V. Jancsi fotója
Lakosság (2023-ban): 812,100, de a vonzáskörzetével együtt 1,4 millió - Kanada negyedik legnagyobb városa.
Ottawa Kanada fővárosa és az Ontario tartományban található. Az óceánparttól távolabb, az ország belsejében helyezkedik el. A város az Ottawa folyó partján terül el, ami a város nevének is az eredete. A folyó egyben a Quebec tartomány és Ontario határvonalát is jelöli.
Ottawa története egészen a 19. századig nyúlik vissza, amikor is a brit gyarmati hatóságok úgy döntöttek, hogy a Montréal és Toronto közötti területen keresnek egy új helyet a fővárosnak. 1857-ben választották ki Ottawa helyszínét, mivel stratégiai szempontból kedvező fekvésű és az Egyesült Államokkal közös határhoz közel esik.
Azóta Ottawa az ország politikai és kormányzati központja. Itt található a kanadai parlament és a miniszterelnök hivatala.
A város lakossága különböző kultúrák és nemzetiségek képviselőiből áll, ami sokszínűséget és gazdag kulturális életet eredményez.
Ottawa számos turisztikai látványosságot kínál. A kanadai parlament épületei és a Parlament Hill, a Nemzeti Galéria, a Kanadai Háborús Múzeum, a Rideau-csatorna, a ByWard piac és a Kanadai Természettudományi Múzeum csak néhány példa a sok látnivaló közül.
Az ottawai éghajlat változatos. A nyarak melegek és párásak, míg a téli hónapok hidegek és havasak.
Az évi átlaghőmérséklet tekintetében Ottawa a világ negyedik leghidegebb éghajlatú fővárosa, sőt a januárt illetően a mongol főváros után a második leghidegebb főváros!
Kanadában két hivatalos nyelv van: az angol és a francia. Ottawában ezért mindkét nyelvet használják, és a város lakosságának jelentős része kétnyelvű vagy többnyelvű.
n. k. fotója
Tetszett
A Parliament Hill lenyűgöző volt a gótikus építészetével és a gyönyörű kilátással az Ottawa folyóra.
A Rideau-csatorna télen befagyva fantasztikus korcsolyapályát biztosított a belváros szívében.
A ByWard Market vibráló hangulatával, helyi termékeivel és kiváló éttermekkel igazi kulturális élményt nyújtott.
A National Gallery of Canada impozáns gyűjteménye és különösen a kanadai művészek alkotásai mélyen megérintettek.
A Château Laurier hotel történelmi bája és elegáns atmoszférája felejthetetlenné tette a tartózkodást.
Az emberek rendkívül barátságosak és segítőkészek voltak, mind angolul, mind franciául készségesen kommunikáltak.
A város tisztasága és rendezettség szembeötlő volt, minden közterület gondozott és biztonságos érzetet keltett.
Nem tetszett
Montreálhoz, Vancouverhez, Torontohoz, Quebec Cityhez képest halványabb a vonzereje, főleg a sok közigazgatási, kormányzati épülete miatt
A téli időjárás brutálisan hideg volt, a -25°C körüli hőmérséklet miatt alig lehetett kint tartózkodni.
A tömegközlekedés ritkább volt hétvégén, és néhány buszjárat késett, ami bosszantó volt.
Az éttermi árak általában magasak voltak, különösen a belvárosban található helyeken.
Néhány múzeum és látványosság korán zárt vasárnap, ami korlátozta a programlehetőségeket.
A parkolás drága és nehezen található volt a népszerűbb területeken.
A nyelvváltás angol és francia között néha zavaró volt, főleg a jelzéseken és táblákon.
A szálláshely Booking.com-on hirdetett képekhez képest csalódást keltő volt a valóságban.t.
Kevés olyan város van, amely egyszerre nyűgöz le grandiózus épületeivel, természetközeliségével és gazdag kulturális életével. A sűrű erdőkkel határolt Ottawa pontosan ilyen, tökéletes központja a kétnyelvű északi országnak.
Ottawa - a legtöbb kanadai településsel ellentétben - kifejezetten turistabarát hely. A belvárosban lépten nyomon táblák mesélnek a környék történelméről, az épületek érdekességeiről. Térképeket is kihelyeztek, és pirossal be is jelölték, melyik a legegyszerűbb útvonal a nevezetességek felfedezéséhez.
A kanadai főváros legfontosabb nevezetességeit akár néhány óra alatt is körbejárhatjuk, ha azonban belülről is felfedeznénk a parlamentet, a főkormányzói rezidenciát vagy a múzeumok valamelyikét, akkor érdemes legalább két napot eltölteni itt. Ottawa számomra nagyon kellemes meglepetés volt. A zöld parkok, az idilli folyópartok és a grandiózus épületek hamar meggyőztek róla, hogy a városnak ott a helye minden kanadai útitervben. (2022) forrás
Torontóból és Montréalból is könnyen elérhető Ottawa, akár autóval, vonattal vagy busszal utaznánk. A három város között kiváló a közlekedési infrastruktúra, így az utazás viszonylag gyors, kényelmes és több árkategóriában is megoldható.
Ha autóval indulunk útnak Torontóból, körülbelül 450 kilométeres távval kell számolni, amit forgalomtól függően 4,5–5,5 óra alatt lehet megtenni. A leggyorsabb út az ON-401 autópályán vezet Kingstonig, majd onnan az ON-416-oson fel Ottawába. Montréalból ennél jóval rövidebb, csupán 200 kilométer a távolság, amit alig 2–2,5 óra alatt lehet levezetni a QC-40-es vagy QC-417-es úton. Az utak kiváló minőségűek, autópályadíj nincs, viszont az üzemanyagárak 2025 tavaszán 1,60–1,90 kanadai dollár között mozognak literenként, így a teljes benzinköltség Torontóból kb. 50–70 CAD, Montréalból kb. 25–35 CAD körül alakul.
Aki inkább vonattal utazna, annak a VIA Rail Canada megbízható választás. Torontóból az Ottawa felé tartó járatok általában 4,5–5 órás menetidővel közlekednek, naponta több indulással. Az economy osztályú jegyek ára 55 és 110 CAD között mozog, a business osztályért akár 140–220 CAD-ot is elkérhetnek, cserébe magasabb kényelem és fedélzeti étkezés jár. Montréalból vonattal alig több mint két óra alatt elérhető Ottawa, a jegyárak itt 35–80 CAD között alakulnak, a business jegyek ára 90 CAD-tól indul. A vonatút kényelmes, csendes, és közvetlenül a városközpontba érkezik.
A legkedvezőbb árakat általában a távolsági busztársaságok kínálják, mint például a megabus, Rider Express, Flixbus vagy Red Arrow. Torontóból a menetidő jellemzően 5–6,5 óra, a jegyárak pedig már 25–60 CAD-tól elérhetők, attól függően, mennyire előre vásároljuk meg őket. Montréalból körülbelül 2–2,5 órás utazásra kell számítani, és a jegyárak itt 15–40 CAD között mozognak. A buszok általában modernek, WiFi-vel, konnektorral és légkondicionálóval felszereltek, viszont érdemes figyelni, hogy a kiindulási és érkezési pontok néha nem a vasútállomásoknál, hanem különálló terminálokon vagy parkolókban találhatók.
Összességében elmondható, hogy mindhárom közlekedési forma jó választás lehet, attól függően, hogy mi fontosabb számunkra: a kényelem, az ár vagy a rugalmasság. Az autó ideális, ha saját tempóban szeretnénk haladni, a vonat gyors és kényelmes, a busz pedig gazdaságos, különösen, ha időben foglalunk.
Busz
Az OC Transpo üzemelteti Ottawa tömegközlekedését, amely buszokból és a 2019-ben megnyílt LRT (Confederation Line) könnyűvasútból áll. A rendszer lefedi a teljes várost és a környező területeket, beleértve Gatineau-t is a Quebec oldalon.
Egy menetjegy 3.70 CAD, de turistáknak a napijegy (day pass) 11.25 CAD-ért sokkal praktikusabb. Van 3 napos turistajegy is 27 CAD-ért. A jegyeket buszvezetőnél, automata jegyváltóknál vagy az OC Transpo applikációban tudod megvenni. A buszon csak pontos összeget fogadnak el.
LRT (könnyűvasút) használata:
A Confederation Line a városközpontot köti össze kelet-nyugati irányban 13 állomással. Ez a leggyorsabb módja a fő turistalátványosságok közötti közlekedésnek. Parliament állomásnál száll le a kormányzati negyedhez, Rideau állomásnál a ByWard Market-hez.
Gyakorlati használat:
Tölts le az OC Transpo appot menetrendekért és útvonaltervezésért. A buszok általában pontosak, de télen időjárás miatt késhetnek. A buszok mindkét ajtón át lehet felszállni, de csak az első ajtón keresztül lehet jegyet venni a sofőrtől.
Hasznos buszjáratok turistáknak:
A 95-ös és 97-es expressz buszok gyorsan szállítanak a főbb pontok között. A 7-es busz a Parliament Hill és a ByWard Market között közlekedik. Az airport buszok (YOW) 25 perc alatt viszik el a repülőtérre 3.70 CAD-ért.
Téli közlekedés:
Télen a buszok néha késnek a hó és jég miatt. Az állomásokon fűtött várakozók vannak. A GPS követés az appban pontos képet ad a valós érkezési időkről.
Tippek és trükkök:
Szállj fel a busz első részén, hogy lásd a célállomásokat kiírva. Ha átszállásra van szükséged, kérj transfer jegyet (ingyenes 90 percig). Hétvégén ritkábbak a járatok, szóval tervezz több időt. A rush hour (7:30-9:00 és 16:30-18:30) időszakában zsúfoltak lehetnek a buszok.
Ottawában van Uber.
Hol érdemes enni:
A ByWard Market Ottawa gasztronómiai központja, ahol a legtöbb étterem és kávézó található egy helyen. Az Elgin Street és a Preston Street (Little Italy) szintén kiváló választások változatos konyhákkal. A Westboro Village trendy, helyi kedvenc helyekkel tele van, míg a Glebe negyed családbarát éttermeivel vonzó.
Ár-érték arány:
A belvárosban számíts magasabb árakra - egy főétel 25-35 CAD között mozog a jobb éttermekben. A külső negyedekben és a food truck-oknál sokkal kedvezőbbek az árak. Ebédidőben sok helyen lunch menüt kínálnak 15-20 CAD-ért, ami jó kompromisszum.
Kanadai specialitások, amiket mindenképp próbálj ki:
A poutine (sült krumpli sajttúróval és szósszal) igazi kanadai klasszikus - a Smoke's Poutinerie a legjobb hely erre. A BeaverTails (hód fark nevű sütemény) Ottawa helyi különlegessége a Rideau-csatorna mellett. A tourtière (francia-kanadai húsos pite) és a butter tarts szintén kötelezőek.
Foglalási tippek:
A népszerű éttermekben mindenképp foglalj előre, különösen hétvégén. Az OpenTable applikáció itt is működik, vagy hívd fel közvetlenül a helyet. Hétköznap ebédidőben általában nincs szükség foglalásra.
Borravalózás:
Kanadában 15-20% borravaló az elvárás jó szolgáltatás esetén. Sokan már a számlát is ezzel együtt hozzák, szóval figyelj oda, nehogy duplán adj borravalót.
Praktikus tanácsok:
Töltsd le a Zomato vagy Yelp appot helyi értékelésekért. Sok étterem télen korábban zár, szóval előtte nézd meg a nyitvatartást. A kanadai adórendszer miatt az árak általában nem tartalmazzák a 13%-os HST adót, ami a végén rákerül.
V. Jancsi fotója
Hirtelen sült nyúl az étterem neve - V. Jancsi fotója
Főbb bevásárlóhelyek:
A Rideau Centre a belváros szívében található, Ottawa legnagyobb bevásárlóközpontja több mint 180 üzlettel. A ByWard Market ideális helyi kézműves termékekhez, szuvenírekhez és kanadai specialitásokhoz. A Tanger Outlets Kanata-ban (autóval 20 perc) outlet árakkal kínál márkaruhákat.
Helyi specialitások és szuvenírek:
Kanadai juharszirup kötelező vásárlás - a ByWard Market-ben vagy a Parliament Hill ajándékboltjában kaphatod a legjobbakat. A Hudson's Bay Company-nál találod az ikonikus kanadai gyapjútakarókat. Ottawa-specifikus termékek közé tartoznak a Senators és a RedBlacks csapat termékei, valamint a Parliament Hill témájú ajándéktárgyak.
Adók és árak:
Minden árhoz hozzáadódik a 13%-os HST (harmonizált forgalmi adó), ami a kasszánál kerül rá. Ez gyakran meglepetés lehet, szóval számolj ezzel a plusz költséggel. Az árak általában kanadai dollárban vannak feltüntetve.
Tax refund (adó-visszatérítés):
Turistaként bizonyos vásárlások után visszaigényelheted az adó egy részét. Ez főleg nagyobb értékű tárgyaknál éri meg, és a számlák megőrzése kötelező. A repülőtéren vagy online intézhető el a visszatérítés.
Nyitvatartás:
A legtöbb üzlet hétfőtől szombatig 10:00-21:00 között, vasárnap 11:00-18:00 között tart nyitva. A kisebb, helyi boltok gyakran eltérő időpontokban működnek, télen pedig korábban zárhatnak.
Fizetési módok:
Mindenhol elfogadják a hitelkártyát (Visa, Mastercard), sőt sokan már csak kártyát fogadnak el. A contactless fizetés (tap) nagyon elterjedt. Készpénzre ritkán van szükség, de kisebb összegekhez hasznos lehet.
Praktikus tippek:
Hozz magaddal egy összehajtható táskát, mert a műanyag zacskókért fizetni kell. A Black Friday (november) és a Boxing Day (december 26.) a legjobb akciós időszakok. A helyi farmerpiacok szombat reggelente működnek, ahol friss termékeket és kézműves árukat találsz.
V. Jancsi fotói
ByWard Market: Kanada egyik legrégebbi termelői piacát 1826-ban hozta létre John By alezredes, a Rideau-csatorna építője. Célja az volt, hogy a vízi úton dolgozó elsősorban francia-kanadai és ír munkásokat kiszolgálja. A piacon friss élelmiszereket és kézműves termékeket árusító standok mellett kávézók, bárok és éttermek is helyet kaptak, így talán nem meglepő, hogy ma ez Ottawa legnyüzsgőbb városrésze. forrás
A bárok választékát tekintve a legnépszerűbb területek: a Byward Marketen, a Westboro-i Wellington Street mentén, az Elgin Street és a Bank Street mentén, Somerset és Gladstone között a Centretown körzetben, és délebbre találhatók a Bankon.
V. Jancsi fotója
Ottawa közbiztonága kiváló, sőt a legjobb közbiztonságú kanadai nagyváros. A Az utcák éjszaka jól kivilágítottak. A kanadai nagyvárosok közül Ottawában a legalacsonyabb a kábítőszerkereskedelemmel és - fogyasztással összefüggő bűnözés. Vannak azért az átlaghoz képest rosszabb közbiztonságú városrészek, de ezek kívül esnek a turisták által frekventált, nevezetességeket kínáló övezeteken.
1. A Magyar Köztásaság ottawai konzulátusának ez a címe: 302 Metcalfe Street, Ottawa ON K2P 1S2
E-mail cím: consulate.ott@mfa.gov.hu - Telefonszám: +16132308215
Ügyfélfogadás: hétfő-szerda-csütörtök: 9.00-12.00
Konzul: dr. Papp Zoltán
A város központjában található Parliament Hill a kanadai törvényhozás központi helyszíne. 1859-ban ezen a festői dombtetőn kezdték el építeni a parlamentnek otthont adó neogótikus palotákat. A főépület 1916-ban szinte teljesen leégett, csak a könyvtári szárnyat sikerült megmenteni. 1927-re azonban még grandiózusabb formában építették újra és egy közel száz méter magas tornyot (Béke-torony) is hozzáadtak.
A főépület sajnos ismét 2019 óta felújítás alatt áll, és 2030-ig biztosan nem lehet meglátogatni. A Képviselőház így ideiglenesen az úgynevezett nyugati blokkban, míg a Szenátus egy korábban pályaudvarként működő épületben ülésezik. Mindkét helyszín ingyenesen látogatható, jegyeket a parlament honlapján lehet igényelni. Francia és angol nyelvű túrákra lehet időpontot foglalni, melyek során sok érdekességet osztanak meg az épületekről, de Kanada törvényhozását és történelmét is jobban megismerhetjük. (2022) forrás
Elter Karcsi fotója
Old Quebec , Upper city (Felső város)
V. Jancsi fotói
V. Jancsi fotói (július)
A székesegyházzal szemben található a Kanadai Nemzeti Galéria (National Gallery of Canada), Észak-Amerika egyik legnagyobb területű múzeuma. Közel százezer alkotást tekinthetünk itt meg, köztük európai, ázsiai, amerikai és természetesen kanadai műveket is. A múzeum bejáratánál Louise Bourgeois francia szobrász installációja, a Maman (jelentése: anya) magasodik fölénk. A hatalmas pókot formázó szobor bronzból és rozsdamentes acélból készült, de méretes márványtojások is megbújnak a törzse alatt található zsákban. Bourgeois egy egész sorozatot készített a meghökkentő alkotásból, így például bilbaói Guggenheim Múzeum mellett áll egy hasonló szobor. forrás
Elter Karcsi fotója
Rideau-csatorna
A 202 km hosszú vízi út Ottawa városát és egyúttal az Ottawa folyót köti össze az Ontario-tó partján fekvő Kingstonnal. A csatornát 1832-ben nyitották meg, építményeinek többsége pedig a mai napig eredeti állapotában látható. Építésének célja elsősorban az volt, hogy biztonságos útvonalat biztosítson a Kingstonban és Montréalban állomásozó brit csapatok között. 2007-ben ez volt az első helyszín Ontario tartományban, amelyet felvettek az UNESCO világörökségek listájára. forrás
Gatineau folyópart
Az Ottawa folyó túlpartján fekvő Gatineau már Québec tartományhoz tartozik, lakói pedig elsősorban francia anyanyelvűek. Míg Ottawa dombtetőin neogótikus paloták sorakoznak, addig a québeci part a múlt század közepéig elsősorban ipari létesítményeiről volt híres. Az 1970-es években viszont a kanadai kormány számos közhivatalt telepített Gatineau városába, ezzel is szimbolizálva a kétnyelvű ország egységét.
A két város azóta szinte teljesen egybenőtt, a québeci oldalon pedig gyárkémények helyett ma már irodaházakat és közparkokat láthatunk. A Kanadai Történeti Múzeum (Canadian Museum of History) mellől pedig a környék talán legszebb kilátását is élvezhetjük. forrás
Notre-Dame-des-Victoires templom
Az egyik legrégebbi észak-amerikai templom. 1687-ben kezdték építeni és 1723-ban fejezték be.
V. Jancsi fotója
V. Jancsi fotói
T. Z. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.