.
Ez a híres Kincstár (Al-Khazneh), amely a nabateusok egyik legikonikusabb építménye. A sziklába vájt, lenyűgöző homlokzatát a hellenisztikus építészet jegyei jellemzik, és valószínűleg az 1. században épült. - K-T. Gy. fotója
Nyitáskor, hajnal 6-kor, még sötétben már Petra bejáratánál álltunk (a szállásunk tök közel volt, parkoló még üres), így nem kellett tömegekkel sodródnunk és nagyon nem mindegy, hogy ennek a 20 km-nek a javát, a 800 lépcsővel 25 vagy 35 fokban tesszük meg (felfelé) és úgy, hogy szinte üres még az egész hely.. Hajnali 6-tól szinte folyamatosan mentünk, így fél 11 körül indultunk el lefelé a Monostorból. Azt gondoltuk, hogy visszafelé már gyerekjáték lesz, de azért nem 🙂, nagyon nem.. Viszont tényleg minden perce egy csoda.. Életünk egyik legnagyobb élménye..(2022)
A kirándulás előtt megvásároltuk a Jordan passt, ami kb 90 euróba kerül, de tartalmazza a turista vízumot, Petrába és még egyéb múzeumokba, látvényosságokhoz a belépőt. Mindenképp megéri már csak a Petra végett is, mert külön Petra 60-70 euró. Egy egész napot voltunk itt annak ellenére, hogy sok helyen azt javasolják, hogy legalább két napra érdemes ideérkezni. Számunkra elég volt az egy nap, mert szinte mindent sikerült Meg néznünk egy kis segítséggel. Ahogy megérkeztünk Petrába egy bácsika elcsábított minket, hogy ha egy napra jöttünk van egy javaslata. 30 JOD-ért, kb 35 euroért elvitt minket a hátsó bajárathoz egy JEEPel és így csak visszefele utat kellett megtennünk gyalog és nem oda-vissza(így 4 óra, 9km volt a gyalogút vissza). Valóban ügyesnek kell lenni, ha egy napra érkeztek. Úgyhogy a Jeepezest mindenképp ajánlom azoknak, akik csak egy napra érkeznek Petrába. Ráadásul már csak az Jeep út végett megérte, mert nagy élmény volt lógni az ablakban:) (2021)
"A sziklába zárt város – Petra: számítottam rá, hogy ez lesz, de ilyen közel állni a sivatag hajójához – ehhez a hatalmas állathoz – kizökkentett amúgy sem sziklaszilárd nyugalmamból, hiszen karnyújtásnyira voltunk Petra lenyűgöző városától. Hallottuk, hogy nem elég rá pár óra; nem is úgy terveztük. Kényelmesen elhelyezkedtünk a nyeregben, és abban a pillanatban úgy éreztük, mintha az Ezeregy éjszaka meséinek díszletei közé csöppentünk volna, pedig még el sem indultunk a híres Siq magas falú, szűk szurdokának árnyékában. A tevék puha, lassú léptekkel indultak meg a kanyon bejárata felé, ahol várnunk kellett egy kis ideig, mert a turistacsoportokat csak korlátozott számban engedik be. De jó is volt ez, így legalább csak a porba fulladtunk bele, nem a tömegbe. Persze Petra csodás városát más közlekedési eszközökkel is meg lehet közelíteni, például kis szekéren vagy szamáron, de a tevénél autentikusabbat nem találni, hiszen anno ily módon utaztak a napkeleti bölcsek és a sivatagi karavánok népei is.
Elméletben már ismertük a sírokat, szentélyeket, a sziklába vájt lakóházakat, de a valóság sokkal lenyűgözőbb volt, mint remélni mertük volna. Már maga az 1,2 kilométer hosszú, fölénk magasodó Siq is ráhangolt a csodákra, de amint feltűnt a Kincsesház, amint a napfényben fürdik – azt sem tudtuk hová legyünk a gyönyörűségtől. A sziklából kifaragott, hellenisztikus stílusú sírhomlokzatok, a színház vagy a városközpont egykori épületei, palotái annak a változásnak a bizonyítékai, amelyet a korabeli hódítók, ha erővel nem is, de kulturálisan sikerrel értek el. A rózsaszín, a vörös, a sárga százféle árnyalata, valamint itt-ott egy zöldes tónus játszott a homokkő falak felületén, amelyeken kacskaringók és hullámok, valamint a kőzetrétegek mintái bűvöltek el minket. Ha festményen láttam volna ezt a szín- és formaorgiát, azt mondanám, giccses, de a természet nem szokott ízléstelen dolgokat alkotni." (Fillinger G. Dóra)
Petra egyszerűen lenyűgöző. A város hatalmas, és legszívesebben minden szegletét felfedezném, különösen, ha közben nem kellene 40 fokos hőségben küzdeni a túlélésért. Bárcsak visszautazhatnék az időben, hogy láthassam Petra fénykorát: a templomokat, lakóházakat, utcákat, az áldozati helyet vagy a kolostor mindennapjait. A kolostornál, a záráshoz közeledve, egy csésze tea mellett pihentünk meg, és hosszasan gyönyörködtünk a romok látványában egy árnyékos helyről.Jordániai utazásom egyik legemlékezetesebb pillanata kétségtelenül Petra meglátogatása volt. A nabateusok romvárosa nem csupán történelmi jelentőségével, hanem lélegzetelállító természeti szépségével is magával ragadott. A várost övező homokkő sziklák, amelyek a viola, vörös, rózsaszín, sárga, krém és barna árnyalataiban pompáznak, már önmagukban is lenyűgöző látványt nyújtanak a mély szurdokokban és völgyekben.
A felfedezés a Sik szorosánál kezdődik, egy szűk kanyonban, amelyet 100 méteres sziklafalak szegélyeznek. Már a bejáratnál három szabadon álló sziklatömb, úgynevezett "dzsin-tömbök" fogadják az érkezőket, amelyeket az 1. századra datálnak, bár eredeti funkciójuk ismeretlen. Velük szemben található az obeliszksír, amely alatt egy jellegzetes nabateus épület rejtőzik.
A mintegy 1,2 kilométer hosszú Sik valaha folyómeder volt, amelyet a nabateusok köveztettek ki utcává. A falakon még mindig láthatók vízvezetékek és régi vízfolyások nyomai. A sziklaszoros szinte minden kanyarjánál megálltam fotózni; a sziklaképződmények változatossága és színvilága egyszerűen lenyűgözött.
A gyalogos felfedezést egyedül a lovasfogatok zavarják meg, amelyek sok turistát szállítanak a Kincstárig. A lovak látványa azonban szomorúságot keltett bennem, mivel a lebetonozott úton naponta többször kell megtenniük ugyanazt az utat.
A Kincstár épületének képe talán mindenki számára ismerős a plakátokról vagy fényképekről, még ha a nevét nem is tudják. Ez az ikonikus építmény, amely a Sik végén emelkedik ki a szurdokból, 43 méter magas homlokzatával mindenkit elkápráztat. Ahogy a szűk kanyon homályából lassan kibontakozik, könnyen úgy érezhetjük magunkat, mintha Indiana Jones nyomdokaiban járnánk. Nem véletlen, hogy a Indiana Jones és az utolsó keresztes lovag című filmben is ez a hely szolgált a Szent Grál utolsó nyughelyéül.
Petra meglátogatásával egy gyermekkori álmom vált valóra. Kevés olyan hely van a világon, amely ennyire magával ragadó lenne. A város tökéletesen belesimul a környező tájba, hiszen nagy része a sziklákba vájva készült – egyedülálló látvány és élmény, amelyet soha nem fogok elfelejteni.
Már Petra bejáratánál, ahol a kanyargó sziklafalak között vezetett az út, magával ragadott minket az a különleges izgalom, amely az egész helyet áthatja. A sziklák színei és formái már itt is lenyűgözőek és bámulatosak voltak. Természetesen eszünkbe jutott az Indiana Jones és az utolsó keresztes lovag ikonikus jelenete, amelyet itt forgattak. (Utólag visszanézve azon töprengtem, miért visel bőrdzsekit Harrison Ford lovaglás közben ebben a forróságban.) Ahogy lépkedtünk a szűk szurdokokban, lassan bontakozott ki előttünk Petra legfőbb látványossága, a Kincstár, amelynek elbűvölő homlokzata a város jelképévé vált. Ott álltunk, a lenyűgöző építmény előtt, a meghatottságtól könnybe lábadt szemekkel. Nem véletlen, hogy Petrát gyakran emlegetik a világ hetedik csodájaként.A Kincstárt elhagyva a tér kitágul, és épületmaradványok, valamint síremlékek sora fogadja a látogatókat. Kiemelkedő látványosság a sziklába vájt Színház, amelyet eredetileg a nabateusok építettek, később pedig a rómaiak alakítottak át, hogy nagyobb közönséget befogadhasson. Petra számos látnivalója már a római megszállás idejéből származik. Az egész napos városnézést gyalog tettük meg, idegenvezető nélkül, dacára a perzselő hőségnek. Bár sok turista választotta a gyorsabb, kényelmesebb megoldásokat – lovaskocsit vagy szamárháton való közlekedést –, mi gyalog folytattuk utunkat, részben azért is, mert szívszorító volt látni, milyen kegyetlen bánásmódban részesülnek az állatok. Sokan tevét béreltek, de ez a választás együtt jár a tevék jellegzetes, kissé ingatag mozgásának elviselésével is, amely szintén nem tűnik állatbarát megoldásnak.
Petrára érdemes két napot szánni
A varázslatos sivatagi város kihagyhatatlan célpont egy jordániai utazás során. Petra nemcsak lélegzetelállító és lenyűgöző, hanem fizikailag is megterhelő élményt kínál. Ezért javasolt a látnivalók felfedezését két napra elosztani. Ha mindent szeretnénk megnézni, egy körülbelül 20-22 kilométeres túrával számolhatunk, amely során nagyjából 1200 méter szintemelkedést kell leküzdeni. Több kilátópont és építmény a sziklák között, illetve azok tetején helyezkedik el, ami további kihívást jelent. Bár a korán kelők egy nap alatt is bejárhatják a várost, amely reggel 6 órakor nyit, sokkal kényelmesebb és élvezetesebb, ha két napra osztjuk szét a programot.
Érdemes korán kelni, hogy kihasználhasd a reggeli órák nyugalmát. Már 6 órakor érj a bejárathoz, így lehetőséged lesz szinte egyedül végigsétálni a Siq-en, amely egy kanyonszerű, több mint egy kilométer hosszú szurdok, ami Petra bejáratához vezet. A szurdok végén találod a lenyűgöző Kincstárat, majd jobbra fordulva felfedezheted a Homlokzatok utcáját, ahol magas sziklafalakba vájt sírok ezrei sorakoznak. Innen egy nagyjából 10 kilométeres ösvény vezet tovább, amely lépcsősorokkal éri el a híres Kolostort. Útközben templomokat és emlékműveket csodálhatsz meg, valamint betérhetsz beduinok által üzemeltetett teázó sátrakba, ahol felfrissülhetsz, haraphatsz valamit, és akár elbeszélgethetsz a helyiekkel. Maga a túra nem túl nehéz, de mindenképp gondoskodj elegendő vízről és megfelelő napvédelemről.
Bár csábító lehet a távot lóval, szamárral vagy tevén megtenni, kérlek, ne válaszd ezt a megoldást. Az állatokat láthatóan rosszul tartják, és több alkalommal is bántalmazták őket, amikor ott jártam. Ha szeretnéd támogatni a helyi közösséget, inkább vásárolj ajándéktárgyaikat, vagy vedd igénybe túravezetői szolgáltatásaikat. Így segíthetsz anélkül, hogy részt vennél az állatokkal való kegyetlen bánásmódban.
,, 4 éjszakát Petránál töltöttük, így volt 3 teljes napunk az ősi sziklavárosra és környékére. E 3 nap alatt A-tól Z-ig bejártuk Petra látnivalóit, több hegyi túraútvonalat abszolváltunk, és megnéztük a Petra by night nevű esti showműsort is. Barangoltunk autóval a környéken is, melynek során bejártuk a sziklaváros vonzáskörzetében található látnivalókat, beleértve Kis-Petrát, Al Beidha romjait és Shobak várát. Petra tényleg egy páratlan látnivaló, amelyre elég időt kell szánni, mert érdemes alaposan felfedezni. (i.m..r, 2020)
,, Egy nap elég rá úgy, hogy az ember korán nyitásra megy. 7-kor nyit a pénztár, ahol a Jordan Passt le kell pecsételtetni. Kényelmes cipővel kell készülni, mert kb 25 km-t gyalogol az ember, ha mindent látni akar és nem csak vízszintesen! Kényelmesen pihenőkkel 10 óra alatt bejárható. (l.l., 2020)
,, Petrában a lovaglás nagyon szuper élmény volt, elvittek Indiana Jones ,,nyomdokain", fel a hegyre, eszméletlen tájakat látni, 1,5 órás túra volt – főként a lónak. (30 JOD). Teve: 300 métert 5 JOD-ért vitt, lehúzós, és itt a völgyben mindenki mindent el akar adni, bár ez Akabában is jellemző volt. Van még olyan 6 személyes elektromos golfkocsi is, az is jár, de csak teli láttam. Maga Petra különleges hely, csodálatos alkotásokat és tájakat, színeket, köveket lehet látni." (2022)
,, Petra szállásunkról reggeli után besétáltunk a beléptető kapun, és az egész napot ott töltöttük. A kincstárat és a monostort is bejártuk gyalogosan. 18 km-t mentünk, de nem volt vészes, szívesen tettük meg.
Sok étterem, és bár van bent, mi ittunk isteni gránátalma levet. Sok az árus, teve és szamár hátat kínáló beduin, de mi mindig mondtuk hogy köszönjük sétálunk.
Rengeteg már a turista, érdemes korán menni. A kilátóba felmentünk, fejenként 5 dinár.( alkudtam 4 főre 12 dinárra) (2022)
,, Ami kicsit rontani tud az élményen az a mérhetetlen embertömeg, főleg a főtéren és környékén. Ha van rá erő és kapacitás érdemes legalább késő délutánig bent maradni. Teljesen más lesz az egész hangulata, amint a turisták elindulnak vissza (alkudni is könnyebb ilyenkor a helyi árusokkal). Aki nincs ilyen fizikai megterheléshez szokva annak ez egy erősebb nap lesz, estére nem érdemes semmit szervezni. Mi itt a szállodában vacsiztunk és ki is dőlt mindenki.
Több útvonal van, mindegyik baromi hosszú. A legkönnyebb főútvonal megtétele (kisebb kitérőkkel, fotózással, felfedezéssel együtt) 7 órát vett igénybe. Túracipő erősen ajánlott, bár láttunk olyan jordán hölgyet aki tűsarkúban nyomta végig. Innen is respect. (a.r., 2022)
Ne érkezzünk a reggeli nyitáskor, mert óriási a tömeg és körülbelül élvezhetetlen a látvány, másrészt pedig ne higgyünk az ingyenesnek mondott szolgáltatásoknak.
Ilyen például a “jegy ára tartalmazza” lovaglás vagy tevegelés a bejárattól a Kincstárig, ami valóban ingyenes, viszont legalább öt Jordán dínárt (ez kb. 7-8 euró) kell jattolni érte. Ugyanilyenek az ingyen ajánlkozó “felkísérlek a legszebb pontig” emberek, ami szintén hasonló árban van a végén. Szóval ha ilyen szolgáltatásokat vennél igénybe, akkor minden esetben érdemes a legelején megegyezni az árban, hogy ne a végén érjen egy kellemetlen meglepetés. (2022) forrás
Tetszett:
A Siq szurdokvölgyében hajnalban sétálni, amikor még csak a fény játszik a rózsaszín sziklafalakkal, és minden kanyar után találgatod, mikor bukkan fel a Kincstár
A Kolostor (Ad-Deir) tetején naplementekor üldögélni, miután megmásztad a 800 lépcsőt, és egy beduin teát kortyolgatva nézni, ahogy a Wadi Araba völgy színei változnak
Az áldozati csúcson (High Place of Sacrifice) egy helyi régész vezetésével felfedezni az ősi nabateusok szertartásainak helyszínét
A kevésbé ismert Kis Petra (Little Petra) sziklafalai között bolyongani, ahol még látni lehet az eredeti freskók nyomait, és alig van turista
A római színház felett egy rejtett barlangban teázni egy beduin családdal, akik generációk óta élnek a sziklák között
A királyi sírok homlokzatát nézni alkonyatkor, amikor a lenyugvó nap utolsó sugarai olyan színekkel festik meg a sziklákat, amiket lehetetlen lefényképezniNem tetszett:
A főbejáratnál olyan erőszakosan ajánlgatják a lovas/szamaras/tevés túrákat, hogy kellemetlen az első benyomás
A Kincstárnál napközben olyan tömeg van, hogy lehetetlen normális fotót készíteni
A "beduin kávézók" nagy része olyan turistás, hogy elvesztette minden autentikusságát
Az árusok olyan kitartóan követik a turistákat, hogy nehéz nyugodtan felfedezni a helyet
A hivatalos vezetők olyan gépiesen mondják ugyanazt a szöveget, hogy elvész a hely varázsa
A belépőjegy olyan drága, hogy sok turista csak egy napot szán rá, pedig minimum három nap kellene
Petra szálláshelyének választásakor érdemes figyelembe venni a következő szempontokat, hogy a látogatás minél kellemesebb legyen:
Hol érdemes szállást választani?
Wadi Musa: ahol a legtöbb szálláshely található. Innen könnyen elérhető a Petra régészeti terület, és sok szálloda, étterem, és bolt is található a közelben. Az itt elhelyezkedő szálláshelyek gyakran kínálnak transzfert vagy egyéb szolgáltatásokat a Petra bejáratához.
Ha a legnagyobb kényelmet szeretnénk, érdemes olyan szálláshelyet választani, amely közel van a Petra bejáratához. Ez lehetővé teszi, hogy korán reggel kezdjük a felfedezést, és elkerüljük a hosszú sétákat az autóval történő parkolást követően.
Ha a kényelem a legfontosabb, érdemes olyan szállodát választani, amely kényelmi szolgáltatásokat kínál, mint például medence, spa, vagy éttermek. Ezek általában Wadi Musa központjában vagy annak közelében találhatók.
Ellenőrizzük, hogy a szálláshely közel van-e a Petra bejáratához, vagy könnyű-e hozzáférni a parkolóhoz. Ha a szállás nem kínál transzfert, akkor ellenőrizzük, hogy milyen messze van a parkoló a szállástól.
Ha nem autóval érkezünk, érdeklődjünk a szálláshely transzfer lehetőségeiről. Sok szálloda kínál transzfert a Petra bejáratához vagy az autókölcsönzőkhez.
Nézzük meg, hogy a szálláshely milyen felszereltséggel rendelkezik. Hasznos lehet például, ha van lehetőség korai reggelit kérni, vagy ha van lehetőség a csomagok tárolására a nap folyamán.
Ha nem tervezünk éttermekbe járni, érdemes olyan szállást választani, amely étkezési lehetőségeket is kínál, vagy könnyen elérhető közeli éttermeket.
Tartsuk szem előtt a helyi időjárást és az évszakot. Nyáron a hőmérséklet nagyon magas lehet, ezért érdemes légkondicionált szállást választani, míg télen érdemes felkészülni a hűvösebb időre.
K.-T. Gyuri fotója
Kincstár
A Kincstár (Treasury) a Petra-i romváros egyik legismertebb látványossága, egy 2000 éves, díszes homlokzatú kőépület. A Kincstár előtt a kanyon falába vájt sziklatáblákra faragott díszes oszlopok és a homlokzatán látható domborművek miatt a látogatók gyakran elcsodálkoznak a művészet és a kézművesség magas szintjén, melyet a nabateusok, az ősi arab kereskedő nép alkotott. A Kincstár nevével ellentétben valójában egy sírkamra, amelyben egy gazdag uralkodó vagy családtag maradványai pihenhetnek. A Kincstárban találtak már régészeti leleteket, így ékszereket, érméket, fegyvereket és kerámiákat is. A Kincstárat csak távolról lehet megtekinteni, mivel nem engedik a látogatókat belépni az épületbe, hogy megvédjék a homlokzatot az időjárás hatásaitól és a turisták esetleges rongálásától.
