Lappföld: az elnevezés nem csak a Finnországban található régiót jelenti. Lappföld négy országot fed le: Finnország, Svédország, Norvégia és Oroszország. Ennek ellenére az utazók 95%-a Finnországot azonosítja Lappfölddel.
Tél (Finn) Lappföldön: A téli időszak november közepén kezdődik és április közepéig tart. Ebben az időszakban (elvileg) a nagy hó és a nagy hidegek a jellemzőek. Sajnos, a globális felmelegedés és a klíma változása már itt is éreztet hatását, idén december elején alig volt hó Rovaniemi környékén.
Hőmérséklet télen: Ez is változó. Ha a téli időszakban fagypont fölé kúszik a hőmérő higanyszála, akkor már kánikuláról beszélnek a finnek. Normális esetben a nappali hőmérséklet mínusz 5 és mínusz 30 fok között lehet. Éjszaka ugyanez. Száraz hidegről beszélünk, alacsony páratartalommal. A mínusz 30 fok is kibírható, csak megfelelő öltözék kell hozzá. A szállodák amúgy ebben segítenek, a külső programokhoz adnak megfelelő öltözéket. De azért mindenki vigyen magával megfelelő ruházatot.
Öltözködés: Amikor az utazó ennyire szélsőségesen hideg éghajlatú helyre megy, nagyon fontos a megfelelő és a réteges öltözködés. Hangsúlyozni szeretném, hogy a magyarországi telek és az itthoni téli időszakra viselt holmik Lappföldön télen általában nem elégségesek. Egy ilyen utazás előtt fontos, hogy olyan kabátot vigyünk, amely akár mínusz 40 fokig is megfelelő, de még ennél is fontosabb a megfelelő bélelt és meleg cipő. Az ember ugyanis ilyen esetben is „alulról” kezd fázni, éppen ezért létfontosságú, hogy a lábbeli megfelelő legyen. Ellenkező esetben hamar kínszenvedéssé válhat a lappföldi kirándulás.
Nagy hidegek: Amikor a hőmérő higanyszála mínusz 20 fok alá süllyed, akkor a mobiltelefonok viselkedése is megváltozik. Mínusz 30 fok alatt pedig teljesen feltöltött mobilok is percek alatt lemerülnek. Erre mindenképpen érdemes odafigyelni. Ugyancsak nagyon oda kell figyelni arra, hogy szabad kézzel semmilyen fémtárgyhoz ne érjünk hozzá, amikor ennyire hideg van. Mínusz 25 fok alatt ugyanis ez az érintés olyan, mintha tűzbe nyúlnák, s egyetlen rossz mozdulattal nyúzhatja le a bőrt az kezünkről, amely után az égési sérülésekhez hasonló érzések keletkezhetnek. Odafigyeléssel ezek a balesetek természetesen megelőzhetőek. Kisgyerekek esetében nagyon fontos a megfelelő öltözet és a nagy odafigyelés. De ugyanez igaz a felnőttekre is.
Nappali világosság: Közleletű tévedés, hogy Finn-Lappföldön fél éven át teljes , éjszakai fekete sötétség van. Ez nem igaz. Finn-Lappföld legészakibb részén (Utsjoki és Kilpisjarvi környéke) még december közepi időszakban, amikor a legrövidebbek a nappalok, lehet némi derengés. Rovaniemi környékén december közepén 1-2 óra szűrt világosság van. Ugyanakkor februártól a nappalok hossza rohamosan nő, s ekkor már több szabadtéri programot is le lehet bonyolítani.
Sarki fény (Aurora Borealis): ez tényleg csak a szerencse és a légköri viszonyok kérdése. Nem lehet (komolyan vehető) tippet adni arra, hogy mikor és hol bukkan fel, arra sem, hogy mennyire hosszú ideig marad az égen vagy, mennyire lesz zöld.
Repülőterek: Finn-Lappföldön öt olyan repülőtér van, amely Lappföldre teszi le a légi utasokat. Ezek: Oulu, Rovaniemi, Ivalo, Kittila, Kuusamo. Ha megnézitek a térképen, akkor azt látni, hogy ezek a repterek nagy területen helyezkednek el, olyan nagy területen, mint maga Finn-Lappföld. Ennek ellenére az utasok 90%-a Rovaniemibe repül. Egyrészt azért, mert az agyakban ez a város kapcsolódik össze a legjobban (Finn)Lappfölddel, másrészt azért, mert a másik négy városka neve ismeretlenebb.
Repülés Finn-Lappföldre: Budapest és Rovaniemi (illetve a másik négy város) repülőterei között jelenleg nincs közvetlen repülőjárat. Ez azt jelenti, hogy valahol (az esetek 99%-ban Helsinkiben) át kell szállni. Budapest és Helsinki között a Finnair naponta repül, a Norwegian légitársaság is indít gépeket, de ezek nem minden nap közlekednek. Ami az árakat illeti, sokszor a Finnair (és a Norwegian is) drágább, mintha az utazó a Lufthansával vagy a KLM-el menne Helsinkibe, ez esetben azonban újabb átszállással kell számolni (Budapest-Frankfurt/München – Helsinki vagy Budapest-Amsterdam-Helsinki). Ez macerásabb, de akinek fontos a spórolás, annak érdemes nézelődnie. Helsinkiből Lappföldre (mind az öt reptérre) a Finnair indít naponta több járatot is. A Norwegian nem repül minden városba, de Rovaniemibe igen. Az árakat a két légitársaság oldalán (https://www.finnair.com/hu-en és https://www.norwegian.com/en/) érdemes nézni.
Vonattal Rovaniembe: Egy másik lehetséges utazási mód, ha az utas csak Helsinkiig repül, és onnan vonattal utazik fel Rovaniemibe. A finn vasúttársaság éjszakai vonatokat is indít, de vannak nappali vonatok is. Az éjszakai vonatok előnye, hogy miközben utazol, alszol, azaz megspórolsz egy éjszakai szállást, miközben mozgásban vagy. A nappali vonatokon a táj szépsége az, ami megunhatatlan, már azoknak, akik szeretik ezt a fajta szépséget. A vonattól nem kell félni, kényelmes, tiszta, gyors, halk és büfékocsi is van rajta, meg internet is. Egyes elvetemült utazók autóbusszal is mehetnek, a finn távolsági buszok alapvetően kényelmesek, de ezt csak a tényleg hardcore utazóknak ajánlom. A vonat menetrendet és a jegyvásárlást itt lehet megtalálni: (https://www.vr.fi/en)
Közlekedés Finn-Lappföldön: Azok az utazók, akik rövid időre (4-5 nap) mennek és csak Rovaniemibe mennek, nem feltétlenül kell, hogy kocsit béreljenek. Nekik elég a helyi közlekedés, mert a Mikulás faluba a városi busz is kiviszi őket, sőt, a világ legészakibb fekvésű állatkertje is elérhető helyi busszal.
Autót azok béreljenek, akik hosszabb időre mennek vagy távolabbi helyeket is fel akarnak keresni. Nekik a reptéren érdemes felvenni a kocsit és az elutazáskor ott is adják le. Finn-Lappföldön a tömegközlekedést 90%-ban autóbusszal bonyolítják le. Ennek az az oka, hogy a legészakibb finn vasútállomástól (Kolari) már nincsenek sínek. A téli időszakban, a legzordabb napokon is mennek a buszok, de a sűrűségük nem olyan, mint amit idehaza megszoktunk. Előfordul, hogy naponta csak 1-2 busz közlekedik, így ennek a tervezését nagyon körültekintően kell elvégezni. Az oldal, ahol a menetrend fent van és ahol jegyet is lehet venni: (https://www.matkahuolto.fi/en)
Autózás a téli Finn-Lappföldön: a bérbeadó cégek mindennel felszerelik az autókat. Adnak olyan kábeleket is, amelyekkel az éjszaka folyamán a motort melegíteni lehet – ezt úgy kell elképzelni, mintha a konnektorba dugnád a kocsit. A téli időszakban az autók szöges gumikkal vannak felszerelve, ezzel biztonságosan lehet közlekedni. Azok, akik esetleg Magyarországról autóval mennének fel Finn-Lappföldre a téli időszakban, a sima téli gumival nem biztos, hogy célba érnek. Az utakat ugyanis nem a mi fogalmaink szerint takarítják. Télen még a kétszámjegyű fő-közlekedési utak is letaposott havasak, síkosak, jegesek lehetnek. A sok hó és a nagy hidegek miatt egyáltalán nem biztos, hogy le tudják úgy takarítani, hogy az út fekete legyen. Ennek ellenére nem kell félni, csak a sebességet kell körültekintően megválasztani.
Szállások: Finn-Lappföldön rengeteg szállás van, különböző kategóriákban. A nagy nemzetközi szállásközvetítő oldalakon (pl. booking.com) láthatjuk ezeket. Az ötcsillagos szállodáktól kezdve a finnek kedvenc szálláshelyéig, az erdei fakunyhóig (ennek a neve mökki) mindent megtalálunk. A szállodák természetesen személytelenebbek, a mökkik több romantikát biztosítanak. A legjobbak azok a mökkik, amelyek tó partján vannak, saját szaunával és kandallóval. Érdemes alaposan böngészni a szállások között, elolvasni az apróbetűs részeket és erre az időt rászánni. A mökkik között itt lehet keresgélni (https://cottagefinland.fi/), de sok mökki a booking.com oldalon is fent van.
Étkezés: a nagy szállodák természetesen adnak reggelit (és vacsorát) de a mökkikben vagy kisebb helyeken, apartmanokban megszálló utazók önellátásra kell berendezkedjenek. A finn „közértek”, élelmiszerboltok nagyszerű választékot nyújtanak, igen sokrétű ételek vásárolhatók meg. Ma már az sem igaz, hogy a finn konyha a hal-krumpli-áfonya háromszögben mozog csak. Akik szeretik a tejet, azok mindenképpen kóstolják meg a finn tejet, isteni lesz, s teljesen más ízélmény, mint idehaza. A gyümölcsjoghurtok is parádésak arrafelé. A nagyobb településeken éttermeket is találni, a benzinkutak mellett szintén lehet enni (általában pizzát és burgereket.)
Szauna: minden finn szálláson van, ez ott alapfelszerelés. A szauna használata fantasztikus élményt ad, főleg akkor, ha utána a közeli tóba vájt lékben merülünk egyet vagy meghempergünk a hóban. Mindenkinek ajánlom, még akkor is, ha elsőre ez „borzalmasan” hangzik. (Nem az.)
A vidéki Finn-Lappföld: Hangsúlyozni szeretném, hogy a Finn-Lappföld egyáltalán nem csak Rovaniemiből és környékéből áll. Rovaniemi Finn-Lappföld fővárosa. De ha elindulunk észak felé, akkor még 400 km-t tehetünk meg úgy, hogy Finnországon belül maradunk. Minél északabbra haladunk – akár Levi, Muonio, Kilpisjarvi, akár Ivalo, Utsjoki felé – annál vadabb, zordabb vidékre lépünk be. A települések száma Levi és Muonio után csökken, de az igazi Lappföld mégiscsak ez és nem a városi lét. Mert Rovaniemi – lappföldi szemmel nézve – azért mégiscsak egy nagyváros. Ahhoz, hogy az igazi vad és szépséges Lappföldet felfedezzük, érdemes kimozdulni. Ezek a területek is számtalan programlehetőséget nyújtanak, de már egy havas erdei séta is csodás élményeket ad.
Levi: Levi, Finn-Lappföld síközpontja, ahol a hegyek lejtőin az alpesi sí szerelmesei is hódolhatnak szenvedélyüknek. Nem kell a felszerelést magunkkal vinni, mindent lehet kölcsönözni. A kisvárosban rengeteg a szálláslehetőség, az alpesi sí mellett az erdei síutakon és a befagyott tavakon a sífutás szerelmesei is megtalálják a számításukat, ezeket a feleszereléseket is ki lehet kölcsönözni. Sőt, a sífutás fortélyait a helyben tartott gyorstalpaló tanfolyamon is el lehet sajátítani. Levihez közeli (15 perc autóval) repülőtér Kittila.
Jávorszarvas: A Lappföld (a teljes Lappföld) emberre legveszélyesebb állata lehet, mert hatalmas, s óriásit tud rúgni. A vele való találkozáskor legyünk nagyon óvatosak, ne kezdjünk el pánikszerűen rohanni vagy ordítani, s főleg ne menjünk a közelébe, mert egy rúgással le tud minket úgy teríteni, hogy nem kelünk fel többet. A jávorszarvas amúgy egy félénk állat, de még egyszer mondom: ez nem a rénszarvas, amely semmi veszélyt nem jelent az emberre.
Medve: Kelet-Lappföldön, az orosz-finn határ mentén (Kuusamo és környéke) lehetnek medvék az erdőben. Észak-Lappföldön én még sosem láttam medvét, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne bukkanhatna fel ott is egy-egy medve. Arra figyeljünk nagyon, hogy a jelzett turistautakat semmiképpen sem hagyjuk el.
· Programok, amelyeket minden szállásadó vagy programszervező ajánl – én is megteszem, de hangsúlyozom, az itt betett linkek csak egyek a sok-sok közül, amelyek Finn-Lappföldön megtalálhatóak
· Mikulásfalu – Rovaniemi (https://santaclausvillage.info/) Erről nagyon fontos info, hogy a Mikulás egész évben ott van, nem csak decemberben. A januári időszakban a tömegturizmus csökken, akkor percek alatt be lehet hozzá jutni és nem kell sorban állni, februárban a finn iskolai síszünet miatt megint nagyobb tömegek lehetnek, márciusban megint csökken a turisták száma.
· A világ legészakibb fekvésű állatkertje – 1 órányira Rovaniemitől (https://ranuaresort.com/en/wildlife-park/)
· Sarki fény nézés hótalpakon
· Sarki fény nézés motorosszánnal
· Tradicionális füstös szauna – egy a sok közül (https://harriniva.fi/en/arctic-sauna-world/)
· Rénszarvasszán, husky kutyák által húzott szán kirándulás – egy a sok közül (https://harriniva.fi/en/nature-activities/)
· Jéghotel Rovaniemiben (https://arcticsnowhotel.fi/en/stay/snowhotel/)
· Lékhorgászat a befagyott finn tavakon
· Nappali motorosszán kirándulások
· Erdei séták – kizárólag kijelölt turistautakon
Árak: Végül erről is pár szót. Finnország drága ország, azaz itt mindenért jóval többet kell fizetni, mint mondjuk egy horvátországi utazás esetében. Akik azonban beleszeretnek ebbe a tájba, azt mondják: ez minden pénzt megér. Konkrét árakat azért nem tudok mondani, mert ezek naponta változnak (repülőjegyek, vonatjegyek, szállásárak), ezért érdemes ezeket többször nézegetni és akkor lefoglalni, ha úgy gondoljátok, hogy nektek ez a legmegfelelőbb.
Forrás: Lantos Gábor, 2024
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.