ÚTIKRITIKA.HU / Finnország







útikritikák


Finnország

Egészség | Étkezés | Vásárlás | Közlekedés | Közbiztonság, kockázatok | Egyéb hasznos információk | Magyar külképviselet | Fotóegyveleg

Helsinki főpályaudvara - Lámpatartó szobrok maszkkal - Ata fotója 2020-ban

Egészség

Finnországban az egészségügyi, higiéniai viszonyok kifejezetten jók, magas színvonalúak. A környezetvédelem szabályozása szigorúbb, eredményesebb, mint az uniós átlag.

Finnország a világ legtisztább országainak egyike, azaz a finnországi turistáskodás jó egészségügyi befektetés.

A finn egészségügyi szolgáltatások igénybevételére való jogosultságunkat érvényes Európai Egészségbiztosítási Kártyával tudjuk igazolni. Ezt még itthon a lakóhely szerinti Megyei Egészségügyi Pénztártól érdemes beszerezni.

Ami a gyógyszereket illeti, az orvos által felírt gyógyszerekért a kinti gyógyszertárakban a teljes árát ki kell fizetni. A számlát őrizzük meg a visszatérítés leegyszerűsítése céljából. Kórházi kezelés: sürgős esetben beutaló nélkül, sürgősségi ellátást nem igénylő esetben orvosi beutalóval veszik fel a beteget.

A gyógyszerek szigorúan szabályozottak. Bármilyen komolyabb gyógyszer, például antibiotikumok, vénykötelesek. A legtöbb vény nélkül kapható gyógyszert is csak gyógyszertárakban lehet megvásárolni (vagy külön megállapodásokkal távoli területeken). Ha saját gyógyszert hozol, legyen nálad az eredeti csomagolás és a recept. Különösen fontos, ha recept nélkül vetted a gyógyszert vagy az bódító szernek minősül (például kannabisz). Általában nem lehet gyógyszert rendelni külföldről.

2024-ben Finnországban az állami egészségügyi szolgáltatások díjai a következőképpen módosultak:

Egészségügyi Központi Vizitdíj: Az orvosi vizit maximális díja egy egészségügyi központban 23 euró. Ezt a díjat évente legfeljebb három alkalommal számíthatják fel. Alternatívaként egy éves díj legfeljebb 46 euró lehet.

Járóbeteg-klinikai Díj: A járóbeteg-klinikán tett látogatás maximális díja alkalmanként 46 euró.

Kórházi Napi Díj: A fekvőbeteg-ellátás napi maximális díja 54,60 euró.

Egynapos Sebészeti Eljárás Díja: Az egynapos sebészeti eljárás maximális díja 150,80 euró.

Visszatérítés (gyógyszerek, magánorvos igénybevétele): a fizetést igazoló számlát és a kezelést tételesen részletező bizonylatot az Európai Egészségbiztosítási Kártyával együtt a helyi KELA irodánál kell benyújtani a fizetéstől számított 6 hónapon belül.

Fogorvosi kezelés: kiskorúaknak (18 éven aluliak) ingyenes, felnőtteknek egy tarifa szerint rögzített díjat (általában 56 euró alatti összeg) a kezelés után kell kifizetni. Ha privát orvos szolgáltatást veszünk igénybe, úgy a teljes díjat ki kell fizetni.

Természetesen ajánlott a baleset- betegség- és poggyászbiztosítás megkötése még indulás előtt. Ez minden betegséggel kapcsolatos ügyintézést meggyorsít és megkönnyít.

Valószínűleg nem lesznek gyomorproblémáid Finnországban, mivel a csapvíz mindig iható (kivéve vonatokon stb., ahol figyelmeztető jelzést találsz), és általában elég ízletes is, ráadásul az éttermekben szigorú higiéniai előírások vannak.

A tejtermékek szinte mindig pasztörizáltak. Ha allergiás vagy valamire, sok étterem étlapján megjelenítik a gyakori allergéneket: (L) = laktózmentes, (VL) = alacsony laktóztartalmú, (G) = gluténmentes. Ha bizonytalan vagy, kérdezd meg a felszolgálót vagy az étterem személyzetét.

A nyaralókban és a vadonban más szempontok érvényesek; a helyi vízforrások minősége változó. Az ország nagy részén a tavak és folyók vize iható és kellemes ízű, de ez eltérő lehet, így nem garantált. Általában ajánlott a vizet néhány percig forralni, bár a túrázók gyakran kezeltlenül isznak a tiszta vizű forrásokból. Ha csapvíz van a helyi kútból, a házigazdád meg tudja mondani, hogy iható-e (ezt az információt a vadonban található menedékházak információs füzetében is feltüntetik).

A legveszélyesebb kártevők a kullancsok (finnül: puutiainen, beszélt nyelvben punkki; svédül: fästing), amelyek Lyme-kórt (borreliosis) vagy kullancs által terjesztett vírusos agyvelőgyulladást (TBE) hordozhatnak. Leggyakoribbak a tengerparti területeken, de az ország nagy részén előfordulnak, egészen Simo-ig, és aktívak, amikor a hőmérséklet +5°C fölé emelkedik.

Vannak bosszantó rovarok is, de ha a nagyvárosok központjában tartózkodsz, valószínűleg nem találkozol velük. Nyáron különösen sok a szúnyog (hyttynen, mygga; számi nyelven: čuoika), főleg Észak-Finnországban, ahol ezeket és társaikat együtt „räkkä”-nak nevezik. Továbbá találkozhatsz apró fekete legyekkel (mäkärä, knott, muogir), amelyek szintén bőségesen jelen vannak Lappföldön, valamint böglyökkel (paarma, broms), amelyek az állattartó helyeken gyakoriak. Az ősszel megjelenő szarvaslégy (hirvikärpänen, älgfluga) ritkán csíp, de a szárnyait elvesztve a bőrön mászkál, és nehéz megszabadulni tőle.

A darazsak néha megosztják veled a szabadtéri étkezésedet. Ne edd meg őket a sonkával együtt, mert szúrásuk ilyenkor veszélyes lehet; érdemes felváltva enni, és élvezni, ahogy nagy sonkakockákat visznek el, vagy menj odébb, ha nem bírod őket. A poszméhek és a méhek is megcsíphetnek, de csak ha provokálják őket. Ősszel a darazsak ingerlékenyebbek, ezért jobb békén hagyni őket.

Sürgős esetekben hívd a 112-es számot. Egyéb esetekben fordulj a terveyskeskus-hoz vagy egy magánklinikához.

Étkezés

  • A finnek nagyon sok tejet isznak, mert azt nagyon egészségesnek tartják. A tejtermékeket kedveló turista Finnországban jól jár. A tejtermékeknél jellemző a nulla zsírtartalom.
  • A meleg étkek körítése leggyakrabban a főtt krumpli. Azért egyre több tésztát és rizst esznek. A lazac Finnországban nem luxus étel.
  • Olcsóbb csapolt sör rendelésekor ne legyünk meglepve, ha hab nélkül kapjuk a nedűt. A finnek nem szeretik a sörhabot. Amúgy a puboknak az üveges vagy a csapolt sör jellemzően 6 eurónál drágább. Egyébként a finn sörök jók. 
  • A kávéívás hagyományosan jelentős Finnországban, de a fiatalok körében már nem annyira menő.  
  • Az egyetemi menzákon a diákok 60 százalékos kedvezménnyel étkezhetnek. Akár két euróból is jól lehet lakni, na persze szerényen.

"Finnországban senki nem vár borravalót és a kiszolgálás minősége nem függ a várt vagy kapott borravalótól. Ez minden vonalon érvényes, sem a fodrász, sem a pincér vagy taxisofőr nem vár és nem is kap semmilyen extrát és a hálapénz itt az ismeretlen fogalmak, közé tartozik."

Füstölt hal - k.i. fotója

Finnország gasztronómiájáról előzetesen annyit tudtam, hogy tipikus ételeik közé tartozik a rénszarvas, a lepény, az áfonya, a halak, zöldségek és persze a jégkrém. Hogy konkrétan mit is fogunk ott enni, azt nem terveztem meg előre. Éppen hogy megérkeztünk a városba, egy ipari épületben kialakított étterembe huppantunk le a csomagjainkkal. Épp ebédidő volt, és a menü csirkéből és rizsből állt. Semmi igazán finn? Ahh…

10 euróba került a menü, ami tartalmazta a főételt, valamint az önkiszolgáló pultból aprósüteményeket, kávét és vizet. Akkor még nem tudtuk, hogy ez Finnországban fantasztikus árnak számít. Alapvetően sehol nem szeretek 10 eurónál többet költeni ebédre, de Finnországban többször is túlléptük ezt az összeget. Nem véletlen, hogy utazásaim során sokszor menekülök a gyorséttermekhez, ahol egy sajtburgert már 2 euróért kapni – ha nincsenek nagy igényeid, ez ideális választás.

A boltokban normál áron be lehet szerezni sok mindent, így a reggelit és vacsorát szendvicsekkel oldottuk meg a szálláson.

Jártunk-keltünk közben azonban kikötöttünk néhány teljesen átlagos, de drága étteremben is, ahol többnyire hamburgert vagy húsgolyót ettünk. Meglepetésemre a húsgolyó-divat nem csak Svédországban hódít. Főételt 15 euróért már kapni, de ha italt is kérsz mellé, akkor biztos, hogy 20 euró alatt nem úszod meg. Hatalmas előny viszont a szállások csapvize, ami mindenhol iható. Tampere ugyanolyan drága, mint a svéd vagy a dán városok, de ez az ár az északi tisztaságot és fejlettséget is tükrözi.

Helsinki - Régi piac - szuper kávézó

Rénszarvas leves - R. Gyuri fotója


A finn konyhát nagyban befolyásolták szomszédai (lásd: skandináv és orosz konyha), és az alapélelmiszerek közé tartoznak a burgonya és a kenyér, amelyeket különféle hal- és húsételek kísérnek. A tejtermékek is fontosak, számos sajtfajta kapható, és a tej még a felnőttek körében is népszerű ital. Az 1990-es években kulináris forradalom zajlott, megjelentek az elegáns éttermek, amelyek helyi alapanyagokkal kísérleteztek, gyakran kiváló eredményekkel. A modern finn konyha ízei és hatásai a világ minden tájáról érkeznek, így a nagyobb városok étteremkínálata meglehetősen kozmopolitává vált.

A mezőgazdasági termékekre hatással lehet a hideg éghajlat, de nyáron a szinte állandó napfény jótékonyan hat sok termékre. A halak, bár méretük kisebb, nagyon ízletesek.

A hétköznapokon a finnek általában bőséges reggelit, ebédet (munkahelyi étkezdében, közeli étteremben vagy hozott ételt) fogyasztanak, vacsorát munka után, majd egy könnyű esti étkezést lefekvés előtt. Ha vacsorát étteremben esznek, azt később fogyasztják, és az esti étkezést kihagyják. Hétvégén az ebéd és a vacsora gyakran egybeesik. Teljes ellátású szállásoknál az esti étkezés is biztosított, néha kosár formájában, amit a szobában vagy közösségi helyeken lehet elfogyasztani.

A rendes szállodákban a reggeli bőséges, más szállásokon pedig, ha a reggeli biztosított, az általában elegendő egy késői ebédig. A reggeli legalább kenyeret, feltéteket és kávét vagy teát tartalmaz, de gyakran más ételek is vannak. Egyes „B&B” helyeken a reggeli nincs az árban, külön rendelhető, és gyakran önkiszolgáló.

A számos tó és a hosszú tengerpart miatt a hal alapvető táplálék Finnországban, és az étlapon jóval több hal szerepel a lazacnál (lohi/lax). Az üzletekben található halak többsége ma már importált; a lazac nagy része Norvégiából származik. A helyi halakat piacokon, halkereskedéseknél, egyes szállásokon és éttermekben találhatjuk meg.

Amikor frissen fogott és elkészített halat találsz a szigetvilágból vagy a tavakból, mindenképp próbáld ki. A helyi halfajták közé tartozik a süllő (kuha/gös), a csuka (hauki/gädda), a lepényhal (kampela/flundra) és a sügér (ahven/abborre). Próbáld ki a különféle heringeket (balti hering és pácolt atlanti hering), meleg füstölt lazacot és a „muikku” nevű kis halat is, ami fesztiválokon és piacokon népszerű. A Savonia régió híres „kalakukko” étele is kipróbálható, amely egy rozskenyérszerű pite, tele kis halakkal (gyakran muikku).

Szeptember-október környékén figyeld a „Silakkamarkkinat” heringvásárt, amelyet a nagyobb tengerparti városokban rendeznek meg. Ilyenkor nemcsak haltermékeket, hanem más finomságokat, kézműves termékeket és egyéb piacárukat is találhatsz.

A húsételek többsége az európai konyhából ismert. Különleges alkalmakkor finn különlegességeket is kínálhatnak, például rénszarvas (poro) ételeket, amelyek inkább a turisták körében népszerűek.

A sajtok és egyéb tejtermékek nagyon népszerűek Finnországban. Nagy mennyiségű sajtot fogyasztanak, melyek többsége helyben készül enyhe vagy közepesen érett változatokban. Import sajtok is elérhetők, és helyi farmi sajtokat is kóstolhatsz, amelyeket a szabadtéri piacokon (tori/torg) és az egész évben nyitva tartó vásárcsarnokokban árusítanak.
Kenyér

Finnországban minden étkezéshez kenyeret szolgálnak fel, és rengeteg különféle változat létezik. A különböző típusú rozskenyerek (ruisleipä/rågbröd) sokkal sötétebbek, nehezebbek és rágósabbak, mint az amerikai vagy svéd kevert búza-rozs kenyerek.


Vásárlás

Finnországban nem használnak egy és két eurócentes érmét. Ha készpénzzel fizetünk Finnországban, akkor az árat felkerekítik éppen annyira, hogy ne kelljen 1 vagy két centet adni, vagy visszaadni. Jóllehet törvény szerint a két érme címlet érvényben van, az üzleteket nem kötelezik használatukra, elfogadásukra. A magyar turista tehát ne reklamálgasson ez ügyben.

A legtöbb finn mindennapi vásárlásait chipkártyával ellátott betéti kártyával intézi. Az érintéses fizetési terminálok általánosak, 50 euró alatti tranzakcióknál használhatók. A hitelkártyák (főleg a VISA és a MasterCard) széles körben elfogadottak. Ha nincs chip és PIN kód, problémák adódhatnak. Az azonosítás általában nem szükséges, amennyiben PIN-kóddal igazolod magad – tehát a kártya bárki számára használható, aki ismeri a PIN-kódot. Néhány üzletben és automatánál csak kártyával lehet fizetni.

Nagy mennyiségű készpénz hordása általában nem szükséges. Bár a kártyás fizetés egyre gyakoribb, helyi és regionális buszokon, kisvállalkozásoknál (pl. kézművesek műhelyei, piaci standok) esetenként csak készpénzt fogadnak el (gyakran „vain käteinen” felirattal jelzik; érdemes előre tájékozódni). A 100, 200 és 500 eurós címleteket az ATM-ek nem adják ki, és ritkán használják őket; problémák adódhatnak, ha ezekkel akarsz fizetni. A helyi buszok és kisebb kioszkok nem mindig fogadják el ezeket a nagy címleteket.

A városokban készpénzfelvétel ritkán okoz gondot, mivel az ATM-ek (pankkiautomaatti, bankautomat) elterjedtek, és nemzetközi bankkártyákkal is használhatók (Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro). A legtöbb ATM az Otto rendszeréhez tartozik, néhány a Nosto rendszerhez, amely főként az S-marketeknél található meg. Vidéken kevesebb az ATM. Nagyobb városokban valutaváltók is találhatók, amelyek jellemzően hosszabb nyitvatartással és gyorsabb kiszolgálással rendelkeznek, de az árfolyamok nem mindig kedvezőek.

A mindennapi pénzügyi tranzakciók és banki ügyintézés elektronikus úton történik, a bankfiókban történő ügyintézés ritka és sokszor költséges. Finnország része az Egységes Euró Fizetési Övezetnek (SEPA), így bármely SEPA-tag bank által kiadott chipkártyának működnie kell.
Borravaló

Finnországban a borravaló teljesen opcionális és ritkán szükséges; az éttermi számlák már tartalmazzák a kiszolgálási díjat. Valójában a borravaló szinte ismeretlen az éttermi és a taxi szolgáltatásokon kívül. A ruhatár (narikka) szolgáltatás díja az éjszakai klubokban és elegánsabb éttermekben nem alkudható (általában 2 euró).

2024-ben az ételárak kapcsán elmondható, hogy a különbség a magyar és finn árak között tovább csökkent, inkább a magyar árak közelítenek a finn szinthez. Bár az év elején itt is megfigyelhető volt némi árnövekedés, például a kedvenc vajam, a Lätta ára 1,49 euróról 1,55 euróra emelkedett. Ez egy helyi, finn stílusú vajszerű termék, ami se nem vaj, se nem margarin, és otthon nincs is igazán hasonló megfelelője. A Lätta az itteni drágább vajmárkák közé tartozik.

A tejet ritkán vásárolom, de az ára jellemzően 0,5 és 1,5 euró között mozog literenként. Egy csomag rozskenyér – ami Finnországban mindenhol alapvető élelmiszernek számít – általában 1,5 és 1,8 euró közötti áron érhető el, teljesen más az állaga és az íze, mint a Magyarországon megszokott kenyérnek. Itt is elérhető a Lidl, amely a nemzetközi diákok szálláshelyéhez közel található. Úgy tudom, ott lehet venni szeletelt fehér kenyeret, körülbelül 1 euróért kilónként. Én magam nem vásárolok ott, mivel távol van a lakóhelyemtől, de az árak nagyjából a magyarországi Lidl szintjén mozognak, és sok olyan élelmiszer kapható, amit otthon is megszokhattunk.

Medve- és szarvashús pástétomok - S.B. fotója

2024-ben Finnországban az árak továbbra is magasak lehetnek, bár az előző évekhez képest az infláció mérséklődött. A 2022-es majdnem 10%-os infláció jelentős áremelkedést okozott, ezért érdemes előzetesen tájékozódni az aktuális árakról. Finnország még mindig drágának számít a legtöbb országban megszokott szinthez képest, bár Norvégiánál olcsóbb. A határhoz közel élő norvégok gyakran utaznak át Finnországba bevásárolni, hogy kedvezőbb árakon jussanak élelmiszerhez.

Az élelmiszerárak körülbelül 20%-kal haladják meg az EU átlagát. A legolcsóbb hotelek 50 eurótól kezdődnek éjszakánként (reggeli nélkül), míg a rendszeres hotelek ára 80–100 eurótól indul. Csoportosan utazva, különösen a szezonon kívül, érdemes nyaralókat keresni; jól felszerelt nyaralót akár 10–15 euró/fő/éj áron is találhatsz. A kempingezés sátrakkal vagy lakókocsikkal általában 10–20 euróba kerül éjszakánként, plusz 5 euró/fő.

A hozzáadottérték-adó (áfa) 24% szinte minden termékre, az élelmiszerek kivételével, amelyekre 14% vonatkozik. A törvény szerint ez az árakban már benne van. Az EU-n kívüli látogatók adó-visszatérítést kaphatnak a helyi felhasználásra nem szánt, 40 euró feletti vásárlások után a részt vevő boltokban. Keressétek a Tax-Free Shopping logót, és érdeklődjetek a visszatérítés módjáról a fizetés előtt.
Vásárlás

A finn árak szintjén nem meglepő, hogy az ajándékvásárlás nem olcsó. Népszerű szuvenírek közé tartoznak a finn puukko kések és a kézzel szőtt ryijy szőnyegek. A kézműves termékek legkönnyebben bizonyos vásárokon, például karácsonyi piacokon találhatók meg, de bármikor belefuthatunk kisebb kézműves boltokba. A lappföldi kézműves termékek esetében keressétek a "Sámi Duodji" címkét, amely hitelesíti azok eredetiségét. Az ételek közül érdemes kipróbálni vagy hazavinni például a rénszarvas különböző részeit, a lúggal áztatott lutefisket (lipeäkala) vagy a kátrányszirupot (terva). Ha nem mered kipróbálni a kátrányos palacsintát, akkor szappan formájában is beszerezheted bármelyik boltban. Kaphatók terva ízű cukorkák is, például a Leijona Lakritsi.

A modern finn dizájn népszerű márkái közé tartozik a Marimekko ruházat, az Iittala üvegtárgyak, az Arabia kerámiák (különösen a Moomin bögrék), a Kalevala Koru ékszerek és a Pentik lakberendezés. A híres építész és tervező, Alvar Aalto által tervezett Artek bútorok szintén keresettek, bár a szállítási költségek magasak lehetnek. A Moomin karakterek különösen népszerűek, és megtöltik az ajándékboltok polcait.

A vásárlási idő nincs szabályozva, a nyitvatartás a helyszíntől, a bolt méretétől és típusától függ. A városi élelmiszerboltok általában 07:00 és 23:00 között vannak nyitva, néhány helyen pedig egész nap. A nagyobb szupermarketek és bevásárlóközpontok hétköznap 20:00 vagy 21:00 óráig, hétvégén 18:00 óráig tartanak nyitva. A kisebb üzletek és speciális boltok szombaton korábban zárnak, vasárnap pedig gyakran zárva tartanak. A helsinki áruházak nyitva tartása a leghosszabb, egyes áruházak éjjel-nappal is nyitva lehetnek. Ünnepnapokon szinte minden bolt zárva van, kivéve néhány élelmiszerüzletet.

A R-Kioski boltok hosszú nyitvatartással rendelkeznek, de előfordulhat, hogy pont akkor vannak zárva, amikor szükséged lenne rájuk. Ha alapvető szükségleteid vannak, a benzinkutak (Shell, Neste, Teboil, ABC) boltjai hétvégén és késő este is nyitva tartanak, az ABC állomások pedig gyakran 0-24 órában. Helsinki központi pályaudvara alatti Asematunneli szupermarketjei minden nap este 22:00 óráig nyitva tartanak, kivéve karácsony napját.


Alkohol

Az alkohol Finnországban nagyon drága a legtöbb országhoz képest (bár az északi szomszédok, Svédország és Norvégia árszintjeihez képest kevésbé). A bárokban és pubokban az alap sörök ára 5–6 eurónál kezdődik, míg szupermarketben kb. 2 euró körül mozog. Míg sört és cidert (valamint néhány bort) bármelyik szupermarketben meg lehet vásárolni 09:00 és 21:00 óra között, a jobb választék és az 8%-nál erősebb italok beszerzéséhez az állami monopólium, az Alko üzletei az ideálisak. Az Alko üzletek hozzáértő személyzettel rendelkeznek, és bizonyos minőségi borok ára viszonylag kedvező is lehet; a legnépszerűbb borok ára 10–15 euró között mozog.

A törvényes alkoholfogyasztási életkor enyhébb italok esetében 18 év, míg 20 éves kor alatt nem vásárolhatók és nem szállíthatók 20%-nál erősebb italok. Alkohol biztosítása kiskorú számára bűncselekménynek minősül. Bárok és éttermek 18 éven felülieknek az összes alkoholt felszolgálhatják a helyszínen. Azonosító okmányt rendszerint minden fiatalabbnak látszó vendégtől kérnek (általában mindenkitől, aki 30 alatti korúnak tűnik). A gyakorlatban a 18 év korhatár vonatkozik a belépésre is azokra a helyekre, ahol az alkoholfogyasztás központi szerepet játszik, és sok hely saját, szigorúbb belépési korhatárt alkalmaz, amely bizonyos esetekben rugalmas lehet.

Bár az italok ára magas, a finnek híresek arról, hogy bulikban nagy mennyiségű alkoholt fogyasztanak. Bár a bárokban egyéni számlákat fizetnek, a nyaralókban szokás közösen fogyasztani az asztalon lévő italokat. Az alkoholfogyasztás mellőzése társadalmilag teljesen elfogadott, és egyre népszerűbbek az alkoholmentes italok. A svéd kultúrájú lakosság körében népszerűek az ivós dalok, amelyek az 1980-as években a finn nyelvű diákok körében is megjelentek.
Alkoholos italok

A sör (finnül: olut vagy lágyabb formában kalja; svédül: öl) rendkívül népszerű. Az 1980-as évektől megjelentek a ciderek (siideri, svédül: cider), amelyek többnyire mesterségesen ízesített, édes italok, és eltérnek az angol vagy francia változatoktól. Az örök kedvenc gin-tonik típusú lonkero (palackozott gin és grapefruit szóda keveréke) jobb ízű, mint amilyennek hangzik.

Az Alko üzletekben lenyűgöző választék található külföldi borokból, amelyek sokkal népszerűbbek a kevés finn borkülönlegességnél (amelyek bogyós gyümölcsökből készülnek). Az Alko nagy volumenű beszerzései és az alkoholra vonatkozó adózási szabályok miatt a prémium borok ára Finnországban viszonylag kedvező, 10–15 euró/palack körül mozognak.

A nemzeti ital nem a Finnlandia vodka, amely exportcélra készült, hanem a hagyományos Koskenkorva. Emellett számos más vodka (viina) és különféle ízesített likőr is kapható, különösen a sós édesgyökér ízesítésűek. A finn likőrök többnyire nagyon édesek és bogyós gyümölcsökből készülnek; a lakkalikőr (lakkalikööri) megkóstolása ajánlott, még akkor is, ha friss gyümölcsként nem kedveled.

A vidéken esetenként házi készítésű párlatot (pontikka, svédül: hembränt) is kínálhatnak – ilyenkor udvariasan visszautasíthatod.

Téli szezonban, különösen karácsonykor, ne hagyd ki a glögit (svédül: glögg), amely egy fűszeres forralt bor, általában mandulával és mazsolával tálalva. Végül a hagyományos mézsör, a sima (svédül: mjöd), május elseje környékén (Vappu) népszerű.

Közlekedés

Vonattal

A finn vasúthálózatot a VR (Valtion Rautatiet, „Állami Vasút”) üzemelteti. A vonatok általában a legkényelmesebb és leggyorsabb módját jelentik a városok közötti utazásnak. Helsinki és Tampere, Turku, valamint Lahti között napközben szinte óránként indulnak járatok. A legtöbb turista Helsinki központi pályaudvaráról indul el más finn városokba.

A jegyeket főként online lehet megvásárolni, és ha néhány nappal előre foglaljuk őket, gyakran lényegesen olcsóbban juthatunk hozzájuk. Kevés állomás van személyzettel, és a kalauzok általában nem árulnak jegyeket, így a jegyautomaták jelentik a fő alternatívát, amelyeken angol nyelvű felület is elérhető. A vásárláshoz szükséges egy PIN-kóddal rendelkező bankkártya.

Elérhető szolgáltatási osztályok:

Pendolino billenő vonatok (S kód): gyakran a leggyorsabbak; gyerekek és háziállatok a normál kocsikban
InterCity (IC) és InterCity2 (IC2) expressz vonatok: utóbbi két emeletes, családi kocsival és gyereksarokkal.
Rendes expressz vonatok (pikajuna, P): régebbi kocsik; egyes éjszakai járatok és távoli útvonalak.
Helyi és regionális vonatok (lähiliikennejuna, lähijuna vagy taajamajuna): nincs felár, viszonylag lassúak.

A vonatok általában nagyon kényelmesek, különösen az intercity és távolsági járatok, amelyekben étkező- és családi kocsik, konnektorok, valamint ingyenes Wi-Fi is elérhető. Az IC2 vonatok akadálymentesített WC-i családi szobaként is funkcionálnak. Az "Extra" nevű első osztály nagyobb helyet és esetenként újságot, snacket kínál. Az IC2 vonatokon „telefonfülkék” is vannak, hogy az utasok a telefonbeszélgetést zavartalanul intézhessék.

A hivatalos szabályok szerint két nagyobb csomag szállítása ingyenes a finn vonatokon, ezen kívül kisméretű kézipoggyászt, babakocsit vagy kerekesszéket is lehet hozni. Síléceket és egyéb nagyobb csomagokat 5 euró díjért lehet szállítani a poggyásztérben.

Az éjszakai hálókocsik hosszú távú utazásokhoz kiváló ár-érték arányt kínálnak. Az ágyneműt biztosítják, és a modern hálókocsikban kétágyas kabinok találhatók, amelyeket családok számára összenyithatnak. Az éjszakai Helsinki–Lappföld vonalon egy hálókabinos utazás két fő részére körülbelül 150–250 euróba kerül (2022-es árak).

Az étkezőkocsik elsősorban snackeket, kávét és sört kínálnak, és bizonyos távolsági útvonalakon egyszerű, de valós étkezések is elérhetők. Saját alkoholos italok fogyasztása nem megengedett. Az ülésnél történő étkezés általában elfogadható, amennyiben diszkrét.

Háziállatokat is lehet vonaton szállítani (5 euró), de a megfelelő kocsikban kell helyet foglalni. Az éjszakai vonatokon van néhány kabin háziállatokkal utazóknak is. Az InterRail és Eurail rendszer részeként Finnországban is elérhetők kedvezményes bérletek, de általában sokat kell utazni ahhoz, hogy ezek megtérüljenek.

A vonatok jegyeit online, jegyautomatákból, a nagyobb állomások jegypénztáraiban és például R-kioski üzletekben lehet megvásárolni. Az előre foglalás általában olcsóbb, és a jegyeket ajánlott megvásárolni felszállás előtt, mivel az ár tartalmazza az ülőhelyet.

A hétvégi utazások jellemzően péntek és vasárnap este a legforgalmasabbak, és az ünnepi időszakokban, mint a karácsony és a húsvét, a vonatok gyakran zsúfoltak. Komoly késések esetén az EU-s szabályok vonatkoznak az utazókra, és valós idejű forgalmi adatokat elérhetők az interneten és iOS alkalmazásban is.

Busszal

Finnországban a főbb utak mentén szinte minden részre el lehet jutni távolsági buszokkal. Ez az egyetlen közlekedési lehetőség Lappföld nagy részén, mivel a vasúti hálózat nem terjed ki a szélsőségesen északi területekre. A főútvonalakon kívüli kapcsolat ritkább lehet.

A távolsági buszok általában kényelmesek, és rendelkeznek mellékhelyiséggel, dönthető ülésekkel, légkondicionálóval, néha kávégéppel és újságokkal (bár ezek többnyire csak finn nyelvűek). A Wi-Fi és a töltőaljzatok (USB vagy 230 V) egyre gyakoribbak. Néhány távolsági járat hosszabb időre megáll egy köztes állomáson, hogy az utasok enni vagy inni tudjanak. A buszok általában nem korlátozzák a poggyász mennyiségét, bár a nagyobb csomagokat külön poggyásztérben helyezik el, főleg ha a busz félig megtelt.

Számos üzemeltető működik Finnországban, de a Matkahuolto biztosít keresztirányú szolgáltatásokat, mint például a menetrendek, jegyeladás és csomagszállítás. Az online útvonaltervezőjük hasznos, de néha bonyolultabb útvonalakat javasol, még akkor is, ha közvetlen kapcsolat létezik. A Matkahuolto Routes and Tickets mobilalkalmazás szintén címalapú útvonaltervezést és jegyvásárlást kínál. Az alkalmazás nem mindig tartalmazza a regionális buszokat, így érdemes megkeresni a helyi közlekedési vállalat vagy önkormányzat weboldalát.

A Matkahuolto keresője általában minden megállót felsorol a járatokra vonatkozóan, de a nem expressz járatok esetében néha csak a részleges megállókat. Különösen az angol felület használhat finn városneveket a svéd nevű települések esetében, így érdemes svéd nyelven keresni ilyen esetekben.

A nagyobb városok közötti buszjáratok többsége expressz járat (pikavuoro/snabbtur), melyek kevesebb megállót érintenek, mint a standard járatok. Egyes nagyvárosok között speciális expressz járatok (erikoispikavuoro/express) is közlekednek, amelyek alig állnak meg útközben. Ha vidéki célállomást szeretnél elérni, győződj meg róla, hogy az expressz járat elég közel áll meg.

A buszjegyek ára általában kicsit magasabb a vonatjegyekhez képest, bár versenyző vonatjáratok esetén néha olcsóbbak. A buszok többnyire lassabbak a vonatoknál, de néha mégis gyorsabban elérhetők, mivel gyakoribbak. A jegyeket előre is meg lehet vásárolni (bizonyos útvonalakon kedvezményekkel), és néhány járaton helyfoglalás is lehetséges. A fő távolsági járatokon bankkártyát is elfogadnak, de rövid távú „normál” járatokon inkább készpénz szükséges (amit az Onnibus nem fogad el).

Az Onnibus olcsóbb alternatívát kínál (gyakran 5–10 euró hosszabb utakra, ha elég korán foglalod) kétfedélzetes buszaival, amelyek nagyobb városok közötti útvonalakon közlekednek („Onnibus mega”). Jegyeket online kell vásárolni, mivel az Onnibus nem fogad el készpénzt; készpénzes jegyvásárlás csak az R-kioski üzletekben és Matkahuolto partnereknél lehetséges. Az Onnibus buszok ingyenes Wi-Fi-vel és 220 V-os konnektorokkal rendelkeznek. Az általános kényelmi szint alacsonyabb, és a lábtér szűkösebb, mint más finn buszokon. Az overhead rekeszek is kicsik, így mindent, amire útközben nincs szükséged, a poggyásztérbe érdemes tenni.

Autóval

A gépkocsival közlekedő turistáknak Finnországban egyedi veszélyforrásra kell ügyelniük: az útra tévedt, ott áthaladó vagy álldogáló rén- vagy jávorszarvasokra. Az erre a veszélyre figyelmeztető közlekedési táblákat komolyan kell venni.(Finnországban évente több mint tízezer baleset történik szarvasokkal kapcsolatban.) Finnország észak részén sok a rénszarvas, és a gond az, hogy nem félnek az autóktól. Félig-meddig háziasított állatok, otthonosan mozognak az országutak környékén. Ha csordákat látunk, rögtön lassabb üzemmódba kell kapcsolnunk.

Érdekesség: A finneknél az a szokás, hogy a közlekedési szabálysértésekre kiszabott pénzbüntetéseket a szabálytalankodó jövedelmi viszonyaihoz igazítják! Hosszú ideig ezt a szabálytalankodó becsületességére bízták, azaz a jövedelmi viszonyokat bemondásra állapították meg. A fin rendőr egyszerűen megkérdezte a vétkest, hogy mennyi az éves jövedelme, majd egy táblázat alapján kiszámolta a bírság összegét. Ez a rendszer aztán csődöt mondott, mert a vétkesek, főleg a jól keresők, többnyire füllentettek a jövedelmük mértékéről. Az autósok is tiltakoztak, így évekkel ezelőtt a bírság kiszámításánál már nem a bruttó, hanem a nettó jövedelmet kezdték alapul venni.

Újabban a rendőrök a központi információs rendszerből a mobiltelefonjukon keresztül tudják leolvasni a szabálytalankodó jövedelmi adatait. Így a büntetések pontosabbá váltak az autósok nagy elégedetlenségét kiváltva. Évekkel ezelőtt a rendőrség a Nokia igazgatóját érte tetten közlekedési szabálytalanságon és a jövedelmi helyzete alapján (14 millió eurós évi bevétele) 116 ezer eurós pénzbüntetéssel kínálta meg.

Vigyázat - Vékony jég

A forgalom Finnországban a jobb oldalon halad. A főbb utak általában jól karbantartottak és kiterjedtek, bár az autópályák csak az ország déli részén és a nagyobb városok környékén találhatók.

Az általános sebességhatár a beépített területeken 50 km/h (amit egy sárga-fekete városképet ábrázoló tábla jelez), máshol pedig 80 km/h. Minden más sebességkorlátozást táblák jeleznek.

Néhány különlegesebb vagy szokatlan szabály, amelyeket érdemes szem előtt tartani:

Nappali menetfény vagy tompított fényszóró használata kötelező napközben is. Az új autók automatikus világításvezérlése nem mindig működik megfelelően, különösen figyelj arra, hogy a hátsó lámpák világítsanak télen és szürkületkor.
Kivétel nélkül minden kereszteződésben elsőbbséget kell adni a jobbról érkező járműveknek, ha nincs más jelzés. A „mellékút” fogalma csak a parkolók kijárataira és hasonló helyekre vonatkozik (egy jó szabály lehet, hogy az út járdaszegélyen keresztül halad-e át).
A piros lámpánál jobbra kanyarodás tilos. Az útkereszteződésekben külön lámpák is lehetnek a jobbra kanyarodók számára.
A villamosok (Helsinkiben és Tamperében) mindig elsőbbséget élveznek más járművekkel szemben.
A zebrán való áthaladásnál a járműveknek meg kell állniuk, ha a gyalogos szándékozik átkelni vagy ha egy másik jármű már megállt (feltehetően elsőbbségadás céljából).
A biztonsági öv használata kötelező. A 135 cm alatti gyermekeknek ülésmagasítót vagy más biztonsági eszközt kell használniuk (taxikban ez alól kivételt képeznek a 3 év alatti gyermekek).

A 0,05% feletti véralkoholszint ittas vezetésnek minősül, amit a finn rendőrség szigorúan ellenőriz véletlenszerű úti ellenőrzésekkel és alkoholszondákkal.

Az autóbérlés Finnországban drága, általában 80 euró/nap feletti áron érhető el, bár hosszabb bérlés esetén az árak csökkennek.

A VR éjszakai autószállító vonatai népszerűek, hogy elkerüljék a hosszú utazást délről Lappföldre, és inkább egy kényelmes éjszakát töltsenek alvással; egy Helsinki–Rovaniemi út (egyirányba), autóval és kabinnal 1–3 fő részére 215 eurótól indul.

Érdemes vigyázni vadállatokra, különösen hajnalban és alkonyatkor, mivel az állatbalesetek gyakoriak és néha halálosak lehetnek. Ha egy állatot elgázoltál, jegyezd meg a helyszínt, és hívd a 112-t.

A téli vezetés kockázatos lehet, különösen azok számára, akik nincsenek hozzászokva a hideg időjárási viszonyokhoz. November és március között téli gumik használata kötelező havas-jeges időben. A legveszélyesebb időjárás a fagypont körüli hőmérsékletnél van, amikor alig látható fekete jég képződik az utakon, illetve a hideg időszak első napján, amikor a sofőröket meglepetésként érheti a csúszós út.

Komppal

Nyáron a tó- és szigettúrák remek lehetőséget nyújtanak Finnország tájainak felfedezésére, bár a legtöbbjük körkörös látványtúra, így nem igazán alkalmasak célállomások elérésére. A hajók többsége 100–200 utast szállít (hétvégén érdemes előre foglalni!), és sok közülük történelmi gőzhajó. Népszerű útvonalak közé tartozik a Turku–Naantali, a Helsinki–Porvoo, valamint különböző útvonalak a Saimaa és a többi nagy tó területén. Gyerekjegyek esetén az életkori korlát gyakran alacsonyabb, mint más közlekedési formáknál (például 3–12 év).

Åland és a Szigetvilág-tenger szigetei közül sok lakott, és függ a kompjáratoktól. Ezek közszolgáltatásként működnek, ezért legtöbbjük ingyenes, még a fél napos járatok is. Némelyik túrázásra is alkalmas, bár a látványon kívül más szórakozási lehetőség nem igazán van. Mivel ezek a kompok főleg közlekedési célokat szolgálnak, győződj meg arról, hogy lesz hol aludnod, miután kiszálltál.

Különbség van az "úti kompok" (sárga színű, általában rövid útvonalakon, nyitott autófedélzettel és kevés szolgáltatással) és a többi komp között. Az előbbieket az úthálózat részének tekintik, így ingyenesek. A többi komp esetében az árak változhatnak, ezek néha ingyenesek vagy jelentős állami támogatást élveznek, máskor pedig teljes árat kell fizetni. Az Åland-szigeteknek saját rendszere van, lásd: Åland#Szigeti kompok.

Gyalogos

A városokban általában megfelelő járdák és zebrák állnak rendelkezésre. Az autósok elvileg kötelesek megállni a zebránál, ha a gyalogos át szeretne kelni az úton – azonban mivel a legtöbben akkor kelnek át, amikor elég nagy rés van a forgalomban, a sofőrök gyakran feltételezik, hogy „nem akarsz éppen most átkelni”, és nem állnak meg. Győződj meg róla, hogy egyértelmű a szándékod az átkelésre, és az autósok többnyire meg fognak állni. Némi gyakorlattal ez simán, hatékonyan és kockázatmentesen működik. Ne próbáld ezt olyan helyzetekben, amikor a sofőrök nem láthatnak időben, és tartsd szem előtt, hogy néhányan máshová figyelhetnek.

Gyakran a járdát kerékpárúttal kombinálják, és egyes kerékpárosok (különösen az elektromos rollerrel közlekedők) elvárják, hogy ne lépj hirtelen oldalra. Légy óvatos, ha gyermeked vagy háziállatod van veled, és figyelj a kerékpárúton való áthaladáskor, különösen ha egy helyben álltál és hirtelen mozdulsz el.

Ha olyan úton gyalogolsz, ahol nincs külön járda, a bal oldalon a legbiztonságosabb haladni, így láthatod a szembejövő autókat.

Éjjel és szürkületben az elvárások szerint fényvisszaverők használata kötelező – ezek nagyon hasznosak a láthatóság szempontjából. Különösen fontosak keskeny útpadkájú vidéki utakon, ahol a fényvisszaverő mellények (vagy hasonló eszközök) viselése ajánlott.


Az Uber működik Helsinkiben, és ritkábban néhány más városban is (Tampere, Turku, Oulu, Lahti). Ezek hivatalosan taxik, ugyanazokkal a felszerelési és engedélyezési követelményekkel.

Városok közötti utakhoz érdemes lehet próbálkozni a következő peer-to-peer telekocsi szolgáltatásokkal:

kyydit.net – Telekocsi oldal keresővel


Közbiztonság, kockázatok

A finnországi jó közbiztonságot jelzi, hogy a családi házak előtt ritka a kerítés.

Finnországban a bűnözési ráta viszonylag alacsony, így általában nagyon biztonságos helynek számít az utazók számára. Még éjszaka sincsenek olyan környékek, amelyeket kerülni kellene.

Éjszaka érdemes körültekintően viselkedni, különösen péntek és szombat este, amikor a finn fiatalok gyakran mennek szórakozni, és sajnos néha balhét keresni. Értékeinket és italunkat ne hagyjuk őrizetlenül az éjszakai klubokban.

Rasszizmus általában nem jelent problémát a turisták számára, de néhány részeg személy könnyebben köt bele külföldi kinézetű emberekbe. Kerüljük a vitákat részeg csoportokkal, különösen, ha beleillünk ebbe a leírásba. Az elmúlt időszakban nőtt a rasszista vélemények száma, és még néhány parlamenti képviselőt is elítéltek gyűlöletbeszéd miatt, de általában biztonságban érezhetjük magunkat az utcán.

A szervezett zsebtolvajlás különösen a nyári, forgalmas turistaidőszakban jellemző. Éttermekben, beleértve a szállodai reggeliket is, soha ne hagyjuk őrizetlenül telefonunkat, laptopunkat, kulcsainkat vagy pénztárcánkat.

Kerékpárlopás gyakori, ezért még egy percre se hagyjuk lezáratlanul a biciklinket.

Az önvédelem általában csak végső megoldásként engedélyezett, és nem alkalmazható túlzott erőszak. Önvédelemre szánt eszközök, beleértve a paprikaspray-t is, nem engedélyezettek.

A finn rendőrség (poliisi) tiszteletet élvez, és udvariasan viselkedik még az ittas vagy bűnöző személyekkel szemben is, valamint nem korrupt. Ha bármi történik, bátran vegyük fel a kapcsolatot velük. Emellett a határőrség és a vámhivatal is rendelkezik rendőri jogkörökkel bizonyos ritkán lakott területeken. Mindegyikük egyenruhát visel, és jogosultak azonosítást kérni. Ha úgy érezzük, hogy egy kérdés sértheti a magánéletünket, udvariasan visszautasíthatjuk a válaszadást. A helyszínen történő bírságfizetés soha nem lehetséges, így ha valaki pénzt kér tőlünk, az biztos jele annak, hogy nem valódi rendőr.

A drogokat illetően a vámhatóság és a rendőrség szigorú, beleértve a kannabiszt is. Kutyákat is használnak a kikötőkben és repülőtereken, és pozitív jelzés esetén teljes átvizsgálást végeznek. A kannabiszhasználat nem elfogadott Finnországban.

A magánbiztonsági személyzetnek, például a kidobóknak látható jelzéssel kell rendelkezniük. Jogosultságuk van megtagadni a belépést, kivezetni valakit, vagy visszatartani, amíg a rendőrség megérkezik. Erőszakot nem alkalmazhatnak, hacsak nincs rá ok.

A prostitúció nem illegális, és általában szabályozatlan. Azonban illegális olyan prostituált szolgáltatásait igénybe venni, aki emberkereskedelem áldozata, kiskorú vagy jogilag nem cselekvőképes. A beleegyezési korhatár általában 16 év, de hatalmi viszony vagy fizetség esetén 18 évre emelkedik.
Természet

Finnországban nincsenek komoly egészségügyi kockázatok. Az elsődleges veszélyforrás a hideg, különösen télen és a tengeren. Sok előrejelzés csak a nappali hőmérsékletet adja meg, miközben éjszaka és reggel akár 10–15 °C-kal is hidegebb lehet.

A városokban a hideg ritkán jelent veszélyt, de megfelelő ruházat nélkül nehéz lehet élvezni a szabadtéri tevékenységeket. A jeges utak és járdák különösen csúszósak lehetnek, ezért érdemes csúszásgátló eszközt beszerezni.

Finnország ritkán lakott ország, és ha a vadonba indulunk, elengedhetetlen, hogy megfelelő felszereléssel készüljünk, és tájékoztassuk valakit terveinkről. Vigyünk iránytűt és készüljünk fel az időjárás változásaira.

Télen a tavak és a tengerek befagyhatnak, és gyakran láthatunk embereket sétálni, korcsolyázni vagy akár autót vezetni a jégen. A jégen történő balesetek azonban előfordulhatnak, így mindig kérjünk helyi tanácsot.

A tavakon és a tengeren a szél és a víz gyorsabban hűt le, mint a hideg levegő. Kis csónakokban legyünk óvatosak: ne fogyasszunk alkoholt, mindig viseljünk mentőmellényt, és ha felborul a csónak, maradjunk a közelében.

Egyetlen mérges kígyó található Finnországban, a vipera. Csípése általában nem veszélyes egészséges felnőttekre, de ha mégis megharapna, maradjunk nyugodtak, hívjuk a 112-t és forduljunk orvosi segítséghez.

Darazsak, lódarazsak és méhek csíphetnek, ami fájdalmas lehet, de nem jelent komoly veszélyt. Késő nyáron a darazsak kellemetlenek lehetnek, de általában békén hagynak minket, ha nem zavarjuk őket.

A nagyobb vadállatok, mint a barnamedvék, farkasok és hiúzok, ritkák, és valószínűleg nem találkozunk velük. Azonban mindig tartsunk távolságot a vadon élő állatoktól, különösen az elktől és a fészküket védő madaraktól. Ha bármilyen vadállattal ütköznénk az úton, hívjuk a 112-t.
Vészhelyzet esetén

A 112 a nemzeti segélyhívó szám. A szám SIM-kártya nélkül is működik. Az operátor finn vagy svéd nyelven válaszol, de nem probléma, ha angolra váltunk.

Létezik egy 112 alkalmazás, amely GPS-t használva megadja a helyzetünket a hívás során. Az alkalmazás frissített verziója elérhető Androidra és iPhone-ra.

S.B. fotója

Egyéb hasznos információk

"A szaunázásról: A finn uszodai szaunák, tudod, azok amelyek nem a kert végében vannak, nem is egy jeges tóparton, nem füstösek, mitöbb még csak nem is különösen jók, szóval ezek a közszaunák a finn városi élet jó megfigyelési terepei lehetnek annak, aki hajlandó időt szánni a szemlélődésre a félhomályos forróságban.

Belépés csak meztelenül, és illik valami seggalátétet vinni, amire ráülhetsz. A meztelenségre nem is érdemes több szót vesztegetni. A férfiszaunában nem egymást méregetjük - mindenki olyan, amilyen. Egy magyar nőismerősöm kérdezte egyszer, alig leplezett izgalommal, hogy a férfiak megnézik-e egymás micsodáját? És nemigen hitte, amikor azt válaszoltam, hogy nem jobban, mint a többi testrészt. Az igazság az, hogy a férfiak hatalmas többsége nem egy Adonisz, de nem is elhanyagolt. A hétköznapok névtelen hősei, kicsit pocakosak, kicsit vékony karúak és kicsit kopaszodók. Ilyenekből - belőlünk - rohangál pár százezer Finnországban és világszerte is jó pár százmillió.

A közszauna specialitása az emberek gyors cserélődése. Félpercenként nyílik az ajtó, valaki kimegy, helyére újabb érkezik, gyerekek leselkednek a résnyire nyitott ajtón vagy beszaladnak és nevetve félúton megfordulnak. Apa kisgyerekkel a karján belép, a gyerek sikoltva ellenkezik, sietve kimegy. És persze felnőttek, minden kor és bőrszín rendszertelenül, folyamatosan.

Beszélgetés ritkán alakul ki idegenek között, ez azonban nem jelenti azt, hogy barátságtalan lenne a hangulat. A helyet körbelengi valami csendes, udvarias légkör. Hangos köszönés nincs, kurta biccentés is megteszi. Kurtán odavetett "tehetek rá?" és a fejbólintás. A literes merőkanál mozdul. Loccsanás után a víz sípolva-sustorogva párolog el a forró kövekről. Egy lélegzetvételnyi időm még van, aztán százfokos, láthatatlan takaróként beborít a forróság." forrás

Magyar külképviselet

A magyar nagykövetség Konzuli Irodája

Fotóegyveleg

Helsinki - csakazértis

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon