.
R. Gy. fotója
Varga Gábor fotója
1. A lenyűgöző Botero-múzeum (Museo Botero del banco de la Republica) egy szép épületben (vannak Miro és Picasso-képek is!)
2. Az Arany-múzeum (az indiánok kézműves technikáival), profi prezentálás
3. Bogota panorámája a Monserrate-hegyről (drótkötélpályás)
4. Vasárnap a kerékpárosok uralma nagy övezetben
5. Az óvároshoz közeli Candelaria negyed a szűk, festői utcáival
6. A bogotaiak nagyon segítőkészek voltak útbaigazításoknál
7. Az óváros mellékutcáinak meglepő, szinte falusias nyugalmassága
8. A street art remekei
Nem tetszett
1. A tolvajok miatti (tán túlzott) aggodalom miatt nem lehetett sok helyen fotózni
2. Az első nap nem lehetett sokat gyalogolni, mert a magaslati levegőhöz fokozatosan kell hozzászokni
3. A járdák balesetveszélyessége itt-ott a hepehupák, lyukak miatt
4. Bogota a kb. 7 milliós lakosságával túl nagy, nehezen áttekinthető, sok helyen elég csúnya
5. Egész idő alatt barátságtalanul szürke volt az ég
6. Egy ekkora és ennyire gyorsan fejlődő városban vajon miért nincs még metró? (2020 óta épül, de csak 2028-ban lesz kész az első szakasza)
7. A 6. utcától délre nem javasolt a külföldinek mennie.
,, Bogotá egyébiránt szuper hely. Igazi nagyváros: hangos, poros, zsúfolt, de számos csodát rejt. Mint megtudtam, a helyieket, akiket attól függően, hányadik generációs fővárosi lakosok, rolo-nak vagy cachao-nak hívnak az országon belül, kifejezetten hűvös és távolságtartó embereknek tartják honfitársaik. Ez egyrészt mulatságos, másrészt érthető: mulatságos, mert engem már a bogotái lakosok temperamentuma is lenyűgözött – ugyanakkor érthető, mert ez a tenger felé haladva tényleg csak fokozódik. Nagyságrendekkel többet mosolyognak, mint mi, hangosan nevetnek. Nagyon kedves, udvarias emberek élnek itt, akik még a magamfajta spanyolul nem beszélő gringóval szemben is nagy fokú nyitottságot és türelmet tanúsítanak. A buszon a melléd leülő felebarátod mosollyal köszönt, sőt, ha az utcán egy szembejövővel összeakad a tekinteted, nem ritka, hogy biccentéssel nyugtázza, nem végzetes tévedésről van szó, amit mielőbb szemlesütve korrigálni volna ildomos. Igenis láttátok egymást, visszavonhatatlanul találkoztatok, megosztottátok egymással a létezés ezen apró kis részletét, nincs más hátra mint kinyilvánítani a nyilvánvalót: szervusz idegen! (2021)" forrás
,, Bogotá egy óriási metropolisz közel 10 millió lakóval. Külön érdekesség, hogy 2600 méter magasan fekszik a város a Bogotai-fennsíkon. Egy remek kezdeményezés az úgynevezett „Ciclovía”: minden vasárnap és ünnepnap reggel 7 és délután 2 között lezárják számos nagyobb útját a városnak, teret adva a futóknak, gyalogosoknak, bringásoknak.
A hangulata ezeknek a napoknak idilli, fiatal és idős egyaránt kihasználja ezt a remek alkalmat a mozgásra. Ami nehézzé teszi a szervezetemnek ezt a fajta mozgást, az a 2600 méteres szintkülönbség – nehezen szokik hozzá az alföldi szervezet az itteni futtáshoz.
Szintén pozitív, hogy mennyi egyéb szabadtéri sportolási lehetőség van – kosárpályák, focipályák, egyszerű kondigépek a parkokban.
Bogota felépítése logikus (legalábbis jelentős részének). A város egy 2600 méteres fennsíkon fekszik, észak-dél és nyugat felé terjeszkedik, Keletről pedig 3000 méter feletti magas hegyek határolják.
Az utcák (calle) és a sugárutak (carrera) elnevezése a centrumból indulva folyamatosan növekvő számozással történik: észak-dél iránnyal párhuzamosan vannak a sugárutak, míg merőlegesen az utcák. Így elég jól lehet tájékozódni a városban, már ami az irányokat és távolságokat illeti. (2018)" forrás
Varga Gábor fotója
,, Célszerű lett volna egy picit jobban utánanézni, hova is száll le a gépem pontosan – Bogotá ugyanis a tengertől számítva 2600 méteres magasságban fekszik, ennek megfelelően kifejezetten hűvös hely. Napközben nem jellemző, hogy 20 foknál feljebb kúszna a hőmérő higanyszála, viszont éjszaka be-bekacsint 10 fok alá. Engem az ilyesmi egyébként különösebben nem zavar, remekül érzem magam lenge öltözetben ilyen időben is, a helyiek viszont láthatóan jókat derültek rajtam, amikor is megérkezésem másnapján rövidnadrágban, mintás nyári ingben kiültem a virágpiac mellé reggelizni egy bizalomgerjesztő illatot árasztó pékség teraszán egyedüliként árválkodó kis asztalhoz. (2021)" forrás
Bőséges választékból lehet szemezgetni. Bizonyos zónák kerülendőek és ezt komolyan kell venni. Az airbnb kiválóan működik.
Bogotában több olyan negyed is van, amelyek megfelelnek a biztonság, a hangulatosság, a nyugalom és a szolgáltatások széles körű elérhetősége iránti elvárásoknak. Íme néhány javasolt környék:
1. Zona G
Biztonság: Ez a város egyik legbiztonságosabb környéke, különösen éjszaka, ahol sok a járőröző rendőr és a magánbiztonsági szolgálat.
Hangulat: A Zona G elegáns éttermeiről és bájos kávézókról híres, kiváló hely azok számára, akik szeretik a gasztronómiát és a nyugodt környezetet.
Nyugalom: Bár életteli környék, mégsem túlzsúfolt, így kellemes, csendes sétákra is van lehetőség.
Szolgáltatások: Éttermek, kávézók, üzletek, valamint jó közlekedési kapcsolatok jellemzik a negyedet.
2. Zona Rosa / Parque de la 93
Biztonság: Ez a negyed különösen népszerű a turisták és a helyiek körében, a biztonsági intézkedések miatt pedig éjjel-nappal nyugodtan lehet közlekedni.
Hangulat: Nagyon modern és trendi városrész, ahol elegáns bevásárlóközpontok, éttermek, bárok találhatók. Ideális azok számára, akik szeretnék élvezni a városi életet.
Nyugalom: Noha pezsgő társasági élet zajlik, a Parque de la 93 környéke nyugodt, és a szállások többsége csendes, pihenésre alkalmas.
Szolgáltatások: Minden megtalálható a közelben, a luxusüzletektől kezdve a hétköznapi szolgáltatásokig, valamint remek közlekedési lehetőségek állnak rendelkezésre.
3. Usaquén
Biztonság: Usaquén egy régi koloniális városrész, amely a modern városrészekkel összeolvadva biztonságos és kellemes környezetet biztosít.
Hangulat: Usaquén bájos, történelmi utcái és épületei megőrizték tradicionális jellegüket, ami kellemes hangulatot biztosít a turisták számára.
Nyugalom: A környék nyugodt, különösen a vasárnapi piac kivételével, amikor több látogató is megfordul a területen.
Szolgáltatások: Éttermek, kávézók, helyi piacok és modern bevásárlóközpontok is találhatók a közelben, így minden szükséges szolgáltatás elérhető.
4. Chapinero Alto
Biztonság: A negyed nagyon biztonságos, különösen a felsőbb részei. A helyi rendőri jelenlét erős, ami további biztonságot nyújt.
Hangulat: Hangulatos, bohémebb negyed, tele kávézókkal, éttermekkel és kisebb butikokkal. A környék fiatalos, mégis nyugodt légkört áraszt.
Nyugalom: Csendes, kellemes környék, ahol a turisták és a helyiek is békében élvezhetik az életet.
Szolgáltatások: Rengeteg étterem, kis üzlet és kulturális program áll rendelkezésre, ráadásul a közlekedés is kiváló.
A metró hiányát rengeteg busz hivatott ellensúlyozni. A taxik egy furcs táblázatos árszabással működnek, összességében olcsóbban , mint Budapesten. Az ubert, ami eddig jól működött 2020 február 1-jétől betiltják. Kár érte.
A frissítés 2024-re vonatkozóan:A helyi színes kisbuszokra (colectivos) továbbra is ki van írva a negyedek neve, amelyeken keresztül haladnak, így jól lehet tájékozódni, melyik járatot válasszuk. A 11. sugárúton mi is egy dél felé tartó buszt intettünk le, és a központban szálltunk le. A buszmegállók használata továbbra is lehetséges, de a buszt az út szélén is le lehet inteni, ha nincs tele. Délelőtt és kora délután még be tudták csukni az ajtókat, és voltak üres helyek, mivel ilyenkor kevesebb az utas.
Rengeteg busz közlekedik, és a sofőrök szinte versenyeznek egymással az utasokért, mivel a buszt bérlik, így a bevétel számukra kulcsfontosságú. 2024-ben egy jegy ára ezeken a járatokon 2,500 peso körül mozog. A kék standard buszok továbbra is a Transmilenio hálózathoz csatlakozva közlekednek, főként a külvárosi területeken, ahol a gyorsjáratok nem érhetők el. A Transmilenio rendszere változatlan: külön feltölthető mágneskártya szükséges a használatához. Ez a rendszer a metrót helyettesíti, és több vonala is van, amelyek különböző pontokon keresztezik egymást, így átszállásokat biztosítanak. A város főbb sugárútjain külön buszsávban közlekednek, amely csúcsforgalom idején is gyorsabb haladást biztosít.
A csúcsforgalom enyhítésére 2024-ben is működik a Plico placa rendszer: páros napokon reggel 6 és 9 óra, valamint délután 3 és 7 óra között csak páratlan rendszámú autók közlekedhetnek, és fordítva. A szabálysértésekért továbbra is komoly büntetést szabnak ki, amely 2024-ben már 150 eurónak megfelelő peso körüli összeget is elérhet. A taxisok számára hetente egy nap van, amikor nem közlekedhetnek, ez a nap továbbra is hetente változik. A városban rengeteg sárga taxi van, és továbbra sincsenek magántaxik.
A városi taxik továbbra is olcsóbbak, mint máshol: egy hosszabb út, például a város egyik végéből a másikba, nagyjából 25,000 peso (kb. 2,500 forint) körül alakul 2024-ben. A szállodák privát autós szolgáltatásai továbbra is elérhetők, de ezek drágábbak. Vasárnaponként még mindig lezárják a nagyobb sugárutakat és a belvárost a ciclovía számára, amikor a biciklisták és a gyalogosok veszik birtokba az utcákat.
"Hogy miért lehet veszélyes is akár egy buszút? Egyrészt a kolumbiai utak. Autópályák nincsenek. Az utak egysávosak. A hegyek miatt sok a szerpentin, nagyok a kanyarok. A magasan fekvő területeken sok az eső, az utak vizesek, csúszósak. Nem ritka a földomlás, amikor a buszt egyszerűen lesöpri a mélybe egy kőlavina. Ehhez jön még a buszok állapota. Nem minden busztársaság tud komoly autóparkot kiépíteni. Főleg kisebb távolságokon, két falu között használnak ősrégi, kiszuperált buszokat használnak. Mondanom se kell, ezeknek a buszoknak az élettartama már rég lejárt. Kb. úgy vannak összetákolva, hogy érjenek még be ma éjjel, aztán holnap majd meglátjuk. Gyakran lehet olyan híreket hallani, hogy buszok műszaki hiba miatt, fék nélkül rohantak szakadékba. Vicces dolog, hogy sok busztársaság büszkén kiírja irodája elé, hogy hány napja nem volt már halálos áldozatot követelő balesete. És ha ez még mindig nem lenne elég, ehhez jön még a kolumbiaiak vezetési stílusa. Hajtűkanyar, szakadó eső, szerpentinek… semmi nem számít. Kb. az a szabály, hogy az erősebbnek, nagyobbnak van elsőbbsége." forrás
Bogotában viszonylag kevesen közlekednek gyalog, különösen éjszaka. Ilyenkor sokkal kényelmesebb és biztonságosabb taxit vagy Ubert hívni, mint gyalogosan közlekedni, különösen a város központi részein kívül.
Buszhálózat
Bogotában egy jól kiépített buszhálózat működik, amely különösen a Transmilenio rendszeren alapszik. Ez a fejlett buszhálózat a város nagy részét lefedi, és legnagyobb előnye, hogy a legtöbb helyen külön buszsávban közlekedik, ami el van zárva a többi forgalomtól. A buszok általában az utak közepén haladnak, mindkét irányból.
A Transmilenio megállóiban 2024-ben is mágneskártyás beléptetés van, amit előre fel kell tölteni. Egy jegy ára jelenleg 2,950 COP (kb. 0,65 EUR), és korlátlan átszállást biztosít. A város 10 milliós lakossága miatt csúcsidőben továbbra is szinte lehetetlen feljutni a buszokra, és a rengeteg busz néha bedugítja a buszsávokat is.
A Transmilenio járatain gyakran találkozni helyiekkel, akik valamilyen módon pénzt keresnek: legtöbbször koldulnak vagy édességet árulnak, de sokszor zenélnek vagy előadnak valamit. A helyiek sokszor adakoznak is ezeknek az embereknek, ez a mindennapi közlekedés részévé vált.
MinibuszokA rövidebb távok megtételére a minibuszok (colectivos) kiválóak, amelyeknek nincs konkrét megállója. A minibuszokat bárhol le lehet inteni, és aprópénzzel kell fizetni felszálláskor. 2024-ben egy minibuszút ára körülbelül 2,000 COP (kb. 0,5 EUR). Leszállni hasonlóan lehet: jelezni kell a sofőrnek, és bárhol megállnak, ahol lehet.
A minibuszok sofőrjei gyakran "üzletelnek", megpróbálnak minél több utast felcsábítani a buszra az út mentén, hogy növeljék bevételeiket.
TaxiBogotában 2024-ben is rengeteg taxi közlekedik, kb. 100 ezer darab. A taxióra alapdíja 4,500 COP körül van (kb. 1 EUR), és egy hosszabb út, például fél órás utazás, körülbelül 25,000 COP-ba kerül (kb. 5 EUR). A taxis applikációk egyre népszerűbbek, és ezek kb. 20%-kal drágábbak, mint az út szélén leintett taxik, de sokan biztonságosabbnak tartják őket.
A leintett taxikkal általában nincs gond, de előfordulhat, hogy a sofőrök picivel többet kérnek, mint amit a taxióra mutat. Ennek oka, hogy a taxióra nem közvetlenül az összeget mutatja, hanem egy más mértékegységben számol, így nehéz előre tudni a pontos viteldíjat. Nagy átverések azonban ritkák, általában 10-20%-kal magasabb árat számolnak fel.
A taxisok gyakran nem használják a GPS-t, így előfordulhat, hogy az utasnak kell útbaigazítást adnia. Pozitívum, hogy Bogotában, és általában Kolumbiában, nem vernek át valakit csak azért, mert turista. Ha valakit meg akarnak rövidíteni, azt ugyanúgy megpróbálják a helyiekkel is.
UberAz Uber olcsóbb és jobb választás lehet a taxikhoz képest, mivel az Uber sofőrök rendszerint GPS-t használnak, és pontosabb tarifákat alkalmaznak. Az esetek 80%-ában az Uber 2024-ben is jobb választás, különösen azoknak, akik előnyben részesítik a kényelmet és a biztonságot.
r. gy. fotója
Bogota közlekedése kihívásokkal teli. A város továbbra sem rendelkezik metróval, bár folyamatosan terveznek és vitatkoznak egy esetleges metrórendszer kiépítéséről, de még nem készült el. A buszhálózat, különösen a Transmilenio, ugyan továbbra is fejlett és sok helyen zárt buszsávokban közlekedik, ami segít a dugók elkerülésében, de a város 10 milliós lakossága miatt csúcsidőben még mindig nehéz feljutni a buszokra. A buszok túlzsúfoltak, és a rendszer gyakran túlterhelt.
Ami az autós közlekedést illeti, súlyos probléma a forgalmi dugó, különösen csúcsidőben. Bár időközben történtek forgalomcsökkentő intézkedések (például a Plico placa rendszert továbbra is használják), ezek csak részben enyhítik a problémát. Napközben is gyakoriak a többórás dugók, amelyek jelentősen lassítják a haladást. Tehát összességében elmondható, hogy a közlekedési helyzet borzalmas különösen csúcsidőszakokban.(2024)
A város több mint 600 kilométernyi kerékpárúttal rendelkezik, ami a világ egyik legnagyobb kerékpárút-hálózatává teszi. Az egyre növekvő számú kerékpáros közlekedő jelentős részben annak köszönhető, hogy a város továbbra is aktívan támogatja a kerékpározást, például újabb útszakaszok melletti parkolóhelyek megszüntetésével, amivel visszaszorították az autós közlekedést. A kerékpáros infrastruktúra fejlesztése központi elem a városi közlekedés fenntarthatóvá tételében, és a biciklizés egyre népszerűbb alternatíva a forgalmas utcákon való autózás helyett. (2024)
Bogotá változatos gasztronómiája Michelin-csillagos éttermeket is kínál, amelyekben hagyományos és innovatív kolumbiai fogásokat, valamint a világ minden tájáról származó ételeket szolgálnak fel.
Helyi ételek
Arepas: Kukoricalisztből készült palacsinták, néha sajttal vagy enyhén sósan készítve.
Empanadas: Ezek hasonlítanak a péksüteményekre. Dél-Amerika-szerte népszerűek, és minden országban, régióban más-más recept szerint készítik őket. A töltelék általában húsból, burgonyából, zöldségekből és rizsből áll, kukoricalisztből készült tésztába csomagolva.
Tamal: Általában reggelire fogyasztják. Hús, csirke, burgonya, zöldségek és sárga kukorica keveréke, amelyet banánlevélbe csomagolnak, majd megfőznek. Egy nagy bögre forró csokoládéval szokás fogyasztani.
Ajiaco: Hagyományos sűrű leves, amely háromféle burgonyából, csirkéből, avokádóból, tejszínből, fűszerekből és kukoricából készül. Általában karácsonykor és más fontos ünnepeken fogyasztják. Az Altiplano régióból származik, és a város hivatalos ételének számít.
Pizza és hamburgerek: Bár nem nevezhetők hagyományos bogotái ételeknek, az utcákon mindenhol megtalálhatók, és a városban nagyon jól készítik őket. Egy gyors körbetekintéssel biztosan találsz egyet.
Alkalmi étkezés
Egy olyan 7 milliós latin-amerikai városhoz képest, mint Bogotá, rengeteg alkalmi étkezési lehetőség van. A bogotáiak szeretik az ételeket a világ minden tájáról, így megtalálhatók kolumbiai fogások, valamint olcsó amerikai (különösen pizza és hamburger) és ázsiai ételek is. Az ázsiai ételek közül a kínai fogások gyakran "kolumbianizáltak", ami azért még így is ízletes, bár nem mindig autentikus. Sushi is könnyen elérhető, bár általában átlag alatti minőségű. A kivétel az upscale Wok, ahol észak-amerikai árakon kiváló minőségű sushi és más autentikus kelet- és délkelet-ázsiai ételeket szolgálnak fel.
Ebédre mindenképpen próbálj ki egy corrientazo-t—a kis étkezdék, amelyek csak ebédidőben vannak nyitva, egy teljes menüt kínálnak, amely levesből, frissen facsart gyümölcsléből, húsételből, különféle köretekből és gyakran gyümölcsből áll. A corrientazo-kat könnyű felismerni, hiszen általában csak egy főétel van a menüben. A legjobb lehetőségek általában a hagyományos ajiaco, bandeja paisa vagy halételek. Néha csak egy kartonpapíron kiírt "almuerzo" (ebéd) jelzi a helyet. Az árak meglepően alacsonyak. Érdemes helyiektől megkérdezni, hol található a legközelebbi corrientazo.
A rotisserie csirke (gyakran "broaster" csirkeként említik) szinte mindenhol elérhető, és fantasztikus. Műanyag kesztyűt is adnak hozzá, hogy tisztán tudd megenni.
Ha nem vagy rajongója az állandó hús- és keményítőfogyasztásnak, a népszerűbb negyedekben sok gyümölcs- és gyümölcslé/ smoothie-árus található, akik gyakran fagyit is árulnak. A kolumbiai gyümölcs kiváló, és a gyümölcsbárok hihetetlenül olcsók.
Mindig ott van a Crepes & Waffles, egy elterjedt lánc Bogotában, amely a specializálódásának köszönhetően kiváló minőségű ételeket kínál.
Éttermek
Néhány dedikált gasztronómiai negyed található a városban, amelyek közül a leglenyűgözőbb a Zona G (a G a gourmet-t jelenti). Ez egy csendes, lakóövezeti környék, tele hihetetlen, világszínvonalú éttermekkel. A magasabb szintű étkezési lehetőségekhez érdemes még a Zona Rosa, a Parque 93, a Santa Fé-ben található La Macarena negyed, valamint a kicsit távolabb eső Usaquén környékén keresgélni.
Ha kilátással szeretnél étkezni, két étterem is található a Monserrate-n, amelyek nem csupán turistalátványosságok, hanem kiváló, modern, magas színvonalú éttermek. A városon kívül, a La Calera felé vezető úton található a Tramonti, egy másik hegytetőn elhelyezkedő étterem, amely kevésbé ismert a turisták körében, de svájci hegyi kunyhó stílusú és tökéletes hely a naplemente és a városi fények megtekintésére.
Tanácsos óvakodni az utcai árusok által kínált ennivalók megvételétől, mert ezeke az ennivalók gyakran fertőzöttek.
b. sz. fotói
Forró csoki sajttal - így isszuk Bogotában. - b. sz. fotója
Vásárlás dolgában az Usaquen-negyed a nyerő. Ott van kézművespiac, szupermarketek, szinte európai miliő.
Hivatalos pénznem a kolumbiai peso (COL). 50, 100, 200, 500, 1000 értékű pénzérmét és 2000, 5000, 10.000, 20.000, 50.000 és 2017 óta 100.000 címletű papírpénzt különböztetünk meg. Pénzváltók működnek a nagyobb bevásárlóközpontokban, illetve rosszabb váltási árfolyamon a szállodákban. Az USD váltása egyszerűbb, az EUR váltása nehézségbe ütközhet. Magyarországon kiadott nemzetközi kártyák (VISA, MASTERCARD) széles körben elfogadottak, a bankautomatából való pénzkivételre magas kezelési költséget számítanak fel. A kevésbé fejlett pénzügyi infrastruktúrával rendelkező térségekben a készpénzfizetés a jellemző.
B. Sz. fotói
Érdemes hazavinni helyi termékeket, például:
Olcsó kézműves termékeket és ezüstékszereket az árusoktól. Az egyik legolcsóbb és legfestőibb hely a kézműves termékek vásárlására a Pasaje Rivas (Calle 9 no. 9). A szűk folyosó, tele kis üzletekkel, a Plaza de Bolívaron keresztül közelíthető meg, ahol a polgármesteri és az elnöki hivatal található.
Kávéalapú termékek
Bőrtáskák, cipők és pénztárcák
Nyers és csiszolt smaragdok a világ legjobb smaragdbányáiból
Usaquénben vasárnaponként hatalmas bolhapiac található.
Bevásárlóközpontok
A legszebb bevásárlóközpontok általában északon, Usaquénben és Suba keleti részén találhatók: Unicentro, Hacienda Santa Barbara, Santa Ana, Palatino, Cedritos, Santafé, Parque la Colina, Iserra 100, Bulevar Niza.
Bogotá legelegánsabb része, a Zona T (Chapinero kerület) körül találhatók a luxus bevásárlóközpontok, mint az Andino, Atlantis Plaza és El Retiro, ahol olyan felső kategóriás butikok találhatók, mint a Lacoste, Louis Vuitton, Versace, Gucci, Loewe és még sok más.
Megfizethetőbb bevásárlóközpontok:
Belváros: San Martín, Calima
Nyugat és északnyugat: Gran Estación, Salitre Plaza, Hayuelos, Metrópolis, Plaza Imperial, Unicentro de Occidente, Titán Plaza
Dél: Plaza de las Américas, Centro Mayor.
A bogotaiak imádnak szórakozni, táncolni. A turista főleg péntek és szombat este tudja kellően tanulmányozni az éjszakai életet, de szerdán, csütörtökön is vannak spéci táncos estek itt-ott. Az éjszakai élet drágább, mint Pesten.
A fő salsa hely: a Galeria Cafe Libro.
A diákos éjszakai élet a La Candelaria bohém negyedben található.
A legtöbb bulihely a Zona Rosa-ban (Zona T néven is fut) lelhető fel.
Nem tanácsos nagyon turistásnak mutatkozni, pl. az uitcán hosszasan térképet tanulmányozni.
A mintegy 8 milliós lakosú, nagy kiterjedésű Bogotá főváros előkelőbb negyedei (pl. La Cabrera, El Retiro, Los Rosales, Chicó, Chapinero) biztonságosnak tekinthetőek (nagyszámú rendőr, őrök jelenléte), ugyanakkor a főváros déli, délkeleti, fejletlenebb negyedeit javasoljuk elkerülni. Ha mégis odakeveredik az utazó, fokozott óvatosságra és körültekintésre hívjuk fel a figyelmét.
Bogotában tartózkodásunk alatt semmiféle problémát nem tapasztaltunk. A városban jelentős a rendőri jelenlét, különösen a turisztikailag frekventált helyeken, és érzékelhetően figyelnek a turisták biztonságára. Mi helyi buszokkal közlekedtünk, és minden simán ment. Az emberek segítőkészek voltak, és segítettek, hogy hol szálljunk fel és le a buszról. Éjszaka gyalogosan tértünk vissza Usaquén negyedben lévő étteremből a 93. utcáig, és semmiféle atrocitás nem ért minket.
Fontos betartani az alapvető óvintézkedéseket, amelyek minden nagyvárosban ajánlottak: például csak az útlevél másolatát vigyük magunkkal, ne hordjunk sok készpénzt, kerüljük a feltűnő ékszereket, és éjszaka ne sétáljunk elhagyatott, rosszul megvilágított környékeken, különösen egyedül. Ezek az elővigyázatosságok továbbra is fontosak a biztonságos tartózkodás érdekében. (Szilvi, 2024)
Katonai rendőrség - k. m. fotója
Az elmúlt évtizedekben Kolumbia fokozatosan konszolidálódott a hosszú ideig tartó gerillaharcok és drogháborúk után, és ma már korántsem tartozik a világ legveszélyesebb helyei közé. Nem kell állandóan attól tartani, hogy utcai erőszak vagy emberrablás áldozatává válunk, de az óvatosság továbbra is fontos.
Mint sok dél-amerikai nagyvárosban, itt is vannak olyan környékek, amelyeket érdemes elkerülni, különösen turistaként. Bogotában például a várost kelet-nyugati irányban átszelő főúttól délre eső területek kevésbé biztonságosak, így ezeket jobb, ha elkerüljük. Sötétedés után, vagyis 6-7 óra után általában nem ajánlott az utcákon sétálgatni, főként egyedül.
Ha valami rossz történik, és megpróbálnak kirabolni – amit általában késsel fenyegetve tesznek –, érdemes a pénzt és a telefont azonnal átadni. A helyi gyakorlat szerint, ha nem tanúsítunk ellenállást, nem bántanak bennünket. Ha viszont ellenállunk, könnyen erőszakos helyzet alakulhat ki. Bár velünk semmi hasonló nem történt, sok utazó, aki hosszabb ideje járja a kontinenst, már áldozatául esett ilyen rablásnak.
A legjobb, ha csak néhány ezer forintnak megfelelő készpénzt és egy kevésbé értékes telefont viszünk magunkkal az utcára, és értékes tárgyakat, például az útlevelünket, nem hordjuk magunknál. (2024)
Kolumbia még mindig nem tartozik a legfelkapottabb turisztikai úti célok közé, mert sok ember számára az ország hallatán továbbra is elsősorban a bűnözés és a kokain jut eszébe. Két évtizeddel ezelőtt ez a kép jól tükrözte az ország helyzetét, talán még egy évtizede is, de az elmúlt évek során jelentős változások történtek. Bár Kolumbia biztonsága nem hasonlítható teljesen egy európai országéhoz, ha betartjuk a szükséges óvintézkedéseket, nagyszerűen érezhetjük magunkat, és bátran felfedezhetjük az országot.
Személy szerint engem semmilyen kellemetlenség nem ért sem Bogotában, sem máshol Kolumbiában, sőt, nem találkoztam különösebben problémás helyzetekkel sem. Bogota északi része, ahol lakom, sokkal biztonságosabb, mint a déli részek.
Milyen alapvető szabályokat érdemes követni? Ezek nem igazán újdonságok:
Ne viseljünk drága, feltűnő ékszereket vagy órákat.
Ne tartsunk magunknál sok készpénzt.
Bizonyos városrészeket érdemes elkerülni. Ez hasonló, mint az európai nagyvárosokban, ahol szintén vannak olyan negyedek, ahová nem tanácsos belépni. Az arányok azonban itt mások, több ilyen környék található, mint Európában vagy az Egyesült Államokban.Egy másik pozitívum, hogy itt nem próbálnak meg átverni csak azért, mert turista vagy. A kolumbiaiak általában örömmel segítenek a külföldieknek, legyen szó akár utcai árusokról, rendőrökről vagy bankárokról. (2024)
Bogotá ma már nem tartozik a világ legveszélyesebb városai közé, és a jelenleg elérhető, gyilkossági ráta alapján összeállított 50-es listán sem szerepel. Például Washington DC gyilkossági rátája magasabb. Bár Kolumbiában a gyilkossági ráta továbbra is jelentős, Bogotá biztonságosabb, mint az országos átlag. A turisták által gyakran látogatott helyeken fokozott a rendőri jelenlét, és szinte minden utcasarkon találkozhatunk rendőrökkel. Ugyanakkor a Transmilenio buszhálózaton továbbra is óvatosnak kell lenni, mert a zsebtolvajlások előfordulnak. (2023)
p.m. fotója
n. j. fotója
1. ,,Bogota felépítése logikus (legalábbis jelentős részének). A város egy 2600 méteres fennsíkon fekszik, észak-dél és nyugat felé terjeszkedik, Keletről pedig 3000 méter feletti magas hegyek határolják.
Az utcák (calle) és a sugárutak (carrera) elnevezése a centrumból indulva folyamatosan növekvő számozással történik: észak-dél iránnyal párhuzamosan vannak a sugárutak, míg merőlegesen az utcák. Így elég jól lehet tájékozódni a városban, már ami az irányokat és távolságokat illeti." forrás
2. A főváros 6 körzetre lett felosztva. Az 5. és a 6. körzet a legbiztonságosabb. Itt vannak a multinacionális cégek irodái és gazdagok rezidenciái. Ennek megfelelően itt a legmagasabbak a rezsiszámlák, és a gazdagok közvetve így szubvencionlják a szegényeket. Az 1-2 övezetben szinte nincs is rezsi. Itt a szegénység és a kilátástalanság uralkodik. A 9 millió ember 80%-a az 1., 2. és 3. övezetben lakik.
Hivatalos nevén: Museo Botero del Banco de la Republica. Egyes napokon ingyenes a belépés. Botero festményei és szobrai mellett vannak alkotások Picassotól, Mirótól, Klimtttől. Modern múzeum, de koloniális stílusban épült. Kellemes a belső udvara. Úgy tűnik engedélyezett a fotózás. Legalább egy-másfél órát kell szánni rá.
Fantasztikus múzeum. Valójában három múzeum van összekapcsolva egy központi udvarral. És fél nap szükséges ahhoz, hogy rendesen be lehessen járni.
Amikor először mentem, csak Botero műveire számítottam, nem pedig arra a hatalmas művészeti választékra, amit ebben a nagy komplexumban kiállítanak.
Mindenképp látogasd meg, ha Bogotában jársz!(2024)
R. Gyuri fotója
Kötelező program! Nem csupán az aranyról szól, hanem az ország gyarmatosítás előtti történetéről is.
A bogotái Aranymúzeum (Museo del Oro) Kolumbia egyik legismertebb és leglátogatottabb múzeuma, amely a dél-amerikai őslakos kultúrák aranykincseit és egyéb művészeti tárgyait mutatja be. A múzeum címe Calle 16 No. 5-41, a város központi részén található, így könnyen megközelíthető tömegközlekedéssel is.
A múzeum nyitvatartási ideje hétfőtől szombatig 9:00-17:00 között, vasárnap és ünnepnapokon pedig 10:00-16:00 óráig tart nyitva. A belépődíj hétfőtől szombatig 5,000 kolumbiai peso, ami körülbelül 1 eurónak felel meg. Vasárnaponként a belépés ingyenes, így ez a nap különösen népszerű a helyiek és a turisták körében is. Diákoknak és nyugdíjasoknak kedvezményes árú belépő is elérhető.
A múzeumban több mint 55,000 aranyból és más anyagokból készült tárgy található, amelyek Kolumbia prekolumbiánus kultúráinak történelmét mutatják be. A leglátványosabb darabok közé tartozik a híres Muisca tutaj, amely a legendás El Dorado történetét idézi. A kiállítások tematikusan vannak elrendezve, külön termekben láthatók a különböző törzsek aranyművészeti alkotásai és szokásaik.
A múzeumban több nyelvű audioguide is elérhető, köztük angol nyelven is, ami segíti a látogatók tájékozódását. Érdemes legalább két-három órát szánni a látogatásra, hogy alaposan megismerhessük a kiállításokat. A múzeum központi udvarában egy kellemes kávézó és ajándékbolt is található, ahol helyi kézműves termékeket, valamint a múzeumhoz kapcsolódó szuveníreket lehet vásárolni.
A múzeum belépője készpénzzel és bankkártyával is fizethető. Fontos megjegyezni, hogy fényképezni lehet a múzeumban, de vakuzás nélkül.
2-3 órás program. Érdemes úgy menni, hogy valami lehessen látni a nappali Bogota panorámájából, de az este megvilágítottból is.
A bátrak gyalog mennek fel, de a magaslati levegő miatt persze kényelmesebb és kellemesebb a drótkötélpályás vagy a fogaskerekűs közlekedés. Amúgy a levegő fent üdítően tiszta, a lenti szennyzetthez képest. Fentről Bogotátra a panoráma 360 fokos. Fent van egy templom, kézművesek és néhány étkezőhely, étterem, butik.
p. l. fotója
m. g. fotója
s. n. fotója
Varga Gábor fotója
Olyasmi, mint Rióban a Krisztus-szobor. Ez Bogotá legmagasabb pontja, ahonnan a kilátás - egyesek szerint - látványosabb, mint a Monserrate-hegyről. Gyalog problémás megközelíteni, busszal egyszerű. Persze ki kell ogni egy felhőtlen időpontot. Fent gyakran elég hűvös van, szóval jól fel kell öltözködni. Van fent egy terecske, ahol jellemző bogotai étkeket lehet falatozni.
Ajánlatos hétköznapra időzíteni a látogatást!
,, Bogotá környékén az egyik kedvelt kirándulóhely Zipaquirá. Az országban egyedüliként ide még személyvonattal is el lehet jutni, igaz, csak vasárnaponként. Egyébként a város északi kapujához, a Portal del Nortéhoz kell elbuszozni, majd innen kisbuszt fogni. Menetrendet ne keressünk, a busz akkor indul, amikor megtelik.
A kisvárosban egy főúton tettek ki, ahol semmi nem utalt arra, hogy itt valami látnivaló lesz. Végül némi kérdezősködés után akadtunk rá a helyi nevezetességre, a sóbányára. Borsosnak mondható a közel ötezer forintos belépő, de nem akartuk kihagyni a rekkenő napsütésben a hűsölési lehetőséget. Egyébként már az indiánok is ismerték a sólelőhelyet. Ők még bányászat nélkül nyerték ki a vízből az ételízesítőt.
Bár idegenvezetőnk lelkesedéssel és büszkeséggel mutatta be a föld alatti, templommá alakított sóbányát, nem nyűgözött le túlságosan. A kálvária stációi nem voltak túl kidolgozottak, Szűz Máriát egy kúp alakú sóformában kellett volna felismernünk. A katedrális egyébként 1995-re készült el, a harmincas években épült verziót ugyanis elárasztotta a víz. A legjobb rész a víztükörrel borított terem volt, ahol nehéz volt eldönteni, hogy valós mélyedést vagy csak tükröződést látunk-e.
Az már kicsit furcsa volt, hogy a katedrálisból egyenesen a szuvenírárusok utcájába jutottunk, akiknek munkavédelmi sisakban kellett az utcai ruhában érkező turistákat fogadni. Hétköznap lévén nem volt nagy tolongás, hétvégenként állítólag akár órákat is sorba kell állni a bejutáshoz.
Nem csak a sókatedrális miatt éri meg elnézni Zipaquirába. Itt tárták fel a legrégebbinek tartott dél-amerikai emberi települést. Amúgy a városka központja kellemes, koloniális házai és templomai között sétálgatni nagy élmény. Kávézó és étterem számolatlanul sok van, mintha csak Szentendrén járnánk. (2016)" forrás
"1995-ben a közvélemény-kutatások szerint a Föld legélhetetlenebb fővárosa Bogotá volt. Az ott élők 90%-a gyűlölte saját városát, mivel a hétköznapokat fegyveres és drogbandák tették élhetetlenné. Aztán jött egy filozófus, aki mindent megváltoztatott, és alig néhány év leforgása alatt az élhetetlen városból Dél-Amerika egyik legkellemesebb metropolisát hozta létre. Bogotá ma egy igazi hippiparadicsom, ahol a bűnbandákat gördeszkás srácok és utcazenészek szorították vissza a favellákba. Bogotá óvárosa 24 órán át pörög, amihez a hostelek is idomultak; privát fürdővel ellátott szobát szerezni szinte lehetetlen, mindenhol a dormitoriók győzedelmeskednek, ha az ember egy kis magányra vágyik, akkor csúnyán a tárcájába kell nyúlnia. (2014)" forrás
,, Már a repülőből feltűnt, hogy Bogotá milyen óriási város. Bár 2600 méter magasan fekszik, hatalmas hegyláncok veszik körbe. Nekünk szerencsére nem volt problémánk a magassággal, de van, aki nehezen viseli az alacsony légnyomást.
A városban minden vasárnap lezárják a főutakat az autósok elől. Így 120 kilométeres ciclovía, azaz bicikliút jön létre, amelyet birtokba is vesznek a biciklisek és a görkorcsolyázók. A város egyharmada él a remek lehetőséggel.
A közel nyolcmilliós városban turistaként a koloniális stílusú La Candelaria belvárosban érdemes megszállni, itt van a legtöbb látnivaló. Persze ne várjuk, hogy annyi történelmi és kulturális örökséggel találkozunk, mint Európában.
A történelmi belvárost fél nap alatt be lehet járni.A múzeumok közül a Museo de Oro, az ország legnagyobb aranytárgy-kiállítása kihagyhatatlan. A Nemzeti Bank mellett Botero dús idomú embereket ábrázoló képeit és szobrait mindenképp érdemes megnézni. Ez utóbbi ráadásul ingyen van, de a belépők a kiállításokra egyébként is csak néhány száz forintba kerültek.
A belvárosban számos egyetem működik sok kollégiummal, ezért elég sok a szórakozóhely a környéken. A hegyek lábához a Las Aguas nevű úton lehet eljutni. Egy természetes patakot díszkövekkel vízeséssorozattá alakítottak át, ennek végén van a belváros fő buszmegállója és számos szórakozóhely.
Másnap is erre indultunk, hogy a város felett magasodó 3152 méteres Monserrate-hegyről csodájuk meg a kilátást.
Gyalog is fel lehet menni, de biztonsági okok miatt csak világosban. Mi lustaságból a siklót választottuk. Kabinos felvonó is működik, de az most éppen javítás alatt állt. Odafönt egy kis park és egy templom várja az embert, de a lényeg a panoráma.A koloniális belváros mellett érdemes a modernebb városrészeket is felfedezni. Észak felé meglepő módon viktoriánus stílusú házakkal találkoztunk. Mint a helyiektől megtudtuk, a függetlenség utánaz építészetben is szakítani akartak a spanyolokkal, ezért választották az angol stílust. A mai modern városrészek sok emelet magas lakóházai között Európában érezhetjük magunkat. Ugyanolyan kávézók, éttermek, bevásárlóközpontok és autók van errefelé is, mint nálunk, csak a kerítések tetején futó szögesdrótok, de még inkább az elektromos kerítések mutatták, hogy más kontinensen vagyunk. (2016)" forrás
,, Az ideutazók nagy többsége Kolumbia fővárosába, Bogotába érkezik meg – az első meglepetés itt érheti az embert, ha arra számít, hogy egy rossz állapotú, régi reptérre jött meg: az El Dorado reptér minden igényt kielégít, Latin-Amerika egyik legnagyobb forgalmú és legmodernebb reptere, amit folyamatosan bővítenek.
Bogotában általában az ember eltölt pár napot, ennyit érdemes is rászánni, ugyanis sok látnivalót tartogat a város és a környéke is. Egész évben 20-21 fok körüli hőmérséklet van napközben (2600 méter magasan vagyunk ugyebár), míg éjszakára 12-14 fokra süllyed.
Bogotában a szórakozási lehetőségek száma végtelen, remek ételeket kóstolhatunk meg, Candelaria városrésze igazán érdekes, csakúgy, mint a Bogotát keletről körbevevő hegyekről a kilátás a városra (Monserrate, Cerro de Guadalupe vagy La Calera). (2018)" forrás
R. Gyuri fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Adél, 2018. 03. 31. 00:26
Fentebb azt olvastam, hogy a biztonság érdekében pár ezer forintnak megfelelő összeg, egy értéktelenebb telefon és útlevél fénymásolat legyen nálunk.
Hát ezekkel biztos nem fogom tudni megörökíteni az ott létem pillanatait. Mik a tapasztalatok,tanácsok a fotó készítéshez (nem profi szinten)?
Okostelefon? hagyományos digitális gép...esetleg objektíves komolynak tűnő (pedig nem biztos, hogy az) fotógép?
Köszönettel.
úti kritikus, 2015. 12. 11. 18:24
Kedves Tiba Jánosné!
Sajnos nem foglalkozunk útikönyvek forgalmazásával. Amúgy külön útikönyv Bogotáról nincs, legfeljebb Kolumbiában árulhatnak valami ilyesmit. Kolumbiáról több útikönyvsorozatnak is van útikönyve, a Lonely Planetnek bizonyosan.
Bogota amúgy jobb hely, mint amire számítottam. Idén februárban jártam ott. Atz első nap nem tetszett annyira, de utána egyre érdekesebb lett. Úti kritikus
Tiba Jánosné, 2015. 12. 09. 16:43
Szeretnék bogotai utikönyvet rendelni Önöktől.
Köszönettel:Tiba Jánosné