ÚTIKRITIKA.HU / Norvégia







útikritikák


Norvégia

Egészség|Közlekedés | Étkezés | Pénzváltás | Vásárlás | Szórakozás | Közbiztonság | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos információk | Fotóegyveleg

.

A Røldalsfjellet (520-as út) egy lenyűgöző, 41 km hosszú, keskeny hegyi út Sauda és Røldal között, Norvégia délnyugati részén - K. K. fotója

Egészség

A norvégiai vízminőség megfelelő, többnyire jó vagy kiváló. A kontinentális Európával ellentétben Norvégiában a csapvíz többsége felszíni vízből, például folyókból és tavakból származik, amelyek általában a települések feletti dombokban találhatók. A felszíni vizek, a talajvízzel ellentétben, általában alacsony kalciumtartalmúak és ritkán kemények. A csapvíz mindig iható (kivéve hajókon, vonatokon stb.), így nincs szükség palackozott víz vásárlására (sőt, a palackozott víz gyakran ugyanarról a forrásból származik, mint a csapvíz). A hegyekben a patakok és folyók vize általában iható és jó minőségű, de érdemes rákérdezni a forrás tisztaságára.

A nyilvános konyhák higiéniája nagyon jó, és az ételmérgezés ritkán fordul elő turisták körében.

Nyáron Norvégiában viszonylag meleg lehet, de érdemes meleg ruhákat (pulóver, szél- és vízálló dzseki) is magaddal vinni, mert ezek jól jöhetnek. Az időjárást nehéz megjósolni, és nyáron is jelentős időjárás-változásokra számíthatsz. A magas hegyekben (az erdőhatár felett) túrázóknak sportöltözéket kell hozniuk, amely alkalmas akár fagypont közeli hőmérsékletre is, még nyáron is. Az eső és az erős szél bármikor előfordulhat, ami tovább növeli a hidegérzetet.

Norvégiában sok a gyógyszertár, de orrsprayt és alapfájdalomcsillapítókat (paracetamol, aszpirin) élelmiszerboltokban és benzinkutaknál is lehet vásárolni.

Ne becsüld alá az északi nap erejét! Bár a nap általában nem olyan erős, mint Dél-Európában, a tiszta és tiszta levegő miatt az UV-szint meglepően magas lehet, különösen a magas hegyekben. Ez néha felhős időben is érvényes. A hómezők és vízfelületek visszaverik a sugárzást, ezért napszemüveget vigyél magaddal, ha magas hegyekbe mész, tavasszal síelsz vagy a strandra látogatsz.
Állatok és rovarok

Dél-Norvégiában nyáron kullancsok (flått) fordulhatnak elő. Ezek Lyme-kórt (borreliosis) vagy kullancsencephalitist (TBE) terjeszthetnek. A TBE kockázati területei főként az Oslo és Trondheim közötti tengerparton találhatók. Bár az esetek viszonylag ritkák, és nem minden kullancs hordoz betegséget, érdemes hosszú nadrágot viselni, ha sűrű fűvel vagy magas növényzettel borított területeken sétálsz. A gyógyszertárakban speciális kullancskiszedő csipesz kapható, amellyel biztonságosan eltávolíthatod a kullancsot, ha megcsípett. A kullancsot minél hamarabb el kell távolítani, hogy csökkentsd a fertőzés kockázatát. Ha a csípés körül vörös gyűrűk alakulnak ki, vagy egyéb tüneteket észlelsz, mielőbb fordulj orvoshoz. Mivel a kullancsok feketék, világos ruházatot viselve könnyebben észrevehetők. Egy nap után érdemes ellenőrizni a bőrt, különösen gyermekek esetében. A fűben és bokrokban szaladgáló kutyák szintén sok kullancsot összegyűjthetnek.

Norvégiában csak egy mérges kígyófaj él: az európai keresztes vipera (hoggorm), amelynek hátán jellegzetes cikkcakkos minta látható. Ez a kígyó nem túl gyakori, de egész Norvégiában előfordul az Északi-sarkkörig (kivéve a legmagasabb hegyeket és a napsütés nélküli területeket). Bár a csípése ritkán életveszélyes (kivéve kisgyermekek vagy allergiások esetében), óvatosnak kell lenni nyáron, különösen erdőkben vagy nyílt mezőkön sétálva. A kígyó akár bogyószedés vagy gombagyűjtés közben is megmarhatja a kezet. Ha kígyómarás ér, fordulj orvoshoz. A csípések esélye azonban nagyon kicsi, mivel a vipera fél az emberektől.
Kapcsolat

Kisebb sérülések és betegségek esetén menj a helyi "Legevakt"-ba (sürgősségi rendelő, ahol időpont nélkül fogadják a betegeket) ☏ 116 117 (csak Norvégián belül). A városokban ez általában önkormányzati szolgáltatásként működik, és hosszabb várakozásra is számítani kell. Vidéken általában a "körzeti orvos" ügyeletes rendelését kell felkeresni. Mérgezés (gombák, növények, gyógyszerek vagy más vegyi anyagok) esetén hívd a Nemzeti Mérgezési Információs Központot a ☏ +47 22 59 13 00 számon.

Norvégiában meglepően jó a helyzet, ha közvécékről van szó, főleg a turisták által kedvelt helyeken. A nagyobb városokban és kirándulóhelyeken általában tiszta, rendezett mosdókat találni, bár néha fizetni kell érte, általában 5-10 koronát. A hegyvidéki területeken és nemzeti parkokban sokszor kemping-stílusú, környezetbarát illemhelyek vannak, ami praktikus, de ne számíts luxusra.

Az autópályák mentén is találni mosdókat, amelyek sokszor meglepően jól karbantartottak. Ha túrázol, mindig legyen nálad zsebkendő vagy nedves törlőkendő, mert az eldugottabb helyeken előfordul, hogy nincs papír. És egy jó tanács: Norvégia természeti szépségeit tiszteletben tartva soha ne hagyj magad után semmit, még a legeldugottabb helyeken sem! 😊

A graffiti megáldása...  - B. F. fotója

Közlekedés

Norvégiában irdatlanul drága az üzemanyag, holott az ország a világ egyik legjelentősebb olajexportőre. 2024. októberében 1 liter benzin ára 21,56 norvég korona (740 HUF).  Ennél jelenleg Európában csak Izlandban, Dániában és Hollandiában drágább a benzin.

Gépjárműhasználat:

A magyar hatóság által kibocsátott érvényes vezetői engedély használata megengedett Norvégiában. A Magyarországon kibocsátott vezetői engedély különbözeti vizsga teljesítése nélkül kicserélhető a norvég hatóságok által kibocsátott vezetői engedélyre.

A norvég hatóságok a sebességhatárok, a parkolási szabályok és díjfizetés betartását rendszeresen ellenőrzik az utakon. A gyorshajtás Norvégiában börtönbüntetéssel is sújtható!

A fővárosba és a nagyobb városokba gépkocsival történő behajtás esetén kötelező az úthasználati díj megfizetése. A norvég hatóságok a belépést automatikusan (rendszám leolvasásával) műszaki berendezésekkel regisztrálják és az autópályadíjat a leolvasott információk alapján postai úton elküldik (a külföldi gépjárművek esetében is).

Felhívjuk a gépjárművezetők figyelmét, hogy a norvég közlekedési szabályok fokozottan védik a kerékpárosokat és a gyalogosokat, akik ennek tudatában vesznek részt a forgalomban. Az autópályakészülék (bombrikke, AutpoPASS) kötelező minden 3,5 tonna vagy annál nehezebb kereskedelmi célú teherautó számára. Főszabályként minden gépjármű kerekére kötelező a téli gumi november 15 – március 31 között (meghatározott területeken a hólánc is).


Norvégiában az utakon a maximális sebesség 80 km/h, és autópályákat főként csak Oslo környékén találunk. Sok helyen 60-70 km/h-s sebességkorlátozó táblák vannak, és rengeteg az automata trafipax. Az előzési tilalmat komolyan veszik: gyakran egy kerítés választja el a két sávot, így az előzés szinte lehetetlen. Összességében a haladás lassú, ami az egész úthálózatra jellemző. Ha kompozás és hegyi utak is szerepelnek az útvonalban, akkor legfeljebb 50 km/h-s átlagsebességgel érdemes kalkulálni.

Települések ritkán fordulnak elő, de benzinkutak rendszeresen találhatók, gyakran személyzet nélküli, automata állomások formájában, ahol bankkártyával lehet fizetni.

Az utakon automata (AutoPass) útdíjrendszer működik, melynek költségeit utólag számlázzák ki a sofőröknek. A táblák egyértelműen jelzik a díjakat. Bérelt autóknál is automatikusan behajtják az útdíjat, külföldi autók esetében pedig ugyanez érvényes.

Számos komppal találkozunk az országban, amelyek a közúthálózat részét képezik. Ezek gyakran közlekednek, és nagyobb járművek, például kamionok és lakóautók is használhatják őket. Az alagutak száma is jelentős; közülük néhány rendkívül hosszú, például a híres, 25 km-es alagút.

A forgalom közepes, és az autósok rendkívül türelmesek és udvariasak, ami kellemes kontrasztot jelenthet más városokkal, például Budapesttel.

A benzin ára 2024-ben 15-16 NOK/liter körül mozog, a dízel jellemzően olcsóbb. Összességében Norvégiában nem érdemes gyors haladásra számítani.


,, A nagyvárosok közlekedése jónak mondható, de érdemes már előre tájékozódni, hogy az adott városban melyik társaság az illetékes (Stavanger – Kolombus, Bergen – Skyss, Oslo – Ruter), valamint az is hasznos lehet, ha előre letöltjük az adott cég applikációját a telefonunkra, hiszen a jegy gyakran olcsóbb azon keresztül, mint a sofőrnél. Még azt is hasznos tudni, hogy Bergenben és Osloban lehet vásárolni városnéző kártyát, ami többek között ingyenes tömegközlekedést biztosít (a Bergen kártya például az egész megyére, ami szintén praktikus lehet).
Ami a távolsági közlekedést illeti, az már keményebb dió. Több, független busztársaság is verseng egymással, így mondhatni bonyolult a rendszer, ráadásul a városokon kívül eső buszmegállókban semmilyen menetrend nincs kifüggesztve, így még érdekesebb a helyzet. Szerencsére szinte mindenhol kitűnő a térerő, így ha elegendő mobilnettel indulunk útnak, nem lehet túl nagy gond. A távolsági vonatjegyekről online tudunk tájékozódni (NSB), viszont amit érdemes tudni, hogy az árak változhatnak idő közben, magyarán nem fix áras a rendszer, nekem ezzel épp szerencsém volt. Akárhogyan is, városokat összekötő busz- illetve vonatközlekedés nem túl rendszeres, ha lekésünk egy járatot, akkor hosszú órákat, akár egy napot is várakozhatunk, míg a következő busz vagy vonat begurul.
Kézenfekvő megoldás lehet az autó, de nagyon sok helyen kompra kell szállni, esetleg fizetős hídon áthaladni, a méregdrága parkolásról már nem is beszélve. Természetesen ennek jóval nagyobb a komfortfokozata, és elég hasznos is lehet, mert nagyok a távolságok. (2019)" forrás

Trondheim - kerékpár ,,felvonó" - k.k. fotója

A 24,5 kilométer hosszú Lærdal alagút a világ leghosszabb alagútja.

,, Norvégiában elvileg elég magas útdíjakat kell fizetni ha valaki ráhajt az autópályára. A reptérről pedig csak a sztráda igénybevételével lehet kislisszanni. Mi próbáltunk többnyire úgy közlekedni, mégha hosszabb is volt a menetidőnk, hogy nem vezettünk a pályákon, hanem szépen lassan haladtunk a normál utakon, aminek egyébként megvan a maga szépsége.

Hét közben az árak kétszeresek a hétvégékhez és az ünnepnapokhoz képest. A pályadíjat a kölcsönző vonja le a letétből, mivel a rendszám alapján ők kapják meg a számlát az utak üzemeltetőjétől.(2019)" forrás

Vonatozás

A vonatok Norvégiában általában jól karbantartottak és kényelmesek.

Utazáshoz megvásárolhatod a Norwegian Rail Pass-t vagy az InterRail One Country Pass-t, amelyekkel viszonylag olcsón fedezheted fel Norvégiát vonattal. Ha az útiterved fix, és nem sok helyet szeretnél meglátogatni, olcsóbb lehet az online vásárolható Minipris jegy. Ha előre foglalsz, már 199 norvég koronáért kaphatsz egyirányú jegyet. Az online jegyvásárlás során választhatsz, hogy az állomáson veszed át a jegyet, vagy csak a vonatszámodat és az ülésed számát ismered, mivel a jegyvizsgáló rendelkezik az információval. Előfordulhat, hogy a weboldal külföldről nem működik, ilyen esetben hívhatod az ügyfélszolgálatot, de jelezd, hogy próbáltad online. A telefonos foglalás általában 50 koronás díjat von maga után. A Vy mobilalkalmazással is vásárolhatsz jegyeket, de 2016-tól norvég telefonszám szükséges hozzá.

A hosszú távú és éjszakai vonatokon az ülőhelyfoglalás kötelező, de általában az utolsó pillanatban is megoldható, például az állomáson. A vonatok általában péntek és vasárnap este, valamint nagyobb ünnepek, például karácsony, újév és húsvét környékén zsúfoltabbak. Ilyenkor a későn foglalók számára már csak a kevésbé kényelmes ülések (háttal az iránynak, nem dönthető támlával) maradhatnak, és az olcsó jegyek is hamar elfogynak.

Az éjszakai vonatok Oslo és Bergen, Kristiansand, Trondheim és Bodø között közlekednek. Normál jeggyel hagyományos üléseket, takarót és füldugót kapsz. Alvókabin is foglalható, amely 1000 koronába kerül pluszban, de a kabin árában két személy is elfér, így nem kell idegenekkel osztoznod.

200–500 koronáért bármely normál jegyet frissíthetsz Komfort/Premium/Plus osztályra, amely ugyan nem első osztály, de több lábtér, ingyen kávé, újságok és konnektor áll rendelkezésre. Ezek a kocsik általában a vonat első vagy utolsó kocsijai, így kevesebb az átmenő forgalom, és csendesebb a környezet.

A normál éjszakai vonat ülésein is van konnektor. Néhány vonaton ingyenes Wi-Fi is elérhető, ahol egy gyors regisztrációval (bármilyen 8 számjegyű számot megadva telefonszámként) használhatod a szolgáltatást.

Norvégiában, a kontinentális Európával ellentétben, nincs valódi nagysebességű vasúti hálózat, kivéve az Oslo és a repülőtér közötti szakaszt. Az Oslo és Bergen közötti utazás így akár 6,5-7,5 órát is igénybe vehet.

Kelet-Norvégiában, ahol a városok közelebb vannak egymáshoz, gyakoriak a vonatok, sokszor óránként indulnak, például Østfold, Vestfold, Gjøvik, Hamar és Lillehammer megyékben. Ezeken a vonatokon általában nem lehet helyfoglalást végezni, de lehetőség van a Komfort osztályra frissíteni.

Oslóhoz közeledve még gyakoribbak a helyi vonatok, amelyek akár 30 percenként indulnak. Ezeken a helyi vonatokon nincs helyfoglalás vagy első osztályú szakasz. Hasonló helyi vonatok közlekednek Bergen és Voss (néha Myrdal), Stavanger és Egersund, valamint Trondheim környékén is.


Étkezés

Norvégiába a bevándorlással együtt rengeteg gyorskajálda is betelepült, gyros, kebab, és a többiek. Viszonylag baráti áron hatalmas adag kebabot ehetünk a legtöbb arab vagy török kebabosnál.

A tipikus norvég étkezés azokat az ételeket foglalta magában, amelyek a zord éghajlaton megteremtek. Az élelmiszereket egy évre előre tárolták, amíg a következő aratásra vártak, és elég energiát biztosítottak a keményebb munkákhoz. Tipikus példák voltak a zabkása, levesek, kreatív burgonyás ételek, sózott és füstölt hús, valamint friss, sózott vagy füstölt hal. A regionális eltérések azonban jelentősek voltak, így sok norvég nehezen tudná megmondani, melyik étel számít igazán tradicionálisan norvégnak.

Ma a magasabb minőségű tradicionális ételek gyakran vad húsra és friss halra építenek. A rénszarvas- és vágtatott húsgolyók nemzetközi hírnévnek örvendenek, ahogyan a friss, füstölt vagy panírozott lazacfajták, valamint más haltermékek is. Péksütemények, mint a Lukket valnøtt (krémes torta marcipán bevonattal) szintén hozzájárultak a nemzetközi konyhához.

Az útközbeni kis kávézókban gyakran találkozhatunk vafler-rel (waffle) a menüben - a norvégok a vafler-hez rømme-t (sour cream) és syltetøy-t (lekvár) preferálják, különösen eperlekvárt. Ez elsőre szokatlan lehet, hiszen az ember a vafler-en (édesített) tejszínhabot vár, de mindenképpen érdemes kipróbálni.

Egy másik közép-európai ízlésekhez szokatlan különlegesség a brunost (barna sajt), más néven geitost (kecskesajt). Norvégiában széles választékban kapható geitost, különböző állagokkal és fűszerezésekkel, de a brunost-ot minden formájában a édeskés, karamellás íz, a karamell szín és az állag jellemzi, amely szinte annyira ragacsos, mint a karamell. Szinte egyetlen reggeliző büfé sem nélküle, és biztosan tradicionális norvég ételnek számít - még a vafler med rømme mellé is kínálják.

V. Jancsi fotói

Ez a tojásos-paradicsomos szenya pl. 3500 forintnak megfelelő norvég koronába kerül - nem olcsó

Polse med lumpe (egyfajta norvég hot dog, de nem zsemlében hanem egyfajta krumplis lepényben)

Pénzváltás

Ha még itthon akarunk pénzt váltani, akkor úgy készüljünk, hogy norvég koronával a legtöbb pénzváltó helyen nagyon kis értékben rendelkeznek, így előfordulhat, hogy fél napos szaladgálással tudunk összeszedni annyit, amennyiből meglesz a költőpénzünk.

Nem érdemes norvég koronát venni (én próbáltam itthon, de a pénzváltóknál nem volt, bankban drágán nem akartam. Bőven elég egy Revolut kártya mindenhez. Még a bergeni halpiacon is elfogadták. (S. Zsuzsa, 2022)

Vásárlás

Érdekes, hogy egy városban csupán két alkoholt árusító üzlet lehet. A falvakban nincsenek ilyen boltok.

A boltban a legolcsóbb zöldborsókonzerv magyar.

Norvégiában az alkoholárusítás állami monopólium alatt áll, amelyet kizárólag az erre szakosodott üzletekben, a Vinmonopolet hálózatban lehet vásárolni. Bár sör és cider elérhető a szupermarketekben is, ezek árusítása általában este 20 óráig engedélyezett, utána már nem lehet megvásárolni. Bor és erősebb italok beszerzése kizárólag a Vinmonopolet üzletekben lehetséges. Sört és cidert 18 éves kor felett lehet vásárolni, borra pedig 21 éves kortól van lehetőség, míg tömény italokat csak 25 éves kortól vásárolhatunk, személyazonosító igazolvány felmutatásával. A Vinmonopolet üzleteiben vásárolni kicsit olyan érzés, mintha állandóan a repterek Duty Free zónájában lennénk, csak itt a beszállókártya helyett a személyi szükséges – és persze mély pénztárca, mivel egy üveg bor ára átlagosan 130 NOK (kb. 20 EUR) körül mozog.


Norvégiában a nemzeti ételek listája meglehetősen globalizált: a pizza, hamburger és hot dog mind alapvető része az étkezésnek. Az ízeket még tovább színesíti a masalás csirke (indiai módra), a kínai és thai tészták, valamint a helyi "lapskaus" (húsos-zöldséges ragu), ami akár konzervben is kapható. Emellett népszerűek a fagyasztott hal- és húsgombócok gyöngyburgonyával és erdei vörös-bogyós lekvárral – ezek meglepően finomak, érdemes megkóstolni! Norvégiában a szabadtéri BBQ is nagy hagyománynak örvend, és szinte minden szupermarketben beszerezhetők a „grillkész” húsok, mint a steakek, kolbászok, bordák és halak, sőt, még a burgonyát is előre csomagolva árulják. A grillezés iránti rajongás különlegessége az egyszeri, eldobható alumíniumtálcás grill, amely tartalmaz faszenet és gyufát is!

Az országosan ismert szupermarketek, például a Rema1000 és a Kiwi (nem reklám!) kínálata kedvező árú, és szinte mindent megtalálni, amire szükség lehet. Zöldségfronton a legáltalánosabb termékek kaphatók, és sok helyben is megterem – ahogy azt a címkék is mutatják. Furcsaság, hogy a narancsokat egyenként címkézik „100% Appelsin” felirattal. Halakból széles választék érhető el, mint a tőkehal, lazac, lepényhal és vörös sügér, friss és fagyasztott formában egyaránt. Hasonló a felhozatal a rákok, kagylók és más tengeri finomságok terén is.

A felvágottak meglepően hasonlóak a magyar kínálathoz, és még a szalámik is kellemesen csalódást okoznak ízvilágukkal! A pékáru szekció is bő választékot kínál, többféle kenyérfajtával, köztük egy olyannal, ami a magyar fehér kenyérhez hasonló, bár kissé édesebb. A „godteri” édességkínálat is lenyűgöző: válogathatunk gumicukrok, savanyú cukrok, ropogós csokik és számos más, egyedileg porciózható édesség közül.

Az üdítők között a megszokott Cola, Pepsi és Fanta mellett találunk norvég specialitásokat is, mint a Solo, amely a Fantára hasonlít, és helyi kóla-utánzatokat. A Tine és a Sunniva által gyártott narancs- és almalevek is népszerűek, ezek a márkák a tejtermékek piacán is vezetőek, és kiváló minőségű joghurtot és vajat kínálnak.

Érdekes, ritkaságszámba menő termék a Russian Schweppes: egy rózsaszín, szénsavas ital, amely málna és vörös bogyós gyümölcsök keverékéből készül. Kiválóan passzol vodkához, de önmagában is különleges élmény. Az igazi magyar kolbász azonban hiánycikk, és a spanyol chorizo sem teljesen pótolja.


„Ha sörözni szeretnénk, érdemes még a repülőtér duty-free boltjában beszerezni az italt, mert Norvégiában az alkohol értékesítése monopolizált, és ennek köszönhetően kint igen borsos áron kínálják a ’folyékony kenyeret’.

Szórakozás

Norvégia nagyobb városaiban széles körű szórakozási lehetőségek várják az érdeklődőket. A nyári hónapokban, amikor az időjárás kedvező, a norvégok előszeretettel töltik az időt a szabadban. Tudatosan választják ki az általuk látogatott helyeket, és általában a hely stílusához igazítják öltözéküket, bár a lazább öltözködés is teljesen elfogadott.

Az alkoholos italok árai jóval magasabbak, mint Közép-Európában. Egy 0,3 literes pohár sör ára például elérheti a 10 eurót (kb. 110 NOK), míg egy pohár bor ára körülbelül 11,50 euró (kb. 125 NOK).

Közbiztonság

Norvégia közbiztonsága 2024-ben továbbra is jó színvonalú, de az utóbbi időben megnövekedett a bankkártyás csalások és trükkös lopások száma. A zsebtolvajlás egyre gyakoribb, különösen zsúfolt helyszíneken, mint például a repülőtéri gyorsvasút és a városi tömegközlekedés. Az utazóknak érdemes fokozott figyelmet fordítaniuk úti okmányaikra és értéktárgyaikra. Javasoljuk, hogy vigyék magukkal mind a személyi igazolványt, mind az útlevelet, mivel mindkettő alkalmas úti-okmányként. Az értékeket és okmányokat célszerű külön-külön, jól zárható irattárcában vagy táskában tárolni.

A ritkán lakott norvég vidékeken, különösen a hegyvidéki területeken, nem tanácsos egyedül kirándulni vagy elindulni úgy, hogy nincs lehetőségünk gyors segítséget kérni. A hegyi túrák, gleccsertúrák során bármikor előfordulhat baleset, amely azonnali orvosi segítséget igényelhet. Javasolt, hogy túrázás előtt legyen nálunk feltöltött mobiltelefon és megbízható navigációs eszköz (például GPS). A norvég tájak elhagyatott részein azonban a mobilhálózat lefedettsége nem mindenhol biztosított, így a tervezett útvonalat és a visszaérkezés várható időpontját érdemes előre megosztani egy megbízható személlyel.

Norvégia időjárási viszonyai gyorsan változhatnak, különösen a hegyvidékeken, így fontos, hogy minden időjárási helyzetre felkészüljünk, például réteges öltözetet viseljünk, valamint legyen nálunk alapvető túlélőfelszerelés, például víz, étel és elsősegélycsomag.

Magyar külképviselet

A magyar nagykövetség konzuli hivatala:

Cím: Sophus Lies gt. 3., 0244 Oslo

E-mail cím: mission.osl@mfa.gov.hu
Telefonszám: +4722547640
Konzul: Gyimesi Ádám

Egyéb hasznos információk

1. Vízálló ruhát nagyon tanácsos vinni egy norvégiai utazásra.

2. Norvégia a világ egyik legdrágább országa, így utazásuk előtt kérjük győződjenek meg róla, hogy kellő anyagi fedezettel rendelkeznek egy nemkívánt, váratlan esemény esetére is!

3. Azok, akik Magyarországon biztosítottak, vagy egészségügyi ellátásra jogosultak, az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban jogosultak a tartózkodásuk tervezett idejére, és az egészségügyi állapotukra tekintettel orvosilag szükséges egészségügyi ellátásokra ugyanúgy, ahogy a norvég állampolgárok. E jogosultságot az Európai Egészségbiztosítási Kártya igazolja, ugyanakkor nem jelent feltétlenül ingyenes ellátást!

Fotóegyveleg

A figyelmeztető tábla jelentése: ,,Spitzbergákon (Svalbard) mindenhol érvényes" a jegesmedve közúti megjelenése

Neoklasszikus meki - Varga Gábor fotója

Vissza az elejére


Kommentek

úti kritikus, 2019. 09. 28. 19:59
http://www.sportscenteret.no/

Az furcsa, hogy a web-en a hatósági szabályozással foglalkozó oldal üres, megnyithatatlan.

https://en.visitsvalbard.com/things-to-do/shopping/longyear-78deg-p3500883

ezen a linken legalább van egy e-mail cím, igaz nem hatósági, de talán adnának infót a szükséges dokumentumokról. Állítólag valami gyorstalpaló tanfolyamot is el kell kint végezni.


Fuzesi Zoltan, 2019. 09. 28. 16:17
Sziasztok.
Tudja valaki hogy tudok fegyvert berelni a spitzbergakon?
Milyen dokumentumokat szerezzek be?
Elore is koszonok minden segito tippet.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon