ÚTIKRITIKA.HU / Galle








útikritikák


Galle

Galle dióhéjban | Tetszett & Nem tetszett | Vélemények |Szállás| Látnivalók | Olvasmányos linkek | Fotóegyveleg

Galle - világítótorony -Elter Karesz fotója

Galle dióhéjban

Kb. 93 ezres lakosságú Galle város a szigetország délnyugati részén fekszik. Egy-két napra érdemes idelátogatni - kár lenne kihagyni, elvégre Galle óvárosában az erődítmény az UNESCO kulturális világörökségének a része

A 2004-es cunami jelentős károkat okozott Galle városában, de az erőd és az óváros viszonylag épségben átvészelte a katasztrófát, köszönhetően az erődítmények védelmének. Az erőd vastag falai és magas elhelyezkedése segítették megóvni az óvárost a legsúlyosabb pusztítástól, míg a környező területek súlyosan érintettek voltak. Azonban a víz betört az erőd belső részeibe is, és komoly károkat okozott a házakban és az infrastruktúrában.

2024-re Galle óvárosa és az erőd jelentős helyreállításon esett át, és a legtöbb épületet felújították. Bár a város sokat tett annak érdekében, hogy eltüntesse a cunami nyomait, néhány helyen még mindig látni lehet a múltbeli károkra utaló jeleket, például régi épületeken látható javításokat vagy újraépített falakat. Az óvárosban található emléktáblák is emlékeztetnek a cunami hatásaira és az újjáépítésre tett erőfeszítésekre.

Colombo nemzetközi repülőterétől Galle-ig az út taxival kb 2 és fél óra, autóúton (Expressway) kb. 75-100 dollárba kerül (2024).

Tetszett & Nem tetszett

Tetszett

  1. A gyarmati múlt kulturális-építészeti öröksége, hangulatos épületek
  2. Gyönyörű strandok, nagy sétálások
  3. Az erődítmény és az óváros
  4. A fish curry mennyei, markáns ízvilága

Nem tetszett

  1. Kicsi választék van éttermekből
  2. A szigeten máshol az emberek kedvesebbeknek tünnek, mint az itteniek
  3. Nincs semmi éjszakai élet
  4. A szemetes utcák
  5. Az ország turistás felfedezése szempontjából Galle elhelyezkedése nem annyira praktikus, mint Negombo-é

Vélemények

Az egyik legjobb dolog, amit Galle-ban tehetünk, kétségkívül az, hogy felfedezzük a Galle-erődöt, és sétálunk az erőd falán. Ha sikerül ezt a reggeli vagy esti fényekkel időzíteni, az lenyűgöző látványt nyújt, ráadásul elkerülhetjük a déli hőséget, ami a forróbb hónapokban különösen előnyös Sri Lankán.

A séta körülbelül 2 km hosszú, ha teljesen végigjárjuk, de természetesen ki-be sétálhatunk, megállhatunk helyi utcai árusok kínálatát megkóstolni, barangolhatunk a boltokban, vagy akár ebédelhetünk is, miközben az Indiai-óceánra nézünk.

Akár érdekel a Galle erőd falainak bejárása és a falak közé zárt történelem megismerése, akár nem, erősen valószínű, hogy a falakon belül fekvő város bájos utcái magukkal ragadnak.

Rengeteg gyönyörű kávézó, üzlet, spa és hely található, ahol csak üldögélhetünk és figyelhetjük a világot. Egy nap vagy délután az erődben mindenképpen megéri, hogy felkerüljön a Galle / Sri Lanka bakancslistádra.

A krikett számomra egy eléggé uncsi sport. Mégis az egyik legjobb dolog Galle-ban, ha megnézünk egy krikett mérkőzést a Galle Nemzetközi Stadionban, amely a város szívében található. A stadiont 1876-ban alapították, és 35,000 néző befogadására alkalmas.

A stadionból nyíló kilátás az Indiai-óceánra és a Galle erődre a világ egyik legkülönlegesebb és leglátványosabb háttérrel rendelkező krikettstadionjává teszi! (2024)


A portugálok által alapított és a hollandok által továbbfejlesztett óvárost a 2024-es útikönyvünk is melegen ajánlotta. Az időjárással nem volt probléma, a meleg a megszokott módon érkezett, viszont a helyi buszjárat egyszerűen meg sem állt a megállónknál, annak ellenére, hogy nem tűnt zsúfoltnak.

A tömegközlekedés itt rendkívül olcsó, mivel az állam jelentősen támogatja. Például egy öt kilométeres útra szóló buszjegy körülbelül 60 forint volt 2024-ben. Vannak magánüzemeltetésű járatok is, amelyek általában színesebbek és fel vannak díszítve, sokszor hangos diszkózene szól a hangszóróikból. Az állami járatok viszont sok esetben egyszerűbbek és kevésbé kényelmesek, de ugyanúgy eljutnak A pontból B pontba.

A Gallei-erőd, ami tulajdonképpen maga az óváros, egy teljesen európai, kulturált negyed, és egy félnapos programnak ideális. Pénzváltó hely ugyan nincs, de azt tanácsolták, hogy ékszerboltokban szívesen váltanak fel dollárt, és meglehetősen kedvező árfolyamon. Tapasztalatom szerint ez igaznak bizonyult: a második helyen probléma nélkül felváltották a dollárt, és még a kínálatukat sem kellett végignéznem. Több keresztény templomot is láttunk, de vagy zárva voltak, vagy mecsetté alakították őket, nem törődve a gótikus stílussal.


Galle 2024-ben ,,Sri Lanka Szentendréjének" felel meg: tiszta, rendezett, és rendkívül drága. Nem nehéz itt jó hoteleket találni, és kifogástalan flat white-ot is szinte minden utcasarkon kínálnak. Kiváló hely egy kis feltöltődésre Colombo után, de itt jöttem rá, hogy Sri Lankán nem számíthatok igazán jó ételekre: a helyi konyha, még a legjobb minőségben is, leginkább felejthető. Olyan, mintha a tegnapi indiai ételt újramelegítenénk – hiányzik belőle az igazi frissesség és ízélmény.


Szállás

Galle-ban számos kis butikhotel, olcsó szálloda és hostel található, és úgy tűnik, hogy egyre több nyílik a cunami után. A Galle-erődön belül található az Amangalla (a felújított Oriental Hotel épületében) és a Galle Fort Hotel. Galle külvárosában van a Sun House.

A Colombo felől Galle-ba vezető úton található a Lighthouse Resort, amelyet a híres építész, Bawa tervezett.

Közlekedés

A legjobb, ha tuk-tukkal vagy gyalog közlekedsz Galle-ban vagy annak közelében. Galle óvárosa és az erődítmények gyalogosan is elérhetők a központi buszállomástól, így érdemes inkább sétálni, mint tuk-tukot hívni.

A busz egyszerű és olcsó módja annak, hogy eljuss Matarába, Unawatunába vagy Hikkaduwába Galle-ból.

Az erőd  önmagában is szép hely a látogatásra. Az élményemet azonban negatívan befolyásolta egy tuk-tuk sofőr, aki átvert minket, és az erőd helyett egy faüzembe, majd egy ajurvédikus kertbe vitt, ahol nyomás alatt próbáltak ránk tukmálni valamit... borzalmas élmény! Arrafelé ne szállj be tuk-tukba! (2024)

Odajutás

,, A vonatutak nagyon szépek, ezért ahol lehet, érdemes azokat választani. Colombo és Galle között elérhető az úgynevezett observation class, ami egy csupa üveg vonatkocsit jelent, hogy jól megbámulhassuk a sínek mellett élő helybelieket, itt érdemes erre foglalni, Ella és Nuwara Elliya között meg olyan festői a vonatút, hogy arról több ezer youtuberhez hasonlóan még videót is kellett forgatnunk. " forrás

Étkezés

Tenger gyümölcsei étterem (Fish Market Street, a Dickson Road sarkán): Ez egy szó szerint „falba vágott lyuk”, közvetlenül a fő Galle-i halpiac mögött található.

1 kg friss rákot lehet itt elkészíttetni a halpiac mögötti helyi étteremben. Két fő részére a teljes költség 2024-ben körülbelül 1200 Srí Lanka-i rúpia (kb. 3,70 USD), amely tartalmazza a rákokat, a kókuszos curryt, rizst, zöldséges és lencsés curryt. Ez egy apró, családi vállalkozás: az apa főz, az anya tálal és takarít. Csak öt műanyag szék van és egy kis pult, ahol szinte meg sem lehet fordulni.

Azoknak a kalandvágyó utazóknak, akik valóban helyi éttermet keresnek, távol a tipikus turista éttermektől vagy a kifejezetten külföldieknek készült "autentikus főzési élményektől", ez messze a legjobb lehetőség Galle-ban, ha tenger gyümölcseire vágynak. Vásárold meg a friss tenger gyümölcseit magadnak, akár közvetlenül a piacon, ami az étterem előtt található, akár bármely másik piacon. Hozd el a tenger gyümölcseit ebédidőben, és a tulajdonos fűszerekkel és kókuszos curryvel elkészíti neked. 1 kg rák a piacon kb. 700 rúpia (kb. 2,15 USD), az étteremnek pedig további 500 rúpia (kb. 1,55 USD) fizetve, összesen 1200 rúpia (kb. 3,70 USD) értékben hatalmas lakomát kapsz két fő részére: 1 kg frissen elkészített rák kókuszos curryben, korlátlan rizs, lencse (dahl) és zöldséges curry kíséretében.

Galle-ban vagy a környező tengerparti városokban sehol máshol nem találsz ilyen jó ajánlatot sem árban, sem ízben. Legyen az tonhal, garnéla vagy tintahal, te választasz – mind frissen beszerezhető és finom kókuszos curryben elkészíthető

Látnivalók

,, Mit érdemes csinálni Galléban? Leginkább sétálni a világítótorony és a városkapu közt a kis utcákon, esetleg megnézni a helyi múzeumokat, vagy bekéredzkedni a világítótorony melletti mecsetbe, vagy onnan pár utcára a hindu templomba. Mindkét épület ugyanis keresztény templomnak épült a portugál megszállás idején, és nagyon érdekes, ahogy a két vallás a saját képére formálta a barokk épületeket, amiket azért kicsit korábban már az angolok is átszabtak Viktoriánus protestáns ízlés szerint.

És ha kicsit elegünk van már a mesterséges turistadíszletekből, ugorjunk át az öböl túlpartjára, a Jungle beachre, ahol főként helyiek kriketteznek és isznak a tengerparton, és miközben a fiúk hangosan trappolnak a vízben, a lányok, szégyenlősen, egymás kezét fogva, nyakig beöltözve próbálgatják, hogy mi is az az őrület, amit a nyugatiak csak úgy hívnak, hogy strandolás. Mi szombaton voltunk, tömve volt a strand az új városnegyed lakóival, és a móka leginkább arról szólt, hogy ki tud viszonylag hamar, már délre lerészegedni az Ázsiában mindenhol csak viszkiként emlegetett italtól, ami ugye soha nem viszki, hanem valami ihatatlan, helyi párlat. " forrás

Erőd

azaz a Galle Dutch Fort

A Galle-i erőd az egyik legjelentősebb fennmaradt erődítmény a szigetországban. Eredetileg a portugálok építették 1588-ban, majd a hollandok továbbfejlesztették a 17. században, miután átvették a területet. Az erőd egyedülálló keveréke az európai katonai építészetnek és a helyi építészeti stílusnak, mivel a hollandok a helyi anyagokat és technikákat is felhasználták. 1988-ban az UNESCO világörökségi helyszínné nyilvánította az erődöt, ami megerősíti történelmi és kulturális jelentőségét.

Az erőd falai körülbelül 52 hektár területet zárnak be, és számos épület található benne, köztük templomok, bíróságok, raktárak és lakóházak. Az erőd falai vastagok, és a tengerparton húzódnak, ami védi a belső területeket a tengeri támadásoktól és a viharoktól. Az erőd stratégiai szerepet játszott a kereskedelmi útvonalak ellenőrzésében, különösen a fűszer-kereskedelemben.

Ma az erődben még mindig laknak emberek, és a történelmi jelentősége ellenére is működő városrész maradt. A Galle-i erőd egyedülálló példa a 16-17. századi európai gyarmati erődépítészetre Ázsiában, és emellett bemutatja a különböző kultúrák találkozását és együttélését Srí Lanka történelmében.

A Galle Fort, amely az UNESCO Világörökség része, kihagyhatatlan úti cél Srí Lankán. Jól megőrzött holland építészete, bájos macskaköves utcái és pezsgő atmoszférája igazán különleges. A legnagyobb vonzereje a történelem és a kultúra egyedi keveréke, rengeteg lehetőséggel vásárlásra, étkezésre és felfedezésre. Az ikonikus Galle világítótoronytól a nyüzsgő Peddler's Streetig mindenki talál valami érdekeset az erőd ősi falai között. Legyen szó történelemrajongókról, vásárlás szerelmeseiről vagy egyszerűen egy békés kikapcsolódást keresőkről, a Galle Fort biztosan lenyűgözi látogatóit. (2024)

Olvasmányos linkek

Elindultunk Gallé városból Tangellébe busszal. A buszpályaudvaron az információs kijött a kuckojából megfogta a kezünket és elkisért oda ahonnan indult a busz.
Jött is a busz hurrá? De tömve volt. Csak úgy terelték fel bennünket gyorsan gyorsan mert már indult is. Láss csodát mindenki felfért. A szardíniás dobozban a halak úszkálnak ehhez képest. Jött a jegyszedő. Minden hol átpréselte magát. Senki nem háborgott, mindenki behúzta a hasát s a fenekét. 150 km 800 rúpia 2 före 1 rúpia 1.09 Ft. Mi élveztük nevettük segítettek leültettek.

Nekünk ez az utazási kultúra egy kabaréba illett. Egy piac közepén ez a busz megfordult centiröl centire. Mindenki leszállt csak mi ülünk és várunk. Mire közlik hogy csak idáig jött a busz szálljunk át egy másikra az visz tovább. De közben az ottani piacra benéztünk. De végül célba értünk. (2023)


"Azért Galle városát, amely szintén szerepel az UNESCO-listán, még meglátogattam. Galle egész Délkelet-Ázsiában a legpompásabb példája az európaiak által épített erődítményeknek, melyekben a dél-ázsiai tradíciók az európai építészettel ötvöződtek. A város hosszú évszázadokon keresztül a szigetország legjelentősebb kikötője volt, a krónikák szerint időszámításunk előtt már Salamon király is innen importált elefántcsontot, pávákat, fahéjat és más értékes árukat. A jelenleg is álló erődítmény a holland gyarmati uralom alatt, a 18. században épült ki teljes nagyságában. Régi megfigyelésem, miszerint az évszázados utak és épületek általában tartósabbak a moderneknél, itt is megállta a helyét. A tömör bástyákkal erősített masszív városfalak hathatós védelmet jelentettek a 2004-es cunami ellen is. Míg Galléban az újváros szinte teljesen elpusztult, az évszázados régi falakkal övezett óváros gyakorlatilag sértetlen maradt. A cunami nyomait csak az utolsó nap láttam, amikor Unawatunából a főváros felé hajtottunk. Ekkor végig a tengerparton vezetett az út, ahol még sok romos ház állt. Úgy vettem észre, a helyiek nem szívesen beszélnek a tragédiáról. Elmondták ugyan egy-két mondatban, hogyan élték meg, de legtöbben hozzátették, hogy szeretnék azt a szörnyű napot mihamarabb elfelejteni. (2014)" forrás


"Galle városáról azt lehet tudni, hogy a portugálok itt szálltak először partra a 16. században. Fejlődés csúcspontját a Holland megszállás alatt érte el. A város egy erődítmény a Sri Lanka déli csücskében, híddal összekötve a város többi részével. Erődítménybe lett a szállásom, itt csak turisták szállnak meg."


Fotóegyveleg

dagoba

p.p.

Vissza az elejére


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon