ÚTIKRITIKA.HU / Hollandia







útikritikák


Hollandia

Egészség | Közlekedés | Étkezés | Vásárlás |Szórakozás| Közbiztonság | Magyar külképviselet | Egyéb hasznos információk | Fotóegyveleg

.

Sajtos ház - Kriszta fotója

Egészség

Hollandiában a közegészségügyi helyzet teljesen megnyugtató, járványveszély nincs. A magyar turisták és üzleti utazók baleset vagy betegség esetén az uniós tagságnak köszönhetően ugyanolyan sürgősségi egészségügyi ellátásban részesülnek, mint a holland állampolgárok. Ehhez azonban szükség van az Európai Egészségbiztosítási Kártyára (EHIC), amely igazolja, hogy a biztosító fedezi az ellátás költségeit. Az Európai Egészségbiztosítási Kártyát és további információkat minden külföldi utazás előtt, illetve ismételt utazás esetén is az Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnél (,,leánykori nevén": Országos Egészségbiztosítási Pénztár) vagy a lakóhely szerinti Megyei Egészségbiztosítási Pénztárnál kell igényelni.

Hollandiában iható a világ egyik legjobb csapvize! Még a természetes ásványvízzel vagy forrásvízzel is összehasonlítható vagy akár jobb minőségűnek tartják, köszönhetően a szigorú előírásoknak, amelyek még a magas élelmiszer-biztonsági szabványoknál is szigorúbbak. A magas szintű víztermelésnek és elosztó hálózatnak köszönhetően nincs szükség klór hozzáadására.

A legtöbb vasútállomáson és néhány természetvédelmi területen is van vízcsap, ahol szintén nagyon jó minőségű vizet lehet fogyasztani. Az élelmiszerek (akár szupermarketben vásároltak, akár étteremben fogyasztottak) sem jelentenek problémát.

Ahol - valamilyen oknál fogva - a csapvíz nem iható, ott azt világosan táblával jelzik, hollandul nem beszélő számára is érthetően. 

Hollandia egészségügyi rendszere szilárdan megfelel az európai színvonalnak. A kórházak többsége nagyobb városokban található, és mindegyik rendelkezik angolul beszélő orvosi személyzettel. Háziorvosi rendelők szinte minden városban megtalálhatók, kivéve a kisebb falvakat, és ők is általában beszélnek angolul.

Potenciálisan életveszélyes vészhelyzet esetén hívja a 112-t, és szükség esetén egy mentőautó szállítja a legmegfelelőbb sürgősségi osztályra (hollandul: Spoedeisende Hulp/SEH).

Nem életveszélyes vészhelyzet esetén hívja a helyi háziorvost (hollandul: Huisarts) munkaidőben, vagy az éjszakai ügyeletes orvost (hollandul: Huisartsenpost) munkaidőn kívül. Ha szükséges, a háziorvos mentőt küld, vagy beutalót ad a legmegfelelőbb sürgősségi osztályra. Nem életveszélyes vészhelyzet esetén ne menjen sürgősségi osztályra beutaló nélkül, mivel addig nem látják el, amíg a háziorvos meg nem vizsgálta először.

Két egészségügyi kockázat különösen releváns az utazók számára:

Ha erdőkben vagy dűnéken sétál vagy kempingezik, legyen tisztában a kullancsokkal és a kullancsok által terjesztett betegségekkel. Ajánlott hosszú ujjú ruhát viselni, és a nadrágot betűrni a zokniba. Ha az elkövetkező hetekben piros gyűrűt talál a testén, mindenképp forduljon orvoshoz, hogy kizárják a Lyme-kórt, amely megfelelő orvosi ellátás nélkül halálos lehet.

Nyáron a szabadtéri (főként édesvízi) fürdőhelyek szenvedhetnek az úgynevezett kék algától, egy kellemetlen szagú cianobaktériumtól, amely elpusztulva toxinokat bocsát ki a vízbe. Ha ez előfordul, a terület bejáratánál vagy a víz közelében figyelmeztető tábla (például "Waarschuwing: blauwalg") jelzi. Ha bizonytalan, kérdezze meg valakit.

Soha ne igyál vizet! .....


Közlekedés

Vonattal

Hollandia nagy része sűrűn lakott és városias terület, így a vonatjáratok gyakoriak a nagyvárosokba, valamint a köztes nagyobb falvakba és kisvárosokba is. Két fő vonattípus létezik: az Intercity vonatok, amelyek csak a nagyobb állomásokon állnak meg, és a Sprinterek, amelyek minden állomáson megállnak. Minden vonattípus esetében az árak azonosak. Emellett léteznek gyorsvonatok is, az úgynevezett „Intercity Direct”, amelyek Amszterdam és Breda között közlekednek, és csak Schiphol és Rotterdam között szükséges pótjegyet venni. Az ország északi részéből (Groningen) a déli részébe (Maastricht) való utazás körülbelül 4 órát vesz igénybe.

A Spoorkaart a vasúti rendszer térképe, amelyen az összes járat megtalálható. A legfrissebb változatot az NS weboldalán lehet elérni (az Informatie rész alatt). Azok a vonalak, ahol csak egy vonat közlekedik óránként, vékonyabb vonallal vannak jelölve. Egy élő Spoorkaart megmutatja, hogy a vonatok éppen hol tartózkodnak, folyamatos frissítésekkel.

A legtöbb vonalon 15 percenként indul vonat (csúcsidőben 10 percenként), de néhány vidéki vonalon csak 60 percenként. Ahol több vonal is együtt halad, ott természetesen még gyakrabban járnak a vonatok. Nyugat-Hollandia területén a vasúthálózat inkább egy nagyvárosi hálózatra hasonlít, a fővonalakon akár óránként 12 vonattal.

A legtöbb útvonalat a (NS) üzemelteti. Néhány helyi vonalat a Keolis, Arriva, Veolia és Connexxion társaságok üzemeltetnek.

A magas járatsűrűség miatt a késések gyakoriak, de általában nem haladják meg az 5-10 percet. A vonatok különösen a reggeli csúcsidőben zsúfoltak lehetnek. Helyfoglalás belföldi vonatokon nem lehetséges.

Az egyik gyakori tévedés, amit a turisták elkövetnek, az, hogy rossz vonatrészre szállnak fel. Sok vonat két részből áll, amelyek különböző célállomásokra tartanak. Valahol az út során a vonat részei szétválnak, és saját útjukra mennek a megfelelő célállomásra. Ilyen esetben a peronok feletti táblák két célállomást is jeleznek, és hogy melyik rész hova megy: az „achterste deel/achter” a hátsó részt, míg a „voorste deel/voor” az elülső részt jelöli az indulási irányhoz viszonyítva. Nyugodtan kérdezzen meg más utasokat vagy alkalmazottat.

Egy másik gyakori hiba a Schiphol és Amszterdam közötti utazással kapcsolatos. Schipholról vagy az Amszterdam Centraalra, vagy az Amszterdam Zuid (Déli) állomásra lehet menni. Ezek az állomások közvetlenül nincsenek összekötve, így sok turista, aki a Centraal-ra szeretne menni, végül a South állomáson köt ki. Ezért mindig ellenőrizze a vonat célállomását. Az Amszterdam Zuid-ról metróval vagy átszállással a Duivendrecht állomáson (2. emelet) vonattal is el lehet jutni a Centraalra.

Kényelmes éjszakai vonatjárat közlekedik (bulizók és reptéri forgalom számára) Rotterdam, Delft, Hága, Leiden, Schiphol, Amszterdam és Utrecht között, egész éjszaka, óránként mindkét irányban. Péntek és szombat este néhány vonalon további késői vonat is közlekedik más városokba.

A legtöbb vonaton két komfortosztály található (1. osztály és 2. osztály). A legtöbb regionális vonalon, amelyeket nem az NS üzemeltet, nincs első osztály. Az első és második osztályt általában különböző színtervek különböztetik meg. Az ajtók mellett „1” vagy „2” jelzés található, amely az osztályt jelzi. Néhány zóna a vonaton csendes zóna, ahol a zajt minimálisra kell csökkenteni. Ezeket vagy egy stilizált arc sziluettje jelzi, amely a szájához tartja az ujját, vagy egy sárga ovális „Ssst” felirat. Általában a „stilte / silence” felirat látható az ilyen kocsik ablakain.

A legtöbb nagyobb vasútállomáson és vonaton elérhető ingyenes Wi-Fi. Elektromos aljzatok mindig rendelkezésre állnak az első osztályon (kivéve néhány regionális vonatot), és az újabb vonatokon már a második osztályon is.

Az állomáson

A legtöbb állomás kicsi, mindössze egy vagy két peronnal. A városokban vagy falvakban lévő megállók általában nem rendelkeznek vasúti személyzettel. Azonban olyan városokban, mint Amszterdam és Utrecht, nagy központi állomások találhatók akár 14 peronnal is. A peronok közötti átszállás 5, de akár 10 percet is igénybe vehet, különösen azok számára, akik nem ismerik az állomást.

A peronok mindegyike számozott. Ha a peronok olyan hosszúak, hogy két vagy több vonat is megállhat ugyanazon a peronon, akkor a peron különböző részeit kisbetűkkel (a/b/c) jelölik. Néhány állomáson nagybetűkkel jelzik, hogy a vonat melyik része hol áll meg. Ne keverje össze a kisbetűket a nagybetűkkel.

Vonatjegyek

Hollandiában a vonatjegyek árai egységesek, függetlenül attól, hogy az utas az NS (Nederlandse Spoorwegen), Arriva, Keolis, vagy más helyi vasúttársaság járatait használja. A 2024-es évtől a másodosztályú jegyek ára a rövidebb, 1-10 km közötti távolságokra 2,80 eurónál kezdődik, míg egy 100 km-es útra a jegy ára kb. 17 euró. Az első osztályú jegyek ára körülbelül 1,6-szorosa a másodosztályú jegyek árának.

A vonatjegyek megvásárolhatók az állomásokon található jegyautomatákból, online a NS weboldalán, vagy mobilalkalmazáson keresztül. Elektronikus OV-chipkaart használata esetén az utasoknak be és ki kell csekkolniuk a vonatállomásokon. A jegyek árai egységesek az Intercity és a Sprinter vonatok esetében is, így az utasok a célállomásuk alapján választhatnak, hogy a gyorsabb Intercityt vagy a több helyen megálló Sprintert használják.

Az Intercity Direct vonat használatához Schiphol és Rotterdam között 2,90 eurós pótjegyet kell váltani. Kedvezményes bérletek és jegyek is elérhetők, például a "Dal Voordeel" kedvezménykártya, amely 40%-os kedvezményt biztosít csúcsidőn kívül. 4 éves kor alatt a gyerekek ingyen utazhatnak, míg 4 és 11 éves kor között egy úgynevezett "Railrunner" jegy 2,50 euróért vásárolható. Az éjszakai vonatok, amelyek a nagyobb városok között közlekednek, általában nem számítanak fel extra díjat. Az online vásárolt jegyek árai megegyeznek az állomáson vásárolt jegyek áraival.

Hollandiában jegy nélküli vonatutazás súlyos következményekkel járhat, mivel a jegyellenőrök rendszeresen végeznek ellenőrzéseket. Ha jegy nélkül utazik, 2024-ben 60 eurós helyszíni bírságot kell fizetnie a viteldíj mellé, és ez az összeg magasabb lehet, ha többször is szabálysértést követ el. A büntetés befizetését általában a vonaton azonnal meg kell tenni, kártyával történő fizetés lehetséges, de készpénzt nem fogadnak el. A vonaton történő jegyvásárlásra csak abban az esetben van lehetőség büntetés nélkül, ha az állomáson nem működött az automatából történő jegyvásárlás vagy az OV-chipkaart rendszer. Ilyen esetben értesíteni kell a kalauzt vagy jegyellenőrt, aki segíthet a jegyvásárlásban.

Buszos tömegközlekedés

Hollandiában a regionális és helyi buszhálózat sűrű és gyakori, és általában jól kapcsolódik a vasúthálózathoz; a buszokkal könnyedén el lehet érni a legtöbb kisebb falut. Azonban hosszú távú utazásokhoz ezek a regionális buszok nem kényelmesek, és sokkal lassabbak, mint a vonat.

Korábban a hosszú távú buszok csak néhány olyan útvonalon voltak elérhetők, amelyeket a vasúthálózat nem fed le; ezek a buszok régiónként eltérő neveket viselnek, mint például Q-liner, Brabantliner és Interliner, valamint speciális tarifákkal rendelkeznek. Azonban a német Flixbus társaság bővítette belföldi járatait Hollandiában, és jegyáraik 2024-ben körülbelül 10 eurótól kezdődnek.

A főbb helyi és regionális busztársaságok Hollandiában a Connexxion, Arriva, EBS, Keolis és Qbuzz. Amszterdamnak, Rotterdámnak és Hágának saját közlekedési társaságuk van. Számos Connexxion busz, különösen Amszterdam, Haarlem és Schiphol környékén, az R-NET festéssel üzemel.

Sok vállalat és régió kínál saját buszkedvezményeket, amelyek gyakran olcsóbbak, mint az OV-chipkaart használata.

Park-and-ride utazójegyek: egyes városokban és településeken speciális, olcsóbb buszjegyek érhetők el a város határain kívüli parkolóktól a belvárosba, általában csúcsidőn kívül, retúrjegyként.

Éjszakai buszok

Amszterdam, Rotterdam, Hága és Utrecht kínál éjszakai közlekedési lehetőségeket. Csak Amszterdam biztosít szolgáltatást egész éjjel és minden éjjel; a többi városban ez általában az éjszaka elejére vagy csak hétvégére korlátozódik. Számos más városban és régióban is közlekednek éjszakai buszok, de ezek általában még inkább korlátozottak. Néhány éjszakai busz meglehetősen nagy távolságokat fed le, például Amszterdam és Almere között.

Az éjszakai közlekedés kihívást jelenthet, még Schiphol is nehezen megközelíthető több közeli városból és faluból.

Szükség lehet speciális éjszakai buszjegyekre, ezért mindenképpen ellenőrizze a városok hivatalos oldalait.

Hollandiában 2024-ben a buszjegyek vásárlásának több módja van. A jegyeket meg lehet vásárolni az állomásokon található jegyautomatákból, a buszon a sofőrnél, illetve online a közlekedési társaságok weboldalán vagy mobilalkalmazáson keresztül. Az OV-chipkaart a legelterjedtebb módja a buszon való fizetésnek; ezzel be- és kicsekkolással számítják ki az utazás árát. Az OV-chipkaart használata esetén egy rövid távú utazás például Amszterdamban 2024-ben 1,50-2,50 euróba kerülhet, míg hosszabb távú utazásoknál az árak akár 5-6 euróra is emelkedhetnek.

Alternatívaként elérhetők papíralapú jegyek is, amelyek szintén megvásárolhatók a buszon, de ezek általában drágábbak, mint az OV-chipkaart használatával vett jegyek. Például egy rövid távú utazás papíralapú jeggyel 3-4 euróba is kerülhet.

Bizonyos régiókban és vállalatoknál elérhetők speciális napijegyek is, amelyek korlátlan utazást biztosítanak egy adott területen belül. Például a "Dal Dagkaart" jegy, amelyet 2024-ben 7,50-9,00 euróért lehet megvásárolni, egész napos utazást tesz lehetővé csúcsidőn kívül a Connexxion buszjáratain. A R-NET és más régióspecifikus buszok is kínálnak kedvezményes napijegyeket, amelyekkel több város közötti utazás válik gazdaságosabbá.

Park-and-ride jegyek is elérhetők, amelyek lehetőséget biztosítanak arra, hogy a városhatár közelében parkolva kedvezőbb áron utazzunk a városközpontba. Ezek a jegyek általában olcsóbbak csúcsidőn kívül, például Rotterdamban 2024-ben 4,50-5,00 euróért lehet park-and-ride jegyet vásárolni, ami tartalmazza az oda-vissza buszutazás díját a belvárosba.

Az éjszakai buszokra általában külön jegyre van szükség, amelyeket a sofőrnél lehet megvásárolni, vagy az OV-chipkaart feltöltésével lehet fizetni. Az éjszakai jegyek ára jellemzően 5-7 euró között mozog, attól függően, hogy melyik városban és milyen távolságra utazunk.

Autóval

Itt olvasható: https://utikritika.hu/hollandia/hollandia_autoval

Taxival

A holland taxirendszert átszervezték, hogy megváltoztassák rossz hírnevét és a néha túlzott árakat. Bár most már jogszabályban meghatározott maximális díjak érvényesek, és minden taxinak kötelessége az árlistát az ablakban láthatóan elhelyezni, a taxi továbbra is drága közlekedési mód marad. A jól kiépített tömegközlekedés miatt a taxik kevésbé népszerűek, mint a világ legtöbb részén. Ha költségtakarékos módon szeretne utazni, a tömegközlekedés sokkal jobb választás. Csúcsidőben a városokban és azok környékén gyakran gyorsabb is.

Ha mégis taxival szeretne utazni, általában hívnia kell egyet vagy online rendelnie, ezért érdemes megkeresni egy társaságot, amikor megérkezik. Az utcán ritkán lehet taxit leinteni. A nagyobb városokban általában található taxidroszt a nagyobb vasútállomásoknál és néha szórakozóhelyek közelében. A sofőrök megpróbálhatják meggyőzni Önt, hogy köteles az első taxit választani, de ez soha nem igaz. Mindig szabadon választhatja ki a kívánt taxit. Törvénytelen, hogy a sofőrök visszautasítsák a rövid fuvarokat, de az első helyre kerülő sofőrök gyakran megteszik ezt. Ne feledje, hogy néha hosszú időt várnak, hogy erre a helyre kerüljenek. Ha Önnek mindegy, érdemes lehet hagyni, hogy másik taxit ajánljanak. Ha nem szeretne váltani, vagy ez az egyetlen taxi, akkor segíthet, ha közli, hogy panaszt fog tenni, és felírja a taxi számát.

Minden taxinak regisztrált kék rendszámtáblával és fedélzeti számítógéppel kell rendelkeznie, amely egyben az óra is. Az árakat láthatóan fel kell tüntetniük egy tarifa táblán, és a sofőrnek rendelkeznie kell taxivezetői engedéllyel. A taxitársaságok szabadon meghatározhatják az áraikat, amennyiben nem haladják meg a jogszabályban rögzített maximumot. A sofőr ajánlhat Önnek fix árat is, ha az a törvényes maximális díjon belül van.

Gyakoriak azonban a taxis csalások, és nem ritka, hogy a maximális díj több mint kétszeresét számítják fel. Ha kerek összeget kell fizetnie (például 55 eurót), valószínűleg átverik.

A maximális díjak az alapdíj, a kilométerenkénti díj és a percenkénti díj összegéből állnak. Ezeket évente állapítja meg a holland kormány. Egy normál (4 személyes) taxi esetében ezek az összegek 2,95 euró, 2,17 euró és 0,36 euró. Ez azt jelenti, hogy többet fizet, ha dugóba kerül. Kisbuszok (5-8 személy) esetén a maximális összegek 6,00 euró, 2,73 euró és 0,41 euró.

A magyar konzulátusunk külön felhívja a figyelmet arra, hogy a különböző nagyvárosokban (pl.: Amszterdam, Rotterdam) illegális taxiszolgáltatást végző magánszemélyek tevékenykednek. A potenciális utasaikat az utcán (pl. szórakozóhelyek környékén) szólítják meg. Csakis a taxistársaságok szolgáltatásainak igénybevételét tanácsoljuk. Gépjárműveik a kék alapon fekete betűs rendszámaikról és a tetejükön jellemzően megtalálható szabadjelző készülékről ismerhetőek fel.

UBER van!

Hollandiában 2024-ben az Uber és hasonló e-hailing applikációk, mint például a Bolt, elérhetők a nagyobb városokban, például Amszterdamban, Rotterdamban és Hágában. Az Uber előnyei közé tartozik a könnyű hozzáférés, a pontos árbecslés és a fizetés kényelme az alkalmazáson keresztül, ami különösen kényelmes a turisták számára. Az alkalmazások valós idejű térképekkel segítik a sofőrök megkeresését és a várakozási idő követését. Az árak gyakran alacsonyabbak lehetnek a hagyományos taxikhoz képest, különösen rövidebb utazásoknál. Azonban csúcsidőben az áremelkedés miatt a viteldíjak magasabbak lehetnek, és nehezebb autót találni. Az Uber és a Bolt általában megbízható, de kisebb városokban és vidéki területeken nem mindig állnak rendelkezésre. Emellett az Uber használatának hátránya, hogy a taxisokhoz képest a sofőrök tapasztalata és helyismerete eltérő lehet, ami a szolgáltatás minőségében különbséget okozhat.

Kerékpárral

Erről itt olvasható sok minden: https://utikritika.hu/hollandia/kerekparozas_hollandiaban

Étkezés

Jóllehet a turista jellemzően nem igazodik a meglátogatott országban élők evési és ivási szokásaihoz, azért nem árt ezekről is némi hátteret adni:

A hollandok - a németekhez hasonlóan - nem tartoznak az ínyenc nemzetekhez (franciák, olaszok stb.) A tipikus holland megelégszik az egyszerű és laktató ételek elfogyasztásával. A cél a jóllakás, nem az ínyenckedés. A háttérben a kálvinista életfelfogás van, azaz, hogy szerényen és takarékosan kell élni. Ez a megközelítés nem kedvezett éppenséggel annak, hogy jó éttermi kultúra jöjjön létre Hollandiában a klasszikus étkezés - visszafogottan megfogalmazva - fantáziátlan, egysíkú.

A jó hír a turistának, hogy az ország multikulturális jellegének egyik leglátványosabb pozitív hozadéka a gasztronómiai élvezetek tág terének létrejötte. Olyan sokféle étkezési helyszín van, hogy még az éttermek valamiféle kategorizálásának sem látta senki az értelmét.

Hollandiában a snack bárokban is jókat lehet enni. A turista egy gyors ebédnél is tud finomat enni: pl. a halas szendvicsek, a fish&chips-szek és a nagyon kedvelt frikandelek. A vendéglátóhelyek közül a snack bárokat eetcafe-knak is nevezik. Itt tartalmasabb ételeket is lehet fogyasztani. A minőség jó, az árak visszafogottak.

Korábban Hollandiában nem lehetett sok ebédelős helyet találni, minden a vacsorára összpontosult. Manapság azonban sok étterem kínál kiadós ebédelési lehetőséget. De nem elég sok. Rengeteg étterem csak 18-kor nyit ki és kb. 22.30 táján zár be. Meg kell azonban mondani, hogy Hollandiában drága az étkezés, és az ár-érték arány nem mindig kellően jó.

Kriszta fotója

A hollandiai éttermek jó minőségű ételeket szolgálnak fel, és az árak viszonylag magasak a környező országokhoz képest. A nyereséget gyakran az italokból és a desszertekből szerzik, így ha költségkeretből gazdálkodik, érdemes ezek rendelésére figyelni. A szolgáltatási díjak és adók benne vannak az étlap árában. A borravaló nem kötelező, hanem az elégedettség jele, nem pedig a kis fizetés kiegészítése. Ha mégis szeretne borravalót adni, kisebb számlák esetén a következő euróra való kerekítés már elfogadható, míg nagyobb számlák esetén az 5-10% a szokásos. A 10%-os borravalót általában nagylelkűnek tartják, különösen egy éttermi számla esetén. Az étterembe járás általában egy különleges estének számít a barátokkal vagy családdal, nem pedig egy gyors módja az étkezésnek. Emiatt a hollandokkal való étkezés akár több óráig is eltarthat.

A dohányzás minden étteremben, kávézóban, bárban, fesztiválsátorban és éjszakai klubban tilos. A dohányzás csak kívül, vagy különálló, zárt, kijelölt dohányzóhelyeken engedélyezett, ahol az alkalmazottak nem szolgálhatnak ki. A személyzet csak vészhelyzetben léphet be ilyen dohányzóhelyekre.

A holland ételeket nem övezi széleskörű elismerés, így a legtöbb étterem külföldi konyhákra specializálódott, és a nagyvárosok széles választékot kínálnak. A közel-keleti konyha könnyen elérhető, még a kisebb városokban is, és gyakran kedvező áron kínálják. Népszerű ételek a shawarma (shoarma), a lahmacun (gyakran "török pizza"-ként emlegetik) és a falafel. A holland gyarmati kapcsolatok miatt Indonéziával (akkoriban Holland Kelet-India néven ismert), a legtöbb kis- és közepes méretű városban is található Chinees-Indisch étterem, ahol kínai és indonéz ételeket szolgálnak fel. Általában sok ételt kapnak viszonylag kis összegért. Az autentikus kínai vagy indonéz konyhára azonban ne számítson, mivel az ételeket a holland ízléshez igazították. Tipikus ételek a sült rizs (nasi goreng), a sült bakmi (bami goreng) és a rákropogós (kroepoek). Ajánlott kipróbálni a híres holland-indonéz rijsttafel-t, amely az indonéziai nasi padanghoz hasonlóan több kis kelet-indiai ételből áll; ez a hagyomány a kelet-indiai holland gyarmatosítók körében alakult ki, majd az indonéz függetlenség után visszahozták Hollandiába.


Hollandia nem a gasztronómiájáról híres, mivel ételei egyszerűek és - a magyarnak is - egyértelműen beazonosíthatók. Egy hagyományos holland étkezés húsból, burgonyából és valamilyen zöldségből áll. Az ország élelmiszerkultúrája leginkább rusztikusnak nevezhető. A magas szénhidráttartalmú és zsíros ételek az ország mezőgazdasági munkások étrendi szükségleteit tükrözik, és bár a társadalom azóta a szolgáltatási szektorban dolgozik, az étkezési szokások nagyban megmaradtak. A holland nemzeti étel a stamppot, amely burgonyát és egy vagy több zöldséget tartalmaz. Az endíviával és szalonnával készített változat a leginkább hagyományosnak számít. A hutspot egy változat, amely sárgarépát és hagymát tartalmaz.

A holland konyha régiónként jelentősen eltér. A nyugati konyha híres a sok tejtermékről, beleértve a híres sajtokat, mint a Gouda, Edam, Leerdammer és Beemster. A tengerparti régió révén a tengeri ételek kultúrája is jelentős, amelyet leginkább a sózott hering (haring) képvisel, amelyet általában apróra vágott hagymával és néha zsemlében (broodje haring) tálalnak. Az északkeleti konyha a húsra összpontosít, mivel ezen a területen viszonylag kevés a mezőgazdaság. A metworst, egy szárított kolbász különösen értékes az erős íze miatt, míg a Gelderse rookworst, egy hagyományos füstölt kolbász az ország egészében intézménnyé vált, és gyakran tálalják stamppot mellett. Zeeland tartományban találhatók a legjobb kagylók.

A déli konyhát történelmileg a Burgundi Hercegek befolyásolták, akik a középkorban uralkodtak az Alacsony-Országokban, és híresek voltak pompájukról és nagy lakomáikról. Ennek eredményeként híres a sok gazdag péksüteményéről, leveséről, pörköltjéről és zöldségételeiről. Ez az egyetlen holland régió, amely kifejlesztett egy haute cuisine-t, amely a legtöbb hagyományos holland étterem alapját képezi. Tipikus főételek a biefstuk, varkenshaas és ossenhaas, amelyek prémium sertés- vagy marhahúsrészekből készülnek.

A hollandok általában nem büszkék konyhájukra, de nagyon dicsérik édességeiket. A holland palacsinták (pannenkoeken) lehetnek édesek (zoet) vagy sósak (hartig), és különböző ízesítésűek, például almával, sziruppal, sajttal vagy szalonnával készülnek. A poffertjes kis, enyhén kelt palacsinták, amelyeket vajjal és porcukorral tálalnak. Mindkettőt kifejezetten ezekre specializálódott éttermekben szolgálják fel. A szirupvaflik (stroopwafels) két vékony réteg között sziruppal készülnek, és frissen kaphatók a legtöbb piacokon és szaküzletekben.

A szendvicsek a reggeli és az ebéd részei. A pékségekben készült szendvicsek, amelyekben érlelt Gouda sajt van, vajjal vagy anélkül, nagyon ízletesek. A csokoládé szórócukor (hagelslag) vajazott kenyérszeleteken népszerű holland reggeli. Bár az étkezési szokások változnak, egy egyszerű zsemle vajjal és egy szelet sajttal vagy sonkával még mindig a hollandok napi ebédje. A holland mogyoróvaj jelentősen eltér az amerikai változattól. Mivel kevésbé szokás meleg ételt fogyasztani ebédre, sok étterem korlátozott menüt kínál ebédidőben. A kisebb városokban, a fő turisztikai helyeken kívül előfordulhat, hogy éttermek ebédidőben zárva tartanak.

Néhány étkezési hagyomány szezonális. A borsóleves (erwtensoep) téli étel, amely zöldborsóból és füstölt kolbászból készül. Nagyon laktató, és gyakran fogyasztják korcsolyázás után. Az oliebollen hagyományos holland fánk, amelyet szilveszterkor fogyasztanak. Az asperges flamandes fehér spárga hollandi mártással, sonkával, morzsolt főtt tojással és új főtt burgonyával tálalva. Ezek nagyon szezonálisak, és általában csak tavasztól nyárig fogyasztják.

Innivalók, alkohol

Kávé és tea

A hollandok a világ legnagyobb kávéfogyasztói közé tartoznak, és egy csésze kávé elfogyasztása szinte kötelező, amikor meglátogatunk valakit. Az egyik első kérdés az ajtón belépve gyakran: "Koffie?" Hagyományosan a kávét kis csészében (fél bögre) szolgálják fel, egyetlen keksszel. Azonban néhány vendéget az ország tipikus, pitészerű süteményeivel is megkínálnak, mint például tompouce, Limburgse vlaai vagy holland stílusú almás pite.

A holland kávé általában elég erős és nehéz a gyomornak. Ha az Egyesült Államokból vagy Kanadából érkezik, rendelhet egy csésze holland kávét reggel, és egész nap vízzel hígíthatja! Ha koffie verkeerd-et rendel (ami szó szerint "rossz kávé"-t jelent), akkor egy félig tejből, félig kávéból álló csészét kap, hasonlóan a francia 'café au lait'-hez vagy az olasz 'caffè latte'-hoz.

A hollandok fekete teát isznak, és ez sokféle változatban kapható, a hagyományostól a gyümölcsös infúziókig. Ha brit vagy, szerencsére a teafiltert egy csésze forró (de soha nem forrásban lévő) vízzel kapod, így saját verziódat készítheted el. Tejes tea szinte ismeretlen, és csak gyerekeknek adják.

A forró csokoládé tejszínhabbal télen hagyományos ital Hollandiában. Egy hideg séta után igazán jóllakató. Nyáron is megkapható minden tisztességes bárban, bár néha porból készítik a hagyományos helyett (amikor a szokásos csokoládét megolvasztják és forró tejjel keverik össze), és az íze nem olyan jó.

Alkoholos italok

Hollandiában minden alkoholos ital fogyasztásának törvényes korhatára 18 év. Korábban különbséget tettek a könnyű és az erős alkoholos italok között, és már 16 éves kortól fogyaszthattak könnyű (legfeljebb 15% alkoholtartalmú) italokat.

A hollandoknak erős sörkultúrájuk van. A Heineken a világ egyik legismertebb söre, de ez csak egy a sok holland márka közül. Mindenféle sört kaphatunk, a világostól a barna sörig. Népszerű márkák a Heineken, Grolsch, Brand, Bavaria, Amstel stb. A sörök között van némi regionális változatosság is. A Heineken vagy Amstel a nyugati tartományokban kapható, Bavaria vagy Dommelsch Brabantban, Brand Limburgban, és Grolsch Gelderlandban és Overijsselben. A legtöbb sörfőzde manapság alkoholmentes változatot is készít söreiből.

A szokásos lager sörök mellett érdemes kipróbálni a holland búzasört (witbier), amelyet egy gruit nevű fűszerkeverékkel ízesítenek, így más ízű, mint a jól ismert pilseni változatok. Gyümölcsös ízesítésű búzasörök is elérhetők. Sötét söröket főznek a holland déli kolostorokban (Brabant és Limburg). Ezek a hagyományos sörfőzdék kiváló sörturista látványosságok, csakúgy, mint az amszterdami kézműves sörfőzdék és sörboltok.

A keserű italok népszerűek télen. A holland gin (jenever vagy genever) az angol gin elődje. Két változatban kapható: oude (régi) és jonge (fiatal), amelyeknek semmi közük a korhoz, csak a lepárlási stílushoz. A hagyományosabb oude édesebb és sárgás színű, míg a jonge tisztább, szárazabb, és inkább hasonlít az angol ginhez.

A Beerenburg jeneverhez adott gyógynövényekkel készül. Alkoholtartalma körülbelül 30%. Az eredeti Beerenburg a 19. század közepén készült egy amszterdami fűszerkereskedő, Hendrik Beerenburg titkos fűszerkeverékével, akiről a nevét kapta. Annak ellenére, hogy Amszterdamban "találták fel", jellemzően fríz italnak tartják. A legtöbb régió saját, kevésbé híres keserű változatát is készíti. Az Oranjebitter narancssárga keserű italt kizárólag a Király Napján (Koningsdag) fogyasztják.

Vásárlás

Nyitvatartási idők

A legtöbb bolt 09:00 vagy 10:00 körül nyit, és általában 18:00 körül zár. A szupermarketek és barkácsáruházak gyakran hosszabb nyitvatartással rendelkeznek, 08:30 körül nyitnak, és csak 20:00 vagy 22:00 órakor zárnak. Hagyományosan a legtöbb bolt vasárnap zárva van, vagy évente csak néhány vasárnap (úgynevezett koopzondag) tartanak nyitva. A törvényi változások lehetővé tették, hogy az önkormányzatok saját döntéseket hozzanak a koopzondag-ok számáról, amikor a boltok nyitva lehetnek. Ennek eredményeként a nagyobb városok központjában lévő üzletek többsége (Amszterdam, Rotterdam, Hága, Utrecht, Maastricht stb.) most már minden vasárnap nyitva tart, jellemzően 12:00 és 17:00 vagy 18:00 között. Egyre több kisebb város is követi ezt a trendet, különösen azok, ahol a turizmus jelentős gazdasági tényező. Sajnos a helyzet helyenként eltérő. A legtöbb kisebb városban legalább egy szupermarket nyitva van minden vasárnap, sok helyen több vasárnapi nyitvatartás is van évente, néhány helyen pedig minden vasárnap kinyitnak. Néhány kisebb bolt hétfő reggelenként zárva tart, vagy akár a hét egy másik napján is zárva tartanak.

Hollandia jó hely a virágvásárlásra. A virághagymák a legalkalmasabbak arra, hogy hazavigyük őket, és az év bármely időszakában megvásárolhatók turisztikai boltokban, kertészeti központokban és barkácsáruházakban. Ne feledje, hogy a hagymák és az ültetési idejük szezonfüggő, és a tulipánhagymák jellemzően a tél végén és a nyár végén nem kaphatók. Friss virágokat vásárolhatunk virágüzletekben, vagy előre csomagoltan a legtöbb szupermarketben. Bár a hagymák és virágok kivitele az országból nem jelent problémát, hazánkba való behozataluk szigorúan korlátozott lehet.

Az ország híres a fapapucsairól (klumpa) is. Manapság szinte senki nem viseli őket, kivéve néhány vidéki gazdálkodót és néhány halászt Volendamban és Urkben. Vidéken kívül fapapucs viselése a nyilvános helyeken meglehetősen furcsa pillantásokat válthat ki a helyiekből. Ha mégis kipróbálja őket, a híres "fapapucsok" meglepően kényelmesek, és bármilyen vidéki környezetben nagyon hasznosak. Gondoljon rájuk úgy, mint terepjáró lábbelire; könnyű felvenni egy kerti, mezőn vagy földúton való sétához. Ha Ön is vidéken él, érdemes lehet magával vinni egy párat. Kerülje a Schiphol repülőtéren és az amszterdami Damrakon található giccses turisztikai boltokat, és inkább keressen egy hagyományos árust, amelyeket általában vidéki városokban és falvakban talál. Az északi Friesland tartományban sok olyan bolt található, ahol fapapucsokat árulnak, gyakran élénk színekben, a fríz zászló mintájával díszítve.

Árszint

Hollandiát általában drága helynek tekintik (kivéve, ha Skandináviából vagy Svájcból érkezik). A tömegközlekedés, a szállás és az étkezés drágább, mint a szomszédos országokban, de a múzeumok és a látványosságok megfizethetők, sőt olcsóak is lehetnek, ha hosszabb ideig tartózkodik és vásárol egy Museumkaartot (lásd: Múzeumok). A ruházat, ajándékok stb. kiskereskedelmi árai hasonlóak Nyugat-Európa többi részéhez; a fogyasztói elektronikai cikkek valamivel drágábbak. A benzin, a dohány és az alkohol viszonylag drága a jövedéki adók miatt. A szabványos cigarettacsomagokban csak 19 cigaretta található.


Hollandiában a vásárlás nemzeti hobbinak számít, és az emberek a hét minden napján 18:00-ig, hetente egyszer pedig, a koopavond (vásárló este) idején 21:00-ig járják a szűk bevásárlóutcákat, egyik boltból ki, a másikba be, végeláthatatlanul. Ezért plázák nem nagyon találhatók az országban. Azonban három hagyományos holland áruház is van, ahol szinte minden beszerezhető.

Ha ár alapján szeretnénk őket rangsorolni, akkor a HEMA a legolcsóbb, a V&D középen helyezkedik el, míg a de Bijenkorf a legfelső kategóriát képviseli. A HEMA-ban jellemzően holland tervezők által megálmodott termékek találhatók, a ragtapasztól a tejhabosító gépig. A nagyobb üzletekben étterem és élelmiszerosztály is található. Régebben a HEMA-t főleg a szegényebb réteg látogatta, de mára az ország szinte minden településén megtalálható, sőt, már nemzetközivé is vált, és Párizsban is jelen van. A V&D számomra a legjellegtelenebb, funkciójában leginkább egy magyarországi plázára emlékeztet (vagy a spanyol El Corte Inglés-re). Nincsenek külön boltok, hanem több emeleten kínálják a középkategóriás márkák szezonális áruit. Étterem itt is található, de külön élelmiszerosztály nincs, helyette végtelen unalmas vasárnap délutáni hangulattal várják a vásárlókat.

A de Bijenkorf (ejtsd: de bejikorv) minden tekintetben kiemelkedik a mezőnyből. Először is, itt nincs ételszag (legfeljebb sütemény vagy édesség illata). A neve nem rövidítés, hanem jelentéssel bír: "méhkaptár". Az épületek, amelyekben ezek az áruházak működnek, külső megjelenésükben is emlékeztetnek a méhek otthonára. Egy álomvilágot képvisel, tele luxuscikkekkel, ahol a pénzüket szorgalmasan gyűjtögető hollandok (és nem hollandok) nyüzsögnek. Kész rovartan! A hágai de Bijenkorf az egyik legszebb az összes közül, nem véletlenül. Ebben a városban lakik a királynő és itt találhatók a politikai intézmények is, így a pompa elengedhetetlen. Ha párizsi példát keresünk, az európai hasonmás a Galeries Lafayette.

Kriszta fotója

Szórakozás

A holland éjszakai élet nagyon sokszínű. Amszterdam híres a hangulatos kocsmairól, Rotterdam klubéletéről, míg Groningen, Leiden és Utrecht aktív egyetemi élettel büszkélkedhet. A bárok különféle zenei stílusokhoz igazodnak, de a nightklubokban a tánc a vezető stílus. Bárokba belépni jogilag 16 éves kortól lehet, de sok bár és klub szigorúbb szabályokat alkalmaz, és nem engedi be a 18 vagy 21 év alattiakat.

DROG és társai

Hollandia híres liberális drogpolitikájáról. A személyes használatra szánt (könnyű) drogokat az Igazságügyi Minisztérium szabályozza a gedogen hivatalos politikája alatt; szó szerint ez azt jelenti, hogy elfogadni vagy tolerálni. Jogi értelemben ez egy olyan nem üldözési doktrína, amely alapján a jogi eljárás megindítása annyira szokatlan lenne, hogy szelektív vádemelésnek minősülne.

Legálisan vásárolhat és fogyaszthat kis adag (legfeljebb 5 g) kannabiszt vagy hasist. Vásárláshoz 18 éves vagy annál idősebb kell, hogy legyen. Ehhez egy coffeeshop-ot kell felkeresni, amelyek a legtöbb nagyobb városban bőségesen elérhetők. A coffeeshop-okban tilos alkoholt árulni, és kiskorúak (18 év alattiak) nem léphetnek be. A coffeeshop-okban tilos az explicit reklám, így sokan a Rastafari piros-sárga-zöld színeit használják, hogy utaljanak az elérhető termékekre, míg mások diszkrétebbek, és néha szinte el vannak rejtve a nyilvánosság elől.

A hallucinogén ("varázs") gombák, amelyek korábban legálisak voltak, hivatalosan tiltottak. Azonban a "mágikus szarvasgombák" vagy az úgynevezett "spacecake"-ek, amelyek ugyanazokat az aktív összetevőket tartalmazzák, mint a varázsgombák, továbbra is toleráltak, és néhány amszterdami headshopban kaphatók.

A prostitúció dekriminalizálva van, de csak azokra a prostituáltakra, akik engedélyezett bordélyban regisztráltak. A biztonságos szex és az óvszer használata bevett gyakorlat, és a prostituáltak általában rendelkeznek ezekkel. Az utcai szexuális szolgáltatás reklámozása illegális. A prostitúció leginkább a fővárosban, Amszterdamban fordul elő, különösen a piros lámpás negyedben, még akkor is, ha a turisták csak az útjuk emlékéül látogatják meg. Vidéki területeken a prostitúció szinte nem létezik.

Közbiztonság

Hollandiát általában biztonságos országnak tekintik. Azonban legyünk éberek Amszterdamban, Rotterdamban, Hágában és más nagyvárosokban, ahol zsebtolvajok és kerékpárlopások előfordulnak; erőszakos bűncselekmények ritkák. A nagyobb városokban bizonyos külvárosi részek éjszaka nem biztonságosak.

A rendőrség, a mentők és a tűzoltóság általános segélyhívószáma a 112. Ha hívja a 112-t, próbálja meg jelezni, hogy melyik segélyszolgálatra van szüksége.

A rendfenntartást a nemzeti rendőrség (Politie) biztosítja, míg a határellenőrzéseket, valamint a kikötők és a repülőterek biztonságát a különálló rendőri erő, a Marechaussee (vagy rövidítve 'KMar' - Koninklijke Marechaussee) végzi. Ők a hadsereg részei, és biztonsági feladatokat is ellátnak.

A legtöbb városban találhatók önkormányzati szolgálati tisztviselők, akik kék egyenruhát viselnek a handhaving felirattal. Felhatalmazásuk van az önkormányzati törvények betartatására, és viselhetnek gumibotot és/vagy paprika spray-t, de lőfegyvert nem. Néhány városban vannak további korlátozott hatáskörű tisztviselők, például csak parkolás ellenőrzésére. Ezeknek az egyenruháján és/vagy járművén a toezicht vagy parkeercontrole felirat szerepel.

Hollandiában az iszlamofóbia és az antiszemitizmus "drámai növekedést" mutat.

Drogok

Bár a kannabisz dekriminalizálva van, vannak vele járó biztonsági kockázatok. Bölcs dolog első spliffjét egy nyugodt, társaságias környezetben, például egy coffeeshop-ban hasonló gondolkodású emberek között elfogyasztani. A Hollandiában értékesített kannabisz gyakran erősebb más országok változatainál. Különösen óvatosan fogyasszon kannabisszal készült süteményeket ("space cake"), mivel könnyen túl sokat ehet belőle véletlenül — bár vannak olyan tisztességtelen boltok is, amelyek egyáltalán nem tartalmaznak marihuánát ezekben a süteményekben. Várjon legalább egy órát a fogyasztás után!

Tilos bármilyen motorizált járművet vezetni befolyásolt állapotban, beleértve az illegális és legális rekreációs vagy vényköteles drogok (például kokain, ecstasy, kannabisz, gombák), valamint az alkohol és olyan gyógyszerek hatása alatti vezetést, amelyek befolyásolhatják a vezetési képességét.

Az utcai dílerektől vásárolt könnyű drogok mindig illegálisak, és ezt általában elrettentik. A többi (kemény) drog, például az ecstasy, a kokain vagy a feldolgozott/szárított gombák vásárlása továbbra is jogi eljárást von maga után. Azonban gyakran azokat az embereket, akik kis mennyiségű illegális droggal rendelkeznek személyes használatra, nem vonják felelősségre.

Bármilyen drog fogyasztása legális, még akkor is, ha birtoklásuk nem az. Ha látják, hogy drogot fogyaszt, elméletileg letartóztathatják birtoklás miatt, de nem a használatért. Ennek egy fontos következménye van; ne habozzon orvosi segítséget kérni, ha rossz hatásokat tapasztal a drogok fogyasztása miatt, és minél előbb tájékoztassa a mentőszolgálatokat az átvett (illegális) drogokról. Az egészségügyi szolgáltatók nem érdeklődnek aziránt, hogy honnan szerezte a drogokat, nem értesítik a rendőrséget, egyetlen céljuk, hogy a lehető legjobb módon ellássák Önt. Mivel egyes anyagok negatív módon kölcsönhatásba léphetnek egymással, vagy bizonyos eljárások veszélyessé válhatnak egyes anyagok hatása alatt, ez akár az életét is megmentheti!

Néhány partin van "drogtesztelési pult", ahol (szintetikus) drogokat lehet teszteltetni. Ennek fő oka, hogy sok tabletta káros vegyi anyagokat is tartalmaz az állított összetevők mellett; például sok "ecstasy" (MDMA) tabletta speedet (amfetaminokat) is tartalmaz. Néhány tablettában egyáltalán nincs MDMA. A tesztpultok nem a drogfogyasztást kívánják ösztönözni, mivel a helyszínek tulajdonosai súlyos bírságokat kapnak a drogok jelenléte miatt, de a közegészségügyi kockázatok csökkentése érdekében tolerálják őket vagy "gedoogd"-nak tekintik. A tesztelésre leadott drogokat nem adják vissza.

A droghasználattal jelentős kockázatok járnak:

Bár a coffeeshopokban vásárolt marihuána valószínűleg nem veszélyes, a kemény drogok, mint a kokain, a heroin és a szintetikus drogok, például az ecstasy, továbbra is illegálisak és szabályozatlanok. Ezek a kemény drogok valószínűleg valamilyen módon szennyezettek, különösen, ha utcai dílerektől vásárolják.
Egyes országok olyan jogszabályokat vezettek be, amelyek illegálissá teszik, hogy valaki más országba utazzon olyan cselekedetek elkövetése céljából, amelyek az ő joghatóságuk alatt illegálisak, így előfordulhat, hogy hazájában is letartóztatják, miután legálisan marihuánát szívott Hollandiában.

Legyen nagyon óvatos az alkohollal és a kannabisszal. Ne fogyasszon alkoholt az első néhány alkalommal, amikor füvet szív: egy sör elfogyasztása füvezés után olyan érzés lehet, mintha tíz sört ivott volna. Az alkohol és a fű erősítik egymás hatását: egy kis mennyiségű alkohol felerősítheti a fű hatását, de egy picivel több szédülést és/vagy hányingert okozhat.

A droghasználatot sok holland elítéli, nem nézi jó szemmel, sőt fél tőle, annak ellenére, hogy a büntető igazságszolgáltatási rendszer évtizedek óta alkalmazza a toleráns megközelítést. Manapság a dohányzás is rosszallást vált ki.

Prostitúció

A prostitúció Hollandiában legalizált, feltéve, hogy önkéntes interakciók felnőttek között történnek. A szexmunkások minimum életkora 18 év. A szexmunkások kizsákmányolása vagy kényszerítésük az iparágba bűncselekménynek számít. Az utcai prostitúció a legtöbb önkormányzatban tilos, bár Utrecht, Arnhem, Groningen, Heerlen, Nijmegen és Eindhoven külön kijelölt "tippelzonákat" biztosít. A bordélyházak törvényileg engedélyezettek, de a legtöbb város előírja, hogy rendelkezzenek engedéllyel, és korlátozásokkal.


A nagyobb városokban, különösen a pályaudvarok környékén, fokozottan figyeljünk a zsebtolvajokra. A tolvajok gyakran csapatban dolgoznak, és általában figyelemelterelést használnak, például megszólítanak minket az utcán, hogy érdeklődjenek egy cím vagy utca iránt, miközben megpróbálják ellopni értékeinket. A pályaudvarokon a vonatok indulásakor vagy érkezésekor gyorsan eltűnnek a lopott tárgyakkal. Előfordulhat az is, hogy a vonaton alvó utazótól lopnak el holmikat.

Hol kell különösen ébernek lenni? A főpályaudvarokon és azok közvetlen környékén, turista információs irodákban, vonatokon (különösen a Schiphol repülőtér és az Amsterdam Centraal közötti szakaszon), a városok piros lámpás negyedeiben, éttermekben, tömegközlekedési eszközökön, bevásárlóközpontokban és parkolókban (személyes tárgyak eltulajdonítása az autókból).

A kábítószeres bűnözés veszélye is jelen van, különösen a nagyobb városokban, például Amszterdamban és Rotterdamban. Este, éjszaka tanácsos elkerülni a veszélyesebb területeket, még a belvárosban is. Hollandia délkeleti részén előfordulnak garázdálkodó motoros bandák (például Hell’s Angels, Bandidos stb.), de a rendőrség igyekszik kontrollálni őket.

A veszélyesebb területeken turistasegítő irodák működnek, amelyek segítenek a bajba jutott látogatóknak kapcsolatba lépni a nagykövetségükkel vagy konzulátusukkal, illetve irányítják őket a rendőrségre. Amszterdamban az ATAS (Amsterdam Tourist Assistance Service, tel.: (+31)(0)20-6253246; https://twitter.com/stichtingatas, cím: Nieuwezijds Voorburgwal 104-108, Amsterdam 1012SG) nyújt segítséget, Hágában pedig a Schlachtofferhulp Nederland (tel.: 116 006, cím: 2583CM Den Haag, Dr. Lelykade 60A) áll a bajba jutottak rendelkezésére.

Nagyon figyeljünk értékeinkre és személyes iratainkra. Az úti okmányok (útlevél, személyi igazolvány) és egyéb kisebb értékű személyes tárgyak elvesztését vagy ellopását a helyi illetékes rendőrségen kell bejelenteni. Ott az esetről azonnal rendőrségi jegyzőkönyvet állítanak ki. Amennyiben ideiglenes úti okmányra van szükség, a rendőrségi jegyzőkönyvvel fel kell keresni a hágai magyar konzulátust. A részletek tisztázása érdekében érdemes előzetesen felhívni a magyar konzuli hivatalt (telefonszám: 00-31-(0)70-355-3319).


Mindenképpen tanácsoljuk a utas- és balesetbiztosítás megkötését. Pl. ezen a teljesen megbízható honlapon.

Magyar külképviselet

Hágai magyar nagykövetség:

Konzulátus:

  • Hogeweg 14. ,  2585 JD Den Haag
  • tel: +31-(0)70-355-3319 - fax: +31-(0)70-355-4093 - e-mail: consulate.hga@mfa.gov.hu
  • Telefonos tájékoztatás: K,SZ,CS 14:00-16:30 -H,P 8:30-14:00
  • Személyes ügyintézés: K, SZ, CS 09:00-12:00
  • ,,Vészhelyzetben (magyar állampolgár letartóztatása, magyar állampolgár halálával/súlyos sérülésével járó baleset stb.) a Magyarországról ingyenesen hívható 06-80-36-80-36, külföldről +36-80-36-80-36 telefonszámokon, továbbá szöveges üzentek formájában WhatsApp +36-30-36-36-111 és Viber +36-30-36-36-555 számokon kaphatnak tájékoztatást.”
  • Konzulok: Bágyi Ádám, Róza Zsombor

Egyéb hasznos információk

Rendőrség, tűzoltók, mentők: 112


Hollandiában 2024-ben az utcai vécélés helyzete még mindig komoly kihívásokat jelenthet, különösen azok számára, akik vészhelyzetben találják magukat. A férfiakra azonban sokkal több megoldás vár, mint a nőkre – a városokban található utcai piszoárok egyszerűen mindenütt ott vannak. Ezek a félig nyitott, fém piszoárok tökéletesek arra, hogy a férfiak egy gyors „pit stop”-ot tegyenek, ha a sör kissé túl sokat nyom a hólyagon. Persze azért kell hozzá egy kis bátorság, mert a diszkréció kimerül egy alacsony falban, amely mögött reménykedhetünk, hogy senki nem áll éppen egy jó szögből.

Nők számára az utcai vécézés Hollandiában kissé komolyabb kihívás, mivel a városvezetés még mindig nem gondolta úgy, hogy a hölgyeknek is szükségük lehet sürgős megoldásokra. Ezért némi kreativitás szükséges, vagy legalábbis egy jól megválasztott kávézó vagy bár.

Sokan megpróbálnak bekéredzkedni bárokba vagy kávézókba, ami meglepően sokszor sikerül – feltéve, hogy a helyzet elég meggyőző (értsd: az a kétségbeesett arckifejezés). Azonban néha előfordulhat, hogy a tulajdonosok inkább elvárják, hogy rendeljen valamit, mielőtt megnyílnának az illemhely kapui. Ekkor jön képbe az úgynevezett „egy kávé, amit sosem fogsz meginni” technika – rendelj valamit, aztán száguldj a mosdó felé. A személyzet sokszor érti a helyzet komolyságát, és egy kacsintással engedi el az ügyet.

Az utcán is találhatók fizetős nyilvános vécék, amelyek általában tiszták és rendben tartottak, de néha kisebb vagyont (0,50-1 euró) is elkérhetnek a használatukért – és ha az apró nem áll rendelkezésre, a helyzet tovább bonyolódhat. Ezért mindig érdemes néhány érmét magunknál tartani, mert a „kincstár a hólyagjaimban van” érzés nem a legkellemesebb.

Az „utcai piszoár szelfi” pedig már-már divattá vált egyes turisták körében, akik úgy érzik, egy hollandiai látogatás nem lenne teljes anélkül, hogy kipróbálnák és dokumentálnák az élményt. Mondjuk úgy, hogy ez egy igazán nyilvános módja a kultúra felfedezésének.

Összességében Hollandiában a vécézés szituációja egy kicsit olyan, mint egy túlélési kihívás: néha egy gyors piszoármegállóval, néha egy gyors „kávé-megállással”. Ha pedig valami szokatlant keresünk, az utcai vécék igazán holland élményt nyújtanak – egy igazi „művészi” pillanat a város forgatagában.


Borravaló

A holland törvények előírják, hogy a szolgáltatási díjak és adók benne legyenek a szállodák, bárok és éttermek által közzétett árakban. Ezért a borravaló nem kötelező, de mindig örömmel fogadják a jó szolgáltatásért, és egyre inkább elterjedt gyakorlat. Különösen a turisták által látogatott területeken és nagy szállodákban nem ritka a nagyobb összegű borravaló. Sok holland vendég hagy 1-2 eurót, akár bárokban és egyszerű éttermekben is, kivéve, ha a szolgáltatás gyenge volt. Ha egy étteremben jó volt a kiszolgálás, hagyjon nyugodtan annyit, amennyit megfelelőnek érez. Egy 5-10%-os borravalót egy éttermi számlán a jó szolgáltatásért járó nagylelkű jutalomnak tekintenek.

2024-ben Hollandiában továbbra is megfigyelhető a borravaló gyakorlata, különösen a turisták által látogatott területeken, de fontos megjegyezni, hogy sok helyen továbbra sem számítanak rá automatikusan. Ez néha zavart okozhat a turisták körében, akik nem tudják, mi az elvárás. Egy másik probléma, hogy a szolgáltatási díjak már eleve szerepelnek a számlában, így néhányan nem érzik szükségét további borravaló adásának. A gyorséttermekben és kávézókban általában nincs elvárás borravalóra, de ha a szolgáltatás különösen jó volt, egy kisebb összeg meghagyása pozitív gesztus lehet. Az is előfordulhat, hogy a kiszolgáló személyzet valós elismerésre vágyik, ami nem csak anyagi, hanem akár egy kedves szó is lehet. A nagyobb szállodákban és luxus éttermekben az elvárások magasabbak lehetnek, de ez függ a vendég elégedettségétől és a nyújtott szolgáltatás színvonalától is.


Üvegek és dobozok betétdíja

Hollandiában italcsomagolási betétdíj (statiegeld) rendszert alkalmaznak, hogy elősegítsék az újrahasznosítást és megelőzzék az utcákon és a környezetben a hulladék felhalmozódását.

Minden betétdíjas üveget és dobozt a Statiegeld logóval jelölnek meg. A logót megtalálhatjuk a vonatkozó weboldalon. Az üzletekben feltüntetett árak általában nem tartalmazzák a betétdíjat. A nyugtákon a betétdíjat külön kell feltüntetni. Mivel a fémdobozok betétdíja 2023 áprilisában került bevezetésre, előfordulhat, hogy a kiskereskedők még mindig árulnak régebbi dobozokat, amelyek nem rendelkeznek a logóval.

Az üres italcsomagolásokat nagyobb szupermarketekben és személyzettel ellátott benzinkutakon lehet visszaváltani. Ezeknek a helyeknek törvény szerint kötelességük visszafizetni a statiegeld-et. A legtöbb üzletben egy vagy több visszaváltó automata (RVM) található, de dönthetnek úgy is, hogy kézzel veszik vissza a csomagolásokat. Más helyeken nem kötelező elfogadni az üres csomagolásokat, és ha mégis megteszik, dönthetnek úgy, hogy az összeg egy részét jótékonysági célra ajánlják fel.

2024-ben Hollandiában a betétdíj rendszer kiterjedtsége és hatékonysága tovább növekedett. A kisebb üzletekben azonban még mindig lehet, hogy nem mindenhol fogadják vissza az üres csomagolásokat, így érdemes előre tájékozódni. Az automaták használata népszerűbbé vált, és gyakran sorban kell állni, különösen a forgalmas időszakokban. Néhány turistának okozhat nehézséget, hogy a nyugtákat ne veszítse el, mivel ezekkel lehet visszaigényelni a betétdíjat. A betétdíjak összege különösen a kisebb italok esetében érezhetően növekedett, ami néhány vásárlót visszatartott a felesleges vásárlástól. Emellett a statiegeld rendszert egyre több jótékonysági szervezet használja adománygyűjtési lehetőségként, így sokan választják, hogy az összegüket jó célra ajánlják fel a visszaváltáskor.


Fotóegyveleg

Hering

Két piszoár Deft városában - ervi fotója

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon