ÚTIKRITIKA.HU / Kutaiszi







útikritikák


Kutaiszi

Kutaiszi - bevezető| Tetszett&Nem tetszett| Vélemények| Reptérről a városba|VásárlásEgyéb praktikus információk| További beszámolók|Fotóegyveleg

Elter Karcsi fotója

Tartalomfeltöltés folyamatban

Kutaiszi - bevezető

Lakosság (2025-ben): 135,200

2024-ben Kutaiszi valamelyest változott, de még mindig nem a legszebb város Grúziában. A város megjelenése továbbra sem túl esztétikus, sok helyen még mindig érződik a szocialista korszak hagyatéka. Az utóbbi évek fejlesztései ellenére a város központja kissé kaotikus maradt, és a régi épületek sokasága továbbra is rontja az összképet.

Kutaiszit körbejárva találunk néhány érdekesebb látnivalót, például a Gelati kolostort és a Bagrati székesegyházat, amelyek valóban különleges történelmi és vallási jelentőséggel bírnak. A város azonban nem a nevezetességei miatt vonzza a látogatókat, hanem azért, mert remek kiindulópont a környék felfedezéséhez. Innen könnyen elérhető a Prometheus-barlang, a Sataplia Természeti Rezervátum, valamint az Okatse- és Martvili-kanyon, amelyek lenyűgöző természeti szépségeket kínálnak.

Kutaiszi tehát továbbra sem a szépségéről híres, de praktikus helyszínként szolgál a közeli látnivalók megismeréséhez. A város kényelmes szálláslehetőségeket és jó közlekedési kapcsolatokat kínál, így ideális bázis a régió felfedezéséhez, ahol Grúzia valódi varázsa bontakozik ki.

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett:

A Bagrati székesegyház lenyűgöző volt napnyugtakor, amikor a lenyugvó nap fénye megvilágította az ősi falakat és a harangtornyot.
A Gelati kolostor freskóinak élénk színei és részletgazdagsága teljesen elvarázsolt, különösen Krisztus pantokrátor ábrázolása a főkupolában.
A Green Bazaar nyüzsgő hangulatában remek volt megkóstolni a friss churchkhelát és a helyi sajtokat, miközben a kereskedőkkel alkudoztunk.
A Rioni folyó partján sétálva kellemes volt felfedezni a kis kávézókat és borospincéket, ahol kiváló grúz borokat kóstolhattunk.
A helyi éttermekben a khinkali (húsos-fűszeres gombóc) olyan ízletes volt, hogy kétszer is visszamentünk ugyanabba az étterembe.
A fehér híd környékén az esti fények különleges hangulatot teremtettek, miközben a helyiek sétálgattak és beszélgettek a padokon.

Nem tetszett:

A taxi sofőrök folyamatosan próbáltak átverni az árakkal, és többször kellett alkudozni velük, hogy elfogadható áron vigyenek el a látványosságokhoz.
A Gelati kolostorhoz vezető út tele volt kátyúkkal, és a busz olyan rázkódott, hogy majdnem rosszul lettünk.
A központi piac környékén sok volt a kéregető, akik néha agresszíven követtek minket.
A szállodánk fürdőszobájában alig volt meleg víz, és amikor szóltunk a recepciónak, csak megvonták a vállukat.
A turistainformációs iroda gyakran zárva volt a kiírt nyitvatartási idő ellenére, így nehéz volt megbízható információhoz jutni.
A központi parkban sok volt a szemét és a törött pad, látszott, hogy nem fordítanak figyelmet a karbantartásra.

Vélemények

Körülbelül fél nap alatt bejárható, inkább a környék természeti csodái látványosabbak, de néhány szép templom, híd, vagy jópofa szobor akad Kutaisziben is.
A kóbor kutyák és tehenek barátságosak, az elején azért óvatosan kezeltem a helyzetet, de végül is mindegyik barÁtságos volt és inkább kaját kért volna, sem mint fenyegető volt.


Kutaisi piaca nagyon nagy élmény volt. Amikor ott jártunk, többször is visszamentünk. Nagyon finom sajtokat lehet kapni az idős néniktől


Kutaiszi 2024-ben már sokkal rendezettebb képet mutat, mint korábban. Az utóbbi évtizedekben végrehajtott városfejlesztéseknek köszönhetően a központi részeket modernizálták, és a régi, leromlott állapotú épületek helyére új lakóházak és közösségi terek kerültek. Bár a város még mindig őrzi a kissé eklektikus hangulatát, a történelmi negyedek felújítása és a kulturális értékek kiemelése segített visszahozni Kutaiszi eredeti báját.

A Bagrati katedrális, amely továbbra is a város legfontosabb látnivalója, immár könnyen megközelíthető autóval is. Az odavezető utakat korszerűsítették, és új parkolót alakítottak ki a domb alján, ahonnan gyalogosan vagy kis elektromos buszokkal is fel lehet jutni a katedrálishoz. Az eső sem jelent akadályt, hiszen a sétautakat csúszásmentes burkolattal látták el.

A katedrális környezete is sokat változott: szabadtéri kávézók, információs táblák és egy kisebb múzeum várja a látogatókat, amely bemutatja a hely történelmét. A kilátás a dombtetőről továbbra is lenyűgöző, és egyre többen látogatnak ide, hogy megcsodálják a Rioni folyót és a város panorámáját.

A város többi része is fejlődött. A közlekedés gördülékenyebb lett, és a helyi turizmus fellendülésével a szolgáltatások színvonala is emelkedett. Új szállodák, vendégházak és éttermek nyíltak, amelyek helyi ételekkel és barátságos kiszolgálással várják a turistákat. Kutaiszi ma már nemcsak a történelmi emlékei miatt vonzó, hanem egyre inkább modern és kényelmes úti célnak számít Grúziában. (2024-re frissítés)


Kutaiszi Grúzia harmadik legnagyobb városa, körülbelül 150-170 ezer lakossal. Mérete kicsinek mondható, ami miatt meglepő, hogy a közlekedés itt kissé kaotikus. Bal- és jobbkormányos autók egyaránt közlekednek az utakon, miközben a közlekedési szabályok a magyar rendszerhez hasonlóak. A sávok felfestése sok helyen hiányzik, és a körforgalomnak látszó kereszteződésekben inkább az „erősebb nyer” elv érvényesül. Ennek ellenére meglepő módon ritkán látni balesetet, és a gyalogosokra is figyelnek. Néhány perc séta után már nem érezni veszélyesnek a közlekedést.

A város legnagyobb nevezetessége továbbra is a Bagrati székesegyház, amely a 11. század elején épült, majd 2010 és 2012 között jelentős helyreállításon esett át. A dombtetőn álló katedrálishoz egy kb. 15 perces gyalogút vezet, amely során gazdátlannak tűnő kutyák kísérhetnek el. Ezek az állatok általában barátságosak, egészségesnek tűnnek, és gyakran reménykedve követik a látogatókat egy kis ételért cserébe.

Kutaiszi másik figyelemre méltó látnivalója a botanikus kert, amely nyugodt környezetet kínál a városi forgatag után. Az egyik különlegessége egy fa odvába vájt kis imahely, amelyet a helyiek előszeretettel használnak. Itt is gyakori, hogy a kutyák kísérik a látogatókat, barátságos társaságot nyújtva.

2024-ben Kutaiszi még mindig egy kisvárosias hangulatú hely, amely tökéletes kiindulópont a környék történelmi és természeti szépségeinek felfedezéséhez. A város ugyan nem feltétlenül nyűgözi le a látogatót az első pillanattól, de bája és a helyiek kedvessége hamar magával ragadja az embert.


A kezdeti tanácstalanságot egy gyors várossétával oszlattuk el, amely során felfedeztük Kutaiszi központját. Elsőként a város egyik legérdekesebb látványosságát, az Aranygyapjú legendájából ismert kolkhiszi bikákat ábrázoló szökőkutat néztük meg. Ez az impozáns műalkotás a város szívében található, és éjszakánként gyönyörű fényekkel világítják meg, így különösen látványos.

Ezután átsétáltunk a Rusztaveli hídon, amely a Rioni folyó két partját köti össze. A folyó éppen meglehetősen bővizű volt, ami hangulatos látványt nyújtott. A híd túloldalán meglátogattuk a Gabasvili-parkot, amely 2024-re már jelentősen megújult. A korábban elhagyatott szovjet vidámparkot eltávolították, helyére új játszóterek, szabadtéri fitneszeszközök és pihenőhelyek kerültek. A park ma már egy nyugodt és rendezett zöldterület, ahol a helyiek és a turisták egyaránt szívesen töltik az idejüket.

A séta nemcsak a város főbb pontjait mutatta meg, hanem a helyi élet hangulatába is bepillantást engedett. Kutaiszi központja egyszerű, de barátságos atmoszférájú, és az itt található látnivalók tökéletesen alkalmasak egy nyugodt délután eltöltésére. (2024 update)

Reptérről a városba

A reptérről érdemes taxit kérni a hotelen keresztül (40 lari vagy 15 euro), mert a tömegközlekedés nem a legjobb (vagy egyáltalán nincs is) oda. Kifele menet 25 lari volt, a TaxiMaxi (tényleg ez a neve😅) a legolcsóbb, a hotelben segítettek leszervezni.

Vásárlás

Ata fotói

Kofa - M. Zsuzsi fotója

Egyéb praktikus információk

1. SIM kártya mobilnettel:

40 lariért korlátlan 1 hónapra. a reptéren, ahogy kijössz, jobbra vannak a SIM kiszolgálók

1 hónapja 15 Gel-ért vettem 7 napra+ 30 perc helyi beszélgetés

3 cégből választhatsz.

(2023)

Bagrati székesegyház

A Bagrati székesegyház Grúzia egyik legemblematikusabb történelmi épülete, amely Kutaisi városának központi dombján, az úgynevezett Ukimerioni magaslaton áll, és uralja a környező tájat, messziről is jól láthatóan. A templomot Bagrat király uralkodása idején (1003-ban) szentelték fel, innen ered a neve is, és az épület azóta is a grúz nemzeti öntudat egyik szimbóluma. Az eredeti székesegyház a grúz középkori építészet kiemelkedő példája volt, egyedülálló méreteivel, harmóniájával és díszítéseivel – évszázadokon át vallási és kulturális központként szolgált.

A templom azonban súlyosan megsérült 1692-ben, amikor az oszmánok felrobbantották a kupoláját és a tetőszerkezet nagy részét. Évszázadokon át romként állt, mégis hatalmas tisztelet övezte, és a független Grúzia idején szimbolikus jelentőséget kapott. UNESCO világörökségi helyszínné nyilvánították 1994-ben, ám később a teljes rekonstrukciója – amely modern elemeket is tartalmazott – ellentmondásos fogadtatásban részesült. A viták miatt az UNESCO 2017-ben le is vette a világörökségi listáról, mivel úgy ítélte meg, hogy az eredeti történeti hitelesség jelentősen sérült a helyreállítás során.

Mindezek ellenére a Bagrati székesegyház ma is lenyűgöző látvány, hatalmas kupolájával, világos kőfalaival és a városra néző teraszával. A környéke parkosított, a magaslatról pazar kilátás nyílik Kutaisira és a Rioni folyóra. Az épületben időnként vallási szertartásokat is tartanak, így nemcsak történelmi emlék, hanem élő szakrális tér is. A látogatók számára nyitott, ingyenesen megtekinthető, és a legtöbb kutaiszi városnéző séta vagy kirándulás kihagyhatatlan része.

Aki egyetlen pillantással szeretné megragadni Grúzia múltját, szenvedéseit és kitartását, annak a Bagrati székesegyház dombjára érdemes felkapaszkodnia – különösen kora reggel vagy naplemente idején, amikor a fények aranyba borítják az oszlopokat és az újraálmodott kupolát.

Elter Karcsi fotói

Gelati kolostor

A Gelati kolostor Grúzia egyik legszentebb és legjelentősebb középkori egyházi emlékhelye, amely Kutaisitól alig 10 km-re keletre, festői hegyvidéki környezetben található. A kolostort 1106-ban alapította I. Dávid grúz király, akit a grúz történelemben „Építő Dávidként” tisztelnek, és aki nemcsak vallási központként, hanem tudományos és kulturális központként is álmodta meg ezt a helyet. A középkorban itt működött a híres Gelati Akadémia, amely a bizánci világ legkiválóbb tanítómestereinek és tudósainak adott otthont, és emiatt gyakran nevezték „a grúz Athénnak” is.

A kolostorkomplexum központi épülete a Szűz Mária-székesegyház, amely kívülről szikár, de belül gazdagon díszített: különösen lenyűgözőek a 12–13. századi freskók, mozaikok és falfestmények, köztük Krisztus Pantokrátor ábrázolások, valamint Dávid király freskója is. A kolostor UNESCO világörökségi helyszín, és szinte minden szeglete mesél a grúz ortodox vallás, művészet és tudomány középkori fénykoráról. A környezet csendes, emelkedett: erdőkkel körülvett dombon áll, ahonnan kilátás nyílik a környező völgyekre.

A hely történelmi súlyát emeli, hogy Dávid királyt is itt temették el, szerény, síkba simuló kőtábla jelzi a nyughelyét, amelyen az ő kívánságára minden látogató átlépi a sírt – így emlékeztetve arra, hogy még halálában is az ország sorsa felett őrködik. A kolostor ma is aktív, szerzetesek lakják, és a látogatók is gyakran találkozhatnak velük csöndes munkájuk közben. Bár turistaként is fogadókészek, a hely atmoszférája mélyen spirituális, elcsendesítő.

A Gelati kolostor könnyen megközelíthető autóval vagy taxival Kutaisiból, és általában rövid, 1–2 órás látogatással bejárható, de aki szeret elmélyülni a részletekben vagy fotózni, annak érdemes hosszabb időt szánni rá. Évszaktól függetlenül varázslatos: tavasszal virágzó fák között, télen ködbe burkolózva vagy nyáron harsogó zöld dombok ölelésében mutatja meg időtlen arcát.

Szent Miklós templom

A Szent Miklós templom kevésbé ismert és kisebb méretű, de szintén fontos vallási épület Kutaisziben.
Általában helyi közösségi eseményekhez és vallási szertartásokhoz használják.
Nem olyan történelmi jelentőségű, mint a Bagrati székesegyház, de a templom kedvelt a helyiek körében.

A templom épületei - Elter Karcsi fotója

Prométeusz-barlang

A Prométeusz-barlang (grúzul პრომეთეს მღვიმე – Prometis Mgvime) Grúzia egyik legismertebb és leglátványosabb cseppkőbarlangja, Kutaisitól kb. 20 km-re északnyugatra található, a Tskaltubo nevű kisváros közelében. A barlang a Kaukázus egyik legnagyobb karsztbarlang-rendszere, és 1984-ben fedezték fel, de csak 2011 óta látogatható turisztikai célra. Nevét a görög mítosz hőse, Prométeusz után kapta, mivel a grúz hagyomány szerint őt a Kaukázus egyik barlangjához láncolták – így a barlang legendákhoz kapcsolódó aurát is kapott.

A barlang több mint 11 km hosszú, de ebből kb. 1,5 km látogatható, jól kiépített ösvényen, hangulatvilágítással, színes fényekkel, és helyenként zenés háttérrel. A látogatás során cseppkőoszlopok, tavacskák, föld alatti folyók és hatalmas termek váltják egymást, így szinte színházi élményt nyújt a természet. Egyes túrák végén csónakázásra is lehetőség van a barlang alatti föld alatti tavon, ha a vízállás engedi. A barlang állandó hőmérséklete 14 °C körül van, így nyáron kellemesen hűvös menedék, télen pedig enyhe klímájú térség.

A belépés csak vezetett túrával lehetséges, a túrák általában óránként indulnak, grúz és angol nyelven. A barlanghoz tartozó modern fogadóépület és parkoló is kialakításra került, a terület körül pedig szép park és pihenőhelyek várják a látogatókat. A Prométeusz-barlang nemcsak természeti csoda, hanem Grúzia turizmusának egyik büszkesége, és szinte kötelező megálló, ha valaki Kutaisiból indul felfedezni a nyugat-grúziai tájakat.

További beszámolók

Fotóegyveleg

Piac - Ata fotói


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon