Mallorca tájak
.
Az évi átlaghőmérséklet 18,7 fok. Átlagban 7.9 napos óra van egy nap. Azért esős napokra is kell számítani. Júliusban alig esik, október viszont az év legcsapadékosabb hónapjának számít.
Palma de Mallorca - Cala Major strand - szeptember végén 24-25 fokos tengervíz - Kriszta fotója
Mallorca gazdag történelme a pre-talajóti kultúrával kezdődött, amely monumentális kőépítményeket emelt a szigeten már az i.e. 3000 körül. A föníciaiak és görögök kereskedőállomásokat hoztak létre a partvidéken, majd i.e. 123-ban a Római Birodalom elfoglalta a szigetet, amelyet Balearis Majornak neveztek el. A Nyugatrómai Birodalom bukása után vandál és bizánci uralom következett, míg 902-ben a mórok meg nem hódították, akik "Al-Mayurqa" néven közel 300 éven át virágzó kultúrát teremtettek a szigeten. A reconquista részeként Aragóniai I. Jakab 1229-ben visszafoglalta Mallorcát az iszlám uralom alól, megalapítva a rövid életű Mallorcai Királyságot, amely végül visszakerült az aragón korona alá. A sziget stratégiai jelentősége miatt a középkorban gyakran vált kalóztámadások célpontjává, ami erődítmények és őrtornyok építését eredményezte a partvonal mentén. A 17-18. században Mallorca gazdasága hanyatlásnak indult, és a sziget viszonylagos elszigeteltségbe vonult. A 19. század végén és a 20. század elején a szigeten teret nyert a katalán kulturális újjászületés, a Renaixença mozgalom. A spanyol polgárháború alatt Mallorca a nacionalista erők oldalán állt, és viszonylag kevesebb pusztítást szenvedett el, mint az ország más részei. Az 1950-es években kezdődött az a turisztikai boom, amely teljesen átalakította a sziget gazdaságát és társadalmát, egyben jelentős környezeti és kulturális változásokat is előidézve.
Ma Mallorca a Baleár-szigetek autonóm közösség része Spanyolországon belül, gazdaságát túlnyomórészt a turizmus határozza meg, miközben folyamatosan keresi az egyensúlyt a gazdasági fejlődés és a fenntarthatóság között. Az utóbbi évtizedekben a mallorcai identitás és a katalán nyelv megőrzésére irányuló törekvések erősödtek, reagálva a globalizáció és a tömeges turizmus kulturális hatásaira.
Az idegenforgalomnak köszönhetően Mallorca egész Spanyolország leggazdagabb régiója. Évente kb. 14 millióan jönnek Mallorcára turistaként! Ez brutálisan nagy szám, ha figyelembe vesszük a sziget méretét. Pre covid adat.
A legtöbben Németországból és Nagy-Britanniából jönnek ide nyaralni, sokan kifejezetten bulizni (sőt tombolni). Németországban szokták Mallorcát a ,,17. szövetségi államuknak" titulálni.
Mallorca mára szinte Németország és Anglia nyári előszobájává vált – a turizmus intenzitása olyan mértéket öltött, amely a régi konkvisztádorok nyers mohóságát idézi, csak most nem aranyat visznek, hanem a sziget természeti kincseit és nyugalmát. Még a legfelelősségteljesebb látogatók is nyomot hagynának ekkora számban, de amit ott tapasztaltunk, az messze nem a környezettudatosság iskolapéldája volt. A városokat elözönlő "Drinking Team" és "Sex Teacher" feliratú pólókban masírozó társaságok, akik már délelőtt részegen kiabálnak a strandokon, inkább emlékeztetnek egy elveszett fesztivál utózöngéire, mint egy mediterrán sziget életéhez illő jelenetekre. Egy darabig még próbáltam elengedni a látványt, és visszamerülni az olvasásba. (Igaz, nem biztos, hogy szerencsés választás volt Konrad Lorenz A civilizált ember nyolc halálos bűne című könyve, miközben körülöttem élő illusztrációként kortyolták a dobozos sört a "mintapéldányok".)A következő döbbenet nem is váratott sokáig magára: néhány fiatal férfi, vélhetően észak-afrikai bevándorlók, jókedvű kurjantásokkal vonult végig a parton, miközben vaskos papírkötegekből szórták szét az esti szórakozóhelyek reklámjait. Eleinte azt hittem, rosszul látok. A napozókra szórólapok kerültek – nem válogattak, aki aludt, annak a mellkasára pottyant a hír. A frissen nyomott, színes papírtenger perceken belül kavargó szélbe került, és a következő fuvallattal a tenger felé indult, hogy hullámokon lebegve vigye tovább a buli hírét.
Szerencsére ebből a tömegturizmusba fúlt nyári káoszból még aznap délután elmenekültünk egy csendes, nyugodt öbölbe – Cala Píba –, ahol újra hallani lehetett a szelet, a madarakat és saját gondolatainkat.
Ezen a szigeten az ember olykor már el is felejti, hogy Spanyolországban jár – sokkal inkább tűnik egy mediterránra költöztetett Németországnak. Hogy miért gondolom ezt? A turisták túlnyomó többsége német, a hotelekben és éttermekben a személyzet szívesebben (vagy csak) németül szólal meg, és még külön német nyelvű tévécsatornák és rádióadók is működnek. Mi ugyan nem így készültünk, de szerencsére ez a nyelv sem teljesen idegen számunkra, így hamar alkalmazkodtunk. A reggeliknél bratwurstot kínáltak, a pékségekben pretzelt, és még a reklámok is a bajor nyelvjárás ízeivel szólaltak meg. Egy pillanatig sem tűnt úgy, hogy a német vendégek honvágyat éreznének – legfeljebb a Lidl vagy az Aldi helyi kínálatán bosszankodtak. Különös élmény volt: Spanyolországban jártunk, de németül hallgattuk végig a rádióban az időjárás-jelentést.*
A helyiek a nyugalom szigetének nevezik a lakhelyüket, és valóban, a rengeteg napsütés, a tenger és a táj nem csak a utazót, hanem a helyieket is nyugodttá és boldoggá teszi. Tipikus spanyol életkedvvel állnak a dolgokhoz, bár főleg a vidéki településen érzékelni, hogy nem mindig boldogok a rengeteg turistától. Miközben belőlük élnek, azért megtanulták unni is őket, ez a helyenként csordában randalírozó brit és német fiatalok látványát elnézve nem is nagyon érthetetlen. A sziget hagyományos életmódját viszonylag rövid idő alatt változtatta meg az erőltetetten fejlesztett tömegturizmus és ennek minden negatív hozadéka, így sok helyi érzi úgy, hogy lassan kiszorul a saját szülőhelyéről. Pozitív hatásként szinte mindenki beszél angolul és sokszor németül is, nem vagyunk elveszve, ha nem értünk spanyolul.
A helyiek egyébként a katalán egy helyi változatát használják, amit viszont az átlagos spanyolul tudók kevéssé értenek meg, így hát végül mindenképpen az angol lesz a közös nevező. A helyiek többsége az anyaországhoz hasonlóan mélyen vallásos katolikus, ezért a nyaralóhely jellege ellenére se járkáljunk a strandokon kívül félmeztelenül, fürdőruhában, a templomokat, katedrálisokat pedig természetesen illő öltözékkel tiszteljük meg.
Spanyolul jól tudonak a helyi katalán nyelv nem lesz nagy öröm. Leírva inkább francia, hallgatva inkább portugál, de közel sem jöhet a szép és dallamos igazi spanyolhoz. A táblákon elsőként szerepel katalánul minden, utána spanyolul. Nagyon büszkék erre, kicsit le is nézik azokat, akik spanyolul kommunikálnak velük. Ez Palmában nem jellemző, de a vidéki bácsik nagyon büszkék a nyelvükre, kulturájukra.
Mallorca szülötte Rafa Nadal, akinek Manacorban, a szülővárosában múzeuma is van már. 1986-ban született.
Mallorca gazdasága jelentős részben a turizmusból él – a sziget bevételeinek közel fele ebből származik, és mintegy 150 ezer embernek ad munkát ez az ágazat. Mégis, sok helyi lakos panaszkodik: az árak elszálltak, a lakhatás egyre nehezebben megfizethető, és a mindennapi élet költségei is érezhetően emelkedtek. A panaszok nem légből kapottak: a főszezonban előfordul, hogy egyetlen éjszakáért akár 250–260 eurót is elkérnek egy egyszerűbb hotelben. Egyes családok már kénytelenek voltak kiköltözni Palma környékéről, mert a rövid távra kiadott lakások miatt nem tudták megfizetni a bérleti díjat. Sokan attól tartanak, hogy a sziget lassan elveszíti valódi arcát, és puszta turisztikai díszletté válik.A fiatal mallorcaiak közül többen már csak szezonmunkákból élnek, miközben nem engedhetik meg maguknak ugyanazt a strandot, ahol a vendégek pezsgőt isznak a napágyból. Helyi civil szervezetek és polgármesterek egy része már régóta sürgeti a turizmus visszafogását, legalább korlátozásokkal vagy szabályozásokkal. A szálláskiadások adózása, az Airbnb-típusú lakások számának csökkentése és a túlzsúfolt strandok védelme egyre fontosabb kérdés lett. Néhány faluban már ki is tették a táblát: "A mi falunk nem eladó." A turizmus aranytojást tojó tyúkja tehát nemcsak gazdagságot hozott, hanem új feszültségeket is – amelyek hosszabb távon a sziget jövőjét is meghatározhatják.
Mallorca több strandján is 120 és 300 euró közötti bírságot kockáztatnak azok a fürdőzők, akik fürdőruhában mennek ki a strand területén kívülre felfrissülni. Az "első alkalommal elkövetők" esetében azonban a büntetés általában megmarad egy figyelmeztetésnél.
Mallorcán tizenegy étteremben és bárban vezettek be mostanra öltözködési előírást. Ezek között van az El Chiringuito Beach House, a Bonito Kitchen & Cocktails, az Upper Mallorca. Tilos a hétköznapi ruházat, például a flip-flop, a pánt nélküli felsők, a focimezek és az egyes bárokat reklámozó pólók. Szintén tilos az utcai árusoktól vásárolt feltűnő darabok, például a sötétben világító sapkák. (2023)
Mallorca már régóta különböző intézkedésekkel próbál fellépni a mértéktelen bulizós turisták ellen. Ezért szigorú szabályokat léptettek életbe, amelyek tiltják az alkohol árusítását a kioszkokban és a szupermarketekben este fél tíz és reggel nyolc óra között.
Emellett Playa de Palma, S'Arenal és Magaluf térségében már nem engedélyezettek a happy hour, az all-you-can-drink ajánlatok és a szervezett kocsmatúrák. Magaluf, Sant Antoni és Playa de Palma all inclusive szállodái nem szolgálhatnak fel vendégeiknek napi hat italnál többet. (2023)
Süket duma: Becsületes étel. Egy hely, ahol tudod, mit eszel, és ahol az étel olyan ízű, mint az igazi. - J. L.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.