Caracol régészeti rezervátum - Viktor fotója
fotó by Jetta
Belize-nek nagyon kellemes a klímája. Az évi átlaghőmérséklet 28-29 fok körül van. Még a legmelegebb nyári hónapokban is enyhítik a hőséget a parti tengeri szelek és a dzsungelek, esőerdők felől jövő kellemes, hűs levegő. tehát soha nincs túl meleg, vagy túl hideg.
Miért érdemes meglátogatni? Mert érdekes, hogy földrajzilag közép-amerikai ország, viszont jellegében, kultúrájában sokkal inkább karibi. A természetet még nem rontották el, Belize-ben igazán érintetlen. Szuperek a dzsungeltúrák, a vízesések, a maja romok és a barlangok. A Karibi térségben itt vannak a legjobb búvárkodási terepek. Itt húzódik partjaihoz közel a világ második legnagyobb korallzátonya! Szuperül lehet sznorkelezni! A karib-tengeri területein vulkanikus sziklás terepen lehet búvárkodni. A Belize-i korallzátonynál elképesztően gazdag, látványos és színes a tengeralatti élővilág. Szóval Belize a karibi térségben az egyik legjelentősebb búvárkodós, sznorkelezős célország.
Belize, amely korábban Brit Honduras néven volt ismert, az egyetlen ország Közép-Amerikában, amelynek nincs partvonala a Csendes-óceánon (csak a Karib-tengerrel határos keleten). Brit gyarmati történetével és hosszú karibi partjával kultúrája hasonlít sok egykori brit nyugat-indiai szigetgyarmatra, ahol a lakosság többsége kreol vagy afro-karibi származású. Ugyanakkor jelentős őslakos maja közösséggel is rendelkezik, különösen az ország északán és északnyugati részén. Ennek következtében, bár az angol a hivatalos nyelv, a spanyol is gyakran beszélt. A délkeleti partvidéken, a Karib-tenger mentén élnek a garifunák (fekete karibok), akik afro-amerindi kultúrával rendelkeznek.
Hosszú utazások után, amelyek 1790-ben kezdődtek az egykori Hollandia területén, Németországon, Dél-Oroszországon, Kanadán, az Egyesült Államokon és Mexikón keresztül, több ezer német nyelvű mennonita keresztény érkezett Belizebe 1958-ban, hosszú és részletes tárgyalások után a kormánytól speciális mentességekről és privilégiumokról. Ők könnyen felismerhetők beszédükről (amely némileg eltér a modern standard német nyelvtől) és „különös” öltözködésükről.
A térségben Guatemala ezerszer érdekesebb!!! (aji, 2024)
Belize régóta szerepelt a bakancslistámon, hiszen ez az egyetlen angol nyelvű ország Közép-Amerikában, és a Karib-tengeri strandjairól is híres. Kati és én a háromhetes közép-amerikai utazásunk során Belize-ben szerettünk volna egy kicsit pihenni a sok felfedezés után. Belize City-be érkezve sajnos a sofőrünk nem figyelte a járatot, így közel 45 percet vártunk a reptéren. Mivel ő hozta a kompjegyünket Caye Caulkerre, nem tudtunk más taxit fogadni.
Végül lekéstük az első kompot, így még 90 percet kellett várnunk a következő járatra. Caye Caulkeren azonnal megcsapott minket a Karib-térség hangulata: pálmafák, színes kis házak és türkizkék tenger. Azonban a sziget turistaparadicsommá vált, a Split nevű helyen hangos zene és party hangulat fogadott minket, ami nem igazán volt ínyünkre. Különösen Katit zavarta a sziget zajos atmoszférája. A helyiek viselkedése is nyomott hagyott rajtunk: a turistákat sokszor pénzforrásként kezelték, és állandóan drogokat kínáltak nekünk.
A legnagyobb csalódás azonban az volt, hogy Caye Caulker nem igazán alkalmas tengerparti nyaralásra. A strandok ritkák, és tele vannak tengeri fűvel. Bár találtunk néhány nyugodtabb részt, mint az Iguana Reef Inn, ahol rájákat és pelikánokat etettek, a strandolás élménye nem volt az igazi. A sziget északi részén, a Bliss Beach Resortban töltöttünk egy délutánt, ami kellemesebb volt, de nem tökéletes.
A nem fürdőzéssel kapcsolatos programok közül egy repülést terveztünk a híres Nagy Kék Lyuk (Blue Hole) fölött, de az időjárás közbeszólt, és nem valósult meg. A sziget drágasága is szembetűnő volt, hiszen a szállás és az ételek ára magasabb volt, mint más közép-amerikai országokban. Összességében Caye Caulker kellemes, de túlságosan turistás, és nem biztos, hogy újra visszatérnék Belize-be, mivel nem nyújtott annyit, mint amire számítottam. (aji, 2023)
,, A hivatalos helyzetképekben eltúlozzák azt, hogy mennyire veszélyes Belize a turisták számára. Tény, hogy Belize City-ben, meg a lepukkantabb helyeken rossz a közbiztonság,de ez csaknem teljesen a helyi lakosságot érinti. A turisták meglopására, kirablására nincsenek szakosodott bandák, emberek. Én kétszer voltam Beliize-ben és semmiféle nyomát nem láttam a veszélyességnek, igaz a nagyvárost elkerültük. Nem láttunk egyetlen banditát se. A turisták által látogatott övezetek biztonságosak. Az más kérdés, hogy nem lett Belize nagy kedvencem. Arra ott van Guatemala... (k.j., 2021)
"Magyarország ötödnyi területére esik dzsungel, maja romok, latin és főleg nagyon laza karib kultúra, világszínvonalú búvárkodás, valamint még karib mércével is paradicsomi szigetek. Tíz napra ebből azért lehet válogatni. " forrás
,, Sajnos Guatemalához hasonlóan itt is pocsék a kajaválaszték. Tortilla, bab és csirke.
Viszont legalább az emberek kedvesek, minden méteren leszólítanak és kíváncsiak a messziről jött idegenre.Belize Citybe sötétedés után értünk és minden taxis váltig állította, hogy veszélyes ilyenkor az utcán sétálni, de ők 8 dollárért elvisznek a 700 méterre levő szállásra. Jót röhögtünk és persze gyalog mentünk. Az utcáknak volt némi gettós hangulata a kint játszó feka kölykökkel, a kerítést támasztó asszonyságokkal és a padkán iszogató férfiakkal. Aztán persze rájöttünk, hogy itt sincs nagy veszély, csak mivel nagyon feketék az emberek, kicsit ijesztőbbnek tűnnek. A szállást direkt úgy választottam ki, hogy közel legyen a kikötőhöz. Belize City sem az a hely, ahol napokat akarsz eltölteni, viszont az ország legfelkapottabb szigeteire óránként indulnak a szárnyashajók. (2016) forrás
Jetta fotója
Leginkább USA-beli repülőterekről lehet eljutni ide, pl. Miami és New York.
Sokan Cancunba repülnek és onnan busszal mennek át Belize-be.
buszjáratokról Floresből, Chetumálból és Belize Citybe:
Fuentes Del Norte (FDN), Mundo Maya @ Suite #26, Brown Sugar Market Place, 90 Front St, Belize City (250 m keletre a Front Streeten a Swing Bridge-től és az Ocean Ferry Belize Termináltól). ☏ +501 223-1200. A jegyeket a Mundo Maya Travel értékesíti a San Pedro Express Terminálon Belize Cityben. A buszok a Front Streeten található piacnál állnak meg, ahol a San Pedro Express Terminál is található. (frissítve 2024 augusztus)
S & L Travel & Tours, 91 N Front St, Belize City (ugyanabban az épületben, mint az Image Factory, a Spoonaz Coffee mellett). ☏ +501 227-7593. Szállítást szerveznek Tikalra, Floresbe és Cancúnba Belize Cityből. (2024 augusztus)
Grupo ADO, Novelos Bus Terminál Belize Cityben. Éjszakai járatok Cancún és Mérida között. (2024 augusztus)
BBOC. Gyakori járatok Chetumálból Belize Citybe és vissza, megállókkal Corozalban, Orange Walkban és más településeken az úton. A buszok Chetumálból az „öreg ADO állomásról” (la terminal antigua de ADO) indulnak a Salvador Novo utcán, az Av. Insurgentes és Av. Belice közelében. (2024 augusztus)
A beérkező buszok csak a határátkelőhely és Belize City között állhatnak meg, míg a kimenő buszok csak azokat az utasokat vehetik fel, akik Mexikóba vagy Guatemalába utaznak. További belizei busztársaságok és sofőrszakszervezetek is rendelkezésre állnak, amelyek északra, Belize Cityből Chetumálba közlekednek, és felvehetik és kirakhatják az utasokat az úton, valamint szolgáltatást nyújtanak Orange Walkba és Corozal Townba.
Drágább a szállás, mint a legtöbb közép-amerikai országban.
Élmény tekintetében a legtöbbet a dzsungeltúrákhoz kapcsolódó ecolodge-ok adják. Nem olcsók, igaz többnyire étkezést is tartalmaz az ár.
Belize egészség és higiénia szempontjából viszonylag biztonságos ország. Csapvizet ne igyunk.
A főváros kívételével az ország malária szempontjából némileg kockázatos. Egyáltalán nem kötelező, de meg lehet fontolni a malária elleni szerek beszerzését.
A szúnyogcsípések kivédésére tanácsos felkészülni. A dzsungeltúrák szálláshelyein gyaor a szúnyoghálós ágy.
Belize-ben a napsugarak ereje roppant intenzív. Vigyünk hosszú ujjú inget, fejfedőt, napszemüveget.
Belize-ben sok helyen nagy a hőség és magas a páratartalom. Sok vizet kell inni, vigyünk valamiféle kulacsot.
Szexuális kalandokba bocsátkozás esetlegessége kapcsán megemlítenénk, hogy az AIDS erősebben jelen van itt, mint más közép-amerikaiországokban.
Autóval
Jobboldalon vezetünk, mint nálunk. A helyi autóvezetők fittyet hánynak a szabályokra, szóval defenzív vezetést tanácsolunk. Sok az ittas vezető, és gyakori, hogy a helyi járművek nem használnak megfelelő világítást.
A magyar jogosítvány elegendő lehet, de vannak, akik a biztonság kedvéért nemzetközi jogosítványt is kiváltanak.
A főutak jó állapotban vannak, a mellékutak többsége elég vacak. A távolságok mérföldben vannak megadva.
Belizeben nincs ólommentes üzemanyag.
Taxival
Nincs Belize-ben Uber és hasonló. A taxizás nem drága, de alkudozni kell, mert taxiórát nem használnak.
Vizi taxik
Busszal
Tömegközlekedési buszok Belmopanban - k.a. fotója
Belföldi repülés
Drága.
,, Hivatalos látogatásán II. Erzsébet királynő jó étvággyal elfogyasztotta az asztalára helyezett ételt, megtörölte a száját, majd rákérdezett, hogy mit is evett pontosan. Ekkor árulták el, hogy egy méretes rágcsálót szolgáltak fel neki, amelyet „gibnutnak” neveznek. Íze állítólag a nyúléhoz hasonlít. Az emlékezetes eset óta az állatot Royal Ratnek, vagyis királyi patkánynak nevezik." forrás
Kifőzdék Belmopan-ban - k.a. fotója
A legtöbb helyen megtalálható fő étkezés a vörös bab, tiszta rizs és csirke.
Az országban a csirke általában csonttal együtt készül és tálalják.
A rizs és bab egy kevert étel, amelyhez némi fűszert és általában kókusztejet adnak, hogy édes és csípős alapételt képezzen a belizei étrendben. A bab és rizs fehér főtt rizs, mellé párolt pinto babot szolgálnak fel.
Számos citrusültetvény található, így friss narancs és grapefruit bőségesen rendelkezésre áll. Ananászt, papayát, banánt és plantánt is termesztenek és árulnak az út menti piacokon.
Belize híres csípős szósza a Marie Sharp’s, amelyet a helyi, nagyon csípős habanero paprikából készítenek. Különböző ízvariációkban kapható (enyhe, csípős, rendkívül csípős).
Az asztalodon található furcsa kinézetű salsa valójában ceviche. A ceviche — másképpen cebiche vagy seviche — egy citrusos pácban érlelt tenger gyümölcseiből készült étel. Belize-ben friss nyers kagylót és zöldségeket használnak.
A papusák kukoricalepények különböző feltétekkel, amelyeket San Pedro utcáiban árulnak. Ez a legolcsóbb opció, ha kedvező árú étkezést keresel.
San Pedroban az étkezés drága lehet, ha turista éttermekben eszel; azonban, ha helyi helyeket találsz, az étkezések nagyon olcsók és ízletesek lehetnek.
Pénzváltás
1 USD = 2 belizi dollár (BZD)
Belize hivatalos pénzneme a dollár (ISO kód: BZD), amely 100 centre van felosztva.
A belizei dollár — néha „BZ$” vagy egyszerűen csak dollárjel: „$” formájában írva — 1978 óta fix árfolyamon áll a US dollárhoz (USD) viszonyítva, 2:1 arányban (azaz BZ$2 = US$1).
A stabil árfolyamnál fogva az amerikai dollárt széles körben elfogadják, de érdemes tisztázni, hogy melyik „dollárról” beszélsz az árak alkudozása során. Gyakran jobb, ha belizei dollárral számolsz, mert sok kereskedő kihasználja a bizonytalanságot, és próbálja meg megduplázni az árat, mondván: „Nem, amerikai dollárban”. A visszajárót is kaphatod amerikai dollárban vagy a belizei és amerikai dolláros bankjegyek és érmek kombinációjában. A belizei dollárok címletei: BZ$2, 5, 10, 20, 50 és 100. Az érmek címletei: 1, 5, 10, 25 és 50 cent, valamint B$1. A 25 centes érmet gyakran shillingnek nevezik.
less
Három bank ATM-je Belize-ben elfogadja a Mastercardot: a Belize Bank, a Scotiabank és az Atlantic Bank.
Az Atlantic Bank ingyenes készpénzfelvételt kínál Visa kártyával.
Már nyomják a károlyost.
Vásárlás
Kakaótermelő ország, szóval csokoládét érdemes vásárolni. Érdemes még venni: rumot, helyben termesztett kávét, kagylóból (conch) készített ékszereket, ajándéktárgyakat, fafaragványokat, díszes maya kosarakat.
A Belikin a nemzeti sör, négyféle változatban kapható: Premium, Beer, Stout és Lighthouse Lager. A Guinness Stout is elérhető Belize-ben, de ezt is a Belikin Brewing Co. készíti. Mindezek visszaváltható üvegekben kaphatók, ezért ügyelj arra, hogy tisztában legyél a letéti díjjal, ha elvitelre vásárolsz italt.
A One Barrel Rum a helyben lepárolt, melaszos ízű rum, és a Traveller's Liquors pálinkafőzdéje az Északi Autópályán található, körülbelül 10 kilométerre Belize City-től, ahol ajándékbolt és vendéglátó bár is üzemel. Rumot vásárolhatsz különböző színekben és méretekben, akár 265 literes hordóban is.
Mindkettő széles körben elérhető az országban. Ha pedig bort is szeretsz, akkor kóstolhatod a cashew bort (amely nagyon népszerű Belize-ben), gyömbérbort, sorrel bort és fekete ribizli bort.
Az ország területén áthaladó számos, a drog-bandák által, az illegális kábítószer-kereskedelem számára használt útvonalak miatt, az utóbbi években ebben az országban is nagy mértékben megromlott a közbiztonság. De: a drogkereskedelemhezl sehogy sem kapcsolodó turista számára Belize nem egy veszélyes desztináció. Ami a turista számára leginkább veszélyes az a hotelszobából történő lopás, és a zsebtolvajlás.
Belize City a legveszélyesebb terület Belize-ben, bár könnyen biztonságban lehet ott maradni. Maradj a turista zónában, amely a marinától északra terjed, egészen a fő csatorna keleti kiterjesztéséig. Rengeteg khaki színű turista rendőr figyeli a területet, és ha problémád van, nyugodtan fordulj hozzájuk. Csak használj józan esztét, és ne bóklássz egyedül sötétedés után. Maradj a turista helyeken vagy más kereskedelmi zónákban. Belize City déli oldala gyönyörű, de veszélyes is. Egyébként Belize City remek hely, ha enni, tanulni vagy vásárolni szeretnél.
Belize többi része általában biztonságos, de mint bárhol a világon, mindig érdemes egy kis szkepticizmussal kezelni az ismeretleneket. A legtöbben valóban segítőkészek, de sosem árt óvatosnak lenni.
,, Belize City a harmadik helyen áll a világ legveszélyesebb városainak listáján. Bár elméletileg béke honol az országban, a városban folyamatosak a bandaháborúk. A déli negyed a legkeményebb környék: itt több ember halálát okozzák a golyók, mint a rák és a szívroham együttvéve. (2016)" forrás
,, Belize Cityből végül is elmenekültem. Rosszabb volt a leglepusztultabb magyarországi cigánytelepnél. A boltokon rácsok, ha valaki akart valamit vásárolni, rámutatott, és a rácson keresztül beadta a pénzt. A boltosoknak jó okuk volt erre a rendszerre.Mindenki be van tépve és teljesen kiszámíthatatlanok. Az egyik pillanatban jólelkűen rád köszönnek, hogy „élvezd a napsütést, fehér ember”, a másik pillanatban elszavalják neked a saját maguk írt szerelmes verset, de ha nem fizetsz érte, hirtelen agresszívvé válnak. Bizonyos szituációkban nem szabadott volt sem angolul, sem spanyolul beszélni, csak a magyarul, nagyjából annyit, takarodj innen, vagy hazaváglak anyádba. Ezt minden esetben megértették és a legmeglepőbb módon, tolerálták.
De azért a városból mégis megszöktem egy hajnalon. A csirkebusz (Latin-Amerikában az Egyesült Államokban kiselejtezett, régi iskolásbuszok közlekednek, amelyeken az égvilágon mindent szállítanak, így baromfit is, innen az elnevezés) lassan haladt déli irányba, kezdett világosodni, fellélegeztem. Nagyon elegem volt már. (2014)" forrás
"A Nagy Kék Lyuk egy hatalmas víznyelő, mely a Világítótorony-zátony közepén található, Belize, az egykori Brit Honduras partjainál. A kis, kör alakú atoll a Karib-tenger egyik gyöngyszeme. Eredetileg egy mészkőből kialakult barlangrendszer volt, de amikor az óceán vízszintje megemelkedett, a barlangok teteje beomlott. A helyet Jacques Cousteau tette ismertté, aki a világ 10 legjobb búvárhelyei közé sorolta. Nem érdemtelenül: a búvárok kristálytiszta vízbe merülhetnek, és mindenféle halakkal ismerkedhetnek, veszélyes cápákkal is." forrás
"Miután megérkeztünk Belizébe, vízi taxival szálláshelyünkre, egy zátonyszigetre hajóztunk, és rövid felderítő séta után feliratkoztunk az Altun Ha maja romvároshoz szervezett kirándulásra, amit egy helyi túravezető szervezett. Ricot házigazdáink ajánlották figyelmünkbe, aki teljes mértékben rászolgált a bizalomra. (2010)" forrás
Caye Caulker
Caye Caulker Belize partjainál található egy kisebb sziget, amely egy népszerű turisztikai célpont, különösen a búvárkodók és a vízi sportok kedvelői körében. A szigetnek homokos partjai és kristálytiszta vizű lagúnái vannak, amelyek kiválóak a strandoláshoz és a sznorkelezéshez. A sziget nyugodt és relaxált hangulata miatt sok turista számára ideális menekülőhely. A helyi konyha szintén nagyon jó, és számos étterem és kávézó található a szigeten. A szigeten nem találhatók autók, így a közlekedés gyalogosan vagy kerékpárral történik.
Caracol régészeti rezervátum
Caracol régészeti rezervátum Belize-ben található, és a legnagyobb maya régészeti helyszín a belizei dzsungelben. A régészeti területet 1937-ben fedezték fel, és azóta folyamatosan kutatják és restaurálják. A helyszín neve a spanyol "Caracol" szóból származik, ami "csiga" jelentésű, és az itt található csiga alakú épületekhez kapcsolódik.
A Caracol régészeti helyszín több mint 140 négyzetkilométeren terül el, és több mint 35 000 épületet tartalmaz. A legnagyobb épület a Caana piramis, amely 43 méter magas, és a dzsungel fölé magasodik. A helyszínen sok más épületet is találunk, például templomokat, palotákat és lakóházakat.
A Caracol régészeti rezervátumot ma is folyamatosan kutatják és restaurálják, és nyitva áll a turisták számára. A terület számos információs táblával van ellátva, amelyek részletes információkat nyújtanak a különböző épületekről és az itt található műkincsekről. A látogatók itt megismerhetik a maya kultúra és történelem egy részét, és csodálhatják a lenyűgöző építészeti alkotásokat.
Viktor fotója
Xunatunich
Xunantunich egy régészeti helyszín Belize-ben, a nyugati Cayo régióban. Az azonos nevű maya város romjait találjuk itt, amelyek a klasszikus és a post-klasszikus időszakokból származnak. Az egyik legjelentősebb épület a városban a "El Castillo", amely a 40 méter magas hegyen található, és amelyről lenyűgöző kilátás nyílik a környező tájra. A helyszínen találhatóak továbbá többek között templomok, paloták, építészeti elemek és szobrok is. Xunantunich könnyen megközelíthető San Ignacio városából, és ideális úti cél lehet azok számára, akik érdeklődnek a maya kultúra és történelem iránt.
k.a. fotói
Harvest Caye
Ide jön a Norwegian Cruise Line.
Harvest Caye Belize déli partjainál, a Stann Creek District területén található egy privát sziget, amelyet a Norwegian Cruise Line birtokol és működtet. A sziget kifejezetten a hajóutasok számára kínál kikötőhelyet, és számos tevékenységet és látnivalót kínál, mint például snorkelling, kajakozás, sziklamászás, valamint pihenési és vásárlási lehetőségeket. A Harvest Caye szép, tiszta strandjai, pálmafák és trópusi növényzetű tájai vonzzák a turistákat. A sziget egész évben nyitva áll a látogatók előtt.
Belize City
Belize City az üzleti és a kulturális élet központja Belize-ben. A város jól ismert a karibi kultúrájáról és az élénk színes épületeiről. A belizei kultúra fontos részét képezik a reggae és a salsa zene, valamint a karibi konyha, és mindez jelen van a városban is. A belizei Nemzeti Múzeum, amelyben a Maya kultúra relikviái láthatók, a város egyik fő nevezetessége. A város történelmi városközpontjában sétálva az utazók megcsodálhatják a színes koloniális épületeket és az anglikán székesegyházat. Azonban fontos megjegyezni, hogy a városban vannak olyan területek, amelyeknek magas a bűnözési aránya, és turistáknak érdemes nagyobb óvatossággal közlekedniük.
k.a. fotói
Belmopan
Belmopan Belize fővárosa, amelyet az 1960-as években építettek a hurrikánok okozta pusztítások után. Az elmúlt évtizedekben fokozatosan fejlődött, de ma is viszonylag kis méretű város. A város központjában található a kormányzati negyed, ahol a kormányzati épületek, valamint a kormányzói rezidencia található. A város számos parkkal és zöldterülettel rendelkezik, és a központi piactér is népszerű hely a helyi lakosok és a turisták körében. A város környékén számos természeti látnivaló található, köztük a Guanacaste Nemzeti Park és a Blue Hole Nemzeti Park.
k.a. fotója
A búvárkodás és snorkelezés világszínvonalú, és Belize-ben számos kivételes merülőhely található. Az egyik legjobb módja a belizei vizek felfedezésének az, ha yachtot bérelsz, hogy maximálisan kihasználhasd a rendelkezésre álló merülési időt.
Kisebb költségvetéssel rendelkező látogatók számára snorkelezési és búvárkodási kirándulások érhetők el Ambergris Caye és Caye Caulker partjainál. A leggyakoribb kirándulások a Hol Chan tengeri rezervátumhoz és a Shark Ray Alleyhez vezetnek. Ezek a kirándulások általában körülbelül 35 USD-ba kerülnek, és tartalmazzák a snorkel felszerelést is. Ne felejts el számolni egy további 10 BZ$-os parkadónakkal, amelyet külföldiektől kérnek el. Ez a pénz a korallzátony karbantartására és védelmére fordítódik. Búvárkodási kirándulások a Blue Hole-ra is elérhetők, de számíts arra, hogy jelentősen többet kell fizetned ezért a privilégiumért.
Az ország politikai rendszere parlamentáris demokrácia és alkotmányos monarchia, II. Erzsébet brit királynőt tekintve legfelsőbb uralkodónak. A Belize nevet használják a Belize folyóra, Belize leghosszabb folyójára, valamint a volt fővárosra és Belize legnépesebb városára, Belizevárosra is. Hivatalos nyelve az angol. Beszélt nyelvek még: a spanyol, a maja, a garifuna (karib-nyelv) és a kreole. Belize a Karib-tengeri Közösség (CARICOM) tagja, és ugyanúgy karibi országnak tartja magát, mint közép-amerikainak.
A Közép-Amerika északkeleti részén - a negyed Magyarországnyi területű - a Yucatán-félszigeten elterülő trópusi ország széles, mocsaras parti síksággal érintkezik a Yucatán-tenger sekély, korallzátonyos térségével. Északnyugati, 200 méter fölé emelkedő része a Yucatáni mészkőtáblához tartozik. Az ország déli részén a Maja-hegység fekszik. Legmagasabb pontja: Victoria Peak (1160 méter). A tengerpart előtt húzódik 320 km hosszan a világ második leghosszabb korallzátonya. (Az első Ausztráliában a Nagy Korallzátony.) Legnagyobb folyói és egyéb vízrajzi adottságai: A Karib-tengerbe ömlő széles, homokos, mocsaras deltájú Belize River (Belize-folyó), és az ország északi részén a tengerbe ömlő New River. A tengerparton lagúnák alakultak ki, északon nagy területek mocsarasak.
fotó by Jetta
Az országban több ezer fajta növény él, 200 fajta orchidea (az ország nemzeti virága) és 500 különböző fa. Az országban sokfelé esőerdő is található. Főként az őserdőkben és a kapcsolódó területen megél a jaguár, a tapír, a tukán. A folyókban kígyók, krokodilok is honosak. Az ország fele lakatlan ill. a természeté. Valamilyen formában az ország területének a 37-40%-a a védetté nyilvánított és a Nemzeti parki területekhez tartozik. Az UNESCO világörökségi listáján is szerepel: az ország Karib-tengeri partszakaszának élővilága miatt, a természeti világörökségnek is része.
Vörösmaszkos amazonpapagáj - s.v. fotója
Időjárás: Éghajlata szubtrópusi, meleg és párás. Az esős évszak május közepétől november végéig tart, hosszabb szárazabb időszak februártól május elejéig van. A part mentén 25 °C-tól (télen) 31 °C-ig (nyáron) változik a hőmérséklet, míg az ország belsejében télen valamivel hidegebb, nyáron pedig melegebb is lehet. A hurrikánok szezonja júniustól novemberig tart (de már májusban és decemberben is előfordultak nagy kiterjedésű trópusi viharok). Északon az átlagos csapadékmennyiség kb. 1500 mm évente, míg a hegyek övezte déli területeken a 4000 mm-t is meghaladja.
A szomszédos Guatemalai és mexikói területekhez hasonlóan ezt a vidéket is több ezer éve a maja nép lakta. Ők még mindig jelen vannak, és fontos részei Belize népének és kultúrájának. Bár a spanyol birodalom a 16. században igényt formált a területre, a spanyoloknak nem sikerült jelentős előrehaladást elérniük a betelepülésben. A britek először a partvidéken és a tengerparti szigeteken telepedtek le fa kitermelés céljából. 1798-ban a brit belize-i erők legyőzték a spanyolok kísérletét, hogy kiűzzék őket a Szent György-szigeti csatában, amelynek évfordulóját minden év szeptember 10-én ünneplik.
A Brit Honduras gyarmata a 19. században növekedett. Eleinte afrikaiakat hoztak rabszolgaként, de a rabszolgaságot 1838-ban eltörölték. A rabszolgaság megszüntetése után a britek szerződéses indiai munkásokat hoztak a gyarmatra a munkaerő kiegészítéseként, és leszármazottaik ma is jelentős kisebbséget képeznek. A 19. századi yucatáni kaszt háborúból menekült sok menekült Belizebe, különösen az északi részre.
A guatemalai kormány hosszú ideje azt állítja, hogy örökölte a 15. századi spanyol igényt Belize-re. Bár a britek már az 1960-as évek közepén készen álltak arra, hogy függetlenséget adjanak Brit Hondurasnak, ez a folyamatban lévő vita jelentős szerepet játszott abban, hogy Belize teljes függetlensége csak 1981-ben következett be, sokkal később, mint ahogy London más egykori gyarmatoknak függetlenséget adott a régióban. Guatemala 1991-ig egyáltalán nem volt hajlandó elismerni egy független Belize-t, és máig igényt tart szinte az összes Belize-i területre Belize Citytől délre. A téma továbbra is érzékeny, különösen Belize déli felén.
Belize elkerülte az 1980-as évek véres polgárháborúit, amelyek Közép-Amerika nagy részét elérték, és a konfliktusból menekült emberek érkeztek, főként a nyugati területekre telepedtek le. Bár Belize sem mentes a szomszédos országok által sújtott drogkereskedelem és szegénység problémáitól, viszonylag biztonságos célpontnak számít egy konfliktusokkal terhelt világban. Belize különösen szoros diplomáciai és gazdasági kapcsolatokat ápol az Egyesült Királysággal és az Egyesült Államokkal.
A turizmus azóta a gazdaság fő pillérévé vált, mivel a régi mezőgazdasági termékek — cukor, banán és narancs — háttérbe szorultak. Az ország továbbra is magas munkanélküliséggel, a dél-amerikai drogkereskedelem növekvő részvételével és növekvő városi bűnözéssel küzd. 2006-ban kereskedelmi mennyiségű olajat találtak a Spanish Lookout területén.
A nemzeti lobogójuk mottója: “Sub Umbra Florero”, azaz: Az árnyékban virágzom
(Két melós támogat egy cimerpajzsot egy mahagónifa előtt. Tán ez a fa adja az árnyékot?)
Mint egykori brit gyarmat, Belize hivatalos nyelve a brit angol, ami megkülönbözteti az országot spanyol nyelvű szomszédaitól.
Az ország különböző részein beszélnek spanyolul, garifunául (karib nyelv) és a maja nyelvek/dialektusok közül kekchí, mopán és yucatán nyelven. A spanyol nyelvet széles körben használják első nyelvként az ország északi és nyugati részein. Az úgynevezett „konyhai spanyol”, amely a spanyol és angol nyelv keveréke, gyakori Ambergris Caye szigetén. A belizei kreol, amely bizonyos fokú kölcsönös érthetőséggel rendelkezik a standard angollal, szintén széles körben beszélt. A belizeiek többsége jártas az angol nyelvben és legalább egy másik nyelvben is.
Sokan keverik a kreolt és az angolt barátaik között, míg a külföldiekkel standard angolul beszélnek. A jellegzetes karibi akcentushoz egy kis idő szükséges a megszokáshoz.
A belizeiek a világ egyik legszociálisan laza emberei közé tartoznak, különösen, ha elmerészkedsz a turisták által látogatott Ambergris Caye és Caye Caulker szigetektől a szárazföld belső részeire. Az élet üteme Belize-ben általában lassabb, így jó gyakorlat bármilyen társadalmi interakciót — még ha csak egy gyors kérdésről van is szó — szemkontaktussal és őszinte, barátságos köszöntéssel kezdeni. A vidéki belizeiek általában kedvelik a kötetlen beszélgetéseket, és könnyen előfordulhat, hogy pár órát beszélgetsz valakivel.
A maja közösségek időnként egy kicsit visszafogottabbak lehetnek. Mint mindig, egy kis tisztelettel és udvariassággal könnyedén átjuthatsz rajtuk.
Farmer machetével (bozótvágóval) - s.v. fotója
Legnépszerűbb helyi étkek:
Fry jacks - zsírban, olajban sült tortilla babbal, sajttal kisérve
Rice and beans - kókusztejben főzött babos rizs (jó esetben) valami hússal
Conch - olajban sült kagylóétel
Stew chicken - gazdagon fűszerezett csirkepörkölt
Chimole, avagy ,,Fekete vacsora" - majdnem leves
"A belizei tengerpart két eredeti látványossággal vonzza az utazókat. Közelében húzódik a nyugati félteke legnagyobb korallzátonya, mely kb. 40 kilométer távolságban 200 kilométer hosszan követi a part vonalát. A zátony mögött, az atollok által körülölelt Karib-tenger csodálatos élővilága terül el, ahol amatőr könnyűbúvárok és kevésbé gyakorlott légzőpipás merülők is zavartalanul gyönyörködhetnek. (Nem véletlen, hogy a Kajmán- szigetek után éppen Belize-t keresik fel a legnagyobb számban.)
Belize tengerparti övezetében található a Karib- tenger legnépesebb manati populációja. A manati, a tengeri tehenek családjába tartozó emlős. Több fajtája van, az itt élők az ún. nyugat-indiai manatik, ezek valamivel kisebbek a Mexikói Öbölben és Florida partjainál előforduló, floridai manatinak nevezett rokonaiknál. A Belize-i kormány és a környezetvédők, az egyébként veszélyeztetett faj ígéretes szaporodásáért sokat tettek, és remélik, a populáció a közeljövőben képes lesz emberi beavatkozás nélkül is a kívánt ütemben regenerálódni." forrás
,, Belize angol és egyben a Föld egyik utolsó gyarmata volt, 1981-ben nyerte el a függetlenségét, Közép-Amerika egyetlen angolul beszélő állama. A maják a lakosság tíz százalékát teszik ki, elsősorban a mexikói és a guatemalai határ közelében élnek. Az ország kalózparadicsom is volt egykoron. A lakosság meghatározó részét teszik ki az Afrikából származó rabszolgák helyiekkel keveredett leszármazottai, ők a garifunák, az ország középső és déli részén élnek elsősorban.
Kicsit olyan tehát, mint Jamaica, mindenhol reggae szól, fekete emberek járkálnak az utcákon, és gyakorlatilag mindenki be van lőve. Belize City azért nem kerülhető meg logisztikailag, mert innen közelíthető meg a világ második legnagyobb korall-zátonya (Caye Caulker); az első az ausztrál Nagy-Korallzátony. Bár a városban akadnak jobb részek – ezeket szigorúan őrzik -, jellemző, hogy egyes városrészekben csakis úgy lehet vásárolni, ha az ember beadja a pénzt a rácson keresztül, és bentről kiadják az árut.A város azért tartozik szerintem a világ legveszélyesebb települései közé, mert az európai utazóhoz teljesen szétütött feketék jönnek oda percenként, és pénzt kérnek, vagy, hogy vegyél nekik tortillát, hot-dogot, sört, bármit. Többen kifejezetten agresszívek, és ilyenkor egyetlen megoldás van: sem angolul, sem spanyolul nem szabad velük beszélni, csakis a legválogatottabb magyar káromkodásokból értenek és mennek arrébb. Jobb estben, mert több olyan is volt, akit odébb kellett löknöm, és még akkor méltatlankodott. (Dr. Drávucz Péter blogjából, 2012)" forrás
Privát sziget óceánjáró utazóknak - E-O. Ágnes
Falun - k.a. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Alex Alex, 2014. 12. 27. 02:22
Magyar Telenoros kártyával semmilyen mobiltelefonos szolgáltatás nem elérhető az országban :(