Királysírok
Petra romvárosában számos királysír található, amelyek a város gazdag történelmére és a helyi uralkodók hatalmára emlékeztetnek. A királysírok leginkább a középső területen találhatók, és legtöbbjük a 2. és a 1. században épült. Néhány jelentős példa a Petra-i királysírok közül:
Al-Khazneh ("kincstár"): Ez a hatalmas templom és mauzóleum a város egyik leghíresebb és leglátványosabb épülete. A kincstár megnevezése valószínűleg a középkorban terjedt el, amikor úgy hitték, hogy a falakban rejtett kincseket rejtegetnek.
Al-Deir ("kolostor"): A hegyoldalban található, és a legnagyobb királysír Petra romvárosában. A mauzóleumot valószínűleg a 1. században építették, és eredetileg egyedülálló pillérek és oszlopok díszítették.
Al-Madbah ("az asztal"): Ez a mauzóleum a város keleti részén található, és nagy méretű sziklákból faragták ki. A mauzóleum valószínűleg a nabateusok fő papjai és papságának temetkezési helye volt.
Al-Kubtha ("torony"): Ez a királysír egy magas sziklafalra épült, és egykor a város egyik legmagasabb pontján állt. A mauzóleumot valószínűleg a 1. században építették, és körülötte gyönyörű kilátás nyílik a városra.
Dzsin sziklák
A "Dzsin sziklák" kifejezés a Siq nevű sziklavölgyre utal, ami az egyik legismertebb látnivaló Petra romvárosában. A Siq a város főbejárata, egy több mint egy kilométer hosszú keskeny, sziklafalak között vezető kanyon, amely végén megpillantható a híres Khazneh, vagy más néven a kincstár épülete. A Siq a sziklafalakban látható számos szobor és faragás miatt is nevezetes, amelyeket az ősi nabateusok készítettek. A Dzsin sziklák a Siq bejáratától kezdődnek, és számos szikla alakja hasonlít különböző tündérekhez, szellemekhez és más mitikus lényekhez.
Kolostor
Petra romvárosában számos kolostor található, amelyek a hely történelmi és vallási hátterére utalnak. Az egyik legismertebb kolostor a "Deir" nevű épület, amelyet a 1. században faragtak ki a vörös homokkő sziklafalból. A kolostor felé vezető út egy hosszú és meredek lépcsősor, amely kb. 800 lépcsőfokból áll, és a kilátás lenyűgöző a csúcsra érve. A Deir kolostor maga is lenyűgöző látványt nyújt a homokkő sziklafalból faragott díszes homlokzattal és a kőfaragásokkal. Az épület belső része szintén megtekinthető, bár csak néhány helyiségből áll, és azok nagyon egyszerűek. Az egykori kolostor valószínűleg inkább egy templomként szolgált, és az ókori Petra városának egyik legfontosabb szent helye volt. A Deir mellett a helyszínen találhatók más kolostorok is, például a "Little Petra" nevű helyszínen található "Al-Beidha" kolostor vagy a "Khazneh" nevű romtemplom mögött található "Ad-Deir" kolostor, amely egy másik lenyűgöző sziklahomlokzattal rendelkezik.
A Homlokzatok utcája
Petra egyik legismertebb és leglátványosabb nevezetessége a "Homlokzatok utcája" (The Treasury), amely egy sziklafalba vájt, gazdagon díszített sziklahomlokzat. A Homlokzatok utcája a város központjában található, és az egyik legfontosabb szertartási és kereskedelmi helyszín volt az ókori időkben. A homlokzat 43 méter magas és különlegessége, hogy nincs kifaragva, hanem az élő sziklafalba vágva készült. A homlokzatot a Nabateusok építették a 1. században, és azóta az egyik legismertebb szimbólumává vált Jordániának és a Közel-Keletnek. A Homlokzatok utcája egyébként a Petra városának bejárata, és a város további részeit is könnyen elérhetővé teszi a turisták számára. A helyszín minden évben több tízezer látogatót vonz, és 1985 óta az UNESCO Világörökség része.
Színház
Petra színházat a nabateusok építették a 1. században, és egy több szinten elhelyezkedő, félig függőleges sziklafalba vájt épület. A színház hatalmas félkör alakú amfiteátruma gyönyörűen illeszkedik a sziklafalakhoz, és egy lenyűgöző látványt nyújt a környező területre.
Az amfiteátrumokat az emberek szórakoztatására használták, és a Petra színház is hasonló céllal épült. Azonban a színház sok más eseménynek is helyszíne volt, beleértve a vallási és politikai ünnepségeket is.
Ma a Petra színház az egyik legfontosabb turisztikai látványosság Petra városában, és évente számos látogatót vonz. Az érdeklődők megtekinthetik az épületet és felmászhatnak a színpadra, hogy közelebbről szemléljék a monumentális sziklafalakat és a lenyűgöző kilátást.
Obeliszkek
A színház mellett találhatóak az ókori obeliszkek is, amelyeket a Nabateusok állítottak a városukban. Az obeliszkek díszes faragványokkal vannak díszítve, és fontos szerepet játszanak a Petra történelmében.
"A kanyon bejáratánál örömmel tapasztaltuk, hogy Petrába turistacsoportokat csak korlátozott számban engedik be, és ezért egy turistacsoport szomorúan várakozott a kanyon bejáratánál [míg mi, "egyéni turisták", ellibbentünk előttük]. A kanyonban rájöttünk, hogy Petra, Wadi Rum és Timna park (Izrael) sziklái ugyanabból a fajta kőzetből vannak, legalábbis a felületükre hasonló formák erodálódtak, bár Petra és a Timna park sziklái kissé vörösesebbek. Végigjártuk Petrát egész a Monastery-ig, sőt még azon is túl egy hegytetőig (igaz, hogy csak Tamás és Matusz) ahonnan gyönyörű volt a kilátás. Még a Negev sivatagot is lehetett látni, amire az útmutató táblák fel is hívták a kedves turisták figyelmét (persze az "Israel" szó mind a két táblán össze volt karcolva)." forrás
"A szellemvárosba irányuló turizmusnak hatalmas lökést adott az 1989-ben készült Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag. Ha úgy dönt, hogy ön is elutazik Petrába, lelkiekben azért készüljön fel arra, hogy a sziklatemplom belsejében nincs semmi különös, csak nagy üres terek." forrás
"Petrában, a fő útvonalak mellett rengeteg helyi ajánlgatja a szamarait vagy a tevéjét a turistáknak. Árképzésük meglehetősen rugalmas. És amennyire jól jön a szolgáltatásuk azoknak, akik saját erőből nem bírnának eljutni a távolabbi, vagy akár a közelebbi látványosságokhoz sem, annyira nem indokolt, hogy csak kényelemből felüljünk egy szamár hátára.
A patáik ugyanis sokkal jobban koptatják a homokköveket, mint a mi túrabakancsunk. És ezzel helyrehozhatatlan kárt tudnak tenni ebben a csodás világörökségben. Nem utolsó sorban pedig állatkínzásnak számít, ha igénybe vesszük őket. Erre a bejáratnál több nyelvű tábla figyelmeztet, még ha bent látszólag ez senkit nem is zavar. (2016)" forrás
,, Azt az infót kaptam hogy a legszebb hely ahonnan rá lehet látni a kincstárra az körülbelül 2 óra gyalog útra van. Útnak indultam hát mert tudtam hogy megéri. Persze hogy megérte a magasból szinte mindenre rá lehetett látni. Sokszor megálltam és csak bámultam a messzeségbe …Ahogy beértem a célba egy kis “büfét” találtam ahol frissen facsart gránátalma levet árusítottak a megpihenni vágyóknak. Hát igen a kilátás pazar. (2019)" forrás
K..T. Gyuri fotója
K.-T. Gyuri fotói
K.-T. Gyuri fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.