Angkor Thom egyik kapuja, amely az egykori khmer főváros öt monumentális bejáratának egyike. A kapu a híres Bayon-stílusú arcokkal díszített tornyok egyik példája, amelyek a khmer uralkodó, VII. Jayavarman arcát formázzák, vagy Avalokitésvara bódhiszattva (a buddhizmusban a megvilágosodásra törekvő lény) ábrázolásának tartják őket. - Varga Gábor fotója
Angkor Wat Kambodzsa északnyugati részén található, Siem Reap várostól körülbelül 5,5 kilométerre északra, és az UNESCO Világörökség részét képező Angkor Régészeti Park legismertebb temploma.
A 12. század elején épült II. Szúrjavarman király uralkodása alatt (1113-1150), eredetileg hindu templomként Vishnu isten tiszteletére, majd később buddhista szentéllyé alakították át a 13. század vége felé.
Ez a monumentális épületegyüttes az Angkori Khmer Birodalom fénykorának egyik legnagyobb építészeti alkotása, egyben a világ legnagyobb vallási műemléke, amelynek területe kb. 162 hektár. A klasszikus khmer építészeti stílusban épült templom öt központi tornya a mitikus Mount Meru hegyét szimbolizálja, és szokatlan módon kelet felé néz, míg a legtöbb khmer templom nyugat felé fordul. Falait lenyűgöző domborművek díszítik, amelyek több mint 600 méter hosszúságban húzódnak, és az ősi hindu eposzok jeleneteit, valamint a khmer történelem fontos eseményeit ábrázolják.
Angkor Wat Kambodzsa nemzeti szimbóluma, amely még a kambodzsai zászlón is megjelenik. A neve szanszkrit eredetű és "templomvárost" vagy "a város, amely templom" jelentéssel bír. Az építészek olyan pontosan tervezték meg, hogy a napéjegyenlőségek idején a nap pontosan a központi torony felett kel fel, ami mutatja az ősi khmerek csillagászati ismereteit. Az építése során több mint 5 millió tonna homokkövet használtak fel, amelyet a 40 kilométerre található hegyekből szállítottak a helyszínre. Az épületegyüttes jellegzetes sziluettje a világ egyik legismertebb látványa lett az évszázadok során.
Kulturális jelentősége felbecsülhetetlen, hiszen építészeti és művészeti szempontból is kiemelkedő alkotás, amely a khmer civilizáció technológiai és művészeti fejlettségének tanúbizonysága. A részletes domborművek betekintést nyújtanak az ókori khmer társadalom életébe és mitológiájába. Érdekesség, hogy annak ellenére, hogy a khmer birodalom a 15. században hanyatlásnak indult, Angkor Wat a 16. század után is folyamatosan működő buddhista központ maradt.
A turisták számára a hajnali napfelkelte és az alkonyati napnyugta különösen népszerű időszakok a látogatásra, amikor a templomegyüttes különleges fényben tündököl. A komplexum teljes bejárása akár több napot is igénybe vehet, ezért a látogatóknak érdemes helyi idegenvezetőt fogadni, aki részletes történelmi és kulturális ismeretekkel szolgálhat. A legjobb látogatási időszak a száraz évszak november és február között, amikor a hőmérséklet kellemesebb és kisebb az esőzések valószínűsége.
Varga Gábor fotója
Tetszett
A kora reggeli napsugarak ahogy átszűrődnek a kőfaragványok között, különleges misztikus hangulatot teremtenek, ami felejthetetlen élmény.
A Ta Prohm templomot körülölelő hatalmas fagyökerek lenyűgöző látványt nyújtanak, ahogy az évszázadok során összefonódtak az ősi kövekkel.
Az Angkor Thom területén található Bayon templom gigantikus, mosolygó arcai minden irányból figyelnek, ami egyedülálló spirituális élményt ad.
A központi templomegyüttes rendkívül részletes kőfaragásai az ősi khmer mitológia történeteit mesélik el lélegzetelállító részletességgel.
A naplementét nézni a Pre Rup templomról feledhetetlen élmény, ahogy a vöröslő fény megvilágítja az egész komplexumot.
A helyi idegenvezetők lenyűgöző tudása és szenvedélye segít megérteni a khmer birodalom gazdag történelmét és kulturális jelentőségét.
A komplexum hatalmas mérete és a különböző stílusú templomok sokasága lehetővé teszi, hogy két nap alatt is folyamatosan új csodákat fedezzünk fel.
A helyreállított és az érintetlen, dzsungel által részben visszafoglalt templomok kontrasztja különleges történelmi perspektívát nyújt.
Nem tetszett
A fő templomegyüttesnél tapasztalható hatalmas turistatömeg gyakran megnehezíti a nyugodt szemlélődést és az autentikus élményszerzést.
A déli órák elviselhetetlen hősége és páratartalma rendkívül megterhelő, különösen a nyitott területeken való hosszabb séták során.
Néhány kevésbé látogatott templomhoz vezető út állapota igen rossz, ami megnehezíti a közlekedést és balesetveszélyes is lehet.
Az agresszív árusok folyamatos zaklatása egyes területeken jelentősen csökkenti az élmény minőségét és a hely spirituális jellegét.
A belépőjegyek ára nemzetközi összehasonlításban is magas, különösen a helyi infrastruktúra fejlettségi szintjéhez képest.
A mosdók hiánya vagy rendkívül rossz állapota a komplexum számos pontján kellemetlen meglepetést okoz a látogatóknak.
A templomok közötti nagy távolságok miatt a tűző napon sokat kell gyalogolni, ha nem bérlünk külön járművet vagy idegenvezetőt.
Egyes templomok megközelítése során a nem megfelelően karbantartott, meredek és csúszós lépcsők komoly biztonsági kockázatot jelentenek.
Angkor mindig maradandó élményt okoz! Mostani látogatásunkkor az volt a különösen jó, hogy sehol sem volt tömeg. Március már a főszezon végét jelenti, gondolom ez lehetett ez az egyik ok, na meg hogy hétköznap voltunk Angkor Watnál is, hiszen hétvégén mindig nagy számban jelennek meg itt a helyiek is, akiknek ingyenes a belépés. (2025)
Hatalmas részen terül el, és felfoghatatlan, hogy hogyan építették meg csupán 30 év alatt. Az építészet legmagasabb fokát képviseli és a hihetetlenül cizellált kőfaragások jó része a mai napig látszik, a templomok belső részén sok helyen sértetlen. Nagyon drukkolok a csapatnak, aki a konzerváláson-restauráláson dolgozik bár sajnos szerintem már 50 év múlva sokkal kevesebb lesz meg belőle, mert eléri az erodálódás azon szakaszát lassan, ahonnan már gyorsabban romlik a helyzet. Iszonyatos kihívás lehet megtalálni azt a módot, ahogyan ez a legjobban menthető. Ha mennétek, minimum 3 napos belépőt vegyetek ( ha tényleg érdekel ez a hely) de van 5 napos is. Siem Reap nagyon klassz kis hely, van minden, természetesen minden Angkor Wat-ról szól nagyrészt és a turistákról, de úgy gondolom ez érthető. 🙂(2024)
A Bayon labirintusszerű folyosói, teraszai és faragott domborművei teszik igazán különlegessé, amelyek a korabeli khmer életet és mitológiai jeleneteket ábrázolják. - I. N. fotója
Angkor lenyűgöző szépségű templomkomplexuma messze több, mint egy vagy két épület. Az ikonikus Angkor Wat mellett számos másik szentély is látogatható, és a látogatók gyakran nehezen tudják eldönteni, melyik a legimpozánsabb. A romterület bejárásához napijegy váltása szükséges, amelyet minden belépési ponton szigorúan ellenőriznek, de egy többnapos bérlet ár-érték arányban kedvezőbb megoldás. A turisták leginkább a filmekből ismert Angkor Watot és Angkor Thomot keresik fel, míg a kalandvágyók felkapaszkodnak a Phnom Bakheng-hegyre, hogy onnan élvezzék a naplementét, felfedezik a Ta Prohm templomot, amelyet hatalmas fák gyökerei szőttek át, vagy elidőznek a kisebb, de romjaikban is lenyűgöző szentélyeknél. Siem Reapból rövid tuk-tuk úttal elérhető a Tonle Sap-tó, amelyet fából készült, öreg dízelmotoros hajókon lehet bejárni. A hajókirándulás jegyára tartalmazza nemcsak a hatalmas tó felfedezését, hanem az itt található úszó falvak meglátogatását is. A tavon mozgó „úszó boltok” különleges látványt nyújtanak: kis csónakokból asszonyok kínálnak üdítőket, harapnivalót és gyümölcsöt a vízen járó látogatóknak.
Angkorban már évekkel ezelőtt is érezhető volt a tömegturizmus hatása, bár a romváros és a mellette fekvő Siem Reap még viszonylag nyugodt maradt. A hatalmas területen elterülő templomoknál időnként még lehetett olyan fotókat készíteni, amelyeken nem szerepelt turista, a városban pedig kellemesen el lehetett tölteni az időt. Az utóbbi évek tapasztalatai azonban egyre gyakrabban említik a zsúfoltságot, ami ront az egyébként valóban különleges élményen. A növekvő látogatószámmal együtt egyre több olyan turista is érkezik, akinek nem annyira a műemlékek felfedezése a célja, hanem inkább egy gyorsan kipipálható úti célként tekint Angkorra. Ők kevésbé figyelnek a helyiek nyugalmára, valamint az épített és természeti környezet megóvására. A felelőtlen viselkedés visszaszorítása érdekében a romvárost és környékét felügyelő Apsara hatóság viselkedési kódexet vezetett be a látogatók számára.
Tetszett:
A Ta Prohm templom dzsungel által benőtt falai, ahol az óriási fák gyökerei szinte egybefonódtak az ősi kövekkel, olyan látványt nyújt, amit semmilyen fotó nem tud visszaadni.
A Bayon templom 216 rejtélyes mosolygó arca a hajnali fényben, amikor még alig vannak turisták, szinte misztikus élményt nyújt.
A főtemplom, az Angkor Wat klasszikus látványa napfelkeltekor a tóban tükröződve még a többezres turistatömeg ellenére is lenyűgöző pillanat.
A Preah Khan templom kevésbé látogatott hátsó részein szinte egyedül lehet felfedezni a részletgazdag faragványokat és a dzsungel által visszahódított termeket.
Az Angkor Thom városfalait szegélyező, démonokat és isteneket ábrázoló szobrok sora olyan jó állapotban maradt fenn, hogy szinte élőnek tűnnek.
A Pre Rup templom tetejéről nézve a naplementét, amikor a vörös téglák színe egybeolvad az ég színeivel, felejthetetlen látvány.
A Banteay Srei templom rózsaszín homokkőbe faragott, hihetetlen részletességű díszítései még a sok száz templom után is ámulatba ejtenek.Nem tetszett:
A főbb templomoknál, különösen az Angkor Watnál tapasztalható tömeges turizmus, ami gyakran lehetetlenné teszi a nyugodt szemlélődést.
Az agresszív árusok folyamatos zaklatása, akik minden templom be- és kijáratánál megrohanják a turistákat.
A hivatalos vezetők magas ára és az, hogy sok közülük betanult szöveget mond, valódi történelmi-kulturális ismeretek nélkül.
A helyszínek közötti közlekedésben a tuk-tuk sofőrök gyakori próbálkozása a megállapodott ár utólagos emelésére.
A nem megfelelően öltözött turisták tömeges jelenléte a szent helyeken, ami mellett a biztonsági személyzet gyakran szemet huny.
A higiéniai létesítmények hiánya vagy rossz állapota a fő látványosságoknál, különösen a nagy turistaforgalom idején.
Az étkezési lehetőségek korlátozottsága a templomkomplexumon belül, illetve a meglévő éttermek túlárazott, gyenge minősége.
"Fontos és értékes tanácsom: Ne töltsetek felesleges időt, ne tolakodjatok a Phnom Bakheng tetején naplementét várva más turisták tömegével. Az élmény semmi különös, főként mert a kilátás nem a többi építményre nyílik. Ez egy turista csapda. Szerintem." (P. Lóci)
Röviden: igen, Angkor továbbra is a világ egyik leglenyűgözőbb helye. Hónapok óta tartó utazás után már kezdtünk azon tűnődni, hogy talán velünk van a baj – túl sok csodát láttunk, és egyszerűen már képtelenek vagyunk igazán lelkesedni. Talán Laosz is egy elképesztő úti cél, csak mi nem tudtuk igazán értékelni. Ha Angkor is csalódást okozott volna, akár fel is adhattuk volna az egészet, és hazautazhattunk volna. Egy ilyen kaland túl sokba kerül ahhoz, hogy ne élvezzük.
Szerencsére gyorsan kiderült, hogy semmi baj nincs velünk. Angkor lenyűgöző, és bármelyik világhírű látványosság után is képes elkápráztatni.
Közlekedési lehetőségek Siem Reapból Angkor Watba
Siem Reap és Angkor Wat között számos közlekedési lehetőség áll rendelkezésre, amelyek között mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet.
Tuktuk
A legnépszerűbb és legautentikusabb módja az Angkor Wat megközelítésének. Egy egész napos tuktuk bérlés 15-20 USD körül mozog, alkudozás függvényében. A sofőr általában egész nap rendelkezésre áll, várakozik a templomoknál, és az általad tervezett útvonalon szállít. Előnye a nyitott utazás élménye és a rugalmasság.
Kerékpár
A legolcsóbb opció, napi 1-3 USD-ért bérelhető Siem Reap szinte bármely szállodájában vagy kerékpárkölcsönzőjében. A templomkomplexum 8 km-re található a várostól, így megfelelő fizikai állapot szükséges hozzá. Ideális azoknak, akik saját tempójukban szeretnének haladni, de a hőség és a nagy távolságok miatt kihívást jelenthet.
Elektromos kerékpár/robogó
Környezetbarát alternatíva, napi 8-15 USD között bérelhető. Kényelmes középutat jelent a kerékpár szabadsága és a motorizált közlekedés előnyei között.
Privát autó sofőrrel
A legkényelmesebb, légkondicionált utazást biztosítja, különösen a forró időszakban. Ára 25-40 USD/nap körül mozog. Előzetes foglalással a szállodákon keresztül vagy helyi utazási irodáknál elérhető.
Megosztott minibusz
Szervezett túrák részeként, általában 5-10 USD személyenként. Kevésbé rugalmas, de költséghatékony megoldás egyedül utazóknak.
Taxiszolgáltatások
Egyes taxiapplikációk (Grab, PassApp) is működnek a városban, áruk általában magasabb a tuktuknál, de fix árat biztosítanak.
Praktikus tanácsok
A szállodák általában segítenek a közlekedés megszervezésében, sokszor saját járműveket is kínálnak
Érdemes a közlekedést és az Angkor Pass belépőjegyét egyszerre, előző este megszervezni
Megbízható sofőr vagy idegenvezető elérhetőségét érdemes előre beszerezni, különösen főszezonban
A legtöbb látogató számára a tuktuk jelenti az ideális kompromisszumot az ár, a rugalmasság és az élmény szempontjából, különösen első látogatás alkalmával.
Tuk-tukkal sem kerül vagyonokba eljutni az angkori templomokhoz, és négyen kényelmesen elférünk benne. Elvileg bárhol megállhatunk, és a sofőr türelmesen megvár, amíg nézelődünk, de a kerékpár mégis a valódi szabadság érzését adja – akárcsak otthon. Itt tényleg ott és akkor állunk meg, ahol kedvünk tartja, és a bicikliket egy egyszerű kulcsos zárral rögzíthetjük, bár valószínűleg senkinek sem kellenének.
Meglepő módon még a tuk-tukosok sem bombáznak percenként ajánlatokkal, így egy idő után teljesen kikerülünk a célcsoportjukból. A romok mindössze néhány kilométerre fekszenek a várostól, így még a perzselő hőségben és a szokásosnál nehézkesebb biciklikkel is kényelmesen bejárhatók.
Angkor Wat hatalmas területe különböző közlekedési módszerekkel fedezhető fel, mindegyiknek megvannak a maga sajátos előnyei és kihívásai. A gyaloglás kétségtelenül a legintimebb módja a komplexum felfedezésének, hiszen így minden apró részletet észrevehetsz, és szabadon időzhetsz a legvarázslatosabb helyszíneken. Viszont a lábbal történő felfedezés rendkívül fárasztó lehet a nagy távolságok és a kambodzsai hőség miatt, így csak a legedzettebb utazóknak ajánlom a teljes komplexum gyalogos bejárását.
A kerékpározás az egyik legnépszerűbb közlekedési mód Angkorban, ami tökéletes középutat jelent a mozgékonyság és a részletek megfigyelése között. A bicikliket már napi 2-3 dollárért is bérelhetünk Siem Reap városában, ami rendkívül költséghatékony megoldás a több napos felfedezéshez. A kétkerekű közlekedés hátránya, hogy a főbb templomok közötti távolságok még így is jelentősek lehetnek, és a délutáni hőségben pedálozni igazi kihívást jelenthet még a gyakorlott bringásoknak is.
A tuktuk az angkori kirándulások igazi klasszikusa, ami nem csak kényelmes, de autentikus élményt is nyújt, miközben a szellő enyhíti a trópusi forróságot. Egy tuktuk sofőr bérlése általában 15-25 dollár között mozog naponta, és gyakran helyi ismeretekkel is ellátják az utazót, ráadásul a nap végén nem kell kimerülten visszavánszorogni a szállásra. A tuktukok ugyanakkor nem tudnak behatolni a komplexum legszűkebb részeibe, így a belső felfedezéshez mindenképp gyalogolnod kell.
Az elektromos robogók és e-bike-ok egyre népszerűbb alternatívát jelentenek, egyesítve a kerékpár rugalmasságát és a motorizált közlekedés kényelmét. A privát autós túrák légkondicionált kényelmet biztosítanak a templomok közötti utazáshoz, ami különösen értékes a legforróbb hónapokban, bár ez a legdrágább opció, általában 50-80 dollár közötti napi áron.
Az újdonságnak számító elektromos golfautók környezetbarát és csendes alternatívát kínálnak, bár a bérlésük még limitáltan elérhető és viszonylag drágább a hagyományos közlekedési módoknál. Nem szabad megfeledkezni az elefántokról sem, amelyek egykor a fő közlekedési eszközt jelentették a területen, de ma már etikai okokból szerencsére csak ritkán és korlátozott helyszíneken találkozhatunk velük.
Bármelyik közlekedési módot is választod, érdemes már napfelkelte előtt elindulni, hogy elkerüld a legnagyobb turistaáradatot és a délutáni hőséget – hidd el, testestet és a fényképeid minősége is meg fogja hálálni ezt a korai kelést!
Gyalogosan szinte lehetetlen bejárni a hatalmas területet, hacsak valaki nem rendelkezik hosszú hetekkel és külön engedéllyel, hogy az éjszakákat a parkban, egy függőágyban töltse. A fáradtságot többféleképpen is meg lehet spórolni: a legkényelmesebb megoldás az autós vagy buszos túra, ám ezek gyakran túl kötöttek, hiszen a meghatározott idő leteltével már vissza is terelik az utasokat a járműbe, így kevés szabadság marad az egyéni felfedezésre. Siem Reap utcáin alig kell néhány lépést tenni, és minden irányból érkeznek a tuk-tukosok ajánlatai. A motorra erősített „hintó” része a kelet-ázsiai utazási élménynek, és a lelkes sofőrök gyakran idegenvezetőként is funkcionálnak, segítve a kevésbé ismert helyek felfedezését. Mi azonban végül a biciklit választottuk.
Angkor Wat felfedezése közben a megfelelő étkezés nemcsak élvezetes, de szükséges is az energiaszintek fenntartásához a hosszú, forró napokon. A hatalmas templomkomplexum területén és környékén számos étkezési lehetőség várja az éhes utazókat, a gyors harapnivalóktól kezdve a nyugodt ebédszünetekig.
A főbb templomok bejáratánál egyszerű éttermek és büfék sorakoznak, ahol helyi khmer ételeket és nemzetközi fogásokat egyaránt kínálnak. Ezek a vendéglátóhelyek általában a turisták igényeihez igazítják kínálatukat és áraikat, így kicsit drágábbak lehetnek, mint a Siem Reap városában található éttermek.
A komplexum kevésbé forgalmas részein helyi árusok kínálnak friss gyümölcsöket, kókuszdiókat és palackozott vizet, ami tökéletes frissítő lehet a templomok közötti séták során. A víz és folyadékpótlás kiemelten fontos a kambodzsai hőségben, érdemes mindig legalább 1-2 palack vizet magunkkal vinni!
Sokan döntenek amellett, hogy reggeli piknikdobozt kérnek szállásuktól, amit magukkal vihetnek a nap folyamán, így nem kell megszakítaniuk a felfedezést egy hosszabb étkezés miatt. A napfelkelte megtekintéséhez érdemes termoszban kávét vagy teát vinni, mivel a környéken hajnalban még kevés büfé van nyitva.
A komplexum északi részénél található Angkor Krau faluban autentikusabb és olcsóbb éttermek is találhatók, ahol a helyiek is étkeznek. Ha igazi khmer ízeket szeretnénk kipróbálni, mint az amok (kókusztejben főtt curry) vagy a lok lak (marhasült), érdemes ide látogatni.
Fontos tudni, hogy a fő templomok belső területén tilos az étkezés, így mindig a kijelölt pihenőhelyeken vagy éttermekben fogyasszunk. Az éttermi higiénia általában megfelelő a turisztikai területeken, de érzékeny gyomrúaknak érdemes kerülni a nyers ételeket és a jég nélküli italokat választani.
A legjobb étkezési élményt talán az Angkor Wat és Siem Reap között félúton található Sala Kdei étterem nyújtja, ahol hagyományos khmer vacsorát fogyaszthatunk naplementekor, pazar kilátással a környező tájra. Bármerre is járunk a templomvárosban, ne felejtsünk el mindig elegendő aprópénzt magunknál tartani, hiszen a legtöbb kisebb büfénél és árusnál nincs lehetőség kártyás fizetésre.
Vásárlás és szuvenírek Angkor Wat környékén
Angkor Wat környékén a vásárlási lehetőségek ugyanolyan színesek és változatosak, mint maga a templomkomplexum. A látogatás során számtalan alkalommal találkozol majd árusokkal, akik a turisták kíváncsiságára és emlékgyűjtő szenvedélyére építenek.
A templomok bejáratánál és a főbb pihenőhelyeken kézműves termékek széles választéka fogad: fából faragott Angkor-miniatűrök, kézzel festett selyemsálak, tradicionális khmer ezüst dísztárgyak és az elmaradhatatlan Apsara-táncosnőket ábrázoló szobrocskák. Ezek a helyszíni árusok általában magasabb árat kérnek, tudván, hogy a turisták a pillanat hevében könnyebben döntenek egy-egy vásárlás mellett.
Az alkudozás nem csak lehetőség, hanem szinte elvárás is Kambodzsában – a kezdeti ár gyakran a végső összeg kétszerese-háromszorosa is lehet. A sikeres alkuhoz türelem és mosoly szükséges, sosem szabad agresszívan vagy tiszteletlenül tárgyalni az árusokkal.
Egy jó stratégia, ha első nap csak nézelődünk és tájékozódunk az árakról, majd második nap, már felvértezve az árismerettel, célirányosan vásárolunk. Az árusok gyakran csoportosan jelennek meg és hasonló termékeket kínálnak, így érdemes körülnézni, mielőtt az első kínálat mellett döntünk.
A gyerekek különböző tárgyakat, például képeslapokat vagy karkötőket árulnak a templomok környékén – ez összetett etikai kérdéseket vet fel, mivel sokan úgy vélik, a vásárlással támogatják a gyermekmunkát és az iskolakerülést. Sok helyi vezető inkább azt javasolja, hogy közvetlenül iskoláknak vagy segélyszervezeteknek adakozzunk.
A legautentikusabb szuveníreket a közeli Siem Reap város hagyományos piacain találhatjuk, mint például az Old Market vagy a Night Market, ahol a helyi kézművesek saját portékáikat árulják, gyakran kedvezőbb áron, mint a turisták által sűrűn látogatott helyszíneken. Itt találhatjuk a legjobb minőségű khmer textileket, különösen a krama nevű tradicionális kendőket, amelyek nemcsak szép ajándékok, de praktikus kiegészítők is a templomjárás során.
A vásárlás során érdemes figyelembe venni a hazaszállítás logisztikáját is – a nagyobb fafaragványok vagy szobrok szállítása problémás lehet, míg a textiláruk könnyebben elférnek a bőröndben. Ha nagyobb értékű régiséget vagy műtárgy-másolatot vásárolnánk, mindig kérjünk számlát, mivel bizonyos tárgyak kiviteléhez engedély szükséges.
A legjobb emléktárgyak néha nem is a megvásárolt szuvenírek, hanem a helyi kereskedőkkel, kézművesekkel folytatott beszélgetések és a megismert történetek – ne féljünk időt szánni arra, hogy megismerjük az eladó történetét vagy a termék készítésének folyamatát, hiszen ezek az interakciók teszik igazán különlegessé az utazási élményt.
Privát idegenvezető Angkor Watban: előnyök, hátrányok és árak
Mellette szól
Egy privát idegenvezető jelentősen gazdagíthatja az Angkor Wat élményt a mélyebb történelmi és kulturális kontextus megismertetésével, amit önállóan nehéz lenne felfedezni. A tapasztalt vezetők ismerik a legjobb fotópontokat és a kevésbé ismert, turisták által nem látogatott helyeket, így egyedi perspektívából mutathatják meg a templomkomplexumot.
A jó idegenvezető segít elkerülni a legnagyobb tömeget és optimalizálni az útvonalat, ami különösen értékes a rövid látogatások során. Emellett lefordítják a khmer feliratokat és elmagyarázzák a dombormű-történeteket, amelyek jelentése egyébként rejtve maradna a látogató előtt.
Gyakorlati előny, hogy a helyiek segítenek áthidalni a nyelvi nehézségeket, akár az alkudozásban is közreműködhetnek, és általában jó kapcsolatban állnak a helyi közösséggel, ami zökkenőmentesebbé teszi a látogatást.
Ellene szól
A privát idegenvezető költséges lehet, különösen több napos látogatás esetén, ami jelentősen megnövelheti az utazás költségvetését. Néhány utazó korlátozónak érezheti a kötött tempót és a strukturált látogatást, hiszen kevesebb idő jut a spontán felfedezésre és a személyes reflexióra.
Minőségi problémák is felmerülhetnek - nem minden idegenvezető rendelkezik alapos tudással vagy jó kommunikációs készségekkel, és előfordulhat, hogy bizonyos üzletekbe, éttermekbe terelik a turistákat jutalék reményében.
Reális díjak
A hivatalos, angol nyelvű idegenvezetők díja Angkor Watban általában 25-45 USD között mozog naponta. A különösen képzett, több nyelven beszélő vagy speciális szakterülettel (például művészettörténet, régészet) rendelkező vezetők akár 50-80 USD-t is kérhetnek naponta.
A nem hivatalos vezetők gyakran 15-25 USD-ért kínálják szolgáltatásaikat, de képzettségük és tudásuk is változó lehet. Fontos tudni, hogy az alap idegenvezető díj általában nem tartalmazza a közlekedést - ha tuktukkal vagy autóval közlekedtek, az további 15-30 USD-s költséget jelent naponta.
A legjobb ár-érték arányt a hivatalos képesítéssel rendelkező, helyi idegenvezetők jelentik, akiket a szálláshely vagy megbízható utazási irodák ajánlanak. Érdemes előre tisztázni, hogy a díj pontosan mit tartalmaz, és elolvasni a korábbi véleményeket a döntés előtt.
A komplexum közepén emelkedő öt torony a Meru-hegyet szimbolizálja, amely a hindu mitológia szerint az istenek lakhelye. A legmagasabb torony 65 méter magas.
A templom falait részletesen kidolgozott domborművek díszítik, amelyek hindu eposzokat, például a Mahábhárata és a Rámájana jeleneteit ábrázolják.
Angkor Wat egyedülálló módon nyugati tájolású, amely a hinduizmusban a halállal és Vishnu isten kultuszával kapcsolatos.
A templom három szintből áll, amelyeket árkádos folyosók kötnek össze. A legbelső szentély korábban csak a legmagasabb rangú papok és az uralkodó számára volt elérhető.
A templom körül egy hatalmas vízárok található, amely az eredeti védelmi rendszert képezte. A napfelkeltekor a tavakban visszatükröződő Angkor Wat az egyik legismertebb látvány a világon.
A templom falain több mint 2000 apszara, azaz mennyei táncosnő faragványa található, egyedi arckifejezésekkel és ruházattal.
Apszarák (a felhők és az esők női szellemlényei) - Elter Karcsi fotója
Bár nem része közvetlenül Angkor Watnak, a közeli Phnom Bakheng templom népszerű kilátópont, ahonnan gyönyörű panoráma nyílik az egész komplexumra.
A Ta Phrom templom romjai
Elter Karcsi fotója
Angkor Wat a világ legnagyobb vallási műemléke, amely a 12. század elején épült II. Szurjavarman khmer király uralkodása alatt. A monumentális templomkomplexum eredetileg hindu szentélyként funkcionált, Visnu isten tiszteletére emelték, de később buddhista templommá alakították át. Az építkezés becslések szerint több mint három évtizedig tartott, és a korabeli khmer birodalom mérnöki és művészeti csúcsteljesítményének számított.
A templom különleges tájolása nyugat felé mutat, ami eltér a hagyományos keleti tájolástól, és valószínűleg a templomot egyben mauzóleumként is használó király halotti kultuszával magyarázható. A khmer birodalom fénykorában Angkor városa akár egymillió lakosnak is otthont adhatott, ami a korabeli London vagy Párizs lakosságának tízszerese volt. A 13-15. század között a komplexum fokozatosan buddhista szentéllyé alakult, ahogy a buddhizmus államvallássá vált a khmer birodalomban.
A 15. század közepén a thai támadások következtében Angkort elhagyták, a fővárost délebbre költöztették, és a dzsungel fokozatosan visszahódította a templomokat. Angkor Wat sohasem merült teljesen feledésbe - helyi buddhista szerzetesek mindig is gondozták, bár a külvilág számára ismeretlen maradt évszázadokig. A nyugati világ számára Henri Mouhot francia természettudós fedezte fel újra 1860-ban, bár valójában több európai utazó is járt már itt előtte.
A 20. század elején a francia Távol-keleti Régészeti Iskola (EFEO) kezdte meg a templomok módszeres feltárását és restaurálását, amit a polgárháború és a vörös khmerek uralma szakított félbe. Az 1990-es évektől nemzetközi erőfeszítések indultak a műemlék megmentésére, és 1992-ben Angkor Wat felkerült az UNESCO Világörökségi listájára. Ma a templom Kambodzsa nemzeti szimbóluma, amely a nemzeti zászlón is szerepel, és az ország legfontosabb turistalátványosságaként évente több millió látogatót vonz.
Áldást osztó bonc - Elter Karcsi fotója
Ha az emberiség legjelentősebb kulturális alkotásait kellene rangsorolni, Angkor – amelynek legismertebb temploma az Angkor Wat, de gyakran gyűjtőnévként is használják – biztosan az élmezőnyben végezne. Nehéz eldönteni, hogy Tikal romvárosa, a gízai piramisok vagy Angkor a leglenyűgözőbb, de számunkra egy hosszú utazás során ez volt az egyik legemlékezetesebb helyszín. Egy húsz kilométeres körzetben tucatnyi templomváros található, mindegyiket egy-egy hatalmas birodalom generációkon átívelő munkája hozta létre. Noha különböznek egymástól, mindegyik magával ragadó: egyes helyeken dús faragások borítják a falakat százméteres hosszúságban, máshol a dzsungel indái fonnak köréjük organikus mintázatot. A romok között majmok ugrálnak, rákok mozognak a pocsolyákban, a lombok között madarak cikáznak – a valódi dzsungeltemplom élmény még inkább átélhető, ha sikerül elkerülni a tömeget. Szerencsére a turisták jól kiszámíthatóan mozognak: amikor a többség a „hivatalos” naplementenéző helyen tolong, másutt zavartalanul lehet felfedezni a monumentális gyökerek közé épült szentélyeket.
A belépéshez egy-, három- vagy hétnapos jegyet árusítanak, és a többnapos bérleteket nem kell folyamatosan felhasználni, így egy hét alatt is be lehet osztani a látogatásokat. A háromnapos jegy – amelyhez fényképes igazolvány is jár – ideális választás azok számára, akik nem akarnak reggeltől estig romokat járni. Mi sem töltöttünk minden napot végig a templomok között: egyik délután elkapott egy hatalmas eső, máskor egy csónaktúrát iktattunk be, a harmadik napon pedig lazább tempóban indultunk neki a felfedezésnek. Bár a romok lenyűgözőek, egy hosszú nap után könnyen beköszönt a „szoborinfláció” érzése. Éppen ezért mindenképp érdemes beszerezni egy kifejezetten Angkorra fókuszáló útikönyvet, mert még a legátfogóbb útikalauzok is csak a felszínt kapargatják ennek a hatalmas rommezőnek a történetéből.
De mi is valójában Angkor? Egyszerűen fogalmazva: Kambodzsa fénykorának fővárosai egy helyre sűrítve. A Khmer Birodalom nagyjából hatvanévente új fővárost épített néhány kilométerrel arrébb, egy újonnan megtisztított dzsungelterületen, így az egymást követő uralkodók lenyűgöző templomokat hagytak hátra.
Mi az Angkor Watot a látogatás végére hagytuk, mert sokan tanácsolták, hogy érdemes a kisebb templomoktól haladni a nagyobbak felé, nehogy az elsőként látott impozáns látványosságok árnyékában eltörpüljön a többi élmény. Ez valóban bevált stratégiának bizonyult, így másoknak is ezt ajánljuk. Maga Angkor Wat kívülről lenyűgöző, de a belső szerkezete kevésbé tűnt kiemelkedőnek más, hasonló ázsiai építményekhez képest. A legérdekesebb része az alsó szint falain futó 1200 méternyi kőfaragás, amely a hindu mitológia és a khmer történelem gondosan kiválasztott jeleneteit örökíti meg. Órákig lehet tanulmányozni a csatajeleneteket, templomi életképeket, esküvőket és más történelmi eseményeket, míg végül a túl sok istenalak és mitológiai motívum egyszerűen telíti az ember érzékeit.
Három nap után is maradtak felfedezetlen templomok, de nem bántuk – a legérdekesebbeket alaposan bejártuk, és valószínűleg csak komolyabb energia-befektetéssel lehetett volna ennél többet kihozni a látogatásból. Amikor reggel elindultunk Battambang felé, a buszon sáfrányszínű ruhába öltözött szerzetesekkel utaztunk együtt. Bár beszélgetés nem alakult ki, az út végén elégedetten nyugtáztuk: Angkort most már saját szemünkkel is láttuk.
Jókat derülünk a japán turistákon – annyira lelkesek és sajátosak. Általában csoportosan érkeznek, gyakran egyensapkában vagy egyenpólóban, zoknival és szandállal. Reggel később indulnak útnak a romokhoz, így gyakran akkor látjuk őket, amikor mi már visszafelé tartunk, de ők kitartóan róják köreiket a legperzselőbb hőségben is. Számukra a közös élmény a lényeg, és minél többen szerepelnek a fotóikon, annál jobb. Indokína felfedezése számukra nem jelent különösebb anyagi terhet. Tegnap egy japán munkással beszélgettünk, aki a Honda gyárban dolgozik – bár szerinte a Toyota megbízhatóbb. Már nyolcadszor jár itt, és nemrég nyitott egy internetkávézót, amely mellé hamarosan egy számítógépboltot is tervez. Meghívtuk egy sörre (természetesen japánra, Asahi névre hallgat, 5%-os), de mindenáron fizetni akart, végül nagy nehezen lebeszéltük róla. Cserébe meghívott minket a netkávézójába, így fél órát interneteztünk, miközben még két sört is hozott. A japán látogatók mellett egyre nagyobb számban érkeznek az új kínai és vietnámi középosztálybeliek, így a turistaforgalom folyamatosan növekszik.
Angkor egy nap alatt – hasznos információk
Az Angkor régészeti park felfedezéséhez a legtöbb turista 2-3 napot szán, hogy alaposan megismerje a terület összes látnivalóját. Azonban, ha csak egy nap áll rendelkezésre, a következő útvonalat javasoljuk, amely a legfontosabb helyszíneket érinti.
Javasolt útvonal egy napra:
Angkor Wat – a legismertebb és legnagyobb templomkomplexum.
Angkor Thom – az egykori főváros, benne a Bayon templommal, mely híres a tornyain látható arcokról.
Ta Prohm – a dzsungel által benőtt templom, ahol a hatalmas fák gyökerei összefonódnak a kőfalakkal.
Preah Khan – részben feltárt templom a dzsungel mélyén.
Banteay Srei – egy kisebb, de rendkívül részletgazdag templom, melyet gyakran a khmer művészet ékkövének neveznek.
Phnom Bakheng – dombtetőn álló templom, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik, különösen naplementekor.
Költségek 2025-ben:
Angkor belépőjegyek:
1 napos: $37
citygo.asia+5tuktuktournament.com+5angkorenterprise.gov.kh+5
3 napos: $62
angkorenterprise.gov.kh+1largeminority.travel+1
7 napos: $72
A jegyek megvásárolhatók az Angkor Ticket Centerben, amely Siem Reap városától körülbelül 4 km-re található, és naponta 4:30-tól 17:30-ig tart nyitva.
Tuk-tuk bérlés egy napra:
Belső templomokhoz: kb. $20
Távolabbi templomokhoz (pl. Banteay Srei): kb. $25
A tuk-tuk sofőrök általában rugalmasak az útvonalat illetően, és szívesen segítenek a nap megtervezésében.
Időbeosztás:
5:00 – Indulás a szálláshelyről, hogy időben érkezzen Angkor Wat-hoz a napfelkelte megtekintéséhez.
6:00-8:00 – Angkor Wat felfedezése.
getyourguide.com+3angkorphotographytours.com+3wander-lush.org+3
8:30-10:30 – Angkor Thom és a Bayon templom meglátogatása.
11:00-12:00 – Ta Prohm bejárása.
12:30-13:30 – Ebéd egy helyi étteremben.
14:00-15:00 – Preah Khan meglátogatása.
15:30-17:00 – Banteay Srei felfedezése.
tripadvisor.com+8helloangkor.com+8Útikritika+8
17:30-18:30 – Naplemente megtekintése a Phnom Bakheng templomnál vagy visszatérés Angkor Wat-hoz a naplementéhez.
Megjegyzések:
Kerékpár bérlés: A belső templomok (Angkor Wat, Angkor Thom, Ta Prohm) kerékpárral is könnyen megközelíthetők. A kerékpárbérlés ára napi $5 körül mozog.
Étkezés: A templomok közelében számos étkezési lehetőség található, különösen Banteay Srei környékén, ahol több olcsó étterem is várja a látogatókat.
Ruházat: A templomok látogatásakor ügyeljen a megfelelő öltözetre: a vállakat és térdeket fedő ruházat ajánlott.
Ezzel az útitervvel egy nap alatt is átfogó képet kaphat Angkor lenyűgöző világáról, anélkül hogy túlzottan sietnie kellene. (2025)
Egyedül az angkori túrára felbérelt tuk-tukosunk bizonyult igazán korrektnek. A látványos sopánkodással és „jaj-jaj, Mister!” felkiáltásokkal tarkított alkudozás végén széles vigyorral csapott a tenyerünkbe, és már kb. 20-25 dollárért vállalta, hogy egy teljes napon át végigvezet minket az összes fontos látnivalón, bejárva a húszegynéhány kilométeres körutat.
Mindezek után már szinte természetes volt, hogy a harmadik napon a reggel 7-re ígért hazainduló busz végül csak 8 óra körül gördült be értünk. Az sem lepett meg különösebben, hogy visszafelé ugyanaz a pénzváltó – meghirdetett árfolyam nélkül, egy zsebszámológépen pötyögve, majd a kapott összeget egy vállrándítással lefelé kerekítve – még az angkorinál is kedvezőtlenebb árfolyamon vásárolta vissza az utolsó rieljeinket.
Sosem fogjuk megtudni, mennyi „jutalék” jutott belőle az utazásszervező cégnek vagy annak alkalmazottainak a kötelezően érintett étkezőhelyek és boltok után. De végső soron nem is bántuk. Angkort megnéztük, és ráadásként betekintést nyertünk a délkelet-ázsiai ügyintézés sajátos világába – ha úgy vesszük, ez már önmagában egy olyan autentikus élmény, amelyért akár felárat is lehetne kérni.
Negyvenegynéhány-ezer forintnak megfelelő összegért repülővel is eljuthattunk volna Siem Reapbe – gyorsabban, kényelmesebben, gördülékenyebben. De úgy „csak” a középkori khmer fővárost ismertük volna meg, míg így a mai Délkelet-Ázsiáról is jóval több tapasztalatot szereztünk. (2025)
A templomok hatalmas területen, egy Budapest méretű vidéken szóródnak szét, így a tömeg többnyire eloszlik a különböző helyszíneken. Valóban zsúfoltnak leginkább Angkor Wat és néhány ikonikusabb templom mondható. Az első két nap során Mr. Mana, a csendes, de barátságos riksásunk vitt minket végig a romvároson, harmadnapra pedig már csak néhány fontosabb helyszín és a kedvenceink újralátogatása maradt. Ezt kerékpárral próbáltuk meg bejárni, de a perzselő hőség végül visszakényszerített minket a szállásra és a zuhany alá – egy templom így kimaradt.
Tuk-tukkal jártuk be a hatalmas területet, és két nap kellett ahhoz, hogy végignézzük az összes templomot. Ezek a helyek egyszerűen lenyűgözőek voltak – egyik különlegesebb, mint a másik, kisebbek, nagyobbak, még monumentálisabbak. Minden templom udvarán háborús veteránokból álló zenekar játszott egész nap: akiknek nem volt lábuk, doboltak, akik pedig kezüket vesztették, lábbal húzták a hegedűt.
Itt található a világ egyik legkülönlegesebb templomegyüttese, az egykori Angkor városa, amelyet ma a kambodzsai dzsungel ölel körbe. A rengeteg templom közül három különösen nagy hatással volt rám. Az egyik maga Angkor Wat, amely a legnagyobb az egész komplexumban. A második a Bayon, amely tornyain a híres arcképekkel díszített, és számomra a leglátványosabb és legszebb volt. A harmadik pedig Banteay Srei, amelyet finoman kidolgozott részletei és vöröses színű homokkőfaragásai tesznek különlegessé.
Ta Prohm neve talán elsőre nem cseng ismerősen, de ha megtudjuk, hogy a templomfalakat átölelő hatalmas selyemgyapotfák árnyékában forgatták a Tomb Raider című filmet, azonnal felismerjük a helyszínt – sőt, szinte érezni is lehet a különleges atmoszféráját.
A templom egyik tornyában, ha közvetlenül a fal mellett állunk, és mellkasunkat ököllel döngetjük, a tér mély, dobszerű morajlással telik meg – egy különleges akusztikai jelenség, amelyet érdekes módon a mikrofonok nem rögzítenek. Az igazi látványosság azonban a hatalmas fák kusza gyökerei, amelyek úgy fonják körbe a templom falait és oszlopcsarnokait, mintha egy óriási, élő Laokoón-csoport elevenedett volna meg a dzsungelben.
Az első nap előtt már meglátogattuk a romokat naplementekor, mivel 16:30 után már be lehet lépni a másnapi, első napra érvényes jeggyel. Azt mondják, bármennyi fotót néz meg az ember előzetesen, semmi sem készíthet fel arra az érzésre, amikor először pillantja meg Angkor Watot. Persze ezen a részen rengeteg a látogató, ezért nem időztünk itt túl sokat.
Az első két nap során szinte az összes nagyobb templomot bejártuk, amelyek biciklivel is könnyen megközelíthetők voltak – nagyjából 30 kilométeres körzetben. Bayon különösen lenyűgözőnek bizonyult, de Ta Prohm és Preah Khan is a legérdekesebb helyszínek közé tartoztak.
N. K. fotója
Leírhatnám a közhelyeket: Kambodzsa jelképe, az ország fő turisztikai látványossága, a hindu vallás földi mennyországa, vagy hogy minden idők legnagyobb vallási épülete. Említhetném a tökéletes szimmetriát, a gyönyörű domborműveket, a hatalmas vizesárkot, amely körbeveszi. De maradjunk inkább egyetlen szónál: megdöbbentő.
Ahogy Bayon a rejtélyességével, Ta Prohm a misztikus dzsungelbe ágyazottságával varázsol el, úgy Angkor Wat a puszta méreteivel nyűgöz le. Óriási, hatalmas, monumentális, grandiózus, gigantikus. Felfoghatatlan. Tényleg.
Amikor elindulsz a vizesárok feletti hídon, csak mész és mész, és amikor azt hiszed, hogy megérkeztél, valójában még csak a bejárathoz értél. Aztán továbbmész, és elérsz a központi szentély kapujához, de még mindig nincs vége. Újabb kapun haladsz át, belépsz, ismét mész előre, majd végül felmászol, körbejársz, és ott állsz Visnu szobra előtt – a templom szívében.
Ha látni szeretnénk a napfelkeltét, bizony korán kell kelni, és időben odaérni. Mi is hajnali 4-kor keltünk, hogy még a nyitásra elérjünk a jegypénztárhoz. 5 óra után pár perccel már ott voltunk, és a sor ekkor már elég hosszú volt, de a jegykiadás meglepően gyorsan ment. A fényképes belépőt minden templomnál ellenőrzik, ezért nem szabad elveszíteni, mert a pótlása drága.
A belépő ára sem olcsó:
1 napos jegy: $37
3 napos jegy: $62
7 napos jegy: $72
Azt mondják, egy nap nem elég a legtöbb látogatónak, de három nap már sok lehet, ezért úgy döntöttünk, hogy először egy napos jegyet veszünk, és ha még visszatérnénk, inkább másnap veszünk egy újabb egynapos jegyet – így anyagilag még mindig jobban járunk, mintha feleslegesen vettünk volna egy háromnapos bérletet.
A legtöbben az Angkor Wat előtti tóparton nézik a napfelkeltét. A nap a templom mögött bukkan fel, és gyönyörűen visszatükröződik a víz felszínén. A tömeg hatalmas volt: tuk-tukok, buszok, autók, biciklik minden mennyiségben. Valamilyen jármű szinte elengedhetetlen, mert a templomok olyan nagy területen fekszenek, hogy gyalog lehetetlen lenne bejárni őket.
Mi leparkoltuk a bicikliket, és a tömeggel együtt haladtunk befelé, fejlámpával világítva az utat az udvaron keresztül. A tópart zsúfoltsága már egy fesztiválhangulatot idézett, a legjobb fotós helyeket rég elfoglalták, így esélyünk sem volt középről fényképezni. Szerencsére sikerült egy jó kis helyet találni a bal oldalon, ahonnan elég tűrhető képeket készítettem – legalábbis, amikor épp nem lógott be senki a képbe.
Közben gyerekek próbáltak képeslapokat és hűtőmágneseket eladni a turistáknak, míg mások étlapokat lobogtatva csábították a látogatókat reggelizni vagy kávézni. Legalább tíz étterem sorakozott a tóparton, egymás mellett. A napfelkelte valóban szép volt – bár biztosan nem ez volt a leglátványosabb a templom történetében. (2025)
Angkor fénykorában egymillió lakosnak adott otthont, miközben Párizs és London akkoriban mindössze ötvenezer főt számlált. El lehet képzelni az arányokat. Phnom Penh-ből menetrend szerinti busszal érkeztem Siem Reapbe, Angkor kapujába.
A kambodzsai hatóságok meglepően szervezetten intézték a transzfereket: a buszról leszálló turistákat és a várakozó riksásokat sorba állították, így mindenki érkezési sorrendben kapott fuvart, rögzített áron. Ennek köszönhetően minden utas időben eljutott a szállására, és minden riksásnak akadt munkája.
A sofőrömmel hamar összebarátkoztunk. Az első kérdése az volt: mennyit szánsz szállásra naponta? Kábé 15 dollárt, válaszoltam. Negyedóra múlva már egy tiszta, rendezett 15 dolláros motelnél álltunk meg. A falakon gekkók szaladgáltak – jók lesznek a szúnyogok ellen, gondoltam.
A következő három nap programját gyorsan leegyeztettük, a riksás pontosan tudta, mit keres egy turista, és egy korrekt árban is megállapodtunk. Másnap reggel már ott várt a szállás előtt, kezében egy tálkányi frissen felszeletelt mangóval, amit a felesége készített. „Te az én ügyfelem vagy” – mosolygott a meglepettségemen.
Bár elvileg kerékpárral is bejárható Angkor, az óriási terület és a rengeteg látnivaló miatt jobbnak láttam tuk-tukkal közlekedni. Gyalogosan hatalmas távolságokat kellett volna leküzdeni, ami csak a látvány rovására ment volna.
Elsőként arra voltam kíváncsi, mit tesz a dzsungel egy elhagyott, egykor milliós várossal. Ezt a legjobban Ta Prohm templom-kolostoránál lehet megfigyelni, amelyet egy khmer uralkodó édesanyja emlékére építtetett. Itt a természet és az emberi alkotás küzdelme szinte kézzelfogható.
A hatalmas fügefák és a templom romjai szoros szimbiózisban élnek egymással. A gyökerek nem a földbe kapaszkodnak először, hanem a törzs magasabb pontjairól indulnak, átfonnak oszlopokat, falakat, majd onnan ereszkednek a talajba. Ha kivágnák ezeket a fákat, az épület vélhetően összeomlana – a természet és az emberi kéz alkotása itt szó szerint egymásra utalt. Ta Prohm különleges atmoszférája miatt lett a Lara Croft: Tomb Raider című film egyik ikonikus helyszíne.
A varázs sajnos nem tartott sokáig – képeslapárus gyerekek tűntek fel, egymást túlkiabálva próbálták rásózni portékájukat a még alig néhány korán érkező turistára. Fogtam a holmimat, és elindultam az épületegyüttes felé.
A templom teraszosan elrendezett galériákból áll, amelyeket keskeny, meredek lépcsőkön lehet megközelíteni. Ahogy haladtam felfelé, egyre újabb és újabb lenyűgöző kőfaragások tárultak elém – a kora reggeli fényben minden részletük még látványosabbnak tűnt. Nem tudtam betelni velük, sorra készítettem a képeket.
Most még csak ismerkedtem a látvánnyal, mert tudtam, hogy ide délután érdemes visszatérni – Angkor Wat nyugati tájolású templom, így a késő délutáni fényekben mutatja meg igazán a szépségét.
A templomok környékén sajnos elszomorítóan sok kéregető kisgyerek tűnik fel – sokukat a szüleik vagy szervezett csoportok küldik ki, hogy pénzt szerezzenek a turistáktól. Mindannyian ugyanazokat a képeslapokat, hűtőmágneseket és sípokat árulják, mindegyik "1 dollár", és bármennyire is kezd hozzászokni az ember az efféle látványhoz, mégis szívszorító.
Több helyen is figyelmeztető táblák jelzik, hogy ne adjunk nekik pénzt vagy vásároljunk tőlük, mert ezzel nem segítünk rajtuk. Ha a gyerekek megtapasztalják, hogy a kéregetésből is meg lehet élni, később sem fognak más megélhetési lehetőséget keresni, és mindig a könnyebb utat választják majd.
Ha adakozni szeretnénk, érdemes inkább egy hivatalos segélyszervezethez fordulni, amely valóban a helyiek támogatására fordítja a befolyt összeget.
Ez a fotó az Angkor Wat belső udvarának egyik szent fürdőmedencéjét ábrázolja. Angkor Wat központi szentélyében négy ilyen medence található, amelyeket a belső udvar négy sarkában helyeztek el. Ezeket valószínűleg rituális tisztálkodásra és vallási szertartásokhoz használták. A medencék a hindu vallás Meru-hegy koncepcióját szimbolizálják, amely az univerzum középpontja a hindu és buddhista kozmológiában. - Aji fotója
Ez a fotó Bayon templomának híres kőarcait ábrázolja, amelyek Angkor Thom központi szentélyének ikonikus jelképei.
A Bayon templom tornyain több mint 200 monumentális kőarc található, amelyek nyugodt mosollyal és félreeső tekintettel néznek a látogatókra. Ezek az arcok nagy valószínűséggel Avalokitésvara bódhiszattvát, a buddhista együttérzés megtestesítőjét ábrázolják, bár sokan úgy vélik, hogy VII. Jayavarman király arcvonásait is magukon viselik, aki a templom építtetője volt.
A Bayon a mahájána buddhizmus és a khmer építészet egyedülálló keveréke, amely a khmer birodalom dicsőségét és spirituális központját szimbolizálja. Az időjárás és a növényzet nyomot hagyott a köveken, de az arcok még ma is méltóságteljesen őrzik Angkor Thom örökségét. I. N. fotója
Az Elefántterasz egy hatalmas kőterasz, amelyet a 12. század végén építettek II. Jayavarman király uralkodása alatt. A teraszt a királyi palota előtti ceremoniális térként használták, ahol a király és udvartartása nyilvános eseményeket, katonai felvonulásokat és ünnepségeket tartott. Nevét az oldalán látható hatalmas, kőbe faragott elefántfigurákról kapta, amelyek az orrmányukkal oszlopokat vagy lótuszvirágokat tartanak. A domborműveken további mitológiai alakok és állatok is láthatók. - I. N. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.