zágráb általában biztonságos, néhány területet kerülj el, különösen este: a Zágrábi Buszpályaudvar környékét, a Ribnjak Parkot és a Tomislav király teret sötétedés után. A fővárosban magasabb a zsebmetszés kockázata, mint az ország többi részén. A gyanús "úriemberklubokat" teljes mértékben kerüld el - ezek hírhedtek a turisták kirablásáról, akár több ezer eurós számlákat is kiszabhatnak.
Kzlekedési biztonság
A horvát utak általában jó állapotban vannak, de a kisebb, hegyi utak szűkek lehetnek és hiányozhatnak a korlátok. A rendőrség gyakran végez alkoholszintmérést, ezért vezetés előtt egyáltalán ne igyál. Ha autóval közlekedsz és segítségre van szükséged, hívd a +385 1-1987 számot, ahol angol nyelvű operátorok várnak. Taxinál csak hivatalos, működő taxaméterrel rendelkező járműveket használj.
Természeti veszélyek és kockázatok
Horvátországban földrengések fordulhatnak elő - 2020-ban Zágrábot és Petrinjá városát is jelentős károk érték. Ha földrengés történik, keress biztonságos helyet az épületen belül, ablaktól távol. A nyári hónapokban gyakoriak az erdőtüzek - június 1. és október 31. között tilos tábortüzet gyújtani vagy grillezni a kijelölt helyeken kívül. Ha túrázni mész, soha ne menj egyedül jelöletlen ösvényekre.
Praktikus biztonsági tippek
Mindig viselj megfelelő cipőt a sziklás partokon és a régi városrészekben. A tömegközlekedés biztonságos, de figyeld a holmidat zsúfolt buszokon és vonatokon. A fesztiválokon és koncerteken fokozottan figyelj az értékeidre. Ha bármilyen bűncselekményt tapasztalsz, azonnal jelents a rendőrségnek - kötelesek angol nyelvű tolmácsot biztosítani. A horvátok általában barátságosak és segítőkészek, ezért ne habozz segítséget kérni, ha elvesztél vagy problémád van.
1.2016-ban már háromszáz horvátországi településen kínálnak ingyen wifit. Hol? : Horvát Turisztikai Közösség honlapja
Utasbiztosítást kedvezménnyel a következő linken kötheti meg.
Korlátlan mobilnet Horvátországban egy hétre mindössze 11 euróért — ezt a praktikus lehetőséget kínálja most nyáron is a horvát Telekom, egészen augusztus végéig. Érdemes élni vele, még akkor is, ha valaki nem függ a telefonjától: a gyors net rengeteget segít abban, hogy menet közben könnyen utánanézzünk a helyi éttermeknek, strandoknak vagy aktuális programoknak.
Ez egy feltöltőkártyás SIM, amit szinte minden horvát T-Pont üzletben és postán meg lehet venni, néhány perc alatt aktiválható, és rögtön használható is. Ezzel nemcsak a közösségi oldalakat görgethetjük korlátlanul, hanem kényelmesen intézhetjük a térképes navigációt, parkolást vagy akár a szállásfoglalást is.
Bár az Adriai-tenger vizeiben összesen 27 cápafaj él, mégis sokkal nagyobb esélyünk van megnyerni az ötös lottót, mint hogy egy cápa belénk kapjon. A nyaralás kényelmét sokkal hétköznapibb apróságok zavarhatják meg, főleg, ha figyelmetlenül pancsolunk a sekély vízben.Az Adria sekély partmenti zónáiban többféle tüskésbőrű élőlény is megtalálható: tengeri csillagok, kígyókarú csillagok, tengeri uborkák, liliomok — ezek szemet gyönyörködtetnek, de ártalmatlanok. Egyedül a tengeri sünökre érdemes fokozottan figyelni. Különösen két faj kerül gyakran a fürdőzők talpa alá: a fekete tengeri sün és a kővájó sün.
A sötétlila tengeri sün például jóval veszélytelenebb, mert a tüskéi tompábbak, de a fekete és a kővájó sün tűhegyes tüskéi könnyen beletörnek a bőrbe, fájdalmas gyulladást okozva. Ezek a sünök gyakran nagy csapatokban borítják a sziklás partszakaszokat és a sekély vizet, érdemes tehát óvatosan lépkedni vagy vízi cipőt hordani.
Ha mégis megtörténik a baj, a tüskéket minél hamarabb ki kell szedni — a sekélyebbeket csipesszel is el lehet távolítani, de ami mélyen befúródott, ahhoz érdemes orvosi segítséget kérni, hogy elkerüljük a gyulladást vagy fertőzést. Egy kis odafigyeléssel viszont semmi sem ronthatja el az adriai fürdőzést!
Mit érdemes magunkkal vinni? Az apró kavicsos vagy sziklás partszakaszok miatt mindenképp jól jön egy kényelmes tengeri cipő, így elkerülhetjük a kellemetlen lépések okozta sérüléseket. A tűző nap ellen kötelező a magas faktorszámú napkrém és egy jól szellőző kalap vagy sapka. Ha szeretjük aktívan felfedezni a környéket, akkor egy kerékpár is nagy hasznunkra lehet, de persze helyben is bőven van lehetőség bringát bérelni — a táj pedig garantáltan kárpótol minden tekerésért!
A horvát városok óvárosaiban a fotón látható macskakövekre tekintettel tanácsos sportcipőt hordani.
horvát tengerpart sok helyen sziklás és kavicsos, ráadásul a part mentén gyakran rejtőznek tengeri sünök, amelyek könnyen kellemetlen meglepetést okozhatnak. Érdemes ezért beszerezni egy úgynevezett „süncipőt” — egy egyszerű műanyag vízi cipőt vagy szandált, amit a vízben sem hagyunk el, így gond nélkül besétálhatunk a kavicsokon anélkül, hogy megsérülnénk.
A jobb éttermekben többnyire gond nélkül beszélnek angolul, viszont a kisebb boltokban és trafikokban gyakran alig értik, vagy egyáltalán nem beszélik a nyelvet. Érdemes ezért néhány alapvető horvát vagy német kifejezést elsajátítani, hogy ne csak mutogatással boldoguljunk a vásárlás során.
Ha van érvényes európai egészségbiztosítási kártyánk, amit minden magyar biztosított igényelhet, azt Horvátországban a sürgősségi ellátás során szinte mindenhol elfogadják. Érdemes azonban kiegészítő utasbiztosítást is kötni, mert sok szakorvos magánpraxisban dolgozik, és egy komolyabb balesetnél a hazaszállítás költségeit a társadalombiztosítás önmagában nem fedezi.
Bár az interneten még mindig sok helyen olvasható az ellenkezője, Horvátországban ugyanúgy szükség van érvényes horgászengedélyre, ha valaki pecázni szeretne, mint Magyarországon. Ennek ellenére még ma is sok magyar turista hiszi el a tévhitet, aztán a helyszínen csúnyán megbírságolják. Az engedélyt leggyakrabban a helyi turisztikai irodákban vagy a kikötőkben lehet kiváltani, akár napi, heti vagy havi időtartamra is. A díjak általában észszerűek, de érdemes előre utánanézni a szabályoknak, mert a helyi halőrök nem nézik el a szabálytalanságot. Aki nyugodt horgászatot szeretne a gyönyörű horvát partokon, annak érdemes online is tájékozódni vagy helyben érdeklődni a pontos feltételekről.
Mi már túl vagyunk a nyaraláson. De gondoltam még osztom tapasztalatokat ha valaki először megy Horvátországba. Első legyen nállatok elég kp pl ha az árusoknál vásároltak mert nem mindenhol van lehetőség kártyával fizetni még a fagyit is jó ha kp ban fizeted. Ha világos bőrű vagy Ne várj csodákat a naptejtől az lehet 50 és mert a sós víz lemossa s felégsz. Ha már felégtél legyen nállad leégésre megfelelő spré kenőcs. Tegyél a táska aljába szúnyog riasztó testpermetet mondjuk egy esti csavargáson jól jőn. Mivel melegek az esték behúzodnak a szúnyogok a házba lakókocsiba s jó ha van elektromos szúnyog riasztó is. Gondoltam ezekre nem is gondol az ember ha csak már ott van
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Jánosi Tibor, 2018. 02. 18. 15:29
Sziasztok!
Jók a tanácsok. Az autópályadíjjal kapcsolatban javasolnám az alábbi, google-térképen alapuló, egyszerű progi használatát:
http://tollfee.eu/autopalyadij/horvatorszag
(saját készítés, kritikát elfogadok ...)
Üdv: Tibor
Bóka Marci, 2018. 01. 02. 15:14
A sünökről meg cápákról már volt szó!En kiegeszitenem azzal,hogy az isztria déli részén illetve a szigetek környeken ha valami elképesztő szerencséje van az embernek akár barátfókákkal is találkozhat!Az utobbi idokben a szamuk egyre nő es latni őket a vízbrn meg a parton is!En nekem mar volt szerencsem egy ilyen talalkozashoz a parton!Arra viszont felhivnam a figyelmet hogy ne zavarjuk ne háborgassuk,mar csak azert sem mert valami iszonytató bírságot szabnak ki rank a hatosagok ha eszreveszik mit csinalunk!
Ezen kivul az isztria legdélebbi pontjan a kamenjak foknal a parttol kb 150meterre kajakozva a vizbol kiugralva delfinek usztak el mellettem kb 20m tavolsagra!