Szemmel pecázás .... - Santa Maria - g.m. fotója
Sal a Zöld-foki-szigetek egyik szigete. A neve portugálul "sót" jelent, és abból az időszakból származik, amikor a szigeten virágzó tengeri sótermelés és -kereskedelem zajlott.
Sal egy nagy, lapos sziget, szikár, száraz, homokos területekkel, kevés vegetációval és nagyon szeles (egyike a széljárta, úgynevezett barlavento szigeteknek). Novembertől júniusig erős, észak-keleti passzátszelek fújnak. Az ország szigetei közül Sal a legturistásabb, és ennek előnyei és hátrányai is vannak. Előny a szolgáltatások nagyobb választéka, a hátrány pedig az, hogy nem annyira romantikus, idilli, elszigetelt, egyedi. Az utazásra való felkészülésben nem kellően körül tekintő (az úti kritikát nem ismerő) magyarok egy része némileg csalódottan észrevételezi, hogy a táj kopár, siváran sivatagos, már-már "holdbélies". Pálmafákra nem érdemes számítani, mert nincsenek.
Sal elfogadható nyaralóhely egy hét erejéig. Hosszabb időtartamra unalmassá válhat más szigetek meglátogatása nélkül. Más a helyzet a szörfösökkel (hullám- és kite) és a búvárkodás szerelmesei esetében, mert nekik van miért hosszasabban is ott időzni. Az erős passzátszelek miatt Sal valóságos szörfparadicsom, és a tenger mélyén sok a felfedezni való. Sal-on a kilencvenes évek vége óta építenek nagy számban hoteleket. Az utóbbi években a jelentős turisztikai fejlesztések miatt a sziget kezdi elveszíteni eredeti jellegét, és ez különösen igaz a központi településre, Santa Maria-ra. Ha valaki az ország szigetei közül kizárólag Sal szigetére látogat, akkor nem ismeri meg a Zöld-foki-szigetek hiteles képét. Azért Sal és benne Santa Maria még messze nem annyira zsúfolt, felkapott hely, mint Gran Canaria vagy Tenerife a Kanári-szigeteken.
A szigeten Santa Maria városban van egy piac, ahol szuveníreket árulnak. Legyünk elsőre tisztában azzal, hogy jószerével minden portéka Szenegálból való, és az árusok nagy része is onnan jön át. A szigeten minden kicsit is turistás helyen ott vannak a szenegáliak a fafaragványaikkal (ébenfa, törzsi maszkok stb.). Egy idő után unalmas nézni ugyanazt a választékot.
"Meglepődtünk, hogy az utcai árusok nem is olyan agresszívak, mint az arab országokban."
Jóllehet az országban jónak mondható a közbiztonság, Sal szigetén előfordulnak a turisták sérelmére elkövetett rablások is. Volt, hogy egy turista hölgynek a tengerparton elrabolták a fényképezőgépét. Strandolások, kirándulások idején soha ne hagyjunk őrizetlenül értéktárgyakat!
"Úgy érzékeltük, hogy a turizmus még gyerekcipőben jár Sal szigetén. Alig vannak bárok, éttermek. Túrákra fizettünk be a szigeten. A tengeri teknőcös túra szuper volt!
Téli nyaralásra sokkal jobbak a Kanári-szigetek. Igaz, Sal szigetén például januárban, jellemzően 2-4 fokkal melegebb van, mint Tenerifén. Az utóbbi viszont százszor több mindent lehet csinálni, és nem is drágább." (Karesz)
Sal szigetén kb. 25-30 ezren laknak, és csupán 10 százalékuk idősebb, mint 40 éves. A sziget lakói közül alig-alig vannak őshonosok. Az itt élők többsége az ország más szigeteiről, Szenegálból, más afrikai országokból és Európából valók. A sziget legmagasabb pontja, a Monte Grande csak 405 méter magas. A sziget jellemzően sík területű, felhők ritkán fedik, szinte soha nem esik az eső, napsütésből van minden mennyiségben és kilométer hosszú homokos strandokból. Sal a Föld egyik legszárazabb pontja, a napsütéses napok száma évi 350!
Santa Maria térségében vannak a legjobb hotelek. Nem véletlenül errefelé, mert itt vannak a legjobb strandok, amelyek néhol kétszáz méter szélesek. Santa Maria egyébként a szörfösök paradicsoma. A várostól nyugatra lévő Kite-öbölben érdemes megnézni a kite szörfösöket. A várostól keletre pedig a széllovasok élvezik a szuper szeleket. Itt, ezen a szakaszon fürödni nem is lehet, mert két-három méteres vad hullámok verik a vizet. A búvárkodás szerelmeseit elviszik hajóroncs-kutatásra, és vannak horgász túrák is, amelyeken bazi nagy kardhalakat lehet kifogni, kis szerencsével.
Santa Maria-ban találhatók kis éttermek, boltocskák, színes, egyemeletes házak. A szegénység érződik azáltal, hogy sok az elhanyagolt, félkész ház. A parthoz közel van két-három mozgalmas utca, ahol a turisták is járkálnak. Kicsit odébb már csak a szegénynegyedek vannak. A városka inkább este hangulatos, a pici főtéren gyülekeznek a helyiek és társasági életet élnek. Mosolygósak, feltűnő, hogy mennyire nyugisak. Helyi srácok, csiricsáré öltözékű szenegáli zugárusok próbálnak valami hasznot húzni a turistából. Az utca embere arrafelé soha és sehol sem tűnik sietősnek. A szuvenír boltok slágerei: a preparált sündisznóhal, a naiv festmények és a cápaálkapocs. A legmenőbb ajándékbolt neve: Akuaba.
Vasárnap érdemes bemenni Santa Maria-ba a délelőtti (11.30) misére. A zene főszerepet kap, gitároznak, dobolnak, zongoráznak, gospel jellegben énekelnek. Nagyon hangulatos az egész. Ne számítsunk katedrálisra, a templomok picik. Kicsit zavaró, hogy a mise résztvevőinek közel fele turista.
A kisváros egyik büszkesége a régi kikötői rakparton lévő mázsálóház, ahol a sószállítmányok súlyát mérték le. Ma a mázsálóház helyén szuvenír bolt üzemel. A rakparton és a mólón azért még ma is lehet látni halászokat, akik a fogásaikat pakolják ki éppen (délelőtt 10-12 óra tájban). Böhöm nagy kifogott halakat (tonhalak, blue marlin-ok, azaz magyarul kormos nyársorrú halak, ritkábban tigriscápa) lehet látni, akadnak másfél-, kétméteresek is.
A szigeten a szállodák bárjain kívül nincs sok éjszakai szórakozási lehetőség. A Pirata nevű lokálban esténként változó program van. Vannak Santa Maria-n kisebb bárok, ahol a turisták jellemzően caipirinha-t isznak (kb. 1000 forintnak megfelelő összegért). A Blue Ocean Bar-ban minden este rendeznek valami jam session-t. Santa Maria-ban az éjszakai élet éjfél előtt alig kezdődik el.
Sal szigete 30 kilométer hosszú és 12 kilométer széles, nincsenek nagy távolságok. Santa Maria a sziget déli részén fekszik, a nemzetközi repülőtér (Amilcar Cabral International Airport) és a sziget adminisztrációs központja, Esparagos pedig, a sziget közepén. Santa Maria a turistás központ, Esperagos viszont teljesen érdektelen, pár utcából áll, semmi látnivaló.
Egyébként a szigeten rengeteg az ingatlaniroda. A parti telkek egy részét már felvásárolták, most már a sivár részeken is vesznek telkeket, egyre drágábban. Nyugat-Európai befektetők remélik, hogy a sziget évek múlva nagy szám lesz a turisztikai piacon. A 2008-as pénzügyi világválság még manapság is érzékelhető, mert rengeteg a félbehagyott építkezés és hatalmas lakóparkok állnak kihasználatlanul.
A repülőtérről taxival a Santa Maria térségében lévő szállodák 20 perc alatt érhetők el. 2024-ben a taxi viteldíja 25 és 30 euró körül van. 20 kilométeres távolságról van szó. A repülőtér és Santa Maria közötti közút a szigeten a legjobb minőségű út, és ennek örömére a helyi autósok, köztük a taxisok, imádnak rajta gyorsan hajtani.
A repülőtérről a Santa Maria térségében lévő hotelekig tartó út nagy része jellemzően lehangolja az érkezőket, mert a táj ingerszegény, nincsenek növények, fák. A kirándulások folyamán használt közutak nagy része földút, ami porzik is rendesen a buszok kerekei alatt.
Tetszett
1. Itthon mondhatjuk, hogy Fekete-Afrikában voltunk, holott a Szaharától délre eső afrikai országokban való turistáskodás sok durva kellemetlenségét nem kellett átélni.
2. Igaz, hogy nagy építkezések vannak, meg a digók tömegturizmust alakítanak ki maguknak, de azért még mindig könnyű hosszan olyan partszakaszokon kószálni, ahol senki nem jön szembe, vagy mögötted. Embertömegtől irtózó kisfiam meglepetésemre azt mondta, hogy neki ezért bejön ez a hely.
3. Brutáliis mélyszegénység nincs, még Szabolcs-Szatmár-Beregi putrivilág szintjén sem...
Nem tetszett
1. A szigeten gyakran nagyon erős szél fúj, ami megnehezíti a napozást vagy az óceánban való fürdést. Ilyen szeles napokon a homok minden résbe bejut, és az emberek próbálkozásai, hogy szélvédettebb helyet találjanak, gyakran kudarcba fulladnak. A hotelekben sokan már reggel 6-kor leteszik a törölközőiket a szélvédett napozóágyakra, ami nem ritkán vitát szül azokkal, akik később érkeznek.
2. Annyira nem nagy élmény, hogy visszajöjjek ide.
A sziget állapota (Sal) enyhén szomorú. A szállás gyönyörű pálmafás környezetéből kilépve a sziget már az afrikai valóságot mutatja: itt ilyenkor (január) is 25 fok van, nyáron pedig átlagosan 40 fok. Emiatt nincs túl sok növény, ami megél itt.
Mi egy túra keretében mentünk el megnézni a szigetet, nos, az egész egy nap volt és nem is kell rá több. Itt túl sok látnivaló nincs, a kis városok rendkívül szegényesek, látnivalókban és szó szerint értve is. Amit ne hagyjatok ki az a helyi Zipline, mert nagyon szuper élmény!
Az egész országban elfogadják az eurót, így nem szükséges váltani helyi pénzt. Fontos, hogy ha váltasz, akkor azt váltsd vissza euróra, máshol nem tudsz mit kezdeni vele.
Oltásügyileg érdemes sárgaláz, tetanusz, Hepatitis AB, veszettségelleni (nagyon sok a kóbor kutya) rendelkezni. A nemzetközi oltóközpontban adnak erről tájékoztatást, de úgy számolj, hogy ez egy kb. extra 100.000 Ft-os tétel.
Ezt a szigetet én azoknak ajánlom, akik teljes pihenést szeretnének és nem aktív nyaralásra vágynak. Valamint érdemes all inclusive helyre menni, hiszen a helyi ételek fogyasztása kockázatokkal jár, valamint nem is nagyon találsz nagy városnézésben olyan helyet, ahova csak úgy beülnél. (b.d., 2023)
A boltok maguk tempójában nyitnak és zárnak, a helyiek nyugodtan élik mindennapjaikat, senki sem siet sehova. Gyakran látni őket a portájuk előtt üldögélve, koktélt kortyolgatva, miközben Bob Marley ritmusai szólnak a háttérben.
Néhány szenegáli árust leszámítva, a helyiek nem erőszakoskodnak azzal, hogy vásárolj tőlük. Inkább barátságosan mosolyognak, köszönnek, és megkérdezik, honnan jöttél, de nincs hátsó szándékuk, hogy bevonszoljanak a boltjukba.
A lapostetős házak tetején kis házi koktélbárok találhatók, ahová bátran fel lehet menni. Kikérhetsz egy finom Caipirinhát, hátradőlhetsz egy babzsákra, és olvasgathatsz vagy pihenhetsz jó minőségű reggae zenékre. Mivel a turisták száma nem túl nagy, gyakran teljesen zavartalanul élvezheted a nyugalmat.
A drágább éttermeket érdemes kerülni, mivel az olcsóbbakban jobb minőségű ételeket kínálnak. Körülbelül 15 euróért meg lehet vacsorázni, ital és desszert is belefér ennyiért, ráadásul olyan gyönyörű környezetben, mint a parton található éttermek.
A halat közvetlenül előttem fogták ki, és azonnal meg is sütötték a tűzön. Ennél frissebb ételt nem is lehetne enni, hiszen a hal még 15 perccel korábban az óceánban úszott.
A tengerpart puha, fehér homokos, és messze a legszebb, ahol eddig jártam. Kilométereken át lehet sétálni a parton, és éjszaka is teljesen biztonságos.
Az óceán itt lassan mélyül, és a nagy hullámok ellenére sem veszélyes fürödni, mert nincsenek kövek a vízben.
Rengeteg programlehetőség van, mint például szörfözés, búvárkodás, vagy hajókirándulások, ahol delfineket és néha bálnákat is láthatsz. Nekem két delfint sikerült megpillantani.
A város külső részein már találkozhatsz az afrikai valósággal: autóroncsok mindenfelé, kóbor kutyák, akik nem mindig barátságosak, és gyerekek, akik kövekkel és botokkal játszanak. Arra nem ajánlott sétálni, főleg a kutyák miatt, de az emberek ott is kedvesek, bár távolságtartóbbak.
Az elszórtan található kis sólepárlókban dolgoznak, de ezen kívül nem sok minden van arra. A kisváros tengerparti részéhez képest erős a kontraszt.
,, Sal –on voltam, láblógatós program, de annak nagyon jó. A szigetet egy nap alatt bejártuk. Január elején voltam, napközben napozós idö, este egy hosszú ujjút elviseltem." l.j., 2019)
Sal, Boa Vistával együtt, a fő célpontja az európai, különösen az olasz turizmusnak. A növekvő turistaforgalom, az újonnan fejlesztett nemzetközi repülőtér, az egész évben kellemes klíma és a terrorfenyegetettségtől való távolság miatt 2001 után gyorsan beindult a sziget turizmusa. Rövid idő alatt hatalmas üdülőfalvak épültek. Az eszpresszó kiváló minőségű, a tészta és az olívaolaj Olaszországból származik.
Azok, akik nem vesznek részt az éjszakai életben, a falvak animációs programjaiban merülhetnek el, ahol mazurkák és négyesek ritmusára mulathatnak. Néhány üdülőhelyen egy sajátos, a valós időtől eltérő "helyi időt" alkalmaznak.
Sal lakossága kezdetben a sógyűjtésből élt, majd a halászatra összpontosított. Ma a legnagyobb bevételi forrást a turizmus jelenti, mivel a sziget a Zöld-foki-szigetek turizmusának 50%-át fogadja be, elsősorban Santa Maria híres strandja miatt.
Az elmúlt évtizedekben Sal szigetén a turizmus olyan gyors ütemben nőtt, hogy össze sem hasonlítható a többi szigettel. A sziget ma egy nagy építkezési terület, és akik korábban, a 2000-es évek előtt jártak itt, meglepődnek a változásokon.
Sok festői helyet többemeletes apartmanházak árnyékolnak be, és Santa Maria kis, hangulatos falva már csak távoli emlék. A helyzet emlékeztet a Kanári-szigetekre vagy Sharm el-Sheikh erőteljes urbanizációjára. (2022)
A sziget önmagában nem kínál sok látnivalót a végtelen, gyönyörű strandokon kívül. Azok a falvak, amelyeket meglátogatsz, szerény házakból állnak, amelyek fényévekre vannak a Las Vegas-i pompától és fényektől. Itteni kézműves termékek gyakorlatilag nem léteznek. A helyi árusok által kínált ében- vagy tikfából készült szobrocskák mind szenegáli eredetűek, akárcsak a gyöngyökből és homokból készült nyakláncok, valamint a cápafogak és a színes homokból készült kis képek.
Egy klasszikus „szigettúra” körülbelül 30 euróba kerül, és kevesebb mint egy nap alatt bejárható. Santa Mariából indul, és felvisz Murdeira-öbölhöz (amely egy védett tengeri park), ahol megpróbálhatod megpillantani a tengert a különböző épülő lakóparkok között. Ezután Espargosba, a fővárosba, és Palmeira jellegzetes kikötőjéhez látogathatsz el. Innen tovább utazol Buracona természetes medencéihez, majd átkelsz a Terra Boa sivatagi síkságon. Itt a napos időtől függően megfigyelheted a klasszikus délibáb hatást, ami egy vízfelületnek tűnik. Végül meglátogatod a Pedra de Lume régi sólepárlóit, ahol lehetőség nyílik kipróbálni a természetes lebegést a vízben. Ezután visszatérsz a szállodába.(2023)
A klíma Sal szigetén trópusi, száraz jellegű. Az éves átlaghőmérséklet körülbelül 25 °C. A legmelegebb hónapok nyáron vannak, amikor az átlaghőmérséklet eléri a 28 °C-ot, míg télen a hőmérséklet átlagosan 24 °C körül alakul. A különbség télen és nyáron főként a napi hőingadozásból adódik: nyáron éjszaka akár 23 °C-ra is lehűlhet, télen pedig 21 °C körüli hőmérsékletek a jellemzők.
Az óceán hőmérséklete februárban és márciusban 21 °C, míg július és szeptember között 25 °C-ra melegszik. A szél folyamatosan fúj, nincs évszakhoz kötött változása. Az északkeleti passzátszelek néha közvetlenül keletről érkeznek, átjutva a Szaharán, meleg levegőt és finom porréteget hozva magukkal.
Az utazás időpontjának kiválasztásánál az időjárás nem meghatározó, mivel a sziget az északi trópusi övezetben fekszik, ahol elméletileg van egy száraz évszak (októbertől májusig) és egy esős évszak (júniustól szeptemberig). A gyakorlatban azonban Zöld-foki-szigetek egyik legnagyobb problémája az eső hiánya. Sal, mint sivatagos sziget, különösen érintett ebben, mivel nincsenek jelentős hegyvonulatai, amelyek elősegíthetnék a felhőalakítást és az esők kialakulását.
Sal szigete híres gyönyörű strandjairól, ezért sok látogató előnyben részesíti az olyan szállásokat, amelyek közvetlen hozzáférést biztosítanak a tengerparthoz. Ha strandközeli szállást keresel, ellenőrizd, hogy a szállás valóban a part közelében van-e, és van-e közvetlen strandhozzáférés.
A sziget klímája meleg és száraz, de a szélviszonyok jelentős hatással lehetnek az élményre. A szél erőssége és iránya befolyásolhatja a vízi sportok, például a kite- és szörfözés lehetőségeit, valamint a strandolást. Érdemes olyan szállást választani, amelynek teraszán vagy erkélyén élvezheted a szélmentes időszakokat is.
Sal szigetén a szélenergia és a vízellátás jelentős problémák lehetnek, mivel az infrastruktúra és az erőforrások korlátozottak. Ellenőrizd, hogy a szállás rendelkezik-e stabil vízellátással és energiaellátással, különösen, ha hosszabb tartózkodást tervezel.
A sziget főbb turisztikai központjai, mint Santa Maria és Espargos, különböző szolgáltatásokat és létesítményeket kínálnak. Érdemes olyan szállást választani, amely közel van a helyi éttermekhez, boltokhoz és szórakozási lehetőségekhez, hogy könnyen hozzáférhess a szükséges szolgáltatásokhoz.
Ha nem rendelkezel saját járművel, fontos, hogy a szállás jó közlekedési kapcsolatokkal rendelkezzen a sziget többi részéhez. Ellenőrizd, hogy a szállás közel van-e a helyi buszmegállókhoz vagy taxis állomásokhoz.
Bár Sal szigetén általában kellemes időjárás várható, a helyi mikroklímák különbözhetnek az egyes területeken. Érdemes utánanézni, hogy a választott szállás elhelyezkedése milyen hatással van az időjárásra, például, hogy védett-e a szél ellen.
Autóbérlés
A 2024-es árak alapján a Suzuki Jimny bérlése Cabo Verdén jelenleg körülbelül 55 euró/nap. Ez némileg magasabb a korábbi évekhez képest, de még mindig népszerű választás a szigeteken történő felfedezéshez, különösen a terepjáró képessége miatt. Benzinárak tekintetében körülbelül 1,10–1,20 euró/liter között mozog az ár, ami szintén változott az elmúlt évekhez képest.
A bérlés során jellemzően nem kérnek biztosítást vagy kauciót, ahogy korábban sem volt rá szükség, mivel a szigetek kicsik és az autólopás szinte lehetetlen. A legtöbb sziget, például ahol a Suzuki Jimnyt használják, viszonylag könnyen bejárható egy nap alatt, mivel körülbelül 30 kilométer hosszúak.
Az escudo továbbra is a helyi valuta, és bár az eurót mindenhol elfogadják, a visszajárót escudóban kapod meg, az árfolyamot pedig egyszerűsítve 1 euró = 100 CVE alapján váltják (a tényleges árfolyam 1 euró = 110 CVE körül van). Bankautomaták továbbra is ritkák, általában a reptéren érhetők el, de nem szükséges külön váltani, mivel az eurót széles körben elfogadják.
Az utazási fórumokon hozzászólók több mint 11 százaléka váratlan rosszullétre panaszkodik Sal-ra érkezésük után.
Ne igyanak a csapvizet, és a biztonság kedvéért tartsanak malária elleni tablettát az elsősegélycsomagjukban.
Földvári András fotója
Érdekes program Santa Maria-ban megnézni, ahogy a halászok a tengerről megérkeznek a zsákmányaikkal és kirakodják a halakat, amelyek aznap este már valamelyik turistás étteremben kerülnek a vendégek asztalára. A szigeten nincs sok érdemleges kirándulási célpont. Mindenképpen érdemes megnézni a Buracona nevű sziklás öblöt és a Pedra Lume településnél található néhai sóbányát. Buracona a sziget északi részén található. a bazalt eredetű sziklák által szegélyezett öbölhöz csak göröngyös utakon lehet eljutni, leginkább négykerék-meghajtásos járművel. Érdemes fürdőruhát vinni a kirándulásra, mert a bazaltos sziklák mélyedéseiben itt-ott természetes medence képződött, amelyekbe az árapály tengervízet hord és így fürödni is lehet benne.
Bár Santa Maria közelében is vannak sóbányák, de a Pedra Lume-i sóbánya a leglátványosabb. Pedra Lume (avagy pedra de Lume) annyit jelent: tüzes kőzet. Hajdan a só nagyon értékes áru volt és a sziget számára fontos bevételi forrás.
Nem véletlen, hogy a sziget neve, a Sal is sót jelent. Pedra Lume-nél megnézhető, hogy miként termelték ki régen a sót a elsüllyedt vulkanikus kráterben. Újabban sós vizes medencékben kúrálhatják magukat a turisták, belépődíj ellenében. Lehet úgy lebegni a vízen, mint a Holt-tengerben! Az egyszerű körülmények miatt csak a bevállalósabbak próbálják ki. Van zuhanyozási lehetőség 1 Euróért (?), s van egy kicsi büfé is.
,, A Pedra Lume-i sóbányát érdemes megnézni, sokminden nincs, csak sok só és egy kevés víz. A kis sóstóban az ember ülhet, vagy fekhet a víz felszínén. Egy minimális belépőt kell fizetni. A tó rendkívül iszapos, elvileg egészséges. A sós fürdő után érdemes azonnal lezuhanyozni, 1 € a zuhanyzás ami úgy lehetséges, hogy a kis büfében lévő afrikai csajszinak szólsz, ha épp ráér viszi magával a csapot, amivel megindítja a szabadban lévő zuhanyt, és előtted állva megvárja amíg végzel. Ha úgy dönt hogy végeztél, ennyi elég volt akkor csak elzárja aztán mehetsz amerre látsz. (2016)" forrás
"Lisszabonból már csak négy órát repülünk, és Sal sziget hosszú kifutópályáján landolunk. Szállodánk Santa Maria kisvárosban, közvetlenül a tengerparton áll, innen indulunk felderíteni a szigetet. A hotel előtti sétányon rögtön barátra akadunk. Ibrahim helyi fiú, miután bemutatkozik, nyomban a kezembe nyom egy ajándékot: színes gyöngyökből fűzött karkötőt. Ő készítette – mondja – számos fafaragással együtt, s szívesen lát minket közeli boltjában.
Egyelőre más programunk nem lévén, elfogadjuk a meghívását. Ibrahim jó idegenvezetőnek bizonyul: megtudjuk tőle, hogy összesen húszezren laknak itt, nagy részük keresztény, de vannak muszlimok is. A házak egyszerűek, de különböző színekben pompáznak. Van itt kék, zöld, sárga, de még rózsaszínű is. Benézünk a helyi iskolába is, bár ez szombat lévén zárva. Ibrahim – mint a helyiek többsége – beszél angolul, bár igazi konyhanyelvet. A franciával jobban boldogul. Ha azt nézzük, hogy itt mindenki tökéletesen beszél portugálul, és a helyiek egymás között kreolul társalognak, nem is rossz teljesítmény.
Miután megbizonyosodunk arról, hogy a helyi szatócsbolt termékeinek nagy része is portugál, következhet a piac. Na ne gondoljunk városi méretű afrikai piacra! A zöldséges részleget egyetlen néni képviseli, néhány fonnyadó gyümölccsel és zöldséggel. A piac többi része már egyértelműen a turistákra épít: az Afrikában megszokott fafaragások, maszkok, dobok gazdag választéka vár itt ránk. Végül persze eljutunk Ibrahim boltjába is, ahol egy kis, faragott vízilóval leszek gazdagabb. Hiába, az idegenvezetésnek itt is ára van.
A városka tengerpartja végig homokos, a központ melletti partszakaszon szállodák, villák, apartmanok sorakoznak. Ibrahim elmondása szerint öt évvel ezelőtt itt még szinte semmi nem volt. Mostanra viszont megérkezett a nemzetközi, főleg európai tőke, aminek nyomán óriásdaruk, állványok emelkednek, épül-szépül minden. A helyi cd üzletből portugál fado hangjai szűrődnek ki. De van itt egy helyi híresség is: a "mezítlábas díva", a Magyarországon is ismert Cesaria Evora énekesnő innen származik. Az ő lemezeivel van tele a polc, ami nem is csoda, hisz az énekesnő sokféle stílusban énekel, dalai közt találunk szambát, sanzont, bossa novát." forrás
Santa Maria város a Che Guevaráról elnevezett csónakkal - g.m. fotója
m. j. fotói
* az e-mail címed nem jelenik meg az oldalon
© Utikritika.hu. 2012.
Amerikai Egyesült Államok | Amszterdam | Argentína | Ausztrália | Ausztria | Bahama-szigetek | Balatonszéplak-felső | Bali | Barcelona | Berlin | Ciprus | Dominikai Köztársaság | Dubai | Egyiptom | Franciaország | Görögország | Hajóutak | Horvátország | Hongkong | India | Isztambul | Kanada | Kanári-szigetek | Kuba | Kvarner-öböl | London | Madrid | Malajzia | Maldív-szigetek | Mallorca | Mauritius | Málta | Mexikó | Nagy-Britannia | Németország | New York | Olaszország | Párizs | Portugália | Róma | Seychelle-szigetek | Sharm el-Sheik | Skócia | Spanyolország | Sri Lanka | Szingapúr | Thaiföld | Törökország | Toszkána | Tunézia | Vietnam | Zöld-foki Köztársaság
úti kritikus, 2019. 07. 10. 11:16
Kedves Erzsébet:
http://utikritika.hu/zold-foki_koztarsasag/sal/szallas_1171_oasis_atlantico_belorizonte_3cs_-_santa_maria_-_velemenyek
Ács Erzsébet, 2019. 02. 05. 18:52
Kedves mindenki akik jártatok a Zöld-Foki Szigeteken segítséget kérek melyik hónapban a legjobb és melyik szigetre a legjobb az utazás. A születésnapi évfordulót tervezem itt tölteni .Kérek hasznos információkat. köszönettel