ÚTIKRITIKA.HU / Lengyelország







útikritikák


Lengyelország

Általános tanácsok | Varsó | Krakkó | Gdańsk | Poznan | Wróclaw | Kielce | Lodz (Łódź) |Szczecin |  |Lublin|Toruń | Fotóegyveleg

.

Gdańsk - Elter Karcsi fotója

.

Általános tanácsok

Népszerű turistalátványosságoknál, mint például az Auschwitz-Birkenau emlékhely vagy a Wieliczka sóbánya, érdemes előre foglalni, hogy elkerüld a hosszú sorban állást, különösen a nyári szezonban.

Lengyelországon belül jelentős időjárási különbségek adódhatnak, főként az ország földrajzi elhelyezkedéséből adódóan. Az ország északi része, ahol a Balti-tenger található, valamint a déli része, ahol a Tatra-hegység és más hegyvidéki területek helyezkednek el, eltérő időjárási viszonyokkal rendelkezik.

Néhány fontos tényező, amelyre érdemes figyelni egy utazás időszakában:

Észak vs. dél:
Északi régiók (Balti-tenger környéke): Nyáron enyhébb időjárásra számíthatsz, hűvösebb tengeri szelek miatt, de az esős napok is gyakoriak. Télen a tenger közelsége miatt kevésbé fagyos, de hűvös időjárás jellemző, időnként erős széllel.
Déli régiók (Tatra-hegység, Zakopane): A hegyvidéki területek sokkal hidegebbek télen, gyakori a havazás, ami kiváló feltételeket biztosít a síeléshez. Nyáron viszont melegebb és naposabb, különösen az alacsonyabb fekvésű területeken, de a hegyekben a hűvös időjárás is gyakori.

Kelet vs. nyugat:
Kelet-Lengyelország: A keleti részek kontinentális éghajlata miatt télen hidegebb és nyáron melegebb, mint az ország nyugati részein. Itt az extrémebb hőmérsékletváltozások is gyakoribbak lehetnek.
Nyugat-Lengyelország: A nyugati területeken, különösen a német határhoz közel, az éghajlat mérsékeltebb. A tél kevésbé fagyos, a nyár pedig általában nem olyan forró, mint keleten.

Városi területek:
Varsó (középső rész): Varsóban központi fekvése miatt kiegyensúlyozottabb időjárásra lehet számítani, de télen itt is gyakoriak a mínuszok, nyáron pedig meleg és napos idő uralkodik.
Krakkó (déli rész): Krakkó enyhébb telekkel, de melegebb nyarakkal rendelkezik. A közeli hegyvidékek miatt a hőmérséklet gyakran változhat.

Hegyek és síkvidékek:
Tatra-hegység: A magasabb területeken a hőmérséklet alacsonyabb, és télen a havazás gyakori. Nyáron a hegyek hűsítő enyhülést nyújtanak, de a változó időjárás miatt gyorsan esősre fordulhat az idő.
Síkvidékek: A középső és nyugati részeken található síkvidékek mérsékelt éghajlatot kínálnak, de nyáron melegebb, télen pedig hidegebb lehet.

Gdańsk

A városról itt adunk önálló tartalmat: https://utikritika.hu/lengyelorszag/gdask

V. Jancsi fotója

.

V. Jancsi fotója


V. Jancsi fotói

F. András fotója


Poznań

Poznań-nyal külön aloldal foglalkozik - itt 


Wróclaw

Wroclawról külön aloldalon szólunk - itt



Kielce

A közép-lengyelországi nagyvárosnak közel 200 ezres a lakossága. Kielce közúton 531 kilométerre van Budapesttől (ebből mindössze 60 km az autópálya). Közel 10 órát kell vezetni oda.

Kielce, Lengyelország középső részén található, és egyre népszerűbb úti cél a turisták körében. Bár sokan még mindig Varsó vagy Krakkó mellett döntenek, Kielce rejtett kincseket kínál azok számára, akik nyugodtabb, de mégis kulturálisan gazdag helyet keresnek. A város egyik legfontosabb látványossága a Kielcei Püspöki Palota, amely a barokk építészet gyönyörű példája. A palotából pazar kilátás nyílik a városra, és a belső terei is lenyűgözőek.

Kielce a Świętokrzyskie-hegység kapuja, így kiváló kiindulópont azok számára, akik túrázni szeretnének. A közeli Łysica és Łysa Góra csúcsai könnyen megközelíthetők, és csodás kilátást nyújtanak a környékre. A természet szerelmeseinek érdemes meglátogatniuk a Kadzielnia Természetvédelmi Területet, amely egy régi kőbánya területén található, és különleges karsztos képződményeiről híres.

A város központja kellemes sétákra csábít, különösen a Sienkiewicza utca, ahol számos kávézó, étterem és üzlet várja a látogatókat. A helyi lengyel konyha fogásait is érdemes kipróbálni, hiszen itt a tradicionális ételek modern változatával is találkozhatunk.

Kielce gazdag történelmi múlttal rendelkezik, amelyet a helyi múzeumokban és kiállításokon fedezhetünk fel. A Geológiai Múzeum például különleges fosszíliákat és ásványokat mutat be, amelyek a környék geológiai gazdagságát tükrözik.

Bár Kielce nem tartozik a legfelkapottabb turisztikai célpontok közé, éppen ez adja meg a varázsát: a város felfedezése során elkerülhetjük a turistatömegeket, és autentikus lengyel életérzést tapasztalhatunk meg.

"Aki igazi nyüzsgésre vágyik az Kielce-nél keresve sem találhatna magának jobb helyet. Szentkereszt régió központjaként itt a vallási jellegű műemlékek mellett rengeteg szórakozóhely és egész évben fesztiválok, utcai rendezvények várják a látogatókat. Ottjártunkkor éppen Szent Iván éjjelét ünnepelték szó szerint három napon és három éjen át." forrás

Łódź

Kiejtése kb.: udzs (magyarosan l  hangzás nincs az elején)

A 720 ezres lengyel nagyváros közúton 767 kilométerre van Budapesttől (576 km. autópálya). A táv nyolc és félóra alatt tehető meg megállás nélküli autózást alapul véve. 

"Lodz-ról ez a piros téglavörös szín jut eszembe és a sok üresen álló épület. Szokták a lengyel Liverpoolnak is nevezni ezt a várost, mivel ott is a textilgyártás és hasonló építészet volt jellemző. Végigsétáltam a Piotrkowska utcán, ami Európa egyik leghosszabb sétálóutcája. Lodz-ban nagyon népszerűek az utcai művészetek. Szinte mindenhol bele lehet botlani egy érdekes szoborba vagy tűzfali festésbe. Lodz híres még a filmművészetről is. A sétálóutcán hasonló csillagok vannak, mint Hollywoodban. Elmentem a filmművészeti múzeumba is, ami egy volt gyárigazgatói palotában van berendezve. Lodz elég szegény város, a sok megszűnt gyár miatt nagy a munkanélküliség is, viszont teljesen más a hangulata, mint a többi lengyel városnak, ahol idáig voltam, épp ezért tetszett nagyon. " forrás

----------------------------------

Tiszteletbeli főkonzul, Łódź:Tadeusz Kaczor

E-mail cím: konsulat@konsulatwegier.pl
Telefonszám: +48730300237


Irigylésre méltó kreativitás, stílusosan újragombolt textilipari épületek, street art, a lengyel filmipar bölcsője, haladó szellemű állatkert, modernitás, megszokottan szuper ételek és kedves emberek. Mindez egyszerűbben, négy betűvel: Łódź (a.k.)

Szczecin

A 407 ezres Szczecin Lengyelország északnyugati csücskében fekszik, a német határnál. Kb. 410 ezres a lakossága.

Lengyel kiejtés: scsecsin

Látnivalók:

Főtér

Kikötő (az Oderán, nem a tengeren)

,, A 400 ezres Szczecin nem büszkélkedhet különleges látnivalókkal, a hangulata viszont magával ragadó. Emberi léptékű hely, ahol békésen, boldogan élnek az emberek. Csak néhány példa: a nyüzsgő német nagyváros után jólesett, hogy itt megálltak az autók, hogy átengedjék a gyalogosokat, a kérdéseinkre minden járókelő kedvesen válaszolt, sőt egy étteremben kérés nélkül sietett a segítségünkre egy helybéli, hogy a számunkra értelmezhetetlen lengyel étlapon el tudjunk igazodni. 

A belváros gyalog is kényelmesen bejárható. A kikötő télen kevésbé izgalmas, nyáron viszont annál inkább. Mivel a város nem a Balti-tenger partján fekszik, hanem az Odera folyó kiszélesedésénél, nyaranta remek lehetőség nyílik kajakozásra.

Az egykori óváros szinte teljesen elpusztult a második világháborúban. Az eredeti stílusban újjáépített házak szépek, de nem túl nagy az élet körülöttük. (2016)" forrás

Lublin

332 ezres nagyváros, az ország keleti részén, az ukrán határ felé. 

Lublin a lengyelországi Lublin vajdaság székhelye, mely Kelet-Lengyelországban található. A város történelme igen gazdag, amit számos múzeum, színház és kulturális intézmény őriz meg. A középkor óta az egyik legfontosabb kereskedelmi és kulturális központja a régióban, és számos turisztikai látványossággal rendelkezik. A város központjában található a Lublini Katolikus Egyetem, ami Lengyelország egyik legjobb egyetemei közé tartozik. Emellett Lublin az egyik legjobb hely a lengyel zsidó kultúra felfedezéséhez is, hiszen a városban található Európa egyik legnagyobb zsidó temetője és az Országos Zsidó Múzeum is. A város különlegessége a középkori óvárosa, amely az UNESCO világörökség része.

Toruń

(toruny)

209 ezres a lakosság (2024)

Torun egy Hanza stílusú városka a Visztula mentén, ami szerencsésen megúszta a II. világháborút, így az óváros sértetlen maradt. A vasútállomásról a 22. busszal lehet bejutni a városba, de kalandosabb természetűeknek ajánlott lemenni a Visztula partjára és onnan megközelíteni a városba vezető hidat, mert innen belátható az egész óváros. Torunban született Kopernikusz, így szinte minden körülötte forog, a szülőháza ma múzeum. Torun-nak van saját ferde tornya is az óváros szélén. (r.i., 2022)

cs.o. fotói

Fotóegyveleg

fotó by Elter

Bialowieza - fotó by Elter

Zamosc főtere - fotó by Elter

Sopot

Sopot 2.

Gdansk

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon