ÚTIKRITIKA.HU / Vlagyivosztok







útikritikák


Vlagyivosztok

Vlagyivosztokról bevezető| Tetszett&Nem tetszett| Vélemények| Időjárás| Odajutás|  Szállásválasztás| Helyi közlekedés| Étkezés| Vásárlás| Szórakozás| Közbiztonság| Egyéb praktikus információk| Látnivalók| Programlehetőségek| Közeli látnivalók| Érdekességek| Fotóegyveleg

A Szvetlanszkaja utca az Orosz flotta alapítóinak emlékművével - B. Zs. fotója

Tartalomfeltöltés folyamatban

Vlagyivosztokról bevezető

oroszul: Владивосток, latin betűvel és angol átírással: Vladivostok

Lakosság (2024-ben): 610,000

Vlagyivosztok, Oroszország legkeletibb nagyvárosa, a Japán-tenger partján fekszik, közel a kínai és észak-koreai határhoz. A város fontos kikötő és Oroszország egyik fő tengeri kapuja, amely Európából a transzszibériai vasúttal is elérhető, amely itt ér véget 9289 km megtétele után Moszkvától.

Az egyik legnagyobb tengeri kikötő a távol-keleti medencében. Az orosz csendes-óceáni flotta fő bázisa.

1860-ban Vladivosztok katonai bázisként alapították.

A város több dombra és öbölre épült.

A város fő látnivalói közé tartozik az Aranyszarv-öböl (Golden Horn Bay), amelyet a híres Arany híd szel át, hasonló szerkezettel, mint a San Francisco-i Golden Gate.

A városban található a Vlagyivosztoki Erőd is, amely Oroszország legnagyobb tengeri erődje, valamint a népszerű Szovjet Emigráció Történeti Múzeuma, amely érdekes betekintést nyújt a helyi történelembe. Emellett a „Russzkij-sziget” egy kiváló hely kirándulásra, ahol gyönyörű strandok és az újonnan épült Russzkij-híd találhatók.

A Primorszkij Akvárium és az Arsenyev Múzeum szintén népszerűek a látogatók körében.

D. N. fotója

Tetszett&Nem tetszett

Vélemények

A mai Vlagyivosztok területe hagyományosan a mandzsuk ősi hazájához tartozott, akik a 17. században meghódították Kínát és megalapították a Csing-dinasztiát. Az 1858-as Aiguni Szerződés értelmében Oroszországhoz került, ami a 19-20. században Kínára kényszerített egyenlőtlen szerződések egyike volt. A terület Oroszországhoz csatolása után az itt élő kínai és mandzsu lakosságot etnikai tisztogatások során eltávolították, így napjainkban szinte kizárólag orosz etnikumú lakosság él itt.

Vlagyivosztokot nyugatról az Amuri-öböl, keletről az Uszuriszki-öböl, délről pedig az Aranyszarv-öböl határolja, és itt található az orosz Csendes-óceáni Flotta bázisa. A város déli részét az orosz szigettől a Keleti Boszporusz-szoros választja el, és a közelében található néhány ritkán lakott kisebb sziget, például Reineke és Popov.

A várost 1860-ban tengeri bázisként alapították, és szabad kikötői státuszt kapott, ami elősegítette a nemzetközi kereskedelmet és fejlődést. Az októberi forradalom után japán, amerikai, francia és csehszlovák hadseregek szállták meg, akik a fehér mozgalom oldalán harcoltak.

1958 és 1992 között Vlagyivosztok külföldiek számára zárt város volt, és csak a Szovjetunió felbomlása után nyitották meg újra a turizmus előtt. A városközpontban a vízpart mentén díszes, százéves épületekkel teli sugárutak húzódnak, melyek impozánsak, de felújításra szorulnak. A meredek dombokon, a szovjet időkből származó lakóépületek és modern felhőkarcolók is megtalálhatók, melyek a város lakosságának adnak otthont.

Vlagyivosztokot körülvevő tölgyerdők gyönyörűek, és akár egy hétvégi busztúra kiindulópontjaként is szolgálhatnak a közeli Nahodkába, ahol télen sípályák, nyáron vízesések várják a látogatókat. Néhány tavirózsás tó is nagy népszerűségnek örvend a kempingezők és természetjárók körében, különösen augusztusban, amikor a virágok teljes pompájukban nyílnak.

Időjárás

Vlagyivosztok időjárása kontinentális, ami hideg teleket és viszonylag hűvös, csapadékos nyarakat jelent, így a legjobb időszak a látogatásra késő tavasszal vagy kora ősszel van.

Vlagyivosztok ugyanazon a szélességi körön fekszik, mint a szubtrópusi orosz tengerparti üdülőhely, Szocsi, de átlagos éves hőmérséklete közel 10 fokkal alacsonyabb a hideg jakutiai szelek miatt, amelyeket a szibériai magasnyomású légköri rendszer hoz magával. Emiatt a tél Vlagyivosztokban tipikusan mandzsúriai: hideg, tiszta és nagyon szeles, de kevés hóval, sőt, egyes években egyáltalán nem is havazik.

Januárban a hőmérséklet átlagosan -14 °C, míg augusztusban kellemes 24 °C körül alakul, bár hőhullámok vagy hidegfrontok miatt előfordulhatnak szélsőségesebb értékek is. Nem ritka, hogy februárban a hőmérséklet -30 °C alá süllyed, míg augusztusban elérheti a 30 °C-t is. Általánosságban azonban az augusztus és a szeptember a legnaposabb, legkellemesebb időszakot hozza. A nyár végén előfordulhatnak olyan csendes-óceáni monszunok is, amelyek akár több napig is eltartanak.

Odajutás

A Transzszibériai vasút jegyei gyorsan elfogynak, ezért ajánlott jóval előre megvásárolni őket. Jegyeket az üzemeltető mellett ügynökségeken és viszonteladókon keresztül is lehet vásárolni.

A fővonal Moszkva és Vlagyivosztok között fut. Vlagyivosztok felől néhány főbb megálló Ulan Ude (2 nap), Irkutszk (3 nap), Krasznojarszk (4 nap), Novoszibirszk (4 nap), Omszk (5 nap), Jekatyerinburg (5 nap), Nyizsnyij Novgorod (5 nap) és Moszkva (6 nap).

A város főpályaudvara - Ata fotója

Szállásválasztás

A városban számos szállási lehetőség közül lehet választani, a modern hotelektől az olcsóbb hostel opciókig. A helyi piacok és boltok is kedvelt célpontok, ahol friss halakat, kagylókat és egyéb tengeri finomságokat lehet vásárolni. Az éjszakai élet is élénk, a bárok és klubok széles választékát kínálják, így a látogatóknak mindig van mit felfedezni.

Vlagyivosztok orosz kollégiumi szobáinak színvonala a nagyon gyengétől az elfogadhatóig terjed. Általában a külföldi hallgatók számára biztosított szállások megfelelőek, de érdemes előre tájékozódni az adott helyszínről. Fontos szempontok lehetnek, amelyek maguktól értetődőnek tűnhetnek, például, hogy van-e saját vagy közös konyha és fürdőszoba, hány szobatárssal kell megosztani a szállást, valamint a ruhamosási és szárítási lehetőségek száma.

A Távol-keleti Nemzeti Egyetem (Far Eastern National University) elfogadható kollégiumi szobákat kínál, de a külföldieket külön helyezik el az orosz hallgatóktól. Ha valaki inkább az orosz kultúrában való elmerülésre vágyik, érdemes megérdeklődni a családoknál való elhelyezés lehetőségét.

Helyi közlekedés

A centralizált közlekedési rendszernek köszönhetően a turisták könnyen elérhetik a látnivalókat akár busszal, trolival, vagy a város villamoshálózatával.

Tömegközlekedés:

Vlagyivosztok közlekedési rendszere széleskörű, a villamosoktól a siklóig számos lehetőséget kínál. Azonban a forgalom javítása érdekében a villamosok és trolibuszok többsége eltűnt. A leggyakoribb közlekedési eszköz a városban a busz: nagyobb, főként használt koreai buszok, valamint az ún. marshrutka (útvonal-taxik). A buszok gyakran túlzsúfoltak, de gyakran közlekednek. A belvárosban az alapdíj 28 rubel, míg a külvárosokban akár 120 rubel is lehet. A legtöbb busz a "Clever House" áruház vagy a városi vasútállomás elől indul, és főbb csomópontok a Lugovaya tér és az intercity buszpályaudvar (Vtoraya Rechka negyedben).

A város tömegközlekedési infrastruktúráját fejlesztik, újabb buszokat állítottak forgalomba és elektronikus fizetési rendszert vezettek be. A Bus 125 oldalon nyomon lehet követni a buszokat, és egyre több megállóban található elektronikus menetrend.

Távolabbi területekre, például Ussuriysk vagy Nahodka városába, az elővárosi elektricska a legjobb választás, és a vasútállomás könnyen elérhető. Távolságok esetén figyelni kell a menetrendre, mivel a kevésbé jövedelmező járatokat megszüntették, így egyes helyszíneken hosszú várakozások lehetnek.

Taxi:

A városban sok taxis cég működik, és könnyen lehet taxit hívni. Általában óránként 300 rubel az alapdíj, de az applikáció-alapú taxik megjelenése óta 100 rubel/km áron is utazhatunk. Magas kereslet esetén azonban az árak megduplázódhatnak.

Autó:

A város útjai nem alkalmasak nagy forgalomra, és a zsúfoltság gyakori, különösen a csúcsidőben. Az agresszív vezetési stílus is megszokott: gyorshajtás, elévágás és a közlekedési lámpák figyelmen kívül hagyása elterjedt. Bár a hangos dudálás szabálysértésnek számít, amiért komoly bírság járhat, így ritkán hallani.

Gyalog:

A városközpont rövid sétával elérhető a vasútállomástól, és a legtöbb nevezetesség könnyen megközelíthető gyalog. Azonban a város dombos elhelyezkedése miatt a gyaloglás fizikailag megerőltető lehet, és a téli jég, illetve a szél miatt nem ideális a kerékpározás.

A város környékén található festői helyek miatt a terepbiciklizés és a hétvégi túrák népszerűek, különösen a közeli szigetek és a tengerparti területek, amelyek télen is elérhetők, amikor a jég beborítja az öblöket.

Étkezés

A város gasztronómiája is figyelemre méltó, ahol a japán, koreai és kínai hatásokat ötvözik az orosz ételekkel, így a tengeri ételek és sushi éttermek különösen népszerűek.

Vásárlás

A Vlagyivosztok központjában található GUM áruház (korábban Kunst&Albers) a Svetlanskaya utcán, közvetlenül a Forradalmi Harcosok Terével szemben helyezkedik el. Az áruház környékén számos elektronikai üzlet is található, ahol többek között átalakítókat és egyéb hasonló kiegészítőket lehet vásárolni.

Vlagyivosztokban számos helyi piac biztosítja a környék lakóinak alapvető élelmiszereit. Ezeken a piacokon gyakran lehet kolbászt és fagyasztott húst találni, és a nagyobb piacokon ruhát, cipőt és egyéb háztartási cikkeket is árusítanak.

A város legnagyobb piaca, a Sportivnaya Piac, a "Sportivnaya" villamosmegállónál található, és labirintusszerű elrendezésében szinte minden megtalálható. A kínálatban sok kínai importtermék és utánzat szerepel, a széles választékú élelmiszerek között pedig különlegesebb, nem mindennapi finomságok is fellelhetők.

A Mir Pryazhi üzlet (10 Semyonovskaya utca) a helyi kézműves termékek, például ékszerek, kötöttáruk és porcelán gyöngyök kedvelt helyszíne, ahol fonalat és kézműves alapanyagokat is kínálnak. A Sinyaya Ptitsa (Kék Madár) nevű bolt (46 Russkaya utca) pedig orosz népi kerámiákat, különösen Gzhel-stílusú tárgyakat, illetve Vladivostok szuveníreket árusít. Mindkét bolt naponta 11:00 és 18:00 között tart nyitva.

Szórakozás

Közbiztonság

Néhány utat csak gyengén megvilágított földalatti átjárókon lehet átmenni, ami éjszaka kissé nyugtalanító lehet. A bejáratok környékén gyakran gyülekeznek koldusok, köztük gyors kezű gyerekek is, így érdemes a zsebeinket védeni, miközben áthaladunk.

Bár sok helyi fürdőzik a Naberezhnaya sétányról a vízbe ereszkedve, érdemes elővigyázatosnak lenni, mert sok rozsdás fém akadályozhatja a vízben. Maradjunk inkább a part közelében, hacsak nem vagyunk biztosak abban, hogy a tetanuszoltásunk még hatásos.

Egyéb praktikus információk

Látnivalók

Vlagyivosztok számos érdekes látnivalót kínál a turisták számára, különösen azoknak, akik érdeklődnek a történelem, a tengerészet és a természeti szépségek iránt.

Arany-híd (Zolotoy Bridge) – Az ikonikus függőhíd összeköti a város központját a tengerparttal és az orosz haditengerészet bázisaival. Gyönyörű kilátást nyújt a városra és az Aranyszarv-öbölre.

B. Zs. fotója

Emlékmű az orosz flotta alapítóinak – A Svetlanskaya utcán található emlékmű népszerű turisztikai pont, amely az orosz haditengerészet történetét tiszteli meg.

Russzkij-sziget és a Russzkij-híd – Ez az orosz Távol-Kelet legnagyobb szigete, és a híd, amely összeköti a szárazfölddel, a világ egyik leghosszabb kábelhídja. A szigeten található a híres FEFU kampusz és számos kikötő és természetvédelmi terület.

Vlagyivosztoki Erődítmény (Vladivostok Fortress) – Ez a 19. századi katonai létesítmény számos földalatti bunkert és védelmi struktúrát tartalmaz, amelyek az orosz katonai történelem részét képezik.

Csendes-óceáni Haditengerészeti Múzeum – A múzeum gazdag gyűjteménnyel rendelkezik, bemutatva az orosz haditengerészet történetét és Vlagyivosztok tengerészeti szerepét.

S-56 Tengeralattjáró Múzeum – Az Aranyszarv-öböl partjánál kikötött, második világháborús tengeralattjáró ma múzeumként üzemel, lehetőséget nyújtva a látogatóknak, hogy belülről is megtekintsék a hajót.

A Primorye Állatkert – A helyi állatkert ritka szibériai állatfajokkal, például tigrisekkel és medvékkel rendelkezik, és népszerű családi program a városban.

Császkő-hegyi Kilátó – A város felett magasodó hegy tetejéről panorámás kilátás nyílik az Aranyszarv-öbölre, a városra és a környező szigetekre, különösen naplementekor gyönyörű.

Svetlanskaya utca – Vlagyivosztok legrégebbi utcája, amely tele van üzletekkel, kávézókkal és éttermekkel, és egy kis helyi életet mutat be.

Vidámpark és tengerparti sétány – A tengerparti részen számos szórakozási lehetőség található, beleértve a szabadidőparkokat és sétányokat, ahol a helyiek és a turisták egyaránt élvezhetik a nyugodt környezetet.

Régi autók múzeuma

Volga autó - Sz. Z. fotója

Pobjeda - Sz. Z. fotója

Csajka (GAZ M14-es) - 3,5 tonna, 18.5 liter /100 km üzemanyagfogyasztás - Sz. Z. fotója

Programlehetőségek

Közeli látnivalók

Érdekességek

Fotóegyveleg



Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon