.
Ata fotója
Drágább, mint a legtöbb lengyel város
,, Amire csak itt jöttem rá, hogy a sok történelmi épület mellett egy fiatalos, lendületes város, rengeteg emberrel és romantikával. Egyáltalán nem csalódtam benne, sőt, igazából sokkal többet is kaptam, mint vártam tőle!
A nap bármely szakában nyüzsgő Krakkó igazán az esti órákban mutatja meg magát, amikor az utcák és az éttermek egytől egyig mind-mind megtelnek emberrel. Érdemes rá szánni egy-két napot és alaposabban is megismerni, nem csak az óvárosát, hanem a külső részeit is, ahol érdekes történelmi helyeket lehet látni. (2022) forrás
Ami engem leginkább megfogott Krakkóban, hogy milyen szépen megtartották a történelmiségét. A zsidó negyedbe lépve például szinte arcon csap a történelem, anélkül, hogy lépten-nyomon felhívnák rá a figyelmedet, hogy amúgy micsoda szörnyűségek is történtek itt a második világháború alatt. És nem is csak a borzalmak jutnak eszedbe, hanem inkább az a tömény kultúra és a múlt csodás egyvelege, ami mégis egy mai, európai város képét adja.
Minden utca tiszta, pedig tele van emberekkel. Az autóforgalom szépen ki van vezetve a központból, így sokkal nyugodtabban lehet sétálni. Mindenhol akad egy park, így szinte fellélegzett a tüdőnk Budapesthez képest. (2022) forrás
"Az emberek segítőkészek még azok is akik nem értették, hogy mit kérdezek, kézzel lábbal próbálták elmutogatni, hogy hol találjuk a keresett látványosságokat, miután nulla lengyel ismerettel próbáltuk a nehezen kimondható sok mássalhangzós szavakkal megértetni magunkat. Majd mikor megtudták, hogy magyarok vagyunk, még jobban megörültek nekünk, és nem egy embertől hallottunk furcsán kiejtett magyar szavakat. Februárban jártam Krakkóban, szerintem sikerült kifognunk az év telének leghidegebb napját, de a város így is nagyon élvezhető volt. Persze többször tévedtünk be kávézókba és cukrászdákba forró italokat szürcsölni. A kedvencem a Mária Mennybemenetele templom (ami mellesleg gyönyörű szép kívül-belül) bal oldalán egy remek cukrászda volt, ahol olyan finom forró fehér csokit ittam, amilyet még sehol máshol. Nagyon jót tett a februári hidegben összefagyott végtagjainknak. A Wawel is csodálatos, ráadásul az óvárosban található Balaton éttermet is élmény volt felfedezni.
Nehézség a hétköznapi utazó számára a nyelv. Elsőre el sem tudjuk képzelni, hogyan tudnak ilyen nehéz nyelvet beszélni itt az emberek. Később persze hozzászokunk, és ránk ragadnak alap szavak mint a köszönöm és jó napot. Az autós közlekedés a városban csúcsidőben ugyanúgy nem könnyű, mint Budapesten, de hétvégén egész jól kivitelezhető. Az autópályák viszonylag jó állapotban vannak. A tömegközlekedés a Budapestihez nagyon hasonló, buszok és villamosok vannak, melyet előre váltott vonaljeggyel lehet igénybe venni. Érdemes ezeket is kipróbálni, hátha összetalálkozunk egy régebbi Ikarus-szal, aminek az üvegén még Salgótarján is szerepel.
Az árszínvonal alig különbözik a magyarországitól, sok helyen azt vettem észre, hogy még olcsóbb is kicsit. A krakkóiak, mint általában a lengyelek, nagyon barátságosak, segítőkészek, pláne, ha magyarokról van szó. Szinte bárki el tudná nekünk mondani a lengyel-magyar két jó barát kezdetű versike lengyel verzióját. Az életszínvonal is egészen a mienkhez hasonló, talán annyival tűnik jobbnak, hogy a lengyelek nem süllyednek bele az önsajnálatba mint a magyarok, nem búskomoran sétálnak az utcán, hanem életkedvvel. Ezzel a város is sokkal színesebb lesz. A lengyel ételeket mindenképpen érdemes kipróbálni egy igazi lengyel étteremben, a pincér nagyon kedves lesz velünk, mindenben a kedvünkben akar majd járni, az ételek pedig egész különlegesek.
Ajándékba az otthon maradtaknak Krówkát vigyünk, amit ugyan itthon is lehet kapni, de teljesen más amit az ember kint vesz meg. A kézműves termékek is jellemzőek, nagyon sokan vesznek ilyesmit szuvenírként. Krakkóban is megtalálhatók a Szuper-és Hipermarketek, amik a környező országokra jellemzőek, a Carrefour, Tesco, de saját láncaik is vannak, ebből az én kedvencem a Zabka volt, aminek a neve kis békát jelent. A választék is nagyon hasonló a magyarországihoz, ugyanúgy van kenyér, tej, zöldségek, csokoládék, édességek, és persze alkoholos italok. A lengyelek nemzeti itala a Zubrówka almalével keverve a legfinomabb.
Egyszer sem jártam Krakkóban olyan helyen, ahol jobban fogtam volna a táskám, vagy kifejezetten figyelmet fordítottam volna arra, hogy itt bajom eshet. Persze, mint mindenhol, itt is biztos megvannak ezek a városrészek, de alapvetően az emberekből sugárzott a jóindulat, nem volt okunk félni. Ami az én kirándulásomból kimaradt, az Auschwitz és a Wieliczkai sóbánya, de mindkettő olyan dolog, ami még fönn van a listámon, és egészen biztosan visszamegyek megnézni. Ha az ember nem is megy be sehova, csak a városban sétál, már azért is megéri elutazni. Remek hangulatú város. (K. G. Ági)
Megkérdeztünk egy Krakkóban élő magyart, D. Andrist:
Mit, miket szeretsz a legjobban Krakkóban?
Az első helyen a lengyel konyha áll. Nekem abszolút kedvencem. A magyar konyhához nagyon sok hasonló fogással lehet találkozni. A káposzta, cékla, hal, sertéshús a legnépszerűbb alapanyag a lengyel konyhában. De a levesek, saláták, sütemények is változatosak. A belvárosban szinte minden sarkon kapható "obwarzanek", a híres krakkói karika alakú perec. Kis kék pult mögül árulják nyugdíjas nénik. Négy változata van, sós, sajtos, mákos és szezámos. Ára 1,50 - 1,60 PLN, a helyiek körében is népszerű, akár reggelire, akár két étkezés között. A másik krakkói specialitás a kemencében sült "Zapiekanki", ami tulajdonképpen egy óriási félbevágott bagett alapú gombás melegszendvics. A gombás alapon kívül a feltéteket mindenki magának kérhet. A választék általában: szárított hagyma, szalámi, csirkehús, sonka, pucok vagy oscypek (híres hegyi tradicionális füstölt sajt), majonézzel vagy ketchup-pel, esetleg drakula szósszal. A Drakula szósz egy fokhagymás mártás, amit "randi vége" szósznak is szoktak hívni a helyiek :)
A legfinomabb Zapiekanki-t a zsidónegyedben, a Kazimierz Plac Nowy terén érdemes keresni. Egyszerű fogás, ára a kiválasztott alapanyagok függvényében, 7-8 PLN-tól kapható. Lengyelországban a levesek is népszerűek, főleg a zöldséges, gombás levesek. A magyar húslevesnek lengyel párja a rosół. Több lengyel leves annyira sűrű, gazdag összetevőkből áll, hogy főételnek is beillik. Ilyen például a "żurek", vagy a "barszcz czerwony". Többféle erdei gombából készült levesek közül és érdemes megkóstolni egyet. (Zupa grzybowa, erdei gombából készült leves) Főételek közül a "ruskie pierogi" jut elsőnek eszembe, amit mindenképpen ki kell próbálni Krakkóban. A pierogi egy leginkább derelyéhez hasonlítható tésztaétel. A ruskie pierogi túróval és tört főtt krumplival töltve készül. Vajon pirítják meg, tejföllel, pirított hagymával tálalják. Neve ellenére semmi köze Oroszországhoz. Ezen kívül káposztás, gombás, lazacos, meggyes, túrós és számos változattal lehet találkozni. A pierogi annyira népszerű étel, hogy külön fesztivált kap kora ősszel Krakkóban, a főtér melletti Mały Rynek téren. Lengyelországban a vodka és a sör a legnépszerűbb ital. Aki bort szeretne inni, természetesen választhat magának francia, spanyol, kaliforniai, dél-afrikai borok közül.
Miket nem szeretsz, problémák, nehézségek?
Nem jut eszembe olyan dolog, amit nagyon nem szeretnék Krakkóban. Természetesen vannak apróságok, amik bosszantóak, de ezeken humorérzékkel, kis türelemmel átlendül az ember. Az egyik ilyen, hogy lengyel nyelv ismerete nélkül nem minden sikerül első nekifutásra, de elképesztő népszerűségre tehet szert az a külföldi, aki megtanul lengyelül és lengyelül próbálja meg elmondani, amit szeretne. A másik probléma a város levegője. Krakkóban sokszor van szmog. Ezen nincs mit szépíteni. A harmadik, hogy a lengyel sofőrök olyan vadul vezetnek, hogy még a "budapesti stílushoz" szokott vezetőket is érheti meglepetés. Az viszont tény, hogy figyelnek is egymásra, gyorsan beengedik a várakozó társukat.
Közbiztonság, tisztaság?
A közbiztonság/tisztaság is Budapestéhez hasonló. A belváros többnyire tiszta, rendezett. A tömegközlekedési eszközökön érdemes a zsebesek miatt figyelni. Szerencsére a városban alig látni kéregetőt vagy kóborló macskákat, kutyákat.
Miket tanácsolsz oda készülő utazóknak?
Utazás előtt mindenképpen érdemes még Magyarországon złoty-t váltani. 1 PLN kb. 70 HUF. Illetve némi EUR is hasznos lehet, ha Szlovákiában meg kell állni útközben. Számtalan Krakkó/Lengyelország útikönyv kapható magyar nyelven. Emellett utazás előtt bátran látogassanak el a Lengyel Nemzeti Idegenforgalmi Képviselethez: 1075 Budapest, Károly krt. 11. (Europa Center - V. emelete), ahol számos ingyenes kiadvány, térkép várja az érdeklődőket magyarul is.
Az időjárás?
Általában 5-6 fokkal hűvösebb van, mint Magyarországon. Még nyári vakációra is érdemes kardigánt, pulóvert, esőkabátot hozni. Lengyelországban szigorúan tilos közterületen alkoholt fogyasztani. Ezt nagyon komolyan veszik. Egy, a Visztula parton elfogyasztott sör mellé 200 PLN bírságot lehet begyűjteni, ha arra járó rendőrrel találkozik a szomjas utazó.
Látnivalókról, programokról, Krakkó környéki kirándulásokról?
A belvárosban egy hosszú hétvégét kényelmesen el lehet tölteni, látnivaló, kóstolni való van bőven. Akinek több ideje lenne Krakkóra, vagy a "kötelező látnivalókat" már ismeri, azoknak érdemes a környéket is felfedezni. Krakkótól 12 km-re, akár kerékpárral vagy menetrendszerinti autóbusszal is megközelíthető a Visztula parton álló Tyniec Bencés Apátság. A környék kirándulásra alkalmas, a kolostor területén a szerzetesek által készített kozmetikumok, élelmiszerek is megvásárolhatóak. A kolostor melletti büfében, a Visztula parton remek kolbász és a sör kapható. Wadowice Karol Wojtyła szülővárosa. Aki kíváncsi a lengyel pápa szülővárosára, egy fél napra érdemes ellátogatni Krakkóból Wadowicébe. Vonattal 1 óra 50 perc az út. A délelőtti órákban külön pápa-vonat is indul Krakkóból. Az út során videókat vetítenek Karol Wojtyła életéről angolul. A pápa szülőházán kívül a város másik nevezetesség, a krémes. Egyik látogatása során II. János Pál pápa elárulta a kamerák előtt, hogy érettségi után anno melyik cukrászdában krémesezett a társaival. Ettől kezdve a lengyelek folyamatosan rohamozzák a város cukrászdáit a krémest keresve. Érdemes megkóstolni. A városból már látni lehet Szilézia hegyeit, ahol kitűnő túrákra lehet menni. Zakopane Krakkótól délre a Magas-Tátra lengyel oldalán épült üdülőváros. A hegyi túrák mellett remek éttermek várják a turistákat. A régióra jellemző tradicionális füstölt sajtot mindenképpen meg kell kóstolni a város piacán. Oscypek a neve, több helyen grillezik városszerte, vörös áfonya dzsemmel kínálják.
Milyenek a krakkóiak, a lengyelek?
A krakkóiak kedvesek, szívesen adnak útbaigazítást, ha megszólítják őket. Ha szóba kerül, hogy magyarok vagyunk, általában van pozitív visszajelzés. Szeretik a magyarokat, ismerik a magyar történelmet, nem csak Puskás és a Pick szalámi, ami eszükbe jut rólunk. " (a Krakkóban élő D. Andris, 2013)
"Krakkó. Az utolsó európai város, ahol a kalap viselt ruhadarab, nem pedig jelmez. Ahol a falakból még mindig párolog a monarchiabeli kávéillat – bár már egyre kevésbé érezhetően. Ahogy távolodunk az időben, úgy kopik meg a polgárházak emlékezete. Krakkó egyedi hangulata tömegével vonzza az európai turistákat, ezért azonban a város nem kis árat fizet. A belvárosból mára lényegében elmenekültek a helyiek. Az állandó tömeg, a zaj, az éjszakai élet által felkavart belváros már nem az ő Krakkójuk.
Mára Krakkó központja nagyvárosi skanzenné változott. A belvárosban nem maradt egy intim szeglet sem. Hogy is nézne ki ma egy belvárosi család hétvégi sétája? Tömeg, kebab, butikok, pizza, Hard Rock Cafe, zaj, 'What the fuck is wrong?!' jellegű kiáltások, na és persze lovaskocsik. A fogatok bájos kellékei a krakkói belvárosnak. A turisták által imádott kocsikázás nem kis forgalmat hoz, és nem kevés fogatost tart el, de azért akad vele gond is bőven. A lovak gazdái természetesen kötelezve vannak, hogy eltakarítsák a lóürüléket – amit kisebb-nagyobb precizitással – meg is tesznek. Arra azonban nehéz lenne kötelezni őket, hogy a ló vizeletét is eltakarítsák (felmossák?). Így nem ritkán párolog liternyi vizelet a harminc fokos melegben. Vajon kinek az ablaka alatt?
Mit lehet tenni? A városnak jól jön a nagy bevétel. Gyakran hallani a mentegetőzést, miszerint a belvárosok elnéptelenedése trend az egész világon. Krakkó belvárosának elnéptelenedése csak nézőpont kérdése. Vannak itt lakók, csak mások. Turisták természetesen. Az egykori lakásokból kialakított, mára mindent benövő hostelek lakóira nem szabad sértődötten tekinteni, hiszen belőlük él a belváros, néhány helyi pedig biztosan marad, mindig lesznek "utolsó mohikánok" - ez esetben utolsó lengyelek." forrás
,, Elenyésző azoknak a helyeknek a száma, ahol nem tudok elboldogulni angol nyelvtudással. Az otthonihoz nagyon hasonló a kultúra, a gasztronómia, az emberek. Az időjárás 4-5 fokkal hidegebb.
Elcsépelt, de Krakkó belvárosa a Wawel és a Kazimierz tényleg nagyon hangulatos. Rengeteg a kis kávézó és étterem. (2018) " forrás
,, A város legnagyobb előnye turistaként, hogy a fő nevezetességek és az óváros egy jól körül határolt területen fekszik, amit egy szép park ölel körbe. Ez a belvárosi rész gyalogosan tökéletesen körbejárható. Tömegközlekedésre nem lesz szükségünk. Nyugodt tempóban két teljes nap alatt kényelmesen körbe lehet nézni a városközpontot. (2019)" forrás
,, Ezután nekivágtunk a városnézésnek. A Florianska utcán sétáltunk végig, egészen a Flórián-kapuig, ami a középkori Krakkó egyik főkapuja. A sétálóutcán nagyon lassan lehet haladni, mert az ember nem győzi kapkodni a fejét. Rengeteg kisbolt, csokoládébolt, szuveníres, étterem, bár és utcai árus van, akik egyébként igényes termékeiket árulják. Itt található a viaszbábu múzeum is, ahol sok kiállított tárgy lengyel vonatkozású, ezért ezt végül nem néztük meg. (30 zlotyi a belépő.) Majd a Church of the Transfiguration (Az Úr átváltoztató egyháza) csodálatos templom felé indultunk, és a Czartoryski Múzeum hídja alatt visszakanyarodtunk ebédelni.
A legzavaróbb a belvárosban, hogy szó szerint két méterenként megállítanak és vagy a "free girls" vagy a "good cocain" szöveggel másznak az arcodba, teljesen mindegy, hogy délelőtt 11 vagy délután 4 óra van. Este teljesen elviselhetetlen ez a helyzet. Hiába van tele a belváros családokkal és idősekkel, hangosan hirdetik a lányokat, és amikor két dolgot nem tudsz megnézni anélkül, hogy night klubba cibáljanak be, az elég hamar idegesítővé válik. (2019)" forrás
,, Krakkóra bőven elég volt nekem 1,5 nap ahhoz, hogy mindent lássak. A Wawel palota nagyon tetszett, egyébként Krakkó nem igazán nyerte el a tetszésemet. A #Schindler gyárba sajnos nem tudtam bejutni , érdemes előre foglalni jegyet. Utolsó pillanatos túra volt úgyhogy Auschwitzba már nem kaptam se az angol nyelvű , se az ingyenes túrára jegyet. (t.d., 2019)
,, Az odaút során pozitív meglepetés volt a hálókocsis szolgáltatás, amelyet a lengyel vasúttársaság nyújtott – pontos érkezés, tiszta, kulturált körülmények, ráadásul mindenben készséges személyzet.
Az esti, közvetlen kocsis vonat reggel hatkor érkezett Krakkóba, így kellően előrelátó módon olyan hotelt foglaltunk, ahol a nap bármelyik időpontjában be tudtunk csekkolni. A gyors reggelit követően így már el is indultunk feleleveníteni a régi emlékeinket a városról. (2019)" forrás
,, Bár a távolság nem tűnik soknak, az autópálya hiánya, a folyamatos útfelújítások és a hegyvidék miatt nagyon lassú a haladás. Hiába próbáltunk tempósan menni, 8 órás volt a menetidő. A szlovák hegyvidék mellesleg csodás és lenyűgöző, azonban visszafelé már igen kínkeserves volt ez a 8 óra. Autópálya híján matricát nem vettük, de a krakkói bevezető szakaszon lehet, hogy szükség lett volna rá. Így kicsit féltünk, hogy utólag büntetést kapunk, de szerencsére nem jött a csekk. (2019)" forrás
Krakkó belvárosának közelében több olyan környék is van, amely hangulatos, mégis nyugodt, és könnyen elérhető a központból gyalogosan vagy tömegközlekedéssel. Az alábbiakat javaslom:
Kazimierz: Ez a történelmi zsidó negyed Krakkó egyik legérdekesebb és hangulatosabb része. Sok étterem, kávézó és kis bolt található itt, de még mindig viszonylag nyugodt. A Kazimierz negyedből könnyen elérheted a belvárost gyalogosan is, de a közlekedés is egyszerű.
Podgórze: Ez a terület a Visztula folyó déli partján található, és közel van a főbb látnivalókhoz, például a Schindler gyárhoz. Podgórze egy kicsit csendesebb, mint a belváros, de kellemes hangulatú és kulturálisan gazdag.
Stare Miasto (Régi Város): Ha az igazán központi helyeket keresed, akkor az Óváros is jó választás lehet, de válassz olyan utcákat és szállásokat, amelyek nem közvetlenül a főtér mellett helyezkednek el. Itt is megtalálhatók nyugodtabb utcák és kisebb szálláshelyek.
Grzegórzki: Ez a negyed szintén közel van a belvároshoz, és egy kicsit nyugodtabb hangulatú. Grzegórzki könnyen megközelíthető a központból, és sok helyi lakos által kedvelt terület.
,, Krakkó könnyedén bejárható gyalogosan is, mivel a látnivalók közel fekszenek egymáshoz. Ezenkívül lehetőség van busszal vagy villamossal is elérni egy-egy látnivalót, ha elfáradtunk a séta közben. A vonaljegyeket villamos megállóknál lévő automatákból vásárolhatjuk meg. A 20 perces jegy 4 zloty(320 forint), míg a 60 perces jegy 6 zloty(480 forint).
Tipp: A taxival való utazásnál figyeljünk az árakra, mivel könnyen átverhetnek!
Két-három kilométeres távra 15 zloty-t (1200 forint) fizetünk, míg visszafele ugyanarra a távra már 55 zloty-t (4500 forint) akart kérni egy másik taxis. (2022) forrás
Parkolás Krakkóban:
Krakkóban semmi értelme autóval közlekedni. A nevezetességek gyalogtávolságra vannak egymástól.
A városközpontban gyakorlatilag reménytelen ingyenes parkolóhelyet találni. A belváros parkolás szempontjából három övezetre van felosztva: A, B és C. Az első kettő a belvárosi lakosoknak és egyedi engedélyek birtokosainak van kijelölve. A C-övezetben bárki parkolhat. Munkanapkon 10-től 18 óráig fizetni kell a C-övezetben: 20 perc egy zloty, egy óra 3 zloty, kt óra 6,10 zloty, három óra 9,30 zloty. Hétvégén ingyenes a parkolás, ha egyáltalán találunk szabad helyet.
Krakkóban autóval közlekedni és parkolni kihívásokkal teli. Néhány példa: a villamosok gyakran megállnak útközben, hogy átengedjék a gyalogosokat, ami teljesen lelassítja a forgalmat. Nagyobb kereszteződésekben gyakran nincsenek közlekedési lámpák, így szinte "túlélőmódban" kell kanyarodni. A belváros tele van egyirányú, szűk, 2-3 méter széles utcákkal, ahol a parkolás szinte lehetetlen.
Érthető, hogy egy több száz éves városban nem lehet könnyen átalakítani az utcahálózatot, de még egy profi sofőrnek, is komoly kihívást jelentett, hogy eljussunk a szállodánkig. Végül sikerült megérkeznünk, bár a belvárosi szállásunknak nem volt saját parkolója. Egy kis leleménnyel azonban megoldottuk a helyzetet: a szomszédos, jóval drágább hotel mélygarázsában sikerült parkolóhelyet szereznem az autónknak. Kedvesek voltak, és napi körülbelül 700 forintért megengedték, hogy ott parkoljunk.
Az új - V. Jancsi fotója (2023)
A régi - Ata fotója
A frissített szöveg 2024-re:
Krakkó tömegközlekedési hálózata nagyon jó. A buszok és villamosok behálózzák a várost, így aki néhány napra érkezik, bátran választhatja a tömegközlekedést. Az útvonaltervezéshez ajánlott az angol nyelven is elérhető weboldal, a krakow.jakdojade.pl használata. Itt utca, nevezetesség vagy akár megálló szerint is lehet keresni.
Jegyárak 2024-ben:
A legolcsóbb, 20 perces jegy 4,00 PLN-be kerül.
A 60 perces jegy ára 7,00 PLN,
A 24 órás jegy 22,00 PLN,
A 48 órás jegy pedig 35,00 PLN.
Jegyet mindenképpen vásárolni és érvényesíteni kell, mivel napközben gyakran ellenőriznek. Az ellenőrök felszállásakor a sofőr automatikusan lezárja az összes jegyérvényesítőt a járművön, így utólagos érvényesítésre nincs lehetőség.
Akik nem autóval érkeznek Krakkóba, de szeretnének ellátogatni Auschwitzba (Oświęcim) vagy Wieliczkába, azoknak a menetrendszerinti buszok és vonatok mellett érdemes a kedvezőbb árú minibuszokat is figyelembe venni. Ezek általában fehér Mercedes kisbuszok, amelyek a Galeria Krakowska bevásárlóközpont melletti nyitott parkolóból indulnak óránként vagy félóránként.
A vasúti közlekedés az elmúlt években javult, de még mindig kihívást jelenthet. A tisztaság és pontosság tekintetében néha elmaradnak a nyugati színvonaltól. A jegyeket konkrét időpontra kell megvásárolni, mivel több vasúttársaság is üzemeltet vonatokat adott szakaszokon. Az Intercity és TLK vonatok viszonylag kényelmesek, és kulturáltabb utazási élményt nyújtanak.
2024. június: Egy középkategóriás étteremben két főre a háromfogásos étkezés kb. 18 ezer forintnak megfelelő zlotyiba kerül. Olcsóbb éttermekben egy főétel 3700 forintba kerül.
,, A lengyel konyha nagyon ízletes és az ételeiben keveredik a környező országok ízvilága is, mint az orosz, az ukrán és a német. Szeretik a fűszeres és kiadós ételeket, használnak húsokat, káposztát és krumplit. Levesek közül kedvelt a Zurek, amit legtöbbször cipóban tálalnak, de a savanyú káposztaleves (kapusniak), a céklaleves (borscs és a chlodnik), az uborkaleves (ogórkowa), és a húslevesek is mind-mind kiválóak és nagyon finomak.
Főételként szívesen fogyasztanak húsokat (csirke, sertés, marha), amihez általában valamilyen szósz, mártás vagy saláta biztos hogy jár, de a káposztás ételeket is imádják, mivel a nemzeti ételük is ebből a zöldségből készül. Ez nem más, mint a bigos, ami a mi székelykáposztánkra hasonlít nagyon.
Köretként a burgonyából készülteket preferálják elsősorban. A töltött tésztát, az úgynevezett pirog-ot pedig úgyszintén ne hagyjuk ki a sorból. Ezenkívül a gabonafélékből készült kását és például a hajdinát is rengetegszer szívesen használják. Egy jó vacsora mellé végül pedig egy finom lengyel bor vagy sör dukál, és a vodkát pedig semmi esetre sem felejtsük el!
Tipp: Krakkóban mindenképp kóstoljátok meg a friss pereceket is, amit az útszélen árulnak 2,50 zloty-ért cserébe.
Az éttermi árak a magyar árakhoz hasonlóak, de előfordulnak olcsóbb helyek is. A Grodzka sétálóutcáján pedig, még egy magyar éttermet is találunk (Balaton Restauracija). Krakkóban nagyon jókat ehetünk, pénztárcabarát árakkal! (2022) forrás
V. Jancsi fotója
"Jókat lehet enni, finom csapot söröket leheti inni Krakkóban. Érdemes kipróbálni a céklalevest, és a lengyeleknél még nagyobb közkedveltséget élvező levest, a zsureket (van benne répa, krumpli és fehér kolbász). Sok étteremben lehet enni isteni csülkös étkeket. Nem mindent magyar turista kedveli meg az uborkás vodkát, elvégre fura ha egy itókának zöld a színe. Krakkóban is érvényes az a szabály, hogy olyan vendéglőket érdemes keresni, ahol a helyi vendégek vannak többségben és nem a turisták. Ez azért is fontos, mert Krakkóban a turistás vendéglátó egységekben sokkal drágább minden, mint az egyszerű helyi vendéglőkben, sörözőkben. A turistás ár lehet akár a duplája annak, amit egy külvárosi önkiszolgálóban fizetünk ki. Hozzá kell tenni, hogy az olcsóbb étkek néha sokkal finomabbak is. Többen ajánlják az ul. Tomasz-ban található Pijalnia nevű kocsmát (bárkinek ajánljuk, akinek pijálnia van kedve...). Minden kaja 8 zlotyiba kerül és minden ital 4 zlotyiba. Lehet rendelni tatárbifszteket, vajas kenyérre rakható makrelás túrókrémet. Egy magyar utazó szerint a lengyel vendégek között találhatók olyanok, akik a magyar szavakat hallva fitogtani kezdi töredékes magyar nyelvtudását, pl. egy-két fura mondóka előadásával." (P. L.)
V. Jancsi fotója
"Aki igazán jót akar enni és mulatni, az a Schindler listájából is ismert régi zsidó negyedben (Kazimierz) találhat otthonára. A nyócker lepukkantságát egyfajta hipszteres menőzéssel vegyítő negyed ugyanis nemcsak zsinagógákban ász (persze ezeket sem érdemes kihagyni), hanem éttermekben és bárokban is. Pár nap alatt ettem itt fantasztikus olasz tésztát, thai curry-t és lengyel tálat is, de ez utóbbitól az érzékenyebb gyomrúakat óva inteném. A szinte köret nélküli (minimális krumplival és káposztával tálalt) étek igazi húsbomba, rengeteg nehéz sülttel és rántott hússal, ami után mozdulni sem bírtam. A lengyel sörök kellemesen könnyedek, vodkaválasztékban pedig szinte már az oroszokkal vetekszenek. A zsidó piac (Plac Nowy) kellemesen otromba hely bolhapiaccal és talponálló büfékkel (pirogot kipróbálni), és éjszaka az egész negyedben hatalmas az élet." forrás
v. j.
"Szabad megemlítenem a mérhetetlen mennyiségű, sós (gombás és káposztás, túrós és krumplis, darált-húsos), illetve édes (túrós) pirogot, amit magunkba toltunk itt tartózkodásunk alatt. Nyamm! A szállást a piactérrel összekötő utcában volt egymás mellett két pirogos, hát nehéz lett volna eldöntenünk, melyik volt a jobbik. Ja, és találtunk “Tejbár”-t is! Ez, nevével ellentétben, egy önkiszolgáló étterem. Mindent lehet benne kapni, csak alkoholt nem. Nem turistáknak szól, ezért a falra kifüggesztett étlap is csak lengyelül lóg, de azért sikerült egy jót ebédelnünk itt." forrás
Pirogi, azaz töltott sült tészta (Mi a gombásat kedveltük, a káposztásat kevésbé.) - v.n. fotója
,, Krakkóban rengeteg étterem közül válogathattok. Ha a hagyományos gorál ízvilágot szeretnétek kipróbálni, látogassatok el a Morskie Oko nevű étterembe. Ajánlom figyelmetekbe a Żur polski levest és a sült kacsamellet tőzegáfonyával.
A Charlotte ehhez képest egy teljesen más vonalat képvisel. Ebben a francia bisztróban mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb szendvicset, amit isteni kávéval, teával vagy borokkal tud leöblíteni. Az én kedvencem a Croque-madame. Ez a specialitás lényegében a helyben sütött kenyérből készített szendvics, amiben sült pulykamell, béchamel-mártás, Gruyere sajt, tükörtojás és rukkola található. Ha kedveled a teákat, próbáld ki a levendula ízű zöld teát. Ami pedig a borokat illeti: személyes kedvencem a Chateau Pilet Rosé.
Ha olcsó, de nagyon jó minőségű olasz ételt ennél, látogass el a Fabryka pizzy egyik éttermébe. Nálam a gnocchi mindent visz.
Csokoládéimádóknak pedig ajánlom a Karmello egyik kávézóját. A cseresznyével és tőzegáfonyával ízesített forró csoki ellenállhatatlan. " forrás
Ami meglepett minket, hogy mennyi pörkölő, különleges kávézó van ebben a kicsi városban. Szagolgattunk a világ minden tájáról jött kávé szemeket, sőt haza is vittünk belőlük. Majd a frissen darált kávénkat kortyolgatva azt éreztük, na igen, így lehet élni. (2022) forrás
Méretes sült kolbászok - Ata fotója
Balaton étterem Krakkóban, a Grodzka utca 37. szám alatt, még mindig működik 2024-ben. Ez a hagyományos magyar konyhát kínáló étterem több mint ötven éve van jelen a városban, és változatlanul népszerű. A belső tér retró hangulatú, és a klasszikus magyar ételek, mint a pörkölt és a gulyás, továbbra is a menü részét képezik. Az étterem nagy adagokkal és megfizethető árakkal vonzza a vendégeket, akik kedvelik a nosztalgikus légkört és az autentikus ízeket. Az étterem napi nyitvatartási ideje 12:00-től 22:00-ig tart, és gyakran telt házzal üzemel, ami a népszerűségét biznyítja.
Az étterem híres arról is, hogy az ételei annyira bőségesek, hogy akár egy tányért is érdemes megosztani. Bár a belső tér kissé régimódi, az ételek minősége és az autentikus hangulat megőrzése sok visszatérő vendéget vonz, köztük azokat is, akik a hetvenes évek óta látogatják az éttermet.
,, Krakkóban érdemes kipróbálni a cipóban tálalt, fehér kolbászos zurek levest, utána pedig egy tartalmas bigost, ami a magyar székelykáposztához kicsit hasonlító, de sokkal több termékből összedobott egytálétel. (2019)" forrás
,, A Dog in the Fog, egy tradicionális lengyel kocsma, étterem és bár. Az értékelések elég alacsonyra pontozzák a helyet (pl.: a személyzet hozzáállása a vendégekhez), de velünk, úgy tűnt kivételt tettek. Még be se léptünk, már meghallotta a középkorú, köpcös pincér, hogy magyarok vagyunk és innentől kezdve azonnal legjobb barátokká fogadott minket. Látszott rajta az öröm, hogy végre kihasználhatja azt a kevéske magyar tudását, ami néhány szóból áll és persze ezzel fogadott minket: „lengyel-magyar két jó barát, együtt harcol s issza borát
A vacsorához megkértük, hogy ajánljon lengyel tradicionális ételeket, amikben a mi magyar bendőnk egy pillanatig sem csalódott. Pincérünk javaslata alapján miszerint „a kápúsztá nadzson jó”, én húsos káposztát ettem, ami ízvilágban eltérő a magyar változattól, viszont nagyon finom volt. 4 főre egy-egy főfogás, sörrel és az „ajándék” felessel 275 zlotyi volt. ”. (2019)" forrás
Krakkóban az élelmiszerboltok jellemzően 9-től este 6-ig vagy 7-ig vannnak nyitva. Szombaton ezek a boltok délután kettőig tartanak nyitva. Vasárnap az üzletek nagy része zárva van, de a központban legalább 10 ekkor is nyitva van. A központban két nagy bevásárlóközpont található. A Galeria Krakowska a főpályaudvar mellett van, a másik neve: Galeria Kazimierz. Más városrészekben legább tucatnyi bevásárlóközpont létezik. A legismertebb bolhapiacok vasárnap működnek: a Grzegórsko városrész piacterén, Kazimierz városrészben a Plac Nowy-n. Persze Krakkóban van egy csomó szuvenírbolt szokványos felhozatallal (krakkói motívumokat ábrázoló trikók, plüssállatok, kis szobrok. Giccs és gusztusos tárgyak minden mennyiségben és választékban. Sokan vesznek ajándékként különböző vodkaitalokat, gyümölcslikőröket és mézbort.
Az árak nagyon alacsonyak, megéri kint megvenni nagyon sok mindent, főleg élelmiszert és kozmetikumokat is. Illetve van Sephora és TKMaxx is, így aki ezeket a boltokat szereti/keresi, az esti órákban érdemes lehet ellátogatni. A legtöbb üzlet este 22:00/22:30-ig van nyitva, az élelmiszerboltok többsége (Zabka) este 11-ig. (2022)
A nap 24 órájában tart nyitva a termékkör mibenlétét nemes egyszerűséggel megnevező bolt - p.j. fotója
2024-ben a lengyelországi árak, különösen az élelmiszerek, továbbra is alacsonyabbak, mint Magyarországon, bár az árkülönbség már nem mindig éri el a 25-30 százalékot. Az infláció és a globális gazdasági tényezők miatt az árkülönbségek csökkentek, de Lengyelország még mindig olcsóbb élelmiszerek terén, mint sok más európai ország.
Az áfakulcsok Lengyelországban változatlanok maradtak:
Az alap áfakulcs 23%, amely a legtöbb termékre és szolgáltatásra vonatkozik.
Az élelmiszerek és néhány alapvető szükségleti cikk esetében alacsonyabb, 5% vagy 8%-os áfakulcsot alkalmaznak.
Bizonyos alapvető élelmiszerek, például kenyér, tej és zöldség esetében még alacsonyabb, 0% vagy 3%-os áfakulcs is előfordulhat, hogy a megélhetési költségeket alacsonyan tartsák.Ezáltal a lengyel élelmiszerárak versenyképesek maradnak, és különösen vonzóvá teszik az országot a turisták számára, akik számára a mindennapi kiadások viszonylag alacsonyak maradnak.
Piac - a. l. fotója
A Floriańska stálóutca - cs. v. fotója
Pirogok különböző töltelékekkel a Stary Kleparz piacon - Ata fotója
Magyar kolbászt árulnak a szilveszteri vásárban - Ata fotója
Jazz kedvelőknek nagyon ajánljuk: Harris Piano Jazz Bar, 28 Rynek Glówny.
"Szombat este sok a zenés-táncos klub, s a hangok már messziről odacsalogatják az embereket. Én egy kisebb társasággal egy csendesebb jazz klubban foglalok helyet, ahol a többiek beszámolója alapján arról értesülök, hogy előző este éppen volt egy remek koncert, sőt a plakáton láttuk, hogy következő este is az lesz a program. Aznap estére elmaradt az élő zene. Mindenesetre a legbátrabbak megkóstolhatták a forralt sört, amelyet a forralt bor mintájára készítenek el a lengyelek.
Persze másoktól hallottam meseszép, szemérmes lengyel lányokról, akik asztal alá isszák a magyar fiúkat, de ez már egy másik történet… Mindenesetre érdemes Krakkóban a szórakozási lehetőségeket is kihasználni, sok helyen találkozni magyarokkal (akárhová megy az ember, az egyik asztalszomszédja biztosan egy másik magyar társaság), és barátságos lengyelekkel. " forrás
Egy régi, legendás klub, ahová hajdan pesti srácok mentek csajozni - j.k. fotója
Hard Rock Cafe - cs. v. fotója
V. Jancsi fotója
A legjobban azoknak kell óvatosnak lenni, akik gépkocsival jönnek, ugyanis eléggé gyakoriak az autófeltörések. Semmit sem szabad látható helyen hagyni az autónkban! Tanácsos őrzött parkolókat választani.
Krakkó főterén a mai nap folyamán ellopták a nagynéném pénztárcáját, benne készpénz és minden irat. Máris próbálta használni a bankkártyát a tolvaj. (2023. december)
pb
Magyar Főkonzulátus Krakkóban
Krakkóban több turista információs iroda is található, az egyik a következő címen található:
Kraków Turystyczna Informacja
Rynek Główny 1/3, 31-042 Kraków
Nyitvatartás: Hétfő-péntek: 9:00-18:00, Szombat-vasárnap: 10:00-16:00
Ezen kívül van még több másik iroda is a városban, például a krakkói nemzetközi repülőtéren és a vasútállomásokon.
Turista információs központ - z.k. fotója
-------------
1. Állítólag a csapvizet jobb nem fogyasztani Krakkóban.
2. ,, Mivel Krakkó egy “katlanban” felkszik, így a légmozgás korlátozott. Itt még nagyon sokan fűtenek fával és szénnel (nagyon jó minőségű az itteni szén és az állam támogatja is bányászat fejlesztését), ezért ősszel-télen-tavasszal kb. + 3 és -3 fok között kialakul szmog.
Tehát gyakorlatilag október elejétől március végéig kevés kivételtől eltekintve határérték fölött van a légszennyezettség. Erre már fejlesztettek is egy appot, amelyen online nyomon lehet követni a P10, P2,5 stb. értékek alakulását.Így mindig pontosan lehet tudni, hogy mikor kell szmogmaszkot venn. (2018)" forrás
Krakkó látnivalóiról külön alodalon írunk - itt
Főtér - t.u. fotója
Sárkány szobor (Smok Wawelski) a Wawel-domb lábánál - k.k. fotója
r.g. fotója
cs. v. fotója
b. l. fotója
"A fallal körbevett Óvárosban (Rynek Glówny) egy tavaszi hétvégén annyi magyarral találkoztam, hogy szinte úgy éreztem magam, mintha Szegeden vagy Pécsett lennék. A város középpontjában található piactér Európa legnagyobb tere, és bármennyire próbálkoztam, lehetetlen volt egy fotón befogni az egészet. Pusztán ezen a téren annyi a látnivaló, hogy fél napig tobzódhatunk köztük. A Szent Mária-székesegyház gigászi szárnyas oltára pazar látványt nyújt, a Posztócsarnok szokatlan "piactere" kifogástalan választékot kínál szuvenírek terén (tipp: pár utcával arrébb kutatva ugyanezeket a cuccokat kb. 30-40 százalékkal olcsóbban bezsákolhatjuk), a Városháza tornyából pedig igazán szép a kilátás. A téren a szép időben egy kávét meginni valamelyik kinti asztalnál egyszerűen kötelező, ahogy a környező kis utcácskákat végigjárni is, ahol a kis múzeumok és éttermek mellett Krakkó valószínűleg világelsőnek számít az egy négyzetkilométerre jutó pénzváltók (Kantor) és a II. János Pál-relikviák (itt volt püspök a pápasága előtt) számában. Ha pedig végeztünk a falon belül, akkor érdemes megcsodálni a falon kívüli csodás parkokat, melyekben a város amúgy is igen gazdag (több tucatról beszélek)." forrás
Reggel (osztrák rendszámú autónkkal) behajtottunk a belvárosba, sajnos nem làttuk a tàblàt, hogy tiltott zóna.....
Megàlltunk a parkolóban, a férjem elment megkérdezni, tudunk-e ott parkolni.Nem telt el 2 perc, s megjelent a rendőrség....
A nő kiszàllt, és lengyelül magyaràzta, hogy tilosban àllunk. Hiàba mondtam, hogy megyünk tovább, rájöttünk, hogy nem lesz jó...
A férjem visszaért, akkor közölte a rendőr, hogy 1200 eurónak megfelelő pénzbírságot kapunk a behajtàsért a tiltott zónàba, plusz büntetés a parkolásért, plusz büntetés, mert nem volt nàla az útlevél.A vezetőnek mindig magànàl kell tartani.
Kerékbilincset akart feltenni, a fizetésig.
A szàllàs 2,6 km-re volt, közölte, hogy valahogy menjünk vissza az útlevélért....
Felvette a férjem adatait, folyamatosan kérdezte, hogy van-e valami papírja, amivel igazolja magàt... Jogosítvány nem volt elég jó.
A férjem véletlenül kivette a katonai igazolványàt, ami Ausztriában semmire sem használható, de làss csodàt, a "Bundesministerium","AmtsDirektor"szavak hatàsàra, visszatette a bilincset a kocsiba, azonnal kedvesek lettek, s nem kellett többet ùtlevelet hozni....A bírságot leszàllította 2x 25 euróra, s megmutatta ,hol tudunk parkolni zónàn kívül....
Szóval hatalmas szerencsénk volt, ha az útlevél ott lett volna, annyi. Így is sokkolt minket, hogy tényleg 1500 eurót akart elkérni.....(g.g., 2023)V. Jancsi fotója
"Krakkóval úgy voltunk ezúttal, hogy nem pörögjük végig a kötelező látnivalókat, egy este és egy nap nem elég, hogy feszes tempót diktáljunk, inkább csak elmerülünk benne kényelmesen. Részben sikerült is így tennünk. Péntek este beleszagoltunk a Rynek és környéke levegőjébe, hallgattunk egy kis dzsesszt az egyik terasz előtt, átsétáltunk a Posztócsarnokon, és ettünk szarlotkát - egyfajta almás pite ez. Tudták, hogy süteményben a lengyelek mesterek? forrás
"Kicsit úgy érezzük, hogy a lengyel-magyar barátság a lengyelek számára többet jelent, mint a magyarok számára. Míg ott voltunk, bármerre mentünk, amint megtudták, hogy magyarok vagyunk, meg inkább szívvel-lélekkel adták a kiszolgálást bármelyik étteremben, bárban, kávéházban vagy nyújtottak segítséget az utcán. Egyébként is sokkal figyelmesebbek és segítőkészebbek. Mi több, alapvetően mosolygósabbak is az utcán! Figyelemreméltó volt, hogy számos esetben, amikor kicsit elveszettek voltunk a lengyelek nyelvtörő útvesztőjében, mindig volt, aki készséggel ajánlotta volna fel a segítségét angol nyelven! Egyszóval nagyon jó volt ezt a fajta nyitott vendégszeretet újra megtapasztalni :-)" forrás
"A templomok között sétálva persze szép lassan a belvárost is felfedezzük. Az egész nem nagy, és roppant centralizált, gyakorlatilag a főtérről tizenöt perces sétával elérhető a legtöbb látnivaló. Minden szépen felújított, a fontos épületek nagyján ott virít az EU logója, úgy tűnik, itt jó helyre ment a sok támogatás. Ez persze a tömegközlekedésen is látszik: bár a flotta rendkívül heterogén, sok az új busz és villamos a krakkói utakon. " forrás
"Mire kijöttünk a Posztócsarnokból, addigra ki lett világítva minden! Mindenesetre fantasztikus látvány a kivilágított Rynek Glóvny a kivilágított épületeivel! A Posztócsarnokban egyébként ajándéktárgyakat lehet kapni marha drágán-máshol olcsóbb-bár szépek: kristálypoharak, hűtőmágnesek, kézzel festett üveg karácsonyfadíszek, faragott dobozok, stb:)" forrás
"Hétfőn "hajnalban" a várral kezdtünk, mert itt időre adják a jegyet a különféle attrakciókhoz, ráadásul ma csak félnapos a nyitva tartás… Sikerült még pont időben sorra kerülni (amikor elléptem a pénztárablaktól, 13 jegy maradt még aznapra a 300-ból. Ekkor volt nagyjából fél10 — a termek ekkor nyitottak, negyed órával a pénztárnyitás után…) A vár igazán lenyűgöző, és az időre szóló jegyek miatt elég szellős is. Odafenn az egyik trónterem mennyezet-kazettái láthatóak. A várlátogatás után megpróbálkoztunk a wielickai sóbánya bevételével is. Sikeresen odanavigáltunk, majd megláttuk a sort, melynek a végét viszont nem… Ehhez az elszállt belépőjegy árak is társultak, így sajnálattal, de lemondtunk a föld alá ereszkedésről. :-( A Schindler listája című film (amit nem itt Krakkóban forgattak, ám itt játszódik) miatt egy kicsit nekiálltak a zsidónegyedet “kialakítani”, de hát zsidók híján csak néhány üres, lepukkant épülettel (meg néhány zsinagóga-múzeummal) találja szembe magát a látogató." forrás
,, Krakkó csodaszép. Nagyon fiatalos, pezsgő város, tele látnivalókkal és jobbnál jobb éttermekkel. Mi mivel a belvárosban laktunk, mindenhova gyalog mentünk, kb. 1 óra alatt szinte minden látványosságot elértünk. Első célpontunk a Főtér (piactér) volt, ami Európa legnagyobb tere. Itt található a Szent Mária székesegyház, a Posztócsarnok és a Városháza is. A székesegyház szárnyasoltára hatalmas és gyönyörű. A templomba 2 bejárat van: az egyik fizetős, a másik ingyenes – és mindkettő ugyanoda vezet. A logikát nem látom… jó, jó egyik a hívőknek van, másik a turistáknak, de nincs kiírva. (Mi ingyen mentünk be, de totál véletlenül.) A toronyban minden órában előjön egy trombitás, és pár percig fújja, 3 irányba is... Annak a hős őrszemnek állít emléket, aki sok száz évvel ezelőtt észrevette a Krakkót megtámadó tatárokat, és trombitaszóval riasztotta a többieket. A tatárok nem értékelték a folklórműsort, lenyilazták a szegény trombitást. (Szó se róla, olyan messziről eltalálni nem lehetett semmi!) A székesegyház előtt, a téren rengeteg árus van, és sok fiákeres, nem is beszélve a turistákról… Jó volt látni, hogy késő estig tele van a placc… Vacsorázni egy helyi kis étteremben voltunk, meglepett, hogy mennyi híresség megfordult itt (közös fotók a falon lógtak…) Ennek ellenére, hogy ilyen felkapott, teljesen megfizethető volt. (2018)" forrás
,, 2018. április végén indította a LOT Krakkó - Budapest közötti első járatát. A repülés a két város között kb. 50 perc, vizet, kávét, teát és egy csokit szolgálnak fel. A gép kicsi egy Bombardier légcsavaros gép, Budapest - Bécs utakról lehet ismerős az utasoknak. Elég hangos, de állítólag sokkal biztonságosabb, mint a nagy gépek, még egy krumpliföldön is le tud szállni :)A reptér egy kicsi, barátságos repülőtér, hasonló, mint a budapesti.
A repülőtéren az érkezési terminállal szemben van egy Hilton hotel, csak át kell sétálni az úton, nem kell taxizgatni. A szobái nagyon szépek, modernek, kényelmesek, és dupla rétegű ablakok vannak, hogy a fel és leszálló gépek ne zavarják a vendégeket.
A szállodának van egy nagyon jó étterme, ahova az utcáról is be lehet térni, mi ebédidőben voltunk ott és igen nagy üzem volt.
Három konferenciaterme is van, amik még kétfelé oszthatók, ha valakinek nincs ideje bemenni a városba tárgyalásra/meetingre, ezeket lehet bérelni.Forgalomtól függően 20-30 perc alatt be lehet érni a belvárosba.
Első nap az Andel's Hotelben szálltunk meg, ami Krakkó központjában található, a vasúti pályaudvar és egy óriási bevásárló központ szomszédságában. A hotel modern, ízlésesek a szobái, az étterme nagyon színvonalas, finoman főznek, a reggeliválaszték bőséges.
Ebéd után részt vettünk egy városnézésen, golf kocsival rohantuk végig a várost, megálltunk fél órára a Fő téren a Mária-templomnál és a Posztó Csarnoknál, majd rohantunk tovább a Zsidó-negyedbe majd Wieliczkaba (vielicska).
Második nap elutaztunk Tarnowba, itt született Bem József. Ez a város tartja magát a legmagyarbarátabbnak, van egy parkjuk, aminek a közepén egy Petőfi szobor van, körülötte kopjafák sorakoznak a 1848-49-es Szabadságharc csatáinak emlékére, illetve a szobor előtt van egy virágágyás, ahol piros, fehér, zöld begóniákból egy kokárda van kirakva.
Tarnow vasúti pályaudvarának az emeletén van egy múzeum, ahol ki vannak állítva az Erdély-körkép részletei. Az óriási kép (15*120méter) eredetileg 1898-ban volt kiállítva Budapesten és az 1849-es nagyszebeni csatát ábrázolta. Mivel a festő nem kapta meg a megrendelőitől a honoráriumot, úgy gondolta, hogy a képet darabokban értékesíti.
Ebben a múzeumban 1977 óta gyűjtik a részleteket, illetve egy kicsinyített skiccen látható az eredeti kép.Tarnowban van eltemetve Bem József, akinek nagyon érdekes a síremléke. Mivel Aleppóban halt meg, ahol korábban áttért a muzulmán hitre, a nagyon vallásos lengyelek nem engedték, hogy katolikus földbe temessék el, amit a muzulmánok sem szívesen engedtek volna, ezért egy tó közepén óriási oszlopokon lévő kőszarkofágban nyugszik. A síremlék környékét, illetve a parkot amiben található éppen felújítják, ezért csak távolról néztük meg. (M. Judit, 2018)
Posztócsarnok - fotó by Elter
Ata fotója
V. Jancsi fotója
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
úti kritikus, 2023. 10. 22. 07:54
Józsefnek:
Krakkóban a 70 év felettieknek ingyenes a tömegközlekedés használata. Más lengyel városokban, mint pl. Varsóban - bezzeg - 65 éves kortól.
Dr Czirner József, 2023. 10. 22. 07:49
Jó napot kívánok. Milyen életkorban nem kell tömeg közlekedési jegyet venni Krakkóban idős emberek. Köszönöm szépen
Joli Jugovits, 2015. 09. 07. 14:35
Krakkó egy remek város, csak ajánlani tudom fiataloknak és idősebbeknek egyaránt!40 éve vagyok "szerelmese", és ha csak 1-2 napra is, de minden évben visszamegyek! :-)(a fentebb leírt infók pedig nagyon hasznosak!)