.
.
Kilométerállás leolvasása - P. B. fotója
A nagyobb városokban biztosított a modern orvosi ellátás, bel- és külföldi gyógyszerek a gyógyszertárakban beszerezhetők. Az orvosi és kórházi kezelés költségeit általában azonnal és készpénzben kell kifizetni. Elsősorban a fővárosban és környékén - több Magyarországon végzett orvos praktizál, akiket az ammani nagykövetség, szükség esetén ajánlani tud. A két ország között 1981 óta - elsősorban a sürgősségi ellátást szabályozandó - egészségügyi megállapodás van hatályban. Az azonnali készpénzes fizetés kivédésére javasolt az utasbiztosítás megkötése.
A csapvíz fogyasztását egyáltalán nem tanácsoljuk, sőt fogmosáshoz is jobb palackos vizet használni. Csak Aqabában mondják ihatónak a csapvizet (erősen klóros). Jordániában a csapvízzel egyszerűen az a gond, hogy nem klórozzák és így a baktériumok, vírusok nem semmisülnek meg, sőt a melegben virgoncan érezhetik magukat. A helyiek szervezete biológiailag és már szinte genetikusan jól hozzászokott az ilyen vízhez, viszont a turistának a csapvizük hasmenést, sőt hányást is okozhat. A szállodákban sem klórozzák a vizet, tehát az ottani fürdőszobákban sem jó nekünk a víz. A jobb szállodákban van valamilyen víztisztító rendszer tehát nyugodtan lehet hajat mosni, fürödni, arcot lemosni.
Nehéz ajánlani a hasmenések, fertőzések megelőzésére való úgynevezett pre-probiotikumokat. Azok, akik nagyon aggódóak, konzultáljanak gyógyszerésszel, vagy a háziorvosukkal utazás előtt. De hangsúlyozzuk Jordánia nem az a turista desztináció, amelynek meglátogatása előtt higiéniai, egészségügyi vonatkozásban túlságosan sokat kell aggódni. Aki szeszes italtól reméli a prevenciót vagy az utólagos fertőtlenítés, az ne legyen teljesen biztos ennek a "csodafegyvernek" a hatékonyságában. Otthonról amúgy sem érdemes piát vinni Jordániába, mert kapható az a turistás helyeken bő választékban. Jordániában a turistákkal jóval ritkábban fordul elő hasmenés, gyomorrontás, mint Egyiptomban ("a fáraó átka"). Sokkal gyakoribb, hogy a magyar turista a svédasztalos étkezéseknél túlzabálja magát, össze-vissza keverve eszik egy étkezésnél számára szokatlan kajákat, és ez megfekszi a gyomrát. Az étkezéseknél legyünk körültekintőek, némileg óvatosak, főleg a nyers gyümölcsök és zöldségek esetében. A nem hámozható gyümölcsöket alaposan mossuk meg, viszont a fertőtlenítés túlzás. A nem importált zöldségeket, gyümölcsöket a sivatagban termesztik és olyan vízzel locsolják, amiben lehetnek kórokozók és hasonlók. Több napig tartó gyomorrontása ritkán van a turistának, inkább egy alkalmas hasmars. Folytonos aggodalomra azonban nincsen semmi ok, az átlagos turista szállodákban és turistás éttermekben étkezik, és ezeken a helyeken bármilyen étel kockázatoktól mentesen fogyasztható. Az utcai árusoknál kínált húsok esetén csakis a jól átsültek ajánlottak.
A részletes tanácsadásunk mögött nem az van, hogy gyakoriak az egészségi problémák, valójában nagyon kevés turistának akad problémája, de inkább az értelmes óvatosság miatt. Tanácsos felkészülni gyógyszerekkel gyomorrontáshoz és napszúráshoz.
Jordániában a közegészség és az orvosi ellátás állapota a turista szemszögéből teljességgel megnyugtató. Nem kétséges, hogy Jordániában sok más arab országhoz képest jobbak a higiéniai állapotok. Azért Jordániában is találni bőven kivetnivalót tisztaság ügyben. Lévén sivatagi ország, arról nem tehetnek, hogy sok a por és a homok. A helyi népek ide-oda szórják a szemetet. A sok kutya, macska, teve kecske, birka is megtermeli a maga természetes hulladékát. A legnagyobb tisztaság talán Aqabában van.
Mennyire jellemzők az arab országokban előforduló gyomorbajok? Nem jellemző. Minden beszámoló amit olvastunk azt írja, hogy általában ha itt valaki megbetegszik annak az oka sokkal inkább a szokatlan ételek, mint valami vírus/baktérium. Nagyon figyelnek a fertőtlenítésre, nem volt olyan étterem ahol ezzel gond lett volna. Ezzel együtt érdemes megjegyezni: erősen ajánlott előzetesen utánaolvasni a kiválasztott éttermeknek tripadvisoron, google értékelésekben vagy bárhol. (Költséghatékonyság és egészségügyi okok miatt is.) (a.r., 2022)
Higiénia: csak megerősíteni tudom, ne svájci tisztaságú szállodákra, országra számítsunk, de én ezzel együtt inkább Jordániat választanám. (2022)
Tisztaság: Nem viccelek úton útfélen kihelyezett kukákba botlani de sajnos még így is nagyon sok az eldobált szemét. A turista látványosságokat és környékét folyamatosan takarítják de ezeket a helyeket leszámítva sajnos elég siralmas a helyzet. (2025)
Hasmenés: gyerekeknek összejött, de azonnal széntablettával megoldottuk a problémát. (Renáta, 2023)
Vidéki közrötyi - ervi fotója
Amikor rádöbbentünk, hogy a WC használat a görög módit követi, azaz „Ne dobj semmit a csészébe!”, tehát a papírt is egy kis külön szemetesbe kellett beleejteni, az kínos volt. Valahogy hmm, kellemetlen. Szóval, készüljön mindenki erre is. (2022)
.
- Május és szeptember közötti jordániai utazások esetén különösen fontos a bepakolásnál készülni a kemény hőségre.
- Vékony, jól szellőző, természetes anyagú ruhákra van szükség, és fejfedőkre. Az esti hűvösebb órákra számítva jobb berakni a bőröndbe valami pulóvert vagy dzsekit is.
- Napvédő krémet tanácsos vinni.
- Az aqabai hotelekben lehet a nőnek bikiniben is napozni, fürödni, de máshol nem illő, ezért érdemes vinni egy "konzervatívabb" fürdőruhát is.
Naptej mennyi kell?
Az összes. A nap ellen még érdemes valami fejfedőt viselni, kb minden második sarkon árulnak tradicionális jordán kendőket és muszlim kendőt. Itt még megemlíteném, hogy a legyek sokkal agresszívebbek kint és nagyon sok van belőlük. Érdemes valami rovarirtó sprayt is vinni. (a.r., 2022)
,, Noha lehet olyat olvasni, hogy sok helyen elfogadják a dollárt/eurót, mi ennek az ellenkezőjét tapasztaltuk. Szinte mindenhol csak dínárral tudtunk fizetni, ezért érdemes helyi pénzt váltani. A bankkártyás fizetés sem működik mindenhol, úgyhogy célszerű érdemi mennyiségű készpénzt tartani magunknál. " (imr, 2020)
A reptéren elég rosszul váltanak, csak annyit érdemes, ami elég a taxira. Bankkártyák használhatósága vegyes, akadozik a rendszer, ezért jobb a készpénz. Az aprópénzre nincs ráírva, mi mennyi 😃 (2022)
2025 március: 1 liter benzin 518 HUF-nak megfelelő JOD
Jordániában a közlekedés alapvetően biztonságos. A tömegközlekedést a turisták ritkán tudják praktikusan igénybe venni. A turisták jellemzően vagy szervezett formában buszokkal közlekednek, vagy taxival. Az autót bérlő turistának tudnia kell, hogy Jordániában a közutakon gyakoriak a balesetek. Elsősorban az éjszakai autózásoknál kell nagyon körültekintően vezetni, mert a balesetek jelentős hányada a rosszul megvilágított járművekkel kapcsolatos.
Az autókázás nem európai, így én csak annak javaslom a vezetést, akinek nagyon jó reflexei vannak és tud egyszerre dudálni és vezetni indexelés nélküli forgalomban. Gyalogosként sem volt egyszerű. (Renáta, 2023)
Jordánia tömegközlekedéssel továbbra sem fedezhető fel kényelmesen. A buszjáratok ritkák, és nem minden turisták által keresett helyszínt érintenek. Autót bérelni csak annak érdemes, aki magabiztosan vezet. Az irányjelző használatának hiánya könnyen megszokható, de az már kevésbé, hogy a forgalomban gyakran az erősebb kutya elve érvényesül. Nem ritka, hogy valaki szemből érkezik egy körforgalomban vagy akár egy gyorsforgalmi úton.
A közlekedési káoszt fokozza, hogy az útfelújításoknál a táblázás sokszor kaotikus – előfordul, hogy a régi jelzéseket kint felejtik, vagy az újakat még ki sem helyezték. A fekvőrendőrök mindenhol jelen vannak, beleértve a gyorsforgalmi utakat is, és nem mindig könnyű őket időben észrevenni. A közúti balesetek száma magas, és a gyalogosok sokszor csak nagy kockázatot vállalva tudnak átkelni az utakon. Egyes helyeken, ahol az autópálya kettévágja a falvakat, továbbra sincsenek gyalogos felüljárók, ami még veszélyesebbé teszi a helyzetet.
,, Jordánia fővárosából kijutni és bejutni nem egyszerű dolog. Rohadt nagy, rengeteg autóval és agresszív sofőrökkel. Az, hogy hány sávos az útszakasz, az éppen adott közlekedési szituáció határozza meg. Indexelés? Hírből sem ismerik! Dudálással jelzel, merre akarsz menni vagy éppen, ha előzni akarsz. (felvidéki csavargok.eu, 2019)" forrás
,, Autót a Dollar nevű nemzetközi cégnél béreltünk a 2 hetes körutazásunk 12 napjára. Zároltak kauciót a hitelkártyán, 350 JOD értékben, amit az autó leadásakor azonnal feloldottak. Hitelkártya és nemzetközi jogsi szükséges! " (imr, 2020)
Taxizás: nekünk a forintunkkal minden drága..., de nem tapasztaltuk, hogy 1-2 jod lenne egy-egy út, pedig alkudoztunk mindenhol.. Reptér-Akaba belváros 10 JOD, viszont jól működik, jönnek időre (bennünket egy kocsi vitt el, öten voltunk). (2022)
,, Vannak helyi buszok, de külföldiként elég nehéz kiismerni, így ajánlott Ammanon belül taxizni. Persze mint fentebb írtam, alkudni kötelező beszállás előtt!!!
2 konkrét árpélda taxira:
1. Amman-Wadi Musa (Petra): 230 km, kb 3 óra. 100 dollár az út, ez 3 fő esetén 23 JOD/fö volt. Ami ugyan duplája a buszjegy árának, de mivel a busz naponta csak egyszer jár, így hasznos lehet tudni.
2. Wadi Rum- Aqaba: 20 JOD, ami 2 fő esetén már olcsóbb, mint a busz.
A városok között JETT busszal lehet közlekedni. A társaság szervez napi kirándulásokat is idegenvezető nélkül. Elvisz a látványossághoz, majd megadott időpontban indul tovább vagy vissza, programtól függően. A buszok egész jó állapotban vannak, nem koszosak. Rövidebb távokra kisebb buszokat használnak. Viszont hosszabb távon, pl Amman-Aqaba között emeletes, nagyon modern, tiszta busz jár!
Ammanban az egyik megállója a 3., másik a 7. circle mellett van, így érdemes azon a környéken szállást foglalni." (l.l., 2020)
,, Vannak érdekes megoldások, mikor a 4 sávos sztrádán bejönnek eléd index nélkül, úgyhogy , senki sincs a másik előtt, parkolóból index nélkül kiugrik a kocsi. Ja, index nincs is szerintem Jordániába 🙂,ellenben fekvőrendőr mindenhol. (bégé, 2021)
,, Az Amman és környéki közlekedés elég kaoitkus. Érdemes megemlíteni a jordán közlekedés egy hatalmas nehézségét: a fekvőrendőrt. Nem tudni, hogy milyen génkezelt kukoricán hizlalt fekvőrendőröket alkalmaznak de valami kegyetlen. Széles is meg magas is, olyan színe van mint az útnak és nagyon figyelni kell, hogy észrevegye az ember. Ha véletlenül lassítás nélkül hajtunk rá, nincs is szükség visszafelé repjegyre, cuccokkal együtt visszarepít Ferihegyre. Párba beleszaladtunk, de egy fontos leckét hamar megtanultunk: ha a jordán lassít, te is lassítasz. (a.r., 2022)
Merjünk-e autót bérelni?
Sofőrtől függ. Ha nekem kellett volna vezetnem szerintem az első körforgalomban sírtam volna el magam és hagyom ott az autót. Férjem rutinos és pörgös sofőrként átvitt minket mindenen, a fentebb részletezett akadályok ellenére is. Amman kaotikus ez tény, vidéken ennél sokkal simábban ment minden. Ők fordítva működnek: akkor villantanak, ha nem engednek el és ez jelzés, hogy vedd észre, ő a gyorsabb. A duda szintén megszokott figyelmeztetés, hogy érkezik és lásd. Ami erősen eltér még hozzánk képest, az a leálló sáv használata. Ha lassabban haladsz és nincs előzésre lehetőség, simán lassítás nélkül húzódj le és mindenki boldogan halad tovább. Ha más tapasztalja, hogy te vagy a gyorsabb és kihúzódik, bátran előzz. Ha épp 3-an lesztek egymás mellett a 2x1 sávos úton sem történt semmi szokatlan, bár felfestett sávokat viszonylag keveset látni, főleg a főváros környékén.
Az utak alapjaiban jó minőségűek, sok helyen felújított. Nyilván kivételek mindig vannak.
A sebességet érdemes betartani, nem csak a Föld körüli röppályára küldő fekvőrendőrök miatt, hanem mert sűrűn és sok rendőri/katonai ellenőrző pont van. (a.r., 2022)
Autóbérlés: Green Motion: Egy – Jordán viszonylatban! – jó állapotú középkategóriás automata KIA autót kaptunk, lévén négyen (lényegében 4 felnőtt) utaztunk. (Eleinte volt némi gondom az automata váltós autóval, de hozzá lehet szokni, csak jobbláb!, bár nem szerettem meg.) Ami viszont egyértelműen nagyon jó választás volt, hogy kértünk hozzá „GPS-t”, ami azt jelentette, hogy kaptunk egy kb. tenyérnyi, ujjnyi vastag kütyüt, ami internet hotspot készülék volt, a Zain volt a szolgáltató. Volt rajta egy bélyeg nagyságú mini képernyő, amin lehetett követni a bekapcsolási, töltöttség, vétel-erősség adatokat. Ami jelentős előnyt jelentett, hogy emiatt nem kellett külön telefonkártyát vennünk, használhattuk saját telefonjainkat gond nélkül. Nagyon kedves és készséges volt az autós emberünk, hazaugrott 5 perc alatt, hogy USB szivargyújtó-töltőt is hozzon. Ennek a készüléknek az ára 40 JOD volt egy hétre, nagyon jól működött, olyannyira, hogy amikor feltöltöttük éjszaka, vittük magunkkal a túrákra és lényegében folyamatos internet ellátásunk volt, a hátizsákom volt a hotspot, mindenki utánam jött 🙂
Mondjuk vezetni Jordániában meglehetősen stresszes és feszült figyelmet igényel. Ennek az egyik oka az, hogy mindenki össze-vissza megy, indexelés nélkül indul el, áll meg és kanyarodik bármerre. Mivel a városokban elvétve találtunk zebrát, a gyalogosok is ott mennek át, ahol eszükbe jut – és ahol tudnak. (Néha életveszélyes mutatvány). A másik komoly izgalomforrás az őrült forgalmat megfékezni hivatott fekvőrendőrök intézménye. Mert ezek szinte mindenhol felbukkannak (hehe), leginkább előrejelzés és figyelemfelhívó festés vagy színezés nélkül. Tehát vagy figyelsz és amikor észreveszed, fékezel, hogy megóvd az autót a súlyos kártól, vagy lassan mész. Ebben az esetben azonban nem haladsz, ami ajánlott, mert jelentős távolságok vannak, plusz mindenki megelőz, kikerül és lenyomnak. Szóval hajtasz, koncentrálsz és reménykedsz, hogy mindig észreveszed a bukkanókat. Benzin és tankolás: érdekes, hogy Jordániában még van 91-es oktánszámú benzin, elég ezt is tankolni. Ami egyszerű, mert mindenhol van egy kiszolgáló személyzet, akinek megmondod mennyit akarsz („full”, „20 liters”) és ő beletankolja (ha nem teli kéred, a jellemző számokat automata „méri”), aztán ott helyben egy POS terminálon fizethetsz is kártyával. Az autóbérlőst kérdeztem, hol tankoljunk, azt mondta mindegy, mert az ár mindenhol ugyanannyi. (2022)
2025: Érkezés: A gépünk Ammán-ban szállt le délelőtt 10 órakor és a kevés rendelkezésre álló idő miatt mi az autóbérlés mellett döntöttünk és egyből a Holt-tenger vettük az irányt, vagyis vettük volna. Az AutoNation-től béreltünk és nekik nincs kihelyezett bódéjuk a reptéren amit előre jeleztek is nekünk és azt mondták egy kollégájuk fog ránk várni amikor leszáll a gépünk és elvisz minket az irodájukhoz ami a reptértől 10 percre található. A probléma ott kezdődött amikor nem tudtuk elérni a céget és láthatóan senki nem várt minket a megbeszélt helyen. Kb. 45 percet vártunk mire valaki értünk jött és kiderült, hogy egy másik 3 fős csoport is tőlük foglalt ugyanebben az időpontban ráadásul egy géppel jöttünk. Sajnos így 6-an voltunk az 5 fős autóra tehát abban egyeztünk meg, hogy mi még várunk 10 percet egy másik kollégájukra és majd Ő elvisz minket. Végül 1 órás csúszással sikerült átvenni az autót.
Autóbérlés: Szerencsére a fenti incidenst leszámítva a cég elég korrekt volt. 3 napra, teljes biztosítással 50 000 Ft-ot fizettünk. A teljes biztosításnak köszönhetően nem volt letét és a bankkártyánkat sem fénymásolták le biztosítékként. Az átvételkor elkérték az útlevelet és a magyar jogosítványt. Én csináltattam nemzetközi jogosítványt is ami 6 000 Ft- volt de ezt sehol senki nem kérte. A bérelt autók rendszámát egyébként zöld színnel különbözeteik meg a többitől. Ha az autóbérlés mellett döntesz, mindig fényképezd vagy videózd körbe az autót indulás előtt nehogy később olyan sérült próbáljanak veled kifizettetni amit nem te okoztál.
Közlekedés: A nagyvárosokban az autóval való közlekedés még mindig nehézkes lehet hiszen az Európai moráltól teljesen eltérően vezetnek. Szabályok mondhatni nem léteznek és annak van elsőbbsége akinek éppen megadják. A felfestett sávok (ha vannak) akkor is inkább csak dísznek és elmondható hogy egy utón annyi „sáv” van amennyi autó elfér egymás mellett. Az indexet nem használják csak akkor ha éppen leszeretnének kanyarodni az adott útról. A duda nyomkodásából pedig egész egyszerűen már sportot űznek. Az én meglátásom szerint ezeket jelentheti a leggyakrabban:Vigyázz jövök, nem foglak kiengedni magam elé
Vigyázz most megelőzlek
Vigyázz most kimegyek eléd
Köszi hogy beengedtél
Hello bátyus, helyzet?
Bocs véletlen ráfeküdtem a dudára
Unatkozom ezért nyomom a dudátAz utolsó háromról mindenki döntse el maga, hogy vicc-e vagy sem. Az útmenti táblák egyébként le vannak fordítva arabról angolra is. Az autópályákon a megengedett sebesség átlagosan 100-110 km/h viszont az út több településen is keresztül haladhat és az arabok fekvőrendőrökkel lassítják le a forgalmat amit sajnos nem mindig sikerül előre kitáblázni, így érdemes észnél lenni főleg este mert nekünk is majdnem sikerült egy párszor megreptetni az autót. Ha már estéről van szó, sok autós a szürkületi órákban egész egyszerűen vagy elfelejti felkapcsolni a tompított fényszórókat vagy nem is működik neki. A legdurvább viszont az volt amikor autópályán a leállósávban jöttek velünk szembe. Az ilyen és ehhez hasonló helyzeteket órákig tudnám ecsetelni de nem akarok senkit elijeszteni az autóbérléstől hiszen mi is majdnem 700 km-et vezettünk és semmi gond nem történt legfeljebb csodálkoztunk egy pár esetben. A legfontosabb, hogy tényleg mindenre figyelj oda és ne próbálj meg rutinból vezetni. Szerintem ha több éve vezetsz a budapesti belvárosban akkor az ottani vezetés sem okozhat nagy kihívásokat. Ha viszont az itt leírtak elbizonytalanítottak akkor akár próbálkozhatsz sofőr bérléssel is de ennek elég borsos lehet az ára főleg ha nem nagy csoporttal utazol.
Üzemanyag: A 95-ös benzin ára nagyjából 600 Ft/liter környékén mozog. Jordániában a kutas tankol helyetted viszont itt is érdemes észnél lenni mert habár az óra mutatja hogy mennyi az annyi tőlem 20 dinárral többet kértek.
Navigálás: Mi a Google Maps-et használtuk és teljesen jól működött.
Tömegközlekedés: Tipikus közel-keleti feeling. Helyi busz alig van, nincs rendes menetrend, nincs rendes buszmegálló és kézzel lábban kalimpálva kell leinteni őket, hogy feltudj szállni. Én egyáltalán nem ajánlom főleg ha első alkalommal látogatod meg az országot. A látványosságokhoz (pl: Petra) indítanak privát buszjáratokat de ez jellemzően csak napi 1x jár, további infókat ezen a honlapon találsz: https://www.jett.com.jo/en
Taxi/uber: Természetesen a turistákat mint sok másik országban itt is megpróbálják lehúzni a taxisok. Az uber applikáció viszont ebben az országban is működik és sokkal barátibb áron visznek el A-ból B-be.
Checkpointok: A szomszédos országokban lévő háborús helyzetek miatt az országutakon belefuthatsz több ellenőrzőpontba is. Nem kell megijedni többnyire csak az érdekli őket, hogy honnan jöttél és hova mész. Mivel a bérautón zöld rendszám van ezért tudják hogy nagy valószínűséggel szerint turista vagy és nem fognak sokáig feltartani. Tőlünk egyszer sem kértek semmiféle íratot, feltettek pár kérdést utána pedig egyszerűen tovább intettek minket.
Izraelből Jordániába közlekedés:
A térkép alapján jól látszik, hogy Eilat és Aqaba közvetlen szomszédok, így a szárazföldi határ átlépése is megoldható. A transzfert Aqabáig foglaltuk, de a határnál kiszálltunk, és egy új jármű várt minket a jordán oldalon. Izraeli és jordán járművek nem kelhetnek át, de gyalog a szükséges vízummal lehetséges az átlépés. 2024-ben továbbra is kedvező választás a Jordan Pass, amely tartalmazza a fő látványosságokat és vízumdíjat is, ha legalább három éjszakát tartózkodunk az országban. Az izraeli oldalon a kilépés modern, gyors rendszerrel történik.
Jordániában jókat lehet enni, főleg a menőbb szállodákban és éttermekben persze. A turisták jellemzően alaposan bereggeliznek, délben csak keveset esznek és nagyokat vacsoráznak. Délben elég valami rágcsálnivaló, akár bolti felhozatalból. Napközbeni étkezés náluk kevésbé jellemző, mivel BŐSÉGESEN reggeliznek és vacsoráznak. Azt javaslom, hogy ne 7-kor reggelizzenek - ha nincs program. Ha 9 után reggelizik, 10 lesz, mire végeznek; akkor simán ki lehet bírni 3-5 órán át, főleg melegben. Vacsora meg van 6 után, amiből megint lehet bőségesen enni. Sertéshús csak kevés boltban lehet vásárolni, az éttermek választékában nem szerepel. Az alkoholfogyasztás egyáltalán nem tilos a turistának, és szállodákban, éttermekben nem nehéz hozzájutni alkoholos italokhoz, sörhöz. Valójában Jordániában gyártanak bort, sört, sőt égetett szeszeket is.
"Alkoholfogyasztás: A Muszlimok vallása tiltja az alkohol fogyasztását. Ezért a nyaralás alatt ne keressünk sörözőket, bárokat, discokat. Alkohol természetesen kapható – szintén kedvező áron – az italboltokban. Alkohol az utcán sem fogyasztható!
Vízipipa: A vízipipázás utcán ülve és friss gyümölcslevet kortyolgatva, nagyon kellemes időtöltés. Jó alkalom arra is, hogy a helyi emberekkel ismerkedjünk, és érdekes dolgokat tudhassunk meg a Jordán emberek életéről. Kevés turista tér haza egy szép vízipipa nélkül. Végtelen a választék és roppant kedvező áron juthatunk hozzá. Megjegyzés: nézzük meg a pipát vásárlás előtt, mert természetesen ebből is létezik hamisítvány." forrás
A feltüntettek árak nem tartalmazzák a 10%-os szerviz díjat viszont nem várnak el borravalót. Természetesen a látványosságok közelében lévő éttermek akár 5x olyan drágák lehetnek mint a helyi kis beülős helyek. (2025)
Kaja: nagyon jókat ettünk mindenhol, de az utolsó napok nem múltak el hasmenés nélkül, helyi patika, helyi gyógyszer lehet megoldás, az itthoni gyógyszerek nem. Mi inkább kihagytuk a turisztikai helyeket, odamentünk, ahova a helyiek. Kiemelném a Spectoza halas éttermet (több is van, hálózat), szuper kajak, árak, adagok. (2022)
Igyál kávét az utcán!Jordániában továbbra is a török kávé a legelterjedtebb, de sok helyen instant kávét vagy egyéb nehezen meghatározható italokat is kínálnak. Ezek közül messze a legjobb az utcai török kávé, amely finomra őrölt kávéból készül. A helyiek különösen kedvelik a kardamomos változatot, amely az egyik legkellemesebb ízvilágú kávé, amit érdemes megkóstolni.
A higiéniával nincs probléma, mivel a török kávét forrás közben öntik a pohárba, és szinte mindenhol papírpohárban adják. Maga a kávéfőzés egy kis rituálé, amit kár lenne kihagyni. Az árak továbbra is kedvezőek: a beduinok Petrában jellemzően egy dinárért kínálják, míg a városok utcáin fél dinárért is kapható egy adag.
Wadi Rum - oázisi menű - V. Jancsi fotója
A szupermarketekben eszébe se jusson a turistának alkudozni. Fixek az árak. A piacokon és az ajándékboltokban lehet alkudozni.
Jordániai utazásunk során a költségeink jelentős része az étkezésre és a szállásra ment el, ezek együttesen a teljes költségvetésünk körülbelül kétharmadát tették ki. A szállás terén a költségek csökkenthetők, ha valaki hajlandó dormitorykban (közös hálótermekben) megszállni. Az étkezés terén is van lehetőség spórolásra, ha valaki visszafogottabban étkezik, például falafelt vagy csirkés szendvicseket fogyaszt. Mi azonban végigkóstoltuk Ammán számos kiváló közel-keleti éttermét, beleértve az ország egyik legjobb haléttermét is. Fontos megjegyezni, hogy Ammánban az étkezés nem olcsó; hasonló árakon Budapesten, Berlinben vagy akár Barcelonában is kiválóan lehet étkezni.
Költségeink egynegyedét a belépőjegyek tették ki, ami meglehetősen magas arány, bár programunkat sűrűn megtöltöttük látnivalókkal. A petrai belépőjegy ára fejenként körülbelül 95 euró (kb. 35 JOD), a Wadi Mujib és a Holt-tenger látogatása pedig egyenként 20 euróba (kb. 15 JOD) került, míg a jerashi romok megtekintése 12 euró (kb. 9 JOD) volt.
Jordánia kis méretű ország, a benzin ára körülbelül 1,00 JOD (kb. 523 HUF) literenként, és a buszhálózat is megfelelő, így a közlekedésre fordított költségeink a teljes büdzsé kevesebb mint hatodát tették ki, ha nem számítjuk az Akaba–Nuweiba komp 130 dolláros árát.
Adminisztrációs költségeink között szerepelt a fejenkénti 28 dolláros vízumdíj és a 14 dolláros kilépési illeték. Összességében, ha valaki hostelekben száll meg, beéri egyszerűbb ételekkel, és nem tervezi minden nevezetesség megtekintését, akkor a mi fejenkénti napi 50 dolláros költségvetésünk feléből is kijöhet. Azonban a semmittevésre – ami a világ egyik legnagyszerűbb tevékenysége – vannak Jordániánál alkalmasabb úti célok is.
2024-ben:
4 órás Jeep túra: 75-85 JOD/jeep
2 órás naplementés tevegelés: 35-40 JOD/fő
SIM kártya: 12-15 JOD
1 liter benzin: 0,85-1,00 JOD/L
Vacsora: 6-12 JOD/fő
Kávé: 2,5 JOD/fő
Jordánia lakosságának túlnyomó része muszlim, azonban a keresztény közösség aránya a források szerint 2% és 4% között mozog. A keresztények békésen élnek együtt az ország többi lakójával, és jelentős szerepet töltenek be a társadalomban.
Bár az iszlám vallás tiltja az alkoholfogyasztást, Jordániában az alkoholtartalmú italok elérhetők a keresztény közösség és a turisták igényei miatt. Alkoholt beszerezhetünk szeszesital-boltokban vagy hotelekben. A szállodákban azonban az árak gyakran magasak; egy pohár sör ára akár 3,70 jordán dinár (JOD) is lehet, ami körülbelül 1 900 forintnak felel meg.
Érdemes ellátogatni a helyi szeszesital-boltokba, ahol különleges helyi italokat is találhatunk. Például a Nébó-hegyen készült vörösborok kiváló minőségűek, és egy üveg középkategóriás bor ára körülbelül 15 JOD (kb. 7 700 forint). Emellett Jordániában működik egy professzionális sörfőzde is, amely kiváló minőségű kézműves söröket, például IPA-kat, APA-kat és belga ale-eket gyárt.
Fontos megjegyezni, hogy bár az alkoholfogyasztás megengedett, az utcán történő alkoholfogyasztás tilos. A helyi szokások és törvények tiszteletben tartása érdekében az alkoholtartalmú italokat csak a kijelölt helyeken fogyasszuk.
Jordániában kifejezetten jó a közbiztonság, nagyon ritkán válnak turisták bűncselekmények áldozatává. A jordán hatóságok kiemelt figyelmet fordítanak a hotelek és a turistás helyek biztonságának fenntartására. A turisták által sűrűn látogatott nevezetességeknél, a szűk utcákban kell leginkább elővigyázatosnak lenni, mert nagyon elvétve azért előfordul, hogy a turistát kizsebelik, lekapják a táskáját. Rablás, kifejezetten erőszakos bűncselekmény nincs. A fővárosban, Ammanban az óváros bizonyos területein, így a Hashimiyah tér és a Római színház környékén tanácsos a turistának egy kicsit jobban odafigyelnie az értékeire. Némileg veszélyesek még a szegénynegyedek, de itt a turistának semmi keresnivalója nincs. Férfi kíséret nélkül utazó turista lányoknak, nőknek tanácsos némi elővigyázatossággal beülni a taxiba.
Egyedül az iraki és szíriai határterületeket érdemes elkerülni, de a két határszakaszt a jordán hadsereg amúgy is zárt katonai övezetté nyilvánította.
e.p. fotója
Először is, szeretném leszögezni, hogy a Blahán fényes nappal bármikor nagyobb veszélyben érzem magam, mint az egész út alatt bárhol. Abszolút szeretettel fogadtak minket mindenhol. Még utazás előtt, fejben érdemes tisztázni, hogy ez egy arab ország, teljesen más kultúra. A személyes tér, üdvözlés, vendégek fogadása vagy éppen a bazárban az árusítás is teljesen más társadalmi szabályok és normák szerint zajlik. Egy európai kereskedői morálhoz képest nyilván erőszakosak az eladók, de ott ez a megszokott. Hogy az eltérő szociális viselkedésre kinek mekkora a tolerancia küszöbe, azt előzetesen mindenki mérje fel magában. Ha alacsony akkor lehetnek kellemetlen szituációk.
Nőként néha az ember kap furcsa pillantásokat, de rossz szándékot nem éreztünk mögötte, inkább furcsák voltunk számukra. Végig udvarias volt mindenki, de azért a férfiak hangjára jobban reagáltak, könnyebben elfogadták az igent vagy a nemet ha tőlük jött. (a.r., 2022)
Kellemetlenség:
Sajnos egy dolog nekem nagyon beárnyékolta az utat, amin nem tudom túltenni magam, az állatok sorsa... Szívfacsaró állapotban lévő kutyákkal, macskákkal, szamarakkal találkoztunk (az menjen Petrába, aki saját lábon megteszi...). Mivel a világ egyik vízben legszegényebb országa, értem a vízzel való spórolást, de legalább csapvizet tennének ki annak a töméntelen mennyiségű kóbor állatnak, aki ott van. Csontsovány, kitikkadt, halál szélén lévő kutyák, elütött vagy éhes kutyák, macskák, agyonterhelt szamarak. Mi már kajával, itatóval, vízzel felszerelve jártuk az országot és adtunk, akinek csak tudtunk..(2022)
2024-ben Jordánia közbiztonsága általánosan stabilnak tekinthető, ami jelentős mértékben hozzájárul a turisták biztonságos élményeihez az országban. Az ország kormánya nagy figyelmet fordít a közbiztonság fenntartására, és a hatóságok aktívan dolgoznak a bűnözés és a terrorizmus megelőzésén. A Jordán Királyi Rendőrség és a Haditengerészet folyamatosan jelen van a főbb városokban és turisztikai helyszíneken, valamint fokozott figyelmet fordítanak a határőrizetre.
A főbb turisták által látogatott helyszínek, mint például Petra, Wadi Rum, és a Holt-tenger, szigorú biztonsági ellenőrzés alatt állnak, ami növeli a látogatók biztonságát. A helyi közlekedési eszközök és a szálláshelyek is jól ellenőrzöttek, és a biztonsági intézkedések rendszeresen frissülnek. A jordániai hatóságok reagálnak a nemzetközi figyelmeztetésekre és útmutatásokra, ami segít megelőzni a potenciális biztonsági problémákat.
A közlekedési balesetek, különösen a gyorshajtás és a nem megfelelő közlekedési kultúra miatt, továbbra is előfordulhatnak, ezért a közlekedési szabályok szigorú betartása ajánlott. A turistáknak célszerű tájékozódniuk az aktuális helyi helyzetekről és figyelniük az utazási figyelmeztetéseket. Az ország közbiztonsági helyzete általában kedvező, de az utazóknak mindig érdemes óvatosnak lenniük és betartaniuk a helyi szokásokat és szabályokat.
2025: Lehúzási próbálkozások: Hát ebből sajnos volt bőven. Jordánia egyik fő bevételi forrása a turizmus ami a helyiek szerint az utóbbi időben nagyon megcsappant a szomszédos izrael-palesztin háború miatt. Ezért minden de tényleg minden alkalmat megragadnak hogy valamit rád tudjanak sózni persze irreálisan magas „turista” árakon. Mi ráadásul pont off-seasonben, télen mentünk így még „agresszívabban” próbáltak nekünk eladni mindent is. Bármennyire is megértem a helyzetük hiszen nekik is megkell élni valamiből, ezek a folyamatos próbálkozások mégis negatívan hatottak az egész ottani élményre.
Van nagykövetségünk Ammanban. Rendkívüli és meghatalmazott nagykövet: Káli Attila
Konzulátusunk elérhetőségei Ammanban:
Van egy tiszteletbeli konzulunk, Tareq Ibrahim Nassar Naffa személyében mégpedig Aqabában is:
1. Érkezéskor a reptéren vettünk egy netkártyát, ami végig kiválóan működött, jó volt a lefedettsége. A reptér kijárata mellett, az autókölcsönzők pultjaival szemben van az egyetlen telefonos stand (Orange). (imr, 2020)
2. VÍZUM és JORDAN PASS (QUEEN ALIA INTERNATIONAL AIRPORT)
Aki Ammanba érkezik és legalább 3 éjszakát tölt az országban, annak érdemes online megvenni a Jordan Pass-t. (https://www.jordanpass.jo/). Tartalmazza a vízumot is és számtalan belépőt (https://www.jordanpass.jo/Contents/Jordan_Attractions.aspx). Ára 70 JOD. Mar annak is megéri, aki csak Petrát látogatja meg. (Csak a vízum önmagában 40 JOD, Petra egy napos belepő belepő külföldieknek 50 JOD). Aqabai repterén a vízum felvétele ingyenes, tehát aki ide érkezik, annak érdemes átgondolni, hogy megéri-e. (l.l, 2020)
3. Sim-kártya:
Mivel csak nagy méretűek voltak, amit nem használtam volna el és drágán, nem vettem. A maps.me offline térképet használtam. Tökéletesen megfelelt, főleg úgy, hogy bár az ország elég szegény, internet terén élen járnak és szinte minden kávézóban, teázóban volt free Wifi, még Petrában is! (l.l., 2020)
Mondanom sem kell, ha otthoni Sim kártyád használnád internetezéshez vagy telefonáláshoz annak elég komoly költségei lesznek. Mi a reptéren vettünk egy eSim kártyát az Umniah szolgáltatótól ami 30 GB netet, 100 percnyi helyi és 20 percnyi nemzetközi hívást biztosít mindezt 10 JOD-t cserébe és 10 napig érvényes a kártya. A lefedettség is egészen jó volt de persze vannak vak foltok mint a Wadi Rumi sivatag ami persze nem meglepő (2025)
4. .Jordániában a munkahét vasárnap kezdődik és csütörtökig tart. A heti pihenőnapok: péntek és szombat.
5. Jordániában működőképesek a magyar mobiltelefon-szolgáltatók kártyái, amennyiben az előfizetőknek van erre kiterjedő szerződéses viszonya.
6. Turista nőként Jordániában: Lopakodó fotósok, kurjantgatások, nem titkolt tekintetek kísérnek utadon Jordániában. Nőként feltűnést fogsz kelteni a bárokban, utcán, kifőzdékben, és itt nem fogják véka alá rejteni tetszésüket, meglepődöttségüket. A fokozott figyelem néha kényelmetlen, a fotók elől menekülés pedig kissé paranoiddá változtat. Míg Egyiptomban lopva néznek, Jordániában bámulni fognak.
Nőként itt is láthatatlan leszel, meg fognak lepődni, ha a férfi útitárs előre enged téged, rosszul kezelik, ha te válaszolsz a kérdésekre, vagy elutasító vagy. (2022) forrás
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.