.
A hangulatos Vevey városkában az Alimentarium nevű múzeummal szemben látható műalkotás - Kriszta fotója
A Genfi-tó részben Svájchoz, részben Franciaországhoz tartozik. A sájci partszakasz közúti hosszúsága 121 kilométer, a franciáé pedig, 54 kilométer. A tó 73 km hosszú, és 14 km széles. A franciák A tavat így nevezik: Lac Lémannan (azaz Lémamman-tó). A tó déli partjának nagy része Franciaországhoz tartozik.
Genfről külön részletes tartalom olvasható ide linkelve.
Megállás nélküli vezetést feltételezve 3 óra alatt körbe lehet autózni a tavat.
A Genfi-tó mentén lévő településeken szinte kizárólag franciául beszélnek, de hallani svájci német, olasz ás angol szót is. Genfben és Lausanne-ban nem ritka, hogy az utazó olyan beszélgetésekbe hall bele, amben akár négy különböző nyelv is keveredik, váltakozik.
A tó nagyon mély: átlagos mélysége 155 méter (A Balaton-é csupán 3,5 méter). Három földrajzi egysége van a tónak: Haut Lac (ot lák), Grand Lac (gran lák) és Petit Lac (pti lák).
A Genfi-tó térségének prosperálásához nagyban hozzájárul, hogy itt, Vevey-ben van a világ egyik legnagyobb cégének, a Nestlé-nek a központja.
A tó mentén fekvő Lavaux Lavaux teraszos szőlőültetvényei az UNESCO kulturális világörökségének a helyszíne.
Az a vélemény, hogy ez művészet - Kriszta fotója
A szállások nem olcsók. Itt sem. Viszont sokszor a reggeli benne van az árban, amit érdemes alaposan kihasználni. A szobák, különösen a központi részeken, inkább kicsik, a parkolás mindig külön fizetendő. Genf talán a legdrágább. Érdemes mindenhol rákérdezni, benne van-e az árban a helyi tömegközlekedés.
2 csillagos:
3 csillagos: Hotel Elite (Lausanne)
4 csillagos: Alpha-Palmiers (Lausanne)
5 csillagos:
Többszáz évvel ezelőtti térképen a tó (lac Léman)- Kriszta fotója
Hajóval
A Genfi-tó legtöbb városa között menetrend szerinti hajós közlekedés működik a CGN rövidítésű társaság hajóival (Compagnie Génerale de navigation, kiejtve: kompányi zsénerál dö návigászion). Külön érdekesség a turista számára, hogy a korszerű hajók mellett öt muzeális (20. század elejei) kerekes gőzhajó is közlekedik.
Néhány viszonylatban (például Lausanne és Evian között) a hajó gyorsabb közlekedési megoldást jelent, mint az autózás. Persze a térségben a hajózás többnyire lassúbb mint az autós vagy a vasúti közlekedés, viszont szebb látványokat kínál.
Vonattal
Autóval
(ejtsd: montrő)
Kb. 24 ezres lakosságú város.
Kriszta fotója
,, Montreux gyakorlatilag a helyi Monaco, ahol véletlenül se számítson senki arra, hogy micisapkás halászokkal találkozik majd a tóparton, akik sneciket dobnak a kóbor macskáknak, miközben kicsomagolják az otthonról hozott szendvicsüket. Itt nagy élet van.
Ellenben találkozhat sok-sok luxusautóval és luxusemberrel. Szóval, ha valakin Prada cuccokat látsz, nem az lesz az első gondolatod, hogy 100 méterrel feljebb majd megtalálod a hamis portékát 15 frank+alkuért osztogató bevándorlót. A Prada itt tényleg Prada.
A tóparti sétány egyébként olyan szép és tiszta, mintha egy giccshatáron mozgó hiperrealista festményben sétálna az ember. Mi egy viharos napon érkeztünk, de estére szolid napsütés űzte el a felhőket napnyugtakor, ami pazarul rajzolta körbe a környező hegyeket. A víz mellett kortárs művészeti alkotások sorakoznak, illetve egy park, tele legendás zenészek mellszobrával. Mindez azt jelzi, hogy a város arcát abszolút meghatározza az idén 50. alkalommal megrendezésre kerülő Montreux Jazz Fesztivál. (2016)" forrás
Chillon kastély (Château Chillon, kiejtés: sáto dö sijon)
Kb. egyórás program.
Meglepetés: adnak magyar nyelvű brosúrát is!
Kriszta fotója
Felhívják a figyelmet (kínaiul is) a zsebtolvajokra - Kriszta fotója
Freddie Mercury
,, “I long for peace before I die – Békére vágyok, mielőtt meghalok…”- énekli a frontember. Brian May szerint ezért vásárolt egy házat Montreux-ban a tó mellett. ” Sokat kergették az újságírók és a kíváncsiskodó emberek, különösen az élete vége felé. Csak békét és nyugalmat akart, hogy csinálhassa, amit csinál. Montreux előnyös volt számunkra, mert az ottaniak már megszoktak minket és nem csináltak felhajtást”
Maga a stúdió meglepően kicsi, a Casino de Montreux mögött eldugva. A Queen 1979-től egészen a ’90 évek elejéig tudhatta tulajdonában, most azonban Brian May és Roger Taylor, a dobos, összefogtak, hogy visszaállítsák a kontroll szobát eredeti kinézetére. Ugyan olyanra, mint amilyen volt, amikor ők használták. Itt rögzítették megannyi számukat: például az Under Pressure David Bowie-val, vagy Iti’s a kind of magic, Who wants to live forever?, vagy a One Vision.Montreux-i tónál egy bronz szobor áll az énekes tiszteletére, ahol a rajongók ajándékokat és gyertyákat hagynak." forrás
Kriszta fotói
(kiejtés: lozánn)
Kriszta fotója
Lausanne közel 140 ezres lakosságú város. A helyiek Lausanne-t és nem Genfet tekintik a franciaajkú Svájc (Suisse Romande). Genfet sokan inkább valamiféle Svájctól független ,,képződménynek" tartják. Azt mondják, hogy genfi fiatalok gyakran inkább átmennek bulizni Lausanne-ba, mert Genfnek még az éjszakai életét is kissé feszesnek vélik.
Fő látnivalók:
A katedrális főbejárata - Kriszta fotója
Óváros
Lausanne neve nekem olyan elegánsan cseng. Lehet, hogy a francia dallamosság miatt vagy, hogy itt székel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (mármint itt van a székhelyük). Minden esetre, valószínűleg túlzott elvárásokkal érkeztünk a városba, mert egyikünknek sem tetszett igazán. Pedig ott van nekik a Genfi-tó látványa, ami a maga 582 négyzetkilométerével alig marad el a Balatontól, vagy a környező dombokon az UNESCO világörökséggé előlépett szőlőteraszok, de ahogy beérkeztünk a városba, sivár lakótelepek látványa fogadott, rengeteg tébláboló, szemmel láthatóan nem tősgyökeres svájci ifjúval.
Természetesen azért meglátogattuk a XIII. századi Notre-Dame katedrálist a maga 80 méteres harangtornyával, ahol évszázadokig működött a tűzőrség, amit még az 1405-ös tűzvész után alapítottak. De, ahogy leültünk a Place de la Palud (óváros főtere) egyik teraszára kávézni, ismét megállapítottuk, mintha nem is Svájcban lennénk. A rosszul öltözött emberek, gyakrabban feltűnő koldusok inkább Kelet-Európára emlékeztettek. Aztán persze a márkás óra- és divatáru üzletek utcájában újra Svájcban találtuk magunkat, és a Szent Ferenc református templomba lépve jött meg igazán a helvét életérzés. A svájci templomokban ugyanis nem ritka, hogy hétköznaponként orgonisták gyakorolnak az értékes hangszeren, növelve a belépők áhítatát. Vagy éppen egy kórus próbál a kiváló akusztikában. Ebben a XIII. századi templomban egy egész zenekar készült valamire, de ezt már nem vártuk meg, mert még zárás előtt oda kellett érnünk a tó egyik leglátogatottabb látványosságához. (2023) forrás
(kiejtés: vöve)
Vevey és Montreaux annyira szomszédos települések, hogy csupán a város határát jelző tábla alapján tudja meg az ember, hogy melyikbe utazott be éppen.
Chaplin múzeum
2016 áprilisában Corsier-sur Vevey-ben Charlie Chaplin-múzeum nyílt meg, Chaplin világa néven. Chaplin hajdanán Hollywood egyik legnagyobb sztárja volt, a filmtörténelem kiemelekdő komikusa.1889-ben született és 1977-ben 88 évesen húnyt el.
A múzeum azon a Manoir de Ban nevű birtokon látogatható, ahol Chaplin élete utolsó negyed századát töltötte feleségével, Oonával és 8 gyermekükkel.
A múzeumban látható az 1936-ban készült Modern idők című film óriási gyári díszlete. A látogatók átélhetik az Aranyláz című Chaplin-filmből ismerős, szikla szélén ingó ház élményét is.
Chaplin akkor költözött Svájcba, amikor az ötvenes években kommunista szimpátiával vádolták meg az USA-ban.
A múzeumhoz egy külön épület is tartozik: olyan korabeli hollywoodi filmstúdiót mintáz, amilyenben 1914 táján Chaplin is elkezdte a munkát. Ifjúságának londoni emlékei és több filmjének - köztük a Diktátornak - a díszletei, kellékei is felbukkannak a múzeum kiállításain. Természetesen Chaplin filmjeinek jól ismert kellékei, a kemény kalap és a sétapálca is megtekinthető, akárcsak néhány filmbeli jelmeze.
Chaplin, a csavargó egy kínai turistával (ki mással?) - Kriszta fotója
,, Az meg már csak ízlés kérdése, hogy Vevey-t, a gyönyörű, Montreaux melletti kis üdülőfalut ki azonosítja először az élelmiszer ipari óriáscéggel a Nestlével, mely innen indult világhódító útjára, s ma is itt a székhelye – vagy az örök emlékű színészóriás, Charlie Chaplin utolsó 25 évének helyszínével. Itt a hegyoldali kis faluban, Corsier sur Veveyben található a Manoir de Ban – a birtok és a ház, ahol feleségével és 8 gyermekével éltek – s amely múzeummá alakítása már évek óta beszédtéma. Én Chaplinre szavazok." forrás
(kiejtés: lávó)
(kiejtés: nio)
Nyon Genf és Lausanne között, közel 20 ezres lakosságú tóparti városka. Közelebb van Genfhez (attól északra, 25 kilométerre), mint Lausanne-hoz. Csodás a kilátás a tóra Nyon-i kastélyból. Kicsit megeröltető a tó szintjéről a keskeny utcákon és a lépcsőkön keresztül felmenni a kastélyhoz, de megéri, plusz hasznos testedzésnek tekinthető.
Focibarátok számára érdekes információ, hogy Nyon városban van az UEFA (Európai Labdarugó Szövetség) központja és itt tartják minden évben az UEFA-Bajnokok Ligája és az Európa-Liga mérkőzéseinek sorsolásait.
Fő látnivalók: a kastély, egy porcelánmúzeum, egy a tóval foglalkozó múzeum (Musée du Léman), egy csokoládékészítést bemutatós üzlet (Chocolaterie Alexandre).
(kiejtés: kopé)
Genfből, L
Lausanne-ból és Nyonból akér vonattal, akár hajóval is megközeltíhető Coppet.Kellemes, történelmi levegőjű falu csinos házakkal. Mindenképpen érdemes megállni és sétálgatni Coppetben.
(kiejtés: sáto de)
Evian
Kriszta fotói
Versoix
Villeneuve
,, Viszonylag kicsi szélességéhez a több mint 300 méter kicsit ijesztő. Partja van ahol sziklás, de olyat is lehet találni, amely apró kavicsos. Egyik este mi is lementünk a strandra, de nekem valahogy egy kicsit ijesztő lett volna benne fürödni. Zavart a nagy mélység, hiába voltam csak a partján. Nagy merészségem mindössze addig tartott, hogy a lábamat megmártottam benne. Hiába nekem a Balaton a tó, ennél bár láttam a túlsó partot, egyszerűen felfoghatatlan volt számomra a mélység leginkább az, hogy ilyen rövid szakaszon szinte szakadék lehet a tóban. Nálam az ekkora mélység a tengerhez tartozik, de talán még ott sem mindenhol lehet a parttól 10 km-re 300 méteres mélységet elérni. Nekem ez újdonság volt. Pedig tudnom kellene, hogy a gleccsertavaknál ez igen gyakori. Legnagyobb szélessége 13,9 km Rolle és Thonon között.
Legnagyobb mért mélysége Ouchy és Evian között 334 m. Amikor hajóval felette utaztam eszembe is ötlött a mélység. Jó azért biztosan tudnék benne úszni, de elképzelni akkor is nehéz az én Balatonhoz szokott lelkemnek, ahogy evickélek alig a parttól 15-20 m-re, akár 70-80 m mélység felett. (2013)" forrás
Kriszta fotói
Kínai lány pózol - Kriszta fotója
1970. 01. 01. 01:00 |
Easy rider - Elter Karcsi fotója
Jemen földrajza változatos és összetett, amely öt fő régióra osztható:
Parti síkság: A Tihamah parti síkság alacsonyan fekvő, lapos terület, amelynek egyes részei nagyon termékenyek a hegyekből lefolyó patakok miatt. A Föld legforróbb helyei közé tartozik Tihamah. A legtöbb település a part mentén található, mert a sós tengeri levegő enyhíti a hőség hatását.
Nyugati hegységek: A parti síkság hirtelen véget ér a nyugati hegységnél, ahol az Afrikából érkező monszunesők a Vörös-tengeren áthaladva felerősödnek, és a hegyek csipkézett csúcsai által megakadályozva kicsapódnak. A nyugati hegység egyes részei, különösen Ibb és Ta'izz, esőerdőkre jellemző csapadékmennyiséget kapnak, ami termékeny földet biztosít kávé, qat, búza és cirok termesztéséhez. A hegyek itt hosszú emelkedőkkel rendelkeznek; legtöbbjük 600 m-ről 2,135-3,050 m magasságig emelkedik. Jelentős csúcsok közé tartozik a Jabal Sumarah, Jabal Ba'dan, Jabal Sabir és Jabal Ad Dukayik, mind körülbelül 3,000 m magasak.
Középső hegységek: Ez inkább egy fennsík, dombos területekkel a tetején, mert a hegyek kevésbé csipkézettek és kevesebb csapadékot kapnak, mivel a legtöbb eső a nyugati hegységben hullik le. Az Arab-félsziget legmagasabb hegyei itt találhatók, beleértve a legendás Jabal an Nabi Shu'ayb-ot a főváros, Sana'a közelében, amely körülbelül 3,660 m magasságban fekszik. A középső hegységek egyes részei rendkívül termékenyek, mint például Dhamar környéke, és a középső hegységek hőmérséklete is szélsőséges. A napi hőmérsékleti ingadozások a legnagyobbak a világon, nappali csúcshőmérséklet körülbelül 26-27 C, míg éjszaka fagypont alá süllyedhet. A középső hegységek nagy része, a hegyeket kivéve, 2,000-2,440 m magasságban található.
Központi fennsík: A középső hegységek fokozatos lejtése után egy 915-1,525 m magasságú fennsíkra érkezik, amelyet völgyek és wadik, vagyis patakok szelnek át. Ez a terep nem olyan durva, mint a középső vagy nyugati hegység, de a növényzet csak a völgyekben vagy a wadik közelében lehetséges, mert ezek sok öntözővizet biztosítanak a csapadékból, amely csak a távoli területeken fordul elő. Villámárvizek nagyon gyakoriak. Ez a fennsík Shabwah-tól Hadhramauton és Al Mahrán keresztül Dhofarig terjed Ománban, amelyet sok jemeni Nagy-Jemen részének tekint, nem is beszélve Najranról, Jizanról és Asirról Szaúd-Arábiában.
Sivatag: A Rub Al-Khali, azaz az Üres Negyed, a világ legveszélyesebb sivataga és a legnagyobb homoktenger, Északkelet-Jemenben, Délkelet-Szaúd-Arábiában és Északnyugat-Ománban található. Évekig egyáltalán nem esik eső, és szinte nincs növényzet. A hőmérséklet elérheti a 61°C-ot.
Sokotra - sárkányfa - Ohotin Viktor fotója
Az ország klímája száraz és forró, a csapadék mennyisége a domborzati viszonyoknak megfelelően változik. A tengerparti sávban ehhez magas páratartalom is társul. A belső területeken meglehetősen nagy a napi hőingadozás: éjjel nem ritka a fagypont körüli hőmérséklet, miközben nappali hőmérséklet általában 30 °C körüli.
Dél-Arábia és Jemen modernkori története 1918-ban kezdődött, amikor Jemen elnyerte függetlenségét az Ottomán Birodalomtól. 1918 és 1962 között a Hammaddin család uralta monarchiáként. Észak-Jemen 1962-ben vált köztársasággá. Dél-Jemen viszont csak 1967-ben vált függetlenné a britektől. 1970-től Dél-Jemen kommunista kormányzati rendszert honosított meg.
A két ország 1990-ben egyesült Jemeni Köztársaságként.
Részletes:
Jemen régóta a kultúrák kereszteződésében létezik, Dél-Arábiában való elhelyezkedésének köszönhetően kapcsolódik a Közel-Kelet legősibb civilizációs központjaihoz. A Kr. e. 12. század és a 6. század között a minaeai, sabaei, hadramauti, qatabani, ausani és himjarita királyságok része volt, amelyek ellenőrizték a jövedelmező fűszerkereskedelmet, majd etióp és perzsa uralom alá került. A 6. században a himjarita király, Abu-Karib Assad áttért a zsidó hitre. A 7. században az iszlám kalifák kezdték meg az ellenőrzés kiterjesztését a területre. A kalifátus felbomlása után Dél-Arábiát számos dinasztia irányította, amelyek részben vagy egészben uralták Dél-Arábiát. Perzsa eredetű imámok időszakosan 160 évig uralkodtak Jemenben, teokratikus politikai struktúrát hozva létre, amely a modern időkig fennmaradt.
Az egyiptomi szunnita kalifák a 11. század során Jemén nagy részét elfoglalták. A 16. századra, majd ismét a 19. századra Jemen az Oszmán Birodalom része lett, és egyes időszakokban az imámok egész Jemen felett gyakorolták az irányítást.
Dél-Arábia és Jemen modern történelme 1918-ban kezdődött, amikor Jemen függetlenné vált az Oszmán Birodalomtól. 1918 és 1962 között Jemen a Hamidaddin család által uralt monarchia volt. Észak-Jemen 1962-ben köztársasággá vált, de csak 1967-ben vonult ki a Brit Birodalom, amely a 19. században védelmi övezetet alakított ki Áden dél-arábiai kikötője körül, és létrejött Dél-Jemen. 1970-ben a déli kormány névlegesen kommunista kormányrendszert fogadott el. A két ország 1990. május 22-én egyesült Jemen Köztársaság néven.
Az egyesülés azonban nem vezetett békéhez. Az USS Cole nevű amerikai hadihajót 2000-ben megtámadta az Al-Káida Ádenben, miközben üzemanyagot vett fel. Azóta az Arab-félszigeti Al-Káida megerősödött az országban, és az Egyesült Államok válaszul többször támadott jemeni célpontokat drónokkal. A hosszú ideig tartó diktátor, Ali Abdullah Szaleh kormánya az arab tavaszhoz kapcsolódó drámai tiltakozások közepette bukott meg 2012-ben, de utódja, Abd Rabbu Manszúr Hadi korábbi alelnök alig sietett a tüntetők által követelt reformok bevezetésével, és a síita húszik milíciája 2015 februárjában átvette a kormány irányítását. A szunnita arab kormányok, különösen Szaúd-Arábia, közel álltak Szalehhez és Hadihoz, és ellenzik a síita uralmat ebben az arab országban. Egy szunnita iszlamista koalíciót, az Al-Islahot támogatják a húszi erők elleni polgárháborúban, és brutális bombázási kampányt vezettek, amely jelentősen károsította az ország infrastruktúráját
6,8 millió jemenit azonnali éhezés fenyeget, további 10,2 millió jemeni van válságban, vagyis gyakorlatilag már ők is éheznek, csak az életük nincs veszélyben. Közvetlen veszélyben. Még.
Ez összesen 17 millió ember, Jemen teljes, 28 milliós népességének több mint 60 százaléka.
Az éhínség Jemen két legnépesebb kormányzóságában, a népesség negyedének otthont adó Taiz és Hodeidah kormányzóságokban a legfenyegetőbb. Ebben a két tartományban zajlik legintenzívebben a háború.
A helyzetet nem egyszerű megoldani, mert abban nagyon nagy szerepet játszik az országban évek óta dúló, mostanra nemzetközi konfliktussá, jelző nélküli háborúvá szélesedő polgárháború. (2017)
"A statisztikák szerint a jemeni nők hetven százaléka analfabéta, a legtöbb lány az általános iskolát sem fejezi be, mivel a szülőknek általában csak egy gyermek taníttatására van pénzük, azt pedig fiúkra költik. Bár ma már a Szanaai Egyetemre járóknak körülbelül 50 százaléka nő, tanulmányaik befejeztével a legtöbbjük nem talál munkát.
Az országban nagyon gyakori a gyerekházasság, a nyomorgó szülőknek sokszor anyagilag is megéri férjhez adni kilenc-tíz éves lányaikat. Jemenben egyébként korábban már érvényben volt egy törvény, amely megtiltotta a 15 évesnél fiatalabbak kiházasítását, ám a parlament a kilencvenes években ezt a szabályozást eltörölte, arra hivatkozva, hogy a szülőknek jogukban áll akkor férjhez adni lányaikat, amikor csak akarják. A jemeni szociális minisztérium adatai szerint 2010-ben minden negyedik menyasszony még nem töltötte be a 15. évét, amikor megköttetett a házasság.
Jemenben a férj és feleség kapcsolatát nagyon szigorú törvények szabályozzák: a többi között a nőknek még a házat sem szabad elhagyniuk a férjük engedélye nélkül, a házaséletet szabályozó passzus pedig megengedi a házasságon belüli nemi erőszakot.
Egy jemeni nőnek a "nemek" körül forog az élete. Nem kerékpározhatnak, nem maradhatnak ki sokáig a barátokkal, nem beszélgethetnek a politikáról vagy vallásról, nem halogathatják a férjhez menést, nem válhatnak el, nem járhatnak fedetlen hajjal, nem tanulhatnak tovább, nem utazhatnak egyedül, és nem lehetnek férfi barátaik. Csupán azért, mert nőnek születtek.
Sokan talán nem is hallottak még Jemenről, vagy valami távoli, talán nem is valóságos vidéknek gondolják. Pedig Jemen létezik. Egy csodálatos és titokzatos szépségű ország, amit a háttérben diktatórikus hatalmak irányítanak.
Ezt a helyet olyanok irányítják, akik háborút szítanak, vallási konfliktusokat és politikai nyugtalanságokat okoznak. A szunnita és síita vallási konfliktusok és a korrupt vezetők tönkreteszik a jemeniek életét, gazdaságát. (2016)" forrás
Előfordulhat, hogy azt gondolnád, Jemen az egyik etnikailag homogénebb ország a Közel-Keleten, ha csupán azt tudnád, hogy a lakosság közel 100%-a arabnak vallja magát. Azonban sok jemeni erősen kötődik helyi, szektás és törzsi identitásához, és a politikai különbségek is mélyek, ami gyakran vitatott és néha erőszakos sokszínűséget eredményez.
A jemeni emberek jellemző tulajdonságai, szokásai, hagyományai és társadalmi berendezkedése sokrétű és összetett, mélyen gyökerezik a történelmi és kulturális hagyományaikban. Íme néhány jellemző vonás:
Társadalmi és kulturális jellemzők:
Vendégszeretet: A jemeni emberek híresek a vendégszeretetükről. Az idegenek meghívása otthonukba és megvendégelése gyakori és elvárt viselkedés. A vendégszeretetet vallási és kulturális kötelességként is kezelik.
Család: A család központi szerepet játszik a jemeni társadalomban. A nagycsaládok gyakran együtt élnek, és a családi kötelékek nagyon erősek. Az idősebb családtagok tisztelete különösen fontos.
Törzsi azonosságtudat: A jemeni társadalom jelentős részét a törzsi hovatartozás határozza meg. A törzsek közötti kapcsolatok és az ezekhez fűződő identitás nagy befolyással bír a mindennapi életre és a politikai helyzetre is.
Vallási és kulturális szokások:
Vallás: Az iszlám, különösen a szunnita és síita ágazatok, mélyen áthatja a jemeni élet minden aspektusát. A vallás nemcsak a spirituális életben, hanem a társadalmi normákban és törvényekben is központi szerepet játszik.
Qat: A qat rágása társadalmi szokás, amely a nap jelentős részét kitölti. A qat rágása közösségi tevékenység, amely során az emberek összegyűlnek, beszélgetnek és üzleteket kötnek.
Női egyenjogúság:
Nők helyzete: A jemeni nők helyzete nagymértékben függ a lakóhelyüktől és a helyi kulturális normáktól. A városi területeken a nők számára több lehetőség nyílik az oktatásra és a munkavállalásra, míg a vidéki területeken a hagyományos nemi szerepek és a korlátozások erősebbek lehetnek. A nők jogai és lehetőségei jelentősen korlátozottak, és a női egyenjogúság kérdése komoly kihívásokkal néz szembe.
Idősek tisztelete:
Idősek tisztelete: Az idősebbek tisztelete és megbecsülése mélyen beágyazódott a jemeni kultúrába. Az idősebb családtagok iránti tisztelet megnyilvánul a mindennapi életben, a döntéshozatalban és a családi tanácskozásokban.
Vérmérséklet és viselkedés:
Vérmérséklet: A jemeni emberek általában barátságosak és vendégszeretőek, de a kulturális és törzsi hagyományok miatt a viselkedésük és hozzáállásuk változhat. A tisztelet és az udvariasság alapvető elvárás, különösen az idősebbekkel és a vendégekkel szemben.
Konfliktuskezelés: A törzsi hagyományok és a törzsi igazságszolgáltatás még mindig jelentős szerepet játszanak a konfliktusok megoldásában, bár a modern jogrendszer is érvényben van.
Ünnepek és hagyományok:
Hagyományos öltözet: A hagyományos jemeni öltözetek, mint például a férfiak által viselt „jambiya” (görbe tőr) és a nők által viselt „abaya” (hosszú köpeny), még mindig gyakoriak és a kulturális identitás fontos részét képezik.
Ünnepek: Az iszlám vallási ünnepek, mint az Eid al-Fitr és az Eid al-Adha, kiemelkedő fontossággal bírnak. Ezek az ünnepek családi összejövetelekkel, közös étkezésekkel és imákkal járnak.
arcok és arctalanok - b.a. fotója
Szana-i boltosok - Elter Karcsi fotója
Ünnepi ruhában - Elter fotója
Jemenben a turistának fokozott elővigyázatosságot kell tanúsítania. A viselkedésben és főleg az öltözködésben alkalmazkodni kell a helyi szokásokhoz és hagyományokhoz. Ennek megfelelően a nők részére ajánlott a zárt ruhák viselése, a mélyen dekoltált, hátat, vállakat szabadon hagyó, lenge öltözékek viselése egyáltalán nem ajánlott!
Kerülendő dolgok
Bizonyos dolgokat kerülni kell, mert helytelenítéssel találkozhatnak, és ezeket mindenképpen érdemes elkerülni a tartózkodás során.
Politika
Kerüld az Egyesült Államokról való beszélgetést — sok jemeni úgy érzi, hogy az USA „beleavatkozik” az ország ügyeibe, és több kárt okozott, mint hasznot.
Kerüld Izrael témáját — akárcsak az arab világ többi részén, sok jemeni negatív érzéseket táplál Izraellel szemben.
Vallás
Az iszlám Jemen államvallása, és minden jemeni életében fontos szerepet játszik. Akárcsak az arab világ többi részén, a vallás kényes téma. Mindig érzékenyen és tisztelettel közelítsd meg a vallási kérdéseket.
Vallási helyek látogatásakor viselkedj és öltözködj megfelelően. Néhány mecsetbe nem léphetnek be nem muszlimok. Ha nem vagy biztos, kérdezz.
Ramadán idején tartózkodj a nyilvános evéstől, ivástól, dohányzástól és rágástól. Ennek elmulasztása rendkívül tiszteletlennek számít.
Ne kritizáld vagy beszélj rosszul az iszlámról; Jemenben szigorú blaszfémiatörvények vannak.
Ne beszélj vallásról agnosztikus nézőpontból; ezt teljesen értetlenül fogadják.
Kerüld a térítéssel kapcsolatos bármilyen utalást; az áttérés Jemenben bűncselekmény.
Egyéb
Ez egy muszlim ország. Légy érzékeny arra, hova irányítod a kamerádat. Rengeteg nagyszerű fotólehetőség van minden sarkon (a kérdés általában az, mit hagyj ki az egyes képekből), de ha embereket fényképezel, mindig kérdezd meg előtte. Az „mumkin akhud sura minak?” arab kifejezés nagyon hasznos. Soha, de soha ne próbálj meg nőkről képeket készíteni, még akkor sem, ha te magad is nő vagy. Ez nagy sértésnek számít, és akár súlyosabb következményekkel is járhat. Ne próbálj fényképezni semmit, ami stratégiai jelentőségű lehet (pl. amit legalább egy katona vagy rendőr őriz). Azonban, ha udvariasan kérdezel és az őrök jókedvűek, akár emlékfotót is készíthetsz egy géppisztolyt tartó katonával!
Annak ellenére, hogy közel van a gazdagabb olajtermelő országokhoz, Jemen a világ egyik legszegényebb állama. Sok helyi számára az életkörülmények nagyon nehezek. Turistaként számíts arra, hogy a helyi kereskedők magasabb árakat kérnek tőled. Miközben tudatában vagy a jemeni szegénységnek, ne engedj az együttérzésből fakadó kísértésnek, hogy megfizesd az első árat. Az alkudozás az élet része a világ nagy részén, és minden vevőtől elvárják.
Ha egy terület le van zárva, annak nagyon jó oka van. Bármennyire is csábító lehet a bátor felfedező szerepében tetszelegni, nincs ok arra, hogy növeld az emberrablás vagy rosszabb esélyeit, hacsak nem feltétlenül szükséges.
Emellett készülj fel arra, hogy gyakran kérnek majd tőled tollat (qalam, galam) a helyi iskolák számára, valamint édességet (bonbon). Az előbbi esetben, ha van egy felesleges tollad, érdemes lehet megfontolni az adományozást. Az utóbbi esetben viszont ellenállj a kísértésnek, hogy édességet adj, mert ez elvárást teremthet a következő külföldi érkezővel szemben. Mondani sem kell, hogy ne adj pénzt („fulus!” „bizniz!”) gyerekeknek. Inkább helyi jótékonysági szervezeteknek adományozz.
A jemeni konyha jelentősen eltér az Arab-félsziget többi részétől, és valódi fénypontja lehet bármelyik jemeni utazásnak—különösen, ha helyiekkel együtt élvezheted (ez egy meghívás, amit a látogatók gyakran kapnak, még többször, mint amire számítanak).
Főételek:
Salta: Ez a jemeni konyha jellegzetes étele, egy húsalapú pörkölt, amit görögszénával fűszereznek és általában a főétkezés végén szolgálnak fel. Az íze elsőre meglepő lehet az újoncok számára, de mindenképpen érdemes megszokni.
Mandi: Egy népszerű húsos és rizses étel, amely a Hadhramaut régióból származik. A mandi különlegessége abban rejlik, hogy a húst agyagkemencében sütik, és a rizs fölé akasztják, így a húslé a rizsre csepegve főzi azt meg.
Desszertek:
Jemeni méz: Különösen híres az egész régióban, és a legtöbb desszert bőségesen tartalmazza.
Bint al-sahn: Egyfajta lapos tésztaétel, amit mézzel öntenek le.
Jemeni mazsola: Szintén érdemes megkóstolni.
Egyéb érdekességek:
Qat: Noha nem étel, érdemes megemlíteni a qat levelet, amit szinte az egész jemeni lakosság rágcsál ebéd után egészen vacsoráig. A növényt az egész országban termesztik, és a helyiek szívesen kínálják meg vele a látogatókat. A qat rágása művészet, de az alapötlet, hogy a kis, puha leveleket és ágakat (a keményeket nem) rágják, és egy nagy golyót formálnak belőlük az arcukban. A qat enyhe stimuláns hatású, étvágycsökkentő és álmatlanságot is okozhat. Azonban a qat rágása számos egészségügyi problémát is okozhat, beleértve a száj- és nyelőcsőrákot, így óvatosan érdemes fogyasztani.
Italok:
Jemen hivatalosan száraz ország, azonban nem muszlimok maximum két üveg alkoholos italt hozhatnak be az országba, melyeket csak magánterületen fogyaszthatnak el. Nyilvánosan alkohol hatása alatt mutatkozni nem ajánlott.
Sokféle gyümölcslevet és üdítőt lehet kapni, de kerülni kell a lepukkantabb gyümölcslé boltokat, mivel azok csapvizet is használhatnak alapként. A jemeni teát (shay) és kávét (qahwa vagy bun) gyakran fogyasztják étkezéshez. A jemeni kávé jóval gyengébb, mint a félsziget más részein található erős török kávé.
A csapvizet kerülni kell, de palackozott víz szinte mindenhol kapható, akár hűtött, akár szobahőmérsékletű változatban.
Elter Karcsi fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Még nem érkezett hozzászólás.