ÚTIKRITIKA.HU / Isztambul






hirdetes


útikritikák


Isztambul

Repülőjegy | Megközelítés | Szállásválasztás és ajánlott hotelek | Gasztro túra | Vízum | Fotóegyveleg

.

,,Körülöttem furcsa arcok, fürge léptű emberek" - Kriszta fotója

.

Repülőjegy és repülés

  • Isztambul repülőjegy árak és foglalási tippek
  • A hagyományos légitársaságok közül Budapestről a Turkish Airlines repül Isztambulba az Atatürk reptérre és a Pegasus Airlines a Sabia Gokcen (SAW) reptérre.
  • Az emberek többsége jó véleményen van a Turkish Airlinesról. Korrekt, pontos, színvonalas, az ellátás bőséges. Rendszeresen benne van a top 10 légitársaságban.
  • Bécsből választék is van, mert az Austria-en és a Turkish-en kívül még van egy-két fapados légitársaság is (Sunexpress, Pegasus Airlines), akikkel a török fővárosba tudunk utazni.
  • A Sabia Gokcen reptérről (SAW) kisbuszokkal lehet az óvárosba bejutni. Az ára 15-25 Euró/fő, amiért elviszik az utazót egészen az szállodáig. A menetrend ezen a weblapon: http://www.sabihagokcenairportshuttle.com/

"Turkish Airlines csillagos ötös dupla csillaggal. Pláne mert isteni a hami, nagyon jó időpontban repül és így plusz egy napunk lesz, és mert az Atatürk reptérről kb. fél óra alatt légkondis metróval és légkondis villamossal az Óvárosban vagyunk." (Pintér Mária, 2014)


A Pegasus repülőtársaság kínálatában találtunk kedvező áron jegyet, viszont ez a város legtávolabbi repülőterére vitt. Gond egy szál se, mert nagyon flottul működik a tömegközlekedés, és a buszmegálló melletti irodában a Havabus Taksim térig közlekedő járatára kártyával is tudtunk jegyet venni.

Tehát leszálltunk, a repülőtérrel szemben megtaláltuk a buszt, amihez nem kellett nagy tehetség, mert hangosan ordibálták a Taksim tér nevét. Körülbelül egy óra alatt érkeztünk meg a végállomásra, ami azért is gyorsan eltelt, mert közben gyönyörködtünk a látványban.(2022) forrás

Megközelítés

Ilyen náluk a repüőtér és a centrum közötti autópálya - Elter Karcsi fotója

Bejutás a városba: a metró ugyan kimegy a reptérre, de komplikált és lassú, az átszállási lehetőségek nem jók. Mi végül taxival mentünk és egyáltalán nem bántuk meg, 25 EUR-nak megfelelő pénzért ott voltunk a szálláson 50 perc alatt pedig a reptér nagyon messze van. A Havaist busz megállói nekünk sehogy sem estek útba, a Gran Bazartól délre volt a szállodánk. A Bitaksi alkalmazást használtuk a taxifoglaláshoz. (2023)


Reptéri transzferhez taxit fölösleges előre foglalni, főleg hotel-en keresztül. Egyből ahogy kijössz a reptérről, ott állnak sorban a taxik, taxióra alapján számolnak (általában) de van egy tábla is a taxiállomás előtt ahol fel vannak tűntetve a zónák, hova-mennyi kb az ár. Kétféle taxi van, azt hiszem színben is különböznek, a bejárattól jobbra és balra látsz majd egy ilyen zónákra osztott táblát...a bal oldali az olcsóbb:D és igen, inkább a 20-25EUR a reális ár:) (2023)

https://isztambultranszfer.hu/

Autóval, busszal, vonattal nagyon megterhelő az utazás, átszállással akár 2 nap is lehet. Nehéz országokon kell keresztül menni.

,, Érkezés. A városnak két reptere van, egy az európai, egy az ázsiai oldalon. Szerintem érdemes az európaira repülni, még ha ez egy drágább légitársaságot vagy repjegyet is fog jelenteni, mert az ázsiai oldal annyira messze van a városközponttól, hogy bejutni nekem minden alkalommal egy horrorsztori volt onnan. A reptéri transzferhez minden alkalommal kedvenc kis applikációmat, az ubert hívtam segítségül." forrás


2023: Hogyan jutunk be a reptérről a belvárosba?

Első és legfontosabb dolog, hogy Isztambulnak két reptere van. A Sabiha Gökçen Airport (SAW) a város ázsiai oldalán és az új Istanbul Airport (IST) az európai oldalon. Mindkét reptér meglehetősen távol esik a belvárostól, mégis könnyedén eljuthatunk innen kívánt úti célunkra.
Istanbul Airportról (IST) a belvárosba

Az Istanbul Airport 45 kilométerre fekszik a belvárostól Arnavutköy városrészében. Ez egy viszonylag új és hatalmas reptér, 2019 óta fogad utasszállító repülőjáratokat – ekkor helyezték át ide a repülőforgalmat a korábbi Atatürk reptérről.

A bejutáshoz több opció közül választhatunk. Utazhatunk helyi járatos busszal vagy választhatjuk a HAVAIST shuttle buszokat. A taxi ezen a távon elég drága (kb. 400-600 TL).

Szerintem a legkényelmesebb és legpraktikusabb módja a bejutásnak a HAVAIST busz – én mindig így csinálom.

HAVAIST busz

Ahogy említettem, az Istanbul Aiport hatalmas területű, felkészülhetünk egy hosszabb sétára, míg kiérünk a buszokhoz. A reptér -2. szintjén található a HAVAIST buszok megállója, melyek Isztambul különböző pontjaira közlekednek. Én szinte mindig Taksim városrészéig utazom, mert ezen a környéken (Beyogluban) szoktam szállást foglalni. Más turisták leggyakrabban Sultanahmetben foglalnak szállást, ebben az esetben Aksaray – Beyazit Meydan felé vegyük az irányt (a Nagy Bazár/ Kapalıçarşı mellett fog letenni a busz). Innen tovább pedig gyalogosan vagy villamossal (T1) juthatunk Isztambul régi városrészébe.

HAVAIST buszok menetrendje, útvonala, megállói megtalálhatók ITT
Utazás 30-90 perc forgalomtól függően. (Hajnalban 30 perc alatt értünk ki, míg egy forgalmasabb délelőttön nagyjából 60 percig tartott az út.)
Ára 87 TL (Taksimig)
Fizetés bankkártyával a busznál vagy a jegypénztárban készpénzzel vagy kártyával

Helyi járatos busz VAGY metró

Másik opcióként választhatjuk a helyi járatos buszokat és a metrót. Az egyik ilyen útvonal, ha beutazunk helyi busszal Mecidiyeköy állomásig, itt pedig átszállunk az M2 metróvonalra. Ezzel eljuthatunk Taksimba vagy Veznecilerbe is. Avagy a reptérről M11-es metróvonalat használva több átszállással is elérhetjük úti célunkat.

Akárhogy is, szerintem az utóbbi lehetőségek sokkal körülményesebbek, mintha HAVAIST buszra szállnánk, ezért sem használtam még soha őket. Ha van valakinek erről tapasztalata, szeretettel várom a komment szekcióban.
Az első Boszporusz híd vagy más néven Július 15. vértanúinak hídja
Sabiha Gökçen Airportról (SAW) a belvárosba

Az Ázsiában, Pendik városrészében található reptér is közel 50 kilométeres távolságban helyezkedik el Isztambul központjától. Lehetőségünk van helyi járatos busszal, taxival és az utóbbi időben már metróval is (Kadiköy irányába) bejutni a városba, ám én ebben az esetben is mindig a reptéri shuttle buszokat választanám.
A Sabiha Gökçen reptéren a HAVABUS busztársaságot kell keresnünk. Kilépünk a terminálból, átsétálunk az úton és szemben lesz a megálló.

A HAVABUS szerintem a legpraktikusabb és legkényelmesebb megoldás a bejutáshoz.

Menetrend elérhető ITT

Jegyár Taksimig: 67,50 TL (Kadiköyben is megáll, idáig olcsóbb valamivel)
Menetidő kb. 1,5 óra forgalomtól függően

Az Istanbul Airportról és a Sabiha Gökçen Airportról érkező és oda induló buszok is ITT állnak meg Taksimon belül.

Jó tanács: Isztambulban olykor hatalmas közlekedési dugók is kialakulhatnak. Ha nem akarunk felesleges stresszt és izzadtságcseppeket homlokunkra, induljunk el időben a reptérre. forrás

Szállásválasztás és ajánlott hotelek

Ezen a linken érdemes hoteleket válogatni. Érdemes olyan hotelt választani, ahol az étterem a tetőn van.

A város melyik részén?

Az árfekvésen és a szálloda jellegén kívül mindig fontos, hogy Isztambulon belül melyik negyedben, mikhez közel és milyen jellegű környéken legyen a hotel. Leegyszerűsítve három lehetőség közül lehet dönteni:

Az óváros, azaz a Szultanahmet

A magyar turisták közül sokan választanak itteni hotelt, mert nagy a választék az elfogadható árú, 3 csillagos szállodákból, és mert a legismertebb turistás látnivalók itt vannak egymáshoz közel. Az óváros mellett szól, hogy sok a hangulatos hotel pazar tetőteraszos reggeliző hellyel. A Szultanahmet ellen szól, hogy nagyon turistás, a törökök nem kultiválják, a boltokban, kávézókban, éttermekben főleg más turistákkal töltjük az időt, nincs igazi, hitelesen hétköznapi isztambulos jellege. Az árak is a turistákhoz igazodnak. Másrészt a kedves, olcsó hoteleket többnyire régi lakóépületekből alakították át, és így gépészetileg, a falak vastagságát illetően nem korszerűek, sokszor csalódást kelt az építményi minőség. Késő este nincs igazán élet a bóklászó turistákat leszámítva. Az óvárosi hotelek középkorúaknak, idősebbeknek és romantikára vágyó pároknak való. Érdemes tetőteraszos szállodát választani.

"Szerintem szállást mindenképpen a Sultanahmet nevű városrészben érdemes lefoglalni, mert ez az elhelyezkedés nyújtja a legnagyobb élményt. A látnivalók itt vannak, innen sétálva, villamossal felfedezhető a város. Hatszor jártam Isztambulban, nagyon jól ismerem a helyet és az árban megfelelő hotelről nagyon hasznos értékelést tudok adni azoknak, akik hozzám fordulnak személyesen. Kulisszatitkokkal is tudok szolgálni." (B. Tamás, Isztambul úti kritikusa)


"Még, ha drágább is, de érdemes az Óvárosban lakni. Így este is sétálhatunk." (Pintér Mária kommentjéből, 2014)


"A hotelünk (Sapphire) nagyon praktikus helyen volt a belvárosban, Öt perc séta a Kék mecsettől és a Hagia Sophia-tól. Szerintünk jó ennek a hotelnek az ár-érték aránya. Bőséges volt a svédasztalos reggeli. Este ingyen lehetett igénybe venni a medencét és a szaunát. Egyszerű szálloda, de valóban jó. Mindenkinek azt tanácsolom, hogy a nevezetességek közelében lévő hotelt keressen, mert így reggel nem kell túl korán felkelni, hogy odaérjünk nyitásra, és este is lehet még sétálni anélkül, hogy izgulnánk miként jutunk haza. A nevezetességekhez való korai odaérés előnye, hogy így csak legfeljebb 15-20 percet kell sorban állni. Amint kinyitnak a múzeumok, a Hagia Sophia és a Topkapi, rögtön be is tudunk menni. Mindenütt folyton nagy a tömeg, de a legjelentősebb nevezetességekhez eljutást tanácsos reggelre, kora délelőttre időzíteni." (N. Á., 2014)

Ajánlott hotelek

  • 2 csillagos:
    • Emirhan Inn Apartment
    • Ista Palace
    • Grand Reis
  • 3 csillagos:
    • Erboy (Sirkeci)
    • Historia Special
    • Polatdemir (Laleli)
    • Sultan Palace
    • Barin
    • Best Western Saint Sophia
    • Hatay (Sirkeci)
    • Nena
    • Raymond
    • Tulip House
    • Seres (Sirkeci)
    • Q Inn Hotel
    • Blue House
  • 4 csillagos:
    • Hotellino Istanbul
    • Albinas Hotel Old City
    • Sapphire (Sirkeci)
    • Best Western Plus The President (Beyazit)
    • Yigitalp Istanbul
    • Aziyade
    • Sultania (Sirkeci)
    • Yasmak Sultan (Sirkeci)
    • Assos (Beyazit)
    • Arcadia
    • Celal Sultan
    • Istanbul Antik (Beyazit)
    • Kent (Beyazit)
    • Lady Diana
    • Maywood (Sirkeci)
    • Mina Boutique
    • The Byzantium
    • Yusuf Pasa Konagi
    • Sulta

Az epicentrum, a Taksim főtér környéki hotelek

Előny, hogy tömegközlekedési csomópont és sokfelé egyszerűen el lehet jutni, főleg hogy sok busznak itt van az egyik végállomása Isztambulban. Előny, hogy lenyűgöző a mozgalmasság, rengeteg bolt, étterem, kávézó van itt, olyanok, amiket túlnyomórészt helyiek töltenek meg. Itt van a legmenőbb gyalogos bevásárló utca, az Istiklal Caddesi egyik vége. Jó itt lakni azoknak, akik esténként szórakozni akarnak, nyüzsgésben sétálgatni. Hátrány, hogy a Taksim főtér és a környékének az épületei többnyire szürkék, unalmasak, nem romantikus a légkör, nagy és folyamatos a ricsaj. A hotelek többnyire modernebbek, mint a Sultanahmet-iek, de eléggé átlagosak, szokványosak. Az itteni taxisok egy része nagy csibész! Az itteni hotelek nyüzsgős embereknek valók.

Ajánlott hotelek

  • 3 csillagos:
    • Feronya
    • The Pera
  • 4 csillagos:
    • Marmara Pera
    • Point
    • Golden City (Galata)
    • Richmond Istanbul
    • Marbien Hotel Bosphorus
    • Titanic City Hotel Taksim
    • Nippon
    • Midtown
    • CVK Hotels Taksim
  • 5 csillagos:
    • Ceylan Intercontinental
    • Grand Hyatt

"A Taksim rész nekem sokkal jobban tetszett, fiataloknak azt javasolnám, hogy ott lakjanak, és onnan menjenek át többször a Kék Mecset környékére. A Taksim tájékán több kiülős, fiatalos bárt láttam, nemzetközi márkás üzleteket és rendezettebbnek, modernebbnek tűnt." (Zsuzska, 2012)

Modern negyedek (Nisantasi, Sisli)

Előny, hogy Nisantasi fiatalos, dinamikus, inkább európai jellegű, mint törökös. Itt vannak a legnagyobb bevásárlóközpontok, jókat lehet vásárolni. Ezekben a negyedekben lehet igazán megtapasztalni, hogy Isztambul mennyire fejlett, mennyire előttünk (Magyarország) van. Hátrány, hogy a turistás látnivalókhoz utazni kell, és napközben nem lehet gyorsan visszavonulni isztambuli hotelszobánkba. Az itteni hotelek a fiataloknak való, vagy olyan családoknak, ahol a gyerek tizenéves. A modern negyedekben korszerű, eleve szállodának épített hotelek találhatók nagy választékban. A legszínvonalasabbak azok a szállodák, amiket az üzletemberek is szívesen választanak.

Ajánlott hotelek

  • 3 csillagos:
    • Titanic Comfort Sisli
  • 5 csillagos:
    • Swissotel The Bosporus
    • Ciragan Palace Kempinski

Ázsiai oldal

Ajánlott hotelek

  • 2 csillagos:
    • Kadikoy Zumrut
  • 3 csillagos:
    • My Dora

Általános jellemzők

A középkategóriás isztambuli szállodákban nincs dohányzási tilalom, így a közterületein érezhető cigiszag.
Az 5 csillagos hotelektől eltekintve az isztambuli szállodák szobái jellemzően kicsik.

Uccu Isztambul! - Hotel Daphne (ajánlott link)

Gasztro túra

A Vista 2012 tavasszal sikeres gasztro túrát indított Isztambulba. Érdemes a Vistánál tájékozódni, hogy mikor lesz egy újabb ilyen túra. Addig is érdemes belenézni a korábbi csoportos utazás programjába.

"Az Erős-Pista díj első helyezettje az isztambuli Kybele Hotel, ahol csak nekünk terítettek az antik tárgyak közt, színes lámpások fényében. A privát ebéd fogásai: zöld fűszeres burgonyasaláta, tejszínes spenót, pikáns ezme saláta, faszénen sült padlizsán paradicsomosan, joghurtos-zöld fűszeres mártogatós, házi kenyér, falusi manti (húsos batyu), sütlac (kemencés tejberizs)." (2011)


"A Vista gasztrotúra nagyon elevenné tette Isztambullal kapcsolatos emlékeimet, és egyre jobban vágyom vissza! Jártál már a programjukban említett Fűszerbazár háztartási kütyüs-formás utcájában? Ha én egyszer oda eljutnék..." forrás

Vízum

  • A turisztikai célból utazó magyar állampolgárok 2014. februártól vízummentesen léphetnek be és tartózkodhatnak Törökország területén.
  • A tartózkodás időtartama összevonva is legfeljebb 90 nap lehet 180 napon belül.
  • Fontos tudni, hogy az útlevélnek a belépéstől számított legkevesebb 6 hónapig érvényesnek kell lennie.
  • A vízummentes beutazás kizárólag turista célú belépésre vonatkozik.

Fotóegyveleg

Isztambuli repülőtér - ,,Távozik és érkezik itt mindenféle ember" - Kriszta fotója

fotó by Konkoly-Thege

fotó by Konkoly-Thege

Vissza az elejére


Kommentek

Oszláncziné Dobos Mária, 2013. 09. 16. 19:45
We got a 5-day-trip to Istanbul from our children in April and unfortunately they booked the room directly with the hotel.
What happened to us is that we paid our stay in hotel Kumkapi Konagi twice, and although they promised to transfer our 200 Euros back, they have not done it since April. We have of course evidence of the double-payment, and they even know about it and recognize it, but still, it’s only promises that we have for 5 months.


Oszláncziné Dobos Mária, 2013. 09. 16. 19:41
5 hónappal ezelőtt egy remek hetet töltöttünk Isztambulban a
gyerekeink jóvoltából. A szállásunk a Hotel Kumkapi Konagiban volt. A
kislányom utalta át nekik az ott-tartózkodásunk költségét, de mivel
nem ért oda a pénz a kijelentkezésünkig, mi is kifizettük ott a
helyszínen. Szentül ígérték, hogy amint megérkezik a lányom által
utalt összeg, azonnal visszautalják, erről egy elismervényt is adtak.
Azóta sem tudtuk rajtuk behajtani, bár minden héten hívjuk őket. 200
euróról van szó, hihetetlen, hogy ez az összeg megéri a szállodának,
hogy rossz hírüket keltsük. Persze nincsenek eszközök a kezünkben,
ennyiért nem fogunk pereskedni, de nagyon megkeseredett a szánk íze...


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon