.
k.r. fotója
A Kotor-régió természeti és kultúrtörténeti értékei az UNESCO kulturális világörökségének a részét képezik.
A Kotorhoz, azaz az öblébe történő behajózás óriási élmény, mert a mediterrán térségben nincs még egy ilyen, a norvég fjordvidékhez hasonlítható festői táj.
Kotor egy kis, szépséges városka, alig 6 ezer állandó lakossal. A kb. 4 és fél kilométer hosszú városfallal körülvett Kotorban kellemes sétálgatni a szűk, kanyargós utcákban. Kotor óvárosa lenyűgöző a régi házakkal.
Kotor egyik fő látványossága felmenni a meredek szerpentineken egy magaslatra és onnan lenézni az egész pazar öbölre.
Kotor kikötőjébe sok tengerjáró köt ki.
Tetszett
1. A Kotor-i öböl fjord jellege a hegyek ölelésében (naplementekor is nézni!)
A kacskaringós Kotori-öbölt tartják Európa legdélebbi fjordjának pedig valójában egy Ria azaz tengerszintje alá süllyedt folyó völgye- Ata fotója ...
2. A hangulatos esték, amikor már nincsenek a kisvárosban az óceánjárós turisták
3. Eltévedni az óváros keskeny utcáinak labirintusában
4. Az hogy az erődítmény falain belüli a belváros autómentes
Nem tetszett
1. Az óceánjárókról a városra zúduló átmenó turista csordák
2. A rengeteg lépcsőhöz (Kotorban összesen 1350 fok) nem volt mindig kellő szufla
3. A városon belül a kiköző jelleg miatt nincs strandolási lehetőség, és a víz amúgy sem hivogató színű
3. A várban végig volt sza. va a felfelé vezető út (nyilván így a lefelé vezető is). Még elhagyott alsógatyát is találtunk. Egészen biztos, hogy nem a helyiek végzik ott a dolgukat.
Montenegroban sem maradtam világörökségi helyszín nélkül, az Adria egyik legépebben megmaradt középkori erődvárosában Kotorban jártam.
Négy és fél kilométer hosszú magasra felkúszó várfalak szabnak határt az óvárosnak, csak a Lovcen szinte merőleges mészkősziklafala jelent természetes határt az Adria kis gyöngyszemében Kotorban. Nincs talán még egy volt velencei település ahol ennyi román-kori műemlék megmaradt ennyire jó állapotban átalakítások nélkül.
Kotor a macskák városa, mindenhonnan macskaszobrok, ereklyék köszönnek vissza. Minden zugban egy macskaalom, egy éppen pihenő kandúr vagy egy kis tál tele cicaeledellel.
A legenda szerint ugyanis a gazdag kereskedőváros hosszú időn át küzdött a pestisjárvánnyal. Míg nem a tengerészek macskákat hoztak Kotorba, akik megették igen hamar a betegséget terjesztő elszaporodott patkányokat. Azóta Kotorban nagy tisztelet övezi a macskákat, szinte minden megengedett nekik. (Ata, 2023)
Ebben az országban az egyetlen amit fel tudnak mutatni, az Kotor és az óvárosa, mert az valóban szép, de a morál itt is érződik, simán fellöknek..(2023)
,, Kotor öböl hajókirándulás kötelező, gyönyörű rész, viszont a partja gagyi ott ne tervezzetek strandolást csak városnézést. (Máté, 2021)
"A Kotori-öböl vitathatatlanul a montenegrói partvidék legcsodálatosabb része. Ha Kotorban járunk, az óváros bejárása alap, de ne hagyjuk ki a város felett 260 méteren magasodó Szent János-erődöt sem. Az oda vezető út igencsak embert próbáló (főleg kánikulában), de a fent fogadó látvány minden fáradságért kárpótol. Ha napos, meleg időben másszuk meg a hegyet, nem árt, ha van nálunk sapka vagy kalap és egy üveg ásványvíz. Ha már Kotorban járunk, feltétlenül látogassunk el a várostól 18 kilométerre fekvő Perastba. A festői fekvésű városkánál talán nincs is megkapóbb egész Montenegróban, a kikötőből pedig halászhajókkal tudunk átkelni az öböl két aprócska szigetének egyikére, a Szirti Madonnára."
"Két olyan hely volt Budva környékén, ahová autó híján nem tudtunk egyénileg eljutni, mert nagyon körülményes és drága lett volna, ezért befizettünk egy-egy csoportos túrára. Az egyik a Skadari-tó, mely a Balkán legnagyobb tava és egyben nemzeti park is. A tó területén Montenegró és a szomszédos Albánia osztozik. Az egyedülálló természeti adottságokkal rendelkező tó a legkülönfélébb madárfajok fészkelő helye, még pelikánok is élnek itt. A tó nagy részét tavirózsák borítják."
"Kotor kötelező látnivaló a Montenegróba látogatóknak, felejthetetlen élményt kínálva az ide utazóknak. A Kotori-öböl kétség kívül az adriai tengerpart egyik legszebb öble, mély vize lehetőséget ad az óceánjáró hajók kikötésére is, négy részre tagolt öblét pedig túrázásra kiválóan alkalmas magas hegyek ölelik körül (például a Lovcen-hegy).
Kotor kikötője és a velencei uralom alatt épült városfala az UNESCO világörökség része, a középkori óvárosának kellemes atmoszférájú sikátoraiban, apró terein sétálva egy pillanatra úgy érezzük, megáll velünk az idő. Kis üzletei és kávézói, narancsfái és virágos erkélyei idilli mediterrán hangulatot árasztanak magukból. Építészeti és történelmi szempontból is érdemes megtekintenünk az alábbi nevezetességeket: a román stílusú Szent Trifun-székesegyházat két jellegzetes harangtornyaival, a 12. századi Szent Anna-templomot a 15. századi freskóival, a 14. századi barokk oltárral rendelkező Szent Klára-templomot, az 1195-ben épült, bizánci-román stílusú Szent Lukács-templomot, a 13. századi Szűz Mária-templomot és a Tengerészeti Múzeumot. Ám az itteni látnivalók nem merülnek ki a hangulatos óváros felfedezésével: az igazi kihívás a meredek hegyoldalra épült korabeli erődítmény megmászása, ahonnan fenséges látvány tárul elénk az öbölre." (Gabi, 2015)
Szent Lukács-templom - o.i. fotója
,, Kotor a 4,5 km városfallal körülvett középkori városközpont kanyargós, szűk utcácskáival, tereivel, kis templomaival 1979 óta szerepel az UNESCO világörökség listáján is. Kotor óvárosa sokkal inkább hasonlítható Dubrovnikra, mint a budvai. A rómaiak által alapított városnak igen sok látványossága van, az egyik legkiemelkedőbb( szó szerint) a város felett a a hegyoldalba épített Szent Iván erőd, aminek a legmagasabb pontjáról gyönyörű kilátás nyílik a városra és az öbölre. Az erődbe az óvárosból lehet feljutni 1350 lépcsőn keresztül, ami nagy melegben igen fárasztó menet, ajánlom hogy vigyen mindenki magával jó sok vizet. Valahol 260 m szintet írtak, annál talán picivel szerintem több az. Útközben a helyi bácsik retró hűtőládából árulnak azért egy kis vizet és sört is, ha valaki megfeledkezne az utánpótlásról. Felfelé menet csodálatos fotókat készíthetünk a városról és az öbölről is. Másnapra kemény izomlázam alakult ki a vádlimban, de a látványért megérte a szenvedés. A kotori öböl a norvég fjordvidékhez hasonlítható festői táj, már amennyire a én elképzelem azokat a fjordokat. (2017)" forrás
,, A kotori buszmegállótól körülbelül fél kilométerre helyezkedik el a vár bejárata, ahova 8 euró volt a belépő. A cél a Szent János-erőd (San Giovanni fort) megmászása volt, mely 260 méterrel a tengerszint felett helyezkedik el és amelyhez nem kevesebb, mint 1350 lépcsőfok vezet. Az út során és a csúcsra felérve is csodálatos kilátás tárul elénk, így minden fáradtságot megér a feljutás! Kotor kihagyhatatlan látnivaló Montenegróban. (2018)" forrás
,, Kétszer látogattunk el Kotorba: első nap várost néztünk, bejártuk az óvárost, megnéztük a városfalat és ebédeltünk, másnap pedig befizettünk egy kétórás hajóútra. Ezt mindenképpen javaslom: 15 euró áron hirdetik fejenként, de 10-12€-ra is le lehet alkudni. Érdemes a kisebb hajókhoz odamenni, mert 4-6 fővel sokkal hangulatosabb mint egy huszon-harminc fős nagyobb hajón. A kétórás túra során Perastot és A Szikál Hölgyének szigetét lehet meglátogatni, közte hajókázással, de van egy négyórás privát túra, ahol egy barlangba is beviszik a jó turistát fürdeni, ez azonban fejenként 20-30 euró, alku függvényében.
Kotorban továbbá fel lehet menni a hegy tetején lévő erődbe is, ez valami hatszáz-akárhány lépcső, de mi különböző lábegészségügyi problémák miatt (illetve azért, mert úgy tudtuk, autóval is bevállalható valami halál-tekergős úton, de kiderült, hogy ez fake news), ha viszont bírja a lábad, érdemes felmenni, mert fotók alapján gyönyörű a látvány. A kikötőben két hatalmas óceánjáró hajót is láttunk, a Costa Luminosa kifejezetten tetszett, még kedvet is kaptam egy egyhetes körútra.
A partok többsége egyébként kavicsos-sziklás, vannak tengeri sünök és mindenfajta szúrós dolog, szóval a fürdőzéshez érdemes valamilyen úszópapucsot vinni, vagy venni egyet 10 eurós áron a bazársoron. (2018)" forrás
,, Kotor túlzás nélkül "a macskák városa", nagy becsben tartják a cicákat, így aztán nem csoda, hogy ha minden sarkon, padon, ablakban látunk egyet-kettőt. A legenda szerint a macskák a hajósokkal érkeztek ide távoli földekről, ennek köszönhetően nemcsak a macsekok száma, hanem fajgazdagsága is rendkívül magas. A higiénia problémakörétől próbáltunk eltekinteni, és így egészen örömteli volt látni a macskák és emberek kölcsönös szimbiózisát. A macskamúzeumot egy másik alkalommal mindenképpen megnézzük majd.
Az óvárost felülről védelmező Sveti Ivan romos várfalat és erődítményt másnap este másztuk meg, pont alkonyatkor. Előtte tusoltunk le a délutáni strandolás után (ld. később), de teljesen fölösleges volt, mert az esti hőségben öt perc kaptató után már ugyanolyan sósak voltunk, csak ezúttal az izzadságtól. Feszített tempóban kaptattunk fel egészen a zászlós várromig, hogy a teljes sötétedés előtt felérjünk. A nagyon csúszós egykori ösvény mellett egy frissebb lépcsősoron ruganyosan lehet haladni, de a sok-sok romos bástya, kúszónövény és denevér közt akaratlanul is elvéti néha az ember az ösvényt. Végül a botladozó elemlámpás turisták közt szlalomozva csak felértünk és szédületes kilátásban lett részünk." (2019) forrás
,, Maga az óváros kicsi, gyalog simán bejárható az egész – már ha nem tévedsz el a labirintusban. De mit csinálhatunk a városfalon túl? Nézelődhetünk a piacon, ami pont a városfal lábánál van. Vagy sétáljunk a kikötőben, a pálmafás sétányon. A kisebb hajókon kívül valószínűleg 1-2 óceánjárót is láthatunk közelről. Nézzük meg a kikötőben ülve naplementében, ahogy a hajók útnak indulnak. Ha pedig vacsorázni szeretnénk egy modern helyen az óvároson túl, akkor a LAV Gastro Bar-t érdemes megnézni, mi többször is ott ettünk és nagyon szerettük. (2019)" forrás
Tudom a jobb strandok Budván, de nekem Kotor hangulata jobban tetszik. Kotorhoz Tivat nagyon közel van ki ne hagyjátok,gyönyörű a város,a kikötő egyedi történelmi rész!
A kotori öböl egy fjord (hivatalosan nem fjord az(nem a jég vájta), csak úgy néz ki, mint egy fjord, a lassan mélyülő, nem köves strand elég ritka.
Kotorban első nap főleg az óvárosban köröztünk. Nagyon hangulatos kis utcák, kávézók és boltok vannak. Aki szereti a macskákat, annak ez egy paradicsom lesz, szó szerint minden sarkon találni simogatásra vevő cicákat. 😺
Második nap felmentünk az erődbe, ami abszolút kihagyhatatlan. Sajnos pont az érkezésünk hetében duplázták meg a belépő árát (8 -> 15 €), de még ennyiért is bőven megéri, elképesztően szép látvány tárul elénk folyamatosan az öböl felett. Plusz tele van titkos kis helyekkel, amit egy gyors séta alatt nem is lehet észrevenni. Érdemes tényleg mindenhol megállni, körülnézni. A kedvencem a sziklaablak, ahonnan leereszkedve egy zöld ösvényen eljuthatunk egy gyönyörű, meghitt kis templomromhoz. Aminek a legjobban örültem, hogy semmi felügyelet nem volt, teljesen szabadon mászhattam a sziklákon, és sajátos módon fedezhettem fel a helyet. 😎 Sötétedés után egyébként ingyen látogatható, legkésőbb 10 óráig.
A Kék Barlangot kihagytuk. Bár voltak még szervezett utak, de ehhez túl hideg és szürke idő volt, nem láttuk értelmét. A listán rajta marad, legközelebb mindenképp útba ejtjük Perasttal és az egyetlen templomból álló kis szigettel (Our Lady of the Rocks) együtt. (2023)
Minden út Montenegróban csak kétsávos, és többnyire kanyargós hegyi utak, így a 70 km/h-nál (43 mph) nagyobb sebesség ritkán legális vagy biztonságos. A Vrmac alagút jelentősen lerövidíti az utat Budva és Kotor között. Alternatív útvonalat választhatsz a Trojica-hegyen keresztül, ami egy kanyargós hegyi út Kotor felett. Erről a hegyről gyönyörű kilátás nyílik az apró falvakra, és Podgoricára (Cetinje felől közelítve), valamint a Kotori-öbölre.
Montenegróban vezetve vedd figyelembe, hogy a helyiek agresszívan vezetnek, és nem haboznak előzni fehér vonalon, meredek kanyarokban. Légy óvatos. Sok útépítés is folyamatban van, és a biztonsági előírások kevésbé szigorúak, mint a fejlettebb országokban. Ne ess pánikba.
Mint sok helyen, a taxikban lehet, hogy van, lehet, hogy nincs mérőóra. Légy óvatos, mert az óra nélküli taxiárak széles skálán mozoghatnak, különösen angolul beszélők számára. A taxisok gyakran próbálják megcsalni a turistákat. A valós taxiár Kotoron belül és Muo felé kevesebb kell, hogy legyen, mint 3 €. Mindenképp beszéld meg az árat, mielőtt beszállsz a taxiba.
,, A busz Budvából Kotorba 4 euróba került, a buszmegállóban kellett megvennünk a jegyet. Szerencsére nem kellett sokat várni, hiszen gyakran közlekednek buszok a két város között. A távolság csupán 22 km, mégis minimum 40-45 percbe telik eljutni egyik városból a másikra a kanyargós utak miatt – jó esetben. Nekünk másfél órába telt, mivel óriási volt a forgalom. (2018)" forrás
,, Podgoricából Kotor felé haladva mindenképp állj meg az ikonikus félszigetnél, Sveti Stefan-nál, hiszen ez az a hely, ami visszaköszön a képeslapokról. Miközben a látványt csodálod, reggelizz meg az Adrovic Hotel teraszán. Tökéletes indítás egy tökéletes naphoz. (2019)" forrás
A holtszezonban Kotorban az szállás olcsó és bőséges.
A főszezonban az óváros nagyon zsúfolttá válhat a gyakori tengeri hajók és a más városokból érkező napi kirándulók miatt. Emiatt érdemes lehet az óvároson kívül, északra vagy délre szállást keresni.
Magánszobák
A Stari Grad területén sok házat átalakítottak kiadó apartmanokká. Két vagy több főből álló csoportok számára ezek gyakran a legkedvezőbb árú lehetőségek. Minőségük (és áraik) luxus szinttől a szerényebbig terjedhet. A legtöbb online foglalható, de átutalásos előlegre lehet szükség. A legtöbbet angolul beszélő külföldi látogatók üzemeltetik vagy birtokolják.
Nyáron várhatóan körülbelül 10 €-t/fő összeget kell fizetni szállásért az óvárosban, és 7-15 €-t az óvároson kívül és közelebb a strandokhoz.
Ajánlott szálláshelyek (2024):
3 csillagos: Apartments Simun , Hotel Marija
4 csillagos: Hostel Old Town Kotor , Palazzo Drusko Deluxe Rooms, Hotel Cattaro ,
A belvárosban nehéz parkolóhelyet találni, ezért használja az autóját csak akkor, ha feltétlenül szükséges. Vigyázzon, hová parkol, mert a gyanús vontató szolgáltatók gyakran célozzák meg a turistákat az óváros környékén. Keressen ingyenes parkolóhelyet az óvárostól távolabb, és onnan gyalogosan folytassa az utat.
Kotorban nincsenek homokos strandok, és a víz minősége sem ideális úszásra. Fontolja meg, hogy elautózik a gyönyörű Jaz vagy Trsteno strandokra a Budva Riviérán, amelyek körülbelül 20 km-re találhatók Kotorból.
Kotor elesett, a turisták felfalták.😄 Gyakorlatilag két óra telt el az érkezésünket követően mire egyetlen olyan parkolót találtunk ahol még hat darab üres hely volt. Vannak ilyen kijelzők amin látszik, hogy a környéken lévő parkolókban hány férőhely szabad. Hát a négyből három három nulla volt, és egy parkolónál jelzett 6 darab üres helyet. A dugó olyan szintű volt, hogy a két óra alatt 1900 métert tettünk meg ami azt jelentette hogy gyakorlatilag órákat álltunk a sorban. Őszintén szólva a part melletti nagy parkolót kerestük, hiszen eddig minden évben ott parkoltunk, aztán a covid miatt egy-két évig nem mentünk és fel is számolták ez idő alatt. Tehát aki azt keresi, ne keresse mert nem fogja megtalálni, a térkép ugyan még jelzi. A hibát itt követtük el, hiszen ott már csak egyenesen tudtunk menni ellenkező irányba és hát visszafordulni sem volt egyszerű ami újabb hosszú perceket jelentett a dugóban. Gondoltam, hogy hazafelé egy kicsit könnyebb lesz a városból kijutni valóban az is volt hiszen ez a parkoló ami egy szabadtéri, közvetlenül a tengerpart melletti zúzottköves terület, tényleg csak néhány száz méterre van attól a körforgalomtól amin keresztül el lehet hagyni a várost. Évek óta járunk Montenegróba nyaralni, majd minden alkalommal ellátogatunk Kotorba is de ez ami most volt ez minden várakozásomat felülmúlta. (2024)
,, Kotor környékén nagyon jó az autóbuszos utazás is. Körbe járják az öblöt. S nem drága: 1-2 euró/ fő. Ha jön a helyi busz, s nem vagy még a megállóban, le is intheted. Sokszor szálltunk így fel. A taxi sem olyan drága. Tivatból hívtuk Lepetaneba, s onnan Kotorig 5 eurót kért. Este drágább, Kotorból Risanig, a szállásunkig a kotori taxis 20 eurót kért éjfélkor, számítva azzal, hogy 1 órakor indlt az utolsó busz. Mi mèg sétáltunk egy órát, s a busszal visszalibegtünk... Az öbölben csak kavicsos, köves partot ismerek. Uszócipővel jó.
A piacon próbálja meg az helyi füstölt sonkát (njeguški pršut) és sajtot (njeguški sir), amelyeket a közeli Njeguši faluból szállítanak, mivel ezek a montenegrói konyha két legismertebb terméke.
Kotorban a választék széles: találhat elegáns éttermeket, amelyek friss tenger gyümölcseit és helyi ételeket kínálnak, valamint gyorséttermeket pizzákkal, barbecue-val stb. A városfalakon kívül egy nagy termelőpiac található. Ott a hamburgerek ára 1 €. Kávézók és éttermek sorakoznak a öböl menti sétányon, amely északra húzódik Dobrota felé.
Az Óvárosban (Stari Grad) van sok butik. Közvetlenül az óvároson kívül van egy szabadtéri piac. Lehet venni friss zödségeket és még frissebb napszemüvegeket.
Az Óvárosban van több bankfiók, ATM. Minden étteremben és boltban elfogadják a bankkártyákat.
Ata fotója
Kotorban az éjszakai élet központja az óvárosban avn, ahol sok bár szabadtéri. A sörözők hajnali egyig nyitva tartanak.
A Maximus-t mondják a város legmenőbb klubjának. Az óvárosban van és hajnali 5-ig nyitva van.
1. Az óváros a helyszín, ahol kellemesen lehet kávézni a középkori falak árnyékában. Sok kávézó található az óvárosban, de még így is nehéz helyet találni napos időben. A borravaló nem kötelező, bár az aprót egyszerűen csak kerekíthetjük fel. Ha jó kapcsolatot ápolunk a pincérekkel, az sokat segíthet.
A presszó kávé (espresso) ára 1 € vagy annál több. A üdítők és gyümölcslevek ára 1-2 €.
Kóstolja meg a montenegrói borokat, mint a "Vranac", "Pro Corde", "Krstac", "Cabernet", "Chardonnay" és a "Nikšićko" sört. A montenegrói pálinka, amely "rakija" néven ismert, jó választás lehet, hogy felmelegedjen, mielőtt este kimegy, különösen a szőlő pálinkák, mint a "Montenegrin loza", "Prvijenac" vagy "Kruna". A literes boros üvegek a Stari Grad határain kívüli szupermarketekben 5 € alatt elérhetők.
Nincsenek homokos strandok. Van néhány kleskeny kavicsos strand, amúgy többnyire betonos napozó felületek.
,, Kotorból Tivat felé vannak kisebb strandok. Lepetaneban, Opatovóban, Donja Lastván, egészen Tivatig lehet talalni, de busszal kicsit macerás, mert nem tudod hol kell leszállni a buszról. Meg azért 10-15 km az út Tivatig. Én nem tudok Tivatban fizetős strandról. Kotorból szintén van busz egészen Kostanjicáig. Vannak jó strandok Herceg Noviban is. Azt legegyszerűbben úgy lehet busszal megközelíteni, hogy Kotorból elindulsz Tivat felé, a kompnál leszállsz, átmész a kompon (gyalogosan ingyenes) ott jobbra fordulsz, ott a megálló és felülsz a Herceg Novi felé tartó buszra."
4 és fél kilométer hosszú városfal veszi körül az óvárost.
Kotor óvárosa egy szűk utcákkal teli, labirintusszerű központ.
Az autós forgalom teljesen ki van tiltva az óvárosból.
A városkapuknál mindig számíthatunk belépési díjra.
A legtöbb bolt és étterem a főutcákon helyezkedik el, de érdemes a mellékutcákat is felfedezni.
A nyári hónapokban zsúfoltságra lehet számítani, különösen a turisták miatt.
Az óvárosban több kisebb élelmiszerbolt is található, de a nagyobb bevásárlásokhoz a városfalon kívüli üzletek jobbak.
A szálláshelyek az óvárosban hangulatosak, de este zajosak lehetnek.
A parkolás az óvároshoz közel nehézkes, a legjobb megoldás a városfalon kívül parkolni.
Az óváros ideális kiindulópont a környező hegyekbe vezető kirándulásokhoz.
A közeli élelmiszerpiac az óvároson kívül található, és ott friss helyi termékeket is vásárolhatunk.
Ata fotói
A Szent Trifun-székesegyház Kotor óvárosának legfontosabb vallási épülete.
Az épület 1166-ban készült el, és a román stílus jegyeit viseli magán.
A székesegyház belső tere gazdagon díszített, különösen figyelemre méltóak a bizánci stílusú freskók.
Az épületet többször is átépítették földrengések után, így a homlokzata részben barokk stílusú.
A székesegyház Szent Trifun, Kotor védőszentjének nevét viseli, akinek ereklyéit is itt őrzik.
A templom tornyából szép kilátás nyílik az óvárosra és a környező hegyekre.
A székesegyházban gyakran rendeznek koncerteket, különösen a nyári hónapokban.
A belépés díjköteles, és a jegyárak tartalmazzák a székesegyház múzeumának megtekintését is, ahol vallási relikviákat és műalkotásokat láthatunk.
Ata fotója
Sveti Ivan erődítmény
Érdemes fellépcsőzni, bár baromira magasan van. Onnan leereszkedve egy remek szerpentinen találjuk magunkat, egyenesen le a partra.nagyon érdekes kirándulás.
Macska múzeum
Ez a különleges Macska Múzeum, amely a város macskák iránti szeretetét tükrözi.
A múzeum gyűjteménye különféle macskás témájú műalkotásokból, képeslapokból, könyvekből és egyéb relikviákból áll.
Az intézmény bevételeinek egy részét a város macskáinak gondozására fordítják.
A múzeum látogatása során megismerhetjük a macskák történelmét és kultúránkban betöltött szerepét.
A belépőjegy árával a látogatók a helyi macskakolónia támogatásához is hozzájárulnak.
A múzeum kis mérete ellenére sok érdekes és ritka darabot találhatunk itt.
A múzeum a régi városfalak közelében található, így könnyen megközelíthető gyalogosan.
A látogatás különösen kedvelt a macskabarátok körében, akik szívesen fedezik fel a különféle kiállításokat.
g.l. fotója
Kék Barlang
Tettünk egy hajókirándulást Kotorban, hogy megnézzük a Szirti Madonna szigetét, a Kék Barlangot és a többi látványosságot, amelyeket ezek a túrák kínálnak.
A 18:00 órakor induló túrán vettünk részt.
1 hátrány: A Kék Barlang csalódás volt. Körülbelül 19:00-kor értünk oda. Talán a napszak miatt, de nem láttuk a képeken látható kék vizet.
De sok előny :Szuper forró nap volt (majdnem 40°C), így kevésbé valószínű, hogy megégsz 18:00-kor. A hajónk nem kínált árnyékot az utasoknak.
Bár a Kék Barlang csalódás volt, úszni közvetlenül mellette maga volt a gyönyör. A víz nagyon tiszta és csodálatos kék.
A legjobb rész az volt, amikor a naplementét néztük a hajóról. Csodálatos volt!!!
Visszatérni éjszaka és látni a kivilágított partot szintén nagyon szép volt.
Következtetés: Imádtuk a túrát, és nagyon ajánljuk a 18:00 órás túrát, ha szép, forró nyári nap van, és szereted a naplementéket. (2024)
Pietra
Pietra egy kis település Kotor közelében, amely festői szépségével vonzza a látogatókat.
A falu csendes, nyugodt környezete ideális hely azok számára, akik el akarnak menekülni a turisták által zsúfolt helyekről.
A település tradicionális kőházai és szűk utcái különleges hangulatot árasztanak.
Pietra közelsége Kotorhoz lehetővé teszi, hogy könnyen felfedezzük a középkori város látnivalóit, majd visszatérjünk a nyugalomba.
A környéken túrázási lehetőségek is adódnak, gyönyörű kilátással a Kotori-öbölre.
A falu környékén több kisebb templom és kápolna is található, amelyek bepillantást engednek a helyi vallási hagyományokba.
Pietra tiszta levegője és a közeli erdők közelsége remek lehetőséget kínál természetközeli kikapcsolódásra.
A helyi lakosok barátságosak, és szívesen megosztják történeteiket a látogatókkal.
Bár Pietra kis település, a látogatók itt is találhatnak néhány vendégházat és családi éttermet, ahol helyi specialitásokat kóstolhatnak.
Dobrota
Dobrota Kotor közvetlen közelében található, a Kotori-öböl mentén húzódó festői település.
A falu hosszú tengerparti sétánya kiváló hely a pihenésre és a gyönyörű kilátás élvezetére.
Dobrota régi kőházai és villái emlékeztetnek a múlt tengerészeti és kereskedelmi gazdagságára.
A település csendesebb és kevésbé zsúfolt, mint Kotor, így ideális a nyugodt kikapcsolódásra.
Dobrota kristálytiszta vizű strandjai népszerűek a helyiek és a turisták körében is.
A település közelében több étterem található, ahol friss tengeri ételeket kínálnak.
Dobrota kiváló kiindulópont a Kotori-öböl és a környező hegyek felfedezéséhez.
A helyi templomok és kápolnák betekintést nyújtanak a régió vallási és kulturális örökségébe.
Bár a település közel van Kotorhoz, mégis megőrizte sajátos, nyugodt hangulatát, ami különösen vonzó a látogatók számára.
"Montenegró tengerpartja némiképp eltér a tőle északra húzódó dalmát vidékekétől. A part kevésbé tagolt, már nincsenek nagy, hosszan elnyúló szigetek. Itt található az Adriai part egyik legszebb tengeröble, a Kotori-öböl. A hegyek között helyenként kiszélesedő, másutt összeszűkülő, négy részre tagolódó öblöt hatalmas, meredek hegyek ölelik körül. Partján kis települések sorakoznak egymás mellett. Az öböl északi részén fekvő Risanban II. századi padlómozaikokat láthatunk. A belső öbölrész összeszűkülő bejáratával szemben helyezkedik el Perast, melyet a velenceiek önálló köztársaságként ismertek el a középkorban! A Perast körüli tengerrészen két kis sziget emelkedik ki a vízből: a Szent György sziget, amely állítólag Böcklin híres "Holtak szigete" c. festményének ihletadója, és a Škrpjelai Madonna szigete, ahol a perastiak a zsákmányolt ellenséges hajókat süllyesztették a vízbe… Az öböl névadó települése, Kotor. A várost a rómaiak alapították, az azóta eltelt évszázadok során számos nép váltotta egymást e helyen, sokszor békésnek egyáltalán nem nevezhető módon. Mára ezek a "csatározások" a történelemkönyvek lapjain sorakoznak; amit a jelenkor embere itt láthat, az a különböző kultúrák egymás mellett éléséből, egymásra épüléséből kialakuló egységes egész, megfűszerezve a semmivel sem összehasonlítható "tengeri hangulattal": középkori templomok, zegzugos sikátorok, termő narancsfákkal, reneszánsz és barokk paloták, virágos erkélyek.
A Kotori öblöt a legjobban a Njegus-ba vezető szerpentinről tekinthetjük meg, innen nem csak a Kotori, hanem a Tivati öblöt is jól láthatjuk. Mi Budva felől mentünk fel, de Kotorból is megközelíthető természetesen. Az út keskeny egysávos, bizonyos időközönként vannak beállók ahol elengedhetjük az ellenkező irányban közlekedőket, illetve több helyen szélesebb az út. Ha viszont busszal találkozunk akkor az lehet hogy tolatgatós történet. Érdemes korán menni mert kisebb a forgalom és jobb képeket lehet csinálni. Mi nem mentünk fel a Lovceni (a montenegróiak szent hegye 1749 m magas) NP-ban található mauzóleumig (itt alussza örök álmát a nemzet legnagyobb fiának tartott püspök-költő, II. Petar Petrovič Njegoš), mivel azt olvastam hogy onnan már hiányos a panoráma és az útról jobb. A mauzóleum amúgy Cetinje felől is megközelíthető állítólag.
Mi inkább több helyen megálltunk fényképezni felfelé és utána pedig le/elmentünk Njegusba, megkóstoltuk a helyi sonkát (prsut) és sajtot (sir, mint oroszul), illetve a Rakiji-t ami annyit tesz pálinka és többféle fajtája van (törköly - losa ?, kajszi - kajsi :), alma - jabloka, szilva a legjellemzőbb). Több árus és egy-két étterem van Njegusban. Akitól vettük a sonkát elég jó fej volt, kínálgatta kóstolásra a dolgait, a mama rögtön hozta feles poharat és nem sajnálta a pálinkát. A kedvesség inkább a hegyekben, vagy akkor volt tapasztalható ha pénzt kaptak, amúgy nem egy kedves népség.
Visszatértünk Kotorba ahol parkolás után (a strand melletti parkolóban, óránként fél euró szóval elég olcsó) a Kotori vár megmászására indultunk. Két helyen lehet felmenni a várba, az egyik feljárat a csatorna melletti bejárattól indul, a másik a városközpontból. 3 EUR-t kértek tőlünk, ha korán megyünk lehet még nincsenek ott a srácok. Érdemes az egyik feljáraton felmenni a másikon le. Nem tudom szintben mennyi volt, de kb. 1350 lépcsőfokot számoltunk, valahol 260 m szintet írtak, annál talán picit több. Nagy melegben vigyünk magunkkal sok vizet és mindenképpen cipőben induljunk Neki, kemény(ebb) túra, állítólag kígyók is vannak, de szerintem ez kamu. A kilátás viszont pazar és leírhatatlanul gyönyörű. " forrás
,, A horvát tengerpart nagy előnye, hogy nem csak gyönyörű, de viszonylag gyorsan elérhető a számunkra. Aki mégis veszi az időt, pénzt, fáradságot, és délebbre merészkedik a szépséges Adria Magistralén, újabb és újabb csodákra lelhet. Ilyen a montenegrói Kotor, amely sokak szerint az Adria legszebb öblében fekszik.Kotor kikötője és a velencei időkben épült városfala az UNESCO világörökség része. Az óvárosban igazi mediterrán idill vár ránk, zegzugos sikátorok, narancsfák, virágos erkélyek, középkori templomok, freskók, reneszánsz és barokk paloták.
A várba két helyen lehet feljutni, a csatorna melletti bejárattól, illetve a városközpontból. Érdemes odafelé az egyiket, lefelé a másikat választani. A belépő három euró (950 Ft). Az ezernél is több lépcsőfok kánikulában komoly kihívás, de a fenti látvány mindenért kárpótol.
És ha már erre járunk, ne hagyjuk ki a Kotortól csak 18 kilométerre fekvő Perastot. A lentebb zöldellő, fentebb már kopár hegy lábánál elterülő városka hihetetlen látvány, kikötőjéből pedig halászhajók indulnak az öböl két aprócska szigetének egyikére, a Szirti Madonnára.
Már csak azért is érdemes áthajózni, hogy ebből a szögből is ráláthassunk a mesés középkori kikőtővároskára.Amúgy a szigeten egy 1630-ban épült barokk templomot találunk, amelyben a tengerészek több mint 2500 ezüstlapocskát helyeztek el hálából, amiért épségben hazatértek veszélyes útjaikról. A másik sziget (Szent György)nem látogatható, régen oda temetkeztek a perastiak, ma pedig egy bencés kolostor áll rajta. (2016)" forrás
,, Északi kapujából indul a középkori várfal felfelé, a 260 méter magasan lévő Szent János erődhöz, melynek megmászása nem kis feladat, de a pazar kilátás minden turistát csábít. Mi sem voltunk kivételek! Orsival ketten felmásztunk 1500 lépcsőfokon, fantasztikus kihívás volt. A hazautazás előtti napot választottuk, mondván, ha véletlenül megrokkanunk, akkor már úgyis mindegy, nem sokat veszítünk! Nyáron érdemes reggel indulni, mivel délelőtt 10-11 óráig még a hegy mögött van a nap.Piros színnel jelölték a fokozottan veszélyes utakat, de már a sárga is kemény feladat volt! Első ránézésre lehetetlen vállalkozásnak tűnik, (és még ráadásul 3 Eurót is kérnek a kapunál) de a vállalkozó szellemű turisták nekivágnak… Minden tisztelet a nyugdíjas korosztálynak, (akik szinte többen voltak, mint a fiatalok) elképesztő kitartással meneteltek felfelé.
Velünk együtt indult el egy idősebb pár, akik hamarabb felértek, mint mi. Jött még egy fiatal pár is, a férj hátán hatalmas hátizsák, amibe beleültette 2 éves kisfiát és karján a 6 éves kislányával törtetett felfele! A kislány néha leugrott, szökdelt párat a lépcsőn, aztán visszakéredzkedett.
Kemény munka mindenkinek, mi 1 óra alatt értünk fel az erődhöz. De a látvány kárpótolt minden fáradtságért! Onnan nézni szerte szét, nem mindennapi látvány! Az öbölben horgonyzó hatalmas tengerjárók csupán makettek lettek. Szóval, így vagy úgy, mindenkinek felejthetetlen élmény volt!
Kotor városához szervesen hozzátartoznak a cicák, még macskamúzeum is van! Minden ház előtt, minden ablakban és minden hűtőmágnesen ott vannak.
Az óváros mellett ott van a piac, ahol meglelhető a híres njegus-i szélben szárított sonka, a finom sajtok, na és a mézédes szőlők és dinnyék.! (2015)" forrás
,, Az egyre több nyaralóhely és szálloda építése miatt lekerülhet az UNESCO világörökségi listájáról a montenegrói Kotor. Az ENSZ szervezete az év végéig adott időt arra, hogy a város visszafordítsa az elturistásodást, úgy látják ugyanis, hogy annyira sok szálláshely épült az utóbbi időben, hogy az már az óváros eredeti szépségét veszélyezteti. Le kell állítani a folyamatban lévő építkezéseket is, mert a turistáknak épített toronyházak mellett kezdenek eltörpülni a régi épületek.
Az UNESCO 2014-ben előbb határozottan megtiltotta a további építkezést a városban, később viszont ezt a határozatot enyhítette, és már csak javasolta, hogy az építkezések kontrollált körülmények között folyjanak a jövőben. Mivel ezeket a javaslatokat Montenegró nem tartotta be, a szervezet tavaly összeállított egy listát, amelyen a Kotor világörökségi listán tartásához szükséges lépések szerepelnek. A 12 pontos lista legfontosabb eleme, hogy az épületek felhúzása előtt egy bizottságnak kellene elbírálnia, az építkezés milyen hatással lenne a kulturális és természeti örökségre.
A város és környéke az 1400-as évek elejétől az 1700-as évek végéig a velencei köztársaság uralma alatt állt, a városképet így nagyban meghatározza a velencei barokk építészet, és a középkori városközpont máig őrzi a velencei hangulatot. Kotor később az osztrák császárság, illetve az Osztrák-Magyar Monarchia fennhatósága alá került. (2017)" forrás
,, Egy elég nagy nevű, idegenforgalommal foglalkozó nemzetközi vállalkozás Kotorral kapcsolatos mondata így hangzik: „romantikus, muzsikaszótól hangzatos, nyugodt sétát tehet Kotor belvárosában, ahol elfelejtkezhet a rohanó élet zajától”. Nagyon szépen hangzik, ahogy nagyon szépen megfogalmazza a legtöbb hasonszőrű honlap és blog is, hogy mi minden csodálatos dolog is vár itt az arra tévedőre. A probléma ezzel az, hogy – ahogy a fenti statisztikából is látszik – ez igaz lehetett még pár éve, de ma már nem így van. Ma sajnos Montenegrót is elérte a nyugati világ szele. Kotor óvárosában (és szinte végig a tengerparton) szelfibotokkal hadonászó, nyugati/kínai (és orosz) turisták tömegét kerülgetve kell a drágábbnál drágább boltok kirakatát kerülgetni, hogy aztán esetleg megnyugvást találjunk a város egy eldugott szegletében, ahol a panelok aljánál talán már szívesebben látott vendég egy arra tévedett turista. Sajnos odabent látszik az eladókon, valamint a néhány helyben maradott lakoson, hogy már nagyon unják, hogy perpillanat ők kerültek az állatkert ketrecen belüli részére. Tényleg ezt akarták? (2016)" forrás
Ata fotói
g. l. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.