ÚTIKRITIKA.HU / Luzern







útikritikák


Luzern

Luzernről dióhéjban| Tetszett&Nem tetszett| Vélemények| Odajutás| Szállás| Közlekedés| Étkezés| Vásárlás| Szórakozás| Egyéb információk| Óváros|Városháza| Vierwaldstätti-tó|Kapellbrücke| Spreuerbrücke|Schwanenplatz| Kilenc torony| Templomok| Múzeumok| Egyéb látnivalók| Környékbeli látnivalók|Érdekességek| További beszámolók| Fotóegyveleg

.

Az óvárosban, a Weinmarkt téren a Hotel des Balances. Luzern egyik legismertebb, legtöbbet fényképezett műemléke. -  K. Kriszta fotója

.


Luzernről dióhéjban

(lucern)

(angolul: Lucerne),  svájci németül: Lozärn 

Lakosság (2025-ben): 57,000 - Egynegyedük nem svájci álllampolgár.

Luzern Svájc középső részén, a Luzerni-tó partján található, és a Luzerni kanton székhelye. Gyönyörű hegyek veszik körül, és híres a Kapellbrücke (Kápolna-híd) nevű fahídjáról, valamint a középkori óvárosáról.

Zürichtől autóval nagyjából 52-55 kilométerre van, ami körülbelül 45-60 perces autóutat jelent, forgalomtól függően, főként az A4 és A14 autópályákon keresztül haladva.

Sok utazó szerint Luzern Svájc legszebb városa. Varázslatos hely, már a természeti adottságai miatt is. Gyönyörű hegyek veszik körül, és híres a Kapellbrücke (Kápolna-híd) nevű fahídjáról, valamint a középkori óvárosáról.

A Kapellbrücke (Kápolna-híd) az UNESCO kulturális világörökségének a része. Szinte teljesen leégett, de eredeti formájában újra felépítették. Furcsa nyomvonalát valójában a köré épült város terjeszkedésének köszönheti. Gyönyörűek a belső táblaképek, már amelyiket sikerült restaurálni.

"A legjobb kilátás a hídra és a folyópartra a Starbucks emeleti részéről nyílt. Mindent láttunk, de nem fújt a szél, remek volt. " (K. Kriszta)

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett

1. A középkorias, macskaköves utcás óváros, szó szerint meseszép, körülötte a hegyek is azok

2. A várfal megannyi pontjáról a csodálatos panoráma

3. Château Gütsch

4. A Sammlung Rosengart-ban (múzeum) a nagy kedvencem, Paul Klee festményei (bár a fő festményei nem itt vannak)

5. A tó maga is gyönyörű, naplementekor a víz színei káprázatosak, és roppant hangulatos a promenádja

6. Meglepően jó múzeum a Verkehrshaus, nagyon interaktív

7. Chäs Barmettlernél a látványos sajtválaszték

8. Az esti séta az ikonikus Kapellbrückén

9. A szép, hangulatos terek: Kornmarkt, Weinmarkt és Hirschenplatz   

10. Az Óratoronyból a kilátás

Nem tetszett

1. A kínai és indiai turistacsoportok csorda jellege

2. Nekem a Jezsuita templom nem jött be (nem csoda, mert nem vagyok oda a túl csicsás barokkért)

3. Az óvárosban, a sétálóutca kezdeti részén nem műemlékiek a házak, és nem igazán szépek (az ötvenes-hatvanas években épülhettek?) 

4. Parkolás a városban eléggé nehézkes

Vélemények

Luzernben járva az ember szinte észre sem veszi, hogyan múlik az idő, olyan változatos és festői a város. A táj egészen egyedi: a tó és a hegyek találkozása, a régi épületek és a természet közelsége mind hozzájárul ahhoz a különleges hangulathoz, ami miatt nehéz betelni vele. A friss levegő, a jó illatok és a mindenhol csiripelő madarak hangja még különlegesebbé teszik a sétát. Különösen tetszett a Kapellbrücke fedett fahíd, amit kizárólag gyalogosok használhatnak – igazán jó ötlet, hogy itt nem zavarja autóforgalom a hangulatot.

Persze volt, ami kevésbé nyerte el a tetszésemet: a híd környéki régi városrész gyönyörű, de a sétálóutcák többi része nekem kissé monoton és túl modern, a néhány falra festett dekoráció sem igazán ellensúlyozza ezt. Emellett a város viszonylag kis területen fekszik, így rengeteg turista zsúfolódik össze, ami helyenként elvesz egy kicsit a nyugodt hangulatból.

K. Kriszta fotója

Egy tó partján fekvő város, amelyet magas hegyek ölelnek körbe, gazdag történelmi emlékekkel és sokféle szabadtéri tevékenységgel várja a látogatókat. A környéken számtalan túraútvonal található, télen síelésre, nyáron hajózásra és horgászatra is van lehetőség. A város gazdag múzeumi kínálattal büszkélkedhet, emellett híres a méregdrága óra- és ékszerüzleteiről. Luzern városképe tökéletesen magában hordozza Svájc szépségét.

Érdemes felkeresni a város három látogatható tornyát és a járható várfalait, ahonnan igazán megérthetjük Luzern lényegét. A tó és a hegyek természetes védelmet nyújtanak a városnak, míg a várfalak történelmi szerepükre emlékeztetnek.

Miközben elhagyjuk a várost, még meglepődhetünk azon, hogy az óváros szívétől mindössze néhány méterre tehenek legelésznek. Ez Svájcban teljesen megszokott látvány, és hozzátartozik a város nyugodt, vidéki bájához.

Ez az épület Luzern óvárosában található, a Hirschenplatz (Szarvas tér) környékén — ez a híres „Utolsó vacsora” freskó a Weber vagy Gütsch Weber épület homlokzatán látható. A freskó Leonardo da Vinci híres alkotásának adaptációja, - K. Kriszta fotója


Luzern óvárosa egyszerűen lenyűgöző! A macskaköves utcák, hangulatos terek és a részletekben gazdag, régi épülethomlokzatok mind arra csábítanak, hogy percekig elidőzz rajtuk. A városfal megmászható, tornyai látogathatók, emellett híres templomok, egy kastély, a kezeit széttáró Krisztus-szobor, valamint a világhírű oroszlánszobor is várja az ide érkezőket. Luzern gazdag múzeumkínálatot nyújt, drága óraboltokkal, a hajózásra csábító tóval és a közeli Pilatus-heggyel pedig a természet szerelmeseinek is tökéletes úti cél.

Úgy hiszem, Luzern nemcsak Svájc, hanem a világ egyik legszebb, legsokoldalúbb és legnépszerűbb városa.

Odajutás

Zürich-Luzern: vonattal 62 perc; autóval 51,4 kilométer, 36 perc (6-7 között nagy dugók!), busszal kicsit körülményes, de olcsó

Szállás

Luzernben több olyan negyed is létezik, amely kiváló választás lehet, ha nyugodt, hangulatos és karakteres környezetben szeretnél szállást foglalni, miközben közel maradsz a város központjához. Itt van néhány javasolt negyed:

Altstadt (Óváros): Luzern történelmi központja, amely tele van szűk, kanyargós utcákkal, színes házakkal és hangulatos kávézókkal. Az óváros szívében elhelyezkedő szállások közel vannak a főbb látnivalókhoz, mint a Kapellbrücke és a Rathaus, miközben megőrzik a város hangulatos, régi világát.

Museggmauer: Ez a terület a városfal és a Musegg-torony közelében helyezkedik el, és egy csendesebb, történelmi hangulatú környék, amely mégis könnyen elérhető a városközpontból. A negyed hangulata egyedi, a régi városfalak és a torony történelmi atmoszférát kölcsönöznek.

Weggis: Bár nem közvetlenül Luzern belvárosában található, hanem a tó partján északnyugatra, egy vonzó, nyugodt helyszínt kínál, gyönyörű kilátással a tóra és a hegyekre. Weggis egy kellemes és csendes választás lehet, ha a természetközeli élmény is fontos számodra.

Rössli: Ez a negyed közel van az óvároshoz, de inkább lakóövezet jellegű, így nyugodtabb hangulatú. A Rössli egy csöndes környék, amely sétatávolságra van a város főbb látványosságaitól, és ideális lehet egy pihentető tartózkodásra.

Lido: A tó partján található, közel a Luzerni-tóhoz, és szép kilátást kínál a tóra. Ez a terület nyugodtabb, mint a központ, de könnyen elérhető a város többi része. Ideális választás lehet, ha a tó közelsége fontos számodra.

Közlekedés

Az óváros kicsi, a legtöbb nevezetesség 20 perces gyalogtávolság körén belül található. Aki szereti az aktívabb városnézét, megpróbálhatja a biciklibérlést, jó móka.

1 liter benzin (2025): 1,77 svájci frank 

Parkolás

A pályaudvarnál és a Hotel Palace-nál található két központi parkolóház. 2 óra parkolás 5 CHF. Az utcai parkolásnál indokolt az elővigyázatosság.

Étkezés

Luzern óvárosa tele van turistacsapda éttermekkel, amelyek nyáron is méregdrágán kínálnak fondüt. Mivel ez Svájc, az éttermi étkezés sehol sem olcsó, de már egy-két sarokkal távolabb a fő turistaútvonalaktól sokkal jobb ár-érték arányú helyeket találhatsz.

2025-ben: Egy olcsó étteremben egy főre egy étel ára 30 CHF körül. Közepes étteremben 2 főre, 3 fogásos étkezés kb. 115 CHF

Többnyire a számlán van a szervízdíj, azaz borravalót ne adjunk.

2025-ben: Sajtburger kb. 4,50 CHF, egy Cappuccino : 5,30 CHF (vendéglátóhelyen)

A luzerni étterezés drága mulatság lehet, de néhány okos stratégiával jelentősen csökkentheted a költségeket anélkül, hogy lemondanál a minőségről.
Kerüld el a tó partján és a Chapel Bridge környékén található éttermeket, ahol a turisták miatt felfújt árak uralkodnak. Ehelyett sétálj be a belváros mellékutcáiba, különösen a régi város területére, ahol a helyiek is étkeznek. Itt sokkal autentikusabb ételeket kapsz feleannyi pénzért.
A svájci konyha specialitásait, mint a fondue vagy raclette, ne a fancy éttermekben kóstold meg. Keress helyette hagyományos beizliket vagy gasthausokat, ahol ugyanolyan minőségű ételeket kapsz barátságosabb árakon. A Rathaus Brauerei például kiváló helyi sört kínál saját főztű ételekkel.
Ha gyors étkezésre vágyasz, a szupermarketek étkezési részlegei mentőövek lehetnek. A Migros és Coop áruházakban friss szendvicseket, saláták és meleg ételeket találsz töredék áron. Ugyanígy működnek a pékségek is - egy croissant és kávé sokkal kevesebbet fog kérni itt, mint egy kávézóban.
Ebédre mindig keress menü ajánlatokat. Sok étterem kínál háromfogásos ebédmenüt 20-30 frankért, ami este akár duplájába kerülne. Az üzleti ebédek különösen jó alternatívák, mert nagy adagokat adnak kedvező áron.
Ha a tóparton szeretnél enni, vigyél magaddal piknikkosarat. A közeli szupermarketekben vásárolt helyi sajtokkal, kenyérrel és borral sokkal olcsóbban és gyakran élvezetesebben étkezhetsz, mint bármelyik étteremben. A tó körüli parkok és padok ideálisak ehhez.
Ne feledd, hogy Svájcban a csapvíz kitűnő minőségű és ingyenes, így nem kell drága ásványvizet rendelned. Sok étterem automatikusan hoz vizet, de érdemes megkérdezni, hogy ez külön díjas-e.

Étvágygerjesztő - K. Kriszta fotója

Vásárlás

Az alapszabály: ne vásároljunk a turista főcsapásoknak számító utcák boltjaiban. A nem forgalmas mellékutcákban sokkal olcsóbban megkaphatjuk ugyanazt. 

1. Vásárolj svájci órát a duty-free üzletekben
A luzerni repülőtér vagy nagyobb óraszalonok gyakran kedvezőbb árakat kínálnak, mint a belváros turistaközpontú üzletei. Az árak így is magasak lesznek, de legalább elkerülöd a legdrágább opciókat.
2. Kerüld a vasútállomás körüli szuvenírboltokat
Ezek a legdrágább helyek a városban. Inkább sétálj el a belváros mellékutcáiba, ahol kisebb, helyi tulajdonú boltokat találsz jobb árakkal.
3. Vásárolj svájci csokoládét szupermarketekben
A Migros és Coop áruházláncokban sokkal olcsóbban jutasz hozzá minőségi svájci csokoládéhoz, mint a specializált cukrászdákban vagy turistaboltokban.
4. Használd a Tax Free vásárlást
300 frank feletti vásárlásnál kérd a Tax Free utalványt - ez 7,7% visszatérítést jelent. A repülőtéren vagy határnál válthatod be.
5. Látogasd meg a heti piacokat
Szombat reggel a Kornmarkt téren, kedd és szombat reggel pedig a Wochenmarkt piacon friss helyi termékeket vásárolhatsz kedvező áron.
6. Kerüld a hétvégi vásárlást
Sok üzlet zárva van vasárnap, szombaton pedig zsúfoltabb és drágább minden. Hétköznapokon nyugodtabban böngészhetsz.
7. Alkudj a kisebb szuvenírboltokban
Főleg ha több tételt veszel, gyakran engednek az árból. Ez különösen igaz a nem lánc tulajdonú, családi vállalkozásoknál.
8. Vásárolj svájci sajtot vákuumcsomagolásban
Ha hazavinnéd a híres svájci sajtokat, kérd vákuumcsomagolásban - így hetekig eláll és könnyebben szállítható.

Szórakozás

Szombaton este, pontosabban éjfél tájékán indul be a nagy éjszakai élet. A klubok előtt sorok állnak. Állítólag a belépőjegyek és bent az italok olcsóbbak, mint Zürichben. A legjobb alternatív helyek a Molo és a neuebad.

A luzerni szórakozás nem feltétlenül kerül vagyonba, ha tudod, hol és mikor érdemes keresni a programokat.
A város legnagyobb előnye, hogy természeti szépségei ingyenesek. A Luzerni-tó partján való sétálás, a régi város felfedezése vagy a Musegg-fal egy részének megtekintése nem kerül semmibe, mégis незабравляеmi élményeket nyújt. A Chapel Bridge és a Spreuer Bridge megtekintése szintén ingyenes, és ezek Luzern legfontosabb látnivalói közé tartoznak.
Ha múzeumokat szeretnél látogatni, keress kombinált jegyeket vagy családi bérleteket. A Swiss Museum Pass megéri, ha több múzeumot tervezel meglátogatni, és sok helyen diákkedvezményeket is adnak. Emellett számos múzeum kínál ingyenes napokat vagy kedvezményes időpontokat - érdemes előre tájékozódni az aktuális akciókról.
A városban rendszeresen tartanak ingyenes koncerteket és fesztiválokat, különösen nyáron. A Luzerni Fesztivál ugyan drága, de a kísérőprogramok gyakran ingyenesek vagy nagyon kedvező áruak. A helyi turisztikai irodában vagy online könnyen megtalálod ezeket az eseményeket.
Ha hegyi kirándulásra vágysz, a közeli túraútvonalak ingyenesek, és lenyűgöző kilátást kínálnak. A Pilatus vagy Rigi drága lehet a felvonókkal, de részben gyalog is fel lehet menni részben, vagy kereshetsz kedvezményes jegyeket bizonyos időszakokban. A helyi közlekedési kártyával gyakran kedvezményeket kapsz a hegyi vasutakra is.
Az esti szórakozáshoz nem kell feltétlenül drága klubokba járnod. A helyi pubok és sörözők sokkal barátságosabb árakat kínálnak, és itt ismerkedhetsz meg helyiekkel is. A happy hour időszakok kihasználása sokat spórolhat az italköltségen.
Nyári estéken a tóparton sok ingyenes program várja a látogatókat - utcai művészek, kisebb koncertek vagy egyszerűen csak a naplementé́s élvezete. A helyi lakosok is itt töltik szabad idejüket, így autentikus hangulatot kaphatsz pénz nélkül is.

Egyéb információk

1. Luzern több közterületi ponján van egy óra erejéig ingyenes wifi.

2. A város közbiztonsága kitűnő. Azért vannak zsebtolvajok, akik figyelik a lehetőségeket a turisták által zsúfolt helyeken. Szóval az értékeinket, utiokmáyainkat hagyjuk inkább a hotelszéfben.

3. Ha nem akarjuk magunkra haragítani a helyi (eredeti svájci) lakosokat, akkor ne szemeteljünk, köpködjünk az utcán, a tömegközlekedési eszközökön a csomagunkkal ne foglaljunk el plusz ülőhelyet, és ne menjünk át az úttesten piros lámpánál. Pedáns, szabálykövető népség, és nem szeretik a rendetlenkedőket. Arckifejezésükkel ezt jelezni is szokták.  

Óváros

Kornmarkt

Ez a város legszebb tere és sétálóutca övezete.

A Kornmarkt Luzern történelmi területe, amely az óváros szívében helyezkedik el, közel a városházához. Nevét a középkori gabonapiacról kapta, amely egykor itt zajlott, és fontos kereskedelmi központ volt a város életében. A tér központi helyen található, és jellegzetes épületekkel van körülvéve, amelyek közül sokat a 16. és 17. században építettek. A Kornmarkt történelmi hangulatát jól tükrözik a színes, patinás épületek és az utcai kávézók, amelyek kellemes helyszínt biztosítanak a pihenésre. A tér gyakran ad otthont helyi rendezvényeknek és piaci eseményeknek, amelyek tovább növelik a környék nyüzsgését. A Kornmarkt közvetlen közelében található a Luzerni városháza és a Mühlenplatz, amelyek szintén jelentős turistalátványosságok. A tér népszerű találkozóhely mind a helyiek, mind a látogatók körében, akik élvezhetik a történelmi környezetet és a helyi kultúrát.

K. Kriszta fotója

Oroszlán emlékmű (Löwendenkmal)

Szép emlékmű, mindenképpen érdemes megnézni és lefotózni. Értelmetlenül , de hősiesen elhunyt svájci katonák emlékére emelték 1821-ben.

Az Oroszlán emlékmű Luzern egyik leghíresebb és legmeghatóbb látnivalója, amely a városközponttól rövid sétára található. Ez a monumentális sziklába faragott alkotás a svájci gárdisták emlékére készült, akik 1792-ben Párizsban haltak hősi halált XVI. Lajos francia király és családja védelmében.

A kilenc méter hosszú és hat méter magas oroszlán egy lándzsával átszúrva haldoklik, miközben francia liliomokkal díszített pajzsot véd. Bertel Thorvaldsen dán szobrász tervezte, és Lukas Ahorn helyi kőfaragó vágta ki a természetes sziklába 1820 és 1821 között. A monumentum alatt latin felirat olvasható: "Helvetiorum Fidei ac Virtuti" - "A svájciak hűségének és bátorságának".

Az emlékmű különös erővel hat látogatóira - Mark Twain híres írót annyira meghatotta, hogy "a világ legszomorúbb és legmeghatóbb szobra"-ként írta le. A szikla természetes formája és a művészi kivitelezés tökéletes harmóniája teszi egyedülállóvá ezt az alkotást.

A Löwendenkmal megtekintése ingyenes, és egész évben hozzáférhető. A tükröződő tó és a körülötte lévő park nyugodt környezetet biztosít az elmélkedéshez. A szobor közelében található a Gletscher-garten (Gleccser-kert) is, amelyet érdemes egybekötni a látogatással.

Legjobb, ha délelőtti vagy késő délutáni órákban látogatod meg, amikor a természetes megvilágítás kiemeli a szobor részleteit. A hely könnyen megközelíthető gyalog a városközpontból, és gyakran szerepel a turisták útvonalában a többi közeli látnivalóval együtt.


Rengeteg kínai és indiai turistacsoport - K. Kriszta fotója

Városháza

Könnyű megtalálni, nagyon szép és érdemes egy közeli kávézóban pihenni, szemlélődni kicsit a környéken. Mellette a Weinmarkt, gyönyörű festett homlokzatokkal.

Luzern városháza (Rathaus) a város egyik legjellegzetesebb és legfontosabb történelmi épülete, az óváros szívében található. Az épület 1602 és 1606 között épült reneszánsz stílusban, olasz építészek tervei alapján. A városháza híres homlokzatáról és a tetején lévő, jellegzetes svájci stílusú zsindelytetőről. A földszinten található piac épülete, a Kornschütte, korábban gabonatárolóként szolgált, ma azonban kiállításoknak és rendezvényeknek ad otthont. A városháza tornya kiváló kilátást nyújt a Reuss folyóra és a közeli Kapellbrücke-re. Az épület nemcsak közigazgatási funkciókat lát el, hanem kulturális és turisztikai jelentőséggel is bír, rendszeresen látogatják helyiek és turisták egyaránt.

Vierwaldstätti-tó

A Vierwaldstätti-tó, más néven Luzerni-tó, Svájc középső részén helyezkedik el, és az ország egyik legismertebb tava. A tó nevét a négy közeli kantonról kapta: Luzern, Uri, Schwyz és Nidwalden, amelyek mind a tó partján találhatók. A Vierwaldstätti-tó rendkívül népszerű turisztikai célpont, híres a festői szépségéről, kristálytiszta vizéről és a környező hegyekről, mint például a Pilátus és a Rigi. A tó körül számos kis város és falu található, köztük Luzern, amely a tó legnagyobb települése és kulturális központja. A tó kiváló hely a vízi sportok kedvelőinek, ideértve a vitorlázást, a kajakozást és az úszást is, különösen a nyári hónapokban. A turisták számára hajójáratok indulnak a tó különböző részeire, lehetőséget biztosítva a környék alapos felfedezésére. A Vierwaldstätti-tó partján található történelmi helyszínek és túraútvonalak gazdag élményeket kínálnak a látogatóknak, így minden évszakban vonzó célpont.

A Vierwaldstätti-tó (Luzerni-tó) körülbelül 39 kilométer hosszú és maximálisan 20 kilométer széles. A tó alakja meglehetősen szabálytalan, több öböl és szűk szakasz található rajta, amelyek változatos hosszúságúak és szélességűek. A tó területe összesen mintegy 114 négyzetkilométer, és átlagos mélysége körülbelül 104 méter, a legmélyebb pontja pedig eléri a 214 métert.

l. juli fotója

Kapellbrücke

Európa legrégebbi fedett fahídja. A 14. században ácsolták a Reuss folyó fölé. 1993-ban leégett, de újjáépítették. A Matterhorn után ez a híd Svájc legtöbbet fotózott látványossága.

Kriszta fotói

Ez nem az első fedett fahíd, amellyel Svájcban találkoztunk, hiszen ezek az építmények itt különösen népszerűek. A fedettségük valahogy különlegesebbé teszi őket, túllépve egy egyszerű híd funkcióján. A luzerni fahíd azonban még ezek között is kiemelkedő.

A hídon átsétálva először a biztonság érzése ragadott magával, mintha a történelem is oltalmába venne. Majd jött a felfedezés izgalma: innen tárult elém a város egésze. Megpillantottam a városfalat, a templomokat, a Rigi és a Pilatus hegycsúcsait, az állomást – vagy legalábbis azt, ami megmaradt belőle –, Luzern egy másik impozáns szállodáját, a Château Gütsch-t, és a híd fafestményein keresztül Svájc történelmének egy-egy mozzanatát.

Spreuerbrücke

A Spreuerbrücke Luzern egyik legrégebbi fahídja, amely a Reuss folyón ível át. A híd 1408-ban épült, és középkori fa szerkezetével, valamint tetőszerkezetével különösen figyelemre méltó. A Spreuerbrücke különlegessége a belső oldalon látható festmények sorozata, amelyeket Kaspar Meglinger készített a 17. században, és amelyek az úgynevezett „Haláltánc” (Totentanz) jeleneteit ábrázolják. Ezek a festmények az élet mulandóságára emlékeztetnek, és a középkori pestisjárványokra reflektálnak. A hídról gyönyörű kilátás nyílik a városra, a Reuss folyóra és a közeli hegyekre, ami különösen lenyűgöző látványt nyújt. A Spreuerbrücke a város egyik jelképe, és kötelező látnivaló a turisták számára. A híd és környezete nyugodt hangulatot áraszt, így ideális hely a sétálásra és a fényképezésre Luzern történelmi óvárosában.

P. Miklós fotója

Schwanenplatz

A Schwanenplatz Luzern egyik legismertebb és legforgalmasabb tere, a város központjában található. Nevét a hattyúkról kapta, amelyek gyakran láthatók a közeli Luzerni-tó partján. A tér egy népszerű találkozóhely, és számos üzlet, étterem és kávézó veszi körül, beleértve a híres Bucherer óra- és ékszerüzletet is. A Schwanenplatz kiváló kiindulópont a városnézéshez, mivel közel található a Kapellbrücke-hez (Kápolna-híd) és a Hofkirche-hez, két ikonikus luzerni látnivalóhoz. A tér közelében megállnak a városnéző buszok és a turistahajók, így könnyen megközelíthető. A Schwanenplatz gyakran nyüzsög a helyiektől és turistáktól, akik élvezik a tér hangulatát és a közeli látnivalókat. Különösen nyáron, amikor az utcai művészek és zenészek is fellépnek itt, a Schwanenplatz még élénkebb és vibrálóbb légkört kínál.

Nem különösen szép tér, de sajátos a rengeteg indiai és kínai turista (nem migráncsok!) gyülekezőhelyeként - Kriszta fotói

Kilenc torony

Csak nyáron engednek be látogatókat a 14. században épült városfalhoz. A térképen Museggmauer néven keresendő.

A Kilenc Torony, németül Neun Türme vagy Museggmauer, Luzern középkori városfalának megőrzött szakasza, amely a 14. század végén épült. Ez a lenyűgöző erődítményrendszer egykor körülvette az egész várost, és ma is látványos emlékeztetője a középkori védelmi építészetnek.

A városfal összesen kilenc tornyot tartalmaz, amelyek mindegyike különböző nevet és funkciót kapott. A legismertebb közülük a Zyt-torony, amelyben található Luzern legrégebbi órája 1535-ből. Ez az óra különleges jogot élvez - minden más városbeli óra előtt egy perccel üti meg az órát, így hivatalosan ez határozza meg a város idejét.

A falrendszer körülbelül 870 méter hosszú, és négy tornya látogatható: a Schirmer-, Zyt-, Wacht- és Männli-torony. Ezekről fantasztikus kilátás nyílik a városra, a Luzerni-tóra és a környező Alpokra. A feljutás egy kis megerőltetést igényel, de a panoráma bőven kárpótolja a fáradságot.

A Musegg-fal nemcsak történelmi jelentőségű, hanem praktikus látnivaló is. A bejárás ingyenes, és saját tempódban fedezheted fel a tornyokat. Különösen szép itt a kilátás naplementekor, amikor az alpesi csúcsok és a tó aranyos fényekben fürdik.

A falhoz a városközpontból körülbelül 10-15 perc alatt gyalog eljuthatsz. Érdemes kényelmes cipőt viselni, mivel a tornyokba vezető lépcsők meredekek lehetnek. A látogatás összeköthető a közeli Gletschergarten vagy az Oroszlán emlékmű megtekintésével is.

Templomok

Jezsuita templom

Az elsőnek épült barokk templom Svájcban (1666). teljes barokk tobzódás.

A Jezsuita templom (Jesuitenkirche) Luzern első nagy barokk építménye, amelyet 1666 és 1677 között emeltek a Reuss folyó bal partján. A templom officially Szent Ferenc Xavér tiszteletére szentelték fel, és a jezsuiták svájci térítő munkájának központja volt.
Az épület homlokzata lenyűgöző barokk stílusban készült, rózsaszín természetes kőből, amely gyönyörűen harmonizál a folyóparti környezettel. A templom belseje igazi művészeti csemege - a mennyezetet Giuseppe Antonio Torricelli festette 1681-ben, és a szép stukkódíszítések Johann Singer munkái.
A templom különlegessége a híres orgona, amelyet 1862-ben építettek, és rendszeresen tartanak itt koncerteket. A Jezsuita templom ingyenesen látogatható, és gyakran szerepel a városi sétaútvonalakon a Chapel Bridge és a régi város felfedezése során.

b. j. fotója

Franziskanerkirche

A Franziskanerkirche (Ferences templom) Luzern egyik legrégebbi és legfontosabb temploma, a város központjában található. Az 1270-es években épült, és a ferences rendhez tartozik, innen ered a neve is. A templom gótikus stílusú, egyszerű, de impozáns külsővel és gazdagon díszített belső térrel rendelkezik. A templomban számos figyelemre méltó műalkotás található, többek között értékes freskók, faragott oltárok és egy híres orgona. A Franziskanerkirche különösen híres a szépített boltozatáról, amely finom gótikus kőfaragásokkal van díszítve. A templom a helyiek és a turisták számára egyaránt fontos szellemi és kulturális központ, gyakran szolgál koncerthelyszínként is. A békés és csendes légkör miatt ideális hely a meditációra és az elmélyülésre Luzern nyüzsgő városában.

Múzeumok

Közlekedési múzeum (Verkehrshaus)

Svájc legnépszerűbb múzeuma, gyerekkel utazóknak nagyon jó programlehetőség. Mellette a Planetárium és a Svájci Csoki kaland, 56.- eur a napijegy mindháromba. Külön a Közlekedési Múzeum 32.-, a gyerekek 12.- eurót fizetnek. Melegen ajánlott.

A Svájci Közlekedési Múzeum (Verkehrshaus der Schweiz) Európa egyik legnagyobb és legátfogóbb közlekedési múzeuma, amely 1959-ben nyílt meg Luzern külvárosában. A múzeum minden közlekedési ágazatot bemutat - vasutat, közúti járműveket, hajózást, repülést és űrtechnológiát egyaránt.
A múzeum fő attrakciói között található a hatalmas vasúti részleg eredeti mozdonyokkal, a vintage autók gyűjteménye és az interaktív repülési szimulátorok. Külön épületszárnyban működik az IMAX mozi és a planetárium, amelyek izgalmas tudományos filmeket és csillagászati előadásokat kínálnak.
A Verkehrshaus különösen családbarát hely, ahol a gyerekek kipróbálhatják a különböző járműveket és részt vehetnek interaktív kiállításokon. A múzeum területén található még egy mini Gotthard-alagút makettje és egy eredeti Boeing repülőgép is.

Rosengart gyűjtemény

A Rosengart Gyűjtemény Luzern egyik legértékesebb magángyűjteménye, amelyet Angela Rosengart hozott létre édesapja, Siegfried Rosengart műkereskedő örökségéből. A gyűjtemény a 19. és 20. századi modern művészet kiemelkedő darabjait tartalmazza, különös hangsúlyt fektetve az impresszionista és posztimpresszionista alkotásokra.

A múzeum legfőbb kincsei Pablo Picasso munkái, akivel Siegfried Rosengart személyes barátságot ápolt - a gyűjtemény több mint 200 Picasso alkotást őriz. Emellett Paul Klee műveiből is jelentős kollekció található itt, valamint Cézanne, Monet, Renoir és Chagall festményei is helyet kaptak.

A múzeum különlegessége, hogy intim, családias hangulatot teremt - az alkotások kis termekben, otthonias környezetben tekinthetők meg. Angela Rosengart személyesen vezette a múzeumot évtizedekig, és gyakran megosztotta személyes történeteit a művészekkel való találkozásokról.

A Rosengart Gyűjtemény a luzerni belváros szívében található, könnyen megközelíthető a főbb látnivalók mellett. A múzeum egész évben nyitva tart, és bár a belépő nem olcsó, a világszínvonalú gyűjtemény miatt minden művészetkedvelőnek érdemes meglátogatnia.

Gletschengarten

Gyönyörű az épület, kicsit régimódi, de nagyon aranyos a kiállítás. Alapvetően földrajzi, geológiai szempontból mutatja be a gleccsereket. Nagyobb gyerekkel jó program, és van családi belépőjegy is.

A Gletschergarten (Gleccser-kert) Luzern egyik legérdekesebb természettudományi látnivalója, amely a városközponttól rövid sétára, az Oroszlán emlékmű közelében található. Ez a különleges hely valójában egy 20 000 éves geológiai képződmény, amelyet egy ősi gleccser alakított ki, és amely tökéletes betekintést nyújt a Föld múltjába.

A fő attrakció a 32 óriási gletcserfazék, amelyek természetes kőbe vájt lyukak, és amelyeket a gleccser alatt áramló víz forgó mozgása alakított ki évezredek alatt. Ezek a természeti csodák némelyike akár 9 méter mély és 8 méter széles, és lenyűgöző bizonyítékai annak, hogy Luzern területe egykor jég alatt volt.

A park területén található egy viktoriánus labirintus is, amelyet 1896-ban építettek tükrökből és fából - ez Európa egyik legrégebbi tükörlabirintusa. A látogatók könnyen eltévedhetnek a 90 tükör között, ami szórakoztató kihívást jelent minden korosztály számára.

A Gletschergarten múzeuma részletes információkat nyújt a jégkorszakról, a helyi geológiáról és az emberiség fejlődéséről. A kiállítás interaktív elemei különösen népszerűek a családok körében, és segítenek megérteni a természeti erők hatását környezetünkre.

A hely különösen jó választás rossz időben, mivel a múzeum fedett, de a kert nyitott területei szép időben is élvezhetők. A kombinált jegy az Oroszlán emlékművel együtt kedvezőbb, így érdemes egyszerre meglátogatni mindkét látnivalót.

Wágner Múzeum

A Wagner Múzeum Luzern egyik legspeciálisabb kulturális intézménye, amely a híres német zeneszerző, Richard Wagner életének és munkásságának szentelt kiállítást mutat be. A múzeum Wagner egykori luzerni villájában, a Tribschenben található, ahol a zeneszerző 1866 és 1872 között élt családjával a Luzerni-tó partján.

Ez a hely különösen jelentős Wagner életében, mivel itt komponálta a "Nürnbergi mesterdalnokok" operáját és a "Parsifal" egy részét, valamint itt született meg fia, Siegfried is. A villa autentikus 19. századi berendezése és a zeneszerző személyes tárgyai lehetővé teszik, hogy a látogatók bepillantást nyerjenek Wagner mindennapi életébe.

A múzeum gazdag gyűjteményt tartalmaz Wagner kézirataiból, levelezéséből és korabeli hangszerekből, köztük az eredeti Érard zongora, amelyen a mester komponált. A kiállítás bemutatja Wagner kapcsolatát Svájccal és különösen Luzernnel, ahol alkotói korszakának egyik legtermékenyebb időszakát töltötte.

A Tribschen nemcsak múzeum, hanem koncerttermként is funkcionál, ahol rendszeresen tartanak Wagner-művek előadásait és kamarakoncerteket. A múzeum megtekintése összeköthető a tóparti sétával, mivel gyönyörű helyen fekszik, ahonnan panoráramás kilátás nyílik a tóra és az Alpokra.


Egyéb látnivalók

Hajókázás a tavon

A Luzerni-tavon való hajókázás az egyik legromantikusabb és legpanorámasabb élmény, amit a városban átélhetsz, hiszen a tó minden irányból lenyűgöző alpesi csúcsokkal van körülvéve. A hajójáratok egész évben üzemelnek, nyáron sűrűbb menetrend szerint, és többféle útvonalat kínálnak - a rövid városnézős köröktől a teljes napi kirándulásokig.
A klasszikus gőzhajók különleges hangulatot teremtenek, és lehetőséget adnak arra, hogy a tó partján fekvő festői falvakat, kastélyokat és hegyeket a vízről csodáld meg. A hajók fedélzetéről egyedülálló kilátás nyílik a Pilatus, a Rigi és a Titlis hegycsúcsokra, amelyek tükröződnek a kristálytiszta vízben.
Különböző típusú hajózási élmények közül választhatsz - vannak éttermes hajók, ahol finom svájci specialitásokat kóstolhatsz meg, valamint sunset cruises, amelyek naplementekor indulnak és káprázatos fényeket varázsolnak a tájra. A téli hónapokban is működnek a járatok, és a behavazott alpesi panoráma akkor még varázslatos.
A hajójegyek kombinálhatók a közlekedési bérletekkel, és sok helyen kedvezményeket kínálnak a turistáknak, különösen ha több napos Luzern-kártyát vásárolsz. A hajókikötő közvetlenül a városközpontban található, így könnyen beillesztheted a hajókázást a városlátogatásba.

Seebad

Ez egy tóra telepített régi fürdőház. Két medencében és a tóban is úszhatunk innen.

A Seebad Luzern egy népszerű, tóparti strand és fürdőhely a Luzerni-tó partján. A fürdő épülete modern, fából készült szerkezete tökéletesen illeszkedik a természetes környezetbe, stílusosan kombinálva a modern és tradicionális elemeket. A Seebad kiváló lehetőséget kínál a frissítő úszásra a tó tiszta vizében, különösen a forró nyári napokon. Az úszáson kívül napozóteraszok, relaxációs zónák és szaunák is rendelkezésre állnak, ideális helyet biztosítva a pihenésre és kikapcsolódásra. A hely különösen népszerű a helyiek körében, akik gyakran járnak ide napozni, úszni vagy egyszerűen csak élvezni a tó nyugalmát. A Seebad Luzern panorámás kilátást nyújt a környező hegyekre, beleértve a híres Pilátus és Rigi hegyeket is.

. A Seebad Luzern általában csak a nyári szezonban van nyitva, jellemzően májustól szeptemberig.

Hallenbad

Rossz időben a gyerekkel utazó családok megmentője. nem egy óriási csúszdaperk, inkább egy reláxáltabb kicsi. Hét közben este 10-ig nyitva van, szombaton és vasárnap hatkor zár.

Muhlenplatz

A Mühlenplatz (Malom tér) Luzern egyik legnagyobb és leglátványosabb tere, az óváros szívében helyezkedik el. A tér középkori hangulatot áraszt, amit a környező történelmi épületek és kanyargós utcácskák tesznek teljessé. A Mühlenplatzot egykoron malmok övezték, innen származik a neve is. Napjainkban a tér számos kávézónak és étteremnek ad otthont, ahol helyiek és turisták egyaránt élvezhetik a kellemes környezetet. A Reuss folyó partján elhelyezkedő tér kiváló kilátást nyújt a híres Kapellbrücke-re és a város többi részére. Nyáron gyakran rendeznek itt szabadtéri eseményeket, koncerteket és piacokat. A tér bájos hangulata és pezsgő élete miatt népszerű találkozóhely Luzern lakói és látogatói számára.

Környékberli látnivalók

Libegő 

Cable car valójában, Lugernből Turrenbe közlekedik. Szép időben remek móka, de egész napos kirándulás. Cca 45 perc Lugernig elérni, onnan 20 perc séta a libegőig és fel a hegyre. Fent séta, kirándulás, majd vissza ugyanez. A jegy 33.- eur/fő oda -vissza, általában csak márciustól októberig működik.

Titlis

Engelbergből lehet libegőzni, egész évben működik. Luzernből vonattal érdemes kijönni idáig.

Pilátus-hegy

Luzernhez a legközelebbi kirándulós hegy.  Szintén egésznapos program, csak jóidőben.

f. cs. fotója

A Pilatus egyáltalán nem egy kis dombocska, hanem igazi hegy a maga fenségében. Magas, meredek, gyakran felhőpamacsok ölelik körbe, és még július elején is akad egy-két folt hó a csúcson, hogy teljes legyen az alpesi hangulat. A legmagasabb pontja 2132 méter – ilyen magasságban még sosem jártam, így már önmagában ez is élmény volt.

Zürichből alig egy óra alatt elérhető vonattal Luzern, onnan pedig helyi busszal lehet kijutni Kriensbe, a Pilatus lábához. (Az oda-vissza buszjegy ára nagyjából 57 frank, ami átszámítva körülbelül 16 ezer forint.) Kriensből indul a libegő a hegycsúcsra, de mi eredetileg úgy gondoltuk, hogy inkább túrázunk egy darabon, aztán csak később ülünk fel – minél magasabbról indul az ember, annál olcsóbb a jegy. A terv az volt, hogy gyalog felmegyünk a Fräkmüntegg állomásig. Hát, nagy lelkesedéssel vágtunk neki.

Persze most már nevetek rajta: annyiszor megfogadtam, hogy a hegyet tisztelni kell, mégis elhittem, hogy ezt a 2100 méteres sziklás csúcsot majd könnyedén megmászom. Elindultunk felfelé, és gyorsan kiderült, hogy a valóság más: tíz kilométer ugyan nem sok, de 1600 méter szintkülönbség már egészen más tészta. Az első meredek szakasz után már százméterenként levegő után kapkodva álltunk meg. Egy percig sem bántam, hogy rég leszoktam a dohányzásról. Jó érzés volt látni, hogy mások is épp ilyen tempóban küzdenek felfelé.

Az állítólag könnyű útvonalon is több mint két órát gyalogoltunk a Krienseregg állomásig – papíron másfél óra lett volna. Nem bántuk, közben gyönyörű virágos hegyoldalakon haladtunk, és minden lépés megérte a kilátásért. Az étteremben jól esett egy hideg sör és egy almás rétes – úgy éreztem, kiérdemeltem.

Pénzt végül nem sokat spóroltunk: alig tíz frankkal került kevesebbe a jegy, mintha Kriensből egyenesen felültünk volna. A Fräkmünteggnél egy nagyobb, kabinos felvonóra kellett átszállni, ami negyedóránként indul és egyszerre több mint ötven embert visz fel. Minden jól szervezett: beléptetőkapu, jegyleolvasó, kijelző mutatja, mennyi hely van még. Általában tele is van.

Ahogy a felvonóból lenéztem, világossá vált: esélytelen lett volna gyalog végigmenni. Egyre meredekebb, egyre kopárabb, sziklákkal tűzdelt ösvény vezetett volna tovább a tűző napon. Lehet, hogy felértünk volna valahogy, de nagy valószínűséggel lekéstük volna az utolsó libegőt visszafelé.

A csúcson lenni leírhatatlan. Minden olyan picinek tűnik odalent, miközben körös-körül tavak, erdők és távoli csúcsok rajzolják ki a látképet. Tudom, hogy tényleg magasan vagyok, mégis olyan valószerűtlen az egész, hogy alig fogom fel, milyen könnyen le lehetne innen zuhanni.

Odafent mindenféle ember összegyűlik: túrabotos hegymászók, szelfibotos lányok szandálban, korlátra mászó kalandorok, tibeti szerzetesek narancssárga ruhában, nyugdíjas turistacsoportok, ázsiai fotózós csapatok, indiai családok – igazi kavalkád. A Pilatus mindenkit magához vonz, és most már tudom, miért.


Érdekességek

A világ első fogaskerekű vasútja

Luzern közelében, a Rigi hegyen 1871-ben indult el a világ első fogaskerekű vasútja, a Vitznau-Rigi-Bahn. Ez a műszaki csoda forradalmasította a hegyi közlekedést, és a rendszer még ma is eredeti svájci precizitással működik. A vasút építésekor sokan kételkedtek benne, hogy egy vonat képes lesz ilyen meredek lejtőn felkapaszkodni, de a sikeres megoldás világszerte példaként szolgált más hegyi vasutak építéséhez.

A titkos Cold Spot jelenség
A Luzerni-tó egy különleges mikroklímával rendelkezik, amelyet "cold spot" néven ismernek a meteorológusok. A tó mélysége és a körülötte lévő hegyek miatt gyakran 3-5 fokkal hűvösebb itt a levegő, mint a környező területeken, még nyári hőségben is. Ez a jelenség különösen érdekes a tó déli részén, ahol télen néha jégvirágok képződnek a part közelében, miközben pár kilométerre dél felé már teljesen olvadt minden.

A rejtélyes középkori alagút

A luzerni óváros alatt egy 800 éves, titokzatos alagútrendszer húzódik, amelynek eredeti célját a mai napig nem sikerült teljesen tisztázni. Az alagutakat véletlenül fedezték fel az 1960-as években egy építkezés során, és bár feltételezik, hogy védelmi vagy kereskedelmi célokat szolgáltak, néhány szakaszuk olyan furcsa módon épített, hogy egyes történészek szerint titkos menekülőutakat is jelenthettek a városi elit számára.

A különös Föhn-szél hatás

Luzernben egy egyedülálló időjárási jelenség figyelhető meg: amikor a Föhn-szél fúj a hegyekből, a városban olyan tiszta lesz a levegő, hogy a 100 kilométerre lévő Berni-Alpok csúcsai szabad szemmel láthatók. Ez a jelenség annyira ritka és lenyűgöző, hogy a helyiek "Föhn-nap"-nak nevezik, és régen azt tartották, ez szerencsét hoz a városra.

További beszámolók

Luzern egy igazi ékszerdoboz! Már az első benyomásom is fantasztikus volt róla. Amint kiléptem a vasútállomásról, rögtön éreztem azt a különleges atmoszférát, amiről annyian beszéltek. Luzern valóban festői csoda.

A város szívében állva lenyűgözött a látvány: a Reuss folyó, az egyedi épületek, a híres hidak, a templomok, a galambok és a békés, nyugodt emberek mind hozzájárultak a varázslathoz. Átsétáltam a Kapellbrückén, a híres fedett fahídon, amely Luzern ikonikus jelképe. Nem véletlen, hogy sokan kizárólag ezért látogatnak el ide.

Tovább barangolva megcsodáltam a 600 éves jezsuita templomot, majd visszatértem a túlpartra, ahol Luzern igazi sétálóutcáit fedeztem fel. Ami rögtön megragadta a figyelmemet, az a rengeteg luxusüzlet és az elképesztő árak. Egy "nem átlagos" napszemüveg ára például körülbelül 140 ezer forint volt – ezzel még a Matterhorn 75 ezer forintos színes ceruzaszettjét is felülmúlta.

A Rolex kirakata is ámulatba ejtett: egy óra ára 110 ezer svájci frank, azaz nagyjából 30 millió forint. És ez csak a kirakati darab! Elgondolkodtató, hogy a valódi csúcskategóriás, rendelésre készült órák vajon mennyibe kerülhetnek. Sétálni ezek között a luxusüzletek között egészen különleges élmény volt.

Fontos megemlíteni, hogy nemcsak az ékszerek és órák, hanem az ételek is rendkívül drágák – bár ez Svájcban nem meglepő.

Bár múzeumokban nem jártam, és nem vettem részt szervezett városnézésen, így is sikerült megismernem Luzernt, és értékelni a város különleges hangulatát. Ez az élmény valóban emlékezetes marad.

Fotóegyveleg


A Falkenplatz környékén ez a falfestmény címe  „A polgárok és mesterek” — stilizáltan mutatja be a régi céheket, mesterségeket és polgárokat, kicsit modernebb, 20. századi falkép-stílusban, nem a klasszikus reneszánsz festett homlokzatok mintájára.

K. Kriszta fotói

Kínai és indiai turisták minden mennyiségben (nem migráncsok!) - Kriszta fotója






Kommentek

Benedek Ildikó, 2025. 06. 17. 19:54
Kedves Útleíró! Köszönöm minden sorát, az olvasás után még nagyobb örömmel várom a napot, amikor ott lehetek. Üdvözlettel, Ildikó


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon