ÚTIKRITIKA.HU / Körmöcbánya







útikritikák


Körmöcbánya

Körmöcbányáról bevezető|Pénzverde|Fotóegyveleg

O. A. fotója

Tartalomfeltöltés előkészületben

Körmöcbányáról bevezető

Lakosság (2024-ben): 5300

Körmöcbánya (szlovákul Kremnica) Szlovákia Besztercebányai kerületében (Banskobystrický kraj) található, azon belül a Zsarnócai járás (Žiar nad Hronom) része. A város híres bányászati múltjáról és pénzverőjéről, amely a világ egyik legrégebbi folyamatosan működő pénzverdéje.

A híres Mária-oszlop (Immaculata), a város főterén, a Štefánik téren áll. Ez egy barokk stílusú szobor, amely a Szeplőtelen Szűz Máriát ábrázolja, és 1765-ben állították a pestisjárvány emlékére, hálából a város megmeneküléséért. Az oszlop mögött, kicsit távolabb található a Szent Katalin-templom (Kostol sv. Kataríny), amely Körmöcbánya egyik legjelentősebb gótikus temploma. - O. A. fotója

Tetszett&Nem tetszett

Tetszett:

A Pénzverde Múzeum lenyűgöző gyűjteménye, ahol részletesen bemutatják a magyar pénzverés történetét, hiszen itt verték több mint 600 éven át a magyar aranyforintot és más pénzérméket.
A város főtere (Štefánik tér) körüli színes, reneszánsz és barokk polgárházak szépen felújított homlokzatai és árkádsorai.
A Szent Katalin templom gótikus építészete és különösen a szárnyasoltárok művészi kivitelezése és megőrzött állapota.
A belvárost körülvevő középkori városfal és bástyák jól karbantartott szakaszai, amelyek eredeti formájukban őrzik a város védelmi rendszerét.
A Városi Vár (városerőd) komplexuma a benne található múzeummal, ahonnan remek kilátás nyílik az egész történelmi városközpontra.
A régi bányajáratok egy részének látogathatósága, ahol betekintést nyerhetünk a középkori bányászat módszereibe.
A helyi sörfőzde termékei és a hagyományos szlovák-magyar bányászételek, amelyeket több helyi étteremben is kínálnak.

Nem tetszett:

A város sok pontján érezhető az egykori virágzó bányaváros hanyatlása, több épület felújításra szorulna.
A turisztikai infrastruktúra fejletlen, kevés a színvonalas szálláshely és étterem a városközpontban.
Az egykor híres körmöci aranyhoz kapcsolódó bányászati örökség egy része nem látogatható vagy nincs megfelelően bemutatva.
A közlekedés nehézkes, a város megközelítése tömegközlekedéssel körülményes, különösen Magyarország felől.
A múzeumok nyitvatartási ideje gyakran korlátozott, és néhol hiányoznak a magyar nyelvű feliratok és tájékoztatók.
A parkolási lehetőségek korlátozottak a szűk utcák miatt, különösen a városközpontban.
A valamikor jelentős magyar vonatkozású emlékek egy része elhanyagolt állapotban van, vagy nem kap kellő hangsúlyt a város történelmi bemutatásában.

Pénzverde

szlovák neve: Mincovňa Kremnica.

Körmöcbánya pénzverdéje, amelyet 1328-ban alapított Károly Róbert magyar király, a világ egyik legrégebbi, máig működő pénzverdéje. A város híres volt gazdag aranylelőhelyeiről, és az itt vert aranypénzek sokáig meghatározó szerepet játszottak Közép-Európa gazdasági életében. Az érmék olyan magas minőségűek voltak, hogy messze földön keresettek lettek, és a "körmöci dukát" a pénzverde jelképévé vált. Az érmék készítésének folyamata az évszázadok során sokat változott, de a körmöci pénzverés a precizitás és tartósság szimbóluma maradt.

Napjainkban a körmöcbányai pénzverde modern technológiákat alkalmaz, és az ország hivatalos érméinek, valamint emlékérmék és gyűjtői darabok gyártásának központja. Emellett turistalátványosságként is funkcionál, hiszen itt működik a Körmöcbányai Pénzverde Múzeuma. A múzeumban megismerhetők az érmeverés régi és modern technikái, és számos történelmi érme látható, amelyek a város gazdag bányászati múltját idézik fel. A látogatók számára külön élményt nyújtanak az egykori kézi verőszerszámok és az érmegyártás első gépei.

A múzeumban a látogatók gyakran kipróbálhatják a kézi érmeverést, hogy átéljék, milyen volt az érmék elkészítése régen. A kiállítás az érmekészítés történetét mutatja be, beleértve az egykori dukátokat, koronaváltókat és egyéb érméket. A pénzverde többnyire szlovák és európai emlékérméket gyárt, de nemzetközi megrendeléseket is teljesít, így világszerte ismerik a nevét. A múzeum egyben betekintést enged a bányászat szerepébe, amely alapvetően meghatározta Körmöcbánya fejlődését.

A pénzverde bejárata és Károly Róber mellszobra - K. I. fotója

Fotóegyveleg

O. A. fotója

A főtér - O. A. fotója

Ferences rendház és templom - K. I. fotója

A Szent Katalin vártemplomtornyai - K. I. fotója

Német telepeseknek épült, jellegzetes lakóház - K. I. fotója


Kommentek

Még nem érkezett hozzászólás.


Új hozzászólás beküldése

Név:
E-mail cím:*
Hozzászólás:


* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon