Panama
fotó by K. A.
Cigaretta
Panama 1989 óta állami szinten harcol a dohányzás ellen. És eléggé eredményesen. Különböző fokozatokon át jutottak odáig, hogy saját bevallásuk szerint itt dohányoznak a legkevesebben Latin Amerikában. Először kicsi lépésekben haladtak, uniformizálták a cigisdobozok kinézetét, betiltották a dohány reklámozását, nehezítették a külföldi márkák behozatalát. Majd többször alaposan megemelték az adóját, volt, hogy 100%-al. A befolyt adók felét visszaosztják, rákkutatásra, egészségügyre és a cigicsempészet visszaszorítására is jut belőle. Kevés helyen és drágán lehet csak cigit kapni. Külön engedéllyel. És pont ezért behozatali korlátok is vannak. De egy karton cigit a feladott poggyászból nem fognak kivetetni azért.
És persze a panamaiak is füstölnek. Honnan, honnan nem azért van külföldi cigi mindenhol. Amit a mezei kereskedő nem árulhat szabadon. A megoldás az, hogy nem árulja, ajándékozza. Szálanként. A vevő megkérdezi: "Me regalas un Marlboro? Adsz nekem ajándékba egy Marlborot?" Az árus ad neki egy cukorkát, azt veszi és egy szál cigit kap ajándékba. Csak olyan helyeken lehet ezzel próbálkozni, ahol a bejáraton kiakasztva lóg egy öngyújtó.
Kriszta fotója
Gyalog
Panamában a gyalogos a fontossági listán a második az autós után. A fővárosban vannak kísérletek az autósok nevelésére, de elővigyázatosan kell mindig közlekedni. Persze a városokban mindenki gyalogol, a turisták különösen. A tűsarkú és a flip-flop is kerülendő a járdák állapota miatt. Határozott fejlődés van a városi közlekedésben, de még hosszú edukációs folyamat lesz, amíg a gyalogos számíthat arra, hogy a zebránál mindenki megáll automatikusan.
Panamában két regionális légitársaság is létezik, mégpedig elég sűrű járathálózattal: AirPanama és Aeroperias. Lényegében az ország minden régiójába el lehet jutni belső légi közlekedéssel is. Nincsenek nagy távolságok, tehát nem is kerülnek a repülőjegyek túl sokba. Vannak olyan helyek, ahol nincs is igazán az eljutásban alternatívája a repülésnek. Ilyen például az Isla Contadora. Vagy például, aki Kuna Yala-ba (San Blas-ba) akar eljutni, annak érdemesebb repülni, mivel a közúti megközelítés körülményes.
Egész Panamában csak egy vasútvonal működik, mégpedig Panamaváros és Colón között. Ezen a vonalon is inkább a teherszállítás dominál. A személyvonat ezen a vonalon jellemzően csak hétköznap közlekedik és naponta csak egyszer, irányonként. A vonatozással nem is spórolunk sokat a repüléshez képest. A turista számára azért van hozama a vonatozásnak, mert sok az érdekes látnivaló: maga a csatorra, zsilipek, sűrű dzsungel, egy tó. Szóval érdekes élmény egy órát vonatozni Panamaváros és Colón között (egy út 22 dolcsi, retúr 35 USD).
Panamában a távolsági buszközlekedés valóban kiváló módja az utazásnak, mivel az ország szinte minden pontjára elérhető. A legtöbb nagyobb városban található buszállomás, ám kisebb településeken gyakran meg kell kérdezni a helyiektől, hogy pontosan hol állnak meg a buszok.
Jegyvásárlás előre: A nagyobb távolságokra érdemes előre megvásárolni a jegyet, különösen csúcsidőszakokban vagy ünnepek idején, hogy biztos helyet kapjunk a buszon.
Menetdíjak: A távolsági buszok ára változó, de jellemzően kedvező. Az egyszerű, légkondicionálás nélküli buszok ára alacsonyabb, míg a klimatizált járatok menetdíja kicsit magasabb, azonban még ezek is rendkívül kedvezőek (kb. 1,25 USD városi viszonylatban, hosszabb utakon 5-25 USD).
Kényelmes utazás: A távolsági buszok általában kényelmesek, és a hosszabb utakra szánt járművek nagy része légkondicionált, ami a trópusi hőségben különösen előnyös.
Menetrendek és rugalmasság: A buszok viszonylag gyakran indulnak, de érdemes előre érdeklődni a menetrendekről, mivel a kisebb településekre kevesebb járat közlekedhet.
Rugalmasság a megállásban: Útközben rugalmasan megállnak, és szinte bárhol le lehet szállni egy egyszerű „parada, por favor” kéréssel. A buszok kézintésre is megállíthatók, ami megkönnyíti az útszéli felszállást.
Úticél megjelölése: Ha ismeretlen városba érkezünk, nyugodtan kérhetjük a sofőrt, hogy jelezze a legmegfelelőbb megállót, így könnyen eljuthatunk a kívánt helyszín közelébe.
Biztonsági tanácsok: A biztonság érdekében érdemes figyelni értékeinkre, különösen a zsúfolt járatokon vagy a nagyobb városi állomásokon.
Panamában a külföldi turisták viszonylag könnyen közlekedhetnek bérelt autóval, azonban néhány fontos szempontot érdemes figyelembe venni. A főváros, Panama City, külön kihívást jelenthet, mivel a forgalom sűrű, és az autósok gyakran figyelmen kívül hagyják a közlekedési szabályokat. Ezen kívül az utak többnyire jó állapotúak, különösen közép-amerikai viszonylatban, így az ország bejárása egyszerű, ha autót bérelünk.
Útviszonyok és szezonális áradások: Az esős évszak (május-október) alatt gyakoriak az áradások, amelyek eláraszthatják az utakat, különösen a vidéki területeken. Az útviszonyok ezekben az időszakokban gyorsan romolhatnak, és egyes utak átmenetileg járhatatlanná válhatnak.
Rendőri intézkedés baleset esetén: Bármilyen közlekedési baleset esetén kötelező megvárni a rendőrségi intézkedést. Panamában szükséges, hogy a biztosítás érvényes legyen, így a hatóságok feljegyzése nélkül nem intézhetők el a biztosítási kártérítési igények.
Éjszakai vezetés: Éjszakai közlekedés nem ajánlott, mivel az úti jelzések gyakran nem jól láthatók, és emiatt könnyű eltévedni, különösen a városokon kívül. A rossz közvilágítás és a váratlan akadályok (pl. állatok az úton) miatt a látási viszonyok gyenge minőségűek lehetnek.
Bérelhető járművek és Uber: Panama City-ben elérhető az Uber, ami kényelmes alternatíva lehet a városi közlekedéshez, ha el akarjuk kerülni a zsúfolt és kaotikus forgalmat.
Sebességkorlátozások és ellenőrzések: Panamában a sebességhatárok szigorúan betartandók, mivel gyakoriak a sebességmérő ellenőrzések. A városi sebességkorlátozás általában 40 km/h, az autópályákon pedig 80-100 km/h.
Parkolás: A nagyobb városokban, különösen a fővárosban, a parkolóhelyek gyakran korlátozottak, és sok helyen fizetni kell értük. A biztonság érdekében tanácsos őrzött parkolóhelyet választani.
Tankolási lehetőségek: Panamában a nagyobb utakon és a városokban sűrűn találhatók benzinkutak, azonban vidéki területeken előfordulhat, hogy ritkábbak, ezért érdemes előre gondoskodni a tankolásról.
Uber
Jól működik és az USÁ-hoz képest olcsó is.
Panama turistás felfedezésében szinte mindig van hajós közlekedés a sok látnivaló sziget miatt. Sok szigetet csak menetrend szerint közlekedő hajókkal vagy vizi taxival lehet megközelíteni. Ritkán megoldható, hogy egy egy sziget között a közlekedésben halász segítsen a bárkájával.
Panamában az ennivalók viszonylag hasonlóak, mint Kolumbiában. A marha- és a disznóhús uralkodik, de a kínálatban azért van bőven csirke és hal is. Az étkekhez szinte mindig járul rizs és/vagy valamilyen hüvelyes zöldség, leginkább bab vagy lencse. Ugyancsak jellemző körítés a yucca (a krumplihoz hasonlít, de annál picit szálasabb). Ugyancsak kedvelt a főzőbanán. Sok étket forró zsírban sütnek. Az éttermekben, szupermarketekben a zöldségekből nem találni igazán széles választékot, aminek az is az oka, hogy a panamaiak nem esznek sokféle zöldséget. A legtöbb étel nincs túl csípősre fűszerezve, sokszor csak kevés sót raknak bele. Nagyon jók a trópusi gyümölcsök és a belőlük készült italok, népszerű a batidos, ami tejes gyümölcsital, turmix).
A fővárosban könnyen találni nagyon jó éttermeket, vidéket kicsit többet kell keresgélni.
Akinek brmilyen ételérzékenysége, rosszabb esetben allergiája van, nagyon figyeljen. Cukormentesen a helyiek egyáltalán nem étkeznek. Amiben nincs cukor, gyakorlatilag eladhatatlan. Nincs cukormentes keksz, alig van teljes kiőrlésű kenyér. Amire azt írják, hogy integral, az talán valami hasonló. Cukormentes - sin azúcar- szinte semmi, még a külföldieknek szánt, méregdrága választékban is csak elvétve találni. Viszon vant sokféle 80-95%os csoki. Gluténmentes kekszet találni talán kicsit könnyebb, választék azért nincs belőle. Laktózintoleránsok hozzanak magukkal tablettát. Elvétve egy-egy kecskesajt befigyel, de sokra ők sem számíthatnak. A megfelelő zöldségek elérhetőek a nagyobb boltokban, gyümölcsökkel persze nagyon jól állnak.
Update: aki valamennyire "mentes" bevásárlást szeretne, keresse a Riba Smith boltjait a fővárosban.
"A latinos életstílusnak megfelelően nem hatkor étkeznek utoljára az itteniek, és szívesen kajálnak az utcán, főleg sötétedés után. Ilyenkor nyitnak a standok, grilleznek, sütögetnek, csinálnak rengeteg finomságot, amik egy hagyományos vacsora helyett is nagyon jók, de mondjuk egy buliból hazafelé tartva még inkább tökéletesnek tűnnek. Ilyen például a taco, ami kifejezetten életmentő tud lenni, persze frissen sütögetve a belevalókat, és komoly szószválasztékkal kínálva, amit utólag, önkiszolgáló módon lehet adagolni, személyes kedvencem a picante, azaz csípős salsa és a guacomole volt, sok-sok korianderrel (a képen az alsó kettő). A kiszolgálás kifejezetten unott és kedvetlen, extra kívánságokra itt nem vevők, ha nem olyat kérsz, amit szívesen adnak, akkor könnyen előfordulhat, hogy egyszerűen ignorálnak, vagy közlik, hogy olyan nincs. De ez is hozzátartozik a helyi sajátosságokhoz, itt nem variál senki, hanem alkalmazkodik a lehetőségekhez, én is így tettem." forrás
Panamában a hivatalos pénzeszköz a balboa és az azzal paritásban lévő amerikai dollár. A balboát csupán váltópénznek használják. A balboa egyenértékű az amerikai dollárral. Érdemes felszerelkezni 5, 10 és 20 dollárosokkal, mert sok helyen nem szívesen fogadják el az 50 és a 100 dollárost. A legtöbb kereskedelmi helynek köteles elfogadnia az 50-es és 100-as dollárcímleteket, – a hamisításoktól tartva - előfordulhat azonban, hogy az ezzel fizető adatait feljegyzik. Eleve érdemes amerikai dollárt vinni Panamába és nem eurót, vagy más valutát. Nem minden bank foglalkozik ugyanis ilyen valuták beváltásával. Az eurót például elég rossz árfolyamán váltják át.
Bankkártyákat széles közben elfogadnak. Vigyázni kell azonban a bankkártyákkal, mert Panamában is vannak másolások, hamisítások. A nagyobb hotelekben fedezetként szoktak kérni bankkártyát. A régi, dombornyomott kártyáknál megterhelendő összegről adatot nem tartalmazó (biankó) bizonylatot íratnak alá a vendéggel. Ezt a bizonylatot a szállodából való távozás alkalmával tanácsos visszakérni. Ugyanez a procedúra történik autóbérlés esetében is. 10 000 USD feletti összeget a be- és kilépésnél a vámvizsgálatnál be kell jelenteni.
Revolut és a Wise is remekül működik.
Aki imád vásárolgatni, annak Panama maga a paradicsom. Ez főleg Panamavárosra vonatkozik, ahol szuper választék van divatcuccok, elektronikai újdonságok és ínyenc élelmiszerek dolgában. A belvárosban és a repülőtereken hatalmas bevásárlóközpontok találhatók. Szinte minden kapható a világmárkák közül. A hétköznapi szükségletek beszerzéséhez pedig, ott vannak a mindenhol a kioszkok, utcai bódék, kisebb szupermarketek (legismertebb: Mini Super). Vidéken a kis településeken is elég jó az ellátás, a turista a legszükségesebb dolgokat be tudja szerezni. Simán érdemes kimenni a piacra vagy betérni a helyi árushoz a város közepén. Persze a teljesen eldugott falvakban kicsi a választék. A turisták által leginkább vásárolt ajándék: a csodás tarka indián hímzések, faliszőnyegek, ruhadíszek és a panamakalap. A legszebb hímzéseket a kuna indiánok készítik. Sokan közülük ebből élnek. El Valle-ban lehet sokak szerint a legszebb indián holmikat (mola) venni. Érdekes, hogy a panamakalapot valójában Ecuadorból származik, de mégis itt Panamában hódít, nem csupán a turisták körében, hiszen Panamában sok férfi ilyen elegáns fejfedőt hord. Panamakalapokból nagy a választék a főváros óvárosának bolhapiacán.
A kiírt árak sokszor nettó árak. Ezekre még rájön az áfa. Vitatkozni nem nagyon érdemes.
"A helyi zöldségessel már annyira napi volt a kapcsolat, hogy simán adott hitelbe árut mert egyik nap kp nélkül sikerült lemennem vásárolni. Ha szerencsénk van, megkérdezi az amatőr külföldit, mikorra kell a gyümölcs. Para hoy? Azaz mára kéred? Jobban tudja nálam, melyik, mikorra lesz a legjobb formában. Az aznapi, valóban kicsit túlérett ananászból készült otthoni ananászné valóban pazar lett. Széles szelet ananász feldarabolva, 3 jégkocka, turmixolva. Esetleg kis vízzel, ha így túl sűrű. (Kriszta)"
Panamakalapok a főváros óvárosának turista piacán - Kriszta fotója
,, Panamában minden kisbolt kínai kézben van. Következésképpen minden boltost (nemtől függően) chino(csínó)-nak vagy chiná-nak szólítanak. Ez azért elég vicces volt elsőre, ahogy egy csapat agresszív kisgyerek üvöltve beelőz a pultnál, és kiabál az 50-es eladónőnek, h csínááá-csínááá…! " forrás
Bulizás jellegű szórakozásra leginkább Panamavárosban van lehetőség. A fővárosban az éjszakai élet eseménydús, rengeteg a bár, klub, diszkó. Vidéken a bárokban este inkább a férfiak üldögélnek, iszogatnak. Furának is tartják, ha egy bárba, kocsmába nő jelenik meg. Azt hiszik az ilyen nőről (még ha turista is), hogy könnyű vérű. Ha mégis kiderül, hogy a lány, nő külföldi turista, a helyi férfiak inkább távolságtartóak, dacára annak, hogy amúgy az élet más időszakaiban nagyon is machok. Vidéken, kis településeken, ahol hozzá vannak szokva a külföldi turistákhoz, lazábban fogadják el az idegenek jelenlétét az bárokban. Mozizás, színházlátogatás is inkább Panamavároshoz kötődik.
Panamában latin-amerikai viszonylatban a közbiztonság nem mondható rossznak. A turisták sérelmére persze előfordulnak itt is lopások, ritkán rablások. A szokásos óvintézkedésekkel jelentősen csökkenthető az, hogy értéket lopjanak el tőlünk. Tanácsos szállodai széfben őrizni az útlevelet, a nagyobb értékeket, a készpénzünk nagy részét. Elég az aznapra szükséges készpénzt és az útlevelünk releváns részeiről készült fénymásolattal turistáskodni. Panamában nincs magyar nagykövetség, a tiszteletbeli konzul pedig nem tud ideiglenes útlevelet kiállítani nekünk, legfeljebb költségesen és hosszadalmasan. Rossz közbiztonsági helyeknek tekintik ezeket: a fővárosban a Chorrillo és Curundú kerületek, Colón városának egyes részei, a Costa del Caribe és a Kolumbia melletti rész a Darién őserdőben. Panamavárosban sötétedést követően nem tanácsos mászkálni az Avenida Centralon, mert sok rablás, lopás ott történt az utóbbi időkben.
Nekem gyerekek tépték le a táskát a vállamról Colón-ban. Tényleg remek a közbiztonság Panamában, kivéve Colónban. A panamaiak azt mondják, ha nincs ott fontos dolgod kerüld el messzire. Colón egy külön világ az országon belül, sajnos veszélyes terület.(2021)
Magyarország Bogotai (Kolumbia) Nagykövetségének van egy képvseleti irodája Panamavárosban:
Cím: PH RIVER PARK 19044, C. 61 Este 61, Panamá
Telefonszám: +50765911580
Konzul: Ivády Nóra
Van egy tiszteletbeli konzul is Panamavárosban, Áts Márton személyében
Cím: Ed. Business Plaza Association BPA Oficina 211 Albrook, Panamaváros
Panama
E-mail cím: panama@consuladodehungria.com
Telefonszám: +50766076883
Érdemes a kinti netezéshez helyi sim kártyát beszerezni. A Tigo a legelterjedtebb, 2.50.- től indul a heti tarifa. Maga a kártya 5.- dollár, ezt lehet újra tölteni hetente. Uberhez, térképhez, kereséshez nagyon hasznos. A magyar kártyákkal mindez vagyonokba kerülne.
Dacára annak, hogy az angol nagyon elterjedt, Panamában turistáskodáshoz nem árt pici spanyol nyelvtudás. Bocas del Toro szigetvilágában a legkönnyebb angol nyelvtudással elboldogulni (meg persze a fővárosban és Boqueteben). Vidéken sok helyen nem tudnak angolul.
Liftbeli gombok megfejtése: PB - planta baja, földszint, E1-bármeddig - estacionamiento, azaz parkoló, A - actividad, azaz szórakozás vagy area social. Az A jelű szinteken szokott lenni az uszoda és az edzőterem is. L- lobby, ezt is használják. Az új építésű épületek általános szerkezete: alul lobby, boltok, felette parkoló szintek, utána lakószint és a tetőn uszoda. Persze variációk vannak, de parkoló és medence nélkül nincs új építkezés Panamavárosban.
Vezetékes gáz nincs, csak gáztankokból vételezett. Minden háznak saját tartálya van, ha kiürül, töltik. Akkor nincs melegvíz az épületben. Ez simán lehet egy teljes nap is. Amikor jön a tanker kocsi, mindent leblokkol maga körül, ha éppen egy szűk utcában van. Meg lehet szokni.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Király Ágnes, 2020. 01. 20. 22:04
Kérném szépen a Halász-Szabó házaspár elérhetőségét.
Imre Kovács, 2019. 11. 29. 16:25
Kérem küldjék el nekem a Halás-Szabó házaspár elérhetőségét
Köszönettel
Jamaica, 2019. 10. 01. 06:59
Kérem küldjék el nekem a Halás-Szabó házaspár elérhetőségét
Köszönettel