ÚTIKRITIKA.HU / Bergen







útikritikák


Bergen

Bergen dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Szállás | Megközelítés |Közlekedés| Étkezés | Látnivalók | Hajós programok | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

.

Varga Gábor fotója

Bergen dióhéjban

  • Bergen Norvégia nyugati partvidékén, a déli Fjordland-nál fekszik, közvetlenül a tengerparton.
  • Norvégia második legnépesebb városa kb. 293 ezer lakossal (2024-es adat).
  • Bergen légvonalban 304 kilométerre van a norvég fővárostól, Oslotól.
  • Bergen Európa legcsapadékosabb városa, nem véletlenül nevezik az "esernyők városának". Átlagosan az év 213 napján esik az eső. Ez azonban még véletlenül se riasszon el senki Bergen meglátogatásától, mert ez egy csodálatos város. Az úti kritikus egyik kedvenc európai városa, főleg mert egyik végállomása az életre szóló élményt jelentő Oslo-Bergen vasutazásnak.

Varga Gábor fotója

Fő látnivalók és nevezetességek:

  • Fjordos hajókirándulások kiindulópontja
  • A halpiac (Fisketorget)
  • A Floyen-hegy és a Floibanen (függővasút)
  • A királyi rezidencia (Gamlehaugen)
  • A régi kikötő épületei (Bryggen Hanseatic Wharf)
  • Bryggens Museum (a középkori gyökerekről)
  • A Rosenkrantz-torony (reneszánsz)
  • Gamle Borgen Museum (a 19. század elejei favárosról)
  • A Statsraad Lehmkuhl (3 árbócos régi hajó)

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. A domboldalon egy kis utcában, a turista tömegektől kellő távolságban, egy aranyos, élénk sárga faház oldalának dőlve süttettem az arcom, és mindezt 23 óra tájékán
  2. Hogy alig esett az eső, amikor ott voltunk két napot
  3. A halas szendvics a kikötőnél lévő kis piacon vételezve
  4. Kicsit kell csak felfelé mászni a hegyoldali utcákon és visszanézve a kikötő látványa
  5. Fjordok nélkül is van kétnapnyi látnivaló, nagyon hanguatos
  6. Fjordok persze

Nem tetszett

  1. A japán turista csoportok idétlen vonulása (igaz meg is mosolyogtat)
  2. Péntek és szombat este a részegek hangoskodása (szerencsére nem bántanak senkit)

Vélemények

"Bejártam egész Európát, azaz van némi támpontom összehasonlításra az utazási élmények értékét illetően. Nos, a két kedvenc európai városom: Brugge és Bergen. A kettő közül a színes faházak miatt Bergen tán még nagyobb kedvencem." (K.J.)


Bergen Norvégia egyik legelbűvölőbb városa, híres hagyományos homlokzatairól, festői dombjairól és gyönyörű erdei ösvényeiről. Ugyanakkor az ország legcsapadékosabb települése is, így nem csoda, hogy amikor a nap előbújik, a helyiek szinte azonnal megtöltik a teraszokat. Mi szerencsések voltunk: egy erős anticiklont kaptunk el, így élvezhettük a ritka napsütést.


Érdemes Bergent előbb felkeresni, mint Oslót. Bár Oslo is számos izgalmas dolgot kínál – például remek street food helyeket, amelyek Bergenben kevésbé jellemzőek –, Bergen átfogóbb és autentikusabb norvég élményt nyújt. A város bájos belvárosa, természetközelisége és a könnyen megközelíthető fjordok teszik különlegessé.

Ha szeretnénk a lehető legtöbb látnivalót megtekinteni a legkedvezőbb áron, a Bergen Card kiváló választás. A kártya megvásárlásához első lépésként érdemes a Tourist Information Centerbe ellátogatni, ahol eldönthetjük, hogy 24, 48 vagy 72 órás kártyát választunk, és azonnal nekiláthatunk a felfedezésnek.

A Nordnes és Sandviken városrészek bejárása kihagyhatatlan élmény. Ezek a régi negyedek az igazi bergeni hangulatot hozzák közel, színes faházaikkal és szűk, macskaköves utcáikkal. Legalább az egyik környéken érdemes egy felfedező sétát tenni. A Nordnes városrész felfedezését összeköthetjük az Akvárium meglátogatásával, majd érdemes betérni az Akvárium mögötti kis parkba. Nyáron, amikor a hőmérséklet 22-25 fok köré emelkedik, ez a terület zsúfolt stranddá alakul.

Bergen utcai művészete szintén különleges élményt nyújt. Érdemes nyitott szemmel járni a várost, mert a kreatív alkotások szinte mindenütt megtalálhatók, és könnyen észrevehetők. Ne hagyjátok ki!


Mi Wizzairrel utaztunk Oslóba és onnan másnap reggel vonattal Bergenbe, mert szerettük volna látni a vidéki Norvégiát. Tényleg lenyűgöző volt.

Az utolsó két állomást már vonatpótló busszal tettük meg, mert javították a vágányokat, de így még jobb volt, mert a buszról megint mást láttunk.

Bergen: ami kihagyhatatlan az egy fjord túra és siklóval fel a Fløyen hegyre, 150 Kr a retur jegy már, de megéri. Fent tettünk egy nagyobb kört, elsétáltunk a tóhoz, ahol ingyen lehet kenuzni, az is szuper volt.
Halpiacon rénszarvasos hamburger 95 kr, talán a legolcsóbb kaja volt, de nagyon finom.

A városokban érdemes 24 órás jegyet venni a közlekedéshez, mert 1 jegy ára 39-41 kr várostól függően. A 24 órás pedig 60-105 kr.

Javaslom letölteni a vy app - ot, azzal minden belföldi utazást és közlekedést meg lehet tervezni, nagyon szuperül működik, a legtöbbre a jegyet is meg tudod venni rajta keresztül. Még azt is mutatja térképen, hogyan jutsz el gyalog onnan ahol éppen állsz a villamosmegállóig vagy pl. hol tartasz éppen az utazás során, hány megállót kell menni, hol kell átszállni és mire.

Bergenből Stavangerbe panorámás emeletes busszal utaztunk, olcsóbb volt, mint a komp és sokkal élménydúsabb lehetett. Lehet venni jegyet kimondottan az emeleten az első ülésekre (nem sokkal drágább, mint a többi jegy), nagyon megéri, fantasztikus amit onnan látni útközben. A busz kétszer kompra száll, így a komp élmény sem marad el.

Mivel minden iszonyúan drága a magyar pénztárcákhoz, ha olcsón akarsz kaját venni, akkor a KIWI-t javaslom. Ez a szupermarket a legolcsóbb és általában 22 vagy 23 óráig nyitva vannak, kivéve vasárnap, akkor szinte minden zárva. Erre érdemes szombaton gondolni. Egy olcsóbb pizzériában két pizza és két pici ásványvíz 490 kr volt.

Nekünk óriási élmény volt a 6 nap. Érdemes mindenképpen szállodákban megszállni, mint Airbnb-s lakást bérelni. Olcsóbb volt a szálloda és hát ott kapsz svédasztalos reggelit is, ami norvég árak mellett szinte ingyenessé teszi a szállást :) (S. Zsuzsa, 2022)

Szállás

Hát , nem olcsó. De Bergenre fokozottan igaz az, hogy érdemes a belvárosban lakni, legalább a szélén. Ezen a linken érdemes keresgélni bergeni szállások között.

Megközelítés

2024-ben Budapestről és Bécsből is több lehetőség áll rendelkezésre Bergen elérésére.

Budapestről Bergenbe:

Közvetlen járatok: Jelenleg nincs közvetlen repülőjárat Budapest és Bergen között. Az utazáshoz általában egy vagy több átszállás szükséges. A Skyscanner szerint a legolcsóbb repülőjegyek 47 614 Ft-tól kezdődnek, átszállással.
Skyscanner

Átszállásos járatok: A Wizz Air és más légitársaságok egy vagy több átszállással kínálnak járatokat Bergenbe. Az átszállások gyakran Oslóban vagy más európai városokban történnek.

Budapestről Oslóba:

Közvetlen járatok: A Norwegian és a Norwegian Air Sweden légitársaságok közvetlen járatokat üzemeltetnek Budapest és Oslo között. A repülési idő átlagosan 2 óra 30 perc, és hetente 9 járat indul.
Skyscanner

Bécsből Bergenbe:

Közvetlen járatok: A Wizz Air közvetlen járatokat kínál Bécsből Bergenbe, egészen október végéig. A pontos menetrend és elérhetőség a légitársaság honlapján ellenőrizhető.

Alternatív útvonal: Oslo és Bergen közötti vonatút:

Repülés Oslóba, majd vonat Bergenbe: Egy lehetséges útvonal, hogy Budapestről vagy Bécsből repülővel Oslóba utazunk, majd onnan vonattal folytatjuk az utat Bergenbe. A norvég vasúttársaság, a Vy, napi több járatot is indít ezen az útvonalon. A vonatút körülbelül 6-7 órát vesz igénybe, és gyönyörű tájakon halad át.

Ajánlások:

Jegyfoglalás: Érdemes előre foglalni a repülőjegyeket, különösen a nyári szezonban (májustól szeptemberig), mivel ilyenkor a szállások és járatok gyorsan betelnek.

Kedvezmények fiataloknak: Ha a Norwegian légitársasággal repülünk, és még nem múltunk el 26 évesek, az UNDER26 kuponkóddal jelentős kedvezményt kaphatunk az Oslo–Bergen vonalon. Fontos, hogy az életkort igazoló dokumentumokat tartsuk magunknál, mert a repülőtéren szúrópróbaszerű ellenőrzések lehetnek.

Közlekedés Bergenben: A Bergen központját és a repülőteret összekötő Bybanen villamos (1-es vonal) kiváló és költséghatékony alternatívát nyújt a jóval drágább reptéri busszal szemben. A villamos egyszerűen elérhető: miután kilépünk a reptér épületéből, keressünk egy mozgólépcsőt vagy liftet, és menjünk le egy szinttel – itt találjuk a villamosmegállót. Egy egyszeri jegy ára 2024-ben 37 NOK (kb. 1 100 Ft), és másfél órán keresztül érvényes.


Vonattal Bergenbe – A Bergeni Vasútvonal (Bergensbanen)

Bergen egyetlen vasútvonallal, a Bergensbanen-nel érhető el, amely Oslóból indul és Hønefoss érintésével halad. Bergen az utolsó állomás, és a városban mindössze egy állomás található (a városhoz keletre eső Arnában van még egy állomás). A vasúti rendszer reformjai kissé bonyolultabbá tették a vonatos utazást, mivel több társaság is osztozik a norvég vasúthálózaton. A Bergeni Vasútvonalat a Vy, a Norvég Államvasutak utódja üzemelteti. Az út körülbelül 7 órát vesz igénybe, és lenyűgöző tájakon halad, különösen az utolsó három órában, amikor a fennsíkon keresztül Voss és Bergen felé ereszkedik le. A Geilo áthaladásakor egy magashegyi fennsíkon utazol keresztül, majd lefelé haladsz Norvégia egyik legszebb tájain.

Jegyek és árak:
Ha jegyedet online, jóval előre megvásárolod, az árak akár 199 norvég korona (kb. 6 500 forint) áron is elérhetők egy irányba. Egy kis felár ellenében a jegyedet Vy Pluss-ra (az első osztálynak megfelelő kategória) frissítheted, amely kényelmesebb üléseket és ingyenes kávét, teát kínál. Ha szeretnéd az utazást különlegessé tenni, foglalj ablak melletti helyet egy modern, felújított vonaton – ezek stílusosak, és minden ülésnél található konnektor. Az északi oldal (bal oldalon) a legjobb kilátást nyújtja.

Jegyvásárlás:
A hosszú távú vonat- és buszjáratok jegyeit a Entur nevű társaság kezeli, ahol egyszerűen vásárolhatsz jegyet, különösen akkor, ha vonat és busz, vagy különböző üzemeltetők közötti átszállásra van szükség. A jegypénztárak korlátozott nyitvatartási idővel működnek, ezért ezen kívül jegyautomatákat kell használnod. Ha egy utazási irodán keresztül (pl. Norway in a Nutshell) foglalsz jegyet, azt a jegypénztárban kell átvenned.

Étkezési lehetőségek:
Az állomáson egy kis delikátesz vár, amely kávét, nassolnivalót és néhány szupermarket-terméket árusít korán reggeltől késő estig. Egy kisebb kávézó is működik, de korlátozott nyitvatartási idővel, és általában 17:00 előtt zárva tart.


Közlekedés

Bergen belvárosa kompakt és könnyen bejárható gyalogosan a legtöbb látogató számára. A legtöbb látnivaló és szálloda néhány perces sétával elérhető a belvárosban. Bár a központ egy viszonylag sík területen fekszik, szinte minden irányban dombok határolják, így lefelé haladva általában a központba érünk. A főtér a kelet-nyugati irányú Torgallmenningen, amely sétálóövezetként szolgál. A Nordnes-félsziget észak felé nyúlik a belvárosból, a keleti oldalán található a Vågen, egy kis öböl, amely egykor Bergen fő kikötője volt, keleti partján a Bryggen és az erőd helyezkedik el.

Az eligazodás általában könnyű, mivel a hegycsúcsok és az öböl jól mutatják az irányokat. Ulriken-hegy a város számos pontjáról látható kiemelkedő tájékozódási pont, míg a belvárosban a Johanneskirken (Szent János-templom) jellegzetes vörös téglája és zöld teteje szintén segít az eligazodásban. Az Ole Bulls plass tetején álló szilárd színházépület is fontos referencia. Azonban az egyenetlen utcák miatt a pontos tájékozódás néha kihívást jelenthet, különösen autóval, mivel a dombok, szűk utcák és az egyirányú utak miatt a térképen közelinek tűnő helyek gyakran hosszabb utazást igényelnek.
Különleges utcanevek és elrendezések Bergenben

Allmenning: Széles utcák vagy terek, amelyek stratégiai pontokon tűzvédelmi céllal alakultak ki, gyakran merőlegesek a főutcákra és a vízpartra. A Torgallmenningen a legfontosabb ilyen tér.
Smug/smau: Szűk sikátorok, amelyek általában túl keskenyek az autók számára, néha olyan meredekek, hogy lépcsőkkel vannak ellátva.
Smalgang: Még keskenyebb, mint a smug.
Strede: Az utca régi neve (ritkán használják, de például a Skostredet – "Cipő utca" megmaradt).
Gate: Utca.
Vei/veg: Út vagy utca.
Kai: Rakpart vagy dokk.
Brygge: Rakpart vagy móló.
Plass: Tér.

Ezen kívül számos különleges név található, mint például Bryggen ("A Rakpart"), Strangehagen ("Strange kertje", utca), Klosteret ("A Kolostor", tér), Georgernes Verft ("George hajógyára", utca), Marken, Engen ("A rét", tér), Krinkelkroken ("Zug és sarok"), Galgebakken ("Akasztófa-domb"), Arbeiderboligen ("Munkások lakása"), Torget ("A Piac"), Vaskerelven ("Mosópatak", utca).
Torgallmenningen

A Torgallmenningen Bergen legfontosabb központja. Ezt a széles teret eredetileg tűzvédelmi sávként alakították ki 1582-ben egy nagy tűzvész után, majd később kiszélesítették. A tér ma a város legfontosabb sétálóövezete.
Gyalogosan

A belvárosban a gyaloglás a legjobb módja a közlekedésnek. Körülbelül 20 perc alatt át lehet sétálni a belvároson bármelyik irányban. A központi utcák viszonylag sík területen fekszenek, és jók az akadálymentes hozzáférési lehetőségek: a járdák lekerekített sarkokkal rendelkeznek, hogy kerekesszékkel is használhatók legyenek. A meredek lejtőkön található sikátorok és lépcsős utcák azonban nehezen járhatók vagy akadálymentesíthetők. Az akadálymentes hangjelzéssel és tapintható burkolattal vannak ellátva. A gyalogos zónákban ritkán használják a macskakövet, hogy könnyebb legyen közlekedni. Az önkormányzat weboldaláról térkép is elérhető ezzel kapcsolatban.
Busszal

A buszmenetrendek néha nehezen értelmezhetők. Érdemes megkérdezni a helyieket vagy a buszsofőrt, akik általában szívesen segítenek. Az en-tur.no oldalon is megtalálhatók a menetrendek.

Étkezés

Bergenben számos étterem és kávézó található, de érdemes időt szánni arra, hogy megtaláld a legjobb helyeket. A város legközpontibb részein sok étterem nagyon hasonló kínálatot nyújt. Ha egy-két háztömbnyit eltávolodsz a belváros legforgalmasabb részeitől, olcsóbb árakat és jobb ételeket találhatsz. Az éttermek konyhái általában legkésőbb 23:00 órakor zárnak.

A pincérek és más éttermi dolgozók jó fizetéssel rendelkeznek. Nem kötelező borravalót hagyni, de sokan választják, hogy megköszönjék a kedves kiszolgálást és a jó ételt. Ha borravalót szeretnél adni, a számla összegét felkerekíteni vagy körülbelül 5–10%-kal növelni általában elegendő. Általános szabály, hogy minél drágább az étel, annál nagyobb borravalót várnak el.

Ne feledd, hogy a csapvíz iható és általában ingyenes. Pénzt spórolhatsz, ha csapvizet kérsz italnak.
Helyi ételek

A Kjøttbasarenben található az olcsó Egon étterem, a magasabb kategóriás Restaurant 1877, valamint egy bár az emeleten.

Helyi ételek megtalálása némi erőfeszítést igényelhet, mivel az éttermek nem kínálnak túl sok helyi fogást. A "norvég" konyha általában a husmannok (kisparaszti réteg) ételeit tükrözi – tápláló és olcsó fogásokat, amelyeket ritkán találni az éttermek menüjén. Bergen hallevese a legismertebb, valamint a raspeballer és a főtt tőkehal is népszerű. Ha norvég ízekre és egyúttal ínyenc fogásra vágysz, keresd azokat az ételeket, amelyek helyi alapanyagokkal (pl. rénszarvas, szárított hal, tőkehal) készülnek modern csavarral. Például a Bryggen Tracteursted étterem kecskesajttal töltött rénszarvasfiléje jó választás lehet.

Sok kávézó és étterem csütörtökönként "raspeballert" kínál. A raspeballer helyi burgonyagombóc, amelyet Bergenben általában szalonnával, kolbásszal, sózott bárányhússal, olvasztott vajjal és pürésített fehérrépával tálalnak. Elvitelre vásárolhatsz raspeballert a Kjøttbasarenben (50 korona), olcsót a Lidóban, kiváló minőségűt pedig a Pingvinenben és a Bjellands Kjøkkenben. Madam Bergen éttermében kedvező áron vásárolhatsz hallevest, halpogácsát, "plukkfisk"-et és halgratin-t is.

Novembertől januárig sok étterem kínál hagyományos karácsonyi ételeket, például "pinnekjøtt"-öt (érlelt, szárított, néha füstölt bárány- vagy juhhúst), "lutefisk"-et (szó szerint "lúgos hal", lúggal kezelt szárított tőkehal) és "ribbe"-t (sütőben sült sertésbordát). Egy igazán különleges élményért próbáld ki a smalahove-t (bárányfej), amely egy tradicionális fogás Voss városából, Bergen közeléből.

Bergenben is találhatsz megfizethető étkezési lehetőségeket, különösen a szupermarketekben vagy az elvitelre kínált helyeken, mint például a Madam Bergen.


A kikötőben található halpiac mindig különleges emléket idéz fel bennem, hiszen ott kóstoltam meg először (és valószínűleg utoljára) a bálnahúst. Tudomásom szerint Norvégia és Japán az a két ország, ahol a bálnavadászat legálisan engedélyezett, és a bálna húsát szívesen fogyasztják. Az ízélmény örökre megmaradt: az illata és íze egyaránt a haléra emlékeztetett, azonban az állaga keményebb és vöröses volt, hasonló a sertéshúshoz.


A korábbi királyi főváros kikötőjének tágas főterére autóbusszal érkeztünk, ahol a szeles, esős idő dacára számos kíváncsi turista gyűlt össze. Utunk a közeli halpiacra vezetett, ahol gumicsizmás kereskedők hangos kiáltásokkal próbálták felhívni a figyelmet portékáikra. A standokon nemcsak különféle halakat és tengeri herkentyűket láthattunk, hanem több helyen rénszarvas- és bálnaszalámi is sorakozott.

A szemerkélő eső ellenére zsúfolásig megteltek a halszendvicseket kínáló bárok és kávézók teraszai. Az embereket láthatóan nem zavarta az eső, hiszen hozzászoktak a nyári időjárás változékonyságához.



,, Da Stefano $$ – olasz kisétterem, gelato, pizza stb.

Trekoneren $ – város legfrankóbb hotdogja itt kapható, viccen kívül
PastyWorld $ – angol piték, angolok keze által, változó napi kínálattal. Vigyázat a meleg pite brutális tud lenni és nem mindig értékeli a gyomrunk.
Suppologen $ – kicsi levesező, ahol a világ híres leveseit kínálják elég, köztük a gulyást is.
Søstrene Hagelin $ – halgolyók, halfasirtok, halburgerek, egy nagyon király halételekkel operáló gyorskajálda, amit a Hagelin nővérek 1929-ben alapítottak
Anne Madam $$ – egy hangulatos étterem a belvárosban ami a norvég konyhára alapul. Elérhető áron. Érdemes rárontani a rénszarvasburgerre és a hallevesre.
Roll&Rock American Dinner $$ – ahogy a neve is sugallja, egy amerikai mintára működő étterem ahol a hamburgertől a shake-ig minden fellelhető. A hangulat és a dizájn totál autentikus. Meglátod.
Horn of Africa $$ – etióp étterem a város szívében. Különlegeset és különlegesen finomakat ehetsz náluk.
Villani $$$ – olasz pizzázó. Aki csípi az eredeti vékonytésztás, buborékos, ropogósszélű pizzát annak ajánlom.
Casa del Toro $$ – csak, hogy a mexikói ízek se maradjanak le. De egyébként jókat olvastam a helyről, ha valakinek ehhez van kedve akkor ne hezitáljon.
2×2 $ – egy egyszerűbb stílust és kelet-európai ízeket kínáló étterem. Ár érték arányban rendben van.
Mandalay $$ – burmai, dél-kelet ázsiai ételeket kínálnak minőségi formában.
Unicorn Fiskerestaurant $$$$ – egy hamisítatlan norvég étterem, remek atmoszféra, magasabb árak.
Potetkjelleren $$$$ – egy norvég fine-dining étterem. Norvég konyha extrákkal, de drágán és tényleg a fine-dining sztandardnak megfelelő kis adagok.
Colonialen $$$$ – több norvégtól is hallottam már, hogy a város (egyik) legjobb étterme. Szintén elsősorban helyi ízekkel bombázzák az ott étkezőket, de szintén egy a drága kategória.
Kafe Spesial $$ – egy hangulatos kis bár/ kávézó nagy ital/étel választék, jó értékelések
Det Lille Kaffe Kompaniet $ – családi kis kávézó a Fløybanen mellett. Annak aki egy ízletes és elég egyedi kávéra vágyik.
Godt Brød pékségek $$ – a város több helyén is fellelhető pékség+kávézó kombináció. Szendvicseket is összepakoltathat magának az ember, finom péktermékek és nagyon jó kávé.
Fjellskål Fisketorget/ Fisketorget nyáron $$$ – halpiac aminek a a Tourist Office alatt található része télen-nyáron nyitva tart, viszont nyáron érdemes végigsétálni a kinti részén. Nem hosszú program. Az illatokat (szagokat?!) már mesziről érezni lehet, így nem lehet eltéveszteni. (2019)" forrás

Látnivalók

Sokan a rakpart menti főutcán andalogtak, miközben az egykori hanza házak színes sorában gyönyörködtek. Ezek az épületek, amelyek az UNESCO világörökségi listáján is szerepelnek, Bergen kiemelkedő büszkeségei. A különböző színekben pompázó régi házak és az aprólékosan megőrzött belső udvarok eredeti állapotukban maradtak fenn. Az épületek többségét ma is lakják, míg az alsó szinteken üzletek és éttermek kaptak helyet. Bár Bergen nem tartozott a hanza városok közé, hanza képviselet működött itt szigorú szabályok szerint. Ennek emlékei a házsor végén található múzeumban tekinthetők meg. Az emeletes épület földszintjén bemutatják, hogyan használták a hanza kereskedők a halszállítmányok mérésére és ellenőrzésére szolgáló eszközöket, valamint megtekinthetők a vezető egykori irodája és konyhája. Emellett látható az a helyiség is, ahol a beérkező árukat, például gabonát, gyümölcsöt és fűszereket könyvelték el. A falon lévő térkép jól szemlélteti, hogy a hanza hajók szinte egész Európát behálózták.

A főutca végén már messziről feltűnt az egykori erőd. Ahogy közelebb értünk, kibontakozott előttünk a reneszánsz stílusú épületegyüttes, amely megjelenésében kissé a visegrádi várra emlékeztetett. Az erőd egykor palotaként szolgált, és ma is a rakpart menti városrész egyik legérdekesebb látnivalója. A körülötte elterülő gondozott parkban helyiek és turisták egyaránt szívesen sétálnak.


Halpiac, Fisketorget

(norvég kiejtés: fiszkitorge)

Bergen híres halpiaca, a Fisketorget, egy kihagyhatatlan helyszín minden látogató számára, aki szeretne belemerülni a város lüktető atmoszférájába. Már a kikötőhöz közeledve megcsap a friss tengeri levegő és a piac jellegzetes illata, ami azonnal kíváncsivá tesz. A standok szinte roskadoznak a tengeri finomságok sokaságától: lazac, garnélarák, kagylók és még bálnahús is sorakozik a pultokon. Nem csoda, hogy a hely mindig tele van turistákkal és helyiekkel egyaránt, akik a legjobb fogásokat keresik.

A kereskedők mosolyogva és néha viccelődve kínálják portékáikat, miközben lelkesen magyaráznak a különleges alapanyagokról. Kóstolni is lehet, így ha sosem ettél még például rénszarvas- vagy bálnaszalámit, itt az idő! A piac közelében több street food standot is találni, ahol friss halszendvicseket, hallevest vagy grillezett tenger gyümölcseit kínálnak, amit helyben, egy egyszerű faasztalnál ülve el is fogyaszthatsz.

A Fisketorget nemcsak étkezési élmény, hanem egyfajta időutazás is. Az egész hely egy történelmi hangulatot áraszt, miközben modern elemekkel ötvözve kínál különleges kulináris pillanatokat. A piac tökéletes hely arra, hogy lassan körbesétálj, miközben felfedezed a helyi gasztronómia esszenciáját. Egy tál frissen elkészített lazacleves mellett ücsörögve élveztem a kilátást a kikötőre, miközben elgondolkodtam, mennyi mindent mesélhetne ez a hely a múltjáról.

Bár az árak nem alacsonyak, minden koronát megér az élmény. Nemcsak a termékek minősége, de a hely atmoszférája is felejthetetlen. Ha Bergenben jársz, a Fisketorget egy olyan hely, amit egyszerűen nem hagyhatsz ki!


Királyi rezidencia, azaz a Gamlehaugen

Gamlehaugen Bergenben egy lenyűgöző kastély, a hivatalos királyi rezidencia a nyugat-norvégiai régióban.
Neogótikus stílusban épült kastély, amelyet a 19. század végén és a 20. század elején építettek. Az épület elegáns homlokzattal és tornyokkal rendelkezik, tükrözve a korabeli építészeti trendeket és a középkori várak hatását.

A kastélyt egy gyönyörű park veszi körül, amely 75 hektár területen fekszik. A parkban találhatók pázsitok, virágágyások, sétányok, tavak, és egyéb díszítőelemek. Ez a terület nyilvános park, és népszerű kirándulóhely a helyiek és turisták körében is.

Gamlehaugen parkja egész évben nyitva áll a látogatók előtt. A kastély maga is látogatható, bár csak különleges alkalmakkor vagy vezetett túrák keretében. A látogatók megcsodálhatják a kastély belső tereit, amelyek eredeti bútorokkal és díszítésekkel vannak berendezve.

Bár a kastély ritkán használt királyi rezidencia, alkalmanként hivatalos rendezvényeket és ünnepségeket tartanak itt. Ezáltal Gamlehaugen jelentős szerepet játszik a norvég királyi család életében és Norvégia nemzeti örökségében.

A kilátó

A bergeni felvonóállomás felé vettük az irányt, és egy rövid utazás után máris a város feletti kilátóhoz érkeztünk. A vihar elvonultával újra kisütött a nap, lehetővé téve, hogy Bergen lenyűgöző panorámájában gyönyörködjünk. Ilyenkor különösen varázslatos a város, amely Norvégia gazdasági, kereskedelmi, kulturális és egyetemi életének egyik központja. A kilátóból nemcsak a táj szépsége tárult elénk, hanem bepillantást nyerhettünk abba is, hogyan alakult az építkezési stílus a különböző korszakokban.

A régebbi házak téglából készültek, homlokzatukat gazdag díszítőelemekkel tették egyedivé. Az újabb épületek viszont már fenyőből készülnek, és a helyiek jellemzően hófehérre festik a homlokzatukat, egyszerű, mégis elegáns megjelenést kölcsönözve. Ez a kontraszt remekül tükrözi a város múltját és jelenét, miközben a természet és az épített környezet harmóniáját is megmutatja.


A Fløibanen siklóval könnyedén feljuthatunk a Bergen melletti Fløyen-hegy csúcsára, ahonnan lenyűgöző panoráma tárul elénk a városra. A 2024-es retúrjegy ára 160 norvég korona, ami körülbelül 5 600 forintnak felel meg. A hegytetőn állva a hűvös időjárás ellenére is megéri gyönyörködni a kilátásban.

V. Jancsi fotói

Hajós programok

A Gudvangenből Flåm felé tartó hajóút a Nærøyfjord és az Aurlandsfjord lenyűgöző tájain vezet keresztül. Bár korábban inkább a napsütéses tengerpartokat részesítettem előnyben, Norvégia fjordjai annyira elbűvöltek, hogy alig várom, hogy visszatérhessek. Nem szokásom túlzásokba esni, de Norvégia szépsége valóban lenyűgöző; mindenkinek legalább egyszer, de inkább többször is érdemes ellátogatnia ide.

Biztos vagyok benne, hogy nyáron is gyönyörűek a zöldellő fjordok, de a téli, hófödte táj még különlegesebb és egyedibb élményt nyújt. Ráadásul télen kevesebb a turista, így a túra sokkal élvezhetőbb.

A Nærøyfjord és az Aurlandsfjord UNESCO Világörökségi helyszínek, amelyek lenyűgöző természeti szépségükről híresek. A fjordok mentén magasodó hegyek, a kristálytiszta víz és a festői kis falvak látványa felejthetetlen élményt nyújt.

A hajóút során érdemes melegen öltözni, mivel a fedélzeten hűvös lehet, különösen télen. A hajók általában fűtöttek, de a szabadban tartózkodva a kilátás élvezetéhez szükség lehet meleg ruházatra.

A hajókirándulások menetrendje és árai szezonálisan változhatnak, ezért érdemes előre tájékozódni és foglalni. Például a Lustrabaatane AS több napi indulást kínál Flåm és Gudvangen között, és a jegyárak felnőttek számára 485 norvég koronától kezdődnek.
Összességében a fjordok felfedezése Norvégiában egyedülálló élményt nyújt, amelyet nem szabad kihagyni.


Időjárás

Bergen a legcsapadékosabb európai város. Átlagos havi esős napok: 12,7, valamint a legmagasabb átlagos napi csapadékmennyiséggel : 8,8 mm.

Bergen északi fekvése, a közeli északi tenger és a hegyek közelsége különleges időjárási viszonyokat eredményez, évente körülbelül 240 csapadékos nappal és átlagosan 7,6 °C-os középhőmérséklettel. 2007 januárjában rekordot döntött a város, amikor 85 esős nap következett egymás után. A helyiek szerint azonban nincs rossz idő, csak rossz öltözet. Az évi közel 8 °C-os átlaghőmérséklet, valamint az, hogy még januárban is átlagosan 0 °C felett van a hőmérséklet, Bergennek Norvégia legmelegebb városává teszi. December és február között előfordulhat fagy és némi hó, de -10 °C alatti hőmérséklet ritkán fordul elő. A 30 °C fölötti hőmérséklet is rendkívül ritka.

A látogatók számára a legfontosabb trükk, hogy gondosan válasszák meg az utazás időpontját. A hírhedt esőzések nem szabad, hogy eltántorítsák a nyári látogatókat, hiszen amikor az eső után kisüt a nap, kevés város ragyog és tündököl úgy, mint Bergen. Egy napsütéses napon a város varázslatos hangulatot áraszt, a helyiek pedig igazán értékelik a jó időt. Ezt valószínűleg a várostervezők is szem előtt tartották, amikor parkokat, virágokkal és gyepfelületekkel teli nyitott tereket hoztak létre a belvárosban.

Júliusban a legmagasabb az átlaghőmérséklet, 14,3 °C, amelyet szorosan követ az augusztusi 14,1 °C. Május általában a legkevesebb csapadékkal járó hónap, és a számos helyi esemény miatt valószínűleg a legjobb időszak Bergen meglátogatására. A nyári hónapok – június, július és augusztus – szintén kiválóak. Április viszonylag száraz hónap, bár hűvösebb, mint a nyár. Ezek az átlagok csupán iránymutatók, mivel Bergen időjárása híresen kiszámíthatatlan, és az esőzések szabálytalan mintázatot követnek.


Bergen a legcsapadékosabb európai város - j.m. fotója

Földrajz

Bergen Norvégia nyugati részén fekszik, a várost a Jeges-tengertől csupán néhány sziget választja el. A 60. szélességi kör mentén helyezkedik el, ugyanazon a szélességi körön, mint Oslo, Stockholm, Helsinki, Szentpétervár és Anchorage. Norvégián belül Bergen a leghegyesebb és legdombosabb város. A belvárost a Hét Hegy néven ismert hegyek és csúcsok veszik körül, amelyek a város nevének eredetét is adják (a „berg” egy régi skandináv szó, amely hegyet jelent). A város földrajzi adottságai jól láthatók; a korlátozott beépíthető terület miatt a 19. században új városrészeket kellett kialakítani a Fløyen-hegy meredek lejtőin.

A sűrűn beépített belváros kivételével – amely 1916 előtt a város teljes területét képezte – Bergen a legkevésbé sűrűn lakott Norvégia négy legnagyobb városa közül. Bár Bergen ugyanolyan széles területet fed le, mint Oslo, lakossága harmadakkora. Összehasonlításképpen, London népsűrűsége tízszerese Bergenének. A város széles határain belül a lakosság túlnyomó része a nyugati részen koncentrálódik, míg a többi területet hegyek, némi mezőgazdasági terület és kisebb települések foglalják el. A kompakt belvároson kívül Bergen területén belül a távolságok viszonylag nagyok.

Bergen földrajzi középpontja a Torgallmenningen tér és az Ole Bulls plass kereszteződése, amit a "kék kő" jelöl – egy kilenc méter hosszú, enyhén megdöntött kőlap. A Torgallmenningen tér és az Ole Bulls plass a belváros fő tengelyei. Történelmileg a város központja keletebbre helyezkedett el, a Vågen (öböl) vagy Bryggen környékén.

Történelmi háttér

Bergent 1070 körül alapították, és gyorsan Norvégia legnagyobb és kereskedelmileg legfontosabb városává vált. Az 1200-as évek elejétől 1299-ig az ország közigazgatási fővárosa volt, valamint Skandinávia második legnagyobb városa. Bergen a Hanza-szövetség egyik legfontosabb kereskedelmi központja lett, összekapcsolva Európa szárazföldi részét Norvégia északi és tengerparti területeivel. Ennek köszönhetően központi szerepet töltött be a szárított hal (stockfish) kereskedelmében és Norvégia kereskedelmi életében. Egészen az 1830-as évekig Bergen volt Norvégia legnagyobb városa, és hosszú tengeri történelme van a hajózás és a pénzügyek területén. A Bergen vasút (Bergensbanen) 1909-es megnyitásáig nem létezett kényelmes szárazföldi összeköttetés Norvégia főbb városai között.

A város máig őriz emlékeket a hanza-korszakból, leginkább a Bryggen régi kikötőjét, amely ma az UNESCO Világörökség része. Bergen több nagy tűzvész áldozata lett; a legutóbbi 1916-ban pusztított, amikor a városközpont mai részein, a Torgallmenningen tér környékén található épületek nagy része leégett. Mintegy 400 épület pusztult el ekkor.

A faépítészet hosszú hagyománya miatt – még a zsúfolt területeken is, mint Bergen – a várost többször elpusztították tűzvészek. 1702-ben a város 90%-a, beleértve Bryggent is, megsemmisült.

Bár kevés középkori épület maradt fenn, Bergen történelmi központja a Vågen (a belső kikötő) keleti partján található, különösen Bryggen, az erőd és két fontos templom: a Mariakirken (Szent Mária-templom) és a Korskirken (Szent Kereszt-templom). A településszerkezet majdnem 1000 éve változatlan, beleértve Øvregaten/Lille Øvregate utcát, amely Norvégia egyik legrégebbi utcája. A Szent Mária- és a Szent Kereszt-templom körülbelül 1150-ben épült, akkoriban a város két végpontjaként. A Szent Mária-templom, különleges ikertornyaival és kiemelkedő elhelyezkedésével, valószínűleg a város fő templomának készült.

A belső kikötő nyugati partját később fejlesztették, és ez lett a modern belváros. Ezt a partszakaszt Strandennek ("a Strand") nevezték, és norvégok dominálták, míg a hanza kereskedők a keleti parton voltak meghatározók. A Strandgaten az idők során a helyiek és a környékről érkező látogatók fő bevásárlóutcájává vált. Feltételezhetően már a középkorban is létezett, és középső szakasza az elmúlt évszázadok során szinte változatlan maradt.

Olvasmányos linkek

"Norvégia talán legszebb városa, amely színes faházaival, sokat fényképezett rakpartjával és drámai fjordokkal tarkított tengerpartjával különleges hangulatot áraszt. Festői környezetben, Norvégia délnyugati partján fekszik a hét hegy által körülvett Bergen. Kevés hely van a világon, ahol a város a természettel ilyen páratlan kombinációt alkot. Bergen toplistás nevezetességei közé tartozik a tenger állatvilágát bemutató Akvárium és a Floibanen. A belvárosból induló panorámasiklóval alig néhány perc alatt feljuthatsz a Floien-hegyre, ahonnan tökéletes kilátás nyílik a környező fjordokra és szigetekre.

Bergen hangulatos központjában minden gyalogosan is megközelíthető, és néhány óra elteltével teljesen otthonosan érzed magad. Láttad Az arany iránytű című kalandfilmet Nicole Kidman és Daniel Craig főszereplésével? Egyes jeleneteit az építészetileg egyedülálló Bryggen (a szó norvégül rakpartot jelent) ihlette, amely méltán került fel az UNESCO Világörökségi Listájára. Bergen régi rakpartján találhatók a város legnívósabb éttermei, a "Bryggen Tracteursted" történelmi környezetben várja vendégeit helyi specialitásokkal, a Fiske Enhjorningen étterem pedig azoknak való, akik igazán értékelik a tenger gyümölcseit. Vedd Bryggentől északra az útirányt, és rábukkanhatsz a 13. századi Bergenhus erődre, amit azért építettek, hogy megvédje a kikötőt. A városnéző programból ne hagyd ki az 1150-ben épült donga templomot (Fantoft stavkirke), és a csodálatos 18. századi kúriát (Damsgard Hovedgard), amely a rokokó építészet legfontosabb példája Norvégiában.

Bergen 300 éves nyüzsgő halpiaca nagyszerű hely egy gyors harapásra, ahol nem csupán különleges tengeri csemegéket kínálnak, hanem jávorszarvasból készült kolbászt is. Bergen a természet és ember alkotta szépség páratlan kombinációja, és bármerre is indulsz el, elakad a lélegzeted. Ha már a "fjordok kapujában" vagy, nem hagyhatod ki a világ legnépszerűbb természeti látványosságait, a lélegzetelállító norvég fjordokat, amelyek az UNESCO Világörökség részét képezik.

Többféle fjord-kirándulás közül választhatsz, amit érdemes farmlátogatással kombinálni, így megkóstolhatod a tradicionális ételeket, és megtanulhatod, hogyan készítik a helyi almabort, lekvárt és sajtot. A Naroyfjord és az Aurlandsfjord a leglátványosabb ága a világ második leghosszabb fjordjának, a Sognefjordnak (204 km), és a fedélzetről eléd tárul a hófödte hegycsúcsok, a vízesések és az idilli házikók csodás látványa. Felejthetetlen élményben lehet részed, ha benevezel egy sétahajózásra, hogy megkeresd a látványos sarki fényt, vagyis az aurora borealist. A szemet gyönyörködtető természeti csoda megfigyelésére legvalószínűbben november és február között lehet esélyed. "forrás

Amerikai magyarok Bergenben  

"A mai napig csodálattal tölt el, ha visszanézem a Bergenben készült fotóimat. Lenyűgöz a város egyszerűsége, szépsége, a hegyeken át a meseszép kikötőig minden megtalálható itt. Oslóból közel 8 órás vonatúttal értünk el Bergenbe, Norvégia 2. legnagyobb városába. Érdekes módon akkor, az utazás során olyan felfokozott izgalmi állapotban voltam, hogy csak kevéssé tudtam értékelni a meseszép tájat és a fjordokat, amelyeket az út során láttunk. Bergen az esernyők városa, évente átlagosan 213 nap esik csapadék. Én egy hetet töltöttem a városban, augusztusban, akkor szerencsére egy cseppnyi eső sem esett. Bergenről sokaknak a Hanza kereskedőházak jutnak eszükbe, a német fennhatóság alaposan rányomta a bélyegét a város képére. A 13. század végétől a német kereskedők külön városrészben éltek, melyben 2000 hivatalnok is dolgozott. A Hanza városrészt kerítéssel el is kerítették a többi városrésztől és a kikötő vár melletti részét foglalta el. A Hanza-házakat 1979-ben nyilvánította az UNESCO a világörökség részévé.

Valóban ezek a házak határozzák meg a város látképét, de ennél azért sokkal többet is láthat a rutinos turista, ha nyitott szemmel jár. Érdemes például kipróbálni a Fløibanent, a felvonót, mely felvisz a bergeni kilátóba. Innen csodás panoráma tárul elénk, nemcsak a városra lehet rálátni, hanem a környező hegyekre is. Meseszép! A piac mellett az óvárosi rész is kellemes volt, faházak és kőborítású terek mindenütt, nem kellett nagy fantázia ahhoz, hogy odaképzeljem a középkori hajók legénységét és a többi városlakót. A viking ősök túlzott tisztelete nem tűnt fel nekem, bár azért a helyi lakosokban is felismerni véltem viking vonásokat robusztus testalkatuk és szőke hajuk miatt."forrás

Fotóegyveleg

V. Jancsi fotói

Varga Gábor fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Sólya Zsuzsanna, 2022. 08. 09. 10:22
Köszönöm a fenti leírást, sokat segített az utazásunk tervezésében. Néhány plusz és friss infó:
Nem érdemes norvég koronát venni (én próbáltam itthon, de a pénzváltóknál nem volt, bankban drágán nem akartam), bőven elég egy Revolut kártya mindenhez. Még a Bergeni halpiacon is tudsz vele fizetni az árusoknál, sok helyen készpénzt el sem fogadnak.
Mi Wizzairrel utaztunk Oslóba és onnan másnap reggel vonattal Bergenbe, mert szerettük volna látni a vidéki Norvégiát. Tényleg lenyűgöző volt. Az utolsó két állomást már vonatpótló busszal tettük meg, mert javították a vágányokat, de így még jobb volt, mert a buszról megint mást láttunk.
Bergen: ami kihagyhatatlan az egy fjord túra és siklóval fel a Fløyen hegyre, 150 Kr a retur jegy már, de megéri. Fent tettünk egy nagyobb kört, elsétáltunk a tóhoz, ahol ingyen lehet kenuzni, az is szuper volt.
Halpiacon rénszarvasos hamburger 95 kr, talán a legolcsóbb kaja volt, de nagyon finom.
A városokban érdemes 24 órás jegyet venni a közlekedéshez, mert 1 jegy ára 39-41 kr várostól függően. A 24 órás pedig 60-105 kr.
Javaslom letölteni a vy app - ot, azzal minden belföldi utazást és közlekedést meg lehet tervezni, nagyon szuperül működik, a legtöbbre a jegyet is meg tudod venni rajta keresztül. Még azt is mutatja térképen, hogyan jutsz el gyalog onnan ahol éppen állsz a villamosmegállóig vagy pl. hol tartasz éppen az utazás során, hány megállót kell menni, hol kell átszállni és mire.
Bergenből Stavangerbe panorámás emeletes busszal utaztunk, olcsóbb volt, mint a komp és sokkal élménydúsabb lehetett. Lehet venni jegyet kimondottan az emeleten az első ülésekre (nem sokkal drágább, mint a többi jegy), nagyon megéri, fantasztikus amit onnan látni útközben. A busz kétszer kompra száll, így a komp élmény sem marad el.
Mivel minden iszonyúan drága a magyar pénztárcákhoz, ha olcsón akarsz kaját venni, akkor a KIWI-t javaslom. Ez a szupermarket a legolcsóbb és általában 22 vagy 23 óráig nyitva vannak, kivéve vasárnap, akkor szinte minden zárva. Erre érdemes szombaton gondolni. Egy olcsóbb pizzériában két pizza és két pici ásványvíz 490 kr volt.
Nekünk óriási élmény volt a 6 nap. Érdemes mindenképpen szállodákban megszállni, mint Airbnb-s lakást bérelni. Olcsóbb volt a szálloda és hát ott kapsz svédasztalos reggelit is, ami norvég árak mellett szinte ingyenessé teszi a szállást :)


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon