Palma de Mallorca
.
Place de Cort - Kriszta fotója
Lakosság: kb. 392 ezer (2021-ben)
Tetszett
1. A jelentős turista nevezetességek megközelítéséhez kellő segítséget nyújtanak az utcai jelzőtáblák.
2. A katedrális tényleg lenyűgöző, impozáns, s érdemes külön megnézni az esti kivilágításban
Kriszta fotója
3. A Bellver kastélyból a hatalmas panoráma, ami érzékelteti, hogy mekkora kiterjedt város ez a Palma.
4. A központból busszal 20 perc alatt eljutottunk a szuper Cala Major strandra - csodásan átlátszó, 25 fokos víz szeptember végén
5. Plaza Weyler - Barcelona és Párizs keverékének feelingje
Kriszta fotója
6. Két helyi strand: a S’Arenal és a Cala Estancia
7. A zeg-zugos óváros roppant hangulatos kis utcái, terecskéi
8. Kedvenc kis negyedünk: a Santa Catalina
9. Régi elegancia szépen felújítva sok helyen
Nem tetszett
1. Az éttermekben rendelhető halak, tenger gyümölcsei többnyire nem frissek, hanem mélyhűtöből kerülnek ki, zömében az Atlanti-óceánban fogták azokat.
2. A katedrális amúgy alapból káprázatos főoltárát elrondították karácsonyi dísz jellegű ez-azzal.
3. A Plaza Major nem nagy szám, mármint spanyolországi főteres viszonylatban, és legalábbis napközben.
Kriszta fotója
4. Maga a Bellver kastély nem szenzációs, de a panoráma és a park miatt mégis érdemes felmenni oda.
5. Sok közterületi modern művészeti szoboralkotást vandálok graffitivel gyaláztak meg. Amúgy is rengeteg a graffiti.
Kriszta fotója
6. Fegyelmezetlenül a buszmegállókban parkoló autók. Parkolás általában a belvárosban.
Kriszta fotója
,, Főváros lévén Palma de Mallorca egy igazán nyüzsgő város, bár mi a szieszta idején érkezve nem ezt tapasztaltuk. Nekem egy kicsit olyan érzésem volt amúgy, mintha Barcelonában sétálgatnék. Ahogy kijöttünk a parkolóházból az első utcafelirat, amit megláttam a La Rambla volt, ami ugye Barcelona sétálóutcájának a neve is. A villámlátogatásunkat próbáltam minél hasznosabban eltölteni, így nem maradhatott ki a homokkőből épült Sa Seu katedrális megtekintése.
Az odavezető gyalogos út is Barcelonára, egész pontosan a Gótikus negyed szűk kis utcáira emlékeztetett, arról az utunkról egyébiránt itt írtam. A székesegyház élőben még monumentálisabb élményt nyújt. Ráadásul a kilátás elég pompás a kikötőre, ahol éppen egy tengerjáró hajó horgonyzott. Normál esetben ez nem lenne fura, mert több hajótársaság útvonalán is szerepel Mallorca. A vírushelyzet alatt viszont a hatalmas tengerjáró hajók is leálltak és nem rendeztek hajóutakat, idén nyáron azonban újra lehet hajózni a Földközi-tengeren.
A katedrális gyerekkel érkezőknek sem unalmas, ugyanis az épület előtt egy frankó játszótér is van, aminél persze nekünk is időzni kellett. A székesegyház mellett van még különben a La Almudaina királyi palota, melynek kisebb része látogatható. Ha még egy pazar kilátásban szeretnénk részt venni, akkor irány a Belveri kastély. A belver szó katalánul azt jelenti, hogy csodálatos kilátás. S nem mellesleg egy rendkívül látványos épület a korábbi királyi erőd. Ellenben, ha csak sétálgatsz a belvárosban, ahogy mi is tettük, akkor is bukkanhatsz gyönyörű épületekre.
A Can Forteza Rey egy remek modernista épület a fővárosban, melyet Luís Forteza Rey építész tervezett. Máskülönben nekem ez is Barcelonát juttatta az eszembe, a Casa Battlóval. Tőle nem messze találjuk a Placa Majort, amely a belváros egyik központja és ahol amúgy kézműves piacot is rendeznek.
Palma bohém városnegyede Santa Catalina, ahol a város legrégebbi piaca, a Mercat de Santa Catalina is található. Biztosan nem bánja meg az, aki ide látogat, mert hangulatos kávézók, éttermek, bárok fogadják a megfáradt turistákat. S nemcsak nappal, de éjszaka is érdemes itt időzni, mert az éjszaki élete is híres a szomszédságnak."(2021) forrás
Utca a katedrális mögött - Kriszta fotója
,, Palma jóval több, mint egy monumentális katedrális és pár középkori műemlék. A város szűk, kanyargó utcái beszippantottak, estig jártam egyik sikátorból a másikba, nem múló rácsodálkozással a csodálatos épületekre, a város lüktető, pezsgő életére. Mert Palma olyan mint egy világváros, ha a hömpölygő emberáradatot nézzük. Ami viszont egyáltalán nem zavaró - legalábbis októberben, lehet, hogy a nyári főszezonban azért durva tud lenni. Sokszínű, azt is mondhatnám eklektikus, mert egymás mellett láthatjuk a középkori templomokat, a Karibi szigetvilág vagy Közép-Amerika gyarmatosított városainak klasszikus stílusát, a spanyol gyarmati építészet legszebb részleteit idéző palotákat, az art-nouveau, azaz a szecesszió helyi építészeti alkotásaival.
Az óváros fontosabb útvonalain valahonnan mindig felcsendül egy gitárszó és hozzá egy kellemes énekhang, néhány méterenként vár minket egy tapas bár vagy hangulatos kis étterem, hogy a teraszán megpihenve hagyjuk, hogy befogadjon minket a város, hogy engedje, hogy úgy érezzük magunkat, mintha itt születtünk és nőttünk volna fel.
És az emblematikus épület, a katedrális pontosan olyan, mint a város. Sokszínű, magán viseli az elmúlt évszázadok nyomát, változása, alakítása a napjainkig tart. (2018)" forrás
,, Félnapos, délutáni buszos és gyalogos városnézés volt a gazdag történelmű Palma de Mallorcán. Sétáltunk az óvárosban, megnéztük a Katedrálist és a kincstár belső részét is. Azt mondják, hogy aki Mallorcán van, a Katedrálist látnia kell. Igen, meg tudjuk erősíteni. Igazán csodálatos építmény. A Katedrális kintről is felemelő látnivalót kínál, de bent még tudja fokozni. Azok a hatalmas oszlopok, a belső tér a sok kis oltár mind-mind a szemet simogatták. Először busszal mentünk fel a Bellver Kastélyig. Innen fantasztikus kilátás volt a városra, pedig csak 137 m-el van a tengerszint fölött. A kastély 700 éves, nagyon sok ideig börtönként funkcionált. Érdekessége a lekerekített formája. A helyi lakosok az esküvői képeiket a felfelé vezető lépcsőn készítik el.
Az óvárosban sétálni is kellemes volt nagyon. Elértük a Plaze Cort-ot, ahol egy hatalmas olajfa van, már több mint 800 éves. Nagyon csavaros – állítólag 100 évente csavarodik egyet -, hatalmas méretű. A Palmaiak ezt mondják a kezdőpontnak – a mi nulladig kilométerünknek felel meg, ami a Clark Ádám téren van. Majd a szomjasság kijött rajtunk és beültünk egy kiülős helyre. Muszáj volt megkóstolni az igazi sangriát. Nem volt olcsó (€25/literje), de kellett és nagyon csúszott."
Egyik kedvenc (mert turisták által nem elárasztott) utcánk, a Carrer de Sant Feliu - Kriszta fotója
,, Mallorca fővárosa nagyon pozitív meglepetés volt. Odautazásom fő oka az volt, hogy régóta szerettem volna megnézni a katedrálist, amelyet képeken már nagyon sokszor láttam és vágytam arra, hogy ott álljak előtte, hogy körbejárhassam (és persze a belsejére is kíváncsi voltam). A katedrális valóban lenyűgöző, de én nem emelném ki Palma óvárosából, mert ez a rész egyben nyújt valami csodát. Hangulatos utcák, fantasztikus épületek, pezsgő élet és kellemes éghajlat. Ez így együtt Palma, ajánlom mindenkinek, mert Mallorca több, mint egy tengerparti nyaralás. (2018)" forrás
,, A Királyi Palota és a katedrális közvetlenül egymás mellett áll. Közöttük csak egy szűk kis utca van, amelyről nem is igazán mérhető fel - látható be teljes szépségében - a katedrális főhomlokzata. A városnak ez a része egy dombon magasodik a tengerpart fölé. Én is lementem a két épület előtt lévő parkba, hogy onnan csodáljam meg a látványt. Innen jól felmérhető a katedrális monumentális mérete, tornyai sokasága. Az épületegyüttes lenyűgöző látvány csak tovább fokozza a Parc de la Mar vízfelülete. (2018)" forrás
A repülőtérről a városba a taxizás kötsége 25 euró körül mozog, és a forgalomtól függően kb. 15-20 percet tart.
,, A reptér épületével szemben, nem közvetlenül a kijáratnál, de már messziről jól látható helyen, van a megálló, ahonnan a városba indul a helyi járatú busz ( az 1-es busz). Egy útra 5 euró a jegy, és a megállóban lévő automatából is meg lehet venni, de egyszerűbb a buszsofőrnél (arra viszont figyelni kell, hogy maximum 10 euróból adnak vissza, nagyobb címletet nem fogadnak el). A járat gyorsan beér a városközpontba - kb. 15 perc -, ahol megkerüli az óvárost és lemegy a kikötőbe. Ezt a lehetőséget kihasználva én majdnem a végállomásig mentem, hogy elsőként a Bellvert keresem fel. forrás
Palmában korlátozott a rövidtávú lakáskiadás s így alig van AirBnB kínálat (2021). Szállodák, apartmanok vannak minden mennyiségben. Érdemes a tömegközlekedéshez közelit választani. A reggeli általában nincs benne az árban, külön kell róla gondoskodni. Egyébként jobb is egy kávézóban reggelizni, sokkal többet lehet látni a helyiek életéből is. Rengeteg reggelizős kávézó van, általában délig szolgálnak fel reggelit. A szállás árára pluszban rájön az idegenforgalmi adó.
Hotel Artmadamos - nem itt laktunk, de tetszett a játékos külseje - Kriszta fotója
Autóbérlés olcsóbb a reptéren, mint bent a városban! Csak városi közlekedésre nem érdemes bérelni, inkább csak egy-kétnapos kirándulásokra. Városnézéshez remek a buszos közlekedés vagy a taxi. Legjobb a séta persze.
Metró
Két vonalról beszélünk, de az is nagy dolog egy ekkora sziget központjában. A vonalak elővárosokat kötnek össze a központtal, tehát a turista szempontjából kevésbé praktikusak.
Helyi busz
Sok van, jól szervezett. Ha a sofőrnél vasszük a jegyet, 2 eur/fő/út. A legjobb közlekedési eszköz. Nyugdíjas- ill. gyerekkedvezmény csak helyi lakosoknak van, mint ahogy általában minden kedvezmény csak rájuk vonatkozik. 10 euró a 10 utas kártya, ez azért már kifizethető.
Taxi
Nincs Uber a városban, miként az egész szigeten. A taxisok korrektek, használják a méterórát. A csomagokért viszont külön 7.- eur/ bőrönd árat terhelnek.
Kriszta fotója
,, Tipp annak, aki nem riad vissza az autóbuszos-lábbuszos megoldástól: A Placa de Espana tértől, a Joan Miro 16. megállóból indul a 3-as busz. Pont a tourist info előtt van a megálló. Ne ijedjünk meg, a busz nem a part irányába a vár felé indul el, hanem ellenkező irányba a városon keresztül megy és a kb. a domb aljánál kell leszállni. A séta az autóút szélén kb. 25 perc, a lépcsőn felfelé a Calle de Barrer utcától 15 perc, de ez fizikai és edzettségi szint függvényében változik."
A kisebb forgalmú buszmegállókban várakozó utasok úgy intik le a buszt, ahogy máshol a taxit szokták. Határozottan kinyújtott karral és felfelé mutató hüvelykujjal jelezték a felszállási szándékukat. forrás
Óváros - tapas árak adagszám alapján (5 darab 11 euró) - Kriszta fotója
A főtér éttermei ár-érték arányban rosszak!
Javasolt cukrászdák, kávézók: Ca’n Joan de S’aigo ,
A San Juan Street food piac
Forn des Teatre, régi pékség
MyMuyBueno Deli vega kajái
Ez az ensaimada nevű Mallorca-i süteményt árulja itt minden cukrászda, pékség. Én nem voltam tőle elájulva. - Kriszta fotója
Plaça d'En Coll e terecske neve, egyen errefele remeket - R. Gyuri fotója
A Jaime III sugárúton található két El Corte Inglés áruház is. És minden, ami magasabb árfekvésben kapható. Itt vannak a márkás boltok szép számban. A sugárút egyébként a dupla árkádos megoldásaival és a kovácsoltvas lámpáival nagyon szép.
Kriszta fotói
Mercat de l'Oivar
Ez a piac hétfő és szombat között 9-től 13-ig van nyitva.
Mallorcán egyébként minden kapható, ami otthon is. Nagy bevásárlást nem érdemes csapni, az árak semmivel sem olcsóbbak a hazai áraknál. Rengeteg a bazár, súlyosan túlárazott kacatokkal minden mennyiségben.
Az ízlésficam netovábbja: Mallorca feliratú, aboriginal mintázatú bumeráng egy szuvenírboltban - Kriszta fotója
Kávézó terasz az imádnivaló Santa Catalina negyedben - Kriszta fotója
Brunchit, egy népszerű kávézó a Plaza Major közvetlen közelében - Kriszta fotója
1. A csapvíz iható.
2. A város fő turista irodája: Placa de la Reina, 2.
,, Fotó tipp: a nap a katedrális háta mögött kell fel és a tengerpart irányából megkerülve az épületet a délutáni órákban kínálja a fényképezéshez a legideálisabb fényviszonyokat. Ez igaz a környező épületekre is. A katedrális belsejét azonban érdemes még délelőtt megnéznünk, ugyanis a nap hátulról világítja meg ilyenkor a nagy színezett üvegű rózsaablakot, aminek hatására egészen meseszerű színpompában fürdik a templombelső. " forrás
Le Seu annyit jelent, hogy püspökség. Gyönyörű, gótikus csoda, amit 400 évig építettek. Úgy találták ki az ablakokat, hogy mindig csodás fényeket lehessen belül látni, amikor süt a nap.
8 euró a belépődíj. Ezzel csak a katedrálist éehet megnézni. Érdemes online előre foglalni belépést, mert gyakran vannak hosszú sorok. A 20.- eurós jeggyel lehet több helyre be- és felmenni. Nyitva hétfőtől szombatig 10-14. Vasárnap is beengednek a misékre, de fotózni tilos és ezt szigorúan be is tartják. Két biztonsági őr közül az egyik mást sem csinál, mind a fotózó turistákat kíséri ki.
A kis utcákból nehéz nagy totált fotózni - Kriszta fotója
,, Hatalmas gótikus templomát már messziről látni, akár a szárazföldről, akár hajóval érkezünk. A katedrális építésekor több építész keze nyoma látható, többet között Gaudíé is, melyre könnyen rá lehet találni, szinte “kilóg a sorból” az általa tervezett oldalsó oltár. A katedrális kívülről és belülről is gyönyörű, 44 méter magas kupolája van és egyedülálló rózsaablaka, mely az egyik legnagyobb a világon - ha nem a legnagyobb - a maga 11 méteres átmérőjével. Ezen kívül 9 nagy harangja van."
,, La Seu egyetlen szóval leírva egy sokszínű hely. Egyrészt azért, mert a hatalmas, színpompás üvegablakai a nap fényében fürödve egészen misztikus belsőt varázsolnak a hatalmas templomtérbe. Valószínűleg a délelőtti órákban a legerősebb a színkavalkád, mivel a templom főoltára fölött lévő óriási rózsaablak keletre néz és ekkor süti teljes erejével a nap. A rózsaablak a maga 13,3 méteres átmérőjével kategóriájában a legnagyobb a világon, és más színes üvegablakok is ékesítik a katedrális oldalfalait. A belső fényviszonyok jelentőségét mutatja, hogy a La Seu honlapja is külön szócikkben hívja fel a figyelmet rá. Ebből tudhatjuk, hogy eredetileg 87 ablak volt az épületen, amelyből mára 59 maradt (a külső fények mellett fontos a belső, mesterséges megvilágítás is, melyet Gaudi tervezett még a múlt század elején). A katedrális méreteiről sokkal elmond, hogy hosszabb, mint az esztergomi bazilika. " forrás
A katedrális egyik bejárata fölötti homlokzat - Kriszta fotója
Rengeteg utcácska, rengeteg látnivalóval. Állandóan nagy a nyüzsgés, de 1 után bármikor beüthet a szieszta és a boltok bezárhatnak.
Kriszta fotója
Calatrava és a Dalt Murada
,, Maga az óváros nem túl nagy, könnyen ki lehet rajta igazodni egy kis A4-es méterű térkép segítségével, amit a tourist infónál osztogatnak. Egy-két látnivaló: Ayuntamiento - városháza, Plaza Mayor - főtér, ahol a szombat reggeli bolhapiacot rendezik, Pueblo Espanyol/Poble Espanyol - a spanyol skanzen kézműves boltokkal és műhelyekkel. Palau de Almudaina/Palacio Real de la Almudaina - gótikus palota épülete, mely régebben mór vezéri palota volt, a katedrálissal szemben található és függőkertekkel van körülvéve. A palota látogatható részén található: Nemzeti Múzeum, Szent Anna kápolna, katonai parancsnokság. városfalak alatt pedig a Parc de la Mar sétány a szabadtéri színpadával, ahol rendezvényeket és alkalmi előadásokat tartanak. Legutóbb például egy spinning versenytől dübörgött a város. Tipp: hatalmas földalatti parkolóház van a palota és a sétány alatt, ha esetleg valaki autóval érkezne."
A La Calatrava környék egyik utcája - Kriszta fotója
Kriszta fotói
Placa del Mercat - Kriszta fotója
,, Pálma városképét a középkori eredetű épületek mellett az Új Művészet, azaz az Art Nouveau alkotásai határozzák meg a legkarakteresebben. Ezek az épületek kitűnnek a többi ház közül, felkeresésük egy izgalmas tematikus túraútvonal lehet. Ha egészen pontosan akarok fogalmazni, akkor ez a modernismo útvonala, Spanyolországban ugyanis így nevezik ezt a stílust, ezt az irányzatot. És a városnézés második felének megkezdése után nem sokkal, meg is láttam a "mallorca art nouveau" első szép példáját.
Pontosabban fogalmazva a katedrális belsejében láttam a modernismo első példáit, hiszen Antoni Gaudí és Rubió i Bellver belsőépítészi munkái is ezt a stílusirányzatot képviselik. A katedrálistól - a királyi palota mellett - visszamentem az Antoni Maura úthoz, egészen pontosan oda, ahol plaza Reina-ba torkollik. Itt balra - a Palotakert felső vége fölött - áll a sziget egyik híres lakójának, az élete utolsó évtizedeit itt töltő Joan Miró-nak egy köztéri szobra, a Personage című alkotása. (2018)" forrás
Áprilistól szeptemberig, szerdán és vasárnap 15 és 19 óra között az uniós polgárok ingyenesen léphetnek be. A katedrális szebb, az az igazság.
Kriszta fotója
Castillo de Bellver - fantasztikus kilátás nyílik a várból az egész fővárosra és a kikötőre.
Kriszta fotója
A város Történeti Múzeuma kapott helyet itt, de alkalmi koncerteket és előadásokat is tartanak itt.
Vasárnap ingyenes a belépés. Az alsó és a felső szinten is van egy kisebb múzeum, a bástya nem látogatható. A város szélén áll, ahová autóval vagy hop on hop off turista busszal lehet felmenni. De aki nem riad vissza a gyaloglástól és lépcsőzéstől, annak ajánlom a menetrend szerinti buszt, ami a domb (hegy?) lábánál tesz le, és onnan gyalogosan lehet megmászni a várat. Fárasztó, de annál jobban fog esni a lábaink előtt heverő város látványa.
Kriszta fotója
Kriszta fotója
Kriszta fotói
Passeig del Born
A legszebb környék legszebb, leghangulatosabb főutcája. Oroszlánok őrzik, kellemes, hangulatos, innen nyílik az egyik legaranyosabb sikátor, a Carrer de Sant Feliu, ahol a legtöbb művészeti galériát találjuk.
Kriszta fotója
Passeig de la Rambla
Kevésbé szép, mint a nagytesó.
Església Santa Eulàlia
A kikötő
Pilar és Joan Miro Alapítvány
Fundaió Pilar i joan Miró-ként kell keresni a térképen. Simán elérhető egy 50 perces sétával vagy 12 perces buszozással a központból. Joan Miró 1956-ban kötözött a szigetre, felesége, Pilar Juncosa mallorcai születésű volt. A házaspár egy szép dombon vásárolt egy birtokot, ahol több studiót is használt a katalán festő. Még a nyolcvanas évek elején maguk alakították ki a mai üzemeltetési formát, így ez a mai napig egy alapítvány. Jól összeköthető a kiállítás/emlékház megtekintése egy kis strandolással, a Cala Major 10 perces sétával elérhető. A múzeum kiállítás része nem túl nagy, inkább maga e hely megtintése az érdekes. Nagyon jók a kültéri szobrok. Sajnálatos módon a környék annyira intenzíven beépült, hogy mindtha összeszorítanák ezt a birtokot. A határoló fal másik oldalán sül a vacsora a szomszéd házban. Azon kevés helyek egyike, ami ad kedvezményt a belépőjegyből életkor alapon is. A mai napig magántulajdonban üzemelnek.
Pueblo Espanol
Kriszta fotója
A parti sétány (Paseo Maritimo)
Kb. 10 kilométer hosszú, de nincs strand szakasza.
Parque de Sa Faixina
A spanyol polgárháború (1936-39) borzadályára emlékeztető mementó - Kriszta fotója
Balaud erődítmény
védőárok - Kriszta fotója
Palma Akvárium
Calo des Moro
Platja de Can Pere Antoni
Playa de Illetes
Cala Major
Cala Major vagy Mayor 20 perc alatt elérhető a 4 -es busszal Palma központjától. A homok csodálatosan finom és a tükörtiszta víz gyengén lejt. Viszont elég zsúfolt lehet, főleg hétvégén.
Kriszta fotói
Cala Comtesa
I. Jakab, Aragónia uralkodója, az alábbiakat jegyezte fel, azután, hogy a mórokat kiűzték a szigetről: "úgy tetszik nekem, ez a legszebb város, amit valaha láttunk". És ez a felsőfokú jelző még ma is igaz Palmára, Mallorca fővárosára, pedig ez a város már egyáltalán nem az, amelyet a hódító jelzővel illetett király megpillantott. A mórok korából alig maradt épített emlék, de ami azóta épült, az is lenyűgöző.
(2018) forrás
Emberek nélküli lakónegyedi utca vasárnap kora délelőtt - Kriszta fotója
(Szerencsére szarzsákos) lovas hintó várakozik a katedrálisnál - Kriszta fotója
A kikötő látványa a katedrális szomszédsága felöl - Kriszta fotója
Elegáns negyed a Plaza Cort közelében - Kriszta fotója
Place de Cort - Városháza - Kriszta fotója
Vasárnap napközbeni nyugi az Óváros közelében - Kriszta fotója
Calle Colón - Kriszta fotója
Parc de la Mar (szemben a katedrálissal) - Miro kerámia murália esztétikailag három börönddel ékesítve - Kriszta fotója
Casa Amadeus - Amikor a kevesebb több (szebb) lehetne- egyébként a Miró alapítvány látogatói a bolt célpontjai - Kriszta fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.