s. k. fotója
Tartalomfeltöltés folyamatban
Bagdad a Tigris-folyó partján fekszik. Bagdad régi része a folyó keleti partján terül el, és Al Rusafa néven ismert. A nyugati part elnevezése: Al-Karkh.
Lakosság (2023-ban): 7,7 millió
Havi nettó átlagbér (2023-ban): 540 USD
Május és szeptember közöttt borzasztó hőség van az iraki fővárosban. Ebben az időszakban nem érdemes odalátogatni.
Bagdad neve valószínűleg az óperzsa nyelvből származik, és a "Bagadātu" vagy "Bagadāta" szó alakjából eredhet. Ez az óperzsa kifejezés a "jókora istálló" vagy "fedeles ház" jelentését hordozza. Azt mondják, hogy a város nevét egy régi fedeles házról vagy istállóról kapta, amely egykor az alapját képezte. A pontos eredete azonban nem teljesen bizonyított, és más elméletek is léteznek.
i. sz. fotója
Tetszett
1. A bárányhúsos étkeik mennyeien finomak!
2. A főváros menőbb, modernebb negyedeiben felüdülés látni helyi lányokat, fiatal asszonyokat kendőviselet nélkül.
Nem tetszett
1. Nem tudni, hogy a Bagdadba utazást súlyosan veszélyesnek deklaráló források túloznak-e vagy sem.
2. A városon belül a folyópart sok helyen szemetes, lepukkant
V. J. fotói (2023)
3. Üres, elhagyott házak
V. Jancsi fotója (2023)
Bármennyire is kerestem olyan igazi étterem jellegű hely nincs az Óvárosban. Így az első Falafel tálam előtt 45%-os török Rakival fertőtlenítek 🙂
Néznek is a helyiek hogy milyen jól csúszik az pálesz. Istenemre mondom n leszek alkoholista de már az étkezés előtti fertőtlenítés bevált Egyiptomban is…
Irány haza a Vörös lámpás negyedbe vagyis a Red Zone-ba mert a hotelek csak ebben a városrészben vannak a Sadoun sugárút mentén 🙂
Az óriási dugóban a leggyorsabb közlekedés a Baghdadi Tuktuk. Sofőröm egész jól szlalomozik a szinte dugóban álló autók között és egész jól érzi magát zenét hallgatva 🙂(Ata, 2024)
Ma már csak kis négyzetalakú csonk emlékeztet arra amely két évtizeddel ezelőttig valós iraki történelem volt.
Bagdad Hősök teréhez hasonlító központi tere a Firdos körtér. Négy sugárút fut össze itt, innen mérik a távolságokat Irakban.
A tér két építmény miatt vált híressé. Elsősorban itt áll Baghdad hajdani ultra luxus szállodája a Palesztina Hotel amely átadásakor a Közel-Kelet legnagyobb , legmodernebb es egyik legdrágább szállodája volt.
Mégis a tér negatív nevezetessége hogy sok-sok éven át a tér közepén állt Szaddám Husszein életnagyságú szobra, az iraki elnyomás szimbóluma. Nem hiába a dühödt iraki tömeg ezt döntötte le először 2003. Április 9-én és ezzel hivatalosan is véget ért a Baath párt rettegett uralma. Ma az egykori szobornál egy rendőr áll és vigyáz arra hogy hívei ne jöhessenek ide emlékezni . Aki bármi a szoborra utaló cselekedet visz végbe az letartóztatással jár .
A Firdos térről induló leghíresebb sugárút a Sadoun, amely a Királyság megdöntése után az első iraki elnökről kapta a nevét. Valódi előkelő széles út volt a 70-es 80-as években tele modern építészetileg csodás épületekkel. Ma is itt az úgynevezett Red Zone-ban van a legtöbb szálloda Bagdadban valamint az összes légitársasági es utazási iroda. Itt van az iraki főváros legjobb Falafel gyorsétterme is, ma talán ez a hely amit minden helyi ismer 🙂
Tudtad? A Sadoun elején nem messze a Palesztina hoteltől van Baghdad két kuplerája is. A kedves férfi vendég betér egy sishára és a számára szimpatikus hölgytől kéri a szivni valót…minden diszkréten , a rendőrség előtt ez csak egy sisha bár. (Ata, 2024)
Végre megérkezünk Bagdadba. Hatalmas és kaotikus a forgalom. Abu Mohammed vezetési stílusára jellemző, hogy megelőzi a szirénázó mentőautót, mert nem adnak itt senkinek elsőbbséget, akkor sem, ha az éppen szirénázik. Időben megérkezünk az Iraki Múzeumba. Természetesen itt is átvizsgálnak. A múzeumot a háború alatt kirabolták 2003-ban és rengeteg értéket eltulajdonítanak, amit természetesen az amerikaiakra fognak, ami csak félig lehet igaz, hiszen az Egyesült Államok visszaszolgáltatott közel 17 000 régészeti tárgyat 2021-ben. A hihetetlen gyűjtemény felbecsülhetetlen értékű darabjai a világ minden táján felbukkantak, még az eBay-en is, és persze mindent megpróbálnak visszaszerezni, több-kevesebb sikerrel. A gyűjtemény soha nem lesz már a régi. Szerencsére a visszaszolgáltatott darabok között ott van a Gilgames eposz egy kőtáblája is és persze így is elképesztő dolgokat látunk. Az mondják, hogy szinte minden vidéki ember otthonában vannak értékes történelmi ereklyék, hiszen csak egyszerűen ki kell sétálni a földekre, le kell hajolni és bárhol évezredes dolgokat találunk.
A múzeum után Bagdad ikonikus Al-Rashid utcáján állunk meg. A piaci forgatag megragad minket, mintha egy mesébe csöppentünk volna. Hatalmas nyüzsgés, hangzavar, csodálatosan elhelyezett portékák. Nem is tudtunk ellenállni az epernek, datolyának, sajtnak, aminek kilója 1-2 dollár volt. Sétálunk a rézműves utcában és nézzük, ahogy kézzel kalapálják az edényeket. Biztosak vagyunk benne, hogy hamarosan ezek a mesteremberek is eltűnnek, hiszen ide is betört a tömeggyártás. Egy kis kereskedésbe is betérünk, ami abból él, amit a turistáknak tud eladni, pedig itt nincs még tömegturizmus. Az árakat csak dollárban halljuk, az eladó bácsi egyébként angol tanár. Most is időutazásban vagyunk, az egész hely hangulata varázslatos. Ez nem marokkói, vagy török bazár, ami inkább látványosság, mintsem valódi piac, itt nem látunk pénzes külföldieket. Többen megállítanak és kérnek egy közös fotót. Poldi sztoikus nyugalommal mosolyog, ő boldog a gyümölcsökkel, a látvánnyal és élvezi a kavalkádot. (2023) forrás
Bagdad nagyon koszos város és a közlekedésünk az katasztrofális! Ha valaki járt már Nápolyban, akkor az nagyjából el tudja képzelni mindkettőt.
Az emberek nagyon barátságosak, a biztonságérzetet pedig nagyban növeli a néhány száz méterenként felállított rendőrségi vagy katonai megfigyelő, illetve ellenőrzési pontok. (sz. g., 2022)
Bagdad meglátogatására az optimális időzítés: február és április között, valamint novemberben és decemberben. Május és október között túl nagy a hőség. Júliusban és augusztusban akár 45 fok is
Turkish vagy Pegasus Airlines Isztambulon keresztül.
Az őskáosz az ötmilliós metropoliszba érkezve…
Tömegközlekedés nincs, taxi maffia rajtra kész a repülőtéren. 50000 dénárért, azaz úgy 35 USD-ért hajlandó mindenki megtenni a harminc kilométeres utat a belvárosba. Nekem ez rengetegnek tűnik egy olajban gazdag országban. Kijjebb sétálok a Terminal épületétől ahol már idős bácsik nem éppen tiptop autókkal már féláron kínálják a fuvart.
Egyiküknél sikerül megállapodni hogy ha szerzek magam mellé még egy turistát akkor 15000 denar azaz úgy 10 dollár a menet.
El is kapok egy német srácot. Tapasztalt vagyok arab országokban így pont a kialkudott ár van a kezemben.
Természetesen érkezéskor nem ér meglepetés hogy Allahra esküdve már a dupláját kérik. Kiszállok kezébe nyomom az ígért 15ezret és vissza sem nézve távozom. Gondolom az egész rokonságom élteti magyar honban.
Baghdad egy őskáosz, a repülőtéri autópálya hipermodern négysávos viszont amint átkelünk a Tigris folyón a belvárosba megszűnik a kulturált közlekedés. Nincs lámpa akinek erősebb az autója és hangosabb a dudája az megy előbb…
Welcome to Baghdad (Ata, 2024)
Bagdadban a taxi nem drága. Az utak távolságtól függően három és hatezer forint között mozognak. (sz. g., 2022)
Teher alatt nő a taxi. - sz. i. fotója
Sárga taxik - V. Jancsi fotója
Bagdad - a 150-200 méter széles Tigris-folyó - V. Jancsi fotója
V. Jancsi fotói
Csajka - szovjet autó - V. Jancsi fotója
Motoros riksa - V. Jancsi fotója
A mazgouf nevű, a Tigris-folyóból halászott, gillezett lepényhalat érdemes megkóstolni.
Az ultravédett Green Zone-ban vannak amerikai gyorséttermek: pl. Subway, McDonald's és Burger King.
Az étkezés normál esetben nem drága . Egy utcai árusnál néhány ezer forintért jó lehet lakni. Egy színvonalas étteremben is ötezer forintból ki lehet jönni. (sz. g., 2022)
Bárány kebab - s.k. fotója
i. sz. fotója
V. J. fotói
A Babylon Mall-ban totál globalizált a kinézet, légkör.
Bagdadban az egyik főutcán van vagy 10 piabolt . Némelyik marha nagy . Az egyikben volt legaláabb az egyikben 30-féle sör ! (V. Jancsi, 2023)
Az alábbi sikátoros az autentikusabb:
Ata fotója
Háztartási bolt - V. Jancsi fotója
Pia minden nennyiségben - V. Jancsi fotója
Al Rasheed street -i piacok
V. Jancsi fotói
Ha péntek az a vásár napja az iraki fővárosban. Sok helyen jártam már a világban de ilyen nyüzsgő, élő piacot még nem láttam. A muszlimok szent napján pénteken reggel 9 és 12 óra között lezárják Bagdad belvárosának főútját a Khulafat és mindenki szabadon azt árulhat és vehet amit csak szeretne az úgynevezett pénteki Ghazil vásáron.
Az élő házi és vadállat vásár az igazi különlegesség, de kapható gyümölcs, zöldség, ruha, édesség és minden más finomság. A főút hajdanán Bagdad keresztény és muszlim negyedét választotta el, a mai napig jó hátteret ad a piacnak a keresztény templom dómja és a középkorú mecset tömzsi minaretje.
Habár állandóan a rendőrség és a katonaság szirénázó autói járjak a vásárt, akkora a tömeg hogy itt rend és a biztonság kevésbé szavatolható! (Ata, 2024)
Szerény kávézó - s. k. fotója
Bagdadi srácok divatos sérókkal - i. sz. fotója
V. Jancsi fotója (2023)
Az Umm Kolthom egyiptomi énekesnőről elnevezett és más kávézókban megittam az éves tea adagom közel harmadát. Kicsit visszamentünk az időben. - V. Jancsi fotói
Amikor VIP rendőr fuvart kapok Baghdadban 🙂
Jártam a várost kicsit elhagyva a belvárost és arra lettem figyelmes egyre több az iszlám szélsőséges fekete zászló és minden sarkon a helyi nagymuftik képe néz rám. Nos a vallásos negyedben kötöttem ki pedig csak a híres különleges formájú Zubaida sírt szerettem volna megnézni…
Amikor az álig felfegyverzett rendőrök megláttak mindjárt rámvetették magukat mérgesen hogy mit keresek egyedül erre fehér emberként. Máris feltett egyikük a motorra maga mögé és átvitt a biztonságos Zöld Zónába. Azért útközben az Imám sírt is megnéztük... (Ata, 2024)
E meleg helyzet volt. Ne higgy a Google-nak 🙂 felkerekedtem hogy megnézzem Baghdad egyetlen megmaradt középkori városkapuját és a falait. Érdekes nyomornegyeden át vezetett az út néztem is nagyokat. Majd egy srác irányított hogy a régi temetőn át hamarabb odajutok.
Meglátom a célt örülök mint majom a farkának. Két srác kiabál nekem mikor közelebb megyek hozzá és fotozom, gondoltam baksist akarnak. Majd megjelenik egy őr fegyverrel, na az ő hívására már visszajövök.
Kiderült hogy maradt pár akna a környéken 2003-ból azért nem engednek senkit a környékre be de hát én ugye a temetőn át jöttem. (Ata, 2024)
A vezetőnk még a Tahrir teret is meg akarja mutatni, mivel ugye a nap tényleg megy le, ezért Abu Mohammed a felhajt a térre, egyenesen a gépfegyveres katonai teherautó mellé. A katonák értetlenül, döbbenten néznek. Ilyet azért itt sem mernek csinálni. Abu Mohammed kiszáll, magyaráz és nyitja az ajtónkat. Mászunk ki, a katonák jót nevetnek és legyintenek. Kapunk öt percet. Mi pedig a látványtól nem térünk magunkhoz. Nem a katonák miatt, hanem a pálmalevelekből épített karácsonyfa miatt. Egy muszlim ország főterén karácsonyfa van, aminek a díszei sahidok, vagyis mártírok, hősi halottak. A csúcsdísz, egy iráni síita vezető, akit az amerikaiak lőttek ki. Ezmiez? Kérdezzük, de helyi barátaink is értetlenül nézték. De tényleg…ezmiez? (2023) forrás
s. k. fotói
Polgári önvédelem - V. Jancsi fotója (2023)
1. Vannak konzervatívabb városrészek, ahol a turistanőknek erősen ajánlott (nem kötelező) a kendő viselése.
Bagdad látnivalóiról külön oldalon írunk - tt: https://utikritika.hu/irak/bagdad_latnivaloi
Órás - s. k. fotója
s. k. fotói
A Magyar- (Londonban élő) iraki Frank Zappa Baráti Társaság bagdadi összejövetele - 2023. szeptember
V. Jancsi fotói (2023)
Szeptember végi 41 fok, üres utcák szombaton - V. Jancsi fotói (2023)
V. Jancsi fotói (2023)
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.