ÚTIKRITIKA.HU / Brüsszel








útikritikák


Brüsszel

Brüsszel dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények | Szállásválasztás | Közlekedés | Étkezés, vásárlás és szórakozás | Közbiztonság | Látnivalók | Programlehetőségek | További beszámolók | Fotóegyveleg

Eklektikus, amiben biztos van egy adag art nouveau is - K. Kriszta fotója

A Wizzair közlekedik Budapest és Brüsszel között. A repülés időtartama kb. két óra. 

,, Érdekes, hogy a Wizzair brüsszeli úti célként tünteti fel a járatát, míg valójában az onnan 80 km-re lévő Charleroi-ba (kiejtés: sárlöroá) érkezik a gép. De mindegy, az ilyen apróságokon túl kell lendülnie egy "budget traveller"-nek. Ha a repjegy árához hozzávesszük még a reptéri transzfert, ami amúgy drágább volt, mint maga a repjegyem, még akkor is bőven megérte megvenni az olcsó repjegyet. A Flibco buszok Charleroiból kb. egy óra alatt visznek be Brüsszelbe. A buszjáratokat a légiforgalmi indulásokhoz és érkezésekhez igazítják."

Brüsszel dióhéjban

franciául: Bruxelles (brüsszell), flamandul (hollandul): Brussel (brüszl), angolul pedig Brussels (brászlsz).

Lakosság (2025-ben): 1,25 millió, de a vonzáskörzetével együtt 2,1 milliós

  • A belga főváros lényegében az ország közepén terül el, a flamand országrészben. A brüsszeliek kb. 70 százaléka nem belgiumi ,,őslakos".. Egyes becslések szerint a főváros lakóinak fele arab, afrikai és török. A Brüsszelbe látogató turistának érdemes előre felkészülni arra, hogy a nem európai kultúrkörökből jött emberek sokaságát fogja látni.
  • 2024-ben Brüsszel lakosságának hozzávetőleg 23%-a muszlim hitű, nagyrészt marokkóiak, török, szírek, és irakiaik.
  • 2024-ben Brüsszel lakosságának körülbelül 41,3%-a francia anyanyelvű, ami az évek során csökkent. Ha azok is beleszámítanak, akik otthon keverik a francia nyelvet más nyelvekkel, a franciául beszélők aránya körülbelül 63,6%. A városban az angol mint közvetítő nyelv használata egyre elterjedtebb, míg a francia és a holland fokozatosan veszít jelentőségéből a növekvő nyelvi sokszínűség miatt.
  • Brüsszelbe a repülési idő Budapestről valamivel kevesebb, mint két óra. Időeltolódás a hazai időszámításhoz képest nincs.
  • Brüsszelben gyakran esik az eső (novemberben és decemberben a leginkább), jellemzően borult az égbolt, a tél enyhébb, mint nálunk a nyár hűvösebb. Május és szeptember között a legkellemesebb Brüsszelbe látogatni.
  • Brüsszel megismeréséhez egyáltalán nem kell autó, gyalog és tömegközlekedéssel sokkal könnyebb.
  • A belga fővárosban magas az árszint, de a takarékos utazó ügyesen találhat magának olcsó étkezési lehetőségeket. A sok belépőjegyre viszont kalkulálni kell (5 és 15 euró közötti árak/fő).
  • Átlagos havi nettó fizetés (2025-ben):  2800  (belga átlag: 2470)
  • Összességében elmondható, hogy Brüsszel árai 20-40%-kal magasabbak lehetnek, mint Budapesten a turisták számára fontos kiadások tekintetében. Régebben sokkal nagyobbak voltak a különbségek, de ,,szépen felzárkozunk".
  • Brüsszel meglátogatását mindenképpen kombinálni kell a világ egyik legszebb középkori kisvárosának, Brugge-nak a meglátogatásával. Ha belefér az időbe, akkor még nagyon érdemes megnézni Antwerpent-t és Gent-et, no meg a tengerpartot. Szerencsére nincsenek nagy távolságok vonattal. Csak Luxemburg beiktatása jelent hosszabb utazást (oda-vissza 6 órát).
  • A belgiumi utazáshoz mindenképpen tanácsoljuk utasbiztosítást kötni. Ezen a linken - a honlapunk jóvoltából - kedvező árú ajánlatot lehet kapni.
  • Brüsszel neve a középkorból ered, és valószínűleg a holland "Bruocsella" vagy "Broekzele" szóból származik, amely két szóból tevődik össze: "broek", ami mocsaras területet vagy lápot jelent, és "zele", ami települést vagy lakóhelyet.

Egy híres képregényfalfestmény (Comic Strip Wall) ábrázol - K. Kriszta fotója

A fő látnivalók és nevezetességek:

  • Grand Place (a főtér) és az óvárosi környezete
  • a szecessziós Horta múzeum
  • a Manneken Pis (a pisilő kisfiú szobra)
  • a Hotel de Ville (városháza)
  • a királyi palota
  • a Szent Hubert Királyi Galéria (árkádos bevásárló hely)
  • a Királyi Szépművészeti Múzeum (világhíres képekkel)
  • Atomium
  • Kakaó és Csokoládé Múzeum
  • Képregény múzeum

Ötlet kerékpártárolásra - K. Kriszta fotója

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. Csodálatos állapotban tartják a műemléképületeiket
  2. Nem túl nagy város, viszonylag könnyű felfedezni sétálgatva
  3. A sok üde zöldterület (pl. Bois de la Cambre, Parc Royal, Foret de Soignes)
  4. Az, hogy közel van hozzá kedvenc európai kisvárosom: Brugge
  5. Az izgalmas és egyben ellenmondásos multikulturális miliői, az utcákon a járókelők sokfélesége
  6. A szuper sörök, a finom csokik és a választékos konyha, a kagylók, na jó a waffles is, a frite már nem (fogyózok)
  7. A Grand Place lenyűgöző hangulata mind nappal, mind az esti kivilágításban, a világ egyik legszebb tere
  8. Rengetegféle etnikai étterem, díszes pub-ok, hangulatos kávéházak
  9. Nyugis, konszolidált város (volt, de lesz is), többségében jómódban élő helyiekkel
  10. A praktikus metró, gusztusos tiszta buszok, betartott menetrend

Nem tetszett

  1. Sok jellegtelen, a hatvanas-hetvenes években még modernnek számító épület
  2. Gyakran esik az eső
  3. A sok sietős, öltönyös, fapofa hivatalnok
  4. A rossz közbiztonságú utca- ás városrészek, a Midi pályaudvar környékén mászkáló rossz arcú figurák, a gyakori közlekedési dugók
  5. A járdákon a sok kutyakaki
  6. A békés felszín mögött a sok gyűlölködés a különböző etnikumok és kultúrák között
  7. A helyiek egy része elég arrogánsnak, vagy csupán barátságtalannak tűnik
  8. Túl sok az építkezésekből adódó zaj és torlasz
  9. 3 napon túl unalmas lehet turistaként
  10. Sok minden van zárva hétfőnként

Vélemények

A Flibco járata a Midi pályaudvaron tett le, ahonnan egy kb. 20 perces séta a főtér.
A város ezen része valódi kultúrsokk, az utcákon nagy a kosz, különböző grafitikkel összefestett fémrolóval lezárt üzletek a jellemzőek, sok helyen pedig a kínálat már európai helyett csak ázsiai avagy arab betűtípussal van kiírva. A hajléktalanság itt minden utcasarkon jelen van, sok a rosszarcú személy nappal is. Brugesbe a Brüsszel-Nord pályaudvarról indultunk Flixbussal, mindössze 5 eurós jegyárral. A környékre a fentebb írtak hatványozottan igazak.

A Grand Place és környéke ehhez képest igazi felüdülés, ráadásul sok látványosság sétatávon belül található. A pisilő kisfiúnál sem volt különösebb tömeg, és innentől kezdve már díszesebbnél díszesebb kirakatú csokiboltok, waffelezők és antwerpeni gyémántot kínáló ékszerboltok tarkították utunk. A Royal Gallery of Saint Hubert gyakorlatilag egy egyutcás bevásárlóközpont, ahol a legszebb boltok és éttermek találhatóak, semmiképp sem érdemes kihagyni!

Innen a párizsi Notre Dame-ra hajazó Szent Mihály székesegyház következett, amit belülről is érdemes megnézni. Egy sarokra tőle a Brussels Park található, amelynek végén a nyáron ingyenesen látogatható Király Palotát tekintettük meg – kívülről. A belváros ezen része 1-2 óra alatt kényelmes sétával felfedezhető. (2022)



Amennyiben lehetőségem lenne elutazni egy külföldi városba, első körben biztosan nem Brüsszelt választanám, de egyszer mindenképpen érdemes megnézni, mert itt is vannak szép helyek és világhírű nevezetességek. A központ nyáron válik igazán barátságossá, amikor a kávézók teraszaira kikerülnek a színes napernyők. Ilyenkor szeretek leülni a Főtéren egy kávéra vagy egy limonádéra és gyönyörködni a díszes épületekben. A St Michael Székesegyházba mindig bemegyek pár percre. Szerintem ez a templom az, ahova azok is szívesen betérnek, akik nem vallásosak, mert világos, hívogató és barátságos. Első látásra teljesen egyszerűnek, szinte üresnek tűnik a belső tér, de körbesétálva páratlan kincsekre bukkanhatunk.

Az "Ízek utcája", nevéhez híven ínycsiklandó falatokat kínál, de aki nem teheti meg, hogy beüljön az egyik étteremébe, annak is érdemes végigsétálni rajta, már csak a jégágyon csábító tengeri herkentyűk látványa és a hangulat miatt is.

Érdekes volt a Csokoládé Múzeumba tett látogatás is. Ám nálam rendszerint az epres-tejszínes waffel elfogyasztása teszi fel az i-re a pontot. E nélkül elképzelhetetlen lenne egy brüsszeli látogatás, ahogy egy adag sült-krumpli nélkül is. Valószínűleg a sörimádók tovább folytatnák az előző mondatot, de mivel én nem tartozom közéjük, engem sajnos sose hoz izgalomba, hogy itt több száz fajta, márka és íz között válogathatunk.

Negatív dolgok: Bevallom, hogy nem szeretem Brüsszelt. Idegenvezetőként 8 éven keresztül vittem oda csoportokat, de előtte is többször jártam a városban. Mindig próbáltam meglátni a szépséget benne, de nem igazán sikerült. Számomra mindig ez volt a kötelező kör, amit le kell tudni, hogy aztán másnap elnyerve érte a jutalmamat végre továbbutazhassak Angliába. Abba a "ködös Albionba", ahol az esetek 99%-ában sokkal jobb idő van, mint Brüsszelben, ahol elég sűrűn esik az eső és gyakori a köd. Ez csak még borongósabbá és nyomasztóbbá teszi ezt az amúgy is mogorva, csupa beton várost. A házak egyforma szürkék vagy fehérek, szinte beleolvadnak az utcákat borító macskakőbe. Nagyon kevés a zöld terület, különösen a városközpontban. Az utcákon csak elvétve látni fákat vagy virágokat.

Szállodaválasztási tanács: Kerüljük a külvárosokat, mert azok nem túl biztonságosak. Az Európai negyed pedig esténként elég kihalt. Így a szállásunkat érdemesebb a Főtérhez minél közelebb foglalni.

Városi közlekedés: A városban könnyű közlekedni, de a látnivalók közül egyedül az Atomium az, amiért érdemes buszra szállni, hiszen minden bejárható gyalog. Aki szeret kerekezni, az bárhol tud biciklit bérelni. Gyakran tartanak autómentes napot, amikor a járműveket kitiltják a központból.

Enni-inni-venni: sör, csokoládé és csipke itt minden mennyiségben kapható. Hihetetlen a választék sörökből, korsókból és poharakból, de ne feledkezzünk meg a Pisilő Kisfiú alakú dugóhúzókról sem (gondolom, mindenki maga elé tudja képzelni). ;) A kagyló formájú pralinénak nincs párja. Ezekből minél többet veszünk, annál kedvezőbb az ár. De elkészíthetjük a saját bonbon összeállításunkat is. A csipkével viszont vigyázzunk! Mindig ellenőrizzük, hogy szerepel-e a címkén, hogy "Made in Belgium", mert szemrebbenés nélkül eladják a Kínában készült terítőket is ugyan azon az áron, pedig egyáltalán nem olcsó egy ilyen csipkecsoda.

A waffel (vagy gofri) minden édesszájút el fog csábítani. A megszokott ízeken kívül kérhetünk fagylaltosat, banánosat, epreset, vagy akár banános-epres-tejszínhabos-csokiönteteset is. Miután kikértük az utóbbit, szánjunk egy kis időt annak tanulmányozására, hogy ezt az utcán állva, hogy lehet szépen elfogyasztani. (A helyes válasz: sehogy; mert a magasra púpozott feltétnek egy része vagy a ruhánkon vagy a járdán szokott landolni.). A belga hasábburgonya azért olyan különleges, mert speciális technikával készítik, melynek köszönhetően a külseje ropogós és aranybarna lesz, míg a belseje teljesen puha marad. Isteni szószokat kérhetünk mellé.

Marci álom waffelja: habkönnyű waffel, rajta nutella és Mövenpick stracciatella fagyi - K. Kriszta fotója

Közbiztonság: A központban, fényes nappal sose féltem, de sötétedés után már nem szívesen sétálgatni a kihaltabb részeken vagy a külvárosokban. Ám amikor az Atomium felé mentünk, a buszunkat többször is megdobálták a különböző nációk, akiknek negyedén átvezetett az utunk.

A belga emberek: Elég vegyes a kép. Nagyon sok külföldről betelepült ember él itt és sajnos nem mondhatni, hogy egymással teljes békességben. Gyakoriak az összetűzések, az erőszak és a bűncselekmények.

Nevezetességek és látnivalók

A Grand Place meseszép, különösen délelőtt, amikor a festők és a virágárusok színessé és mozgalmassá teszik, az idegenvezetők pedig a különböző épületekről szóló történetekkel életre keltik a teret, melyet minden második év nyarán virágszőnyeggel borítanak be egy pár napra.

A Pisilő Kisfiú (Manneken Pis) általában csalódást okoz a méretével, mert mindenki jóval nagyobbnak képzeli a híres szobrot. Gyakran fel is öltöztetik a különböző nemzetek által ajándékozott, az adott országra jellemző ruhácskákba. (Pl. az amerikaiaktól kapott már Mickey Egér jelmezt is). Kevesen tudják, hogy létezik egy Pisilő Kislány (Jeanneke Pis) is. Ezt vigasztalásként szoktam megmutatni azoknak az utasaimnak, akik nagyon elkeseredtek a ténytől, hogy még 60 centi sincs az aprócska fiú. A rácsok mögött guggoló kislányt az „Ízek utcájából” nyíló egyik sikátorban találjuk.

Aki erre jár, a kizárólag éttermekből álló utcában válasszon ki egy szimpatikus helyet és kóstolja meg a kagylót, igazi, belga sültkrumplival. A teraszokat télen fűtik, bent pedig a kandallók melege hívogatja a vendégeket. Ez Brüsszel egyik leghangulatosabb része. Az utca a Saint-Hubert Galériában végződik. Az impozáns, üvegtetővel fedett, elegáns bevásárló utca szinte összeköti a Főteret a St Michael Székesegyházzal. (Gerda)


2024 frissítés: 

Discover Brüsszel jegy: A 72 órás Discover Brussels jegy továbbra is ajánlott, de az ára jelenleg 14 EUR. A város még mindig szemetes és rendezetlen, így a jó térkép elengedhetetlen a tájékozódáshoz. Az útikönyvek elavulhatnak, mivel az utóbbi 3-4 évben több új metróvonal épült, és jelenleg is sok az építkezés a városban.

Repülőtéri coach: A repülőtérre oda-vissza jegy továbbra is 22 EUR/fő, a Brussels Midi pályaudvaron (rue de France és rue de l'Instruction sarkán) van a megállója. A Gare de Midi turista információs pontja ünnepnapokon is nyitva tart.

Látnivalók: Az EP Visitor Center (Európai Parlament Látogatóközpont) könnyen megközelíthető a 27-es autóbusszal a Gare du Midi-től. Az Atomiumot továbbra is csak kívülről érdemes megnézni, míg a Grand Place megtekintése kötelező, a többi látnivaló pedig ízlés szerint választható.

Kirándulás Brugge-be: Brugge kihagyhatatlan, gyalogosbarát város. A hétvégéken a vonatjegy kedvezményes áron van, különösen 65 év felett, amikor további félárú kedvezmény is jár. Brugge irányába a Oostende vagy Blankenberge felé vezető vonatokkal lehet eljutni.

Ajándékok: Brüsszelből érdemes csokoládét és sört (pl. barna, erős, gyümölcsös fajták) hazahozni.



"Tetszett a város úgy egészében. A csokoládé és a sör városa:). A metróról érdemes tudni, de gyorsan rá lehet jönni, hogy nem olyan, mint pl. nálunk. Számozottak a metró kocsik, egy vonalon több is közlekedik. Ez nekem új volt, áll. Hollandiában is ilyen, de ismétlem, hamar átlátható. Tetszett a város unblock. A csokoládé és a sör városa:). A metróról érdemes tudni, de gyorsan rá lehet jönni, hogy nem olyan, mint pl. nálunk. Számozottak a metrókocsik, egy vonalon több is közlekedik. Ez nekem új volt, áll. Hollandiában is ilyen, de ismétlem, hamar átlátható."


"Egyszerűen lenyűgözött bennünket Brüsszel, életünk egyik legjobb városlátogatása volt. Két és fél éves gyermekkel, nagyszülőkkel is ugyanolyan élvezetes, mint kettesben. A közlekedés elsőre bonyolultnak tűnik, de rövid idő alatt átlátható. Tanácsot nehéz lenne adni, a recepción kapott térkép nagyon hasznos segítség volt. Mi nem vettünk bérletet, csak jegyeket. Mindenféle tömegközlekedési eszközt használtunk. Étkeztünk sok helyen, mindenütt rendben volt a minősége az ételeknek. Be kell kalkulálni, hogy Magyarországhoz viszonyítva az éttermi étkezés lényegesen drágább. A városnak különleges hangulata van, nagyon sokféle náció él itt, sokféle kultúra keveredik. Mindenki nagyon udvarias és türelmes volt, talán éppen emiatt."


,, Brüsszelben tényleg csalódás az a kis szobor, bár szerintem 'Európa fővárosában' ugyanilyen csalódás a központtól 500 méterre az utcán álló fekák hada, akik az utcán álló mosógéppel közösségi mosást csinálnak. :)


,, Az utcákon hemzsegnek az arabok és az afrikaiak, fejkendős asszonyok vonszolják, tolják, cipelik gyerekeiket vég nélkül. A központtól pár száz méterre már hegyekben áll a szemét, a kutyaürülék, a boltok előtt szoknyás férfiak ücsörögnek, feketék ordibálnak és a valaha szép színes belga házacskák előtt csapatokba verődnek a hódítók. Az őshonos lakosság pedig valami tompa közönnyel kerülgeti a betelepülteket, úgy tesz, mintha ez volna a világ legtermészetesebb dolga. Lehajtja fejét és megszaporázza lépteit. Sehol egy rendőr.

Persze a központi tereken nagyobb a rend, több a rendőr is, és vannak szép régi épületek, templomok, paloták. De minden omlik, mohás és pusztul.  (2019)" forrás

Brüsszel színei - Sz. A. fotója 

Nyugat-Európáról az ember valahogy mindig azt gondolja, hogy minden csillog-villog, és senkinek sincs különösebb gondja. Ezért is volt számunkra meglepő, hogy bár koszt egyáltalán nem láttunk, hajléktalanból viszont bőven akadt. Különösen a pályaudvarok, metróállomások és aluljárók környékén találkoztunk velük. Bevallom, kicsit furcsa volt látni ezt, mert fejben a „Nyugat-Európa” és a „jóléti társadalom” mindig kéz a kézben jár. Persze tudjuk, hogy minden gazdasági rendszernek vannak vesztesei, de valahogy azt hittük, hogy itt Belgiumban a szociális háló jobban helyt áll.

Úgy tűnik, mégsem tud mindent megoldani, és ez egy kicsit kijózanító volt. Az ember hajlamos idealizálni a nyugatot, pedig ott is akadnak problémák, amik nem férnek bele a képeslapok tökéletes világába. Nem mondom, hogy teljesen szíven ütött minket, de azért elgondolkodtunk rajta. Talán ez az egyik dolog, amit az utazások során érdemes megtapasztalni: az igazság sosem fekete-fehér. Még a legtökéletesebbnek tűnő helyeken is ott lapulnak a nehézségek.

Szállásválasztás

A szállodaválasztás egyik szempontja, hogy milyen a környék, sőt a tágabb környék, a városnegyed. Íme néhány jellemzés egy-egy negyedről, kéretik a hotel kiválasztásánál beazonosítani, hogy melyik negyedben található a szálláshely. Központi elhelyezkedésűnek számítanak ezek a negyedek:

  • Brussels-City
  • Ixelles
  • Saint-Gilles
  • Koekelberg
  • Schaerbeek

Hitelesen brüsszeli a miliő a Les Marolles nevű környék. Az itt lakók a francia és a holland egy sajátos keverékét beszélik, amit leginkább csak a helyiek képesek megérteni. Népszerű negyed, tele használt-cikk boltokkal, dekorációs termékeket árusító üzletekkel, jellegzetes kávézókkal és éttermekkel. A Place du jeu de balle nevű téren minden reggel bolhapiacot tartanak.

  • A Sablon nevű negyed tulajdonképpen két térből áll, az egyiken egy neogótikus templom áll. A két tér környéke tele van ódon utcákkal. A Sablon Brüsszel egyik legrégebbi negyede. Manapság divatos hely a régiségpiac, az antik-üzletek, művészeti galériák miatt. Itt vannak a legjobb cukrászdák, csokoládés boltok (pl. Marcolini, Wittamer).
  • A Mont des Arts negyed a királyi palota és Királyi tér és a Brüsszel-park közegében található, tele van múzeumokkal, nevezetességekkel.
  • Az európai negyed (European Quarter) az elmúlt 10-15 évben épült fel. Tele van európai bizottsági irodaépületekkel. Az utcák tele vannak "eurokratákkal", azaz az európai uniós intézményekben dolgozó hivatalnokokkal, külföldiekkel.
  • Saint-Gilles viszonylag olcsó, alsó középosztályos negyed, emellett tele van csodás szecessziós épülettel. Az utóbbi 10 évben sok bohémebb felfogású középosztálybeli költözött ide. A helyi lakosság nagyon vegyes, a negyed éjjel-nappal mozgalmas, vibráló légkörű. Sok 3 csillagos hotel van errefelé.
  • Az Avenue Louise és a Toison D'Or tájékán sok a drága divatüzlet, ahol leginkább az európai uniós hivatalnokok és a diplomaták vásárolgatnak. A közeli Place du Chatelain egy hangulatos tér aranyos kis kávézókkal, virágboltokkal.
  • Az Ixelles egy kellemes negyed, jókat lehet enni, inni arrafelé. Sok hotel van ebben a negyedben. Nagyon kellemes boltos-éttermes-báros tereivelairbnbre például nagyon ajánlott.
  • A Saint-Jacques negyed, a főtér közelében a meleg közösség törzshelye. Egyre felkapottabb negyed a Saint-Gery/Sainte-Catherine a menő kávézóival és éttermeivel.
  • A központtól távol eső, de gyors metrókapcsolattal rendelkező Anderlecht városrészben van több olcsó hotel. Akik itteni szállodát választanak, azok legyenek tisztában azzal, hogy a környéken nagy többségben afrikaiak, arabok élnek és az éjszakai sétálgatás nem adatik meg teljes biztonságérzetben. Anderlechtnek vannak amúgy csinos kis részei is, de olyan veszélyesek is, ahová állítólag még a brüsszeli rendőrség sem szeret bemenni.
  • A Matong negyedben zömében afrikai feketék laknak, volt belga gyarmatokból, leginkább Kongóból. A negyedben a szolgáltatások is teljesen az itt legálisan, féllegálisan vagy illegálisan élő afrikaiak igényeire szakosodnak.

Közlekedés

A brüsszeli tömegközlekedési rendszer valóban összetett, mert három különböző szolgáltató működik: a STIB-MIVB, a flamand De Lijn, és a vallon TEC. Ezek közül a domináns szolgáltató az STIB-MIVB, amely Brüsszel Fővárosi Régióját fedi le. A De Lijn buszai flamand városokat kötnek össze Brüsszellel, míg a TEC főként a vallon régiót szolgálja ki. Ezeknek a jegyrendszerei nem kompatibilisek egymással.

Jegyek és tarifák (2024):

Az STIB-MIVB hálózatán belül egy jegy 1 órán keresztül érvényes, és korlátlan átszállást biztosít minden metró-, villamos- és buszvonalon. A jegy ára papírformában vagy MoBIB kártyával elérhető.
Egyszeri jegy: €2,10 a GO automatákból vagy érintésmentes bankkártyával (Apple Pay/Google Pay), de a buszon vagy villamoson vásárolva €2,50.
Napijegy: €7,50 korlátlan utazásra.
MoBIB kártya: €5, a jegyárak ennél a kártyánál kedvezőbbek, pl. 10 utasjegy €14, 3 napos bérlet €18.
Ha bankkártyával fizetsz, az utazási díj €7,50/nap összegnél megáll, így ez kedvező választás több utazás esetén.

Utazási lehetőségek:

Coach a repülőtérre: Az oda-vissza jegy ára €22/fő, a Brussels Midi állomáson van megállója.

Praktikus tanácsok:

A MoBIB kártya praktikus többnapos tartózkodás esetén, és más városokban is használható.
A kártya érvényesítéséhez minden utazás kezdetekor és átszálláskor érintsd azt a piros kártyaolvasóhoz. A szabályszegést €100-os bírsággal büntethetik.

Brüsszeli busz belseje - K. Kriszta fotója


,, A Wizzair 6:15-kor induló gépével repültünk Brüsszel-Charleroiba (24000 Ft/2 fő oda-vissza). Erről a reptérről Flibco busszal szűk egy óra alatt juthatunk be Brüsszelbe, a Gare du Midi állomásra. Időben lefoglaltuk interneten a buszjegyeket, így sikerült 5 eurós jegyeket kifognunk (20 euró/2 fő oda-vissza) (a legmagasabb ár az interneten 14 euró, a helyszínen pedig fixen 17 euróért (!) lehet jegyet venni). A buszok félóránként indulnak. Naivan kirohantunk a reptérről a buszmegállóba, mert gondoltuk, még elérjük a néhány perc múlva induló buszt. Elérni elértük volna, de az éppen induló busz teljesen megtelt. A következő busz, amivel mi utaztunk szintén tele volt. Szóval számítsunk rá, hogy ha nem érünk időben a megállóba, akkor csak a következővel tudunk elmenni (ez visszafele is igaz!).

A busz kicsit késve, 9 után indult, 10-kor pedig már a Gare du Midi metróállomáson voltunk. Itt megvettük a szükséges 6 metrójegyet (12,6 euró). A napijegy ára 1 főre 7,1 euró, úgyhogy éppen nem érte meg megvenni. Innen Heizel állomásig utaztunk, ahol az Atomium és a Mini Európa található. (2017)" forrás

Parkolás

A Grand Place-tól alig egy kilométerre van parkolóház. A belvárosban bent is van egy a De Brouckère-nél, onnan pár perc séta a főtér és a bevásárlóutca (a Nieuwestraat). Brüsszelben a tilos helyen parkolás felettébb kockázatos. Gyorsan megtörténhet, hogy elszállítják és akkor csomó pénzt ki kell fizetni. Csak az parkoljon a belvárosban, akinek feltétlenül szüksége van az autóra nap közben. Egyszerűen nem éri meg ezen idegeskedni.

Parkolási árak és szabályok Brüsszelben 2024-ben:

A fizetős parkolóhelyek rendszere továbbra is érvényes Brüsszelben, és a 15 perces ingyenes parkolás még mindig sok helyen elérhető. Az árak a város különböző részein eltérhetnek, de az Atomiumnál és más népszerű turisztikai helyszíneken a parkolási díjak a következők szerint változnak:

Fél óra parkolás: körülbelül 0,50-1 EUR
Egy óra parkolás: 1,50-2 EUR
Két óra parkolás: 4-5 EUR

Az Atomiumnál az árak valóban emelkednek, ha hosszabb ideig parkolsz, tehát két óra már aránytalanul többe kerül, mint egy óra kétszerese.

Parkolóházak: A központi zónában több parkolóház is működik, a két legnagyobb szolgáltató az Interparking és a Q-Park. Az Interparking parkolóiban az óradíjak 2024-ben körülbelül 2,50-3 EUR/óra, a teljes napos parkolás költsége pedig 15-18 EUR lehet. Például egy 6 órás parkolás díja most nagyjából 15-16 EUR.

Expo parkolók: Ezeken a helyeken a napidíj körülbelül 6-8 EUR, ami kedvezőbb, ha hosszabb ideig maradsz.

Közlekedési változások: A városközpont forgalmi korlátozásai továbbra is érvényben vannak, és egyre több utca alakul át sétálóutcává. A GPS-ek néha még nem ismerik ezeket a változásokat, így érdemes parkolóházban hagyni az autót, különösen a forgalmasabb részeken.

Metró

2024-ben Brüsszel tömegközlekedési rendszere változásokon ment keresztül, de a metró és a földalatti villamosok továbbra is a leggyorsabb és legmegbízhatóbb közlekedési formák maradnak a városban, különösen a forgalmi dugók elkerülése érdekében. A városban még mindig négy metróvonal működik, és az állomások jelölése továbbra is nagy, jól látható táblákkal történik. A bejelentések továbbra is holland, francia és angol nyelven hangzanak el.

Újdonság, hogy a 3-as metróvonal fejlesztés alatt áll, és egy új 10-es villamosvonal is elindult, amely gyors összeköttetést biztosít Brüsszel északi része és a városközpont között. Ez a vonal összeköti Neder-Over-Heembeeket és Churchillt a város központjával. Az Atomium legkényelmesebb megközelítése továbbra is a 6-os metróval történik, és a vonal megosztja útvonalát a 2-es metróval.

A villamoshálózat is bővült, így a 3-as és 4-es villamosok továbbra is az észak-déli tengelyen közlekednek, összekötve az Északi és Déli pályaudvarokat a belváros fő nevezetességeivel. Az új fejlesztések közé tartozik a 10-es villamos vonal beindítása és több új elektromos busz forgalomba állítása is, amelyek csökkentik a zsúfoltságot és javítják az utazási élményt.

A metróállomások, különösen az újabbak, gyakran meleg menedéket nyújtanak, és kávézók, például Starbucks, is találhatók némelyikben, bár a tisztaság és az állomások általános állapota továbbra is változó maradt.

Bicikli

Itt is sok a biciklis, nagyon támogatott közlekedési forma. Sok helyen lehet bérelni is, egy órára is . A probléma a bérelt bicilki atombiztos rögzítésével lesz, majd a megtalálásával. Helyieknek rengeteg tárolási segítséget nyújtanak ehhez, turistáknak kicsit nehezebb.

Elektromos bérroller

Tiszta Amerika. Kibéreled, hasítasz vele és leállítod a járdán, ahol éppen kedved van. Persze nem ingyen. Tipp: kevés szívmelengetőbb van mint az európai negyedben nézegetni a reggel rolleren munkába hasító, öltönyös, középkorú pasikat. Ezzel is harcolnak a középkorúakat elérő krízis ellen, hajrá.

Busz és villamos

Pontos, kellemes, jegyet lehet venni a vezetőtől és szinte mindig tiszta. A google maps remekül ismeri a járatokat, érdemes az útvonaltervezőjét használni.

A brüsszeli metróhálózat 2024-re is megőrizte változatos arcát: bár az EU központjához méltó fejlesztések történtek, egyes állomások állapota még mindig hagy kívánnivalót maga után. Az új vonalak modernizálásával együtt továbbra is találunk olyan megállókat, ahol a felújítás sürgető, és bizonyos helyeken még mindig szembesülhetünk elavult infrastruktúrával. A metróállomások némelyike felújított és korszerű, mások viszont még mindig "harmadik világbeli" hangulatot idéznek, ahogy olvasók leírásai alapján például kilógó drótok is láthatók egyes helyeken.

A 2024-es fejlesztések eredményeként az utazók számára viszont számos pozitívum is megfigyelhető. Az új digitális kijelzők segítenek a könnyebb átszállásban, és az utazások tervezhetőbbé váltak. Továbbra is biztosítottak a liftek a mozgássérültek és babakocsisok számára. Az utazóközönség rendkívül sokszínű, amit a város multikulturális lakosságának és a számos bevándorlónak köszönhetünk. A metrón napközben vidám popzene, míg este klasszikus zene szól, ami egyedi hangulatot ad a brüsszeli metrózás élményének. Az egyik olvasói észrevétel, hogy a tömegben nem mindig udvariasak az utazók: nem várják meg, amíg leszállsz, gyakran előfordul, hogy "benyomnak".

A metróhálózat több új vonallal és fejlesztésekkel bővült, de a felújítási munkálatok továbbra is folynak, különösen a régebbi vonalak és állomások esetében.

kr


Bérroller - K. Kriszta fotója

Érdekes biciklitároló - K. Kriszta fotója

Étkezés, vásárlás és szórakozás

Vasárnap nagy kereskedelmi egységek nincsenek nyitva, viszont étkezési lehetőségek, akár reggelizéshez vannak bőven, leginkább a török és az arab vegyesboltok, gyorsbüfék. A pályaudvarok környékén és a városközpont peremén, a lakóterületek közelében vasárnap is sok minden nyitva van. A szuvenírek (pl. csokoládék, csipkék stb) nagyon drágák. A Szent Hubert Királyi Galéria valójában nem csupán bevásárló hely, hanem önmagában egy turisztikai látványosság.

"Csoki, sörök, kagyló és waffel. Aki Brüsszelbe látogat, garantáltan felszed pár dekát-kilót, mert nem lehet megállni azt, hogy úton-útfélen ne kóstoljuk meg a gusztusosnál gusztusosabban kínált bonbonokat, csokikat és édességeket. A boltokba betérve sok helyen kóstoltatnak is az eladók, arra ösztönözve minket, hogy vásároljunk. Rengeteg kiváló csokibolt van, melyekből én kettőt ajánlok. Egyik a főtértől nem messze található Chocopolis, a másik a Leonidas üzletlánc, akiknek rengeteg üzlete van (még Charleroi repterén is) . A Leonidas a legjobb hely arra, hogy megvegyük az itthon maradottaknak az ajándékokat, egy-egy hatalmas doboz bonbon személyében. Itt úgy tudunk vásárolni, hogy meg van adva az adott dobozmérethez tartozó ár, és ebbe annyi csokit pakoltatunk, amennyi csak belefér. Jó móka!

Amikor ez megvolt, jöhetnek a világhírű belga sörök. A választék gyakorlatilag végeláthatatlan és az árak sem vészesek, sokszor olcsóbbak, mint itthon. Érdemes a lehető legtöbbet megkóstolni, az én kedvenceim (már amire emlékszem), a Barbar, és a Kwak volt talán. Hölgyeknek kötelező a Kriek, ami egy meggysör, kicsit olyan mint a régi Meggy Márka, de nagyon jó.

Sör, csoki: pipa. Jöhet a kagyló. Szinte minden étteremben kínálnak friss északi tengeri kagylót, egyszerűen muszáj megkóstolni. Fekete vaslábosban hozzák a friss kagylót, úgy fűszerezve, ahogy kérjük. Remek! Tény hogy a kagyló megosztja az embereket, mert sokan gusztustalannak találják, de egy próbát mindenképpen meg kell hogy érjen. Tippem a Chez Leon étterem a mészárosok utcájában, ami a brüsszeliek egyik legkedveltebb étterme! Hangulatos kis hely, régi csempével kirakva, kedves pincérekkel. A Mészárosok utcája egy nem túl hosszú kis utca, de annál több étterem van benne. Gyakorlatilag egymás hegyén-hátán vannak a jobbnál jobb étkezdék. Érdemes este itt egyet sétálni, bár sokszor sajnos akkora a tömeg, hogy a séta már csak arról szól, hogy folyamatosan a tömegben próbálunk kicsit előre evickélni.

A waffle-t hagytam utoljára, mert ilyen itthon is van, gyakori és sokan szeretik is. Amiben mindenképpen más Brüsszelben, az az, hogy itt rengeteg mindent lehet rápakoltatni, szerintem a legjobb a csokis meg az epres. Hosszú séták közben, amikor nem nagyon akarunk beülni sehova, nagyon jól tud jönni egy nagy belga waffle. Ideális reggelizőhelyek a Panos gyorséttermek, ahol friss pékáruból a helyszínen készítik a jobbnál jobb szendvicseket. Vannak itt péksütik, és minden, mi szem száj ingere. Nem egy puccos hely, de ennek megfelelően az árak is kedvezőek, gyakorlatilag itthoni árakon tudunk vásárolni." (M. Gyuri,)


"Itt nagyom finom waffelt sütnek, vastag, ropogós, belül mégis isteni puha! És mellékesen kifejezetten olcsó, csupán 1 €, ami itt Belgiumban ritkaság! A turisták mégis elcsábulnak a tejszínhabos, epres, csokis csodák látványától, ezért pénztárcát nem kímélve kiadnak érte 5,50-et, de aztán megfogadják, hogy ezentúl csakis natúr waffelt fognak kérni. Nem kell rá tejszínhab, csak úgy feltét nélkül, hogy érezd az ízét! Remek!" forrás


"Amit Brüsszelben feltétlenül meg kell nézni, az egy sajtbolt, Tonton Garby szendvicsboltja. A pasi nagyon jó arc, tetűlassan készíti a szendvicseket, de olyan isteni, hogy megéri várni. Ja, és élt Magyarországon és magyarul köszönget." forrás


Ha megszomjazunk egy városnézés közben, érdemes felkeresni a híres brüsszeli kávézó-bárt, a La Mort Subite-ot (Hirtelen Halál), amely közel található a Grand Place-hoz. Ne tévesszen meg a név, ez nem egy klasszikus, füstös kocsma: inkább egy elegáns, pezsgő atmoszférájú hely, ahol keveredik a kávézó és bár hangulata. A La Mort Subite már négy generáció óta várja vendégeit, és ha egy igazi belga sört szeretnél megkóstolni, itt a helyed. Válassz a helyi apátsági barna sörök vagy a friss, gyümölcsös Kriek közül, egyik sem fog csalódást okozni. Az árak 2024-ben egy pohár sörért körülbelül 5-7 EUR között mozognak.


Ha megéheztünk, Brüsszel számos gyorsétterme és helyi étkezde közül választhatunk, amelyek széles választékot kínálnak. A hamburgerek ára körülbelül 10-13 EUR, de a város egyik ikonikus szendvicse, a Mitraillette, amely egy óriási bagett sült krumplival és húsokkal töltve, ennél olcsóbb lehet. Például egy Mitraillette ára 2024-ben általában 6-8 EUR körül van, attól függően, hol vásárolod meg. A Brussels Stock Exchange mellett található éttermek egyikében egy óriás szendvicset akár 4,50 EUR-ért is meg lehet kapni, ami kiváló választás lehet egy gyors és kiadós étkezéshez.

A Mitraillette szendvics változatos lehet, készülhet hamburgerhússal, sült krumplival és különböző szószokkal, de léteznek ennél extrább változatok is, például curry-szósszal vagy sült húsokkal töltve. Ez egy igazi brüsszeli klasszikus, és garantáltan jó választás egy éhes turista számára.


32 fok! Brüsszelben - Kriszta, 2019. június 29.


,, Szórakozás: A belvárosban inkább kávézók vannak, de elszórtan van pár szórakozóhely. Ezek általában dugig tele vannak, és a zene is kérdőjeles. Brüsszelben jelenleg nagyon megy a funky, a hip hop, meg a szoftos elektró (deep house, asszem ez a neve). Általában nincs túl sok esemény, azokra is nehéz bejutni, és például italt is majdhogynem lehetetlen szerezni. Ezen felül említést érdemel még a tipikus brüsszeli szórakozóhely kialakítása is. Sok hely a kicsi, vékony házakban van kialakítva. Ez azt jelenti több hely esetében, hogy ha például a felső szinten van a ruhatár, akkor a hely alkalmaz egy embert, aki közlekedési lámpaként koordinálja a vendégeket (viccen kívül, teljesen tipikus: jöhetnek lefelé, álljanak meg, most kijönnek a földszinten a bulizós részről emberek, most kimennek emberek, bejönnek emberek). Mindezt azért, hogy utána egy heringpartira jusson be az ember. " forrás


Miután folyamatosan kerestük a megfelelő éttermet Brüsszelben, bőven akadt választási lehetőség. Az éttermek között megtalálhatóak voltak a sushi bárok, kebabosok, gyrososok, valamint különleges tengeri ételeket – halakat, rákokat, csigákat – kínáló helyek is. Végül valami gyorsabb étkezési megoldást szerettünk volna, így a Brussels Stock Exchange közelében egy hangulatos gyorsétteremre bukkantunk, ahol azonnal felkeltette figyelmünket egy hatalmas szendvics, amely 4,50 EUR-ba került – ami 2024-ben is nagyszerű árnak számít.

Ez a szendvics, a Mitraillette, amely szó szerint „géppisztolyt” jelent, egy igazi belga klasszikus. Képzelj el egy óriási bagettet félbevágva, benne két hamburger hússal, ropogós sült krumplival, és bőségesen meglocsolva ketchuppal és mustárral. Másik változatban sülthús is kerülhet bele, amit egy pikáns curry szósz koronáz meg. Mi annyira jóllaktunk ezzel, hogy ötünknek három szendvics és egy kisebb hotdog is bőségesen elég volt. Mint később megtudtuk, ez az ikonikus belga szendvics igazán népszerű a helyiek körében – mi pedig örömmel fedeztük fel!


,, Az egyik leghíresebb belga étel a sültkrumpli. Már amikor a férjemmel Amszterdamban jártunk, akkor is csodálkozva néztem, hogy mennyi gyorsétterem van, ahol ezt papírtölcsérben tálalva, elvitelre árulják egy kis szósszal és nem köretként valami mellé. Egyébként megoszlanak a vélemények, hogy belga vagy francia találmány, mindenki a magáénak tartja. Egy biztos, itt Brüsszelben is sok helyen lehetett kapni, és többször is hatalmas sorok alakultak ki egy-egy üzlet előtt. Megkóstoltuk mi is és valóban megérte, nem tocsogott az olajban, nagyon finom és laktató volt. Bármikor ennék ilyet újra. Már csak azért is, mert a hagyományos ketchup, mustár, majonéz szószon kívül volt kb. 8-10 egyéb ízvilágú is. Mi az andalouset (mustáros mediterrán fűszeres és sült zöldséges pikáns szósz) kóstoltuk és isteni volt. (2019)" forrás


,, A pisilő kisfiúval szemben volt egy kocsma, ahol 7,5 euróért 3x16 cl-es kóstolót kínáltak. A pultnál mi választhattuk kb. 10 féle, 6-10%-os közül, hogy milyenek legyenek. A csapos persze elhadarta ezeket, de kértük, hogy egy kicsit lassabban, mert nem értettük. Meg is kérdezte, hogy honnan jöttünk, mi mondtuk, hogy "from Hungary", mire ő csak annyit felelt nevetve, hogy "köszönöm". Tuti sok magyar betér oda, tényleg jó kis hangulata volt a helynek. A sörökről meg annyit, hogy a belgák ebben is nagyon jók. (2019)" forrás


A napi gasztronómia kimerült egy waffelben a Galet nevű helyen, egy adag sültkrumpliban a Friterie Tabora-ban, illetve egy ramen levesben az Umamido Bourse étteremben. Bátran ki merem jelenteni, hogy életem legjobb ramen levesét ettem náluk. Brüsszelben egyébként egyáltalán nem szégyen nemzetközi kaját enni. Nagyon multikulturális ország egy nem túl erős saját gasztronómiával.

Amiből viszont mindenképp belgát kell kint fogyasztani, az a sör! Tele van a város jobbnál jobb kocsmákkal ahol a zseniálisabbnál zseniálisabb belga Trappist-ok, Dubbel-ek, Tripel-ek, Quadrupel-ek és apátsági sörök folynak a csapokból. forrás

Vásárlás

Brüsszelben a boltok és szupermarketek nyitvatartása jellemzően az alábbiak szerint alakul:

Szupermarketek: A nagyobb láncok, mint például a Carrefour, Delhaize, és Colruyt általában hétfőtől szombatig 8:00-tól 20:00-ig tartanak nyitva, de néhány üzlet hosszabb, akár 21:00-ig is nyitva lehet. Vasárnap általában zárva tartanak, bár néhány kisebb üzlet vagy szupermarket vasárnap délelőtt még nyitva lehet.

Kisboltok: A helyi kisboltok (például pékségek, kis zöldségesek) sokszor korábban, már 7:00-8:00 körül nyitnak, és késő délutánig tartanak nyitva, hétfőtől szombatig. Vasárnaponként néhány ilyen üzlet nyitva tart, de általában rövidített nyitvatartással, délig vagy kora délutánig.

Bevásárlóközpontok és nagyobb boltok: Ezek általában hétköznapokon 10:00-19:00 között tartanak nyitva, néhány esetben szombaton is hosszabbított nyitvatartással 20:00-ig. Vasárnap többnyire zárva vannak, kivéve a karácsonyi időszakban vagy különleges napokon, amikor meghosszabbított nyitvatartás lehetséges.

Vasárnapok és ünnepnapok: A legtöbb üzlet zárva van, de Brüsszel központjában találhatsz néhány turisztikai üzletet vagy kisebb boltot, amely nyitva marad. Ezenkívül a főbb vasútállomások környékén található szupermarketek néha nyitva tartanak vasárnap is.

Antoine Dansaert: ez egy új divatbolt negyed

Brüsszel kiváló úti cél a magyar turisták számára, ha különleges ajándékokat vagy helyi termékeket keresnek. Az egyik legnépszerűbb vásárlási lehetőség a belga csokoládé, amely világhírű finomságokkal várja az érdeklődőket. A belga csokoládé prémium minőségű, és számos csokoládéboltban különféle ízeket és formákat találhatunk, például pralinékat, trüffeleket, vagy akár kézzel készített bonbonokat is.

A belga sör is kiemelt ajándék lehet, hiszen az ország több százféle sört kínál, köztük gyümölcsös söröket és erős apátsági változatokat. Az egyedi söröspoharak is népszerű ajándéktárgyak. Érdemes megfontolni egy-két különleges sört, például a Kriek-et (meggyes sör) vagy a Trappist-söröket.

A magyar turistáknak érdemes még kipróbálniuk a híres belga csipkét, amelyet gyakran kézzel készítenek, és egy-egy terítő vagy sál tökéletes emlék lehet. Fontos azonban ellenőrizni, hogy az adott darab valóban "Made in Belgium", mivel olcsóbb, importált csipkét is árulnak hasonló áron.

Egy másik klasszikus ajándék Brüsszelből a Pisilo Kisfiú (Manneken Pis) szuvenírek, amelyek különféle formákban, például dugóhúzóként vagy kulcstartóként is elérhetők. Ezen kívül a belga waffel (gofri) is emlékezetes lehet, ha frissen fogyasztva viszünk haza egy adag íztelen verziót a barátoknak.

A belga sajtok is népszerűek, különösen a Trappist sajtok, amelyeket apátságokban készítenek. Ha szereted a gasztronómiai különlegességeket, a moules-frites (kagyló és sültkrumpli) éttermek is kiváló élményt nyújtanak, és akár tengeri herkentyűket is vásárolhatsz magaddal a helyi halpiacokról.

Az egyedi kézműves ékszerek és a különféle helyi művészeti termékek, például kerámiák vagy festmények is szép emlékek lehetnek. Brüsszel számos galériával és kézműves bolttal rendelkezik, ahol autentikus belga műtárgyakat találhatsz.

Giccs parádé

Galeries Royales Saint-Hubert - Kriszta fotója

Közbiztonság

,, A Zaventem repülőtéren és a metróban történt 2016 márciusi robbantások óta az eddigieknél is jobban odafigyelnek a biztonságra Brüsszelben: megerősítették a rendőri és a katonai jelenlétet, alaposan mérlegelik, hogy egy rendezvényt kockázatos-e megtartani, és ha igen, akkor előfordul, hogy le is mondják azt. Az embereket a fontosabb vagy zsúfoltabb épületekbe való belépéskor átvizsgálják, több helyre szereltek térfigyelő kamerákat, és sok a civil ruhás rendőr is. (2016)" forrás

A közbiztonság nem rosszabb, mint Budapesten. Csak azért írunk részletesen erről a témáról, mert az információk alapján még kisebb esélyt adhatunk annak, hogy valami kellemetlen bűnesetnek pont mi legyünk az áldozata. Akárcsak Budapesten, a belga fővárosban is egyre rosszabbá válik a közbiztonság, tehát érdemes a turistának tanulmányozni az erre vonatkozó tanácsokat. Két-három fős bűnbandák követnek el kizsebeléseket és rablásokat, gyakran a turisták sérelmére. A turistáknak a leginkább az alábbi helyeken kell óvatosnak lenni: a pályaudvarokon és azok környékén, a reptereken és a reptéri busz- és vonatjáratokon, az európai uniós irodaépületek táján, a turisták által sűrűn látogatott helyeken, a főtéren és a nevezetességek közelében, a metrón és a többi tömegközlekedési eszközön, a szállodák előtt és azok fogadóterében, vendéglátóhelyeken, nagy áruházakban, bevásárlóközpontokban, ajándékboltokban, üzletekben.

Korábban nem tapasztalt jelenség, hogy nyílt utcán, akár fényes nappal rablásokat követnek el az Európai Unió-s negyedben (leginkább a Schuman téren és környékén), a Grand Place, a Rue Neuve, a Place Sablon, a Parc de Bruxelles, a Place St. Catherine és a Quartier Louise környékén. A banditák célpontjai főleg a tájékozatlanul járkáló turisták, a magukon vagy magukkal értékes tárgyakat viselő, hordó járókelők. A tolvajbandák tipikus módszere, hogy az egyik bandatag tereli el az áldozat figyelmét azzal, hogy megszólítja, a cinkosa pedig, akcióba lép, elemel valamit. Előfordul, hogy erőszakkal elveszik a járókelő kéztáskáját, válltáskáját. Az autót bérelő turistának is ébernek kell lennie, mert rablók figyelemelterelő trükkökkel visznek el az ülésekről értékeket. A metróállomásokon a jegyautomatáknál is nézzünk körül kellő gyanakvással. A turista lehetőleg kerülje a forgalom nélküli mellékutcákat, az is veszélyhelyzet, ha a busz, villamos tele van, de az is, ha túl kevés az utas, pl, kora reggel vagy késő este. A pályaudvarokon váratlanul, villámgyorsan lépnek akcióba a rablók és a zsebtolvajok. Az is előfordul, hogy az áldozat megsérül.

A szállodaválasztásnál is számításba kell venni, hogy vannak rossz közbiztonságú kerületek, negyedek, utcarészek. Érdemes kerülni ezeket a helyeket, vagy ott óvatosan járni: két pályaudvar (Gare du Nord és Gare du Midi), Anderlecht, Stl Giles nyugati és északi része, Kuregem, Molenbeek, és Schelde-/Willebroek csatornák mentén. Bizony előfordulnak fegyveres rablások, gyakran fegyvernek látszó tárgyakkal. A turista pontosabban tud tájékozódni helyiektől (ismerőstől, rokontól, a szállodai recepcióstól, idegenvezetőtől).

Az úti kritikus hangsúlyozza, hogy a leírt helyzet dacára nem kell folytonos félelemben, pánikban turistáskodni Brüsszelben. Nem rosszabb a közbiztonsági helyzet, mint Párizsban, Barcelonában, Rómában. Nyugodtan lehet élvezni Brüsszel felfedezését, de az ésszerű óvintézkedéseket meg kell tenni, mindenekelőtt hagyjuk inkább a hotelszobában (pláne ha széf is van) az összes értékeinket, úti okmányainkat és csak az aznapra szükséges készpénz legyen nálunk, a bankkártya is legyen biztonságos helyen az öltözetünkben. Személyes értékekkel, drága mobiltelefonnal, videófelvevővel, fényképezőgéppel ne villogjunk, biztonságos helyen és módon tanulmányozzuk a várostérképet, és leginkább próbáljunk meg nem turistának, hanem határozottan mozgó helyinek mutatkozni.

Brüsszel: drága, piszkos, veszélyes, zajos, zsúfolt, elhanyagolt, drága (még egyszer, mert tényleg túl drága), és emellett nagyon kevés turisztikai látnivalót kínál.

Az apartman, amit béreltem, kevesebb mint 800 méterre volt a főtértől, de a környék borzalmas volt. Mindenütt szemét, emberek aludtak minden sarokban, törött üvegek az utcán. Amikor parkolni akartam egy nyilvános parkolóhelyen, egy rendőr figyelmeztetett, hogy ha ott hagyom a bérelt autót, másnap törött ablakokkal fogom találni. A rendőr, ahelyett, hogy segített volna vagy próbálta volna megakadályozni a bűncselekményt, egyszerűen csak azt mondta, hogy betörik az ablakokat és ellopják a cuccokat. Így kénytelen voltam egy nyilvános parkolóházba tenni az autót, több mint 30 euróért éjszakánként. (2023)

Egyéb hasznos tudnivalók

1. ,, Egész évre érvényesen: Teljesen értelmezhetetlen fordulatokra képes az itteni időjárás: néha 48 órán keresztül ugyanannyi a hőmérséklet (értsd: 8 fok van napközben, kora este, éjjel és másnap reggel is), máskor egyik nap -2 fok van, aztán meg +12." forrás


Ilyen szépet az ember nem szívesen pisál le 

,, A Szent Katalin templomnál feltűnt egy templom megalázásának legcsúfabb módja. Brüsszelben elég kevés a nyilvános WC, na itt a templom falát nevezték ki, nyilvános WC-nek. Aztán a közelben találtunk egy másik templomot, ennek az oldalánál, már nem a templomot lepisilve, hoztak létre piszoáros vizeldét. Roppant praktikus a teltházas mise után, de megnéztem volna az atya arcát, amikor ehhez hozzájárult. Ja és a mai napig is életben van az a jogszabály, ha bárkinek bármikor pisilne kell, bekéredzkedhet akárhová. Az már máskérdés, hogy be is engedi-e a tulaj az otthonába. " forrás

Látnivalók

Brüsszel látnivalóiról külön tartalom olvasható: https://utikritika.hu/belgium/brusszel#google_vignette

.

Programlehetőségek

Vasárnaponként a Midi pályaudvar környékén hatalmas kirakodó vásáros piac működik, sok kajálási lehetőséggel. A zsebtolvajok miatt az értékeinkre vigyázni kell.

Mini-Europe

Parc de Bruxelles

Moof Museum

További beszámolók

Brüsszelben a turistacsapdák sem maradhatnak el: a csokoládéboltok minden sarkon ott vannak (bár mi kihagytuk őket, mivel egyikünk sem volt különösebben elragadtatva a belga csokoládé eddigi tapasztalataink alapján), a brüsszeli csipke, amelyet ma már ugyanúgy Kínában gyártanak, mint számos más szuvenírt, valamint a vicces vagy éppen teljesen haszontalan ajándéktárgyak minden mennyiségben elérhetők. Emellett volt néhány apróság, ami megragadta a figyelmemet. Brüsszel éjszaka neonfényben úszik: a kocsmák, éttermek és üzletek széles körben használják ezt a reklámeszközt. Nekem kifejezetten tetszett, ahogyan a gondosan megtervezett neoncsövek feldobják az esti városképet, kellemes hangulatot teremtve az utcákon.


Brüsszel lakossága éppúgy sokszínű, mint más egykori gyarmattartó országok fővárosaiban, például Londonban vagy Párizsban. Ami azonban szembeötlő, hogy a városban aránylag nagy számban élnek olyanok, akik feltehetően az egykori Belga-Kongóból vagy más Fekete-afrikai országból származnak. Különösen a nők viseletében fedezhető fel a hagyományos öltözködés hatása, amelyet élénk színű, mintás ruháik őriznek meg.


Első utunk a Bruxelles Parcba vezetett, ahol hatalmas szökőkút, árnyékot adó fák, gondosan karbantartott gyep és elegáns kőszobrok fogadtak – olyan, mint egy miniatűr Margitsziget a város szívében. Innen elsétáltunk a Grand Centrale felé, amely Brüsszel igazi belvárosának számít. Itt található a Grand Place, a Pisilő Kisfiú szobra (ezt végül kihagytuk, mert nem keltette fel különösebben az érdeklődésünket), valamint rengeteg kávézó, étterem, büfé, cukrászda, szuvenírbolt, csokoládébolt és söröző csalogatja a turistákat. Mivel hétköznap volt, a városban szerencsére még elviselhető mértékű volt a tömeg. Meglátogattuk a híres Pierre Marcolini üzletét is, ahol a macaronok keltették fel leginkább a figyelmünket – bár végül arra jutottunk, hogy az otthon készült változat minőségben simán felveszi velük a versenyt, legfeljebb a töltelékek változatossága az, ami igazán lenyűgözött. Nem maradt ki a Leonidas csokoládébolt sem, ahonnan szintén alaposan bevásároltunk.


Kriszta fotója



Brüsszel egy igazán megosztó város: van, aki rajong érte, másokat viszont kifejezetten taszít, de közömbösen senki sem marad iránta. A legtalálóbb szó, ami leírja, az eklektika – legyen szó a gasztronómiáról, az emberekről vagy az építészetről.

Valószínűleg már mindenki evett belga csokoládét és ivott belga sört, ezért nem is szeretnék közhelyeket ismételni. De azt tudtátok, hogy a belgák igazi sültkrumpli-rajongók, és még a kagylót is azzal eszik? Az úti könyvek rendszeresen ajánlják a Place Jourdan-t krumplikóstolásra, de én nem csatlakozom ehhez: a sor mindig hosszú, és az íz sem jobb, mint máshol. A klasszikus kagylós fogásokat még nem próbáltam, egyrészt mert egyedül nem szeretek étterembe járni, másrészt nem olcsó mulatság. Ehelyett inkább a halakkal kísérleteztem. Brüsszelben a legegyszerűbb élelmiszerboltokban is rengetegféle rákot és füstölt halat lehet kapni, amelyeket pár dekás kiszerelésben, vákuumcsomagolva árulnak – szinte olyan, mint nálunk a szalámi.

Egyik nap ellátogattam a Mer du Nord nevű tengeri herkentyűs gyorsbüféhez, amely tényleg egy különleges intézmény. Az emberek itt állva eszik az osztrigát és a Szent Jakab-kagylót, miközben fehérbort kortyolgatnak – télen is, a csípős hidegben. Ez is mutatja, hogy minden látszat ellenére Brüsszelben van valami mediterrán életérzés. A helyen mindig van sor, de a gyors és precíz kiszolgálás miatt pár percnél tovább nem kell várni. Eredetileg halárusként indult, és ezt a funkcióját máig megtartotta: ha valami különösen ízlett, akár frissen is megvehetjük, hogy otthon elkészítsük.

Természetesen egy tipikus belga brasserie sem maradhatott ki a programból. Ezek a helyek tágas, nagy belmagasságú kávézók, amelyeket általában sok fa és tükördekoráció jellemez, étlappal és napi menüvel – tökéletes hely egy klasszikus brüsszeli ebédhez vagy vacsorához.


Brüsszel önszántamból talán sosem szerepelt volna az úti céljaim között. Szürke, unalmas, bürokratikus városként képzeltem el, tele felhőkarcolókkal és öltönyös-kosztümös emberekkel, akik aktatáskával a kezükben sietnek egyik hivatalból a másikba. Az esős, ködös Brüsszel valóban létezik, de szerencsére az útitársaim segítségével sikerült felfedezni a város egy másik, sokkal hangulatosabb oldalát is. Ennek köszönhetően a mai napig szívesen gondolok vissza az ott töltött hét napra.

A Grand Place, Brüsszel főtere, lenyűgöző látványt nyújt a városházával és az azt körülvevő céhek épületeivel. Bármerre indultunk innen, szűk, macskaköves utcácskákba értünk, tele kávézókkal és éttermekkel, amelyek teraszain a tavaszi hűvös ellenére is sokan üldögéltek. Természetesen a csokoládéboltok mellett sem tudtam közömbösen elsétálni – különösen, hogy a legtöbb helyen kóstolót is kínáltak. Így többször is próbára tettem az ízlelőbimbóimat: tényleg olyan kiváló a belga csokoládé, mint ahogy azt a híre mondja? Miután alaposan feltankoltam az édességekből, elsétáltunk a t’Serclaes-emlékműhöz is. A hagyomány szerint, ha valaki megérinti a szobor lábát, szerencse kíséri majd az útját – akár hiszünk ebben, akár nem, érdemes megnézni, hiszen a város szívében található.

Brüsszel gasztronómiai negyedét sem érdemes kihagyni. Az éttermek előtt álló alkalmazottak minden trükköt bevetnek, hogy becsalogassák a vendégeket, és ha megtudják, honnan érkeztünk, biztosan előhúznak egy magyar szót a tarsolyukból – a női vendégeknek rendszerint egy „Szeretlek!” felkiáltással kedveskednek. A kóstolómenük általában három fogásból állnak, és 10-12 euró körüli áron kínálják őket, ami kifejezetten kedvező, ha figyelembe vesszük, hogy főként tengeri fogások szerepelnek a menüben. A nemzeti ételnek számító fekete kagyló sült krumplival szinte minden étlapon ott van, és érdemes is megkóstolni. Ha pedig valaki inkább olcsóbb és gyorsabb opciót keres, a sültkrumplizó büfék szinte minden sarkon megtalálhatók, és rengetegféle szósszal kínálják az aranybarnára sült hasábburgonyát.

Ha egy patinás sörözőben szeretnénk különlegességeket kóstolni anélkül, hogy egy kisebb vagyont hagynánk ott, akkor érdemes betérni az A La Bécasse nevű helyre, amely a Tabora utca 11. szám alatt található. Ez a 130 éves sörbár elsősorban a helyiek körében népszerű, turisták viszonylag ritkán fordulnak meg itt. A kínálat rendkívül széles: a világos söröktől a testes barna Trappistákig, a meggysörtől a barackoson át a málnásig mindenféle különlegesség kapható. A helyben főzött sörök különösen ajánlottak, de érdemes óvatosan kortyolni őket – némelyik 8-9, sőt akár 11-13 százalékos alkoholtartalommal bír, ami a szénsavas jellegük miatt gyorsan fejbe kólintja az embert.


Brüsszel egyik legismertebb sörözője a Delirium Café, amelyet sokan a rózsaszín elefántos cégéréről ismernek. A hely világhírű hatalmas csapolt sörválasztékáról, és bár sosem tartottam magam sörkedvelőnek – inkább a borokat részesítem előnyben –, Belgiumban mégis új élmények vártak. Soha ne hozzunk elhamarkodott ítéleteket, főleg ne addig, amíg nem próbáltunk ki valamit! A gyümölcsös sörök kifejezetten kellemes meglepetést okoztak: a meggyes, málnás, őszibarackos, almás, ananászos, kókuszos és grapefruitos változatok közül több is nagyon ízlett. A Delirium Red Cherry (8%), a Pink Killer (grapefruitos, 5,4%) és a Floris Pomme (almás, 3,6%) különösen kiemelkedtek. Ennél többre nem is vállalkoztam, mert a belga sörök alkoholtartalma gyakran 8-12% között mozog, így elég ütősek – gondoljunk csak a Delirium Tremens, a Rader Ambree vagy a Guillotine Bitter erőteljes ízvilágára. Maga a hely is hangulatos, tele régi sörfőzdékből származó berendezésekkel, és a falakon, valamint a plafonon szinte minden belga sör logója megtalálható.

Ezek a kiváló belga sörök egyébként nemcsak Brüsszelben kaphatók, hanem – bár nem mindig könnyen – itthon is be lehet szerezni őket. Érdemes körülnézni online boltokban, de ha valaki igazán hangulatos környezetben szeretné megkóstolni, a Római-parton is találni olyan helyet, ahol csapra vernek néhány belga különlegességet.
Brüsszel társadalmi arculata

Brüsszel hihetetlenül sokszínű város, ahol a világ minden tájáról érkezett emberek élnek, dolgoznak és alakítják a mindennapi élet ritmusát. A város társadalmi szerkezete azonban erősen megosztja az ide látogatókat. A közterületeken néha meglepő jelenetekkel találkozni: egyesek hangosan veszekednek, mások a parkokban vagy az aluljárókban töltik az éjszakát, és a tömegközlekedés sem mindig a legkellemesebb élmény, különösen a zsúfolt metrószerelvényeken. Az öltözködési stílus is igen változatos – van, aki elegánsan, van, aki a praktikum jegyében, és olyan is, aki a feltűnő, hamisított márkás ruhák világát idéző módon jelenik meg.

Az éjszakai élet szintén egyedi képet mutat. Nem ritka, hogy kisgyermekes családok még késő este is metrón utaznak, ami elsőre szokatlan lehet. A városban a hajléktalanok jelenléte is feltűnő, főként a központi pályaudvarok és frekventáltabb csomópontok környékén.

Brüsszel kulturális és történelmi szempontból rendkívül izgalmas, de aki kifejezetten egy kifinomult európai nagyváros élményét keresi, annak lehet, hogy más célpont jobban illeszkedik az elvárásaihoz. Amszterdam például sokkal könnyedebb hangulatú város, amely garantáltan jó alternatíva lehet. Brüsszelbe azoknak érdemes ellátogatni, akiket az Európai Unió központja, a nemzetközi diplomácia világa vagy a város különleges gasztronómiai és sörkultúrája érdekel – ellenkező esetben lehet, hogy egy másik úti cél vonzóbb választás lesz.



Brüsszel utcáin rendkívül sokféle ember megfordul, a város multikulturális jellege pedig azonnal szembetűnik. A központi részeken nyüzsgő piacok, kávézók és boltok váltják egymást, miközben a járókelők sokszínűsége is tükrözi a város nemzetközi karakterét. A történelmi belvárostól távolodva azonban a városkép vegyesebb képet mutat: egyes kerületek tisztábbak és rendezettebbek, míg máshol elhagyatottabb utcák, szemetesebb terek is előfordulnak. A központtól néhány száz méterre már nem mindenhol olyan gondozott a környezet, és egyes helyeken a városi tisztaság kérdése valóban problémát jelent.

A brüsszeli metróállomások nem tartoznak Európa legtisztábbjai közé, és egyes vonalakon előfordulhatnak kellemetlen állapotok, különösen a zsúfoltabb szakaszokon. Ugyanakkor a központi terek és a főbb nevezetességek környékén általában nagyobb a rend, több a járőröző rendőr is, ami biztosítja a turisták számára a viszonylagos nyugalmat.

A város építészeti öröksége lenyűgöző, számos régi palota, templom és műemlék őrzi Brüsszel történelmét. Azonban sok épület megérett már a felújításra, és néhol az elhanyagoltság jelei is megfigyelhetők – a falakon megtelepedő moha, a málló homlokzatok és a kopott díszítések egyfajta sajátos, kissé nosztalgikus atmoszférát kölcsönöznek a városnak. Bár Brüsszel nem minden szeglete makulátlan, a történelmi negyedek és a kulturális látványosságok továbbra is megérik a látogatást.



Sokan mondják, hogy Brüsszel nem különösebben látványos vagy tiszta város, és nem feltétlenül ér meg egy hosszabb látogatást. Mi viszont úgy éreztük, hogy egy-két napot mindenképpen érdemes itt eltölteni, mert van egy sajátos hangulata. A Grand Place valóban lenyűgöző, a középkori hangulatot őrző épületek és a szűk kis utcák különleges atmoszférát teremtenek.

A híres Pisilő Kisfiú szobra azonban erősen túlértékelt látványosság – valami olyasmi, mint Koppenhágában a Kis hableány: kicsi, jellegtelen, de mégis turisták hada veszi körül, mert minden útikönyvben kiemelt helyen szerepel. A szobor körül állandó a tömeg, és bár maga a látvány nem hagy mély nyomot, az érdeklődők mégis kitartóan fényképezkednek előtte.

A kisebb csalódást azonban könnyen feledteti a Delirium Café, ahol megismertük a belga sörkultúra igazi mélységeit. Ezeket a söröket nem lehet egyszerűen „legurítani”, mivel Belgiumban a sör nem a gyors fogyasztásról, hanem a minőségi élvezetről szól. Brüsszel valóságos paradicsom azoknak, akik rajonganak a felső erjesztésű belga sörökért, hiszen a városban egymást érik a jobbnál jobb sörözők, és a választék elképesztően széles. Olyan különlegességekkel lehet találkozni, amelyekről máshol csak álmodni lehet, így egy igazi sörkedvelő számára Belgium valóban kihagyhatatlan úti cél.



Brüsszel kapcsán szinte mindenki ismeri a Pisilő Kisfiú szobrát, de kevesebben tudják, hogy két „társa” is létezik: egy Pisilő Kislány és egy Pisilő Kutya. A kutyaszobor egy oszlopnak emeli a lábát, ám a másik két szobortól eltérően ebből nem folyik víz – helyette jelképesen egy kis sárga festék utal a mozdulatra. Bár nem mindennapi alkotásokról van szó, elsősorban az üzenetük az érdekes.

Brüsszel lakossága rendkívül sokszínű, hiszen a városban élők több mint fele nem belga származású. Ez a kulturális keveredés számos formában megmutatkozik a mindennapokban, és a helyiek is eltérően viszonyulnak hozzá. A pisilő kutyaszobor ennek szimbolikus ábrázolásaként is értelmezhető, ezért egyesek ironikusan „rühes korcsnak” is nevezik.

Fotóegyveleg

K. Kriszta fotója

E. M. fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Árpi, 2014. 02. 24. 15:04
A közbiztonság leírásával vitatkoznék! 5 éve itt élek, van rálátásom! A pályaudvar valóban problémás, de itt lényegesen jobb a közbiztonság, mint Budapesten! Aki turistaként érkezik, semmivel sem kell nagyobb körültekintéssel lennie, mint bármelyik fővárosban.


Gyuri, 2013. 04. 21. 19:53
Hétvégente, a Grand Place-től nem messze, azon a téren, ahol a Chocopolis is található, kézműves piac van. Príma áruk, megfizethető árak és remek vásári hangulat vár itt minket.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon