ÚTIKRITIKA.HU / Irán







útikritikák


Irán

Repülőjegy | Szállásválasztás | Vízum és vám | Fotóegyveleg

.

Siráz - v.j. fotója

Repülőjegy és repülés

2025-ben Budapestről Teheránba több légitársaság kínál kedvező árú és jó csatlakozású járatokat, bár közvetlen járat jelenleg nem elérhető. Az alábbiakban összefoglalom a legjobb lehetőségeket:
✈️ Legjobb ár-érték arányú légitársaságok
Pegasus Airlines

Átszállás: Isztambul Sabiha Gökçen repülőtéren.

Árak: Egyirányú jegyek már 140 USD-tól (~50 000 Ft) elérhetők.

Előnyök: Megbízható menetrend, kedvező árak.

AJet (korábban AnadoluJet)

Átszállás: Isztambulban.

Árak: Egyirányú jegyek 142 USD-tól (~51 000 Ft).

Megjegyzés: Kedvező árú alternatíva, hasonló csatlakozással, mint a Pegasus.

flydubai

Átszállás: Dubajban.

Árak: Egyirányú jegyek 178 600 Ft-tól (~460 USD), retúr jegyek 276 200 Ft-tól (~710 USD).

Előnyök: Kényelmes járatok, modern flotta.
Tripadvisor+5FareCompare+5Skyscanner+5
flydubai

Turkish Airlines

Átszállás: Isztambulban.

Árak: Retúr jegyek 866 eurótól (~340 000 Ft).

Előnyök: Magas színvonalú szolgáltatás, bőséges poggyászkeret.

Wizz Air

Átszállás: Általában egy vagy több átszállással.

Árak: Egyirányú jegyek 208 USD-tól (~74 000 Ft).

Megjegyzés: Alacsony árak, de kevesebb szolgáltatás.

🛑 Fontos megjegyzés

A Lufthansa 2025. január 31-ig felfüggesztette teheráni járatait, így jelenleg nem kínál közvetlen vagy átszállásos lehetőséget ezen az útvonalon.
Reuters
💡 Tippek az olcsóbb jegyekhez

Foglalás időzítése: A legkedvezőbb árak általában kedd, szerda és szombati napokon érhetők el.

Rugalmasság: Ha rugalmas vagy az utazási dátumokkal, használd a "teljes hónap" keresési funkciót az árak összehasonlításához.

Árfigyelés: Állíts be árfigyelőt, hogy értesítést kapj az árcsökkenésekről.

✈️ Összefoglalás

Ha az ár a legfontosabb szempont, a Pegasus Airlines és az AJet kínálja a legkedvezőbb jegyárakat. A Turkish Airlines magasabb árkategóriában, de kiváló szolgáltatással áll rendelkezésre. A flydubai kényelmes alternatíva lehet, míg a Wizz Air alacsonyabb árakat kínál kevesebb szolgáltatással.

Iránban nagyok a belső távolságok és emiatt sokan közlekednek a nagyobb városok között menetrendszerű repülőgépekkel. Ritkán fordul elő repülőgép-szerencsétlenség, pedig a nagyrészt elavult géppark alkatrészellátása megoldatlan. A gépek közül sokat még az 1979-es forradalom előtt vásárolták az USA-tól, de most a gazdasági embargó miatt nehezen jutnak hozzá a szükséges alkatrészekhez.

A teheráni nemzetközi repülőtér körülbelül 30–40 kilométerre fekszik a városközponttól, és az odaérkező utazókat kellemes meglepetésként éri, hogy az út taxival mindössze körülbelül 3500 forintnak megfelelő összegbe kerül – alkudozni sem szükséges, ami a Közel-Kelet több országával ellentétben szokatlanul egyszerű és stresszmentes élményt nyújt. Ennek egyik oka, hogy Iránban a benzin továbbra is rendkívül olcsó, így a fuvarárak mérsékeltek maradhatnak. Ugyanakkor már a megérkezéskor szembesül az ember az iráni pénzügyi rendszer sajátosságaival: hivatalosan a riál a fizetőeszköz, de a hétköznapokban szinte kizárólag a tománt használják, amelyet egyszerűen úgy kell elképzelni, hogy a riálból „levágnak” három nullát. Ez a gyakorlat elsőre zavarba ejtő lehet, főleg úgy, hogy minden ár tománban van kiírva, miközben a tényleges fizetés riálban történik – így az utazó agya egy ideig folyamatosan átváltásban dolgozik. A bankjegyek mindegyikén Khomeini ajatollah portréja látható, aki komoly, szúrós tekintetével minden tranzakciónál ott van velünk. Ez a pénznemi kettősség – és a hozzá társuló inflációs háttér – Irán egyik legszokatlanabb, de talán legtanulságosabb élménye a külföldiek számára.

Szállásválasztás

A megfizethető hotelek nem túl jók, de nem is rosszak, igazán borzasztó helyen sosem aludtam. Még a legolcsóbb, szegényebb zarándoktömegeknek szánt hullámpala szállások is mindenhol tiszták voltak. Iránban nincs mocsok. Vagy van, de a mocskos helyek nem úgy mocskosak. A legundorítóbb nyilvános vécében is nagy tartályokban áll a folyékony szappan. Az utcát elborítja a szemét, de minden éjjel összeszedik.

A jobb hotelekben furcsa tárgyakat találhatunk. A hotelszappan és minisampon mellett steril csomagban fésű, fogkefe, borotva, varrókészlet, papucs. Jobb helyeken széf. Mindenhol van a szekrényben imaszőnyeg és a siíta iszlámban imához használt kő- vagy agyagkorong. A falon nyíl jelzi Mekka irányát. A tévén általában helyi adók jönnek be. Mindig fogható a Press TV, Irán angol nyelvű propagandatévéje, hasonlít az Russia Todayre, kevésbé profi, de nem teljesen nevetséges propaganda. Visszatérő műsortípus az amerikai és izraeli háborús bűnökről és bűnösökről szóló dokumentumfilm. 2018-ban az Agent Orange vietnami borzalmairól készült filmet ismételték mindenhol. A rosszabb hotelekben csak üres pokrócot adnak, a jobb hotelben lepedőt is. Vagy van nyugati vécé, vagy nincs. Ellenkező nemű iráni állampolgárok nem kapnak közös szobát hotelban, csak ha bizonyítják, hogy rokonok vagy házasok. Külföldiekre ez nem vonatkozik, nem tudom, hogy törvény szerint képeznek-e kivételt, vagy csak senkit nem érdekel, hogy mit csinálnak a külföldiek. Egyszer akadtak fenn hasonlón, amikor hárman utaztunk egy fiúval és egy lánnyal, de az egy Forradalmi Gárda-hotel volt, és végül itt is meggyőzhetők voltak. A hotelben minden adatot elkérnek, az útlevelet is, enélkül a tulajdonost kémkedéssel vádolnák. Az iráni hatóságok pontosan tudják, hogy a külföldi mit csinál az országban.

A hotelekben a reggeli semleges ízű fehér krémsajt, lepénykenyér, zöldség, tea. Kivétel nélkül mindenhol van répalekvár. Jobb helyeken iráni omlett, így hívják. Nem omlett, inkább olajos, paradicsompürés rántotta. Van olajban sütött tükörtojás, halva, mindenféle szezámkrém, lencsefőzelék, sárgadinnye. Sok hotel szervez utakat a közeli turistalátványosságokhoz, drágábban, mintha az utcán leszólítanánk egy taxist. Iránban nagy az épített örökség, de ezzel együtt is csak kevés városban van többheti látványosság. Elég sok szerencsétlenkedéssel jár minden iráni út. Általában városonként két-három dolog, aztán öt óra út a következő városig. (2021) forrás

Vízum és vám

Az iráni vízum megszerzése kaotikus, évről évre változik a folyamat és nehéz kiigazodni rajta. Jelen pillanatban (2022) a vízumot csak ügynökségen, utazási irodán keresztül lehet megszerezni. Állítólag a legjobb erre a Tappersia. Ha Tappersiával csinálod, 70€ az egész és kiállítják általában 2-3 nap alatt. Ha megjött a jóváhagyás, utána kell befáradni a nagykövetségre útlevél adategyeztetésre, majd be kell fizetni a díjat a K&H Bankban (adnak egy csekket) és vissza kell vinni a bizonylatot a nagykövetségre, így ott rögtön el is készítik a vízumot. Meg se próbáld a hivatalos vízumigénylő oldalon intézni az igénylést, mert visszautasítják. De gyakorlatilag bármelyik ügynökség jó, én az IranTours nevű céggel csináltam. Utasbiztosítás kell a belépéshez, van, hogy elkérik a határon és anélkül nem engednek be. (2022) forrás


2025-ben Iránba való belépés már jóval gördülékenyebb, mint néhány évvel ezelőtt. Korábban sok utazó tartott a vízumelbírálás szigorúságától, sőt, attól is, hogy akár indoklás nélkül visszafordíthatják a határról. Mára azonban enyhülés tapasztalható a Nyugat és Irán közötti viszonyban, ami a gyakorlatban is megmutatkozik: Irán lazított a korábban szigorú vízumpolitikáján. A legtöbb nemzetközi repülőtéren már elérhető az ún. „visa on arrival” rendszer, így sok esetben nincs szükség előzetes követségi ügyintézésre vagy e-vízumra, ha az utazó légijárattal érkezik az országba. A változás mögött komoly gazdasági szempontok húzódnak meg: Irán felismerte, hogy a turizmus lehet az egyik kiút a nemzetközi szankciók és gazdasági nehézségek szorításából.

A belépésünk alkalmával egy rendkívül kedves, papucsos ügyintéző fogadott minket az éjszaka közepén a reptéri vízumirodában. Egy körülbelül egyórás adminisztrációs folyamat – űrlapok, sorban állás, és a 80 eurós vízumdíj kifizetése – után már a kezünkben volt az engedély, amivel beléphettünk az országba. Az utasbiztosítás megkötése kötelező volt, de gyorsan és problémamentesen ment. Az ügyintéző hölgyek közvetlenek és barátságosak voltak, még Lili sálból rögtönzött fejkendőjét is megdicsérték – hiszen Iránban továbbra is előírás a nők számára a fej eltakarása. A biztonsági ellenőrzésnél a katona mosolyogva intett tovább bennünket – az egész folyamat meglepően emberi és pozitív élmény volt.



Pár éve Irán bevezette az e-vízum rendszert, és 2025-re ez a gyakorlat már egészen letisztult. Idén még annyi sem történt, hogy lepecsételték volna a kinyomtatott vízumlapot – egyszerűen csak megmutattuk a QR-kóddal ellátott dokumentumot, és már mehettünk is. Személy szerint kicsit csalódott voltam emiatt: szeretem, ha az útlevelemben ott sorakoznak az egzotikus pecsétek, számomra ezek egyfajta kézzel fogható emlékei az utaknak. Tudom, hogy egyes országokban ez hátrány is lehet, és most én is belefutottam ebbe: az iráni látogatás miatt az Egyesült Államokba már nem mehetek be sima ESTA-val, hanem vízumot kell majd kérvényeznem. De nem bántam meg. Kíváncsi voltam egy országra, amely jelenleg épp nem áll baráti viszonyban a Nyugattal – bár ez a történelem során már többször változott. Irán egyszerre volt rejtélyes, meglepően vendégszerető és minden szempontból emlékezetes – pecsét nélkül is.


2025-ben is érvényben van az a szabályozás, hogy ha valaki az elmúlt években (pontosabban 2011. március 1. után) Iránban tartózkodott, akkor nem léphet be az Egyesült Államokba ESTA engedéllyel, vagyis az egyszerű online beutazási kérelem nem lesz elegendő.
Mit jelent ez a gyakorlatban?

Ha Ön magyar állampolgárként meglátogatja Iránt, onnantól kezdve az USA-ba való belépéshez vízumot kell igényelnie az amerikai nagykövetségen keresztül, még akkor is, ha korábban rendszeresen használt ESTA-t.

Ez a szabály a turisztikai célú iráni utazásokra is vonatkozik, nem csak munkavégzésre vagy hosszabb tartózkodásra.

A vízumkérelemhez interjú szükséges az Egyesült Államok budapesti nagykövetségén, és a vízum jóváhagyása nem automatikus – az iráni utazás ténye kérdéseket vethet fel a vízuminterjún.

Van kivétel?

Az USA Külügyminisztériuma kivételt biztosíthat „diplomáciai vagy hivatalos célú iráni látogatás” esetén, de ez nem vonatkozik a turizmusra.

Ha az iráni tartózkodás már sok évvel korábbi, és azóta több beutazás is volt az USA-ba vízummal, akkor enyhébb lehet az elbírálás – de az ESTA továbbra sem használható.

Javaslat:

Ha Iránba látogatott 2025-ben, és a közeljövőben az Egyesült Államokba szeretne utazni, készüljön fel arra, hogy vízumot kell kérvényeznie, és ehhez időt, dokumentációt és interjút is be kell kalkulálnia.


Iránba való beutazáskor több dologra is nagyon szigorúan ügyelnek, és bizonyos tárgyak vagy anyagok bevitele kifejezetten tilos, sőt akár súlyos következményekkel is járhat. Íme a legfontosabbak, amelyeket tilos bevinni Iránba 2025-ben:
❌ Tilos bevinni Iránba:

1. Alkohol

Teljesen tiltott, még duty free vásárlás esetén is.

Még kis mennyiség vagy maradék is gondot okozhat a beléptetéskor.

2. Kábítószerek és pszichoaktív szerek

A legszigorúbb büntetés jár érte (beleértve a halálbüntetést is bizonyos esetekben).

Gyógyszerek esetén is fontos az orvosi igazolás és az eredeti doboz, ha bármilyen erősebb hatóanyag van bennük (pl. nyugtatók, altatók, erősebb fájdalomcsillapítók).

3. Pornográf tartalom

Akár fizikai, akár digitális formában (könyv, magazin, pendrive, laptop, telefon).

Az ellenőrzés nem minden esetben alapos, de véletlenszerű digitális tartalomellenőrzés előfordulhat.

4. Politikai vagy vallási tartalmú propagandaanyag

Bármilyen nyomtatott vagy digitális kiadvány, amely ellentétes lehet az iszlám köztársaság értékeivel.

Különösen veszélyesek lehetnek a Bahá’í hithez, Izraelhez vagy a nyugati valláskritikákhoz köthető anyagok.

5. Izraellel kapcsolatos tárgyak

Izraeli vízum, pecsét az útlevélben vagy akár szuvenírek Izraelből.

Ez önmagában nem mindig jelent automatikus kitiltást, de kihallgatás és hosszabb ellenőrzés lehet a következménye.

6. Drónok (drónok)

A magáncélú drónok behozatala is problémás, gyakran elkobozzák vagy visszafordítják vele a belépőt.

7. Hús- és tejtermékek, friss gyümölcsök

Ezeket általában a vámnál elkobozzák, mivel mezőgazdasági karanténszabályok vonatkoznak rájuk.

Fotóegyveleg

fotó by Konkoly-Thege

Vacsora a szabadban - fotó by Konkoly-Thege

Vidéki városi házfalak - k.k. fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon