Szlovénia
Rémes, hogy mennyire krémes - Aji fotója
Szlovéniában a csapvíz többnyire iható, sőt jó ízűnek is nevezhető. A magyar turisták által frekventált tengerparti nyaraló területeken az orvosi ellátás többnyire magánpraxisban működik. Szlovéniában a saját állampolgáraik vonatkozásában is szűkebbek a társadalombiztosítás keretében igénybe vehető szolgáltatások köre, mint Magyarországon. Az uniós országokból érkező turisták sürgősségi egészségügyi ellátásra való jogosultságát az EU egyes tagállamaiban az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EU Kártya) biztosítja.
A Szlovéniában átmeneti jelleggel tartózkodó magyar állampolgár az orvosilag szükséges egészségügyi ellátásokat az Európai Egészségbiztosítási Kártya birtokában veheti igénybe. A szolgáltatás orvosilag szükséges jellegét a kezelőorvos bírálja el, ennek megfelelően a Kártyával közvetlenül a szlovén egészségbiztosítási pénztárral szerződéses kapcsolatban álló egészségügyi szolgáltatóhoz kell fordulni. Az EU Kártyát a kormányabblak állítja ki, érvényességi ideje három év. Mindenképpen ajánljuk a lehető legtöbb mindenre érvényes utas- és baleset-biztosítás megkötését.
2024-es frissítés:
Szlovéniában a személyautók számára érvényes sebességhatárok: 50 km/h lakott területen belül, 90 km/h lakott területen kívül, 110 km/h gyorsforgalmi utakon (ezeket kék autópálya táblával jelölik), és 130 km/h autópályán (zöld autópálya tábla jelzi). Azonban egyes autópálya szakaszokon, mint például az A5-ös autópálya magyar határ és Maribor között, a sebességhatár 110 km/h, míg az alagutakban általában 100 km/h a megengedett legnagyobb sebesség. Szlovéniában a rendőrség rendszeresen ellenőrzi a sebességet, különösen az alagutakban, ahol átlagsebesség-mérést is végeznek. Már kisebb sebességtúllépés esetén is könnyen büntetést kaphatunk, amelyet postai úton küldenek a jármű tulajdonosának.
Fontos tudni, hogy nappali fényszóró használata kötelező Szlovénia egész területén, még belterületeken is. Minden rendelkezésre álló biztonsági öv használata szintén kötelező. Ezenkívül a szlovén törvények tiltják a dohányzást olyan járművekben, ahol 18 év alatti személy is tartózkodik.
A személyautók esetében matricás rendszer van érvényben az autópályák használatához. A Szlovén Autópályakezelő (DARS) különösen szigorúan ellenőrzi az autópálya-matricák használatát, így erősen ajánlott a matricát már a határátlépés előtt, vagy közvetlenül utána beszerezni, például a MOL kútnál a magyar-szlovén határon. A matricát az autópályára való felhajtás előtt kell felragasztani a jármű első szélvédőjére. A matrica nélküli közlekedésért 300-800 euró bírságot szabhatnak ki. Szlovéniában két autópálya-matrica díjkategória van:
2A díjkategória: Az autók, amelyeknek első tengely feletti magassága legfeljebb 1,3 méter, és vontatmánnyal együtt a tömegük nem haladja meg a 3500 kg-ot.
2B díjkategória: Az autók, amelyek első tengely feletti magassága 1,3 méternél magasabb, de tömegük vontatmánnyal együtt sem haladja meg a 3500 kg-ot (ide tartoznak a legtöbb kisbuszok, mint például az Opel Vivaro, VW Transporter, Renault Trafic).
Amennyiben helyszíni bírságot szabnak ki, a szlovén hatóságok (rendőrség, DARS, vámhatóság) jogosultak a járművezető okmányainak elvételére, amennyiben a bírságot nem fizetik ki azonnal. Az okmányokat csak a bírság befizetése után adják vissza. Ha a bírságot 8-16 napon belül kifizeti a megbírságolt személy, akkor a bírság felét kell fizetnie, a szlovén jogszabályok ezt a lehetőséget biztosítják.
Az autópályákon és egyéb közutakon a szlovén rendőrség, vámőrség és az autópálya felügyelet (DARS) munkatársai jogosultak az ellenőrzésre és igazoltatásra. Szabálysértés esetén a kiszabott bírságot helyszínen készpénzben, vagy később a rendőrségen is be lehet fizetni. A legtöbb esetben, ha a bírságot 8 napon belül kifizetik, a büntetés 50%-át elengedik, ez a hivatalos jogszabályok alapján lehetséges. Fontos tudni, hogy a nagykövetségnek nincs hatásköre arra, hogy befolyásolja a helyszíni bírságok mértékét vagy a szlovén hatóságok döntéseit ezzel kapcsolatban.
Ha a bírságot nem fizetik meg azonnal, az igazoltató hatóság ideiglenesen bevonhatja a gépjármű és a vezető okmányait. Ezeket csak a bírság kifizetése után adják vissza, de a bírság befizetése után az okmányok azonnal visszakerülnek a birtokoshoz
2024-es frissítés: Szlovéniában a rendőrök a legkisebb szabálysértést is szigorúan büntetik, különösen a gyorshajtókra vadásznak. Fontos tudni, hogy külföldiként, ha megbüntetnek, és a helyszínen azonnal kifizetjük a bírságot, akkor a büntetésnek csak a felét kell megfizetni. Azonban a korrupció elkerülése érdekében a rendőr nem adhat vissza pénzt, tehát ha 80 euró a bírság, és 100 euróssal fizetnénk, nem fog visszaadni 20 eurót. Éppen ezért ajánlott mindig kisebb címletű pénzt magunknál tartani, ha autóval utazunk Szlovéniában.
Az autópálya-matrica ára meglehetősen magas, és a legrövidebb időtartamú matrica is csak 7 napos. Az utak minősége viszont összességében jónak mondható. A jobb idő beköszöntével azonban az utakon sok biciklis és motoros jelenik meg, ezért érdemes fokozottan figyelni rájuk.
Amit még érdemes tudni, hogy a turisták által kedvelt nevezetességek sokszor nincsenek jól kitáblázva. Érdemes előre felkészülni, és pontosan utánanézni a célállomásoknak az interneten (például leírások, GPS-koordináták stb.), mert ha valaki nem tudja, hova tart, nehéz dolga lehet a tájékozódással.
2024-es frissítés: Szlovéniában nappal is kötelező a tompított fényszóró használata, még lakott területeken belül is. Ennek elmulasztása esetén a bírság 40 euró (kb. 12 500 forint). A követési távolság be nem tartása, illetve a biztonsági öv használatának elmulasztása esetén a bírság 120 euró (kb. 37 500 forint). Amennyiben a sofőr megtagadja a bírság megfizetését, az intézkedő hatóság ideiglenesen bevonhatja a járművezető és az autó okmányait is, melyeket csak a bírság kifizetése után adnak vissza
,, Átruccantunk Lendvára két éve és egy spar áruházba néztünk be, hogy itt milyenek az árak. Kijövet, kiálltunk félig a kocsival, de jött a fiatal nő telefonnal a kezében és kis ívben akar beparkolni közénk és a bevásárlókocsik közé. Nekünk jött, behorpadt az ajtaja, nekünk egy karcolás. A lényeg az ottani rendőrök hozzáállása, intézkedése, senki nem volt hajlandó megszólalni magyarul, pedig beszélnek, nem ismertük el az állítólagos vétkünket, fenyegettek, hogy leszedik a rendszámtáblát, stb, sőt meg is büntettek 62 euróra, de hogy miért, az nem derült ki. A nő továbbra is csak beszélt félrevonulva. Az ő biztosítója 700 ezer forint szervízdíjról kiállított számla megfizetését követelte rajtunk. A nőt feljelentettük. Mindent elutasítottak. A lényeg, hogy ilyen szemét módszert még nem láttunk, és azt mondom, hogy akkor lással Szlovéniát, mikor a hátam közepét! Ezek is csak utálják a magyarokat, s ha tehetik, kiszúrnak velünk. Ennyit erről az országról, és ajánlom, hogy vigyázzanak a közlekedésnél, nehogy ráfaragjanak, mint mi. (Katalin, 2022)
Hétfőnként a szlovén utakon az átlagosnál jóval intenzívebb a kamionok jelenléte, és ez lassítja a közlekedést, azaz ezt az utazás tervezésekor valamennyire be kell kalkulálni. A szlovén autósok gyakran különféle jelzésekkel, testbeszéddel jelét adják annak, hogy mennyire rosszalják, ha egy külföldi gépkocsivezető megszegi a helyi közlekedési szabályokat, vagy akár gyorsabban halad, mint ők. Persze előfordul, hogy egy bénázó külföldi autós is megkapja így a magáét a helyiektől. A szlovének szeretik magukról azt hinni, hogy ők szabálykövető, fegyelmezett polgárok, nem olyanok, mint sok fegyelmezetlen idegen.
Parkolás Szlovéniában – 2024-es frissítésAz autóval érkezők számára a parkolás mindig fontos kérdés, de Szlovéniában ez nem bonyolult, ha ismerjük az alapvető szabályokat. A parkolóhelyeket különböző színű vonalakkal jelölik. Kék vonallal körülhatárolt parkolók fizetősek, amit általában parkolóóra jel is mutat a "P" betű mellett, és ott található az ár is. Sárga vonal azt jelenti, hogy az adott helyen nem szabad parkolni, vagy csak bizonyos engedéllyel (például szállodavendégek, kórházi dolgozók parkolhatnak ott). Fehér vonal jelzi az ingyenes parkolókat, de ez sem mindig teljesen egyszerű. Még ha fehér a vonal, akkor is lehet, hogy az ingyenesség csak meghatározott időszakokra vagy korlátozott időtartamra vonatkozik.
Ha fehér a csík, érdemes ellenőrizni, hogy van-e tájékoztató tábla a parkoló bejáratánál. Ha nincs más tábla, csak egy nagy "P", akkor ez általában mindig ingyenes parkoló. Ha azonban van egy tábla szöveggel, alaposan el kell olvasni, mert előfordulhat, hogy csak bizonyos időszakokban ingyenes a parkolás, vagy korlátozott ideig használható ingyenesen.
Sok étteremnél, szállodánál és turisztikai látványosságnál ki van írva, hogy csak a vendégek parkolhatnak ott. Ugyanakkor, ha nincs nagy forgalom, általában nem szólnak, ha valaki 10-15 percre megáll. A szlovén tengerparton az információs táblák gyakran csak szlovén és olasz nyelven vannak feltüntetve, így érdemes előre tájékozódni.
Ha Nyugat-Európába tartasz Szlovénián keresztül, Ljubljana előtt kb. 25-30 kilométerrel feltűnnek a hatalmas fánkreklámok a hegyen, mellette egyetlen szó: Trojan. Évek óta látom ezeket a plakátokat, tudtam, hogy itt fánkot sütnek, és mindig terveztem, hogy megkóstolom, de valahogy sosem jött össze.
Egészen mostanáig.
Úton az Isztriára, amikor megláttuk a fánkreklámot, a feleségem rákeresett Trojanra az interneten. A Wikipédiából megtudtuk, hogy a település lakossága a 2022-es népszámlálás szerint mindössze 105 fő. Érdekesség, hogy a fánkozóban nagyjából ennyien dolgoznak, bár természetesen nem csak a faluból. Az 1960-as években kezdtek itt fánkot sütni, de az igazi áttörést az hozta, amikor az akkor épült autópálya elérte a települést. Egyre több utazó állt meg fánkot venni, és a vállalkozó család éttermet is épített mellé. Azóta a hely folyamatosan bővült, ma már hét különböző helyiségből áll az étterem, és gyakran mindegyikben telt ház van. A fánkozót is kibővítették, ahol reggeltől estig készítik a friss fánkokat. Emellett cukrászüzem és cukrászda is épült, ahol tradicionális szlovén süteményeket is kínálnak. Az étteremben kiváló ételeket lehet enni, jó ár-érték arányban, a teraszról pedig csodálatos panoráma nyílik a környező tájra.
Ha ellátogatsz ide, készülj fel arra, hogy a parkoló tele lesz autókkal. Átutazó vendégek eszik a fánkot a parkolóban, vagy hosszas sorban állás után ízlésesen becsomagolt fánkokkal és süteményekkel távoznak. Természetesen az ebédhez is rendelhető fánk, amit a pincér elvitelre is csomagol, ha kéred. A fánkok nagyok, négyféle változatban kaphatók (csokis, vaníliás, baracklekváros, áfonyás), és csúcsnapokon akár 2.200-2.500 darabot is készítenek belőlük. Ha arra jársz, ne hagyd ki!
fotó by Konkoly-Thege
Az árak elég változatosak lehetnek, ez leginkább a helyszíntől függ. Például egy korsó (0,5 literes) sör egy pubban „Stara Ljubljana”-ban (ami szó szerint „Régi (város) Ljubljana”) körülbelül 3 euróba kerülne, míg Ljubljanán kívül körülbelül 1,80 euró lenne. Azok, akik költségtudatosan utaznak, jól boldogulhatnak, ha okosan terveznek. Például élelmiszereket egy nagyobb üzletben, mint a Mercator, Tuš, Spar, Lidl, Hofer, E.Leclerc stb., valószínűleg olcsóbban vásárolhatnak, mint piacon vagy kisebb boltban.
Borravaló
A legtöbb szlovén nem tartja kötelezőnek a borravalót. Általában a következő euróra kerekítik fel az összeget kényelemből, vagy esetenként, ha különösen jó a kiszolgálás, adnak borravalót, de általában nem szokás.
A 2024-es szlovéniai élelmiszerárak
Friss kenyér (0,5 kg): kb. 1,20–1,50 EUR
Tej (1 liter): kb. 1,10–1,30 EUR
Tojás (12 darab): kb. 2,80–3,50 EUR
Sajt (helyi, 1 kg): kb. 10–13 EUR
Alma (1 kg): kb. 1,80–2,30 EUR
Narancs (1 kg): kb. 2,40–3,00 EUR
Paradicsom (1 kg): kb. 2,50–3,20 EUR
Burgonya (1 kg): kb. 1,20–1,60 EUR
Víz (1,5 liter): kb. 0,80–1,20 EUR
Szlovéniában a közbiztonság egyértelműen jónak mondható, szerencsére nagyon kevésszer történik rablás, gépkocsi feltörés, és lopás. Náluk a szervezett bűnözés léte sem jellemző. Ljubljanában és a többi nagyvárosban éjszaka is nyugodtan, bármiféle félelem nélkül lehet sétálni. Az éjszakai rendőri jelenlét a biztonságérzetet még erősíti. Szinte elő sem fordul olyan, hogy egy turistát éjjel kiraboljanak. A turisták sérelmére elkövetett ritka bűncselekmények többnyire a nyári főszezonban a tengerparton, a nyaraló településeken esnek meg. Ezek sem komoly bűnesetek, amiket amúgy könnyen ki lehet védeni a szokványos elővigyázatossággal. Jó érzést kelt a turistában, hogy az éttermekben ritkán történnek túlszámlázások, simliskedések.
A ljubljanai magyar konzulátus a nagykövetségünk épületében működik:
Cím: Ulica Konrada Babnika 5., 1210 Ljubljana, Szlovénia
A hegymászók és túrázók figyelmébe ajánljuk:
Ha június és szeptember között tervezed Szlovéniában a hegyi vagy sziklamászást, fontos, hogy felkészülten érkezz. Ebben az időszakban sok külföldi turista érkezik extrém sportolni, de nem mindenki van tisztában a magashegyi időjárás és terepviszonyok kihívásaival. Gyakran a tájékozatlanság okoz problémát: előfordul, hogy a túrázók nem ismerik jól az útvonalat, nincs pontos információjuk, vagy nincs elég helyismeretük. Például sokan könnyedén, megfelelő bakancs vagy felszerelés nélkül indulnak útnak, néha papucsban vagy szandálban, ami a hegyekben kockázatos lehet.Különösen, ha a Triglavra készülsz, mindig figyeld az időjárás-előrejelzést és a figyelmeztetéseket! 1500-2000 méter felett az időjárás nagyon gyorsan változhat, ezért készülj fel meleg ruházattal is. Az elmúlt években több természeti katasztrófa is érintette a Júliai-Alpok útvonalait, így előfordulhat, hogy egyes szakaszok járhatatlanok.
Praktikus, ha iránytűt, térképet és ha lehet, GPS-t is viszel magaddal, mert ezek sokat segíthetnek, ha bajba kerülnél. A menedékházakban érdemes jelezni, hogy merre tartasz, mert ez vészhelyzet esetén könnyíti a mentést. Alapvető a jó fizikai és mentális felkészültség is – a szlovén Alpinista Szövetség külön felhívja erre a figyelmet. Ha bármi történne, a 112-es segélyszámot bármilyen mobiltelefonról eléred, akár kikapcsolt állapotban is, és gyermekek eltűnése esetén a 116 000-as segélyvonalat is hívhatod.
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
Csaba Zsolt Jánosik, 2020. 02. 11. 12:24
Szeretnék egy részletes leírást a hegyekre, túrákra vonatkozó szabályokról Szlovéniában. Hol érem el .
Köszönöm.
úti kritikus, 2019. 11. 20. 11:07
Tibor!
Az autópályán a vonatkozó technika a matrica jelei és nem a rendszám alapján azonosít, szóval sajnos nagy esély van a büntire. Ha tévedek, akkor azt jelezze nekünk.
Tibor, 2019. 11. 20. 08:43
Olyan kérdésem lenne hogy ha van érvényes pálya matrica de szelvedő csere után nem lett vissza rakva és fél mentem a pályára várható e bírság
úti kritikus, 2019. 08. 26. 13:16
Gábor!
A Zoltánnak írt válaszomban már minősítettem a helyi rendőrség szemétkedéseit. Amit átéltek, az nem ritkaság. Azt is hihetnénk, hogy gengszterek csinálják ezeket az igazoltatásokat és a pénzbehajtást. Nos, ezek a nem egyenruhás fazonok bizony rendőrök és az a dolguk, hogy minél több pénzt kipréseljenek a külföldi turistákból. Nincs mit csinálni, nem lehet panaszt tenni. A Szlovéniába készülő autósoknak fel kell készülni az ilyesmikre is. Igazoltatnak és keresik az okot, amire hivatkozva büntethetnek. Szégyen és gyalázat!
úti kritikus, 2019. 08. 26. 13:11
Zoltán!
Bizony van ilyen hülye szlovén bürokratikus szabály, ami vonatkozik uniós állampolgárokra is. Viszont ha a szállásunk hotel, panzió, kemping, akkor ott a recepció intézi a regisztrációt a vendég helyett. A szobákat, apartmanokat egyénileg kiadó helyiek jól ismerik ezt a szabályt, és ezért is kérik a vendégeiktől az útlevelek számait,illetve segíthetnek a legközelebbi rendőrőrsön a regisztráció elvégzésében. Szlovén ismerősöm szerint a szabály részben azért van, mert a szlovén rendőrség ahol csak lehet büntet, bírságokat szab ki, hogy bevételt generáljanak. Igazoltatáskor rákérdezhetnek, hogy hol van a szállásunk, hátha a regisztráció elmaradásával lebuktathatnak minket és vaskos összeget legomboltathatnak rólunk, könyörtelenül. Szlovénia egy rokonszenves ország, de e tekintetben kapzsi, szemét bagázs a rendőrségük.
Karsai Zoltán, 2019. 08. 26. 08:52
Nekem is lenne kérdésem a Szlovén jogszabályi alkalmazás miatt, nevezetesen, hogy a két sengeni ország állampolgárainak Szlovéniában a 3 napnál való tartozkodás után jelentkeznie kell a rendőrségen, holott más uniós államban nem. MIÉRT ??
Gábor, 2019. 08. 23. 08:11
Tisztelt Szerkesztő!
Közel múltbéli esemény. A napokban jártunk Szlovéniában. Az autópályán haladva lehúzódtunk a leállósávba azon oknál fogva ellenőrizzük az útvonalat, gy üzenetet elküldjünk és átnézzük a kocsit. Alig álltunk meg (elakadásjelzővel) rá fél percre se a rendőrség kopogtatott az ablakon. Papírokat kérve és feltéve a kérdést "Mit csinálok?". Látható volt a telefon a kezemben plusz elmondtad mit csinálok éppen. Elvitték a papírokat és vissza térve utasítottak kövessen őket. A következő töltőállomáson/pihenőnél két kamion közt közölték velünk fizetünk a helyszínen vagy elveszik a papírjainkat és jól értettem követnünk kell őket az őrsre. Nem maradt választásunk fizettünk. Kérdésem mennyire volt jogos a bírság illetve az eljárás szabályossága? Előre is köszönöm a választ.
úti kritikus, 2019. 08. 03. 11:58
Tamás:
Szlovéniában nem tiltják az autós kamera használatát (forgalmi helyzetek magán célú rögzítése), viszont jogilag korlátozzák a felvételek bármilyen közzétételét. Védik a felvételeken szereplő autók tulajdonosainak személyi jogait és ezek közé tartozik a rendszámtábla is.
Ausztriával ellentétben Szlovéniában nem kizárt, hogy vitás ügyekben a hatóságnak be lehessen mutatni a felvételeket. Az kérdőjeles, hogy bírósági eljárás esetén a bíróság mennyire vesz figyelembe ilyen bizonyítékot.
Tamás, 2019. 08. 03. 10:48
Szlovèniában lehet e autós kamerát használni. Előre is köszönöm válaszát.
úti kritikus, 2019. 07. 30. 09:40
Vivien!
Találgatós válasz helyett ezt a tájékozódási lehetőséget ajánlom:
Ha Autóklub tag, akkor írjon az Autóklub nemzetközi ügyekkel foglalkozó szakértőjének, Móricz Hannának erre az e-mail címre: moricz.hanna@autoklub.hu
Nagyon fontos! Az e-mail-ben adja meg a tagsági számát és küldje el a gyorshajtásról szóló dokumentum másolatát. Az Autóklub tagjainak ingyenes jogi tanácsadás jár. Nem kell ránk hivatkozni.
Vivien, 2019. 07. 25. 08:09
Tisztelt szerkesztő!
Tegnapi napon kaptunk a bledi önkormányzattól egy gyorshajtásos levelet, amiben 1000 euroban állapították meg a büntetésünket. (60 napon belüli fizetés esetén 500 euro)
Az indok, hogy 30-as sebességkorlátozásnál 53 km/h-val haladtunk. A levélben leírták, hol történt a sebességmérés, emlékszünk is mindketten arra a szakaszra, de 30-as korlátozásra táblát nem láttunk, ezért a lakott területen belüli 50 km/h (+/- 3 km/h) sebességgel mentünk.
Már a google street view-n is végigjártuk azt az övezetet, 2013-as a felvételük, ott sincs tábla.
Még azt tudnám elképzelni, hogy lakó-pihenő övezetre hivatkoznak, ami valóban 30 km/h. De tábla ezt sem jelezte.
Érdemes lenne fellebbeznünk a bírság ellen?
Vagy mit tudnánk tenni ebben az esetben?
Nagyon köszönöm!
Viktor, 2019. 02. 24. 22:07
Tisztelt szerkesztő!
Adódott egy olyan probléma, hogy ismerősöm autópályára hajtott, miközben nem volt érvényes pályamatricája. Meg is bírságolták 300 €-ra amiről valami olyasmi információ van hogy a felét kell "csak" utalni, mivel ott a helyszínen ismerősömnél nem volt semmilyen pénz.
Kérdésem az volna, hogy a bírság utalása után, lefoglalt iratait hogyan kaphatja vissza.
Válaszát előre is köszönöm.
Úti kritikus, 2014. 07. 22. 09:07
Kedves Viktor!
Az interneten rengeteg pletykát találni arról, hogy egyesek nem fizették be a külföldön szerzett parkolási bírságot és azóta se kaptak felszólítást külföldi hatóságtól.
Egy azonban biztos: ha bérelt kocsival követte el a szabályszegést, akkor számíthat rá, hogy akár a bérbeadónál megadott címére is kaphat felszólítást, vagy már eleve az ott megadott hitelkártya adatok alapján megterhelik a számláját. Ha az útlevelének/személyi igazolványának és a jogosítványának az adatait is felvették, akkor szinte biztosan számíthat rá, hogy az autó bérbeadója át fogja terhelni a bírságot.
Az EU-ban működik egyébként egy EUCARIS elnevezésű szervezet, aminek a feladata az EU tagok gépkocsi-nyilvántartásának egyesítése. Ők akár országhatáron keresztül is lenyomozzák a bírságolt jármű tulajdonosát és kézbesítésre átadhatják a címet a megfelelő hatóságoknak.
Viktor, 2014. 07. 22. 06:43
Tisztelt szerkesztő!
Érdeklődnék, hogy mi történik, hatilos parkolásért kapott büntit, ami szélvédőre volt rakva, nem fizetek be?