ÚTIKRITIKA.HU / Írország







útikritikák


Írország

Általános tanácsok | Cork | Kilkenney | Galway | Cashel | Moher-i sziklák |Aran Islands|Wicklow-hegység és Glendalough| Hook Head Lighthouse |Ardmore|Kinsale|Baltimore és a Mizen Head|Ring of Beara és Ring of Kerry|Skellig Islands|Killarney-tavak|The Burren|Connemare|Skerries|További beszámolók| Fotóegyveleg

.

Timoleague apátság - fotó by V. G.

.

Általános tanácsok Írország felfedezéséhez

"Legyen szó egy romantikus hangulatú ősi erőd romjainak felfedezéséről vagy egy ötcsillagos szállodává átalakított kastélyban való időzésről, Írország várai mind az ország és az ír nép gazdag múltját idézik. Az országba látogatva szinte kötelező program néhány kastély meglátogatása. Természetesen mellette élvezhetjük Dublin híres pubjainak hangulatát, a Guinness egyedülálló ízvilágát és a festői ír táj szépségeit is. Mégis, kihagyni ezeket a lenyűgöző kastélyokat valódi vétek volna."


"Ha kirándulást tervezel, számolnod kell azzal, hogy a fővároson, Dublinon kívül csupán néhány nagyobbnak mondható város közül választhatsz (Cork, Kilkenny, Limerick, Longford), a sziget többi része igazán vidék. Aprócska falvak, sok-sok, a magyar tanyának megfelelő település követi egymást, az egyébként nagyon jó minőségű utak mentén. De csalódni sehol nem fogsz, a sziget mindenütt igazi csoda. Autót viszonylag szerény tarifával lehet bérelni, aki tehát könnyen megszokja a „fordított” menetirányt, annak mindenképpen megéri. Ha pedig már az autóban ülünk, egy nap alatt kényelmesen megjárható az Észak-Írországban található Giant’s Causeway, az Óriás töltése – vagy sétánya – is, ahol néhány tízezer bazaltoszlop alkot egy furcsa, földöntúli „várost” kőorgonával, amfiteátrummal. (A Giant’s Causeway bazaltömlés, ám a tudományos magyarázat viszonylag keveseket érdekel. A legenda szerint ugyanis egy Finn MacCool nevű óriás építette ezt a különös „utat”, így akart a szerelmeséhez eljutni, aki a Skócia partjainál fekvő Staffa szigetén lakott.)"


Írországban vonattal és busszal utazva 8 nap alatt érdemes Dublinra legalább 2-3 napot szánni, hiszen a város gazdag történelme, a Trinity College és a Guinness Storehouse mellett számos látnivalót rejt.

A fővárosból kiindulva a keleti parton fekvő bájos Howth falucskába egynapos kirándulást tehetsz, ahol gyönyörű tengerparti séták és friss tengeri ételek várnak. Az ország nyugati részén Cork városa lehet a következő állomás, ahonnan könnyen elérhető a híres Blarney-kastély és a hangulatos Cobh kikötőváros. Galway városát sem szabad kihagyni, amely az ír kultúra és zene fellegvára, különleges pub-jaival és utcazenészeivel igazi ír hangulatot áraszt.

A Cliffs of Moher szikláihoz Galway-ből szervezett busztúrával lehet eljutni, ami bár hosszú nap, de a lélegzetelállító látvány miatt megéri. Belfast ugyan Észak-Írországban található, de vonattal könnyen megközelíthető Dublinból, és a Titanic múzeum, valamint a város történelmi negyedei miatt érdemes lehet ide is ellátogatni.

A tömegközlekedéssel való utazás során érdemes előre foglalni a jegyeket, különösen a népszerű útvonalakon, és számítani kell arra, hogy néhány vidéki látványosság nehezebben megközelíthető lehet, mint autóval. Az időjárás kiszámíthatatlansága miatt mindig érdemes esőkabátot és vízálló cipőt vinni, hiszen egy nap alatt többször is változhat az idő. A nyolc nap során érdemes "bázisokat" létrehozni egy-egy nagyobb városban, ahonnan csillagtúrákat lehet tenni a környező látnivalókhoz, így nem kell minden este más szállást keresni.

Cork

Corkról külön oldalon írunk, itt: https://utikritika.hu/irorszag/cork

Kilkenney

 

  • Kilkenney közel 100 ezres nagyváros.
  • Minden 250 lakosra jut egy kocsma. Egy nemzetközi felmérés szerint Kilkenney a világ 10 legbarátságosabb városa közül a kilencedik!
  • Kiejtése: kilkeni, az írek az első i-t inkább ö-nek ejtik ki (kölkeni)

Kilkenny városa első látásra elvarázsolt a középkori hangulatával, ahogy a szűk, macskaköves utcákon sétáltam a lenyűgöző vár felé. A Kilkenny-kastély impozáns látványa azonnal megragadott, különösen tetszett, hogy a várkert pázsitján nyugodtan lehet piknikezni, amit több helyi család is előszeretettel művelt aznap.

A St. Canice's katedrális tornyába felkapaszkodva csodálatos panoráma tárult elém, bár be kell vallanom, a keskeny kőlépcső megmászása nem volt egyszerű feladat. A Medieval Mile Museum kiállítása rendkívül érdekesen mutatta be a város történetét, különösen tetszettek az interaktív elemek és a régi sírkövek gyűjteménye.

Ebédre a Kyteler's Inn-be tértem be, ami állítólag a város legrégebbi pubja, és a boszorkánysággal vádolt egykori tulajdonosnőjének története csak még különlegesebbé tette az amúgy is ízletes ír gulyást. A délutáni órákban a Smithwick's sörmúzeumban tettem látogatást, ahol nemcsak a sörfőzés történetét ismertem meg, de a kóstoló során azt is megtanultam, hogy jelentős különbség van az ír vörös ale és a hagyományos barna sör között. A Black Abbey domonkos kolostort sajnos csak kívülről tudtam megnézni, mert épp esküvőre készültek, de a színes ólomüveg ablakok így is lenyűgözőek voltak.

Az esti órákban a Butter Slip nevű középkori sikátorban sétálva olyan érzésem volt, mintha időutazáson vennék részt, különösen amikor a lemenő nap fénye megvilágította a régi kőfalakat. A napot egy helyi pubban zártam, ahol egy idős úr hosszasan mesélt a város legendáiról, miközben a háttérben tradicionális ír zene szólt. A Kilkenny-ben töltött nap után azt éreztem, hogy ez a város tökéletesen ötvözi az ír történelmet, kultúrát és vendégszeretetet, és ha tehetném, szívesen maradnék még pár napot. Másnap reggel, amikor vonatra szálltam Dublin felé, már tudtam, hogy ide még vissza fogok térni. (Aji, 2024)

12. századi kastély - n.n. fotója

Galway

külön oldalon írunk róla: https://utikritika.hu/irorszag/galway


Belváros - v.a. fotója

Cashel

Ír kiejtése: kesel, a második e alig hangzik, vagy inkább i-nek hallatszik.

"Ha Írországban jársz, megteheted, hogy nem nézed meg Dublint, kihagyod Moher szikláit, elkerülöd a régi temetőket és még az is belefér, hogy egyetlen, a Nagy éhezés emlékeit megörökítő kiállítást sem látogatsz meg. Két dolgot azonban NEM SZABAD elmulasztanod: a Guiness sör megkóstolását, illetve egy Cashel-i látogatást. A Tipperary megyében található városka mellett emelkedik Szent Patrick sziklája, ahol (a legenda szerint) a hittérítő kereszténnyé tette Munster uralkodóját. A domb tetején pedig Európa egyik legimpozánsabb várkastélya látható (és látogatható."

Moher-sziklák

A Moher-sziklákról külön aloldalon írunk, itt: https://utikritika.hu/irorszag/moher-sziklak

Aran Islands

,, Írország másik ikonikus látnivalója az Aran Islands, azon belül is a fősziget, az Inis Mór. A hajók az Aran Islandsra főleg Rossavealből indulnak, de Galway-ból is lehet foglalni, ilyenkor egy transzferrel leviszik az utasokat Rossavealbe. Rossaveal csak egy kikötő, más nem nagyon van itt. A hajóút kb 45 perc, itt már nagyobb, kb 100 fős hajókkal történik a közlekedés.

Az Aran Islandsre legtöbbször egynapos kirándulás keretein belül jönnek a turisták, de 1-2 szálláshely is található itt, így akár meg is lehet aludni, és felfedezni a 2 másik kisebb szigetet.

A főszigetet bejárni nagyon kellemes biciklibérléssel. Egy bicikli 10 euro, plusz 10 euro a kaució, melyet a végén visszaadnak, ha visszavisszük. Nem kell attól félni, hogy napközben az ember hol hagyja a bringát, itt nem lopják el. Egész jó mountain bike bringák vannak, ami kell is, mert elég dimbes-dombos a sziget, és sokszor rendesen kell tekerni, hogy az ember feljusson az emelkedőn. Szintén lehet lovaskocsit bérelni, vagy be lehet fizetni minibuszos túrára is, ami kb 3 óra, és 10euro / fő. Az egyik legfontosabb látnivaló a Dún Aonghasa, ahova egy újabb 5 euro / fő belépőt kell fizetni, Ez egy ősi kerek erőd volt, de az erózió hatására a sziklafal leomlott, így már csak egy félkörívű erőd maradt és a meredek sziklák, amik azóta is folyamatosan omlanak le az óceán hatására. Itt csak egy gond van: ha esik az eső, nincs nagyon hova menni.

Viszont van egy másik nagyszerű látványossága a szigetnek, ami nem annyira ismert vagy népszerű, és ez a Black Fort. Emellett a sziklánál szokták rendezni a Red Bull Cliff Diving versenyeket is. Ide nem lehet végig busszal vagy biciklivel felmenni, de abszolút megéri! Szerintem fantasztikusabb látványt ad,mint a Dún Aonghasa-ról lenézni, ráadásul ha szerencsénk van, kilométereken keresztül egy lelket nem látni, csak a mienk az egész partszakasz. Fantasztikus élmény és látvány.

" (Vitai Gabi, Vista, 2017)

Wicklow-hegység és Glendalough

,, Dublinból érdemes délnek venni az irányt a Wicklow-hegység felé, mely otthont ad az úgynevezett Military Roadnak (R115), érdemes ezen autókáznunk a hegységen át, csodálatos tájak tárulnak ezzel az utasok szeme elé. Itt Glendalough egy népszerű célpont, akár csak Dublinból egy egynapos túra kapcsán is jó lejönni ide. Glendalough –ba érve egyből egy parkolóba irányítanak minket, ahol 4 euroért egész nap lerakhatjuk a kocsit, cserébe túrázhatunk egy nagyot az alsó és felső tó partján. Található itt egy 9-10. századi kolostorrom a helyre nagyon jellemző kerektoronnyal és temetővel, majd innen vagy egy lápos területen át 1.5 km alatt, vagy a domboldalban az erdőszélén szintén 1.5 km alatt kilyukadhatunk a hegyekkel szegélyezett glendalough-i felső tónál, mely fantasztikus látvány. A túraútvonal nagyon jól ki van építve, és minden csodálatosan zöld. (V. G.,)


Glendalough (Gleann Dá Loch): Csodálatos vidék Dublintól délre, ami még a nemzetközi filmkészítőket is megihlette (itt forgatták többek között a Braveheart és a P.S. I love you c.filmeket). Itt található az eredeti Hollywood település és a környékbeli falvakban olyan világsztárok telepedtek le, mint Daniel Day-Lewis.
Persze, mi nem ezért, hanem a természeti szépségekért látogattunk el ide. Mondjuk, Daniel Day-Lewis-szal nagy duzzogva összefutottam volna

The Wiclow Gap - v.g.

Glendalough . v.g.

Hook Head Lighthouse


,, Azért érdemes felvenni a listára a Hook Head világítornyot és lemenni egészen délre emiatt, mert ez az egyik legmegközelíthetőbb világítótorony egész Írországban, aminek tipikus romantikus világítorony formája is van. Írországban az a baj, hogy szinte minden magánterület, így a legtöbb világítótorony is el van adva golfpályának vagy privát területként valakihez tartozik, így nem lehet még a közelébe se menni. A Hook Head világítorony viszont látogatható is, napközben 9-17 óra között általában.

v.g.

Este naplementében nagyon népszerű a helyiek körében, rengetegen jönnek ide autóval félreállni a tengerpartra és nézni a naplementét. Valamint ez a terület az egyik legkiválóbb bálnalesre, ugyanis a tavaszi időszakban Írország déli partjainál sok bálna közlekedik." (V.G.)

Ardmore

,, Írország déli partjánál található kisváros híres az itt található kolostorrom és kerek tornyáról, de kevesen tudjátok, hogy egy szuper 4 km-es túraútvonal is ki van építve itt végig a szép sziklás part mentén. Kb másfél óra alatt végig lehet sétálni ezen a szakaszon, ahol egyik oldalról legelők és bocik határolják az utat, a másik oldalról a kerítésen túl már a meredek sziklafal és az óceán. Ha innen indítjuk körutunkat végig a tengerparti út (Wild Atlantic Way) mentén, akkor ez egy nagyon jó kezdő program. Amennyiben nyugatról érkezünk és már túl vagyunk az Aran Islands és a Moher sziklákon, úgy nem fog akkora élményt nyújtani." (V. G.)

Ardmore - Vitai Gabi fotója

Kinsale

Kinsale egy nagyon helyes kis falu a déli partok közelében, jó itt útközben megpihenni, enni egy jó tengeri halfilét, inni egy kávét a helyes kis kávézók egyikében. Egészen lent a tengerparton található egy világítótorony, az Old Head of Kinsale, mely sajnos egy golfpálya szerves részét képzi, így nem látogatható.

Vitai Gabi fotója

Baltimore és a Mizen Head

,, Ahogy haladunk a déli parton keletről nyugatra, ne hagyjuk ki Baltimore kisvárosát. Maga a település nem nagyon szám, helyes, mint a helyi kis falvak egyike, de csak pár kávézó, pub található a kikötőjében. Innen még egy eldugott, egysávos földúton kell a domboldalon feljutni, hogy egy földöntúli tájon találjuk magunkat. Egy sziklaszirt tetején helyezkedik el a Beacon, egy óriási fehér kúp, aminek látványára olyan érzés fog el, mintha az Űrodisszeából érkezett volna a földre. Körülöttünk pedig csak sziklák és az óceán. Esős-borongós időben pláne olyan, mintha egy másik bolygón lennénk.


Innen továbbhaladva az ország legdélnyugatibb csücskébe érünk, a Mizen-fokhoz, ahol egy látogatóközpont lett kialakítva, belépő 7.50 euro / felnőtt. Magasan a sziklák tetején van egy kiépített útvonal, ahol már nem áll a Mizen Head-i világítorony, de egy kiállítás keretein belül láthatjuk, milyen volt itt az élet, hogyan működik egy ilyen hely. A sziklák csodásak itt is, valamint ha szemfülesek vagyunk, akkor láthatjuk a sziklák aljában élő fókákat, vagy a messzeségben itt is előfordulhatnak bálnák. (V. G.)

Ring of Beara és Ring of Kerry

A Mizen Headtől északra Glengariff és Kenmare-n át autókázhatunk a Ring of Beara holdbéli táján át a Ring of Kerryre, ami az egyik legszuperebb autós útvonal. Hegyeken, szerpentineken át vezet és szebbnél szebb látványt biztosít mindkét útvonal. Nagy része a tengerparti sziklák mentén, a hegyoldalban visz minket, 1-2 kilátópontot biztosítva.

Skellig Islands

,, A Ring of Kerry – és a saját írországi utazásunk abszolút fénypontja a Skellig Islands. Portmagee-ból vagy Waterville-ből indulnak a kis halász hajók a szigetekre, mely kb 13 km-re található az óceánon a szárazföldtől. Mi Portmagee-t választottuk indulásnak, mely egy bájos halászfalu Waterville-lel szemben, ami egy nagyobb település a környéken. A hajóutat mindenképpen előre kell foglalni, mivel 10-12 fős csónakokkal viszik be a turistákat a szigetre, így elég korlátozott a létszám, amit egy nap el tudnak vinni. Valamint nagyon időjárás függő, hogy elindulnak-e a hajók, ugyanis pici „lélekvesztő” halászcsónakokkal történik a közel egy órás hajózás, mely rendesen ki van téve az óceáni hullámoknak.

Vannak túrák, melyek nem kötnek ki a szigeten, de szerintem ha már valaki oda 50 percet, vissza 50 percet hajózik, akkor jólesik 2 és fél órára kiszállni a szigetre. 2 szigetből áll, ezek közül csak egyiken, a Skellig Michael szigeten lehet kiszállni. A másik, kisebb sziget, a szula madarak fészkelőhelye, több tízezer madár él itt. Messziről fehérnek látszó kövek igazából feketék, csak tele vannak a fehér madarakkal, akiknek halászó torpedó technikáját a csónakból megfigyelhetjük.


Ezt a túrát viszont tényleg csak a bevállalósoknak érdemes választani. 2 és fél óra van a szigeten, de egyből mászni kell csúszós, kb 600 lépcsőn minden biztosíték, korlát vagy kapaszkodó nélkül a meredek sziklán. És aztán lefele is jönni kell... lefele olyan érzés, mintha az ember a semmibe ereszkedne alá. Itt nincs büszkeség, nyugodtan lehet négykézláb vagy gatyaféken megtenni az utat. Itt viszont az alsó részen nincs semmi vendégváró hely, vagy fedett hely, ahova be lehet ülni, itt csak a sziklaszirt van és felfele. A hegy tetején a 9. században épült egy kolostor, melyet a 12. századig laktak szerzetesek, utána lakatlan volt a sziget több száz éven át. A 19. században újra éltek rajta, hogy a világítótornyot karban tartsák, de a sziget élhetetlensége miatt ez nem sokáig volt fenntartható.


A hegy megmászása viszont kárpótol minden nehézségért. A szigeten ezrével élnek az északi lundák, ami az egyik legédesebb és legmókásabb madárfaj. Nem félnek az emberektől, így nagyon közelről is megbámulhatjuk őket.
Nehéz szavakba önteni milyen érzés fent lenni ennek a szigetnek a tetején. Mi pont ködös időben voltunk fent, amikor a lépcsők megmászása még veszélyesebb a csúszóssága miatt. Valamint az ember ha lenéz, csak a ködöt látja, és semmi mást. Egy rossz lépés, és a kirándulás fatális lehet, melyre volt már példa sajnos a közelmúltban. Gyerekeket nem engednek erre az útra.

Viszont ködös időben még misztikusabb az egész hely, a sziklák, a mélység, átérezni a kolostorban élő szerzetesek magányát, elszigeteltségét.

(Vitai Gabi)


Killarney-tavak

,, A Killarney-tavak az egyik legkedveltebb túrázó hely Írországban, csodálatos tavakból áll a nemzeti park, mely körül több bicikli és gyalogos túraútvonal van kialakítva. Killarneyben található az Irish Whiskey Experience, ha esetleg korábban kimaradt az Old Jameson Distillery Middletonban. A tavak körül több kilátópont található, például a Gap of Dunloe, a Moll’s Gap vagy a Lady’s View. A környéken népszerű a lovaskocsi bérlés, és azzal bejárni a tópartot, a Muckross Abbeyt és Muckross House-t. Rengeteg lovarda és lovasiskola üzemel itt, így gyerekkel érkezőknek sok jó programot tudnak kínálni.  (V.G., 2017)

The Burren

,, Nagyon különleges terület a The Burren nemzeti park, ami nem túl szép, viszont nagyon érdekes. Az egész tájat uralja a mészkő, dolomit, a karszt. Akár csak át is autózhatunk rajta, vagy megállhatunk megcsodálni a többezer éves megalit sírokat is. Ezen a környéken ismét úgy érezheti az ember magát, mintha egy teljesen más időszámításba csöppent volna. És ezen segít még az is, hogy szintén alig találkozni más emberekkel errefele. A Burren végén, a tengerparton található a Black Head világítótorony, amely megtekintéséhez szemfülesnek kell lenni. Ugyanis egy út kanyarulatában van, lefele, viszont autóval csak egy helyen lehet félreállni – akkor is csak max 2 autónak van hely, vagy hosszú kilométereket kell sétálni a mészkő sziklákon át egy következő autós félreállótól. Ez egy pici világítótorony, nem a tipikus fehér-piros csíkos, így nehéz észrevenni. " (V.G., 2017)


Connemara

,, Connemara mesés táj, napokat el lehet itt tölteni kirándulással, utazgatással, rengeteg tó és hegy tagolja, fjordok és az Atlanti-óceán. Connemara hol mesésen zöld, hol sziklás és kopár, kék tavak és homokos tengerpartok, mindig más látványt kínál. Egyik legturistásabb látnivalója a Kylemore Abbey (ami most éppen tatarozás alatt van, de működik és ugyanúgy elkérik érte a 13 euros belépőt), mely egy tó partján található, csodálatos zöld növények és lila virágok között. Bár szerintem nem éri meg a belépőt itt erre elpazarolni, hisz a környéken annyi ingyenes szép túraútvonalon lehet kirándulni ! Például Letterfrack-ből indul 4 útvonal is, van közte rövid 1.5 km-es vagy hosszabb fel a hegyre. Ha már itt vagyunk, mindenképpen menjünk be Cong városkájába, amit cuki patakok öveznek, ahol pisztrángra horgásznak a helyiek, és innen is a város központjából indulnak különböző túraútvonalak (akár 3 órás vagy egésznapos). Itt található az Ashford kastély is, ami fel lett újítva és ma egy 5 csillagos szálloda, viszont a kertje és parkjai, erdője mindenki által látogatható. (Vitai Gabi)"

Skerries

Skerries, a Dublin északi peremén fekvő halászfalu, igazi meglepetésként került fel az útitervünkre – és ennél szebb napot nem is kívánhattunk volna hozzá. A nap végig ragyogott, kellemesen meleg volt, az ég tiszta, a szél alig lengedezett. Elsőként az Ardgillan kastélynál álltunk meg, amelynek főhomlokzata a Barnageera Beachre és a Skerries partvidékére néz. Az épületet tágas, gondozott park veszi körül, ahogy az ír kastélyoknál lenni szokott. A kert különlegessége a „walled garden”, vagyis a falakkal védett terület, amely megóvja a növényeket az erős széltől és fagyoktól. Ezen belül rózsalugas és gyógynövénykert is található, valamint egy viktoriánus stílusú télikert, teázó, és a gyerekek számára egy kedves kis játszótér. A fű szinte mesebeli – olyan zöld, puha és selymes, hogy szinte kedve támad az embernek mezítláb sétálni rajta. Az emberek, kihasználva a ritka napsütést, piknikeztek a parkban, pólóban heverésztek a takaróikon, mint valami nyári délutánon.

Skerries egyébként Írország egyik legbájosabb halászfaluja – legalábbis a leírások szerint, és most már saját élmény alapján is csak megerősíteni tudom. Nagyjából 30 kilométerre északra van Dublintól, és valaha a városiak egyik kedvenc nyaralóhelye volt, egészen addig, míg a fapados járatok be nem hozták a képbe Spanyolországot és Portugáliát. Ma is sokan jönnek ide egy kis tengeri levegőért, egy kikötői séta vagy a híres szélmalmok kedvéért – ezek némelyike még a 17. századból származik, és szépen felújítva várja a látogatókat.

Mi is tettünk egy hosszú, békés sétát a parton, miközben elkészítettük a Dublinnál maradt barátnőnk, Dóri névnapi köszöntőjét: a homokba beleírtuk az üzenetét, lefotóztuk, és másnap elküldtük neki. Bár a víz hűvösnek tűnt, néhány bátor fürdőző azért bemerészkedett – igen, április végén! Én már attól is borzongtam, hogy néztem őket, főleg mivel egy héttel korábban még közel 30 fokos vízben lubickoltam egy egészen más földrészen.

Clonmacnoise

ír kiejtés: klanmegnis

Clonmacnoise egy középkori kolostor, amely az ír történelem egyik legfontosabb szentélye. A kolostor az 500-as években alapították a Shannon folyó mentén, és az évszázadok során nagy hírnévre tett szert. Az itt található romok ma is lenyűgözőek és sok látogatót vonzanak. A kolostor egyedülálló helyszíne az ír kereszténység és a középkori ír művészet fejlődésének, valamint az ír szentek és tudósok tiszteletének. A kolostorban található számos rom és műemlék, például kápolnák, templomok, szobrok és kőszarkofágok. Clonmacnoise az UNESCO Világörökség része és az ír történelem fontos szimbóluma.

Egy ókeresztény kolostor romjai kelta kereszttel:

Aji fotója

További beszámolók

Kerry megye, Írország délnyugati csücske, volt az utolsó nagyobb állomás az ír bakancslistánkon, amit még erre a nyárra terveztünk be. Az utazós blogok, fórumok és a helyiek egyöntetű véleménye szerint ez az ország legszebb vidéke – és ezt most már magunk is megerősíthetjük. Három napot töltöttünk itt is, akárcsak korábban Nyugat-Írországban.

Ezúttal végre vonattal érkeztünk, amit már nagyon szerettünk volna kipróbálni. Ég és föld a különbség a hazai vasúthoz képest: tiszta, kényelmes kocsik, minden ülésnél USB-csatlakozó és stabil Wi-Fi, de ami a legjobban meglepett, hogy az ülőhelyek fölött digitálisan kiírják az utas nevét. Egészen személyes élményt ad.

Első nap Killarney városát jártuk be – ez Kerry megye kapuja, és nem véletlenül az egyik legnépszerűbb turisztikai célpont. Bár mindössze 15 ezres kisváros, Dublin után itt van a legtöbb kiadó szoba az országban: a fényűző hotelektől a takarékos hostelekig minden megtalálható. Mi két hangulatos, családi vezetésű B&B-ben laktunk, közel a városközponthoz. A város szépen karbantartott, a fő látnivaló a festői fekvésű Ross kastély, ami engem a skót Eilean Donan kastélyra emlékeztetett. A belépő nem drága, a vezetett túra informatív, és a kilátás a közeli hegyekre és tóra egyszerűen lenyűgöző. Mivel gyönyörű időnk volt, gyalog indultunk vissza a városba egy romantikus ösvényen, ami már a Killarney Nemzeti Park része. Túrázni vágyóknak szívből ajánlom a parkot: jól kiépített ösvények, vadregényes táj és a skót Felföldnél barátságosabb időjárás várja őket.

Második napon egy buszos kiránduláson vettünk részt, háztól házig szolgáltatással – nálunk ez már bevált módszer. A Dingle-félsziget volt a cél, amely Írország egyik legvadregényesebb része. Itt található az Európai kontinens legnyugatibb pontja, és nem mellesleg az ország legmagasabb hegyei is. A félsziget csúcsáról egy hat kilométer hosszú homokos földnyelv, az Inch nyúlik be az óceánba – ez a szörfösök paradicsoma. A környék névadó városa, Dingle, egy bájos, színes halásztelepülés, ahol természetesen megkóstoltam a híres Dingle whiskyt az ebéd mellé. A városnak volt egy híres delfinje, Fungie, aki hosszú éveken át „műsorozott” az öbölben – az ő tiszteletére ma is szobor áll a főtéren. A gyerekek alig engedték megközelíteni, hogy lefotózzuk.

Dingle egyébként Guinness-rekorder is: itt jut a legtöbb pub egy főre vetítve Írországban – 52 kocsma mintegy kétezer lakosra. (Összehasonlításképp: Geszteréden nagyjából 3–4 jut ugyanekkora lakosságra.) A nap végén eljutottunk egészen az európai kontinens legszéléig. Ott állt előttünk a tengerben az „alvó óriás” formájú sziget – a látvány annyira élethű volt, hogy szinte vártuk, mikor mozdul meg.

Fotóegyveleg

Aran-szigetek - Dún Aonghasa - fotó by V. G. 

Connemara - v.g.

l.l. fotója

                                                           A bárokkal és színes házakkal teli Westport város - Sz. B. fotója 

Ez a „Dunmore Castle” (vagy „Dunmore House”), amely a Beara-félszigeten, a Kerry megyében található. A romos, festői kastély a 19.  században épült neogótikus stílusban, és az egyik leginkább ismert „elhagyatott kastély” Írország nyugati partvidékén. Bár ma már üresen áll, az épület formája és hangulata miatt kedvelt fotótéma és felfedezni vágyók célpontja. - Sz. B. fotója 

                                                  Achill-sziget (Achill Island) - Keem-öböl (Keem Bay) - Sz. B. fotója 

Vissza az elejére


Kommentek

Fogash, 2018. 07. 26. 23:33
Hát, jópár tévedés van az írásokban. Kezdve azzal, hogy az utak gyatrább minőségűek, mint bárhol a Dunántúlon. Keskenyek, töredezettek, hepehupásak, végtelenül kacskaringósak. A főutak is. A bérautó lehetetlenül drága, ennél drágábban még sehol nem béreltem úgy, hogy az ajánlatok közül a Hertz volt a legolcsóbb. Aztán kiderült, hogy vagy megveszem napi 25€-ért az önrész nélküli biztosítást, vagy ráterhelnek 2000€-t a hitelkártyámra. (Aminek a hitelkerete ennél bőven nagyobb, de a napi limitje nem enged ekkora, egyösszegű terhelést.) összehasonlításként: Athénban a Budget ÖSSZESEN 38€-t terhelt a kártyámra egynapi bérlésért, mindenféle kaució meg depozit nélkül.
A Moher szikláknál a parkolásért ÉS A LÁTOGATÓKÖZPONTÉRT fizetsz, ahol van interaktiv kiállitás, 3D mozi, tiszta wc, stb, meg persze a szirtek is. 16 éves korig ingyenes, felnőttnek meg az a 6 (7?)€/fő szerintem egyáltalán nem a “méregdrága” kategória. Ellentétben a guinness gyarlatogatas fejenkenti 15€ belépőjével (4 tagúcsaládnál AZ már egy vagyon), a 2-3€-ba kerülő üdítőkkel (boltban!), vagy a 16-20 € körüli éttermi fogásokkal. Dublin belvárosa is egy lepukkant koszfészek (igen a történelmi belváros az egyetemmel, a St Patrick székesegyházzal, meg a környékével). Ami szép volt az a Daingean félsziget és a Killarney nemzeti park. Az Atlanti óceán partvonala csodás, de az ország belseje “akárhol” is lehetne, ha tehetném, azt átugranám.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon