Aji fotója
Tartalomfeltöltés folyamatban
lengyel kiejtés: bidgoscs
Lakosság (2025-ben): 339,000
Bydgoszcz (németül: Bromberg) Lengyelország egyik nagyvárosa, az agglomerációval együtt közel 500 000 fő él a térségben. A város jól megőrzött 19. századi építészetéről ismert, és a világháborúk előtt a „Kis Berlin” becenevet is viselte. Festői fekvésű a Brda folyó mentén, sok zöld területtel, izgalmas múzeumokkal és élénk zenei élettel, melyet olyan neves intézmények képviselnek, mint a Pomerániai Filharmónia, az Opera Nova, valamint a Paderewski Zeneakadémia.
Bydgoszcz jelentős felsőoktatási központ is: itt működik a Nagy Kázmér Egyetem, a Műszaki és Élettudományi Egyetem, a Zeneakadémia, valamint a Toruń-i Mikołaj Kopernikusz Egyetem Orvosi Kara (Collegium Medicum), emellett több magánintézmény is jelen van. A város emellett fontos szerepet játszik az atlétika és a vízisportok területén is.
Toruń városával közösen Bydgoszcz tölti be a Kujávia-Pomeránia vajdaság fővárosi szerepkörét: míg Toruń ad otthont a tartományi közgyűlésnek, Bydgoszcz a vajda, vagyis a tartományi kormányzó székhelye. A két város mindössze 45 km-re van egymástól, és együtt egy 850 000 főt számláló metropoliszövezetet alkotnak.
Bydgoszcz Lengyelország nyolcadik legnagyobb városa, középen fekszik Varsó, Poznań, Gdańsk és Łódź városainak nagyvárosi térségei között. Emellett közel található több történelmi és természeti szempontból is érdekes tájegységhez, mint a Gnieznói-tavak vidéke, az Alsó-Visztula völgye és a Tucholai-erdő.
Történelmileg Bydgoszcz a Kujávia nevű régió legnagyobb városa, ám a 19. századi elnémetesítés és a közelmúlt magas bevándorlási aránya miatt elvesztette közvetlen kapcsolatát a délkeletre található etnográfiai központhoz. Ezért szerepel sok intézmény és helyszín nevében a „pomerániai–kujáviai” kifejezés.
A város gazdag és jól megőrzött kulturális örökséggel rendelkezik az elmúlt két évszázadból, amelyet a háborúk nem romboltak le. Lengyelország egyik legzöldebb városának számít, számos parkkal és erdővel. Ezen kívül találhatók itt középkori és kora újkori emlékek is, amikor a Lengyel Királyság idején fontos kereskedelmi központ volt. Sok műemlék szépen fel van újítva, és az utóbbi években rendszeresen bekerül a Trip Advisor által legvonzóbb lengyel városok közé.
A legtöbb érdekes látnivaló a belváros területén található. A középkori óváros a Brda folyótól délre, míg a 19. századi városrész északi irányban helyezkedik el. A főpályaudvar a városközpont északnyugati sarkában található, míg a buszpályaudvar pontosan a belváros ellentétes oldalán, délkeleten. A legfontosabb utcák ebben a térségben a Gdańska utca és a Jagiellońska utca.
A turisták számára érdekes lehet még a dinamitgyár múzeuma is, amely az erdők mélyén, a város délkeleti részén rejtőzik. Északon pedig a Myślęcinek Park – Bydgoszcz legnagyobb zöldterülete – kínál kikapcsolódási lehetőséget.
Az igazán kíváncsi utazók ellátogathatnak Fordon városrészbe is, keletre – ez egy történelmi kisváros a Visztula partján, amelyet 1973-ban csatoltak Bydgoszczhoz, és azóta nagy lakótelepi negyeddé fejlődött.
Tetszett:
A Mill Island (Wyspa Młyńska) festői környezete, a csatornákkal, hidakkal és a felújított régi malmokkal azonnal magával ragadott.
A Brda folyó mentén húzódó gyönyörű sétány tökéletes helyszínt biztosított az esti sétákhoz és a város panorámájának élvezetéhez.
Lenyűgözött a város "kis Velence" becenévre méltó vízi jellege és az ezt kihasználó hangulatos folyóparti éttermek, kávézók sokasága.
A Bydgoszcz-i Opera Nova modern épülete és a környező kulturális negyed különleges kontrasztot alkotott a történelmi városrészekkel.
A Myślęcinek erdei park hatalmas területével, állatkertjével és szabadidős létesítményeivel ideális kikapcsolódást nyújtott a városi nyüzsgés után.
A híres "Ember, aki átkel a folyón" szobor (Przechodzący przez rzekę) nemcsak érdekes művészeti alkotás, hanem a város emblematikus szimbóluma is lett számomra.
A helyi éttermekben kóstolt tradicionális kujáviai ételek változatossága és a lengyel vendégszeretet emlékezetes gasztronómiai élményt nyújtott.
Nem tetszett:
A főpályaudvar környéke elhanyagoltnak tűnt és nem adott kellően biztonságos érzetet, különösen az esti órákban.
A városközpont és a külső kerületek közötti kontrasztot erősen lehetett érezni, néhány külső városrész lehangolóan szocialista hangulatot árasztott.
A tömegközlekedés bonyolult volt az idegenek számára, hiányoztak a turistáknak szóló többnyelvű információs táblák és útmutatók.
Több neves múzeum és látnivaló meglepően rövid nyitvatartási idővel rendelkezett, ami megnehezítette a hatékony városnézés megtervezését.
Az angol nyelvtudás hiánya sok helyen akadályt jelentett, még a turisztikai információs irodában is nehézkes volt a kommunikáció.
A közterületek néhol szeméttel telítettek voltak, ami rontotta az összképet a város egyébként szép részein is.
A turisztikai infrastruktúra fejletlensége érezhető volt a kevés nyilvános mosdó, pihenőhely és turistáknak szóló szolgáltatás miatt.
A városban jól kiépített busz- és villamoshálózat működik. A jegyeket meg lehet vásárolni a városszerte található újságosbódékban, kioszkokban, valamint jegyautomatákból is. A villamosra vagy buszra felszállva a jegyet érvényesíteni kell a bejáratok közelében elhelyezett jegykezelő készülékeknél.
Létezik egy vízi villamos is, amely inkább turisztikai látványosságként üzemel, és különleges élményt nyújt a városnézőknek.
A város szívét átszelő Brda folyó mentén találod a leghangulatosabb éttermeket. A Mill Island környékén sorakozó helyek nemcsak szép kilátást, de minőségi konyhát is kínálnak. Itt ettem életem egyik legjobb żurek levesét (savanyú rozsleves kolbásszal és főtt tojással) a Młyńska Tawerná-ban, miközben a folyó csillogó vizét figyeltem. Tipp: foglalj asztalt naplementére, mert gyorsan megtelnek a teraszok!
Aji fotója
Kujáviai specialitások, amiket ne hagyj ki
Bydgoszcz a Kujávia-Pomeránia régióban fekszik, ami saját gasztronómiai hagyományokkal büszkélkedhet. Mindenképp kóstold meg a helyi czarnina-t (kacsavér leves), ami ijesztően hangzik, de meglepően finom. A "kartacze" (töltött burgonyagombócok) pedig olyan kiadósak, hogy egy adag után garantáltan nem maradsz éhes.
A Stary Rynek (Óváros) közelében a Karczma Młyńska étteremben minden fogás mellé felszolgálják a régió jellegzetes burgonyalángosát, a placki ziemniaczane-t. Az árak meglepően barátiak - két személyre 100-120 złoty körül (kb. 8-9000 Ft) már fejedelmi vacsorát ehetsz.
Rejtett kincsbányák
Ne csak a városközpontban keresd a jó helyeket! Felfedeztem a Śródmieście negyedben egy Kukuryku nevű helyet, ahol a tradicionális lengyel ételeket modern köntösbe csomagolják. A pierogi (töltött derelye) itt avokádós-lazacos töltelékkel is kapható, ami merész, de zseniális kombináció!
Reggeli & Kávézók
Az igazi meglepetés a bydgoszczi kávékultúra volt. A Długa utcán sorakozó kávézók (különösen a Landschaft és a Coffee Station) remek specialty kávékat készítenek. Reggelire próbáld ki a "jagodzianki"-t, ezeket az áfonyás süteményeket, amelyek tökéletesen passzolnak a reggeli kávé mellé.
Praktikus tanácsok:
A legtöbb étterem elfogadja a bankkártyát, de mindig legyen nálad némi készpénz, főleg a kisebb helyeken.
A lengyelek általában 18-19 óra körül vacsoráznak, ha autentikus hangulatot szeretnél, időzíts erre az időszakra.
Tarts "ételmentes" időszakot a napodban! Egy teljes lengyel ebéd után időre lesz szükséged, mielőtt újra enni tudnál.
A legtöbb étlapon van angol fordítás, de ha bizonytalan vagy, csak mutass rá valamire, amit mások esznek - sosem fog csalódást okozni!
Kóstold meg a helyi mézsöröket és gyümölcsborokat, amelyek sokkal finomabbak, mint amilyennek hangzanak.
Bydgoszcz gasztronómiai szempontból olyan, mint maga a város: nem harsány, nem túlturistásított, de annál autentikusabb és barátságosabb.
Bevásárlóközpontok és nyitvatartás
A városban több modern bevásárlóközpont található. A legjelentősebb a Focus Mall a városközpontban, ahol nemzetközi és lengyel márkák széles választékát találod. Hétköznapokon általában 9:00-21:00 között tartanak nyitva, hétvégén pedig 10:00-20:00 között. Fontos tudni, hogy vasárnap speciális szabályok vonatkoznak a nyitvatartásra – a legtöbb bolt zárva tart, csak a hónap utolsó vasárnapján vannak nyitva.
A Zielone Arkady szintén népszerű, modern bevásárlóközpont, ahol ruhákat, elektronikai cikkeket és élelmiszereket egyaránt találsz.
Hagyományos piacok
A helyi élet igazi színfoltjai a városi piacok. A Bydgoszczi Városi Piac (Targowisko Miejskie) a Gdańska utca közelében található, és főként hétköznapokon nyüzsgő. Itt kóstolhatsz és vásárolhatsz helyi sajtokat, füstölt húsokat, friss gyümölcsöket, zöldségeket és házi készítésű lekvárokat. A piac általában 6:00-tól 15:00-ig van nyitva, de érdemes korán menni a legjobb választékért.
A Szwederowo negyedben lévő piac kisebb, de autentikusabb élményt nyújt, ahol a helyiek vásárolnak. Itt különösen jó áron szerezhetsz be szezonális termékeket.
Kézműves termékek és szuvenírek
A Mill Island (Wyspa Młyńska) környékén és az óvárosban kis kézműves boltokat találsz, ahol helyi borostyán ékszereket, kerámiát és lengyel népművészeti tárgyakat vásárolhatsz. A legtöbb ilyen üzlet 10:00-18:00 között tart nyitva hétköznapokon.
Az Artus Udvar (Dwór Artusa) időszakos kézműves vásároknak ad otthont, ahol egyedi ajándéktárgyakat szerezhetsz be.
Praktikus tudnivalók
A nagyobb üzletekben és bevásárlóközpontokban minden nemzetközi bankkártyát elfogadnak, de a kisebb boltokban és piacokon érdemes készpénzt (złoty) tartani magadnál.
Az élelmiszerüzletek, mint a Biedronka vagy a Lidl, általában 6:00-22:00 között vannak nyitva hétköznapokon, rövidebb nyitvatartással hétvégén.
A tradicionális lengyel italokat, mint a vodka vagy a nalewka (gyümölcslikőr), legjobb árban a helyi szeszesital-szaküzletekben (sklep monopolowy) találod meg, amelyek gyakran késő estig nyitva tartanak.
A legtöbb gyógyszertár (Apteka) hétköznapokon 8:00-20:00 között tart nyitva, de a városban van 24 órás gyógyszertár is, általában a nagyobb egészségügyi központok közelében.
Érdemes figyelni az állami ünnepnapokat, amikor a legtöbb üzlet zárva tart (például november 1., május 3., augusztus 15., december 25-26.).
Bydgoszcz éjszakai élete - Ahol a lengyel hagyomány találkozik a modern szórakozással
Bydgoszcz talán nem olyan híres a bulizós élményekről, mint Krakkó vagy Varsó, mégis meglepően színes és változatos éjszakai életet kínál a látogatóknak. Két napom alatt sikerült felfedeznem néhány igazi gyöngyszemet!
Hova érdemes menni?
A Mill Island (Wyspa Młyńska) környéke az esti órákban különösen romantikus, a kivilágított hidakkal és történelmi épületekkel. Itt található a Marina étterem és bár, ahol kellemes koktélokat kortyolhatsz a folyóra néző teraszon - tökéletes kezdése az estének.
Az óvárosban, a Stary Rynek környékén koncentrálódik a szórakozóhelyek többsége. A Kraftodajnia egy menő kraft söröző, ahol több mint 20-féle csapolt lengyel kisüzemi sört kóstolhatsz. A Ministerstwo Śledzia i Wódki (a "Hering és Vodka Minisztérium") pedig a lengyel vodkakultúra igazi szentélye, ahol nevetségesen olcsó áron kóstolhatod a különféle házi vodkákat tradicionális hering falatkákkal.
Ha klubélményre vágysz, a Kubatura és az Estrada a legnépszerűbb helyek a fiatalok körében. Hétvégente élőzene és DJ-k váltják egymást, és hajnalig tart a buli.
Helyi specialitások és tanácsok
Koktélok helyett próbálj nalewkát - ezek a házi készítésű gyümölcs- vagy gyógynövény-likőrök a lengyel konyha különlegességei, és sokkal autentikusabb élményt nyújtanak, mint a standard koktélok.
Az árak meglepően barátinak tűnnek a nyugat-európai vagy akár budapesti árakhoz képest. Egy sör általában 500-700 forintnak megfelelő złotyba kerül, egy vodka pedig még olcsóbb.
A bulik később kezdődnek - a helyiek általában csak 22:00 után indulnak el, és a klubok hajnali 4-5-ig vannak nyitva.
Légy óvatos a hidakkal! Bydgoszcz sok gyönyörű hídja közül néhány forgóhíd, amelyek meghatározott időközönként nyithatnak éjszaka is, hogy a hajók áthaladhassanak.
Próbáld ki a diákhelyeket a Pomorska utcában - alacsonyabb árak, jó hangulat, és így megismerheted a helyi fiatalokat is.
Biztonság és praktikum
Bydgoszcz általában biztonságos város, de mint minden turisztikai helyszínen, itt is érdemes óvatosnak lenni. A főbb turisztikai területek jól kivilágítottak és biztonságosak, de a vasútállomás környékét éjszaka érdemes elkerülni.
A hazajutás nem okoz gondot - a taxik olcsók és megbízhatók. Használd az Uber vagy Bolt appot a túlszámlázás elkerülésére. A városi éjszakai buszok is közlekednek a főbb útvonalakon.
Kulturális szórakozás
Ha nem a vad bulizás a célod, Bydgoszcz kulturális téren is kínál esti programokat. Az Opera Nova rendszeresen tart előadásokat, a MCK (Városi Kulturális Központ) pedig koncerteknek és kiállításoknak ad otthont.
A Kuźnia nevű hely pedig igazi rejtett kincs - ez egy hangulatos jazz klub, ahol helyi zenészek játszanak élőben minden csütörtöktől szombatig. Kicsi, füstös és autentikus - pont olyan, amilyennek egy jazz klubnak lennie kell!
Az éjszakai élet Bydgoszczban arról szól, hogy felfedezed a nem annyira turisták által látogatott helyeket, ahol a helyiekkel együtt élvezheted a lengyel vendégszeretetet. Ne félj beszélgetést kezdeményezni - a lengyelek büszkék a városukra és örömmel osztják meg tippjeiket egy kíváncsi utazóval!
Bydgoszcz biztonsági útmutatója turistáknak
Bydgoszcz általánosságban biztonságos város a turisták számára, de mint minden közép-európai városban, itt is érdemes néhány dolgot szem előtt tartani a problémamentes tartózkodás érdekében.
Általános közbiztonság
Bydgoszcz kifejezetten biztonságosnak számít a hasonló méretű európai városokhoz képest. A turisztikai látnivalók környéke - mint az Óváros, Mill Island és a fő bevásárlóutcák - jól felügyelt és biztonságos területek. A városban rendőri jelenlét tapasztalható, különösen a forgalmasabb részeken.
Óvatosságot igénylő területek
A vasútállomás (Bydgoszcz Główna) környéke az egyetlen terület, ahol érdemes fokozottan figyelni, különösen a késő esti órákban. Mint minden nagyobb pályaudvar környéke Európában, ez sem tartozik a legbiztonságosabb zónák közé. Ha késő este érkezel vonattal, érdemes inkább taxit fogadni.
A külső lakótelepek, mint például Fordon távolabbi részei vagy Kapuściska, bár nem kifejezetten veszélyesek, nem kínálnak sok látnivalót, és az esti órákban nem feltétlenül érdemes arra sétálni.
Zsebtolvajlás és apróbb bűncselekmények
A zsebtolvajlás nem kiugróan gyakori probléma Bydgoszczban, de mint minden turisztikai helyszínen, érdemes figyelni az értéktárgyakra:
A piacon és a zsúfolt bevásárlóközpontokban tartsd szem előtt táskádat, hátizsákodat
A zsebeket érdemes elöl viselni, különösen a tömegközlekedési eszközökön
Ne hagyd őrizetlenül értéktárgyaidat az éttermekben, kávézókban
Közlekedésbiztonság
A tömegközlekedés biztonságos, még az esti órákban is. A villamosok és buszok tiszták és jól karbantartottak. A taxit lehetőleg applikáción keresztül rendeld (Uber, Bolt), elkerülve a túlszámlázás lehetőségét.
Egészségügyi biztonság
A csapvíz iható, de az érzékeny gyomrúak számára palackozott víz ajánlott. A helyi éttermek általában tiszták és megfelelnek az EU-s előírásoknak. Gyógyszerek esetén érdemes az alapvető készítményeket magaddal vinni, de szükség esetén a gyógyszertárak jól felszereltek és sok helyen beszélnek angolul.
Kulturális sajátosságok
A lengyelek büszkék hazájukra és történelmükre. Kerüld a történelmi és vallási témákkal kapcsolatos érzéketlen megjegyzéseket, különösen a II. világháborúval vagy a kommunizmussal kapcsolatban. Az idősebb generáció kevésbé beszél angolul, így türelem és néhány alapvető lengyel kifejezés ismerete hasznos lehet.
Praktikus biztonsági tippek:
Készíts fotót az útleveled vagy személyi igazolványod főoldaláról, és tárold a telefonodon
Jegyezd fel a konzulátus elérhetőségét
Mindig legyen nálad némi készpénz és egy bankkártya külön helyen tárolva
Szerezz be utasbiztosítást, amely az orvosi ellátást is fedezi
Ha egyedül utazol, értesítsd szálláshelyedet, ha hosszabb túrára vagy kirándulásra indulsz
Összességében Bydgoszcz biztonságos úti cél, ahol a normál elővigyázatossági intézkedések elegendőek a problémamentes tartózkodáshoz. Az itt élők általában barátságosak és segítőkészek a turistákkal szemben, így bátran kérj segítséget, ha szükséges.
Figyelj oda a forgalomra! Egyes autósok túl gyorsan hajtanak a belvárosban és más városrészekben is, és meglepően veszélyes manővereket hajtanak végre – éppen akkor, amikor azt hinnéd, nyugodtan átkelhetsz az úton. Gyalogosgázolások és balesetek nem ritkák. Érdemes tehát óvatosabbnak lenni, mint otthon.
Az internetcafék (lengyelül: kawiarenka internetowa) ritkák, de alkalmanként még előfordulnak, elsősorban bevásárlóközpontokban érdemes keresni őket.
A wifi-hozzáférés viszont egyre elterjedtebb és könnyebben elérhető az utazók számára – például az Óváros főtere is ingyenes wifi lefedettséggel rendelkezik. Sok kávézó és étterem is kínál ingyenes wifi-hozzáférést a vendégeinek. Emellett több gyorsétteremben, például a McDonald’s éttermekben, szintén elérhető ingyenes wifi.
A Mill Island (Wyspa Młyńska) - Bydgoszcz zöld szíve
A Młyńska-sziget, vagy ahogy az angol turistavezetők emlegetik, a Mill Island, Bydgoszcz egyik legnagyobb büszkesége és legkedveltebb látnivalója. A Brda folyó által körülölelt kis sziget a város szívében valódi oázist jelent a városi nyüzsgés közepette.
Történelmi háttér
A sziget története szorosan összefonódik Bydgoszcz ipari múltjával. Nevét a régi malmokról kapta, amelyek évszázadokon át működtek itt. A középkortól kezdve ez volt a város gazdasági életének központja, ahol malmok, pénzverde és különböző műhelyek működtek. Az elmúlt évtizedekben a területet teljesen átalakították, a régi ipari épületeket felújították, és egy gyönyörű szabadidőparkot hoztak létre.
Látnivalók a szigeten
A Młyńska-sziget legfőbb vonzereje a nyugodt, zöld környezet, ahol az ember lelassíthat és élvezheti a folyópart szépségét. A szépen gondozott parkok, padok és sétányok tökéletesek egy délelőtti vagy délutáni sétához.
A szigeten találhatók a város legfontosabb múzeumai is:
A Bydgoszczi Regionális Múzeum régi malomépületekben
A Modern Művészetek Galériája
A Pénzverde Múzeum, amely a város egykori pénzverési hagyományait mutatja be
A Leon Wyczółkowski Múzeum, amely a híres lengyel festő munkásságát mutatja be
Élmények és kikapcsolódás
A sziget különösen kedvelt hétvégén, amikor a helyi családok látogatják. Nyári estéken romantikus sétákat lehet tenni a kivilágított hidakon és sétányokon. A "Śluzę Miejską" (városi zsilip) különösen érdekes műszaki látnivaló, amely a folyó vízszintjét szabályozza.
A sziget körül számos kávézó és étterem található, közülük a Marina különösen népszerű a panorámás teraszával. A Venedik Palace étterem pedig különleges építészeti környezetben kínál gasztronómiai élményeket.
Gyakorlati tudnivalók
A sziget mindig nyitva áll, és ingyenesen látogatható
A múzeumok általában 10:00-18:00 között tartanak nyitva, hétfőn zárva
Nyáron kajak- és csónakbérlésre is van lehetőség a folyón
A szigethez vezető hidak napnyugta után különösen látványosak a díszkivilágításnak köszönhetően
Évente több fesztivált és szabadtéri rendezvényt tartanak itt
A Mill Island tökéletes kiindulópont a város felfedezéséhez - innen rövid sétára található az Óváros és a legtöbb látnivaló. Ha csak rövid időt töltesz Bydgoszczban, a Młyńska-sziget meglátogatása mindenképpen legyen a listád élén - nem fogsz csalódni a városi természet és a történelmi épületek különleges keverékében.
Opera Nova – Bydgoszcz modern kulturális ékköve
Az Opera Nova Bydgoszcz egyik legimpozánsabb és legfeltűnőbb építészeti alkotása, amely a Brda folyó partján helyezkedik el, csodálatos kilátással a városra és a Mill Island-re. Ez az ultramodern operaház nemcsak a város, hanem egész Lengyelország egyik legfontosabb kulturális központja.
Történet és építészet
Az Opera Nova története meglehetősen érdekes – az épületet 1973-ban kezdték építeni, de a politikai változások és gazdasági nehézségek miatt csak 2006-ban fejezték be teljesen. Ez a több mint három évtizedes építkezés furcsa módon előnyére vált az épületnek, mivel a terveket folyamatosan modernizálták.
Az impozáns, félkör alakú fehér épület a folyóparton nem hagyományos operaház – merész, modern vonalai és hatalmas üvegfelületei inkább a kortárs építészet remekművévé teszik. Különösen este gyönyörű, amikor a belső terek fényei kivilágítják az üveghomlokzatot, tükröződve a Brda vizében.
Előadások és programok
Az Opera Nova repertoárja meglepően változatos. A klasszikus operák és balettek mellett modern darabokat, musicalt és koncerteket is rendszeresen műsorra tűznek. Az intézmény különösen büszke a Bydgoszczi Operafesztiválra, amely kétévente kerül megrendezésre, és jelentős nemzetközi operaesemény.
A főterem közel 1000 fő befogadására képes és kitűnő akusztikával rendelkezik. Emellett kisebb kamaraterem és kiállítótér is található az épületben.
Gyakorlati tanácsok látogatóknak
A jegyeket érdemes előre, online megvásárolni, különösen a népszerűbb előadásokra
Az árak meglepően barátiak a nyugat-európai operaházakhoz képest – 20-60 złoty (kb. 1500-4500 forint) között mozognak
Az Opera Nova előcsarnoka napközben is nyitva áll a látogatók előtt, így az épületet belülről is meg lehet tekinteni
Az előadások általában 19:00-kor kezdődnek, és ahogy a legtöbb európai operaházban, itt is illik alkalomhoz illően öltözni
Az épület melletti étterem, az Opera Cafe kiváló helyszín előadás előtti vagy utáni vacsorára
A színházban és környékén általában jól beszélnek angolul, a programfüzetek többnyelvűek, így a nyelvi akadályok nem jelentenek problémát.
Az Opera Nova nemcsak egy kulturális intézmény, hanem Bydgoszcz újjászületésének és modernizációjának jelképe is. A régi ipari város kulturális központtá való átalakulásának kulcseleme ez az épület, amely méltán vált a város egyik szimbólumává. Ha Bydgoszczban jársz, érdemes legalább kívülről megtekinteni, de ha teheted, egy előadásra is válts jegyet – nem mindennapi élményben lesz részed!
Bydgoszcz ikonikus magtárai – A város folyóparti sziluettjének büszkeségei
A Brda folyó partján sorakozó vörös téglás magtárak (Spichrze) Bydgoszcz legfelismerhetőbb jelképei és a város gazdag kereskedelmi múltjának élő tanúi. Ezek a különleges épületek, amelyek szinte kihajolnak a folyó fölé, egyedi látványt nyújtanak és méltán szerepelnek minden képeslapon és turistabrosúrán.
Történelmi jelentőség
A magtárak a 18-19. században épültek, amikor Bydgoszcz fontos kereskedelmi központtá vált a porosz uralom alatt. A város stratégiai helyzete – a Visztula és az Odera folyókat összekötő csatorna mentén – ideálissá tette a gabona és más áruk tárolására és kereskedelmére. Ezek az épületek a város gazdagságának és gazdasági jelentőségének szimbólumaivá váltak.
A magtárak különleges építészeti megoldással készültek: az alsó szintjük szilárd téglából épült, míg a felső szintek könnyű faszerkezettel, amely lehetővé tette az áruk könnyebb mozgatását. A folyóra néző oldalakon gyakran vannak kiugró emelőszerkezetek, amelyekkel közvetlenül a hajókról emelték be az árut.
Mit láthatunk ma?
Ma három történelmi magtár maradt fenn eredeti formájában, amelyek a Brda folyó partján sorakoznak. Az épületek egy része a II. világháborúban megsérült, de később helyreállították őket. A legismertebb a "Fehér Magtár", amely egykoron fehér festésű volt (innen a neve), de ma vörös téglás kinézetével harmonizál a többi épülettel.
A magtárak egy része múzeumként működik – a Regionális Múzeum (Muzeum Okręgowe) részlegeként a városi modernkori történelemmel foglalkozó kiállításnak ad otthont. Különösen érdekes a hajózás és kereskedelem történetét bemutató állandó tárlat.
Fotózás és látogatás
A magtárak legszebb képeit a szemben lévő partról, a Mill Island felől lehet készíteni, különösen naplemente idején, amikor a vörös téglák még mélyebb színt kapnak. Éjszaka külön élmény a kivilágított épületek látványa a folyó tükrében.
A múzeumként működő magtárak általában 10:00-16:00 között látogathatók, hétfőn zárva tartanak. A belépőjegy körülbelül 10 złoty (kb. 800 forint), és kombinált jegy is vásárolható a város többi múzeumával.
Érdekességek és praktikus tanácsok
Az egyik magtárépületben egy hangulatos kávézó is található, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a folyóra
A magtárak környékén gyakran tartanak kisebb piacokat és kézműves vásárokat
A folyóparton végigfutó sétány mentén információs táblák mesélik el a város és a magtárak történetét
Ha tehetjük, a magtárakat érdemes egy folyami sétahajózás keretében is megtekinteni, hiszen ezek az épületek eredetileg is a vízről való megközelítésre voltak tervezve
Bydgoszcz magtárai tökéletes példái annak, hogyan lehet történelmi ipari épületeket megőrizni és új funkcióval ellátni. Az egykor csak gazdasági célokat szolgáló épületek ma a város kulturális életének fontos helyszínei és a turisták kedvenc fotótémái.
A Bydgoszczi Csatorna – Az évszázados vízi összeköttetés
A Bydgoszczi Csatorna (lengyelül: Kanał Bydgoski) a város egyik legjelentősebb műszaki alkotása és történelmi öröksége, amely nemcsak Bydgoszcz, hanem egész Lengyelország ipari fejlődésében kulcsfontosságú szerepet játszott. Ez a 24,7 km hosszú mesterséges vízi út két jelentős folyórendszert köt össze: a Visztulát (Wisła) és az Oderát (Odra).
Történelmi jelentőség
A csatorna építése II. Frigyes porosz király kezdeményezésére indult 1773-ban, és mindössze egy év alatt, 1774-re fejezték be az építkezés első fázisát. Ez akkoriban hihetetlen mérnöki teljesítménynek számított. A csatorna megépítésének célja egyértelmű volt: összeköttetést teremteni a Balti-tenger és az Északi-tenger között, így Poroszország ellenőrzése alá vonva a kelet-nyugati kereskedelmet, megkerülve a Visztula-torkolat Gdańsknál lévő lengyel kézben lévő szakaszát.
A csatorna Bydgoszcz gazdasági fellendülését hozta – a város hamarosan jelentős kereskedelmi központtá fejlődött, és a 19. században látványos iparosodáson ment keresztül. Az itt létrejött városképre máig hatással vannak a vízzel kapcsolatos építmények: zsilipek, hidak, magtárak és ipari épületek.
Mit láthatunk ma?
A Bydgoszczi Csatorna ma is működő vízi út, bár szerepe inkább turisztikai és rekreációs. A csatorna mentén hat működő zsilip található, amelyek 19. századi technológiával épültek, és ma is kézi működtetésűek. Ezek megtekintése különleges élmény, különösen ha épp egy hajó áthaladásakor érkezünk.
A csatorna városi szakasza különösen hangulatos – itt találkozik a történelmi ipar és a modern városi élet. A partján húzódó sétányok, kerékpárutak és parkok népszerű pihenőhelyek. Az 5. számú zsilip környéke (Śluzę nr 5) különösen látványos, a közelben információs táblák mutatják be a csatorna működését és történetét.
Hajózás és vízi túrák
A csatornán rendszeres sétahajózások indulnak áprilistól októberig. Ezek többnyire a Mill Island közelében lévő kikötőből indulnak, és különböző hosszúságú útvonalakat kínálnak. A kb. 1 órás túra 25-30 złoty körül van (kb. 2000-2500 forint).
A bátrabbak kajakot vagy kenukat is bérelhetnek, és saját tempóban fedezhetik fel a csatornát. Több kölcsönző is működik a Mill Island környékén.
Kerékpárral a csatorna mentén
A csatorna teljes hosszában kiépített kerékpárút húzódik, amely része az E70-es nemzetközi vízi útnak. Ez tökéletes lehetőség egy egész napos kirándulásra, amelynek során nemcsak a város, hanem a környező természeti területek is felfedezhetők. Bydgoszc több pontján van kerékpárkölcsönző, és a városi kerékpárok is használhatók erre a célra.
Gyakorlati tanácsok
A csatorna városi szakasza bármikor szabadon látogatható
A zsilipek működését érdemes előre megtudakolni, ha szeretnénk látni áthaladó hajókat
A csatorna mentén több vendéglátóhely is található, különösen a belvároshoz közeli szakaszon
Ha fotózni szeretnénk, a kora reggeli vagy késő délutáni fény adja a legszebb képeket
A csatornától induló kerékpártúrák során érdemes ivóvizet vinni, mert a külső szakaszokon kevesebb a megállási lehetőség
A Bydgoszczi Csatorna nemcsak történelmi emlék, hanem ma is szerves része a város életének, amely összeköti a múltat a jelennel, és különleges perspektívából mutatja be Bydgoszcz fejlődését és átalakulását.
"Átkelő a folyón" – Bydgoszcz ikonikus szobra
A "Przechodzący przez rzekę" (Átkelő a folyón) vagy ahogy a turisták gyakran emlegetik, "A három férfi a folyón" Bydgoszcz egyik legismertebb és legfotózottabb modern kori szimbóluma. Ez a különleges szobor a Brda folyó felett "egyensúlyozik", és tökéletesen megtestesíti a város újjászületését és modern művészeti törekvéseit.
A szobor története és jelentése
A szobrot Jerzy Kędziora lengyel szobrász alkotta, és 2004-ben állították fel, amikor Lengyelország csatlakozott az Európai Unióhoz. A műalkotás három férfialakot ábrázol, akik egyensúlyozva kelnek át a folyón – mintegy a vízen járva.
A szobor szimbolikus jelentéssel bír: egyesek szerint az Európába való átkelést, a régi rendszerből az újba való átmenetet jelképezi. Mások a merészség, a kockázatvállalás és az egyensúlykeresés szimbólumának tekintik. A szobor maga a bydgoszczi emberek bátor és innovatív szellemét is megtestesíti.
Műszaki különlegesség
Ami igazán lenyűgöző ebben a szoborban, az a műszaki megvalósítása. Az alakok valóban a levegőben "lógnak", egy speciális kábelrendszernek köszönhetően, amely szinte láthatatlan, így a szobor távolról nézve valóban a vízen járó emberek illúzióját kelti. A szobor a gravitációs művészet példája, ahol a súlypont gondos kiszámítása teszi lehetővé ezt a különleges egyensúlyi helyzetet.
Hol található és mikor érdemes megnézni?
A szobor a belvárosban, a Mill Island közelében, a Brda folyó felett található, nem messze a régi magtárépületektől. Pontos helye a Mostowa utca és a Jerzego Sulimy-Kamińskiego sétány találkozásánál van.
A szoborról a legjobb fotókat nappal készíthetjük, de különleges élményt nyújt az esti kivilágításban is, amikor a fények tükröződnek a folyó vizén. Az évszakok változása is új perspektívákat ad: télen a havas környezet, nyáron a zöldellő parkok teszik változatossá a látványt.
Gyakorlati tudnivalók
A szobor szabadon látogatható, nincs belépődíj
Körülötte padok találhatók, ahonnan kényelmesen megfigyelhetjük
A közeli hidakról, különösen a Mill Island felőli oldalról készíthetők a legjobb fotók
Érdemes a szobrot különböző napszakokban megnézni a változó fényviszonyok miatt
A környéken több kávézó és étterem is található, ahol a szobor látványában gyönyörködve pihenhetünk
Érdekességek
A szobor olyan népszerűvé vált, hogy a város egyik jelképe lett, amely számos városi kiadványon, képeslapon és szuveníren is megjelenik
Kędziora több hasonló "egyensúlyozó" szobrot készített, amelyek a világ különböző pontjain láthatók
A szobor évente több ezer turista kedvelt selfie-helyszíne
A helyiek gyakran használják találkozási pontként: "Találkozzunk a folyón átkelő embereknél!"
Ha Bydgoszczban jársz, a "Három férfi a folyón" szobor megtekintése szinte kötelező program – egy olyan modern művészeti alkotás, amely tökéletesen illeszkedik a város történelmi környezetébe, és különleges módon kapcsolja össze a múltat a jelennel.
Szent Márton és Miklós székesegyház – Bydgoszcz spirituális központja
A Bydgoszczi Szent Márton és Miklós székesegyház (Katedra św. Marcina i Mikołaja) a város legjelentősebb szakrális épülete és a Bydgoszczi Egyházmegye központja. Ez a lenyűgöző gótikus templom a város egyik legrégebbi épülete, amely évszázadok óta meghatározza Bydgoszcz sziluettjét.
Történelmi háttér
A székesegyház története a 15. századig nyúlik vissza – építését 1466-ban kezdték, röviddel azután, hogy Bydgoszcz visszakerült a lengyel korona fennhatósága alá a tizenhárom éves háború után. A templom a város növekedésével párhuzamosan fejlődött és bővült, míg elnyerte mai formáját.
Eredetileg kisebb plébániatemplomnak épült, és csak 2004-ben emelkedett székesegyházi rangra, amikor II. János Pál pápa létrehozta a Bydgoszczi Egyházmegyét. A templom két védőszentje – Szent Márton és Szent Miklós – a kereskedők és a szegények patrónusai, ami jól tükrözi a város történelmi kereskedőváros jellegét.
Építészeti jellemzők
A székesegyház gótikus stílusban épült vörös téglából, ami jellemző a balti téglagótika építészetére. Különösen figyelemreméltó a 75 méter magas, karcsú tornya, amely a város egyik legmagasabb pontja, és messziről felismerhető tájékozódási pont.
A templom belseje három hajóra osztott, gazdag díszítésekkel. Különleges értéket képvisel a késő gótikus főoltár, a 16. századi feszület, valamint a reneszánsz keresztelőmedence. A színes üvegablakok különösen szépek, amikor a nap sugarai áthatolnak rajtuk, és misztikus fényekkel töltik meg a belső teret.
Kulturális és vallási jelentőség
A székesegyház ma is aktív szerepet játszik a város vallási és kulturális életében. Rendszeresen tartanak itt koncerteket, különösen az impozáns orgonán, amely kiváló akusztikájú koncerthelyszínné teszi a templomot.
Vallásilag különösen fontos a Święta Trójca (Szentháromság) kápolna, amely a 15. századi Mária-kegykép otthona. Ez a kép számos zarándokot vonz, és a helyiek számára különös tisztelet tárgya.
Gyakorlati információk látogatóknak
A székesegyház naponta látogatható, általában 9:00 és 18:00 között, vasárnap a misék között
A misék rendje: hétköznap 7:00, 8:00 és 18:00, vasárnap 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00 és 18:00
Belépődíj nincs, adományokat elfogadnak
Érdemes a toronyba is felmenni (ha épp nyitva van látogatók számára), ahonnan páratlan kilátás nyílik a városra
Turistáknak ajánlott a délelőtti látogatás, amikor a fény a legszebb az üvegablakokon keresztül
Környékbeli látnivalók
A székesegyház a történelmi óváros szélén található, sétálva könnyen megközelíthető a főtértől. Környékén több érdekes épület is található:
A régi jezsuita kollégium
Az egykori klarissza kolostor épülete
Több szépen felújított, történelmi polgárház
A templomtól rövid sétára található az óváros és a Brda folyó partja a híres magtárakkal, így a székesegyház meglátogatása jól beilleszthető egy bydgoszczi városnézés programjába.
A székesegyház Bydgoszcz spirituális és kulturális életének fontos központja, amely évszázadokon át túlélte a város viharos történelmét, és ma is őrzi a múlt emlékeit, miközben aktív szerepet játszik a jelenkori közösség életében.
Bydgoszcz Szabadság tere és szecessziós építészeti kincsei
A Szabadság tér (Plac Wolności) Bydgoszcz egyik legszebb és legelegánsabb köztere, amely a 19. század végén és a 20. század elején épült ki, és a város egyik építészeti ékköve. Ez a tér csodálatos gyűjteménye a szecessziós (Art Nouveau) és eklektikus épületeknek, amelyek a századforduló polgári gazdagságáról és kifinomult ízléséről tanúskodnak.
A tér története
A Szabadság tér eredetileg a város nyugati terjeszkedésének részeként jött létre, amikor Bydgoszcz a porosz uralom alatt jelentős modernizáción ment keresztül. A területet korábban Teátrum térnek (Theaterplatz) nevezték, mivel itt állt a városi színház. A tér mai nevét Lengyelország függetlenségének visszanyerése után, 1918-ban kapta.
A téren és környékén található épületek a város virágkorában, a 19-20. század fordulóján épültek, amikor Bydgoszcz (akkori német nevén Bromberg) prosperáló ipari és kereskedelmi központtá vált. Ebben az időszakban a gazdag polgárság előszeretettel építtetett a korszak divatos stílusaiban, különösen a szecesszió különböző változataiban.
Szecessziós gyöngyszemek
A téren és a környező utcákban számos lenyűgöző szecessziós homlokzat található. Ezeket a következő jellemzők teszik különlegessé:
Díszes növényi ornamentika, különösen virágok, indák és levelek motívumai
Aszimmetrikus formák és hullámzó vonalak
Női alakok és arcok (maszkaronok) a homlokzatokon
Színes kerámia díszítőelemek
Kovácsoltvas erkélyek és kapuk művészi kivitelben
A legszebb épületek közé tartozik:
Az egykori városi takarékpénztár épülete (Gdańska utca 23.), amelynek homlokzatát női alakok és burjánzó növényi ornamentika díszíti
A Cieślewicz ház (Gdańska utca 5.), jellegzetes saroktoronnyal és organikus díszítésekkel
A Pomorska utca 1. szám alatti saroképület, amely a német szecesszió (Jugendstil) ihletésében épült
Gyakorlati tudnivalók a látogatáshoz
A Szabadság tér mindenkinek szabadon látogatható. A szecessziós épületek többsége kívülről csodálható meg, hiszen ma is lakó- és üzleti funkciókat töltenek be. Néhány praktikus tanács:
A térre legkönnyebben a Gdańska utca felől érkezhetünk, ami a város fő bevásárlóutcája
A legszebb fotókat kora reggel vagy késő délután készíthetjük, amikor a fény oldalról világítja meg a homlokzatokat
Érdemes a teret körülvevő utcákban is sétálni (Gdańska, Pomorska, Cieszkowskiego), ahol további szecessziós épületek találhatók
A tér közelében számos kávézó és étterem található, ahol pihenhetünk városnézés közben
Kulturális jelentőség
A Szabadság tér és környéke nem csupán építészeti értéket képvisel, hanem a város kulturális életének is fontos helyszíne. Itt található:
A Lengyel Hadsereg Múzeuma (Muzeum Wojsk Lądowych)
Több galéria és kiállítótér
A "Zsukoffszkij Színház" (Teatr Polski), amely a tér közvetlen közelében áll
Érdekességek
A tér közepén egykor I. Frigyes Vilmos porosz király szobra állt, amelyet 1945 után eltávolítottak
A szecessziós épületek részleteit érdemes közelről is szemügyre venni, különösen az ajtók, ablakok és erkélyek díszítéseit
A tér szerves része a város építészeti örökségvédelmi zónájának
A Szabadság tér és a környező szecessziós épületek Bydgoszcz kulturális örökségének kiemelkedő részét képezik. Ezek az épületek nemcsak a városképet gazdagítják, hanem a közép-európai szecessziós építészet fontos emlékei is, amelyek méltán teszik Bydgoszczot a szecesszió kedvelőinek zarándokhelyévé.
Exploseum – DYNAMIT-gyár múzeum
Egy igazán egyedi ipartörténeti múzeum a város szélén, az egykori náci lőszergyár területén. Elég megrázó, de nagyon informatív és szakszerű a kiállítás.
TÖRTÉNELEM
Bydgoszcz körülbelül 1030 körül alakult ki, eredetileg egy erődítményként, amely a Brda folyón való átkelést védte. Idővel egyre fontosabbá vált, mint helyi hatalmi központ, és 1346. április 19-én városi jogokat kapott. A Visztulai kereskedelem felélénkülésével Bydgoszcz is jelentős kereskedelmi csomóponttá vált: a Tucholai-erdőből származó fa és Észak-Nagy-Lengyelországból érkező gabona szállításának egyik központja lett. A 15–16. században, Lengyelország aranykorában a lakossága elérte az 5000 főt, ami akkoriban jelentős szám volt egy közép-európai regionális város számára.
A 17–18. századi háborúk azonban elnéptelenedéshez és hanyatláshoz vezettek. 1772-ben, Lengyelország első felosztásakor Bydgoszcz a Porosz Királysághoz került, és beolvadt a Netze kerületbe, Bromberg néven. A poroszok hamarosan megépítették a Bydgoszczi-csatornát – amelynek tervei még lengyel kézben készültek –, ezzel új lendületet adva a város fejlődésének. Egy rövid időre, 1807-ben, a város a Varsói Hercegség Bydgoszczi departementjének fővárosa lett, de 1815-ben visszakerült porosz uralom alá, a Poznańi Nagyhercegség (1848 után Poznań tartomány) részeként, és a Bromberg kerület központjaként működött. Ekkor rohamosan fejlődni kezdett, és hamarosan a királyság keleti felének egyik legnagyobb városává nőtte ki magát.
A fejlődés erős elnémetesítéssel is járt, mivel sok új telepes érkezett német nyelvterületekről. 1871 után, amikor a város az újonnan létrejött Német Birodalomhoz tartozott, a németesítés még erőteljesebbé vált. Az első világháború után Bydgoszcz visszatért a független Lengyelországhoz, és a két világháború közötti időszakban gyors fejlődésnek indult. Az új lengyel betelepülők ismét lengyel karaktert adtak a városnak, bár továbbra is soknemzetiségű maradt, jelentős német és zsidó kisebbséggel. 1938-ban a város a Pomerániai vajdaság része lett.
1939. szeptember 3-án, nem sokkal a második világháború kitörése után lengyel–német összecsapások történtek, amit a náci propaganda „brombergi véres vasárnapként” (Blutsonntag von Bromberg) emlegetett. Az esetet felnagyították, és amikor szeptember 9-én a Wehrmacht elfoglalta a várost, tömeges megtorlások következtek: tízezrével végeztek ki lengyeleket. A várost a náci Németország Danzig–Westpreussen közigazgatási egységéhez csatolták, és ismét Brombergnek nevezték. A háború során több ezer ártatlan embert gyilkoltak meg, és a zsidó közösséget gyakorlatilag megsemmisítették.
1945-ben Bydgoszcz a vörös hadsereg kezére került, és nem sokkal később a Pomerániai vajdaság székhelye lett, majd 1950-től Bydgoszczi vajdaságként működött. A kommunista korszakban a város látványosan fejlődött: a háború előtti 135 000 fős lakosság 1989-re 385 000-re nőtt.
A diktatúra bukása után megkezdődött az intenzív szuburbanizáció, sokan költöztek ki a környező falvakba. Az 1990-es évek elejétől kezdve Bydgoszcz látványos átalakuláson ment keresztül: megújult az óváros, a folyópart, a stadion, több történelmi helyszín, és új turisztikai látványosságok is létrejöttek.
Emberek
Bydgoszcz lakóinak többsége ma már helyi születésű, bár a legtöbben olyan családokból származnak, amelyek a 20. század folyamán telepedtek le a városban. Általánosságban elmondható, hogy nagyon barátságosan viszonyulnak a turistákhoz és a külföldiekhez, és nem hagyják ki az alkalmat, hogy útbaigazítást adjanak vagy akár körbe is vezessenek valakit – csak hogy megcáfolják a régi sztereotípiát, miszerint „a város nem túl szép”.
Beszéd, nyelvismeret
A fiatalok és tizenévesek többsége jól beszél angolul. Ha útbaigazítást keresel, a húszas-harmincas korosztály a legjobb választás. Az idősebbek inkább németül vagy oroszul beszélhetnek.
A hivatalos információk – például a busz- és villamosmenetrendek – többnyire lengyel, angol és német nyelven is elérhetők. Ha nincs angol nyelvű tájékoztatás, a helyiek szívesen segítenek fordítani vagy megadni a szükséges információt. Ugyanez érvényes az éttermekre is: még ha nincs is angol étlap, a személyzet legtöbbször készségesen elmagyarázza az ételeket angolul.
Bydgoszczban – és általában Közép-Európában – hat évszakot különböztetnek meg. A legjobb időpont a látogatásra április végétől október közepéig tart.
A tavasz általában áprilisban kezdődik, és két hónapig tart. Ez az időszak különösen szép: virágba borulnak a fák, friss zöld színek jelennek meg mindenütt. A nappalok többnyire kellemesen melegek, kb. 20°C körül, bár hűvösebb időszakok is előfordulnak.
A nyár júniusban indul, és három hónapig tart. Meleg, időnként kifejezetten forró, júliusban gyakoriak a záporok, viharok.
Az ősz szeptemberben és októberben köszönt be. A fák színes lombja, az első hideg éjszakák jellemzik, mégis nagyon hangulatos és élvezetes évszak.
Október végétől december elejéig tart az úgynevezett korai tél – ez egy szürke, felhős időszak, amikor a hőmérséklet általában 0°C felett marad.
A tél december közepétől február közepéig tart, a hőmérséklet többnyire fagypont alatti, és a havazás gyakori, bár a melegedő éghajlat miatt egyre ritkábbak a hosszú, havas időszakok.
A korai tavasz február végétől áprilisig tart. Ez az időszak gyakran sáros, de mivel melegszik az idő és hosszabbodnak a nappalok, a helyiek általában pozitívan értékelik – bár turistaként kevésbé vonzó lehet.
Aji fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.