.
Kriszta fotója
Miami (májámi) az USA egyik legdinamikusabban fejlődő nagyvárosa. 480 ezer állandó lakosa van (2021-es becslés). Miamiben 3 hivatalos nyelv is van: az angol, a spanyol és a francia szavakkal teli Haiti-i kreol. Miamiben a spanyol anyanyelvűek aránya 67 százalék! Angolul csupán a 15-20 százalék beszél. Ha a turistákat is beleszámítjuk, akkor azért többet lehet az angolt hallani. Ha szupermarketben, benzinkútnál vagy gyorsétteremben időzünk éppen, akkor világossá válik, hogy Kuba nincs túl messze... Miami nemzetközi repülőtere kb. 5 kilométerre van a belvárostól északnyugatra. A Biscayne Bay, a NW Eight Street, a SW Seventh Street és a Fourth Avenue által határolt övezet számít Miami belvárosának.
R. Gyuri fotója
,, Miami városa egyébként egészen különleges. Nem egyszer voltunk már tengerparti nyaraláson, elsősorban Horvátországban és Görögországban, így alapvetően ahhoz szoktunk, hogy a nyaralóvároskák kicsik, átláthatók. Vagy pedig, ha tengerparton fekvő nagyobb városban jártunk, akkor az ottani strandok kevésbé voltak alkalmasak a fürdésre, akár csak amiatt, mert nem volt elég tiszta a víz. Ezért ez nagyon új élmény volt számunkra, hogy a tengerparti nyaralás egy metropolisz árnyékában történik, egyszerre lehet strandolni, és közvetlenül azt követően elveszni a felhőkarcolók közt. További érdekessége volt a városnak, hogy konkrétan senki nem angolul beszélt, hanem spanyolul. Persze, persze tudnak angolul (többségében legalább is...), de gyakorlatilag nem ez az elsődleges nyelv.
A Wikipédián hivatkozott 2010-es felmérések alapján a lakosságnak mindössze 12%-a fehér, a többiek szinte mind Közép-, illetve Dél-Amerikából érkeztek. Azt is írják itt, hogy 2010-ben a lakosok 58%-a nem USA-ban született állampolgár volt. Ezek az adatok természetesen szépen visszaköszönnek az utcákon is, elképesztően színes a város, az embereket illetően is.
Aztán azt is megállapítottuk, hogy milyen jó, hogy az ember - főleg két kisgyerekkel, akik gyök kettővel haladnak - bérel egy autót, mert így autózás közben is sok mindent lehet látni a városból. És hát Miamiban autókázni elég cool volt, még akkor is, ha nekünk nem Lamborghinink meg Mazzeratink és Porschénk volt, mert ugyebár ilyenekből nem egyet, nem kettőt lehet látni arrafelé (és a Hollywood negyedben még nem is jártunk). (2016)" forrás
R. Gyuri fotója
A Miami repülőjegyet érdemes előre megvenni, különösen a zsúfoltabb időszakokban, az iskolai szünetekben.
Főszezonban szállást is előre kell foglalni, karácsonykor ez kötelező.
Miami Beach-en
Miamiben
Gyakorlatilag nélkülözhetetlen. A tömegközlekedés esetleges, ritkán és kevés busz közlekedik.
A bérelt autó egyetlen valódi alternatívája az uber, ami szerencsére Amerikában él és virul. A taxiköltségnek cca. a 60-70% a költsége, érdemes az appot még a reptéri wifivel letölteniés azonnal hozzá is kötni a megfelelő hitelkártyát. Már használható is.
A repülőtéren érdemes felvenni az előre lefoglalt autót. Az autóbérléshez érvényes jogosítvány, fényképes igazolvány és alaposan feltöltött hitelkártya szükséges. A tömegközlekedés Miamiban esetleges, de létezik. Nagyon jó lehetőség még az über, egyetlen applikáció letöltésével elérhető, viszonylag olcsó.
Van metro, kimegy a repülőtérre is, de sajnos csak egy vonal. Turistás helyeken jár az ingyenes troli, de korlátozott útvonalon.
Ingyenes trolley Miami Beach-en - R. Gyuri fotója
Vízi taxi - J.K. fotója
W.P. fotója
S.M. fotója
Minden kapható, különböző árakon, de általában jó minőségben. Az éttermekben kérés nélkül hozzák a hideg vizet. Vigyázat,az adagok általában hatalmasak. Érdemes kibróbálni egy-egy áruház delijét, remek minőségű és tetszőleges adagban kapható főtt ételhez juthatunk könnyen. Legjobb a Whole Foods.
Steak - P.M. fotója
Kiszemeltünk mi is egy helyszínt, ahol engedtem a csábításnak és – meggyőzvén magamat, hogyha már Amerikában járok, ezt nem hagyhatom ki –, bekebeleztem egy isteni hamburgert. Tényleg pazar volt! A zsemle között Angus marhából készült húspogácsa, grillezett rák, főzőbanán és – feltételezem –, ízfokozókkal felturbózott szósz, amely addiktívvá teszi a fogyasztót. (felvidéki csavargók) forrás
"Miami Dowtown-ba nem mentünk be (csak mikor érkeztünk), mert szinte semmilyen látványosság nincs. Gyönyörű magas épületek vannak, olyan mint Orlandoban, csak több. South Beach-et viszont elég jól körbejártuk. Nincsenek magas házak, sok az art deco stílusú hotel és étterem. A part mellett egy-két hotel volt magasabb, amúgy 2-3-4 emeletes házak vannak. A sétáló utca a Lincoln Road Mall, ahol a legtöbb üzlet nagyon drága – vagyis nem az au pairek pénztárcájához van szabva – viszont találtunk két ékszerüzletet, ahol elfogadható árak voltak és gyönyörűséges nyakláncok, fülbevalók, karkötők, stb. Ajándékboltokból sem volt hiány, de aki bikinit akar venni, az ne itt vegyen. Alsó rész: 40 dollár, felső rész: 40 dollár. Ugyanez New Yorkban együtt kb 30. Sok a latino, ezért legtöbb helyen spanyolul is ki vannak írva a különböző szövegek. Tetováló szalon minden utcasarkon van. MIAMI INK – voltunk itt is. A Discovery-n megy egy sorozat és itt forgatják. Utolsó nap autogramot akartunk kérni tőlük, de nagyon elfoglaltak voltak, úgyhogy ez elmaradt. Képeket és videót azért csináltunk. Az utcák itt is számozva vannak, nem lehet eltévedni. Az óceán mellett haladó út, az Ocean Drive, ez tele van éttermekkel és üzletekkel. A homokos partot egy keskeny és hosszú pálmafás park választja el ezektől. (2009)" forrás
Ajánlott klub (house zenével): Nikki Beach Club Ocean Drive/1st Avenue.
"Két nagyobb party place-en voltunk, úgyhogy csak ezekről tudok nyilatkozni. Mansion és La Folie. Mindkét helyre a hostellel mentünk, mert így 30 dolcsi helyett 5 volt a belépő. Dóri 21 év alatti, de nem aggódtunk, sejtettük előre, hogy a biztonsági emberek itt sem láttak még magyar jogsit és nem fogják nézegetni hosszasan :) Dóri ’88. decemberi, tehát még nincs 21 – ami itt a korhatár. Viszont a security emberke nem nézte a hónapot, csak az évet, tehát így 21 :)
Amikor egyszer koktélozni mentünk, akkor a pultos csajszi rákérdezett, de megmagyaráztuk neki, hogy nem 1988.december 5., hanem 1988.május 12. – tehát a nap és hónap fordítva van – ELHITTE :) Még ő kért szinte bocsánatot. Tudjuk, ez nem szép dolog, de hát Dórinak is jár a koktél :) Szóval... Mansion: nagyon szép és nagy club volt, egy zene ment több teremben. Volt elég sok kanapé, ahova le lehetett ülni. Nekem sajnos a zene nem jött be annyira – hip hop. Itt ez sokkal népszerűbb mint otthon. Szeretem hallgatni a kocsiban, de ennyi. Volt egy fürdőruhás divatbemutató is. La Folie: kisebb hely, de a zene nagyon jó volt. 12.30ig ingyenes Sex on the beach koktél volt – kihasználtuk az alkalmat és fejenként 4et sikerült meginnunk. (Bár az alkohol vizezve volt, tuti.) Itt is volt egy majdnem ugyanolyan divatbemutató, mint a másik helyen. A wc-ben a wc-s néninél volt smink, körömlakk, parfüm, fésű, minden amit a csajok akarnak. (2009)" forrás
,, A látogató népség számára persze nélkülözhetetlen a klasszikus medencés-party életérzés, így nem csoda hogy Miami Beachen sok hotel megy rá a különleges látványra. Miami azért nem Las Vegas, nem feltétlen fesztivál területnyi méretű medence oázisokra kell gondolni.
Nekem a személyes kedvencem a Broken Shaker volt, ami a backpacker rétegre fókuszáló Freehand Hotelben található, de nem csak a szállóvendégeknek nyitott. Igazi bohém mennyország és ráadásul még helyi tervezők portékái között is lehet keresgélni, olyan mint egy Wampba oltott medencés bár (amit nem mellesleg a világ egyik legjobb koktélbárjaként tartanak számon).
A luxus vonalon pedig, tökéletes választás a nagy múltú Fontainebleau (ez volt Sinatra törzshelye és itt nyaralt maga James Bond a Goldfingerben is), a méltán szupertrendi Delano, vagy ha már kimozdulnál a partról, a belvárosi East Miami hotel bárja, a Sugar. (2018)" forrás
Pont a kintlétünk alatt került megrendezésre az Ultra Music Festival, így a város nyüzsgött a fiataloktól. Miami nagyon multikulturális, mindenféle nemzetiségű, identitású, hovatartozású egyénnel találkozik az ember. A híres Ocean Drive-on sétálva zavarba ejtően sok kisportolt, kockahasú férfin vagy 90-60-90-es ideális méretarányú nőn akad meg az ember tekintete. Mintha mindenki egy divatmagazinból vagy az Abercrombie ruhamárka modelljei közül való volna. Monumentális luxusautók, Dodge-ok, Corvette-k, kabriók szaladoznak mindenhol. Ahogy a közkedvelt úton haladtunk, rengeteg inger ért, nekem személy szerint már túl sok is volt. Az éttermek telis-tele voltak szórakozni vágyókkal, sok helyen transzvesztita show-val szórakoztatták a vendégeket. (felvidéki csavargók) forrás
Miamit drogfővárosnak is ,,becézik". Ebből adódóan régebben elég pocsék volt Miamiban a közbiztonság. Az utóbbi években azonban a helyi rendőrség megerősített jelenlétének köszönhetően a bűnözési statisztikák javultak. Florida, és benne Miami a turizmus tekintetében igazi aranybánya, így aztán a hatóságok és az üzleti körök is eléggé érdekeltek, hogy közbiztonsági okokból ne utazzanak máshová a turisták. Miami Beach pl. biztonságosabb, mint a legtöbb európai nagyváros. Miamiben lényegében csak két olyan negyed van, ahová sötétedés után nem ajánlott menni: Overtown és Liberty City. Alapszabály a tapasztalatlanabb turista számára, hogy kerüljük azokat az utcákat, amik lepukkantak, ahol a házak vacak állapotban vannak. A jó közbiztonságú helyeken az utcák rendezettek, a házak felújítottak. Késő este tanácsos a forgalmasabb, nagyobb utakon sétálni, és elkerülni a sötét mellékutcákat. A masszív rendőri jelenlét megnyugtató a turisták számára (is).
Strand vécé és öltöző Miami Beach-en - Kriszta fotója
Mindössze 83 ezer állandó lakos (2021-es becslés)
Miami Beach Miamitól keletre, kb. hat kilométerrel fekszik egy mesterséges szigeten. Az igazság az, hogy manapság a helyi közbeszédben amikor Miami Beachről beszélnek, akkor azon a (fél)sziget nyüzsgő déli részét értik s ez a South Beach (SoBe). Itt van az art deco negyed is, amiről alább külön alfejezetben írunk. A 16 kilométer hosszú sziget északi része nem annyira látványos. Itt vannak a magas apartmanházak, luxushotelek és mindenféle lakónegyedek. Délen a 43. utca északon a 96. utca határolja be ezt az északi Miami Beach-et. Hosszan érdemes sétálni rajta, gyönyörködni a valóban csodás art deco épületekben. A 6. és a 14. utca strand felőli oldalán van wc/öltöző, így a strandolás/fürdés is megoldható a városnézés mellett.
"A Lincoln road, South Beach-en az egyik legforgalmasabb sétáló utca. Rengeteg étterem, bár, szórakozóhely található itt. Csodálatos élmény ezen az utcán sétálgatni, majd beülni az egyik étterembe, bárba, ahol a pálmafák hűsében vízpermettel az arcunkba meg lehet pihenni. A pincérek, pincérnők a legszebb latinos fiatalok, akik bókjainak könnyen bedőlnek az emberek (mi is :)) és marasztalják a vendégeket. Nagyon közvetlenek, kedvesek az emberek. A Lincoln road, South Beach-en az egyik legforgalmasabb sétáló utca. Rengeteg étterem, bár, szórakozóhely található itt. (2012)" forrás
,, Miamiban nagyon sok spanyol szót hallani a közel fekvő Latin-Amerikának köszönhetően. Meglepődve konstatáltam viszont, hogy sokan, többek között a taxisok sem, nem beszélik az angol nyelvet. Hogy a spanyol kultúrával is ismerkedjünk picit, Virággal elhatároztuk, hogy meglátogatjuk Miami spanyol negyedét, a Little Havanát. Kalandos utunk volt a helyszínre. Vasárnap tömegközlekedni nem a legokosabb döntés, de nekünk nagy szerencsénk volt, mivel a buszmegállóban töltött várakozást egy ételfutár törte meg és felajánlotta, hogy elfuvaroz minket a helyszínre. Ez nagyon kapóra jött nekünk a vasárnapi ritka buszjáratok miatt.
Miamiban buszozni egyébként sem jellemző, mindenki kocsival jár, így rengetegszer jegylyukasztás helyett a buszsofőr csak intett, hogy felenged minket, csak a maszkunkat tegyük fel. A kubai negyedet szivar-, és kávéillat töltötte meg. Végre ittam egy isteni cappuccinot és elnyaltam egy gombóc fagyit, miközben a szebbnél szebb kubai művészi falfestményekben gyönyörködtünk. Az esti bulihangulat a trance műfaj köré körvonalazódott és egy medencebulit vettünk célba.(2022) (felvidéki csavargók) forrás
R. Gyuri fotói
Versace villa - zarándokhellyé nőtte ki magát, itt ölték meg a mestert 1997-ben egy reggelen. Manapság The Villa Casa Casuaria néven egy igazi luxus butikhotelt talál itt a látogató. A legolcsóbb ár 700.- dollár/szoba/éjszaka plusz taxok, ez is alacsony szezonban. Nem látogatható, csak az előtere. De a mezítlábas turista nyugodtan megpróbálhat bepofátlankodni, hátha bejön.
,, A legjobb Miamiban az, hogy a sztárok életének mi is részesei lehetünk, ha elég pénzünk, vagy legalább egy kis szerencsénk van. Akár a házaikba is beleshetünk, csupán egy szervezett hajókirándulásra kell befizetni, amely megkerüli a sztárok szigetét, de akár egy bérelt autóval is behajthatunk és megleshetjük Jennifer Lopezt, ahogy a szemetet viszi ki, láthatjuk Shaquille O'Nealt, ahogy a házi kosárpályáján zsákol, hallhatjuk ahogy Gloria Estefan latin dalokat dúdol vagy éppen kifigyelhetjük, ahogy Matt Damon jógázik a kertjében. (2016)" forrás
"Hosszú, széles világos homokos part, mindig más színű óceánnal. Vízi-mentők kis kilátó tornyaival, ahogy azt a filmekben látni lehet. Bár a vízi-mentőket nem láttuk - bent ültek a toronyban. South Beach legdélebbi szakaszán van a Nikki Beach, itt volt a legszebb az óceán – igazi türkizkék színű, mint az utazási katalógusokban és kristálytiszta. Ez a neve a partszakasznak és egy beach clubnak is, gyönyörű fehér ágyakkal (videoban látni). Medúzákkal nem találkoztunk, csak picike halakkal. Mindennap lementünk a partra, bár utolsó nap szétáztunk, mert eljött a "várva várt" thunderstorm. (2009)" forrás
Kriszta fotója
Wynwood-ról külön oldalon írunk szuper falfestményekről készült fotókkal: https://utikritika.hu/florida/wynwood_negyed_miamiban
Az alábbi fotók még 2013 táján készültek, s ezekkel már 2023-ban nem találkozhattunk.
Kriszta fotói (2013)
,, Gyorsan lecuccoltunk a Miami Beachen fekvő hotelünkben és kisétáltunk a fehér homokos tengerpartra. Kiszámítani sem tudtuk volna pontosabban, pont elértük a gyönyörű rózsaszín naplementét. Egy alakbarát poké tál után csinosba dobtuk magunkat és átutaztunk a közeli Hollywood városába, a pazar Hard Rock Hotel & Casino-ba, másnéven a Gitár hotelbe. Ámulatba ejtő építészeti remekmű, mely hotelszolgáltatásain felül egyéb exkluzivitást is bőkezűen kínál látogatóinak: itt található Florida legnagyobb kaszinója; szerencsejátékgép-tenger, ameddig ellátsz. A gitárépületben tovább sétálva a divat-, és a zene szerelmesei is garantáltan találnak kedvükre valót a luxusboltok tömkelege között. Ha pedig megéhezel, a nívós gasztroélményeket sem kell mellőznöd. A megannyi pompán átvágva utunk a komplexum szórakozónegyedébe vezetett, a DAER Clubba. Eszméletlen élmény volt, amint a Dom Perignon pezsgőmet szürcsölve egy karnyújtásnyira tőlem a híres DJ Kaskade zenélt.
Az ebéd után elsétáltunk a híres Nikki Beach-re, s mivel nekem a víz még hideg volt, így csupán D-vitamint szívtam magamba a Baywatch filmből is közismert vízimentő tornyok között. Az esti programunkkal picit elszámoltuk magunkat, ugyanis mire kiértünk a bárokhoz, pont érvénybe lépett a kijárási korlátozás. A déli parton minden bár éjfélkor becsukta kapuit a közelmúltban történt lövöldözés miatt. Vigaszdíj gyanánt egy gyors tequilát még felajánlott nekünk a pont zárófélben lévő spanyol bár egyik vendége. (2022) (felvidéki csavargók) forrás
"Az ember TV-én keresztül sokszor látja Miamit (pl. Miami helyszínelők) - így természetesnek vettük hogy már a második nap elmegyünk megnézni a híres tengerpartot és a belvárost. A délelőtt folyamán fátyolosan sütött a nap, így nem is éreztük annyira a meleget, de délutánra már éreztük hogy jobb lett volna egy kicsivel több naptejet magunkra kenni. Maga a tengerpart érdekes látnivaló, de Floridában találkoztunk sokkal szebb részekkel a későbbi utunk során. A belváros tipikus Amerika, tele felhőkarcolóval, viszont a helyi közlekedést jól megoldották, ráadásul ingyenes is. Mivel Amerika híres a nagy bevásárló központokról - így a következő nap gondoltuk hogy eleget teszünk a lányok vásárlási szükségleteinek és meglátogattuk a Sawgrass Millst, ami az egyik legnagyobb bevásárló központ Floridában, több mint 350 bolttal." forrás
"A legtöbb szállodában széfek állnak a vendégek rendelkezésére, ahol értéktárgyaik biztonságban vannak. Készpénzt, hitelkártyát, kamerát, egyéb értéktárgyakat soha ne hagyjon a szállodai szobában, azokat helyezze a széfben biztonságba. Miamiben sok a zsebtolvaj, főleg a buszokon, liftekben és egyéb zsúfolt helyeken. Az autók ablakai út közben is legyenek zárva. Biztonsága érdekében szürkület után ne egyedül menjen az utcára, készpénzt csak a minimális mennyiségben vigyen magával. Kerülje el Miami északnyugati részét, Liberty Cityt, és tartózkodjon az éjszakai városnézéstől Miami belvárosának környékén, ahol nagyon könnyű eltévedni." forrás
"Miami Beachre a hírességek, illetve gazdagok szigetei, a Palm Island és a Hibiscus Island mellett haladva lehet eljutni. Nem nehéz észrevenni, ugyanis elég nagy kúriák és néha még azoknál is nagyobb jachtok szegélyezik a partját. A Beach leghíresebb utcája, a Collins Avenue, melynek délebbi része (ahonnan a keresztutcák számozása is kezdődik) az Art Deco negyed, mely művészi házairól, illetve rengeteg étterméről híres. Én személy szerint olyan kifejezetten művészinek nem nevezném a negyedet, azonban hangulatosnak mindenképpen. Érdemes még a Collins Avenue-val párhuzamosan haladó Ocean Drive-ot (mely nevéhez hűen az óceánparton van) is megnézni, esetleg ott beülni egy italra, vagy akár ebédelni, kifejezetten érezhető itt már a kicsit karibi jelleg, ezt alátámasztják az itt szóló zenék, a trópusi éghajlat (és a közelség a karibi térséghez) pedig adott. Napközben is csodálatos, de egy esti séta itt, az egészen különleges. (2012)" forrás
"Reggel elindultunk felfedezni Miami Beach South Beach részének „alsó végét”. Maga Miami Bech Amerika első resortja volt. A húszas évek álomvilága épült itt fel az art deko negyedben, a nyaralás, a gondtalan jólét a jó élet szimbólumaként épültek sorban a villák, szállodák, éttermek. Az ötvenes évekre lepusztult részt a megalakított South Beach Art Deko Society hivatott megmenteni. Jó látni, ahogy a két éve már látszó felújítások a legtöbb helyen befejeződtek, gyönyörű az egész, sok helyen még újjáépítenek, vagy új házak épülnek. Sok új közülük az olyan mintha, de tartva a stílus előírásait, nagyon jól illeszkednek a többihez.
A helyi buszjárat majdnem elvisz a földnyelv végéig, ahol néhány hatalmas felhőkarcoló társasház épült fel az utóbbi években szépen karbantartott parkban. Innen látni a belvárost a túloldalon, rálátni a kikötőre, a Fisher Island-ra, és természetesen előtte az óceán. Ha a Collins Avenue egyik végpontját már láttuk, megnézzük a másik végét is, határoztuk el. (Ráadásul van heti jegyünk, legalább kihasználjuk.) Senki nem tudja pontosan, milyen hosszú ez a sugárút, általában 15-16 kilométeresre becsülik. Mi a 9. utcánál lakunk, és a sugárút a 192. utcánál fejeződik be. A sugárúton Miami szinte egész története megjelenik. (2014)" forrás
Kriszta fotója
Kriszta fotója
Trolley - D.L. fotója
Nem bizonyult kétéltűnek... - J.M. fotója
Downtown - B.M. fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.